STADS NIEUWS Hoogtepunten der 3 October- feestviering. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 De 3 October-optocht Het schip der woestijn langs Leidens straten. HOE WORDT HET WEER UIT DE RIJNSTREEK ALP HEN AAN DEN RIJN. Messen-stekerij. Tusschen een bedien de der firma A. H. en een zekere v. W. ontstond op den Steekterweg een twist, waarbij eerstgenoemde v. W. met een mes een steekwonde aan den arm toebracht v. W. deed aangifte bij de politie. WOERDEN. Aanrijding. Gistermorgen om kwart voor elf, had een ongeluk plaats in de Voorstraat, toen zekere V. groentenhande- laar, na het. stilzetten van de wagen, de straat opliep en overstak. Juist kwam een autobus een taxi aan, die hem tegen de grond sloeg. V. wend aan het hoofd ge wond en binnengedragen bij omwonenden. Dr. Griethuizen verleende de eerste hulp. V. had ernstige wonden aan het hoofd. Auto in de sloot. Om kwart voor twaalf gisteravond had een aanrijding plaats tusschen een luxe- en een vracht auto, waardoor de eerste, op Geestdorp, in de sloot kwam. De twee inzittenden kwa men er met lichte verwondingen af. De wagen was geheel vernield, terwijl de vrachtauto heel wat schade 'bekwam. De schuldige was de chauffeur der luxe auto, die niet genoeg had uitgeweken. BODEGRAVEN. De Borefsche ruiters op concours. Aan het groote concours te Waddinxveen is ook door onze landelijke rijvereeniging „De Borefsche Ruiters" deelgenomen. Het concours ging uit van de zustervereeniging ,De Gouwe Ruiters", die ook hier welbe kend zijn. In het hoofdnummer „Dressuur - proef voor viertallen" waarin men zware concurrentie van niet minder dan 12 rij- vereenigingen had te doorstaan, behaalde het Boreftsche viertal bestaande uit de heeren Joh. Speelman, J. L. Nell, C. van Donk en L. Boer een derde prijs, waarmee men zeer content was. Verder behaalde de heer J. L. Nell uit 20 deelnemers den der den prijs in het nummer individiueele-dres- suur-proef klasse N., en den heer L. Boer in de zwaardere 'klassen B. en L. een eer volle vermelding, terwijl hij moest uitko men tegen de beste ruiters van Zuid-Hol land. Het eert onze jongens, dat ze bij zulke groote deelname, als in Waddinxveen nog zoo uit den strijd gekomen zijn. Vol moed trekken ze dus Zaterdag naar een der laat ste concoursen van dit seizoen, dat te Nieuw-Helvoet, in de hoop weer goed voor den dag te kunnen komen. Muzikale rondgang. Heden en Zater dag 28 Sept. zal door de Chr. Muziekver- S. D. G. een rondgang door de gemeente gemaakt worden langs de huizen. De op brengst zal besteed worden om een tekort in kas te dekken, waaraan de vereeniging tengevolge van uitbreiding van het leden tal dringend behoefte heeft. Terwijl wij den ondertitel voor dit arti kel schrijven: ..Het schip der woestijn langs Leidens straten", gaat de telefoon en vraagt men ons of het gerucht juist is, dat in den Oosterschen optocht van de Kalief van Bagdad, dromedarissen en kameelen zullen meeloopen. Op gezag van het 3 October- Bestuur kunnen wij deze vraag bevestigend beantwoorden. Men zou terecht deze vraag met een we dervraag kunnen beantwoorden en wel of men zich een Arabischen optocht zonder kameelen kan voorstellen? Dit zou, mee- nen wij, de eer van het 3 October-Bestuur te na komen. Er zullen inderdaad in dezen Ooster schen Optocht eenige dromedarissen mee loopen. Men deelde ons naar aanleiding hiervan nog mede, dat het prachtdieren zijn van Aziatische herkomst. Ze worden geleid door Arabieren, gekleed in witte burnoe, zoodat dit ensemble inderdaad een prach tige Oostersche indruk belooft te maken. De dieren worden Oostersch opgetuigd en behangen met echte kelims uit Perzië af komstig. Een van deze prachtdieren wordt bere den door den j angsten zoon van Haroen al Raschid. De ander zal in den