Beslissende dagen voor den Volkenbond BUITENLAND NED. OOST-INDIE BINNENLAND DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Engeland geeft de richting aan. Een verzoenende rede van den Abessijn. BELGIE. BRUSSELS EXPOSITIE HEFT ROUW OP. Nadat de koning den wensch te kennen had gegeven, dat de nationale rouw van <3e wereldtentoonstelling geheel zou worden opgeheven, heeft de commissaris-generaal der regeering direct verklaard, dat de ten toonstelling voor alles een manifestatie is op internationaal economisch gebied en dat van heden af de officieele vermakelijkhe den zullen worden voortgezet. Het oorspronkelijke feestprogramma zal in zijn geheel worden afgewerkt DUITSGHLAND. HET PARTIJCONGRES TE NEURENBERG. Proclamatie van Hitier. Ter gelegenheid van het congres te Neu renberg heeft Hitier een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij om. zegt, dat het thans bijeenzijnde zevende partijcongres het „congres der vrijheid" kan worden ge noemd. Steeds opnieuw aldus de proclamatie beschouwen wij als onze voornaamste prestatie de innerlijke vernieuwing van het Duitsche volk en het herstel der politieke en daarmede ook van de menschel ij ke eer der natie. Wij nationaal-socialisten kunnen op dit derde partijcongres sedert onze machts aanvaarding vol trots terugzien, op hetgeen wij hebben volbracht. De vijf millioen men- schen, die wij weer in het arbeidsproces hebben ingeschakeld, beteekenen, dat wij het Duitsche volk per dag gemiddeld 30 a 40 millioen arbeidsuren meer hebben gege ven. Hoe groot deze prestatie echter ook mo ge wezen, zij wordt overtroffen door het werk, dat wij overeenkomstig ons program hebben verricht voor het herstel van de vrijheid en de eer van het volk. Immers zonder dit werk zouden alel overige maat regelen vergeefsch zijn, speciaal in een we reld en een tijdperk, waarin de onrust grooter is dan ooit te voren en waarin wij verder dan ooit verwijderd zijn van de heerschappij van een hoogere rechtsorde. Het recht is zwak, de schijn regeert de we reld. Terwijl men slaven bevrijdt, maakt men anderen tot slaven. Terwijl men klassen vernietigt, worden nieuwe klassen gebo ren. De apostelen der volkeren verzoening hitsen de volkeren tegen elkaar op. De al lianties van den vrede bestudeeren de methoden van den komenden oorlog. Wij, Duitschers, mogen thans constatee- re, dat het Duitsche rijk niet langer een weerlooze speelbal is, geen object voor bui- tenlandschen overmoed, doch dat het be veiligd is, niet door pacten en verdragen, doch door den vastberaden wil der leiders en door de weerbare kracht der natie. Dit gevoel van veiligheid is te zuiverder, daar het Duitsche volk en zijn regeering door geen anderen wensoh worden bezield, dan met de huurlieden in vrede en vriendschap te leven. Hoe meer het joodsch-internationale communisme gelooft, in een algemeenen Europeeschen chaos de banier te kunnen planten van het oproer en tevens van den bolsj ewistischen dwingelandijstaat, des te meer zullen wij nationaal-socialisten de beteekenis inzien van het herstel onzer na tionale weerbaarheid. Wij beschouwen het leger als het schild voor onzen vreedzamen arbeid. Dit leger echter is het leger van den nationaal-socia- ldstischen staat. Het is geen nieuwe strijd macht, doch het roemruchte Duitsche leger, dat kan bogen op een grootsche traditie. Al wat in den loop van dit jaar is geschied, hebben wij aan het leger te danken. HET VATICAAN EN HET DERDE RIJK. Bij het Vaticaan is een officieel rapport ontvangen over de resultaten van de Bis schopsconferentie van Fulda, waardoor de voorloopige mededeelingen die den H. Va der onmiddellijk na afloop van de vergade ring van het Duitsche Episcopaat hadden bereikt bevestigd worden. Naar wij thans uit Vaticaansche kringen vernemen, zouden zoowel het Duitsche Episcopaat als de ver tegenwoordigers van de Duitsche regeering er naar streven om het niet tot een breuk te laten komen en de strijd tusschen Kerk en Staat niet verder op de