STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT 26e Jaargang WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 No. 8226 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden af gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Beschaving „De menschen zijn, ondanks de afzonde ring, waarin zij leven, bijzonder be schaafd." Dit is een verklaring, die prof. dr. Vening Meinesz geeft na zijn bezoek aan het in den Atlantischen Oceaan liggende eiland Tristan da Cunha (zie ons nummer van gisteren). Is dat „ondanksde afzondering, waar- ia zij leven" wel juist uitgedrukt? 't Zou ons juister toeschijnen, als iemand in een ander verband b.v. zou echrijven: „De menschen zijn, ondanks dat zij ge heel en al opgaan in het verkeer van de groote stad, waarin zij leven, bijzonder beschaafd"! En nu doelen wij niet op uiterlijke be schavingsvormen Deze hebben ongetwijfeld him waarde; en alleen de innerlijk onbe schaafde mensch zal die waarde absoluut ontkennen of negeer en. Maar die vofmSn zijn toch niet d e beschaving. Als dat waar zou zijn, zou men ook apen. tot de hoogst- beschaafde wezens kunnen opleiden! Die vormen hebben een beteekenende waarde, wanneer en inzoover zij samengaan met en voortvloeien uit een innerlijke bescha ving een innerlijke beschaving, die den laatsten tijd meer en meer wordt bedoeld, als men van „cultuur" spreekt. Welnu, die innerlijke beschaving loopt in afzondering geen gevaar althans niet als regel, en als die afzondering niet tè eng-beperkt is maar heeft juist de afzon dering n o o d i g, om te kunnen bestaan en zich te kunnen ontwikkelen..,. De mensch, midden in het drukke leven vol beslommeringen en afleidingen, mid den in het gewemel en gewoel van een massa mede-menschen, móet zich dikwijls terugtrekken in afzondering, als hij zijn beschaving wil bewaren en cultiveeren terugtrekken in afzondering, ooi zichzelf te vinden en zichzelf te leeren zijn! In tegenstelling met zoo vele menschen, die in centra van beschaving wonen, en worden beschouwd als dragers van de ware cultuur, zijn vele menschen, die in ejfzondering leven, eiland-bewoners b.v„ iemand d.wz. een persoonlijkheid, die bewust beleeft zijn dagen en uren, zich gewetensvol rekenschap gevend van zijn doen en zijn laten. En daarin ligt toch de kern van de cultuur. „De ziel van de cul tuur is de cultuur van de ziel"! Kabinet en Kamer *t Kan niet worden tegengesproken, dat minister Colijn gisteren zijn rede heeft gestemd op een toon van toenadering, wel ke heel wat afwijkt van de toon, die bij het conflict Colijn-Aalberse in Juli werd aangeslagen! Zakelijk is het verschil tusschen toen en nu o.L hoofdzakelijk gelegen in de nu zoo nadrukkelijke en zoo beklemtoonde ver wijzing naar het optreden en de plannen van minister Gelissen, wiens bekwaamheid terecht vele verwachtingen wekt. Wij verwijzen naar wat de voorzitter der Tweede-Kamerfractie van de R.-K Staats partij, prof. Aalberse, naar aanleiding van het optreden van het „nieuwe" Kabinet- Colijn heeft gezegd. DE NEDERLANDSCHE BANK. De goudvoorraad verminderde met ruim 21 millioen. Blijkens den weekstaat per 23 dezer van De Nederlandische Bank is in de afgeloo- pen week de goudvoorraad verminderd met 21.029.875 gulden tot 541.910.722 gul den, tegen 562.940.597 gulden op 16 dezer en 599.708.019 gulden op 9 dezer. De bank- biljettencirculatie nam af met 6.652.815 gulden. Het beschikbare metaalsaldo ver minderde met 19.383.665 gulden. Propaganda-delirium De Negus van Abessynië als gangmaker voor de N. S. B. in Nederland! Wij hebben al veel meegemaakt van de propagandisten van de N. S. B. maar het schijnt altijd nog doller te kunnen. Onze lezers