De Vee- en Zuiveltentoonstelling geopend Bezoek van H- M. de Koningin. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DOOR DEN BURGEMEESTER VAN LEIDEN Foto Slegtenhorst. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN DE VEETENTOONSTELLING HEDENMIDDAG TE HALF TWEE. &|||P 30Ri$PW- Op 't oogenblik, dat wij dit korte over zicht van de Vee- en Zuiveltentoonstelling aanvangen, striemt buiten de regen in vlagen over de straat. Het is echt beesten weer, maar toch niet het geëigende kli maat om een veetentoonstelling te openen. Enfin, we zullen den moed nog maar niet cpgeven. Misschien, dat in den namiddag, wanneer het Ruiterfeest wordt gehouden, de elementen zich over Leiden ontfermen. Zooals wij gisteren reeds schreven, zijn alle hens aan dek gekomen om de ver stormde tentoonstelling in grooter glorie te laten verrijzen. De standhouders heb ben gezwoegd als ossen en gewerkt als paaiden. Het resultaat is een gelukwensch waard. In het schoolgebouw op het Schutters veld. rijen zich in de lokalen en gangen stand aan stand, in een bonte mengeling. Er zijn inzendingen van biggen- en zeugen- meel, bloemen, kaaspersen, conserven, kleeding, botertonnen, stremsel, koelma chines, en wat al niet meer. Alles, wat een boer in zijn bedrijf noodig heeft voor zich zelf en voor zijn vee, staat hier opgesteld, waarbij de standhouders gaarne de meest uitvoerige inlichtingen verleenen. Het zijn voor het overgroote deel parti culiere inzendingen, en, uit vrees één van de firma's te vergeten, hebben wij den wijsten weg gekozen en besloten geen na men te noemen. Voor enkele collectieve inzendingen kun nen we geen uitzondering maken. Het glanspunt van deze afdeeling der ten toonstelling is wel de gymnastiekzaal, wel ken in alle dimensies door de Coöp. Leid- sche Groenten- en Fruitveiling in beslag wordt genomen. Een inzending om van te smullen! De kostelijke appelen en peren, druiven en perziken zijn tot één reusach tig mozaiek gelegd met kool, bieten, snij boontjes, preien enz. Vooral van boven af gezien, waartoe het trappenhuis een ge schikte gelegenheid biedt, is de aanblik prachtig. Een interessante bijzonderheid in deze inzending is de cultuur van cham pignons, waarvan de „sporen" geteeld worden op gesteriliseerdepaardemest. Iets voor Weck-grage huisvrouwen. Ook de stand van de steeds actieve Markt- en Havendienst verdient een nauwkeurige bestudeering. Veel statisti sche gegevens zijn hier in populaire en overzichtelijke vorm neergehangen en ver leenen een goede kijk op de ontwikkeling van de veemarkt. In hetzelfde vak is ook „Dierenbescher ming" aanwezig o.a. met een electrische stok! De Vereenigde Leidsche Slagers hebben daarnevens een zeer appetijtelijke stand, welke behangen is met zijden spek. Op de eerste verdieping is de boter- en kaasmakerij gehuisvest, waarbij de meest moderne machines gebezigd worden. Het is een belangwekkend procédé, dat men niet moet verzuimen, om bij te wonen. Het afgewerkte, product, de Leidsche en Goudsche kaas is in de belendende loka len uitgestald. Het is het beste van het beste, waaruit de jury weer het allerbes te heeft gekozen om voor een bekroning in aanmerking te komen. Vóór dat wij het beursgebouw verlaten, willen we ook nog even de aandacht ves tigen op de kunsthoorn-fabricage. Het is bijna een verrassing om te zien, hoe lang zamerhand uit ondermelk (caseïne) jas- knoopen en vulpotlooden ontstaan. De afdeeling „Wetenschap en Practijk", welke nu in twee kleinere tenten is on dergebracht, verdient een langdurig be zoek. Een overvloed van wetenschappelij ke gegevens zijn hier op aantrekkelijke wijze geëxposeerd. Voor boeren valt hier veel te leeren. O.a. kunnen zij er him licht opsteken over T.B.C.-bestrijding onder rundvee, over het rundvee-stamboek, over doelmatige veevoeding, over hygiënische melkbereiding, classificatie van wol, pol derbemaling etc. kortom over alles, waarin een boer belang stelt. De veestapel is in een afzonderlijk ge bouwtje ondergebracht. We hebben er reeds op gewezen, dat hier de meest mo derne vindingen zijn toegepast, zonder dat deze inrichting is uitgegroeid tot een, toch door niemand te betalen, model-stal. De tent van de Crisis-Zuivelcentrale, de consumptietent en eenige „etablissementen" vervullen de rol van de barmhartige Sa maritaan, om afgematte bezoekers te ver kwikken. Aan de overzijde van de Singel wordt vandaag alleen vandaag de veeten toonstelling gehouden. Een keur-collectie vee in vijf veesla gen verdeeld, staat hier opgesteld om door deskundigen beoordeeld