VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. REGENBUITJES. DE BILT SEINT: Matige, aan de kust aanvankelijk Zuid- Westelijke tot Westelijke wind, zwaar be wolkt met opklaringen, waarschijnlijk en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.1 te Budapest, Laagste barometerst.: 740.7 te Thorshavn. De depressie drong vooral over het Noor delijk deel van de Britsche Eilanden Oost waarts door. Thans daalt over Zuid-Scan- dinavië de barometer flink. Over Centraal Europa bleef de hooge druk bijna onver anderd, terwijl over het Zuid-Westen van het waarnemingsgebied en ten Oosten van de Bothnische Golf de baromter steeg. De daling van den luchtdruk over de Noorde lijke Noordzee en de stijging over de Golf van Biscaje en Frankrijk, deden de wind ten onzent toenemen. Ook over het Noor den van de Britsche Eilanden waait het vrij hard, evenals langs de kust van Zuid-Noor- wegen. De toename van bewolking over vrijwel het geheele waarnemingsgebied hield de nachtelijke afkoeling tegen, zoodat de Bothnische Golf de barometer steeg. De Bovendien voert de Zuid-Westelijke stroo ming vrij warme lucht aan. In Zuid-Frank rijk kwam het gisteren tot zware onweders; over Groot-Brittannië en Ierland viel op vele plaatsen regen, terwijl een secundaire hedennacht ten onzent eenige neerslag bracht. De depressie-invloed veroorzaakt thans ook over Zuid-Scandinavië regenach tig weer. Ten onzent werd het weer wat ongestadiger. Hoewel de kern v?n de de pressie zich, hier niet zal Jaten gelden, is de kans op het passeeren van secundairen met regenbuitjes groot. Stormwaarschnwingsdienst. Geseind van De Bilt, 13 September te 19.20 uur aan. alle posten: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. 17.8 gr. C. W ATERTEMPERATU UK. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagnamiddag 7.53 uur tot Zaterdagmorgen 6.uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 14 Sept. voorm. 4 uur en nam. 4.26 uur. ONZE KATHOLIEKE JONGENS BEWEGING. Zondag a.s. viert het Leidsche district der K. J. C. zijn hoogtij en we zouden niets liever willen, dan dat heel Katholiek Lei den op dat festijn zijn belangstelling wil de toonen. Maar dan heeft Katholiek Leiden er ook recht op, meer van onze beweging te weten en daarom deze regelen ter inlichting over de tegenwoordige organisatie van ons Ka tholiek jongenswerk. Er is in den laatsten tijd nog al eens het een en ander gewijzigd in ons werk, zoo dat het voor den buitenstaander niet ge makkelijk is, onze ontwikkeling bij te hou den. Men make zich daarover echter geen zorg. Zooals de jeugd sprankelend is van vitaliteit, zoo tracht ook onze beweging zich aan te passen aan het practische leven en past er voor, een doode organisatie te worden. Leven beteekent groeien en groeien brengt van zelf verandering met zich. Wat beteekent nu eigenlijk: K. J. C.? Dat zijn de beginletters van Katholieke Jongens Centrale. Deze centrale is als de overkoepeling van heel het jongenswerk; zij brengt de eenheid tusschen de ver schillende methodes van mannelijk jeugd werk; zü geeft een groot voordeel voor de uitoefening der Katholieke Actie, waartoe ook de jeugd geroepen is door Paus en Bisschoppen, maar over dit Kath. Actie wel eens een andere keer. Tot de K. J. C. behooren de leden van het Sint Franciscusliefdewerk, van de Kruisvaart, van de Verkenners en de ju nioren van de Sportvereenigingen. Zc 'ag is de dag van de algemeen vor mende mannelijke jeugdvereenigingen, daarom wordt hier de sport maar terloops genoemd, niet omdat zij minder van be lang zou zijn maar omdat zij een beperkt doel heeft n.L de beoefening van de voet bal, athletiek, gymnastiek, hockey of wan delsport volgens katholieke beginselen, ter wijl de andere bewegingen (Verkennerij, Kruisvaart, S.FD.) bewegingen zijn, die de algemeene belangen der jongens wil trachten te behartigen. Verkennerij, Kruisvaart en S. F. L zijn dus de algemeen vormende jeugdbewegin gen voor jongens, zij willen trachten alle belangen der jongens te behartigen. Natuurlijk