STADS NIEUWS No. 8216 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT 26e Jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0-5O DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. i i Het Abessijnsch conflict VERKLARING VAN CORDELL HULL. Tegen toepassing van geweld. WASHINGTON, 12 September (A.N.P.). De Amerikaansche Staatssecretaris Cor nell Hull heeft Donderdagavond de volgen de va-klaring gepubliceerd: „In verband met de groote belangstelling <van de regeering der Vereenigde Staten en de wijd-verspreide bezogrdheid van het Amerikaansche volk inzake de jongste po litieke ontwikkeling, die een ernstige be dreiging van den wereldvrede schijnt te eijn, acht ik het gewenscht, nogmaals alle stappen op te sommen, die de regeering der Vereenigde Staten heeft gedaan om langs alle mogelijke vreedzame wegen bij •te dragen tot een vreedzame bijlegging van het huidige Italia a/nsch-Abessij nsche con flict. Regeering en volk der Vereenigde Staten wenschen vrede. I'k ben van meening, dat internationale conflicten langs vreedzamen iweg geregeld kunnen en moeten worden. Wij hebben tezamen met 62 andere na ties, waaronder Italië en Abessinië, een (verdrag onderteekend, waarin de onder- 'teekenaars den oorlog als instrument voor de nationale politiek veroordeelen en zich wederzijds verplichten, hun conflicten uit sluitend met vreedzame middelen te rege len. Onder de huidige wereld-verhoudingen kan een bedreiging met vijandelijkheden waar dan ook slechts een bedreiging van de politieke, economische, juridische en so- sociale belangen van alle naties. Een gewapend conflict in welk wereld deel ook, kan slechts ongewenschte en weerzinwekkende gevolgen in alle andere werelddeelen veroorzaken. Alle naties heb ben het recht, te eischen dat alle kwesties •tussühen welke staten ook op vreedzame wijze worden opgelost. Vervuld van goeden wil tegenover alle naties doet de regeering der Vereenigde Staten een beroep op alle landen, die ge wapende vijandelijkheden overwegen, nauwkeurig rekening te houden met de ver klaring en het pact van Parijs, het pact, dat alle onderteekenaars hebben ondertee kend met het doel, den vrede veilig te stel len en de wereld de ontoerekenbare verlie zen en het menschelijk lijden te besparen, die een oorlog onvermijdelijk tengevolge heeft". EEN INTERVIEW MET MUSSOLINI Engeland was reeds lang op de hoogte van zijn plannen PARIJS, 13 September. Een medewer ker van het politiek-litteraire weekblad „Gringoire" is in de gelegenheid geweest eenige dagen geleden een onderhoud te hebben met Mussolini over den tegenwoo- digen toestand inhet bijzonder met het oog op de houding van Engelaricl tegenover het ItalïaanschAbessij nsche geschil. Men heeft den indruk, aldus schrijft deze medewerker, dat Mussolini zijn plan- j nen eerst na zeer rijpelijk overleg opge steld heeft en dat niets hem thans meer kan afhouden van zijn voornemen. Mussolini is zeer getroffen door de sym pathie, die hij bij de Fransche openbare meening vindt en die naar zijn opvatting, uitdrukking is van intelligentie en gezond verstand. De Franschen aldus verklaarde Mussolini, begrijpen voor het meerendeel mijn voornemens en keuren ze goed. Ita lië heeft meer dan ieder ander land kolo niën noodig. Het had reed onmiddellijk na den oorlog nieuwe koloniale gebieden moeten krijgen; op onrechtvaardige wijze heeft men deze echter niet gegeven. Abes sinië, dat als een wig tusschen de beide Afrikaansche koloniën van Italië Eri trea en Somaliland geschoven