te worden. Voor een verslag verwijzen wij naar de vak bladen!. DE OPENING. Hedenmorgen te half elf had in de bo venzaal van de Sociëteit „Amicitia" de opening plaats van de nieuwe veemarkt en van de vee- en zuiveltentoonstelling. Onder de vele aanwezigen merkten wij behalve de tentoonstellingscomité's op: dè oud-burgemeester, de heer N. C. de Gijse- laar, J. Diemond, voorzitter der C. B. T. B., Ir. P. Fehmers, adjunct-dir. der Lichtfa brieken, Prof. dr. H. C. L. E. Berger, dir. Vee artsenij kundig Staatstoezicht, vertegen woordiger van den Dir. Ger. van den Land bouw, H. C. Vermaat, voorzitter der Ver. voor Hoofd-ambtenaren bij het Marktwe zen, Dr. W. Stuurman, dir. van het Abat toir, J. W. Henny, voorzitter der Ned. Dagbladpers, J. Splinter Gzn., wethouder te Leiden Mr. dr. C. E. van Strijen, gem.-secretaris v. Leiden, M. G. Verwey, weth. te Leiden, J. J. v. Stralen, weth. te Leiden, K. Brug, burgemeester van Lei derdorp, W. Zwart, voorzitter der Leid sche Winkelweekcommissie, C. Schout, voorzitter der Leidsche Middenstand Cen trale, J. A. Pollman, secretaris der Leid sche Winkelweek Commissie, J. van der Tas, secretaris der Leidsche Middenstand Centrale, J. Wiegman, burgemeester van Wassenaar, J. Barendse, Regeerings-com- missaris voor den Tuinbouw, R. J. Meyer, Commissaris van Politie te Leiden, Ir. A. M. de Blauw, dir. van Gemeentewerken, de heer en mevrouw J. E. Haitsma Muiier, Garnizoenscommandant v. Leiden, A. A. J. Gerrevink, burgemeester van Oegstgeest, en vele leden van den Leidschen gemeen teraad en afgevaardigden van K. v. K. voor Rijnland, de oud-wethouders Goslinga en mr. Romijn, enz. Het welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter van het Tentoonstel lingscomité, den heer J. W. Bonda, uit Oegstgeest. Spr. prees de commissie gelukkig, dat in weerwil van de verwoestingen door den storm aangericht, het toch mogelijk is gebleken de expositie doorgang te doen vinden. Spr. dankte allen voor de onder vonden medewerking, in het bijzonder de Koningin en Prinses Juliana, voor het be schikbaarstellen van medailles. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van het ontstaan van de tentoonstelling en herin nerde er aan, dat ook de landbouwexpositie van 1911 te Leiden door storm werd ver woest. Thans na meer dan twintig jaren is de ingebruikneming van de vernieuwde veemarkt aangegrepen voor de organisatie van een vee- en zuiveltentoonstelling van grootschen opzet, die van officieele en of- ficieuse zijden krachtigen steun heeft on dervonden. Spr. herinnerde aan de door den storm aangerichte schade en bracht den burgemeester bijzonderen dank voor zijn voortvarendheid, waardoor de school op het Schuttersveld als een klein jaarbeurs gebouw beschikbaar kon worden gesteld. Helaas was het echter niet mogelijk de groote tent Wetenschap en Practijk met de vele belangrijke exposities voldoende te herstellen. Komende tot het doel der tentoonstel ling, meende spr., dat het binnenlandsch gebruik van zuivelproducten dient te wor den opgevoerd, evenals dat van groenten, fruit enz. Daarom zegt spr. tot het publiek: ziet met eigen oogen op deze tentoonstel ling: ons edelste vee, het melken, kaasma ken, boterfabricage enz. Spr. wil niet de noodkreet aanheffen: Redt onze boeren!, maar hij zegt: Helpt de boeren en gij helpt u zelf. Spr. verzocht vervolgens den bur gemeester de tentoonstelling te openen. OPENINGSREDE VAN DEN BURGEMEESTER. Hierna sprak de burgemeester van Lei den, mr. Van de Sande Bakhuyzen, de ope ningsrede uit: Het verheugt het gemeentebestuur ten zeerste, dat gij door uwe tegenwoordigheid blijk hebt willen geven van uwe belang stelling in deze voor mijne gemeente zoo gewichtige gebeurtenissen, de opening van de Vee- en Zuiveltentoonstelling, de in gebruikneming van de nieuwe marktter reinen en den aanvang van een daarbij zich aansluitende winkelweek. Het zijn vooral de twee eerstgenoemden die ons de eer van uw bezoek bezorgen en, ik durf het vertrouwensvol zeggen, dit ook ver dienen, hoezeer ik ook van harte gaarne opwek tot een bezoek aan de keurig ver zorgde etalages der winkels en vooral aan de daarachter gelegen lokalen. Ten aanzien van de tentoonstelling moet ik bekennen, dat Leiden, door in zooveel jaren niets van dien aard te ondernemen, zich aan nalatigheid heeft schuldig ge maakt. Onze centrale ligging in een zoo bij uitstek aan veeteelt en zuivelberei ding gewijde streek legt ons de verplich ting op om eenerzijds een gelegenheid te scheppen, waar als het ware een gemeen schappelijke reclame