DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VAN ONZE ADVERTEERDERS. JUBILEUMWEDSTRIJDEN INSTITUUT PONT. Zooals men weet worden op 14 Septem ber te 's-Gravenhage 1;er gelegenheid van het 25-jarig bestaan der organisatie van Instituten Pont en Erkende Pont-scholen in Nederland zeer bijzondere wedstrijden gehouden. Aan deze wedstrijden nemen koppels deel, waarvan de een zonder de tegenwoordigheid van den ander in steno grafie opneemt, waarna deze laatste, we derom zonder dat de eerste daarbij tegen woordig mag zijn, dit stenogram in den snelsten tijd moet uittypen. Een en ander heeft ten doel duidelijk te demonstreeren dat de stenografie Pont aan de hoogste eischen der practijk voldoet. Wij zijn benieuwd naar de resultaten van/dezen eigenaardigen strijd, die nog nimmer in dezen vorm in ons land is ge houden en hopen onze lezers t.z.t. daar mede in kennis te kunnen stellen. Thans kunnen wij reeds mededeelen, dat niet minder dan 21 scholen dezer or ganisatie aan de wedstrijden zullen deel nemen, waaronder natuurlijk het hier ge vestigde Instituut Pont, uitsluitend Bree- straat 89a. In verband hiermede is het Instituut op Zaterdag, 14 September den geheelen dag gesloten. K. J. C. In verband met het groote festijn van de K.J.C. zij hier nog op onderstaande re gelingen gewezen. Zaterdag des middags te half 4 demon- stratiemarsch door de stad Leiden; aan deze marsch doen alleen mede, de geuni- formden, die door de leiders daartoe zijn aangewezen. Verzameling te 3 uur in de kerk aan den Haagweg, vanaf 2 uur is het Sportpark geopend. Zondag te 2 uur precies Lof in de De kenale kerk aan den Heerensingel; na het Lof wandelen we naar het Sportpark. Toegang tot het Lof hebben allen, die lid zijn van een of andere tak der mannelijke jeugdbeweging, onder de 17 jaar, dus ook junioren van de congregaties en de sport- vereenigingen. Zij hebben dan ook toe gang tot het sportveld en krijgen daar een afzonderlijke plaats, maar dit geldt alleen voor hen, die op tijd in de kerk aanwezig zijn voor het Lof. Wij rekenen op aller medewerking! Rector L. BEUNE. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Zooajls op bijna eiken hoek, gevormd door twee straten, treft men op den hoek van den Rijnsburger weg en de Mariënpoel- straat een huis aan met een voortuin en een achtertuin. De zijgevel van de woning, wel ke feitelijk aan den Rijnsburgerweg gele gen is, strekt zich uit langs de Mariënpoel- straat in de lijn van die straat tot aan het trottoir, hetgeen ook niets bijzonders is. De tuin achter de woning ligt eveneens ge heel langs die straat. Maar nu het eigen aardige! In dezen tuin gaat men thans een com pleet woonhuis bouwen met den voorgevel aan het trottoir. Volgens inlichtingen te bevoegder plaatse ontvangen kan de ge meente dit niet verhinderen en is daarom de bouwvergunning door B. en W. ver leend. Gevolg hiervan is, dat er een woning in de Mariënpoedlstraat zal komen, op een klein stukje terrein, met een enkelen M2. open grond en vlak aan de straat staande, terwijl voor de overige woningen in de Mariënpoelstraat de rooilijn op 8 m. uit het trottoir bepaald is. Dat hierdoor die straat aesthetisch voor een groot deel bedorven wordt, is het gevolg van een en ander. Maar ook verre van aangenaam is zulk een bouw voor de bewoners van de naastgele gen panden. Deze zijn dan ook ijlings te samen gekomen om alsnog hunne bezwa ren bij B. en W. in te dienen. Naar men ons