ligt vormt het aangewezen expansiegebied voor Italië. Op de vraag van den journalist hoe de meeningsverschillen tusschen Italië en En geland ontstaan zijn, antwoordde de Duce, dat hij de Londensche regeering reeds lan gen tijd geleden van zijn plannen op de hoogte heeft gebracht. In een nota van 29 Januari j.l. heeft hij de Engelsche regeering deze plannen in alle bijzonderheden uiteen gezet, terwijl fair en volkomen openlijk de voor de uitvoering dezer plannen noodza kelijke maatregelen genomen zijn. Eng land heeft dus tot in bijzonderheden alles geweten wat Italië voornemens was te gaan doen en het zou voor de Londensche regeering gemakkelijk zijn geweest reeds maanden geleden haar bezwaren te doen gelden. De correspondent schrijft dan verder, dat hij een hooggeplaatste Italiaansëhe persoonlijkheid, die dagelijks met Musso- Burgemeestersbenoeming te Ter Aar. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Oc tober benoemd tot burgemeester van Ter Aar, de heer B. J. Hogen boom. De nieuwe burgemeester van Ter Aar, die Jhr. K. W. L. de Muralt gaat opvolgen, is in de gemeente welke hij voortaan be sturen zal, geboren en getogen. Hij is een zoon van den vroegeren ge meente-secretaris, dien-hij in die functie opvolgde. Na zijn onderwijs te Leiden te hebben genoten, kwam hij als volontair aan het se cretarie van zijn geboorteplaats. Hij deed zijn èxamen in gemeente-administratie en volgde enkele jaren geleden zijn vader als secretaris op. Nu reeds is hij in zijn geboorteplaats tot het hoogste ambt opgeklommen. De nieu we burgemeester is 30 jaar oud. KERKNIEUWS lini verkeert en derhalve de opvattingen van den Duce nauwkeurig kent, gevraagd heeft, waarom de Engelsche regeering zoo langen tijd noodig heeft gehad om haar standpunt vast te leggen. Van die zijde is hem toen de volgende verklaring gege ven: Engeland wil nu eenmaal niet, dat Italië zijn koloniaal rijk uitbreidt, in het bijzonder echter niet in Abessynië, aange zien dit een deel van Afrika is, dat het zichzelf heeft voorbehouden. Alle Engel sche kringen zijn het daarover eens. Reeds sinds lang heeft men geen enkele koloniale uitbreiding tot stand kunnen brengen, zon der dat Engeland zijn toestemming heeft gegeven of veeleer heeft „verkocht". Dit is een onomstootelijk principe van de Engelsche diplomatie dat in den loop der jaren slechts een enkele uitzondering gekend heeft, nl.. toen Frankrijk overging tot verovering van Algiers. Voor de eer ste maal moet Engeland thans opmerken dat het zijn tegenstand niet gelukt en ook niet gelukken zal, Italië tegen te houden. Daarbij komt de ontevredenheid en de er gernis. Het mishaagt Engeland, dat Frank rijk en Italië, die sinds lang rivalen zijn in de Middellandsche Zee na de regeling hunner meeningsverschillen ook in de Abessij nsche kwestie tot overeenstemming zijn gekomen. De correspondent verklaart verder, dat hij na zijn onderhoud met Mussolini, den stelligen indruk heeft, dat Italië in ieder geval en op eigen kracht zijn plannen ten uitvoer zal leggen. Hoe meer men zich vertrouwd maakt met deze gedachte, hoe meer teleurstellingen en tijdverlies men zich bsparen zal. Zelfs een soort Volken bondsmandaat zal thans niet meer vol doende zijn voor Mussolini. Zekere conces sies, die hij eenige maanden geleden nog zou hebben aanvaard, zijn thans onvol doende. De Duce heeft hem gewezen op de kosten, die de voorbereidingen in Oost- Afrika reeds hebben veroorzaakt en hij wil in geen geval, dat deze uitgaven „on productief" blijven.. De