spits te drij ven. Uit het herderlijk schrijven is wel ge bleken, dat de Kerk een onverzettelijk standpunt inneemt tegenover alle reli- gieuse en moreele dwalingen van het nieuw heidendom, maar van den anderen kant hebben de bisschoppen ook ronduit de loyaliteit beleden der Duitsche Katholieken die op ander gebied trouw zullen zijn aan het Duitsche Rijk. De Kerk heeft als het ware aan de Duitsche regeering via Mi nister Kerrl en de Bisschop van Berlijn nog een kans geboden om ondanks de tal- looze schendingen van het Concordaat, toch weer een basis terug te vinden om nog maals te onderhandelen, waartoe de Duit sche regeering bereid schijnt te zijn, voor al 'met het oog op haar prestige in het bui tenland, waar de processen tegen de kloos terlingen een zeer ongunstigen indruk heb ben gemaakt. Van den anderen kant vreest men in Rome, dat de extremistische ele menten, na den partijdag van Neurenberg een nog veel fellere kloosterstorm zullen ontketenen door een aanvang te maken met de publicatie van de archiefstukken die bij de huiszoeking in de kloosters in be slag werden genomen, alhoewel ze met de deviezen-processen niets uit te staan had den. In Fulda werd ten slotte met alge- meene stemmen besloten om zoo kracht dadig mogelijk en openlijk de strijd aan te binden tegen het nieuw-heidendom. ITALIË DE MASSA-MOBILISATIE DER ZWART- HEMDEN. Als in glorie-dagen van het oude Rome. De merkwaardige proclamatie, waarin Mussolini de instructies geeft voor de mas sa-mobilisatie, waaraan niet minder dan tien millioen Italianen zullen deelnemen, heeft sterk tot de verbeelding van de massa gesproken en heeft dan ook een diepen in druk gemaakt. Ofschoon de Italianen on der het fascistische bewind gewoon zijn ge raakt aan massaal vertoon, heeft men een geweldige demonstratie als deze toch nim mer gezien. De onzekerheid omtrent den datum, waarop de gebeurtenis zich zal afspelen, het middernachtelijk uur, waarop men ver moedelijk weer naar huis zal kunnen gaan en de onwetendheid omtrent de draagwijd te van het geval, dit zijn alle factoren, die de spanning in Italië verhoogen. Wie kan er aantwijfelen, dat de mobilisatie van de geheele bevolking in de open lucht, onder den galmenden roep der klokken over de bergen en velden en het geroffel der trom men langs de groote wegen, een fascrnee- renden invloed zullen hebben op het Ita- liaansche volk? Deze demonstratie brengt de groote volksvergaderingen in herinnering uit den tijd der oude Romeinsche „comitia", de zoo genaamde „congregatio universi populi". De magistraat placht in die dagen de ver zamelde bevolking toe te spreken; hij be gon dan een zoogenaamd „commune col loquium", een samenspraak met de me nigte. Na afloop van zulk een colloquium legde de magistraat een of ander besluit, een be slissing over de benoeming van hooge amb tenaren, de installatie van de hoogste priesters, een rechterlijke uitspraak over een gevaarlijk misdadiger of een beslissing over oorlog en vrede, aan de menigte voor, die er haar „fiat" aan gaf, als zij er mede instemde. Wat voor een beslissing het zal zijn, die de fascistische leiders aan de tien millioen gemobiliseerde Italianen zullen voorleggen, is nog onbekend. De fascistische bladen zin spelen er slechts vagelijk op. Zoo spreekt de „Popole d'Italia" van een beslissend uur in de geschiedenis van Ita lië. Het land mobiliseert al zijn strijdkrach ten met de bedoeling om zich recht te ver schaffen. Abessynië, aldus het blad, moet ontwapend warden en door militaire troe pen worden bezet. Een andere oplossing bestaat er niet: Italië heeft recht op uit breiding, het weet dat het daar recht op heeft en is zich tevens bewust van zijn eigen kracht. De groote partijmobilisatie zal daarvan de wereld een nieuw bewijs geven". GRIEKENLAND. KONING EN PRESIDENT, Zaimis wil aftreden. Gisteren werd meegedeeld, dat de pre sident der Grieksche republiek dr. Zaimis besloten had af te treden, na de procla matie van Tsaldaris, den minister-presi