mededeelde, zou de bouw gestaakt zijn. Op de teekeningen van het uitbreidings plan zijn de perceelen zoodanig aangegeven, dat de bouw op een dergelijke wijze uitge sloten is. Kan men zich daaraan niet hou den? Is er op een of andere wijze een ver zuim, waardoor aan B. en W. de mogelijk heid ontnomen is om zulk een bouw tegen de bedoeling van het uitbreidingsplan in te beletten! Het wordt dan hoogtijd, dat hier in wordt voorzien, vóór alle straathoeken verknoeid worden. Handelsregister K. v. K. N. Inschrijving: 6652. Complete Woninginrichting Vlieger en Middel v.h. J. J. Wijnbeek, Noord wij k-Binnen, Kerk straat 39, meubelmakerij en -winkel. Vent.: J. J. de Vlieger en J. Middel, Noord- wijk. Wijzigingen: 2632. W. H. Meyburg, Leiden, Hoogl. Kerksteeg 4, tapperij en slijterij. Wijz. uitgeoef. bedr.: tapperij en slijterij opgeheven; thans: handel in wij nen, limonades, enz. 6380. Jac. M. van Gelderen, Leiden, Botermarkt 25, delicatessen, fijne vleesch- waren, comestibles. Wijz. uitgeoef. bedr.: delicatessen en comestibleshandel opgehe ven; thans: winkel in parfumerieën, toi letartikelen, lederwaren en galanterieën. 3628. De Lqidsche Wol- en Sajethandel „de Ster", Leiden, Nieuwe Rijn 41. Venn.: Wed. A. Delmeervan Helden, d.d. 17 Juli 1935 gehuwd met B. Leyendekker (H. V.). 1640. Firma F. H. de Keuning, Leiden, Oude Rijn 41, grossier in zout. Bijv. uit geoef. bedr.: grossier in zeep en soda, wasch- en poetsartikelen. LAATSTE BERICHTEN BEGRAFENIS VAN JHR. MR. G. SANDBERG. Zelden of nooit is bij de begrafenis van een nog jeugdig man zulk een deelnemen de belangstelling aan den dag gelegd als ditmaal bij de begrafenis van den jongen luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sand'berg te Eindhoven, die de vorige week als slacht offer van zijn beroep in Angora was ge vallen. Honderden waren er die in den stoet den droeven tocht naar den dooden- akker medegingen; langs den weg stond een menigte van duizenden, eebbiedig het hoofd ontblootend, wanneer de dood en wa gen langzaam voorbij reed. De vlaggen op de Philipsfabrieken hingen halfstok en een diep stilzwijgen werd langs den ganschen weg in acht genomen. Voor huize „de Laak", het woonhuis van dir. A. Philips, waar gedurende twee dagen het stoffelijk overschot van jhr. Gerhard Sandiberg was opgebaard, was de Parklaan door de politie afgezet, terwijl onder leiding van den politie-commissaris Brinkman het verkeer gedurende enkele uren werd om gelegd. Omstreeks half twaalf droegen vrienden van den verongelukten vlieger, leerlingen, die hij in zijn Soesterbergschen tijd had op geleid, de kist met het stoffelijk overschot naar buiten. Kort daarop zette de lange stoet zich in beweging, voorafgegaan door enkele auto's, waarin de tallooze bloem stukken werden medegevoerd. Achter den lijkwagen volgde een twintigtal auto's met de naaste familieleden en de medewerkers van jhr. Sandberg. De stoet bewoog zich van de Parklaan, langs den „IJzeren man" eil den Kouden- hovenschen weg, door de buitenwijken van Eindhoven, naar de algemeene begraaf plaats aan den Ouden Toren te Woensel, waar zij omstreeks twaalf uur aankwam. Ook daar was de belangstelling ongemeen groot. FAMILIEDRAMA IN DEN HAAG. Man doodt zijn vrouw. Vanochtend werd de Haagsche politie ge waarschuwd, dat reeds eenige dagen gele den een moord zou zijn gepleegd in het pand Geest no. 71a te 's-Gravenhage. Dit bleek bij onderzoek inderdaad het geval te zijn. In genoemd