correspondent had Mussolini de vraag gesteld of hij na een eerste en be slissend militair succes in Abessynië bereid zou zijn met de overige belanghebbende mogendheden te onderhandelen over den toekomstigen politieke vorm van Abessy nië. Een tijdlang aldus had Mussolini te kennen gegeven, zou hij tot een zekere grens daartoe bereid zijn. Wanneer Enge land echter steeds direct bij den aanvang der Italiaansche plannen vastberaden te genstand biedt, moet men de ergste ver wikkelingen, om niet te zeggen rampspoe den, verwachten. De conclusie van den correspondent is dan, dat Frankrijk eraan moet denken, dat Italië tot de sterkste militaire mogend heden van Europa behoort. Frankrijk kan zich niet permitteeren een verwijdering tusschen Italië en Frankrijk te doen ont staan, aangezien Italië zich dan onmiddel lijk tot Duitschland zou wenden. Hij heeft den stelligen indruk, dat Italië vastberaden zijn doel nastreven zal zelfs op gevaar af met Engeland in een oorlog verwikkeld te raken. FRANKRIJK KIEST ENGELANDS ZIJDE. Verklaring van LavaL GENèVE, 13 Sept. (A.N.P.). Fedenmor- gen heeft de Fransche minister-president Laval zijn met. spanning tegemoet geziene rede gehouden. Onder applaus van de ver gadering verklaarde Laval, dat Frankrijk zich niet zou onttrekken aan zijn verplich tingen krachtens het Volkenbon Jspact. Bisschop Aengenent Missie-vriend. Slechts weinige dagen vóór zijn opname in het Ziekenhuis was ik nog bij hem om afscheid te nemen vóór mijn vertrek naar het Aartsbisdom, bij hem, dien men zoo terecht den beminnelijken Bisschop placht te noemen. Ja, hoe goed deed het mij, den bijna „be nachten" bedelaar van het Bisdom, steeds wanneer ik hem ontmoette.en dat was goddank vrij vaakzijn van beminne lijke vriendelijkheid stralende oogen op mij gericht te voelen: „En hoe gaat het? Veel zorg zeker? Ben je nogal tevreden? Krijg je genoeg studenten?" „Zoo'n Missiehuis moet zegen brengen aan het Bisdom waarin het gesticht wordt." Deze zin, welke in de gangen van het Hoornsche Missiehuis te lezen staat, is ont leend aan de rede van Mgr. Aengenent bij de consecratie van de kapel. Ja, Haarlemsch ontslapen Kerkvorst was een Missie-vriend, en ondanks de geweldige financieele zorgen waaronder hij gebukt ging en die zoo'n kwaadaardigen strijd voerden tegen zijn aangeboren optimisme, stelde hij toch oprecht belang in het wel en wee van de Missiehuizen in zijn Bis dom. U had de vreugde op zijn gelaat moe ten zien, toen ik hem bij mijn afscheid van de edelmoedigheid van zijn diocesanen ver telde en vooral toen ik hem zeide, dat meerderen van zijn pastoors tot de beste weldoeners van het St. Bonifacius-Missie- huis behooren; „Kijk, dat is mooi. Wat ben ik blij dat te hooren, dat m ij n priesters daadwerkelijk belang in je werk stellen. Ja dat is mooi. Dat is mooi." Helaas, hij van wien men zonder buiten sporig optimisme had mogen hopen, dat hij zijn zilveren bisschops-jubilee zou vieren, is door den Alwijze weggeroepen. Zijn be minnelijke glimlach zal niet meer aanmoe digen; zijn vriendelijk woord zal niet meer opbeuren. En wij, de bevoorrechten, zijn de verliezers en zullen hem missen. Moge de Groote Missionaris, Christus Zelf, een goeden bisschop met hemelsche blijheid vergelden wat deze aan aardsche j blijheid zoo gulhartig, zoo liefdevol rond zich heeft willen uitdeelen. Zij die zich vanaf heden ahon- neeren op „DE LEIDSCHE COURANT" ontvangen de nog verschijnende nummers voor 1 October gratis. De Administratie. overledene hadden in de kapel plaats ge nomen. Zeer veel medebroeders uit Den Haag, Rotterdam, Delft, Gouda, Leiden, Amsterdam, waren aanwezig. Verder merk ten we op den Zeereerw. Heer J. Buys, pastoor te Katwijk aan den Rijn en den ZeeEerw. Heer Houtman rustend pastoor te Katwijk aan den Rijn en een deputatie van de studenten van het Missie-College. De begrafenis had plaats op het Kloos terkerkhof van het Collega door den Zeer Eerw. Pater Walfridus Blom O.F.M. met dezelfde assistentie als bij de uitvaart. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ook België en Zweden scharen zich ach ter den Volkenbond. (2de blad). De datum van het plebisciet in Grieken land vastgesteld. (2de blad). De schietpartij in de Kamer van Afge vaardigden van Mexico heeft twee dood en geëischt. (2de blad). BINNENLAND. Prof. Aalberse heeft aan de stakingsïei- ding te Tilburg bericht, dat hij bij den hui- digen stand van zaken bij bemiddelend op treden geen kans van slagen ziet. (2de blad). Tot voorritjter der Eerste Kamer is mr. W. Baron de Vos van Steenwijk herbe noemd (2de blad). De dader van het familiedrama te Den Haag te Muiden gearresteerd. (1ste blad). FATHER LEFEBER. Huize „Vrijland", Arnhem. DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. DE JONG. Bezoek den Aartsbisschop. Gisterenmiddag, vrij spoedig na afloop van de Bisschopsconsecratie, heeft mgr. dr. De Jong een bezoek gebracht aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Ook mgr. P. Hop mans en mgr. A. F. Diepen bezochten in den loop van den middag mgr. Jansen in het Antoniusziekenhuis. Ofschoon het om begrijpelijke reden een zeer emotioneele dag was voor den zieken Aartsbisschop, was de toestand van Z. H. Exc. gisteren naar omstandigheden rede lijk wel. UITVAART EN BEGRAFENIS PATER FR. PERPETUUS v. PALANT O.F.M. Te Katwijk aan den Rijn. Gisterenavond werden te Katwijk aan den Rijn de Metten der Overledenen ge zongen voor de zielerust van Pater Perpe tuus Palant O.F.M. Nadat het stoffelijk overschot door de medebroeders was over gebracht naar de kapel, vingen de Metten aan. Agens was de Z.Eerw. Pater Drs. Baldui- nus de Goede O.F.M., Directeur van de R.K. H.B.S. te leiden. Als cantores fun geerden de Zeer Eerw. Heer Beukers, Pas toor van de St. Petruskerk te Leiden en de Weleerw. Pater Armandus Pex O.F.M. Ver schillende medebroeders ooit de omgeving woonden de plechtigheden bij alsook de Zeereerw. Pater Eusebius Kemp O.F.M., Commissaris der Derde Orde te Weert. Hedenmorgen te half 10 werden de Lau den en de Plechtige Requiemis gecele- mreerd door den ZeerEerw. Pater Walfri dus Blom O.F.M. Rector van het Missie- College St. Willibrord. Als Diaken fungeer de de WelEerw. Pater Berno Strootman O.F.M., als subdiaken de Weleerw. Pater Berardus v. d. Werf O.F.M. Als cantores fungeerden de WelEerw. Pater Respicius v. Valkenhoef O.F.M. en de Weleerw. Pater Amandus Pex O.F.M. Vele vrienden en kennissen van den PATER S. SMITS O.F.M. Zondag viert de weleerw. pater Serva- tius Smits O. F. M., kapelaan aan de Har- tébrug-parochie, zijn zilveren professie- feest. Pater Smits is nog slechts kort kapelaan aan de Hartebrug-parochie (sedert verle den jaar September), doch reeds lang ge noeg, om dit jubileum door de parochianen te doen vieren met hartelijke dankbaar heid. Vooral voor de jeugdorganisatie in de parochie heeft pater Smits reeds veel en met groote toewijding gearbeid. Dankbaar zal morgen worden herdacht wat de Jubilaris voor de parochie heeft ge daan dankbaar ook de vele