zullen er geen flauw begrip van hebben, wat Abessynië met de N. S. B. te maken heeft, maar een langs de huizen verspreid pamflet weet het te vertellen. De zaak zit zoo: .Italië wil van Abessynië een Italiaan sche kolonie maken. Engelsche en Fran- sche belangen verzetten zich daartegen; Sovjet-Rusland hoopt op een oorlog tu- schen de Europeesche natiën, om de kans te krijgen Europa te overweldigen. De oude Entente gebruikt den Volkenbond om haar kastanjes uit het vuur te halen. En minister de Graeff en onze regeering lee- nen zich daartoe en beloven, dat Nederland zijn zoogenaamde „Volkenbondsverplich tingen" „ten volle" zal nakomen". Onze regeering wil dus aldus de ge- dachtengang van het pamflet onze sol daten laten vechten om de geschillen van een paar groote mogendheden op te knap pen. Nederland ontwaak, de onverant woordelijke democratische regeering staat op het punt om hoogverraad te plegen. Alleen de N. S. B. kan dat beletten, dus. De sprong van Haile Selassie naar Mus- sert is volbracht. Wij vragen ons met verwondering af, welke ideeën de N. S. B. heeft van het „mannenwoord", van de trouw aan de eenmaal gegeven belofte, van de onder- teekening van een verdrag. Volkenbonds verplichtingen, ook al schrijft men ze tus schen aanhalingsteekens en zet er „zooge naamd" voor, zijn ook verplichtingen, waaraan men zich te houden heeft. Het gaat hier niet op de eerste plaats can een belangenconflict tusschen een paar groote mogendheden. Voor ons geeft de overweging de doorslag, dat wanneer de Volkenbond in dit conflict niet ingrijpt, een onherstelbare slag wordt toegebracht aan dit vredesinstituut. Bij de handhaving en de versterking van den Volkenbond en van het veilig heidssysteem, dat op den Bond is geba seerd, heeft Nederland als klein land het grootst mogelijke belang. Loopen Engelands belangen parallel met die van den Volkenbond, onze natio nale belangen doen dat evenzeer en het getuigt van ontstellende kortzichtigheid om de verdediging van ons vaderland te willen doen ophouden aan de landsgren zen. Het N. S. B. pamflet is overigens niet zoo kortzichtig, want het ziet reeds Indië verdeeld tusschen de verschillende mo gendheden, uitgeleverd door onze eigen diplomaten. Klinkklare nonsens. Gevaar voor Indië is alleen te duchten van het aanblazen van een oorlogsgeest, zooals in Italië gebeurt. Als Indië voor ons verloren gaat, zal het slechts zijn omdat het ons met geweld ont nomen wordt. Versterking van de Volkenbondsgedach te is een der middelen om dat te beletten. Nederland houde de oogen open en zie verder dan zijn eigen enge grenzen. DOODELIJK ONGEVAL TENGEVOLGE VAN DEN WIND Een 53-jarige vrouw het slachtoffer Tengevolge van den hevigen wind is van morgen in het Tweede Marnixplantsoen te Amsterdam een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 53-jarige vrouw stond daar bij de tramhalte met een andere vrouw te praten, toen door den hevigen wind de kruin van een der boomen in de nabijheid met hevig gekraak werd afge rukt en eerstgenoemde vrouw op het hoofd trof. De vrouw zakte ineen en was vrijwel onmiddellijk dood. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Ook de andere vrouw, die door een knaap vergezeld was, zou gewond zijn, doch toen de politie ter plaatse verscheen het ongeval geschiedde juist tegenover het Bureau Raampoort waren beiden niet meer te vinden. Zij die zich vanaf heden abon- neeren op „DE LEIDSCHE COURANT" ontvangen de nog verschijnende nummers voor 1 October gratis. De Administratie. Het Abessiinsch conflict HET ABESSIJNSCHE CONFLICT. Gisteren geen algemeene mobilisatie der zwarthemden. ROME, 25 Sept. (A. N. P.). Geheel Italië