bruilofts stoet van Aladin meeloopen, beladen met kisten, waarvan de inhoud vaatwerk be vat van zuiver goud vervaardigd. Het zil ver werd in die dagen niet geteld. Wij willen in dit artikel nu het een en ander vertellen over het ontstaan van de Duizend en één Nacht verhalen in ver band met wat deze Oostersche optocht ons op 3 October te zien zal geven. Deze Oostersche optocht wil trachten den toeschouwers een beeld te geven van Oos tersch leven en kleur door een optocht-ver tooning van enkele schilderachtige taferee- len, getrokken uit de beroemde Arabische wonderverhalen, aan ieder wel bekend on der den titel van „De verhalen der Duizend en Eén Nacht". Deze verhalen spelen voor 't grootste deel af in de landen van het Oosten, gelegen tusschen Euphraat, Tigris en Ganges met de oude Arabische steden Bagdad en Damascus. Hoeveel schilders, schrijvers en compo nisten zijn niet geïnspireerd geworden door de „Duizend en Eén Nacht" vertellingen, met als centrale figuur de Kalief van Bag dad en die van de Barbier van Bagdad en Sheherazade. Wij willen eerst iets over het ontstaan dezer Arabische Duizend en Eén Nacht ver tellingen medeelen. Het was van oudsher bij de Arabische herderstammen en rondtrekkende karava nen gewoonte om des avonds bij elkaar te komen om zich dan met het zingen van lie deren, maar veel meer nog met 't vertel len van boeiende wonderverhalen te ver maken. Deze verhalen zijn door een Fr arisch taalgeleerde verzameld onder den titel van de „Vertellingen der Duizend en Eén Nacht Deze verhalen geven ons voor 't meerendeel een duidelijke schildering van de maatschappelijke toestanden, zeden en gebruiken, de denkwijze en de levensbe schouwing van het Oosten uit de 10e tot de 15e eeuw. Een beroemd stadgenoot en geleerde, wijlen prof. M. J. de Goeje, laat zich in de volgende bewoordingen over deze Arabi sche Nachtvertellingen der Duizend en Eén Nacht uit: „De Duizend en Eén Nacht vertellingen „hebben, aldus deze geleerde, een zeer be- „paald karakter. Het werk geeft, zoowel „wat de taal als schildering van zeden en „gewoonten, van woningen en kleeding be- „treft, een beeld van Egypte uit den tijd „tusschen de 10e en 15e eeuw. Vele ver balen in deze Nachtvertellingen hebben „een historische grondslag, of zijn gespon- „nen uit oude verhalen, die als historisch „gelden, vooral die waarvan het tooneel „in Bagdad is". Hoe zijn nu deze verhalen tot ons geko men? Het was de Fransche taalgeleerde en phi- logoog Callamd, hierin gesteund door de beroemde Ministers van Lodewiik XVI, Colbert en Louvois, die in de jaren 1670 '80 in de gelegenheid werd gesteld om in Arabië en Perzië een wetenschappelijk taal onderzoek te doen. Het resultaat van deze reizen was, dat Calland uit verschillende handschriften, doch vooral ook door het opteekenen van de verhalen, die hij in de ze streken van de bewoners hoorde en ver zamelde, in staat werd gesteld een Fran sche vertaling in boekvorm te geven van een serie Arabische vertellingen, die wij nu kennen als de verhalen van de „Duizend en Eén Nacht". Deze serie verhalen, die voor het groot ste deel van Arabische en Perzische oor sprong zijn, geven in den vorm waarin zij tot ons gekomen zijn een beeld van de ze den, gewoonten en denkwijzen en taal van het hof en den tijd der Mammelukken Sul tans van Egypte, die der Kalifs van Bagdad en van het Groote Arabische Rijk. Deze boeiende vertellingen moesten wel een rijke stof leveren voor de verbeelding der Arabieren, zoodat deze geheele bundel Oostersche vertellingen wel een zeer ty pisch Arabisch karakter draagt. Dit gaf den ontwerper van deze optocht gereede aanleiding om uit deze verhalen een optocht van beeld en kleur samen te stellen onder den titel: Haroen al Raschid, de Kalief van Bagdad. Het zou