'AME5 RUBRIEK HERSTKLEEDING. HERSTJAPONNEN. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De patronen, welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrijgbaar tegen den prijs van 50 ct. per stuk. Wij kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of per postwissel aan de Moderedactrice Dames rubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. Het mantelcosturne is een keedingstuk van wij zouden haast zeggen alle tijden. Wei-merkwaar dig, inderdaad, hoe de modewisselingen en hoe dikwijls wisselt de mode niet het mantelpakje nooit hebben kunnen ver dringen. Gelukkig! kun nen we wel zeggen, want er zijn weinig kleeding- stukken, die steeds zulk een charme ten toon sprei den en toch blijvend een voudig zijn, als juist het mantelpakje. Bovendien verleent het sportieve ka rakter aan het mantelcos turne een ongeëevenaarde aantrekkingskracht, zoo wel voor jongedames als voor de oudere. Een ieder kan het dragen, hetwelk niet van andere japonnen kan worden gezegd. Bekijken we bijgaande modellen eens: 20299. M al ten costume met stiksels als garneering van rok en mantel: Pa tronen in de maten 40 en 46. Ben. stof pl.m. 2.50 M. van 140 c.M. breedte. Het rechte model kleedt zeer af en maakt een sportleven indruk. In de rok zijn eveneens rijen stikselsels, welke plooien imiteeren. Smalle kraag en lange revers; sluiting met twee rijen knoopen; opgestikte zakken en door gestikte stofreep voor de mouwen. Rok met gladde achterbaan en voorgaan met plooien, welke tot op heuphoogte zijn doorge stikt; sluiting zijnaad. 20300 Mantelcosturne, zonder kraag, waarbij kleurige shawls worden gedragen. Patronen in 42. Ben. stof plm. 21/2 M. van 140 C.ML breed. Voor dit geheel is zandkleurige wollen zanderêpe gedacht met donker bruine knoo pen. Bijzonder apart is de bovenpas, die zich voortzet over de mouwen. Zij panden van rug, en voorpanden maken weer sla, appelmoes, tomaten of cerry- saus enz. Stamppot wordt door toevoeging b.v. van witte boonen aanerkelijk voed zamer (zuurkool, hutspot). Voor het krui den van spijzen wordt het gebruik van sel- deryzout aanbevolen, door de pikante smaak kan men minder zout gezbruiken. Het zoutverbruik moet in de meeste gezin nen aanmerkelijk verminderd worden. De moderne voedingsspecialisten wijzen steeds op de vele nadeelen, die het gebruik van zout voor het organisme heeft. Inplaats azijn moet citroensap gebruikt worden, dat dooh het basen-overschot aan vullend en tevens bloedzuiverend werkt. Groene erwten moeten evenals allerlei rauwe slaatjes in ruime mate gegeten wor den, terwijl deze en niet te vergeten alle keukenkruiden een basen- en mineralen- overschot geven, hetgeen het organisme meerdere weerstand biedt. De moderne huisvrouw weet, dat alle groenten met zoo weinig mogelijk water moeten worden gekookt en het nat even tueel voor saus of soep verwerkt moet wor den. Wortelen, knollen, aardappelen, ap pelen moge nslechts zéér dim geschild worden; de meeste voedende bestandeelen bevinden zich vlak onder de schil. Zoolang men aardappelen, wortelen en knollen ge noeg kan reinigen door ze met een stevi- gen borstel af te borstelen, moet men ze niet schillen. Groenten, welke boven den grond groeien zijn rijk aan vitaminen en men behoudt volkomen alle voedingswaarde indien men ze als rauwe sla moet olie en citroensap eet. lederen dag moet men behalve gekookte groente een of andere rauwe (liefst groe ne) sla aan brood of middagmaal toevoe gen, hetgeen vooral de werking van de le ver bevorderd, die bij vele vrouwen traag functioneert. Door