is en blijft het huisgezin de eerste en voornaamste plaats der opvoe ding, natuurlijk zijn en blijven de ouders de voornaamste en eerst verantwoorde lijke opvoeders van him kinderen, maar wie de verandering der samenleving in de laatste tientallen van jaren beziet, zal op merken, hoe feitelijk een groot deel van het leven buiten het huisgezin omgaat, hoe er levensterreinen zijn gevormd, waar op het gezin aanvulling noodig heeft. Dat is van ouds al heel duidelijk voor de school; heel anders, maar toch met niet veel minder recht kan datzelfde getuigd worden voor den leeftijd na de lagere school. Over dat „heel anders" kan misschien la ter nog wel eens gepraat worden, maar over dit mindere of meerdere recht zij hier een enkel woord gezegd. Het leven stelt zijn sociale plichten; de ontwikkeling der techniek, de vooruitgang der voertui gen, uitvindingen, die de afstanden doen wegvallen en zoovele andere zaken heb ben het levensterrein verbreed; daar komt bij de kentering der tijden, het streven naar een andere vorm van samenleving; ve le dingen, die grootendeels buiten de in vloedsfeer van het gezin omgaan. Men kan het betreuren of pleizierig vinden, de wer kelijkheid wordt er niet anders mee! Als Katholieken hebben wij onder alle opzich ten te betrachten ons plicht te doen, ook in dat deel van het leven, dat buiten het huisgezin omgaat, daarin hebben wij de ge zinnen en de ouders te helpen. En dat is de diepe ondergrond van onze Katholieke jeugdbeweging, dat is de diepste reden, waarom het Kerkelijk Ge zag de jeugdbeweging niet alleen hoogelijk beschermt, maar zelfs wel initiatieven in deze neemt. Hieruit volgt voor allen, die leiding heb ben te geven in het jeugdwerk, een groote verantwoordelijkheid, maar hieruit volgt ook het recht, dat de jeugdbeweging heeft op de daadwerkelijke medewerking van ouders en gezinnen. Hoe zullen zij helaas zich vergissen, die meenen hun kinderen er buiten te moeten houden; hoe loopen zij gevaar van hun jongens en meisjes menschen te maken, die vreemd staan ten opzichte van het groote leven der practijk. Denkt niet, dat wij aan gelijkschakeling doen; er wordt rekening gehouden met het verschil tusschen de jongens, het verschil van aanleg, het verschil van leeftijd en in zoover het wenschelijk is ook met het ver schil van levensmilieu. Maar dit verschil moet bij ons niet dan om heel dwingende gronden op den voorgrond treden. Vooral aan het verschil in aanleg komt de verscheidenheid tegemoet der z.g. me thodes van jeugdwerk. We kennen drie methodes van jongensjeugdwerk: Kruis vaart, Verkennerij en Sint Franciscuslief dewerk. Het Sint Franciscusliefdewerk, waarvan de in Leiden wel bekende Pastoor J. van Kampenhout de grondlegger genoemd mag worden, is het sympathieke werk voor die jongens, wier omstandigheden vorming door de jeugdbeweging het meest noodza kelijk en het meest nuttig doen zijn. Dit mooie werk is meestal, ook hier in Leiden, inter-parochieel. De Katholieke Verkenners volgen het spel van Verkennen, de methodes van jeugdbeweging van Baden Powel, een me thode, die mits ze goed geleid wordt gebleken is groote paedagogische waarde te hebben voor de karaktervorming der jongens. De Kruisvaart stelt als ideaal den jon gens de ridderlijkheid voor, de ridderlijk heid door de kracht van Christus' Kruis als tèeken van overwinning. Zoowel bij de Kruisvaart als bij de Ver kennerij is de uiterlijke schijn veelal spel en romantiek, omdat daarmee kleur en leven wordt gegeven aan de beweging en omdat daardoor de jongens overeenkom stig him leeftijd zeer getroffen en getrok ken worden, maar de ondergrond van bei de bewegingen is karaktervorming, wils- training, sfeer scheppen, om God in de na tuur en bovennatuur beter te leer en ken nen en voor God de vaak moeilijke deug den te beoefenen. Terecht meent de moderne jeugdbewe ging zich niet tevreden te mogen stellen met een negatief doel, waartoe de patro naten van vroeger maar als te vaak ge dwongen waren; onze jongensbeweging wil veel meer, zij