onmogelijk zijn om in zoo'n op tocht alle verhalen der Duizend en één Nacht in beeld te brengen, zooclat wij ons bepaald hebben als stof voor dezen 3-Oc- tober-optocht te nemen een der meest be kende verhalen, n.L Aladdin en de Won derlamp". Het was echter ter wille van het logisch verband van dit onderwerp en voor het aanschouwelijk geheel gewenscht hieraan nog toe te voegen twee groepen van figu ren, die de aanleiding zijn geweest tot het complex verhalen, zooals wij die uit de Duizen en Eén Nacht van thans kennen. Deze groepen in de optcht zijn: A. Haroen al Raschid, de Kalief van Bag dad. B. Koning Sharyar en zijn gemalin Sheherazade. De eerste groep van uitgesproken Ara bisch karakter stelt voor de legendarische Kalief van Bagdad met zijn beroemde Vi zier. Deze bijzondere figuur neemt een aparte plaats in de Duizend en Eén Nacht in en zou derhalve in deze optocht niet ge mist kunnen worden. Hier omheen groepeeren zich de beken de figuren van toenmalige grootheden uit Bagdad. De tweede groep stelt voor Koning Sha ryar in gezelschap van Sheherazade en Dinarzade, dochters van den Grootvizier. Sheherazade is in deze groep de hoofd persoon. Immers zij was 't die iederen nacht den Koning een boeiend wonderver haal wist te vertellen. Zij kende de ge schriften der wijzen en geleerden en wist de taal der dichters te spreken. De spreuken der wijzen en het oordeel der vorsten was, zooals men kan lezen in haar geheugen gegrift. Volgens de overlevering was Sheheraza de de dochter van den Grootvizier van den Perzischen Koning Sharyar. Deze re geerde over een groot rijk, waarvan hij een belangrijk deel Tartarije, afstond aan zijn jongeren broeder Shahzenan. Beiden waren vrome en verstandige vorsten. Op zekeren dag kwamen beide tot de ont dekking dat hun vrouwen gedurende hun afwezigheid hen ontrouw waren geweest. Koning Sharyar liet na deze ontdekking onmiddelijk zijn vrouw en al hare kamer vrouwen en dienaressen onthoofden. Na dit voorbeeld van bloedige rechts pleging besloot de Koning, in de overtui ging, dat er geen trouwe vrouw meer in zijn ryk te vinden zou zijn voor iederen dag een nieuwe vrouw te nemen en liet haar om mogelijke trouweloosheid van haar zijde te voorkomen, den volgenden morgen onmiddellijk ter dood brengen. Het gerucht van deze onmenschelijkheid zonder weerga verspreidde een algemeene schrik door het gansche rijk. Ouders raakten in vertwijfeling over het lot van hun dochters. De bevolking nam een dreigende hou ding tegen den Koning en zijn Groot-vi zier aan. Doch ontstellend was de schrik van den Groot-vizier toen zijn dochter Sheherazade hem op zekeren dag meedeelde dat zij be sloten was de gemalin van den Koning te willen worden. Dit besluit stond gelijk met haar doodvonnis, doch ondanks alle be zwaren van haar vader den Groot-vizier zou Sheherazade de gemalin van den Koning worden. Aldus geschiedde. De Groot-vizier, die zijn dochter Sheherazade als de toe komstige gemalin van den Koning naar het paleis had geleid, kreeg bij het weggaan het bevel van den Koning mede den ande ren morgen vroeg zijn dochter te komen- terughalen om haar dan volgens zijn ge woonte om 't leven te laten brengen. Wij kunnen kort zijn. Het leven werd haar niet ontnomen. De schrijver verhaalt dan dat Sheherazade bij het aanbreken van den dag den Koning voorstelde een boeiend sprookje te mogen vertellen. De Koning stemde hierin toe. Toen She herazade haar verhaal beëindigd had, stond de Koning op. zeide niets, deed zijn gebed en ging naar den Raad zonder bevel te heb ben gegeven de bekoorlijke Sheherazade om het leven te laten brengen. Zoo vertelde zij den Koning iederen nacht opnieuw een boeiend verhaal en wel duizend en één maal. Zij werd daarna de eerste vrouw van den Koning. Zoo: redde volgens het verhaal. Sheherazade door hare talenten het leven van tallooze vrouwen, die volgens de toenmalige Oostersche op vatting geen eigen wil hadden en gehoor zamen moesten aan de wreedste eischen van hun vorst en heer. Een van de merkwaardigste en fantasti sche verhalen van Sheherazade is die van Aladdin en de Wonderlamp, die als hoofd groep een plaats in dezen optocht is ge geven. Een kort uittreksel van dit verhaal, in samenhang met de groepeering van dezen optocht is in den officieel en feestwijzer der 49sten 3-October-feestviering opgenomen J. C. Pellekoorne. f Hedenmorgen is tijdens zijn werkzaam heden op het kantoor der inspectie van de Rijksbelastingen de 55-jarige commies, de heer J. C. Pellekoorne, plotseling dood ge bleven tengevolge van een hartverlam ming. De Vee- en Zuivelten- toonstelling UITSLAG VAN DE MELKWEDSTRIJD. Onder zeer groote belangstelling werd Donderdag- en Vrijdagmiddag een Melk- wedstrijd gehouden voor uitsluitend gedi plomeerde melkers. Hieraan werd deelge nomen door 29 deelnemers, terwijl naast de gewone melk wedstrijd door de Melk con trolestations een premie werd beschikbaar gesteld voor dde melkers, die zonder ge bruik van filters melk had gewonnen, die, bij de filtratieproef geen zichtbaar vuil van beteeken is vertoonde. De prijzen voor dezen meikwedstr ijd werden als volgt toegekend: 1. H. Groene- wegen, Zoetermeer; 2. J. Groenewegen, idem; 3. C. A. van Leeuwen, Stompwijk; 4. J. Rietmulder, Leiderdorp; 5. C. Roest, idem; 6. C. Vedder, Diemen; 7. J. Ade- geest, Zoetermeer. Eervolle vermeldingen verkregen: Ruig- rok, Sassenheim; v. Nort, Lisse; Overbeek, Cabouw; C. J. van Leeuwen. Zoeterwoude. Voor de premie, die door de melkcontro- lestations waren beschikbaar gesteld, kwa- - men de volgende personen in aanmerking: N. van der Poel. Zoeterwoude; P. Adegeest, Zoetermeer; A. Roest, Leiderdorp; J. de Graaf, Leiderdorp; J. van der Stoel, Lei derdorp; C. A. van Leeuwen, Stompwijk; C. Vedder, Diemen; B. M. Ruigrok, Sassen heim; J. van Noort, Lisse; G. de Jong, Zoeterwoude; N. Berg, idem; J. van Haas ter, idem; J. C. Groene wegen, Zoetermeer; C. Roest, Leiderdorp; J. Rijnsburger, idem; C. Kaptein, Alphen a. d .Rijn; J. C. Klerk, Hazerswöude; L. C. Verhagen, idem. De tentoonstelling werd gisterenmiddag bezocht door de heeren: F. V. Valstar, Re- geeringscommissaris voor den Tuinbouw; G. W. Kampschöer, voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. Bezoek van schoolkinderen. Hedenochtend hebben ongeveer 1200 schoolkinderen een bezoek gebracht aan de Vee- en Zuiveltentoonstelling. Zij kregen allen een traotatie in den vorm van een glas melk. TENTOONSTELLING „ONZE TUIN" EN „ZUIDERKWARTIER." Gisterenavond vond) in „Oud Hortus- zicht", aan den Witte Singel, de opening plaats van de tentoonstelling „Onze Tuin", onderafd. van de bouwvereeniging „Ons Doel" en de speeltuinver. „Zuiderkwar tier." Eerstgenoemde laat een kerncollectie, door de kinderen zelf opgekweekte pot planten zien, terwijl de speeltuiiwereeni- ging deze tentoonstelling op vroolijkt met een groote inzending huisvlijtwerk, zooals fraaie teekeningen, borduurwerk enz. Het geheel biedt een keurigen aanblik en is een bezoek volkomen waard. Te acht uur sprak de heer Neuteboom een kort openingswoord. Spreker riep allen een hartelijk welkom toe. In 't bijzonder aan den heer J. Jonker hoofdopzichter der gemeente-plantsoenen, die de officieële opening zou verrichten en de leden van de jury, de heeren M. Galjaard, J. Mater en J. v. d. Berg. Tot spr. genoegen hadden een 50-tal kinderen hun planten ingezonden, maar toch had het aantal inzendingen nog grooter kunnen zijn. De warme zomer is van eenigen invloed op de planten geweest, terwijl ook het slechte weer der laatste dagen