eenvoudige en rationeele voeding kan iedere vrouw haar gezondheid niet al leen, doch ook een frisch en jeugdig uiter lijk behouden, zelfs als zij reeds ver bo ven den middelbaren leeftijd zijn. een deel der mouwen uit. Pas en voor panden worden met knoopen gesloten, ter wijl de ondergedeelten van den mantel aan het voorpand plooien laten zien. Voor baan rok bestaat uit drie banen, achter baan is één geheel. GOEDE NACHTRUST GEEFT GEZOND HEID EN KRACHTEN. Het thema, dat wij hier aansnijden is zeker niet nieuw en reeds meermalen heb ben wij er trouwens over geschreven. Toch zijn velen menschen nog niet ge noeg doordrongen van het groote belang, dat een gezonde slaap voor het organisme heeft. Veelal is het noodig, dat men zijn leef wijze grondig herziet en niet tot midder nacht blijft lezen of werken. Hoevelen lij den niet aan slapeloosheid is, die absoluut niet medewerken om deze te overwinnen en als men hen raad geeft, slechts ant woorden. „Och, vroeg naar bed gaan helpt mij niet, ik slaap toch niet vóór twee, drie uur 's nachts". Het is niet voldoende om na dagen en weken van slapeloosheid of laat naar bed gaan eens flink uit te slapen, doch regel matig op tijd naar bed gaan behoort even zeer tot een goede dagrverdeeling als wer ken eten en drinken. Gemiddeld heeft een volwassen mensch voldoende aan acht uren slaap, doch som mige hebben meer noodig, terwijl anderen kunnen met minder volstaan. Het is een geheel persoonlijk iets, hoe veel uren slaap men noodig heeft en veelal hangt dit ook af van het werk, dat men overdag verricht. In den slaap komen zeuiwen en spieren tot rust en ontspanning. Heeft men een goede nachtrust genoten, dan ziet men dit onmiddelijk aan het gelaat, dat veel bete re trekken en meerdere elasticiteit weer geeft. Lichaam en geest zijn beide tot rust ge komen, want ieder, die aan slapeloosheid lijdt otf heeft geleden weet bij ervaring, hoe veel minder geestelijk werk men in zoo'n periode kan verrichten, terwijl ook het ge heugen veel minder goed is. Men wordt vergeetachtig, kan zijn gedachten niet con- centreeren en op den duur wordt alles wat men moet doen inderdaad een drukkende last. Indien men aan slapeloosheid leidt moet men beginnen met één of twee uren vroe ger naar bed te gaan, dan men gewend is, want meermalen werkt men te lang en is overmoe. Het lichaam komt tot rust en hoe wel men niet verwachten kan reeds in eenige avonden het euvel te overwinnen, zal men zulks op den duur toch doen. Voor opgesteld moet natuurlijk worden, dat men niet naar bed gaat met de gedachten, dat men toch niet kan slapen, de wil moet aan wezig zijn. De wil moet in tijden als waarin wij thans leven in alle opzichten krachtiger worden, en als wij dan bij het eenvoudige beginnen en willen slapen, dan zal de sla peloosheid langzamerhand verdwijnen, al thans als deze een gevolg is van altijd laat naar bed gaan, en te veel werken. Natuurlijk zijn er gevallen, die te wijten zijn aan zorgen en verdriet of erger nog aan psyhische storingen en dan is slape loosheid niet gemakkelijk te overwinnen; in het laatste geval behoort trouwens de behandeling tot het terrein van den medi cus. Nimmer neme men zijn toevlucht tot slaapmiddelen zonder medisch advies; het groote gevaar hieraan verbonden is, dat men steeds grootere dosis en sterker slaapmiddelen behoeft. Koffie kan geen kwaad mits het coffeine vrije koffie Hag is, die absoluut niet schadelijk is en een rustige slaap garandeert. Een eenvoudige en rustige leefwijze, veel buiten zijn en niet te zware voeding zullen