gemaakt kan worden door de resultaten van deze bedrijven aan anderen te toonen en onzerzijds om hen hierheen te lokken, die aan onze landbou wers wat nieuws te bieden hebben, want voor landbouwende streken hebben ten toonstellingen nog niets van hun nuttig heid ingeboet. Ik hoop dan ook dat deze eerste proeve een succes moge worden en dat Wij in de resultaten een aanwijzing en aanmoediging mogen vinden om op gere gelde tijden hier een dergelijk schouwspel te organiseeren. Ge weet allen welke geweldige tegen slag dit goede werk IJ. Dinsdag te verdu ren kreeg. Het reeds zoo goed als afge werkte en gedeeltelijk ingerichte deel der tentoonstelling werd een prooi van een van die verraderlijke Septemberstormen die ditmaal in ongekende hevigheid zich wierp op eenige weerlooze tenten, waar onder in goed vertrouwen alles in orde ge bracht was en de uitstallingen werden voorbereid. Ik heb zelf mogen constateeren hoe vast beraden de leiding het roer in handen hield en van geen wijken heeft willen we ten. De opening kon op den vooraf aan- gekondigden tijd doorgaan.Een eere-sa- luut breng ik aan u alle mijne heeren commissieleden en uw medewerkers voor dit kranige stuk werk, dat ge met opof fering van uw nachtrust alleen niet ge klaard zoudt hebben, hadt ge niet tevens beschikt over een groot talent en een goede dosis durf. Ik mag niet vergeten of verzwijgen, dat deze eerste tentoonstelling haar ontstaan dankt aan particulier initiatief, al hebben de verschillende betrokken gemeentedien sten met enthousiasme aan het welslagen medegewerkt en ik gevoel de behoefte om namens het gemeentebestuur onzen harte lij ken dank te betuigen aan den voorzitter van het oomité van uitvoering, den heer Bonda, voor zijn gelukkige gedachte, die hij als een goed vader, na haar in het le ven geroepen te hebben, is blijven ontwik kelen, verzorgen en tot wasdom brengen met een prijzenswaardig enthousiasme, zoodat nu het gebouw, dat hij zich droom de, is opgetrokken en straks uw belang stelling, ik hoop ook uw bewondering zal trekken. Dat hij niet vermocht dit alleen te vol brengen spreekt wel vanzelf en de mede werking van de zijde van het gemeente bestuur heeft hem de volbrenging van zijn taak mogelijk gemaakt en verlicht. Van de gemeentediensten, die daartoe in het geweer geroepen zijn noem ik vooreerst natuurlijk den Markt- en Havendienst, wiens directeur, de heer Mennes zich met zeker niet minder geestdrift, met zijn ons bekende degelijkheid en met zijn groote vakkennis gegeven heeft aan de verwe zenlijking van het denkbeeld hem zoo sympathiek, omdat het strekt de Leidsche veemarkt te helpen in zijn bloei. De dienst van Gemeentewerken heeft op zeer lof waardige wijze zijn onmisbare hulp ver leend door te zorgen, dat het marktterrein tijdig gereed was. Ook het ongeluk, dat ons eergisteren, een oogenblik overrompelde, heeft gemaakt, dat op den Directeur van Gemeentewerken, de afdeeling Onderwijs en verscheidene andere diensten een be roep om hulp is moeten worden gedaan. Zij zijn geen van allen in gebreke geble ven en hebben opnieuw getoond, dat in nijpende omstandigheden op hen ten volle te rekenen valt. Verder dank ik allen die in meerdere of mindere mate in welke hoedanigheid ook tot het welslagen het hunne hebben bij gedragen. Hen allen bij name te noemen zou niet gaan, evenmin als het mogelijk zou zijn een overzicht te geven van den geheelen omvang van hetgeen vertoond zal worden. Ik geloof te mogen zeggen, dat alle zijden van de beide takken van volks welvaart die hier belicht worden, volledig voor kenner en leek worden uiteengezet aan de hand van het beste materiaal dat vertoond kan worden. Trouwens de uit voerige catalogus met voorwoorden en ge schiedkundige verhandelingen, een keurig verzorgd boekje, waarover den secretaris mijn compliment, leert u dienaangaande meer dan ik zou vermogen. Een welkome gelegenheid tot het in den aanvang vermelde initiatief bood de inge bruikneming van de nieuwe veemarktter reinen, die, hoewel morgen in wezen ge schiedende, thans toch uwe aandacht vraagt, omdat de uitstalling van het vee die nieuwe terreinen geheel vult. In zijn lezenswaardig artikel over de tot standkoming van het thans uitgevoerde veemarktplan juicht de directeur van den Markt- en Havendienst over de snelheid, waarmede dit geschied is. Het is, helaas een feit, dat een periode van drie jaren voor DE EERSTE PRIJS GEWONNEN! VEEL BELANGSTELLING. EEN PRACHTSORTEERING VAN FRUIT OP DE TENTOONSTELLING.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5