geen goed gedaan heeft. Spr. brengt ten slotte dank aan de heeren Galjaard, de Bruin, Spijker en Oudshoom voor hunne fraaie inzendingen ter opluistering. De heer J. Jonker sprak daarna eenige woorden tot de aanwezigen. Spr. wees op het mooie sociale werk, dat de kinderen hier gedaan hebben. Zij hebben de plant jes met uiterste zorg groot gebracht met als gevolg deze fraaie tentoonstelling. Als wij geregeld vanaf onze jeugd bloemen en planten kweeken, dan zullen wij daarvan later het grootste genoegen hébben. Na nog eenige nuttige wenken gegeven te hebben in het belang der plantentoweekerij sprak spr. den wensch uit, dat een volgend jaar het aantal inzendingen nog grooter zal zijn en verklaarde de tentoonstelling geopend. Deze ten/toonstelling is ook heden nog te bezichtigen vanaf 3 ur. De jury kende de volgende prijzen toe leeftijd 58 jaar. Afdeeling volle grond le pr. Annie Geuke 25 p. Ie pr. Riekie Keereweer 23 p. 2e. pr. Marie Geuke 20 p.; 3e pr. Johanna Spijker, 18 pn.;3e pr. Geur tje Boom 18 pn.; 3e pr. Nelly Boerendonk 18 pn.; 4e pr. Gonda v. d. Meijde 16 pn.; 4e pr. Alie Visser, 15 pn. Afdeeling Venosterplanten: le pr.: Dora de Boer, 20 pn.; 2e pr. niet toegekend; 3e p. Nicolaas Verboom. Leeftijd 811 jaar. Volle grond afdee ling: le pr. Petrus Bogaards, 23 pn.; 2e pr. Beppie Keereweer, 21 pn.; 2e pr. Cor van Haarlem, 20 pn.; 3e pr. Jannie Dool, 17 pn.; 3e pr. Corrie Voorzout, 17 pn. Venster afdeeling: le pr. Jannie Sira, 22 pn.; 2e pr. Piet Kapaan, 18 pn. Leeftijd 1114 jaar. Volle grond afdee ling: le pr. Frans Voorzaat, 21 pn.; 2e pr. niet toegekend. 3e pr. Jan Dool, 16 pn. Venster afdeeling: le. pr. Marie Sira 25 punten. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Maandag 7 October 1935 as. in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. Leidsche Universiteit. Bij Kon. besluit van 18 September is op nieuw benoemd tot lid van bet college van curatoren der rijksuniversiteit alhier, Mr. J. Limburg. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: J asperse, Polak, Meyboom, v. Alphen en Verbrugge. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dokter Varekamp. Te lefoon 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Sept. as. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. JONGENSCONGREGATIE. Morgen zal een recollectie-oefening ge houden worden voor de leden van de jon gens-congregatie, afdeeling A (de ouderen) vam de Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph. Aanvang van deze oefening is om 7.45 uur in de zaal Maria-Gijzensteeg. Deelnemers kunnen zich opgeven aan den directeur of aan den secretaris (Alexander- straat 16). Het Bestuur. REDE VAN Mr. MARCHANT. De K. J. M. V. St. Peter Kanis zal haar winterprogram openen op Woensdag 9 October met een rede van oud-minister rar. H. P. Marchant over „Tegenwoordige wanorde in het-maatschappelijk leven". COMITé VAN R.K. JEUGDIGE WERK- LOOZEN. Voor de R.K. Jeugdige werkloozen be staat wederom gelegenheid om te worden uitgezonden naar de Werkkampen op „De Liebaard1" te Baarn. Deze worden gehouden van 719 Oct., 21 Oct.2 Nov., 416 Nov. en 1830 Nov. a.s. Duur van elk werkkamp is dus 13 dagen. Ais men nu weet, dat de deelname kos teloos is,: vertrouwt het Comité, dat er onder de Jeudige Werkloozen wel zijn, die zich voor één dezer Werkkampen komen aanmelden. De gelegenheid daartoe bestaat bij den huismeester der St. Joseph. Gezellen Ra penburg 52 of Verlengde Bloemistenlaan 45. Gezien de korte tijd, die nog rest, is spoedige aanmelding gewenscht. STAKING OPGEHEVEN. Naar ons wordt medegedeeld, is de sta king bij de firma Wijtenburg opgeheven, na een conferentie van gisteravond, waar in overeenstemming kon worden bereikt. Handelsregister K. v. K. f W ij zigitngen: 2170. J. Juffermans, Warmond, Wijk B. 162, handel in brand stoffen. Uittr. E.: J. Juffermans, did. 24 Dec. 1934. N. E.: M. J. Juffermans, War mond. Wijz. handelsn. in: M. J. Juffermans. 