perceel werd een handel in tweedehandsch goederen gedreven door den 26-jarigen H. G. Olierook, die gehuwd was met de 22-jarige E. M. O. Het huwe lijk was zeer slecht, doch er waren twee kinderen, een schoolgaand jongetje en een meisje van 3 weken. Dinsdag ontvingen de ouders van de vrouw een verzoek van O. om den jongen van school te halen, aangezien, naar O. mededeelde, zijn vrouw was weggeloopen. Het jongetje is toen bij de schoonouders ondergebracht. Hedenochtend werd ten huize van O.'s schoonouders een brief van O. bezorgd. Deze hield in de ontstellende mededeeling, dat hij zijn vrouw had dood geslagen. Als reden gaf hij op, dat zij het meisje van 3 weken gedood had. De reden daarvan lag hedenochtend nog in 't duister. Wel is komen vast te staan, dat de man zijn vrouw verweet, dat zij meer hield van haar jongste kind, dan van den jongen. Na ontvangst van dezen brief hebben O.'s schoonouders de politie gewaarschuwd, die bij haar onderzoek in genoemd perceel het lijk van de vrouw vonden, badende in bloed, op een matras liggend in een kel- derput. Bij het eerste politie-onderzoek werd het lijk van het kindje niet gevonden. Verder constateerde de politie, die haar on derzoek instelde onder leiding van den waarnemend commissaris, den hoofdinspec teur Zimmerman, dat Maandag de geheele inboedel uit het huis was weggehaald door iemand, aan wien deze inboedel blijkbaar verkocht was door O. Ook het parket van den Officier van Justitie is vanochtend ter plaatse geweest. De dader is voortvluchtig. Zijn opsporing is per radio verzocht. Nader vernemen wij dat in den loop van den ochtend ook het lijk van het kindje van 3 weken gevonden is. Het lag in hetzelfde keldergat, waarin het lichaam der vrouw verborgen was. Het kinderlijkje lag onder een kussen en in een deken gewikkeld. De beide lijken zijn ter schouwing naar het Gemeentelijk Ziekenhuis gebracht. Oppervlakkig beschouwd, waren er aan het kind geen sporen van geweld te ont dekken, de moeder had daarentegen een in- gedrukten schedel. Waarschijnlijk is deze moord gepleegd met een grooten moersleu- tel. Deze is althans in de nabijheid gevon den. De brief, dien de dader aan zijn schoon ouders geschreven heeft, is Woensdagmid dag tusschen 3 en 4 uur in Rotterdam af gestempeld. Iemand uit de omgeving van het huis, waarin de moord is gepleegd, zegt dat hij O., dien hij goed kent, om half vijf Woensdag zag in het Bezuidenhout. O. toonde toen geen enkel teeken van zenuw achtigheid. Het signalement van den dader is: 1.73 M. lang, blootshoofds, kleine ooren, tenger postuur, gekleed in grijs costuum, donker krullend haar. DE BEROOVING IN DE RESIDENTIE. Aanhouding van een verdachte te Eindhoven. Op 31 Augustus j.l. zijn in Den Haag twee Italianen in een hotel beroofd door eenige personen, die zich voor politieman nen uitgaven en beweerden pascontrole te komen houden. Thans is op verzoek van den commissaris van politie in de afdee- ling B. te 's Gravenhage een persoon, als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, te Eindhoven aangehouden. Het is de 60- jarige kunstschilder G. C. Welling, wo nende te Amsterdam. De man is op transport gesteld naar Den Haag. KATHOLIEK MIDDENSTANDSCONGRES De tweede dag. Hedenochtend is in de Groote Doelenzaal te Rotterdam het elfde Congres van den Nederlandschen R. K. Middenstands Bond voortgezet. Aan de tweede zitting ging een H. Mis in de St. Rosaliakerk aan de Leeuwenstraat vooraf, welke