heeft gisteren in afwachting geleefd van de mobilisatie der 10 millioen fascisten. Het sein voor de mobilisatie is echter niet gegeven. Algemeen neemt men thans aan, dat Mussolini besloten heeft de mo bilisatie voor onbepaalden tijd uit te stel len. Als motief noemt men dat Mussolini een groote redevoering zou willen uitspre ken, welke een belangrijk moment zou worden in zijn strijd met Genève. De Italianen willen de raadszitting niet bijwonen. GENEVE, 25 Sept. (A. N. P.) Op het oogenblik is de Italiaansche delegatie voor nemens de zitting van den Volkenbonds raad van Donderdag as. niet bij te wo nen. Rapport van de commisie van vijf gepubliceerd. GENEVE, 25 September (A. NP.)— He den is het rapport van de commissie van vijf gepubliceerd. Het belangrijkste deel vormt het resumé van de mondelinge op merkingen, die baron Aloisi gedaan heeft tegenover den voorzitter van de commissie De Madariaga, bij de overhandiging van het afwijzende antwoord van Italië en die men eerst als Italiaansche tegenvoorstel len beschouwde. Italië heeft er opnieuw den nadruk op gelegd, dat het noodzake lijk is, dat Abessynië uit den Volkenbond wordt uitgesloten. Verder heeft het ge- eischt, dat de door Amhara vanuit de cen trale Abessijnsche hoogvlakte in de laat ste 50 jaar door den keizer veroverde en onderworpen Abessijnsche gebieden weer worden bevrijd, hetgeen zou kunnen ge schieden door Italië een mandaat over Abessynië te geven. Verder is door Aloisi uiteengezet, dat de voorstellen van de commissie van vijf reeds daarom onpractisch zijn, omdat daar in geen controle opgenomen is over het Abessijnsche leger. Het voorstel Abessy nië een uitweg naar zee te geven kan in het geheel niet besproken worden, maar daarentegen moet een grondig onderzoek worden ingesteld naar een verbinding tusschen Erythrea en Italiaansch Somali- land op grond van het drie-mogendheden- verdrag van 1906. Overigens is het onmo gelijk met Abessynië, welke overeenkom sten ook, zelfs slechts van economischen aard, te sluiten, daar dit land niet in staat is verplichtingen aan te gaan en nog min der na te komen. SOCIALE ZAKEN. Voor huurverlaging is thans 3 J4 millioen beschikbaar gesteld. ZORG VOOR DE JONGE WERKLOOZEN. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Ter bereiking van de noodzakelijke ver dere verlaging der huren wordt de desbe treffende post verhoogd met een bedrag van 2.000.000. Voor 1935 was deze post voor dit doel reeds met f 1.500.000 verhoogd, zoo dat thans voor huurverlaging 3.500.000 beschikbaar is gesteld. Door het aanbrengen van eenige techni sche wijzigingen in de reglementen der werkloozenkassen, alsmede door daling van de ledentallen der kassen kan met een la ger bedrag dan voor 1935 geraamd werd, worden volstaan. Art. 112 is van 8 mil lioen op 8 millioen gulden gebracht en art. 113 van 4^ millioen op ƒ4.250.000. Beide artikelen betreffen bijdragen aan werkloo zenkassen. De wet, waarbij het Werkloosheidssubsi- diefonds is ingesteld laat niet toe, bepaal de uitgaven door het Rijk ten behoeve van de werkverschaffing, waarbij gemeenten niet betrokken zijn, zooals aankoop van gronden door de ontginningsmaatschappijen en/of het Staatsboschbeheer, kosten van toezicht door de Nederlandsche Heide Maat schappij, kosten voor verschillende Rijks werken in Drente, enz., ten laste van dit fonds te brengen. In verband hiermede wordt bij suppletoire begrooting voor het loopende dienstjaar een gelijk bedrag aan gevraagd als thans voor 1936 wordt uitge trokken. Het geraamde bedrag 2.550.000 zal zeker noodig zijn. Voor het desbetreffende werk (bijdragen voor moreelen steun), dat steeds in omvang toeneemt, omdat de zorg voor de jonge werkloozen in stijgende mate de aandacht van de Overheid vraagt, zal ten minste het aangevraagde bedrag noodig zijn (een mil lioen, vorig jaar ƒ450.000). Voor 1935 was een post van 850.000 uit getrokken voor subsidie aan het Nationaal Crisis-Comité. Aangezien het niet zeker is, dat het Nationaal Crisis-Comité zijn arbeid in 1936 zal voortzetten, wordt dit bedrag thans onder een ander hoofd uitgetrokken. Mocht het Nationaal Crisis-Comité wor den opgeheven, dan zal zijn arbeid, voor wat betreft den z.g. B.