slapeloosheid veelal voorkomen en althans genezing bevorderen. EENVOUDIGE VOEDING WERKT DE GEZONDHEID IN DE HAND. Overmatig gebruik van gebak, koek, chocolade en andere lekkernijen heeft overbelasting der spijsverteringsorganen ten gevolge, benadeelt de gezondheid van vele vrouwen en vermindert haar uiter lijk aar zien. Eenige sneedjes bruinbrood zijn veel gezonder en gemakkelijker te verteren dan wit brood en koek. Vruchten blijven als aan vulling uitstekend en de voedingswaar de wordt verhoogd, indien men er haver vlokken over strooit en een weinig room, waardoor tevens een fijne toesprijs wordt verkregen. Geraspte appelen met sitroen- sap, suiker of honing en havervloken ver mengd vormt éen gezond ontbijt, terwijl macaroni, spaghetti rijst en andere meel spijzen zich meer eigenen om 's winters ge geten te worden b.v. met compote van versche en geweekte gedroogde vruchten. Peulvruchten werken, door de schillen prikkelend op de spijsverteringsorganen en zetten deze tot meerdere werkzaamheid aan (erwten, boonen, capucijners). Men moet deze echter met mate en zonder overdrijving eten en steeds afwisseling we ten te brengen in de bereiding. Nu eens wordt er gebakken spek bij gegeven, dan meten. Het is dan ook geen toeval, dat een kind, dat de Fröbelschool heeft bezocht, later op de lagere school veel gemakkelijker went aam de strengere tucht, dan een kind, dat dan voor het eerst op school komt. Het ós dus niet alleen in het belang der moeder, doch vooral ook in het belang van het kind1 zelf, dat wij het eenigen tijd voor het be reiken van den schoolplichtigen leeftijd reeds naar een voorbereidende school stu ren. En waar tenslotte het belang vam het kind den doorslag geeft, zuilen naar wij hopen vele ouders ertoe besluiten, hun vier en vijfjarige kleuters naar een voor hun leeftijd geschikte school te sturen, diende van zakdoekje, beursje en enkele onmisbare toiletbenoodigdheden. NAAR DE FRÖBELSCHOOL? Dat is een vraag, die actueel wordt, zoo- dra een kind zoo groot is dat het op ven sterbanken klimt of de aarde uit de bloem potten naar de keuken draagt en onder weg wat morst op het tapijt. Als het uit on- tderzoekingslust de vuilnisemmer leeghaalt, met lucifers speelt en iederen dag wat an ders verzint kunnen wij zeggen, dat de drang tot bezigheid bij het kind ontwaakt en moet worden gevoed. Want wanneer men het kind alleen maar de dingen ver biedt, die lastig zijn voor zijn omgeving, en het niets te doen geeft, waarop het zijn belangstelling kan richten, dan zal het kind zich niet alleen verongelijkt voelen en misschien zelfs huilen of hangerig worden, maar en dat is voor vrouwen met een druk huishouden wel het ergste ieder oogeiïblik verzint het weer wat anders om den geregelden gang van zaken te versto ren. De moeder schiet niet op met haar werk; Overal staat het kind in den weg, het vraagt van alles en zit overal met de vingers aan. En als het eens stil is, wordt de moeder pas goed ongerust. Daarom durft zij ook niet het huis uit te gaan voor een boodschap, zonder het kind (mee te nemen. Het boodschappen doen duurt dan wel eens zoo lang, maar het kind alleen thuds laten, durft zij toch niet. Als een kind op dien leeftijd gekomen is, wordt het zaak te overwegen, of het nu niet naar de Fröbelschool moet. De moe der zal er zich eerst nog wel een beetje tegen verzetten, want het is niet prettig om haar kind over te moeten geven aan den invloed van vreemden. Soms zal zij ook bang zijn, dat het heimwee krijgt of dat de andere kinderen het zullen plagen, maar zulke