dent, ten gunste van de monarchie. Thans wordt echter gemeld, dat presi dent Zaimis zijn voornemen nog niet ken baar heeft gemaakt, maar dat hij feitelijk is afgetreden. Hij zou met het nemen van een beslis sing wachten tot het resultaat bekend is geworden van de onderhandelingen, welke thans met het oog op een onpartijdig refe rendum over de kwestie van het koning schap tusschen de royalistische en republi- keinsche partijen worden gevoerd. Mocht Zaimis inderdaad aftreden, dan zal, overeenkomstig de Grondwet, de voor zitter van de Nationale Vergadering., Vozi- kis, de post van president der republiek overnemen. DE PESTSTERFTE NEEMT AF. In he* algemeen werkt het vaccin goed. Aneta seint uit Bandoeng: In totaal zyn 1.500.000 personen tegen pest ingeënt, met het resultaat, dat het sterftecijfer in de meeste onderdistricten dalende is. Van de bevolking komt gemid deld 93 pet. op voor vrije vaccinatie, welk groot percentage te danken is aan de bui tengewone medewerking van het binnen- landsch bestuur. De opkomst van Europee- sche zijde is gering. Van de 22.000 Europee- sche inwoners van Bandoeng hebben zich slechts 300 aangemeld. De Europeesche be volking van de ondernemingen daaren tegen beseft, door het regelmatige contact, dat men met de inheemsche bevolking 'heeft, de gevaren der pest volkomen en ■meldt zich voor inenting aan. De resultaten zijn in den regel zeer goed, doch in enkele onderdistricten ^tijgt het sterftecijfer weer; hiernaar wordt een on derzoek ingesteld. Thans is een aanvang gemaakt met sys tematische re-vaccinatie. Hierbij wordt er op gewezen, dat niet elk vaccin onmiddel lijk afdoende werkt bij de eerste toediening. Desalniettemin zijn de resultaten van het vaocin-Otten van die aard, dat men hoop vol is inzake de te verwachten resultaten. KOOPT BIJ HEN, DIE IH UW 3AGBLAQ ADVERTEERENI HOARE'S FERME TAAL De rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, welke wij gisteren onder Telegram men publiceerden, heeft te Genève diepen indruk gemaakt. Men gevoelde algemeen, schrijft de Ge- neefsche correspondent van de „Msbd.", dat hier een man sprak, die vastbesloten was, op zijn woorden desnoods ook daden te doen volgen. De rede onthield zich van iederen indi- recten aanval op de politiek van Musso lini. Zij was, zooals van een Engelsch mi nister niet anders te verwachten was, vol komen correct naar vorm en toon, doch desniettemin de ernstigste waarschuwing aan het adres van Italië, die in dit geschil nog was uitgesproken. De vastbeslotenheid der Britsche regee ring, om het volkenbondsverdrag in zijn geheelen omvang met inbegrip van de sanctie-bepalingen van artikel 16 toe te passen, laat geen twijfel meer over. Hoare heeft hieraan echter opnieuw het voorbehoud verbonden, dat dé eventeele dwangmaatregelen tegen Italië door de ge heele gemeenschap van volkenbondsstaten zulen moeten worden toegepast. Engeland is bereid zijn aandeel in de lasten volledig op zich te nemen, doch de andere staten, en niet alleen de weinig machtigen, zullen dit eveneens moeten doen. In de kringen der delegaties der kleinere staten kan men algemeen waar deering voor dit standpunt vernemen en een bereidwiligheid, om met Engeland me de te gaan, mits Frankrijk dit ook zou doen. De kans hierop wordt iederen dag groo ter en ook gisteren heeft de redevoering van Hoare de waarschijnlijkheid op een Engelschfransche samenwerking be langrijk versterkt, door de slotwoorden van Hoare, waarin hij met nadruk beloofde, dat Engeland niet slechts in dit ééne speciale geval, doch ook in alle andere toekomstige gevallen van een aanval tegen een vol kenbondsstaat het volkenbondsverdrag in vollen omvang zal willen toepassen. Hoare voegde hieraan toe de bedreiging, dat Engeland zich zou isoleer en, indien in dit geval de volkenbond niet doeltreffend zou blijken te zijn. Zoowel de toezegging voor de toekomst als dit dreigement hebben beide op de Fransche delegatie groote uitwerking ge had. ITALIË'S STANDPUNT