wil de ouders helpen van hun jongens diepe en sterke Katholie ken, degelijke en fiksche mannen te ma ken. Als ge dan as. Zondag, 's middags op het sportveld en 's avonds op den Burcht de jongens zult zien spelen, als ge mede komt vieren hun jeugdlof in de kerk van den Deken, als ge hen as. Zaterdag ziet mar cheer en door de stad, weet dan, dat dit maar enkele uiterlijke teekenen zijn van een heel systeem dat mede wil helpen de jongens levenswijsheid, levenskracht en levensideaal mede te geven. L. BEUNE, Pr. DE DEMONSTRATIETOCHT K. J. C. De weg, die de demonstratietocht van de K. J. C. zal volgen, zal gaan vanaf Haag- weg en vervolgens langs Noordeinde, Bree straat, Steenschuur, Doezastraat, Heeren straat, Konin ginne laan, Lammenschans- weg, Zoeterwoudsche Singel, Kraai er- straat, Heerengracht, Oude Vest, Oude Singel, Beestenmarkt, Steenstraat, Rijns- burgersingel, Haarlemmervaart, Musschen- broekstraat, Hansestraat, Maresingel, Prins Frederikstraat, Gasstraat, Van der Duynstraat,. Mamdxstraat, Sophiastraat, Julianastraat, Heerensingel, Alexander- straat, Sophiastraat, Os- en Paardenlaan, Heerensingel, Zijlsingel, Zoeterwoudsche Singel, Witte Singel, Haagweg. De opstelling zal geschieden om half vier. In verband met het overlijden van Mgr. SLUIT DE GELEDEREN! De leuze is wel wat uit den tijd, sedert de moderne oorlog met gas- en andere bom men de gesloten gelederen heeft uiteenge slagen. Maar een feit blijft het toch, dat iedere strijd, die niet gevoerd wordt met kanonnen en gasbommen aaneengesloten gelederen eischt, wil men niet binnen den kortst mogelijken tijd gedwongen zijn het onderspit te delven. Dat is één waarheid, die niet zal kunnen bestreden worden. De tweede is deze: wanneer iemand met een gevaarlijke kwaal behept is, maar hij bemerkt er niets van, dan is deze des te ge vaarlijker, want hij neemt geen voorzorgs maatregelen er tegen en de catastrofe komt des te eerder. Aan deze tweede waarheid vooral moe ten wij denken, wannneer ons wordt me degedeeld, dat de Leidsche af deeling van de Hanze 25 jaar bestaat. Dit jubilé geeft aanleiding tot een terugblik: veel moois geeft het te zien, veel, wat minder mooi is. Maar daarover hebben wij het nu niet. Een van de uitingen van pessimisme zal daarbij zijn: wat geeft die Hanze toch. Het is, alsof onze middenstanders elkaar nog he viger bevechten, dan toen die gezegende organisatie niet bestond. Hier in het een zeker genot, om met deze zwartkijkers van meening te verschillen, vooral, omdat dergelijk menschen niet an ders weten te vertellen, dan dat iets niet goed is en opbouwend werk laten zij maar aan anderen over, om zelf weer eens iets te hebben om af te breken. Maar dezulken zou men aanstonds kun nen zeggen: U bekijkt de zaak precies van den verkeerden kant. Zij willen het wan trouwen, dat nog te vinden is onder Mid denstanders, eigenlijk aan de organisatie toeschrijven. Zij vergeten, dat het waarge nomen verschijnsel geen nieuw verschijnsel is, maar nu eerst goed wordt waargenomen. Een van de resultaten van het organisatie- leven is geweest, dat het sociale geweten wel zoo is gaan kloppen, dat men de mis toestanden ging zien, terwijl men tevoren, in die heerlijke, zelfgenoegzame domme ling, zich de vraag niet stelde, hoe de ver houding was tusschen de standgenooten. Het was immers voldoende, als het eigen zaakje goed liep. Alleen, wanneer een standgenoot een sta in den weg werd, sprak men even, met slaperige stem van saam- hoorigheid: dat paste toch niet. En nergens werd zoo zalig en zelfgenoeg zaam geslapen als in den Middenstand. Och, wat vonden zij zich zelf tooh best, die menschen, die erg tevreden waren met de gang van zaken van hun eigen bedrijf, om dat zij niet wisten, dat er standgenooten waren, die het slecht hadden. Dat is wel het voordeel van die slaap, men weet niet, wat er om zich heerf gebeurt. De organisatie heeft het sociale gewe ten wakker geslagen, en als men nu klaagt over gebrek aan saamhoorigheid van den Middenstand, dan beteekent dat