5306. American Foto Company, Leiden, Breestraat 3a, fotografisch atelier. Uittr. E.: A. H. M. Bouwens, Den Haag, d.d. 1 Apr. 1934. Wijz. handelsn. in: American Foto Studio. N. E.: J. P. A. Bouwens, Leiden. Nieuwe inschrijving. 6653. C. v. d. Heuvel v.-h. J. G. Wolff, Ledden, Lange Mare 66, winkelier in sigaren, koffie, thee manufacturen. E.: C. van den Heuvel, Lei den. Buurtvereeniging „Eensgezindheid." Van den gehouden ballonnenwedstrijd op 31 Augustus j.l. zijn binnengekomen, met bericht waar de ballonnen zijn gevon den, 14 briefkaarten. Door ihet bestuur waren drie prijzen be schikbaar gesteld, voor de verst gevonden ballonnen. De uitslag hiervan is: No. 1 te Rütenbrok (Duitschland). Leo van Keste- ren. No. 2. te Barger Compascum (Dren the) Jan van der Kraats. No. 3. te Dalers- peel ('Drenthe) Alida Moraal. No. 4. te Nieuwlande (Drenthe) Cornells Horsman. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. Troost, alhier. Heerenhuis met erf en tuin Langebrug 60: in bod 4200.koo- per de heer J. J. Pi Tesselaar q.q. alhier voor 4450. Gaarne vestigen we er de aandacht op, dat de Vereeniging „Veilig Verkeer" ge durende de winkelweek in de etalageruimte van het winkelhuis Haarlemmerstraat No. 73b propagandamateriaal tentoongesteld heeft. Gisteravond te omstreeks half elf werd dé brandweer gewaarschuwd, dat er uit het perceel Steenstraat 23, waarin gevestigd is de dierenhandel van den heer K., rook kwam. Het bleek, dat door 'n brandend petroleumlampje eenig houtwerk van aqua ria was gaan schroeien. Met eenige emmers water werd het gevaar bezworen. De mo- torspuit behoefde geen dienst te doen. Aan adjudant-onderofficier C. J. A. Drab- ge van het 6e Regiment Veld-Artillerie al hier zal op Maandag 23 September in de Doelenkazerne door den Majoor-Hoofdin- structeux de Zilveren medaille voor 24-ja- rigen dienst worden uitgereikt. De muziek van het 6e R.V.A. verleent 'hierbij haar me dewerking. VRIJ HELDER WEER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oos telijke wind. Nevelig tot licht bewolkt. Weinig of geen neerslag. Later iets war mer. Hoogste barometers!.: 770.1 te Müncben. Laagste barometers!: 742.1 te Vardö. De hooge druk is in beteeken is blijven toenemen en verplaatst zich snel in de richting van de Oostzee, waar de depres sie nog sneller afneemt. In het Westen ver schijnt een ondiepe depressie, die zich over de Golf van Biscaye uitbreidt, zoodat Oos telijke winden beginnen te waaien. In Scandinavië valt nog op veel plaatsen re gen en in de Oostelijke Oostzee stormt het nog uit West. In Engeland en Schotland klaart het weer op. In Ierland valt regen bij Oostelijke wind. Frankrijk heeft na een mistigen ochtend fraai weer met hooge temperaturen in het Zuiden. In Duitsch land valt in het Noorden nog eenige regen, maar klaart overigens het weer op. In Zwits er land werd het eveneens fraai weer. De verplaatsing van den hoogen druk naar het Oosten of Noord-Oosten zal aanvanke lijk fraai herfstweer voor onze omgeving brengen. Het zal van de ontwikkeling van de depressie in het Westen afhangen of dit slechts voor één enkelen dag is, dan wel het begin van een nazomer. De buitengewoon sterke Westenwind in de bovenlucht wijst eerder op een korten duur. LUCHTTEMPERATUUR. 16 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Zaterdagnamiddag 7.34 uur tot Zondagmorgen 6.13 uur; van Zondagnamid dag 7.31 uur tot Maandagmorgen 6.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 22 Sept. nam. 12.06 uur; op Maandag 23 Sept. voorm. 0.43 en nam. 1.20 uur.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2