BLIJFT ONGEWIJZIGD. Het zal zelfstandig zijn besluit nemen. Omtrent het standpunt van Italië met betrekking tot de Geneefsche rede van mi nister Hoare verneemt D. N. B. nog het volgende: Deze rede kan naar van welingelichte zijde verklaard wordt niets veranderen aan de houding van Italië met betrekking tot het Abessynische vraagstuk. Wel is waar neemt men met voldoening kennis van de verklaring, welke trouwens reeds in het Lagerhuis was afgelegd, dat Engeland geen bijzondere belangen in Abessynië heeft, doch met nadruk wordt gewezen op de Italiaanscfce opvatting, volgens welke een Volkenbondsoplossing voor het geschil uit gesloten is. Niettemin bepleit Engeland thans weer een oplossing in het kader van den Volkenbond, waarbij dus Abessynië als gelijkgerechtigde zou worden behan deld. Gezien dezen stand van zaken beschouwt de Italiaansche delegatie te Genève haar taak als geëindigd met de overhandiging van haar memorandum, welke verleden week heeft plaats gehad. Zij blijft zich ech ter ter beschikking stellen van de leden van de commisie van vijf voor particuliere gedachtenwisselingen. ALOISIE ZAL NIET ANTWOORDEN. In Italiaansche politieke kringen wordt verklaard, dat de Italiaansche gedelegeer de Aloisi niet zal antwoorden op de rede voeringen van sir Samuel Hoare of Laval. Men is te Rome namelijk van oordeel, dat de Abessynische kwestie, wat Genève be treft, gesloten is. Men ontkent, dat er tot nu toe sprake van zou zijn geweest, dat Italië den Volkenbond verlaat. Doet Laval nieuwe voorstellen? Aloisi heeft gisteren een bezoek gebracht aan Laval, den Poolschen minister Beek en den Oostenrijker von Berger-Waldenegg. Volgens inlichtingen van Italiaansche zijde zal Laval misschien vandaag be paalde voorstellen aan de commissie van vijf doen, welke, indien zij worden aan vaard, voorgelegd kunnen worden aan Aloisi, die zou hebben beloofd, dat hij ze zorgvuldig zal bestudeeren. REDE VAN TECLE HAWARIATE. Oorlog niet de aangewezen weg. Na de rede van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, heeft gisteren de Abessynische ver tegenwoordiger te Genève, Tecle Ma war ia- te, in de Volkenbondsvergadering een re devoering gehouden, waarin hij o.a. zeide: Ik zal niets zeggen, dat den geest van vrede en verzoening, dien de Volkenbond tracht aan te moedigen, zal kunnen scha den. Wij zullen met dankbaarheid alle maatregelen onderzoeken, die het econo misch niveau van Ethiopië bunnen verhef fen, mits zij van den Volkenbond uitgaan, en deze voorstellen geheel belangloos wor den gedaan en voor niemand speciale voor rechten zullen beoogen. Tegenover de bedreigingen van schen ding van onze nationale integriteit, hebben wij bewijzen van geduld gegeven. Wij heb ben groot respect voor alle leden van den Volkenbond, zelfs voor onze tegenstan ders. Wij gelooven, dat de Volkenbond een einde maakt aan een tijdperk van verove ringen en de vrijheid van allen zal garan deeren. Ethiopië zal iedere vreemde hulp voor de exploitatie van zijn rijkdommen gunstig ontvangen. Wat de verwijten der slavernij aangaat, deze is geen uitvinding van ons, doch wij hebben haar geërf met vele andere instel lingen. Deze slaven zijn gelukkiger dan de industrieele Werklieden, maar wy geven er ons rekenschap van, dat de mensch vrij moet zijn. Gij behoeft aan'onze oprechtheid niet te twijfelen, doch groote hervormingen kun nen niet zeer snel tot stand komen. Hawariate stelde vervolgens de instel ling van een commissie van onderzoek voor en deelde namens den Keizer mede, dat Ethiopië alle redelijke voorslagen, wel ke in een geest van verzoening werden ge daan, zou aanvaarden. Met betrekking tot de slavernij merkte Hawariate verder nog op, dat sedert de in trede van Ethiopië in den Volkenbond en de troonsbestijging van den Negus reeds groote hervormingen waren geschied ter opheffing van de slavernij. Ook verklaarde hij, dat indien men het goed met Ethiopië voor heeft, een oorlog niet de aangewezen weg is, om dit te be reiken. Een