-steun door het De partement van Sociale Zaken worden voort- DE TE DURE MARGARINE. Het groote publiek begint steeds alge- meener in te zien, dat er fundamenteel iets mangelt aan onze huidige economische poli tiek: eenertzijds ziet het een drijven, om de inkomsten der menschen zooveel mogelijk te verlagen, anderzijds constateert het een vasthouden aan dure prijizen door crisishef fingen, welke prijzen voor het belangrijk lagere inkamstenpeii veel en veel te hoog zijn. Een typisch staaltje geeft een Hande laar in een korte beschouwing over het mar garine vraagstuk in de N. R. Crt. Met verbit tering, aldus verklaart deze Handelaar, héb ik gelezen, dat er een commissie benoemd is tot bestudeering van den levensstandaard, om tot een verlaagd levenspeil te komen. Als dit ernstig bedoeld is, vraagt de man, doet het toch wel onwezenlijk aan, wat er thans met de margarine geschiedt. Marga rine met 40 pet. roombotermenging heeft voor vijf maanden in den groothandel onge veer 1 gulden per kg. gekost. Met 25 pet. menging kostte margarine eveneens 1 gul den en met 10 pet. menging tenslotte ook nog eens 1 gulden. Hetgeen dus feitelijk be- teekent, dat de margarineprijs sinds de laatste maanden omhoog gedreven is met ongeveer 0.45 tot 0.50 per K.G. Dit is nu een volksvoedsel; mocht de prijs soms door den een of anderen factor omlaag kunnen gaan, dan wordt er gauw een stokje voor VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAK0. Hei rapport van de commissie van vijf inzake het Abessijnsche conflict wordt mor gen in den V. B. raad behandeld. (2de blad). De vruchten de devaluatie In België. (2de blad). Polen eascfat koloniën. (2de blad). BINNENLAND. Doodelijk ongeluk te Amsterdam ten gevolge van den storm. (1ste blad). Prof. Aalberse beantwoordt de rede van dr. Colijn. (1ste blad). gestoken, aldus de schrijver. De kleinhan del verdient er geen cent aan en dus gaan deze extra winsten naar de margarinefabri kanten. Volgens mij, aldus besluit de han delaar, is hier voor de bedoelde commissie niet veel te bestoudeeren, daar het voor iedereen, die niet totaal met blindheid ie geslagen direct in het oog springt. Nieuw Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ont staan door het ontslag nemen door den heer J. Brautigam (SD.A.P.), tot lid van deze Kamer benoemd verklaard den heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam. EXPOSITIE VAN HONGAARSCHE SCHILDERS. Kenyeres, vader en zoon, welke laatste zelf een portretschilder van naam is, brengen in de groote zaal van het Nuts- gebouw alhier, een uitgebreide tentoon stelling van Hongaarsche schilderkunst. De oorlog en de na-oorlogsche politiek hebben het Hongaarsche kunstenaarsle ven wel sterk aangegrepen. Een der wei nige gelukkige gevolgen hiervan is de ken nismaking met Hong. schilders, die door de verscheuring en vernietiging van him land ongeveer over de heele wereld zijn verspreid. Het hooge cultureele peil, waarop Hongarije in tegenstelling met de omringende landen steeds stond, bracht tal van groote kunstenaars voort, die nu door de economische vernietiging van het land in Hongarije zelf van him