muizenissen verdwijnen gewoonlijk spoedig genoeg. Soms is zelfs de angst, dat het kind op school mazelen of een andere kinderziekte krijgt, een reden om maar te wachten tot het uiterste m.a.w. tot de schoolplichtige leeftijd is bereikt en er geen verzet meer helpt. Maar gewoonlijk zijn de ouders toch verstandiger; zij bespreken samen 'de zaak, zij zien in, dat het zoo toch niet langer gaat en zij nemen hun besluit. Als de onwennigheid van de eerste da gen voorbij is, zullen alle partijen blij zijn met den nieuwen toestand. Moeder kan 's morgens ongestoord haar huishouden doen en heeft nog tijd genoeg over voor haar boodschappen. IntussChen speelt het kind onder leiding spelletjes, die tegelijker tijd zijn vermogens ontwikkelen, en het heeft niet eens tijd om aan heimwee te denken. Bij goed weer worden er spelletjes gedaan en liedjes gezongen in de open lucht en op vele scholen krijgen de kin deren zelfs een plant of een vogeltje, waar voor zij persoonlijk moeten zorgen. Boven dien is het kind niet langer alleen of met een paar broertjes of zusjes van anderen leeftijd, maar het heeft een groot aantal kinderen van derazelfden leeftijd om zich heen. Meer dan in het best geleide gezin leert het zich te schikken naar de wenschen van anderen. Het heeft niet de minste kans om voor middelpunt te gaan spelen, waar toe het in menig gezin helaas wèl in de ge legenheid is. En bovendien went het er reeds jong aan, plichten te moeten ver vullen en zich met anderen daarin te MOET MELK GEKOOKT WORDEN? Men vraagt ons wel eens of melk inder daad gekookt moet worden en het geven van een ontkennend antwoord hierop kan veelal minder goede gevolgen hebben. Is men overtuigd, dat ze ziek te-kiem-vrij is, zooals b.v. de melk, welke door modelstal len geleverd wordt, dan is er geen enkele reden aanwezig om zulks te koken. Aan gezien de melk uit modelstallen uit den aard der zaak aanmerkelijk duurder is, kan deze slechts in bijzondere gevallen gébruikt worden. Gepasteuriseerde melk benadert de ongekookte het meest in smaak en de laatste tijd is er weer een nieuwe bewer king van melk, waarbij de smaak nage noeg niet van ongekookte verschilt, en het groote voordeel ervan is, dat ze in fles- schen, dus zeer hygiënisch afgeleverd wordt. Rauwe melk is lichter verteerbaar dan gekookte, terwijl bij de laatste tevens de vitaminen C. verloren gaan. Het koken doodt de bacteriën en wordt ook niet zoo- spoedig zuur. Melk van tubercelvrij vee behoeft niet gekookt te worden, doch wie staat hiervoor in? Melk moet genomen worden in een melk koker, die eerst met koud water is omge spoeld en daarna onmiddellijk gekookt. Als zich het vlies aan de oppervlakte begint te vormen, moet men blijven roeren, tot dat de melk kookt, dan snel af laten koelen b.v. in een pan met koud water en afge dekt bewaren. WILT U WAT NIEUWS WETEN? „Herfstkeur", een schitterend modeblad, geeft uitkomst en advies. VRAAG NOG HEDEN EEN KOSTELOOS NUMMER AAN. Wat is „Herfstkeur" eigenlijk? U hoorde er misschien al verschillende uwer kennissen over spreken of hebt het reeds in uw bezit. Voor degenen, die het nog niet kennen, willen we gaarne vertellen dat „Herfst keur", het zoo juist verschenen, extra uit gebreide, fraaie modeblad is, waarin tal van modellen voor de herfst zijn afgebeeld, die onze lezeressen bij het zelf maken van kleeding tot voorbeeld kunnen strekken. Een modepagina als deze rubriek kan jammer genoeg slechts een beperkt aan tal modellen geven. Wij juichen het daar om van harte toe, dat er thans gelegen heid bestaat om bij de