oorlog zal de gekleurde volken het vertrouwen in de Europeesche bescha ving doen verliezen. DE RADIOREDE VAN ABESSYNIE'S KEIZERIN. De tekst der redevoering, die keizerin Manen van Abessynië eergisteren voor de microfoon heeft gehouden, is thans gepu bliceerd „De hemel moge ons bewaren", aldus zei4e zij, „voor een beschaving, die rouw en verwoesting brengt. Machtige legers ma ken zich gereed om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, be schaving te willen brengen aan ons vreed zaam herdersvolk, dat in de natuur leeft, in gemeenschap met God. Op alle breedte graden en in alle klimaten hebben de vrou wen den vrede lief en een afkeer van bruut geweld. Italiaansche en Abessynische moe ders lijden onder het onherstelbaar kwaad, dat een oorlog kan veroorzaken. Abessy nië verlangt slechts vrede, zijn geweten is gerust en alle vreemdelingen, die er eer lijk komen werken, zijn hartelijk wel kom." De keizerin besloot haar met vuur uitge sproken rede met een beroep op alle vrou wen der wereld, om eensgezind te bidden, dat een oorlog moge worden voorkomen en al haar invloed op de staatslieden te oefenen, opdat er rechtvaardigheid en vre de konie. De keizer zal vandag een radiorede hou den. ABESSYNIE'S KEIZERPAAR VERLAAT DE HOOFDSTAD. De keizer en de keizerin van Abessynië treffen voorbereidingen voor hun vertrek van Addis Abeba naar het op 100 K.M. afstand van Magdala gelegen Dessye, voor het geval de oorlog mocht uitbreken. De troonsopvolger, die thans te Dessye ver blijft, zal naar Addis Abeba komen. De Abbessijnsche regeering heeft het vol gende communiqué gepubliceerd: De geruchten, die hier onlangs de ron de hebben gedaan, dat het Italiaansche of fensief is bepaald op 24 September, heb ben in regeeringskringen geen ongerust heid gewekt. Het bericht, dat de keizer denzelfden datum gekozen zou hebben voor het Abes synische offensief tegen Eritrea en Ita- liaansch Somaliland, is volkomen onjuist, en in strijd met de vredelievende houding die de Abessynische regeering steeds heeft aangenomen. ABESSYNISCHE MISSIE NAAR HET VERRE OOSTEN. Binnenkort een gezantschap te Tokio? Telegrammen uit Sjanghai melden, dat aldaar is aangekomen een Abessynische missie onder leiding van Daba Birroe, den voorzitter van de Abessynische militaire academie, die in een verklaring aan de pers mededeelde, dat Abessynië besloten heeft binnenkort een gezantschap te Tokio in te stellen. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft op in dit verband aan hem gestelde vragen medege deeld, dat de Japansche regeering niet of ficieel in kennis is gesteld van het be zoek van een Abessynische missie aan Ja pan. RICKETT PER K. L. M. OP WEG NAAR LONDEN. Rickett, de man van de beruchte Abes synische petroleum-concessie, is gisteren I per vliegtuig van de K. L. M. uit Cairo naar Londen vertrokken. Vestigingseischen voor den Middenstand Bespreking op Con gres te Rotterdam Op het Congres van den NecL RJC. Mid- demstandsbond is gisteren het door drs. H. L. Jansen, adjunct-directeur van het Bu reau van den R.K. Middenstandsbond, uit gebrachte praeadvies over „vestigings eischen voor kleinnij verheid, ambacht en detailhandel" behandeld. In dit prae-advies komt de prae-adviseur tot de conclusie, dat in de eerste plaats noodig is, dat aan den persoon van den ondernemer meerdere eischen worden gesteld. Men mag van den- gene, die zich in detailhandel, klein-nij verheid of ambacht wil vestigen, vorderen: Vooreerst, dat hij beschikt over dat in zicht, hetwelk noodig moet worden ge acht om een kleine onderneming behoorlijk te kunnen leiden. Daartoe behooren een elementaire ken nis van de gebruiken en verhoudingen in het handelsverkeer, voldoende bekwaam heid tot het opzetten, bijhouden en afslui ten vam een eenvoudige boekhouding en het maken van kostprijsberekeningen, als mede een elementaire kennis van de mo derne verkoopkunde. Op deze algemeene kennis zou dan de bijzondere vakbekwaamheid moeten zijn gebouwd, welke