tot intentie van den Bond werd opgedragen door den zeereerw. heer Rector C. M. Mol, geestelijk adviseur van de R. K. Middenstandsvereeniging te Rot terdam. Het prae-advies van Mr. Dr. P. J. Witte- man, lid van Ged. Staten van Noord-Hol- land over: „De beteekenis voor het midden- standsbedrijfgsleven van de wet op de On dernemersovereenkomsten" ontlokte een uitvoerige discussie. Na een toespraak van den zeereerw. heer J. F. A. Bots, geestelijk adviseur van den R, K. Middenstands Bond in het Bisdom Haarlem, sloot de voorzitter het welgeslaag de congres. Des middags hebben de deelnemers een bezoek gebracht aan het vliegveld Waal haven en een tocht door de Rotj^rdamsche havens gemaakt. DE RIJWIELPLAATJES-CONTROLE. Aan een nieuwe door den Minister van Financiën uitgevaardigde instructie tot uit voering der Rijwielbelastingwet wordt de volgende bepaling ontleend: Berijdt een persoon in strijd met artikel 4ibis der wet een rijwiel, dan wordt van hem niet opnieuw een boete gevorderd, in dien hij een te zijnen name staand quitan- tie Rijwielbelasting no. 16 of 17 vertoont, waaruit blijkt, dat niet langer dan twee et malen geleden ter zake van een zelfde over treding een boete is voldaan. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Buit van duizenden guldens. Toen werksters in dienst der gemeente Amsterdam vanmorgen, zooals gewoonlijk, in het gebouw kwamen van den Woning- dienst aan de Stadhouderskade het voor malige administratiegebouw van de tram ontdekten zij, dat inbrekers hier hun slag hadden geslagen. In een kantoor, uit komend op de groote hal gelijkvloers, lagen verschillende tafelkleeden, afkomstig van hooger gelegen verdiepingen, op den vloer; andere hingen voor de ramen. Van de groote kluis, welke in dit kantoor staat, was het slot verwijderd en stond de deur wijd open. In de onmiddellijke nabijheid lagen twee cylinders: een zuurstof- en een carbidcylinder, alsmede een eind slang. On middellijk werd de politie gewaarschuwd en toen met assistentie van personeel van het gebouw een onderzoek was ingesteld, stond vast, dat een bedrag van eenige dui zenden guldens verdwenen was. In de kluis stonden twee brandkasten, waarvan de grootste met beihulp van de zuurstof- en carbidcylinders, welke ook voor het ope nen van de kluis waren gebruikt, was open- gebrand. Uit enkele trommels, welke in deze brandkast waren geplaatst, was een bedrag aan zilver- en papiergeld van eeni ge duizenden guldens gestolen. Deze buit bestond uit opgehaald huurgeld, alsmede uit loonen en salarissen voor het perso neel. Ook aan de kleine brandkast zijn de daders bezig geweest; zij hebben deze ech ter niet geopend, vermoedelijk omdat de zuurstof uit den cylinder was opgebruikt. Een buit van ongeveer 25.000 gulden is hun hierdoor ontgaanOok op de eerste eta ge hebben zij de daar staande kluis open- gebrand, een karwei, dat geen succes heeft opgeleverd, aangezien deze kluis geen geldswaarden bevatte. Vast staat dat de on bekende bezoekers uren lang bezig zijn ge weest; zij zijn vermoedelijk per auto ge komen en hebben zich tot het gebouw toe gang verschaft door het openen van een poortje van de electrische wasscherij aan den Overtoom. De voor de ramen gespan nen tafelkleeden hebben blijkbaar gediend om het schijnsel van de steekvlammen van buitenaf onzichtbaar te maken. Alles wijst er op, dat hier vakbekwame inbrekers aan het werk zijn geweast. Zoo heeft men geen enkelen vingerafdruk