kunst niet meer konden leven. Zoo trokken zij naar het buitenland, naar Amerika zelfs en ook in ons land is de Hongaarsche schilder kunst niet meer onbekend. Deze tentoonstelling, die tot en met Za terdag in de Nutszaal wordt gehouden is een van de beste Hongaarsche exposities, die wij nog zagen. Veertig dér beste Hongaarsche kunst schilders exposeer en hier. De tentoonstel ling is wel aangekondigd als een van be kende Hongaarsche en Oostenrijksche kunstschilders maar de Hongaren nemen hier verreweg de grootste plaats in. Men concludeere echter uit het voor gaande niet dat alle hier exposeerenden in dergelijke omstandigheden, als boven geschetst, verkeeren. Er zijn onder de exposeerenden ook, die door him groote gaven zich konden handhaven, onafhankelijk en ook soms als professor aan Hongaarsche universiteiten of Kunstacademies. Maar nu de toestand eenmaal aldus was, dat deze kunstenaars zich tot het buitenland moesten wenden, mochten vooral zij, wilde men een volle- digen totaalindruk van Hongaarsche schilderkunst geven, op deze tentoonstel ling niet ontbreken. Als de voornaamste noemen wij Naray Aurél, Prof. Gal Ferenc, Prof. Peczely Antal, A. Glatter, Negely Rudolf, Ujvari Ferenc, Wagner Joseph, Radar Béla, Kar- pathy Jenö en Sastegyi. Er zijn er natuurlijk nog meerdere, die de aandacht verdienen, maar het moge voldoende zijn met deze namen een be zoek aan deze expositie te onderstreepen. Naray Aurél is vooral de teergevoelige schilder der jeugd. Wat hij in de lijnen opzettelijk verwaarloost, geeft hij meer voudig terug in zijn lichte kleuren, die zijn beelden teer en aantrekkelijk maken. Dr. Derkx reproduceerde eenige van zijn doeken in zijn standaardwerk „Psychologie der Vrouw5'. Dit zegt voldoende. Vervolgens is er Prof. Gal Ferenc met eenige prachtige voorstudies. Eenige prachtige interieurs, als de dorpskeuken, een boerderij, en vooral zijn warme schil dering van een stukje wild natuurschoon bij het Bolatonmeer. Van Prof. Peczely Autal treffen vooral de Antiquair en zijn zelfportret met model in zijn atelier. Rembrandtiek zijn de prachtig afge werkte meisjes, met een uitdrukking ais men aantreft bü de oude Hollanders en Vlamingen. Een tweetal gezichten van Venetië van Negely Rudolf zijn warm en stralend van lichte schoonheid. Bijzonder mooi is zijn „Avondgebed" in het Hongaarsche land, dat werkelijk ont roert en deze heele vredige sfeer ten volle overstort Twee der allermooiste stukken op deze expositie zijn die van Ujvari Ferenc, die de Zondagsrust en vrede weer gaf in een vrouw, gezeten voor haar huis onder de bloeiende oleanders. Hier wordt men stil, dit is de gracie der kunst. Wij noemen voorts nog de bloemen markt in Dalmatië van Vizkeli, de Hon gaarsche meisjes van R. Molnar, de Bala ton van Karpathy Jenö en vooral het strakke, goudbruine „Herfst" van Sastegyi. Nog willen wij de aandacht vestigen op den impressionist Kadar Bela, die geheel apart met een groote serie stukken ver tegenwoordigd is. Kadar is een der grootste impressionis ten van dezen tijd. Zijn werk is voor ken ners, maar dan ook de moeite waard. Het is te hopen, dat velen deze zeer mooie tentoonstelling, die gratis toegan kelijk is, zullen gaan zien endat de gene, die de zaal verhuurt voor een be tere belichting zorg drage. Recollectie oud-retraitanten De oud-retraitanten worden uitgenoodigd tot bijwoning van den recollectie-avond in de Hartebrugskerk op Donderdag a.s., des avonds te 8 uur. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6657. B. den Elzen, Voorschoten, Leidscheweg 138a. Bo ter- en kaashandel. (Afkomstig uit Stomp- wjjk).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1