vakbekwaamheid kan blij ken uit een zekere opleiding en voldoen de tijd van practische werkzaamheid, in het bedrijf doorgebracht. Aan de onderneming zal men den eisch moeten stellen van de beschikking over een minimum aan bedrijfskapitaal, opdat de toestand van thans, welken zooveel zaken kennen, die uitsluitend op crediet van le veranciers bestaan, worde beëindigd. De vraag, of in die vestigingseischen ook het z.g. behoefte-element moet worden op genomen ,moet ontkennend worden beant woord, wanneer men hierbij denkt aan het juiste begrip van het behoefte-element het vaststellen van de behoefte aan win kels. Dit is in de practijk vrijwel uitgesloten en zou zoodanige moeilijkheden met zich brengen, dat bijna nimmer van een objec tief oordeel kan worden gesproken. Men zou de vaststelling van het aantal winkels moeten overlaten aan 'n betrekkelijk wil lekeurig oordeel van de een of andere in stantie. De behoefte toch aan winkels wis selt met de economische omstandigheden. Een vijftal sprekers gaf zich op om over dit onderwerp het woord te voeren. De be sprekingen werden ook bijgewoond door prof. dr. N. Polak van de Ned. Handels Hoogeschool. De heer P. Herbers, secretaris van de afxL Nijmegen, stelt voor uitdrukkelijk in de vestigingseischen de bepaling op te ne men, dat in de beoordeeling der crediet- waardigheid van aanvragers, de credieten van leveranciers verkregen, niet in aan merking komen. De heer Jac. Bloem uit Amsterdam spreekt het vertrouwen uit, dat in een komende, reeds aangekondigde wet op de vestigingseischen ook met den midden stand rekening wordt gehouden niet al leen met het grootbedrijf. Enkele punten ziet hij eenigszins anders ais Drs. Jansen. Hij zou o-a. graag ruimere bepalingen op genomen zien voor het voortbestaan van een bona-fide zaak, na het overlijden van den houder en een grootere taak zien toebedacht aan de middenstandsorganisa ties, De heer G. Alders uit Haarlem meent, dat het stellen van vestigingseischen in de zen tijd praotisch zou neerkomen op het in krimpen van het aantal handeldr ij venden en nijveren. Hij stelt een systeem van ge leidelijke afvloeiing voor in den geest van het systeem der Drankwet en pleit voor een gesloten bedrijf. Om drie uur werd de vergadering ge schorst om den congressisten de gelegen heid te geven buiten het gebouw den op tocht van de V. V. V. week te aanschou wen die even later met kleurige en keurig gebouwde wagens, ieder een midden- standsberoep uitbeeldend, voorbij trok. Na de heropening van de vergadering waarop nog prof. Polak werd begroet, sprak de heer Van Eeden uit Noord- w ij k. Spr. kan zich niet neerleggen bij de af wijzende houding die de praeadviseur aan nam tegenover de opname van het behoef te-element in de vestigingseischen en zag dit graag alsnog opgenomen. De heer F. Kuijper te Amsterdam onder streepte dezelfde opmerking. Met vakkun digheid en credietwaardigheid als vesti gingseischen komen wij er niet dat is algemeene overtuiging in Amsterdam. Met deze beide alleen is binnen een tiental jaren de distributie geheel in han den van warenhuizen en filiaalbedrijven. Het behoefte-element spreekt toch óók mee bij den numerus clausus der universiteiten, bij de regeeringsmaatregelen en de be- drijfspolitiek der concerns. Spr. vraagt den voorzitter een uitspraak van de vergade ring over deze belangrijke kwestie. Schriftelijk stelde de heer Hendriks uit Nijmegen nog de vraag of niet beperken de maatregelen tegen de stichting van fi lialen konden worden opgenomen in het prae-advies. In antwoord op deze verschillende spre kers snijdt de prae-ad-viseux, drs. H. L. Jansen aanstonds het meest op den voor grond tredende vraagstuk aan: de opname van het behoefte-element. Spr. wijst er op, dat, wanneer men het aantal winkels naar de behoefte van het publiek wil regelen, de heerschappij van de zuivere willekeur wordt ingevoerd. Waar liggen dan de normen? Wie zal uitmaken

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6