arbeid, dien pater Smits op zoo veelzijdig terrein in zijn priesterlijk leven heeft gepraesteerd. Na zijn priesterwijding heeft pater Smits eenigen tijd gestudeerd aan de Amsterdam- sche Universiteit. Daarna heeft hij vele ja ren gedoceerd: als leeraar te Megen en te Venray, als lector in de moraal-theologie te Maastricht en te Bleyerheide, als lector in de dogmatiek te Rome. Vervolgens is pater Smits door zijn Overheid geroepen voor de practische ziel zorg, 4 jaar als kapelaan te Wychen, en nu sedert ongeveer 1 jaar als kapelaan te Lei den. Moge de parochie van de Hartebrug nog langen tijd de vruchten genieten van de sympathieke ijvervolle priesterlijke werk zaamheid van den hooggeachten Jubilaris. Het overzicht der vervoeropbren gsten van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij gedurende Augustus 1935/34 (Ongecontroleerd) geeft de vol gende cijfers: Totaalopbrengst in 1935. 383.124, in 1934: ƒ379.229. M3LITARIA. In den loop van de volgende week zal door den Commandant van de Ie Artillerie Brigade voor het frorrt van het 6e Regi ment Veld-Art. alhier aan Luitenant-Kolo nel Haitsma Muiier, commandant van het 6e Regiment Veld-Artillerie het officiers kruis van de Oranje Nassau-orde worden uitgereikt. De muziek van het 6e Reg. V.-A. zal hierbij haar medewerking ver- leenen. De navolgende reserve-officieren, be- hoorende bij het 6e Regiment Veld-Artil lerie alhier zullen van 16 ton. 28 Septem ber onder de wapenen komen voor het vol gen van een schietcursus. Res.-luit. C. W. v. Wijlick, M. G. H. Evers, J. Bogaerdt, A. M. Gillicum, J. de Nooij, G. v. Son, H. H. v. Ark, C. W. D. Candri, D. Spierenburg, -H. C. M. v. Gilse, D. J. F. M. v. Gilze, J. Broek ema. Aan den sergeant G. J. v. d. Ham van het 6e Regiment Veld-Art. alhier, is de zil veren medaille voor 24-jarigen dienst uit- De muziek van het 6e Reg. Veld-Art. ver leende hierbij haar medewerking. Prinses Juliana bij een filmvoorstelling. De film „Abessynië", welke op het oogen- blig overal de grootste belangstelling heeft en van af heden in het Trianon-Theater alhier zal worden vertoond heeft in ons land ook reeds koninklijke belangstelling getrokken. Nauwelijks terug van haar En-, gelsche reis bezocht H. K. H. Prinses Ju liana gistermiddag het Studio-theater in de Kettingstraat te Den Haag, waar zij de vertooning van deze film tot het einde toe bijwoonde. Het bezoek was streng incognito, en was niet aangekondigd. Publiek nach personeel hebben in het Studio-Ttheater de hooge gast, die in hom midden vertoefde, her kend. De werkloosheid. Bij den Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, ston den gisteren de navolgende personen inge schreven: Bouwvakarbeiders: 931. Fabrieks arbeiders 203. Kantoorpersoneel 203. Hotel- Café-person eel 45. Houtbewerkers 121. Kleermakers 81, Kappers 3, Land- en Tuinarb. 90, Metaalbewerkers 613, Sigaren makers 10, TeohnicL Opzichters 33, Textiel arbeiders 332, Transportarbeiders 770, Ty pografen 78, Voedingsmiddelenarb. 194, Naaisters 13, Breisters 2, Winkeljuffrou wen 17, Kantoorpersoneel 41, Kooksters 2, Serveersters 7, Huisel. Diensten 174, Fa- brieksarb. 33, Alg. totaal 3393, 14 Sept. 1934 3436, 14 Sept. 1933 2729. Ben. 129 ged. werk- loozen en 98 Werkverschaffing. Handelsregister K. v. K, Wijziging. 3528. J. Jama Jr., Katwijk aen Zee, Voorstraat. Handel in chocolade en suikerwerken. De filialen te Katwijk, Voorstraat en Noordwijk, Oude Zeeweg 24 zijn opgeheven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1