moderedactie van dit blad, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, het schitterende nummer van „Herfstkeur" aan te vragen door een be drag van twaalf cent in postzegels per week in te zenden. U krijgt dan onverwijld het bij uitstek leerzame en practische nummer „Herfst keur" toegezonden, dat u tal van mogelijk heden zal wijzen om bij het maken van uw herfst- en winterkleeding zeer veel geld te sparen. Wij raden u daarom aan „Herfstkeur" nog aan te vragen, u zult later met plei- zier terugdenken aan het oogenblik, waar op u uwe aanvraag inzond, dat het u vele aangename uren zal schenken. Indien u vandaag twaalf cent in porto of per giro overmaakt, hebt u overmorgen reeds het blad in uw bezit en kunt u een prettigen avond hébben met het lezen er van. Post uw aanvrage nog heden! EEN MOF VAN BLOEMEN. De mof wenscht op den voorgrond' te tre den en geeft den moed niet op, alle moge lijke pogingen aan te wenden o-m toch, zij het in-bescheiden vorm, de aandacht op zich te vestigen. Wij zagen bij een zwart fluweelen avond toilet een buiten-gewoon elegante mof van (mimtatie) vïolettes de Parme, die tevens de avondtasch verving en als bergplaats De patenlsluitinig van de tasch was zoo danig aangebracht, dat zij op het eerste ge zicht niet opviel, terwijl de zachte geur, die er van het geheel uitging, ons reeds voor jaarsgedachten in het hoofd bracht en een perk van heerlijke flora's kinderen voor de oogen tooverde van diep paars met een fel geel hartje. In het buitenland is men reeds vroeg begonnen met het houden van mode shows en in de tweede helft van September houden de meeste toonaan gevende magazijnen tegenwoordig ook htm shows. De rech te lijn, die in het voordeel der meer gezette vrouw werkt wordt gehandhaafd. Rechte modellen tot over de knie en van daar af wordt de rok wijder, om meerde re bewegingsvrijheid te verkrijgen. Voor alles wordt de heup lijn zóó strak moge lijk gehouden. De mouwen trachten weer naar de wijde re modellen over te gaan hellen; nu eens zien wij de ruimte aan den bovenarm, dan weer tusschen elboog en pols. In dien niet overdreven veel ruimte wordt aangebracht is deze afwisseling niet on aardig te noemen. De beslist gezette da mes houden zich echter bij de aange sloten modellen, want ongestraft kun nen zij geen verbree ding aanbrengen. Hooge halsuitsnij dingen, aardige gar neeringen in den vorm van bloemen voor de gekleedere middagjaponnen zijn zeer in trek. Rood, bruin, groen en zwart zijn de hoofdtinten der mooie herfst- en winterstoffen, waarvan zeer vele relief - weefsels vertoonen. De gekleede middag japonnen hebben veelal uitneem bare mou wen, welke b.v. aan een tullle lijfje gezet worden, zoodat zij voor schouwburg, con certen, diners en andere gelegenheden waar toilet gemaakt wordt mouwloos zijn. Het aanbrengen van een paar groote bloe men werkt chique. Chabots, plissé's, tres, gar neerband, breede ceintuur, gespen, clips en kant worden bij de middagjapomnen in groote verscheidenheid gedragena Ons linker model geeft een japon weer van zwart crêpe satin, waarvan de ruimte in de taille meerdere malen wordt inge haald én de rok uit smalle baantjes be staat. De mouw is ruim aan den bovenarm en glad aan den onderarm gesloten. De rechter japon heeft een bovenpas met aangeknipte mouwen, een aangeknipt schootje en tweebaans rok. De garneering bestaat uit gekleurd tres. De hoeden, die voor 's middags bij gekleede japonnen ge dragen worden zijn klein en hebben veel al voillettes.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 16