allereerst, dat men dat gebrek nu eerst goed is gaan inzien en het inzien en begrijpen van de kwaal is toch een eerste vereischte voor de genezing. Dat is het eerste resultaat van de orga nisatie en nu kan deze ook verder: wak ker geworden menschen, sluit de gelederen! De tijdsomstandigheden hebben een beetje geholpen. Menigeen voelde zich op een ge geven oogenblik economisch zinken. En tooh, het eigen bedrijf vertoonde geen tee kenen, die tot ondergang moesten brengen. Het bleek dus, dat het eigen bedrijf de in vloed onderging van andere bedrijven; het bleek dus, dat het niet iets op zich zelf staand is, maar in maatschappelijk ver band moet gezien worden. Het is zoo jammer, dat dit eerst moet blijken bij de baisse van het bedrijf en dat men bij de hausse het niet heeft gezien. Het is dus een inzicht onder druk ontstaan, niet door eigen klaar inzicht. Maar in ieder ge val hebben wij het en nu kan de mensch in de goede richting voortgaan. Welnu, deze tyd zegt het aan iedereen, die nog maar een klein beetje verstand heeft: sluit de gelederen! En tooh, onbegrijpelijk, in deze maal stroom van den tijd, waarin ieder aan den lijve voelt de wegzuigende kracht, die ook hem in den afgrond dreigt te sleuren, waarin men telkens weer standgenooten ziet wegzinken, zelfs nu nog zijn er, die zelf maar willen doorzwemmen, zonder steun van anderen. Liever roemloos en stilletjes verzinken, dan ons aan anderen vasthouden, want dat beteekent, dat een ander zich ook bemoeit met onze persoon en onze zaken. Middenstanders, bedenk toch, het is stormtij! Alle hands aan dek! Houdt toch op met dat peuterwerk, want daarmee weerstaat ge geen orkaan, grijpt elkander vast in onderlinge liefde en onderling be grijpen; dat zal u w Hanzeorganisatie doen. Hopen wij, dat het komende jubilé van den Hanze voor vele Middenstanders de oogen doet opengaan, dat dit alle katho lieke middenstanders, in het volle besef van de nood van onzen tijd, tezamen jaagt in de voor hen geeigende organisatie: de katholieke middenstandsorganisatie, de Hanze en de vakafdeelingen. Adviseur van de Hanze. Aengenent zal er geen muziek worden ge maakt. In aansluiting aan het bericht in ons blad van gisteren, dat junioren van Con gregatie en Sportvereenigingen het K. J. C. feest mogen medemaken, zij nog vermeld, dat dit alleen geschieden kan onder goede eigen leiding. Aan de K. J. C.-leiders wordt medege deeld, dat de 4-maandelij ksche recollectie gehouden wordt aa. Vrijdag 20 Sept. te 8.30 uur in het Liduina-huis. V. V. S. L. Inschrijving nieuwe leden. Voor het lidmaatschap der V. V. S. L. hebben zich nog twee noviten laten in schrijven, zoodat hun aantal thans 91 is, verdeeld over de verschillende faculteiten als volgt: rechten 29, Indisch recht 4, me dicijnen 29, wis- en natuurkunde 2, phar- maciie 7, scheikunde 3, letteren 8, theologie DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Met het ten einde spoeden van het zo merseizoen wordt thans meer en meer ge publiceerd wat de komende winter ons brengen gaat en dan valt daarbij vooreerst in 't oog, wat bovenstaande vereeniging ons geven zal. De Kunstkring dan heeft gedurende tien jaren krachtig meegeholpen aan het ver- hoogen van 't cultureere peil van onze stad, voornamelijk op muzikaal gebied. Hij heeft ons ieder jaar getoond, dat geen moeite te veel was om hier de allerbeste artisten en ensembles te doen optreden en zoo goed als alle concerten werden kunst zinnige successen van den eersten rang. Weer bleek ons bij 't inzien van het jaar programma, dat in dit nummer bij annonce wordt gepubliceerd, dat men toch waarlijk niet buiten onze stad behoeft te zoeken wat hier voor het grijpen is. Behooren toch wereldberoemde artisten als Lamond, Orloff en Kulenkampff niet tot de allerbeste die er bestaan? Is niet voor een paar jaar Falkner uit kunstzinnig oogpunt een zanger van groot formaat ge bleken en zijn niet ensembles als het Con certgebouw-trio en 't schier onvergetelijke Budapester kwartet tot de allermooiste te rekenen? Een woord van opwekking tot bezoek der concerten is hier stellig op zijn plaats, te meer daar het lidmaatschap van bovenge noemde vereeniging dat voor slechts drie gulden plus rechten al dat schoons biedt, toch stellig zoo laag gesteld is, dat 't voor bijna iedereen bereikbaar is. Men verzuime dus niet zich als lid aan te melden en zal zich voor zijn moeite en bestede penningen stellig niet bekla gen. Zilveren jubileum. Maandag as. herdenkt mej. W. H. N. Falke den dag, dat zij voor 25 jaar bij de firma Wed. B. N. J. T. Molkenboer in be trekking is gekomen. Tusschen 2 u. eri 4 u. is er voor belangstellenden gelegenheid de jubilaresse te complimenteeren aan haar ouderlijk huis. Mariënpoelstraat no. 11. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Wegens diefstal van cement ten nadeele van de gemeente Veur heeft zioh een tim merman uit Veur moeten verantwoorden. In Juli j.l. heeft verdachte een zakje ce ment voor eigen gebruik aangewend. Het 'blanco strafblad in aanmerking ne mende, eischte de Officier 25.boete. De raadsman pleitte clementie. De Politierechter veroordeelde hem tot 15.subs. 15 dagen hechtenis. Ook een metselaar uit Veur zou zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje cement ten nadeele dier ge meente. Verdachte heeft den timmerman uit de vorige zaak geholpen met het leggen van een straatje. Het verweer van verdachte was, dat zijn tuintje als opslagplaats werd gebruikt en dat hij den zak cement in een schuur heeft opgeborgen om dien te beschermen voor eventueele regen. Door omstandigheden zou verd. het zakje cement eenige dagen in zijn schuur hebben gehouden zonder het terug te geven. De Officier achtte het ten laste niet be wezen en vorderde vrijspraak. Overeen komstig vonnis werd gewezen. Op 28 Juni j.l. heeft de 55-jarige venter J. W. een ruit vernield van een café te Nieuwe Wetering. Hij was uit het café gezet omdat hij getracht heeft de lade te lichten. Daarna heeft hij de ruit stuk geslagen. Verdachte heeft reeds 20 veroordeelingen achter den rug. De eisch luidde 2 maanden gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenistraf. Verdachte vond het geen behandeling en verklaarde in hooger beroep te zullen gaan. Een tuinman uit Leiden stond terecht wegens valsohheid in geschrifte. Door een onjuiste opgave aan Maatschappelijk Hulp betoon aldaar heeft hij onrechtmatig steun getrokken. Een maand gevangenisstaf luidde de eisch. De Politierechter heeft hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met 1 jaar proeftijd. Voor een dergelijk feit als in voorgaande zaak moest zich een landbouwer uit Schip luiden verantwoorden. Ook deze verdachte heeft met zijn steunaanvraag geknoeid. Verdachte verklaarde door omstandighe den tot zijn daad te zijn gekomen. Zijn ge zin, bestaande uit 5 personen, moet van 12.per week rondkomen. De Officier hield met eenige verzachten de omstandigheden rekening en eischte 3 weken gevangenisstraf. Het vonnis luidde twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 1 jaar proef tijd en 5.boete su'bs. 5 dagen hechtenis. De 57-jarige bloemist A. M. had in de gemeente Veur een perceel grond ge huurd. De huur voor dit terrein werd blijk baar niet betaald, aangezien de Rechtbank op 16 April op verzoek van den eigenaar beslist heeft, dat de eigenaar het terrein mocht ontruimen. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. a. s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274, Deze eigenaar heeft den volgenden dag twee palen op bedoeld terrein in den grond geslagen, welke palen A. M. weder heeft verwijderd. Het verweer van verdachte kwam hierop neer, dat hij van het vonnis niets af wist en dat de eigenaar het von nis ook niet kon overleggen. De eisch wegens vernieling luidde 40 boete. De raadsman van verdachte vroeg schor sing, omdat hij appèl heeft aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank en van meening was, dat het hier een geschilpunt van Burgerlijk Recht betreft De Politierechter, prof. van Bemmelen, vond geen aanleiding de zaak te schorsen. Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van 5.subs. 2 dagen hechte nis. HAAGSCHE RECHTBANK. EEN AANRIJDING OP DE BREESTRAAT. In den namiddag van 24 April j.l. werd de kruideniersbediende K .in de Breestraat te Leiden aangereden door een auto be stuurd door een dame uit Soesterberg. K„ die een rijwiel bereed, kwam op dat oogen- blik uit de Ketelboetersteeg en wilde de Breestraat in de richting Noordeinde in slaan, toen hij door de auto werd gegre pen. Tengevolge van deze aanrijding be kwam hij ernstige verwondingen, waar voor hij in het Academisch Ziekenhuis is verpleegd. De bestuurdster van de auto stond ter zake van overtreding van art. 308 W. v. S. terecht. Zij betoogde om., dat zij tegelijk met twee andere auto's genoemde steeg passeerde en door geschreeuw opmerkzaam werd gemaakt, dat er iets gebeurd was. Zij had niet het minste vermoeden, dat haar auto de aanrijding had veroorzaakt. Aan weerskanten van de steeg stonden in de Breestraat auto's geparkeerd, waardoor het uitzicht op het uit die steeg komend verkeer belemmerd werd. Overigens is zij ter plaat se goed bekend, daar zij geregeld van den Haag naar Utrecht via Leiden rijdt. K. verklaarde dat hij, toen hij de Ketel boetersteeg kwam uitrijden plotseling de auto voor zich zag. Hij wilde naar links uitwijken, doch had daartoe geen gelegen heid. De president merkte op, dat het hoogst onvoorzichtig is om te Leiden komende uit een van de vele stegen zich op de Bree straat te begeven zonder zich te vergewis sen of de weg wel vrij was. K. diende een civiele vordering in tot schadevergoeding, doch daar deze te hoog was, verwees de president hem naar den Kantonrechter. Volgens sommige ooggetuigen reed de auto tamelijk snel, anderen spraken van een matigen gang. Verdachte zeide, dat de maximum snel heid van haar wagen hoogstens 60 K.M. bedraagt. Zij heeft met een snelheid van 30 K.M. gereden. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, had aanvankelijk van een vervolging van de verdachte afgezien, omdat het van meening was, dat hier de roekeloosheid aan den kant van het slacht offer moest worden gezocht. Evenwel had de officier de zaak liever aan het oordeel van de rechtbank overgelaten. Komende tot de feiten achtte spr. hier niet bewezen, dat verdadhte schuld treft, zoodat hij tot vrijspraak concludeerde. De rechtbank zal 26 dezer uitspraak doen. LAND- EN TUINBOUW BEDRIJFSRAAD VOOR HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Commissie ingesteld. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de Commissie van ad vies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet Kern-commissie-landbouw)de volgende personen als tijdelijke leden toegevoegd: T. M. H. van Waveren te Bennebroek; Ph. F. van Rijn te Lisse; J. Hylkema, te Hille- gom; B. N. Loerakker te Haarlem; P. Stokman te Leiden; H. van Wielen te Haarlem. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde oommissie van een advies omtrent de wen- schelijkheid van het instellen van een be- drijfsraad voor het bloembollenbedrijf om trent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in art. 8 der Bedrijfsraden wet bedoeld. BOTERNOTEERING 63 CENTS. De Leeuwarder boternoteering, die twee weken geleden nog 47 en vorige week 53 cents bedroeg en dus een sprong maakte van zes centen, is heden vastgesteld op 63 centen per kilo, dus een dubbeltje hooger! Volgens het marktbericht van den Alg. Ned. Zuivelbond moet de oorzaak van deze ongekende stijging worden gezocht in de kleinere aanvoeren van Nederlandsohe bo ter op de Engelsche markt, in de geringere voorraden, vergeleken bij vorige jaren, en de vrij sterk afnemende productie op het continent (droogte), benevens waarschijn lijk in een speculatieven factor. Indien nu morgen de heffing (accijns) van /l.niet zou worden verlaagd, zal d< detailprijs der boter dl°. deze week reed: 34 centen per pond was gestegen, nog maals met een stuiver omhoog gaan! ..Hbld."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2