ge vonden. Het politioneele onderzoek staat onder leiding van inspecteur Van Loo van het bureau Leidsoheplein, die zich de hulp van de mobiele brigade had verzekerd. Ook de politiescheikundige, de heer Van Led den Hulsebosch, is in het pand geruim en tijd met zijn onderzoek bezig geweest. TELEGRAMMEN Nederland trouw aan den Volkenbond. VERKLARING VAN JHR. DE GRAEFF. Volkenbondsverplichtingen moeten worden nagekomen. GENèVE, 12 September. (A.N.P.) De Ne- derlandsche minister van buitenlandsche zaken Jhr. mr. A. C. D. de Graeff heeft heden als eerste Nederlandsche gedelegeer de bij de Assemblée van den Volkenbond te Genève bij de algemeene gedachtenwis- seling over het verslag van den secretaris generaal den internationalen toestand be sproken en geconstateerd, dat het vraag stuk van den vrede zich thans stelt met een ernst, dien het tevoren nimmer had. Na het technische en sociale werk van den Bond te hebben geroemd, heeft spr. er zijn leedwezen over betuigd, dat van het Permanente Hof van Internationale Ju stitie minder dan mogelijk en wenschelijk ware, gebruik wordt gemaakt door de or ganen van den Bond, die zich herinneren mogen, dat er nog rechters zijn in Den Haag. Op politiek gebied zal de regeling van het Saar-probleem een post in het crediet van Genève blijven. Volkomen-gefaald heeft de Bond in twee principieele aangelegenheden, de economi sche en militaire ontwapening, zooals de minister aan de hand van de feiten aan toonde. Spr. stelde vast, dat het vertrouwen in de collectieve veiligheid meer en meer te loor gaat en de bewapeningen hand over hand toenemen. Dit is misschien wel, aldus de minister, hetgeen het gezag van den Vol kenbond het allermeest heeft geschokt. Deze opvatting van collectieve veiligheid is van stonde af aan aanvaard door de lan den, die, als het mijne, buiten de conflic ten waren gebleven, welke in de laatste eeuw de wereld verontrust hebben. Stellig hebben deze landen zich reken schap gegeven, dat zij door het artikel van het Pact inzake de sancties tegen een aan valler te onderschrijven, bij voorbaat en in beginsel afstand zouden doen van de mo gelijkheid om buiten het conflict te blij ven, indien te eeniger tijd een lid van den Volkenbond het slachtoffer zou worden van een aanval, in strijd met de voorschriften van het Pact. Doch niettemin hebben zij loyaal die verplichtingen aanvaard. Nederland welks grondgebied in drie werelddeelen is gelegen, dientengevolge grootelijks blootgesteld aan gevaren bij een botsing van groote mogendheden en dan ook verknocht is aan zijn traditioneele zelfstandigheidspolitïek, die het buiten den strijd der anderen moest houden, is dezen nieuwen weg niet op luchthartige wijze in geslagen. Nederland heeft dit gedaan, over tuigd dat het nieuwe stelsel van collectieve veiligheid zoodanige voordeelen voor he»t welzijn der wereldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zou kunnen bieden, dat onthouding zijnerzijds tekort zou doen aan zijn plicht tot internationale samenwerking. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben in geenen deele het inzicht der Ne- derlandsche regeering op dit punt gewij zigd. Ik hecht eraan om nu nogmaals de verknochtheid van mijn regeering aan den Volkenbond te betuigen, zoomede om haar vasten wil te bevestigen de verplichtin gen, welke het Pact aan haar leden oplegt, ten volle na te komen. Deze trouw aan het Pact houdt niet in, dat de Nederlandsche regeering blind zou zijn voor de zeer ernstige moeilijkheden voor zekere staten als gevolg van de onge lijke verdeeling van de grondstoffen en de te groote bevolkings-dichtheid. Wij houden rekening met de behoefte aan expansie in zulke landen, die terecht het levensbelang van hun volken veilig zochten te stellen. Vraagt men echter of dergelijke behoeften aan expansie een staat het recht vermogen te geven om tot daden van geweld over te gaan en op deze w;ijze te verkrijgen wat men zelf niet heeft, dan moet het stellig antwoord luiden: Neen. Zelfs onder zulke omstandigheden zal het nimmer geoorloofd zijn met geweld zich van anderer natio naal erfdeel meester te maken. Indien terecht gezegd moge worden, dat men bij de uitwerking van het Pact zich te- zeer een onbeweeglijk en statisch wereld beeld heeft gedacht, zonder zich genoeg zaam rekenschap te geven van de dynami sche krachten, die steeds zullen voortwer- ken, niet minder staat het vast, dat het nieuwe stelsel, door den Volkenbond in het leven geroepen, tegelijkertijd duidelijk aanwijst waardoor de oplossing van deze problemen kan worden verkregen. Ruim 300 Engelse he vliegtuigen in Egypte. CAIRO, 12 September. (A.N.P.) Alhier wordt medegedeeld, dat het aantal Engel- sche vliegtuigen in Egypte, thans ruim 300 bedraagt. In Alexandrië zijn 2 moederschepen voor vliegtuigen met elk 5 eskaders aan boord en in Aboekir 120 vliegtuigen gestation- neerd. 120 vliegtuigen zullen deelnemen aan manoeuvres in de omgeving van het Suez-kanaal. Abessijnsch© troepen aan de grens van Erytrea teruggetrokken. ADDIS ABEBA, 12 September. (A.N.P.) Woensdagmiddag kwam de Kroonraad van Abessynië bijeen. Naar van de grens van Erytrea gemeld wordt, zijn de Abessijnsche troepen van de eerste linie, ter sterkte van ongeveer 18.000 man eenigszins teruggetrokken, om nieuwe conflicten te voorkomen. RADIO-REDE VAN HOARE. LONDEN, 12 Sept. (A.N.P.) De Britsche Radio-Omroep deelt mede, dat hedenavond om 21.20 door sir Samuel Ho are te Genève een redevoering zal worden uitgesproken voor de microfoon, welke redevoering in Engeland zal worden uitgezonden. FRANKRIJK POLST HET FOREIGN OFFICE. LONDEN, 12 Sept. (A.N.P.). De „Times" meldt, dat verluidt, dat de Fransche regee ring door haar ambassadeur te Londen bij het Foreign Office heeft laten vragen of kan worden aangenomen, dat de vastbera den houding, die de Britsche regeering mo menteel te Genève aan den dag legt met betrekking tot een bepaalde agressieve kwestie, voortaan ook in Europa zal worden aangenomen. SCHIETPARTIJ IN DE MEXICAANSCHE KAMER. MEXICO, 12 September. Woensdagmid dag is het in de Kamer tijdens debatten tot een schietpartij gekomen. De beraadslagin gen omtrent de hervorming van de agenda wekten zoo groote opwinding, dat een der afgevaardigden een revolver trok en ver scheidene schoten loste. Er ontstond een wild tumult en een algemeene schietpartij. Twee afgevaardigden kregen zware ver wondingen. Een hunner zou reeds zijn overleden. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Lodewijk Hendrikus, zoon van L. H. v. d. Vos en E. Poeliejoe Chris tina Maria, dochter van J. C. Hilgersom en H. G. H. Kleijberg Arie, zoon van Ph. Kraak en J. Oosterling Maria, dochter van M. Roggeveen en H. Koenekoop Maartje, dochter van H. v. d. Keur en J. Overduin Johanna Catharina Maria, d. van J. v. d. Klugt en C. A. M. Hendriks Johanna Maria, doahter van ,J. C. Bruné en M. A. F. Jaspense. Getrouwd: A. J. Beijerbergen van Henegouwen jm en M. Voskuijl jd A. H. Edelaar jm en J. W. M. Kramer jd J. Th. Edelaar jm en J. B. M. A. Kramer jd J. W. J. Clements jm. en M. J. Oostwald jd N. v. d. Linden jm en S. Molenaar jd J. H. van Loon jm. en C. M. Opstal jd F. v. d. Wijngaard jm en H. A. Stam jd B. L. Zeilstra jm en J. van Wezel jd H. Zwart jm en D. P. Klein jan jd. Ondertrouwd: D. C. Hilarius jm. 26 jaar en J. C. v. d. Nat jd 23 jaar J. J. Huij jm 31 jaar en P, J. Juncker jd. 25 j. TREINONTSPORING IN DUITSCHLAND Zeventien gewonden. CHEMNITZ, 12 Sept. (A. N. P.) Op het station Erdmannsdorf zijn gisteren van een personentrein de twee laatste wa gens ontspoord en omgevallen. Zeventien personen werden licht gewond. Het onge luk is veroorzaakt door een te vlug om zetten van de wissels. HET PLEBISCIET IN GRIEKENLAND. Over den terugkeer des konings. ATHENE, 12 September. (A.N.P.) Het plebisciet inzake den terugkeer der monarchie is vastgesteld op 27 October a.s. Men stelt thans alles in het werk om de politieke spanning op te heffen en de m een ings verschillen tusschen Tsaldaris en Kondylis bij te leggen. BLOEDIGE BOTSINGEN IN MINNEAPOLIS. NEW YORK, 12 September. (A. N. P.) Te Minneapolis is het bij een staking in een ijzergieterij tot ernstige botsingen ge komen. De politie werd door een duizend koppige menigte bedreigd en met steenen bekogeld, zoodat zij gedwongen was van de vuurwapenen en traangasbommen ge bruik te maken. Een groot aantal betoo- gers werd gewond. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Sept. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.501.40, kroten f 0.701.30, komkommers f 1.003.20, bloemkool I f 5.6016.10, bloemkool H f 2.508.20, roode kool f 3.206.00, savoye- kool f 6.307.10, groenekool f 1.903.90, meloenen f 316, pieterselie f 0.300.50, prei f 1.101.80, radijs f 1.80, kropsalade f 0.502.selderie 3080 cent, hleeksel- derie f 717, wortelen f 28, rabarber 30 cent, per 100 kg.: kroten f 0.60—2.00, kroten gekookt f 68, snijboonen f 532, stokboo- nen f 412, pronkboonen f 27, stamboo- nen f 410, postelein f 35, spinazie f 2 13, tomaten A f 3—6, B f 3—6.20, C f 3— 4.40, CC f 2—2.80, uien f 1.00—2.30, worte len f 1.003.60. Melkveiling. Prijs voor geleverde bo ven taxe-melk in georganiseerd overleg voor het district Leiden: week 19 Augus tus 1935 f 3.75,; 914 Augustus 1935 f 4.50 DELFT, 11 Sept. Varkensmarkt Aanvoer 46 stuks. Prijs 20, 20.5 en 21 cent p. pond. GOUDA, 12 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 1760 stuks, waarvan 36 slachtvarkens vette 2021 cent en Londensche 1617 cent per pond, levend met 2 pet. korting, 336 magere varken g 2028, 1020 biggen f 10 15, 5 runderen f 100140, 47 nuchtere kal veren f 48, 16 bokken of geiten f 26. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 426 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 2124, 2e kwal. met rijksmerk f 1920, zware tot f 25. Handel matig. Boter. Aanvoer 430 ponden. Goeboter 7580 cent en weiboter 7075 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 86.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 3.003.50, eendeneieren f 1.752.50, kleine kippeneieren f 2.00 2.50 per 100 stuks. Handel vlug. UITHOORN, 12 Sept. Kaas. Op de kaas markt werden heden aangevoerd 30 par tijen kaas, zijnde 1500 stuks, le soort met Rijksmerk f 2023, 2e soort met Rijks merk f 1820. Handel vlug. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 57l/2 Londen 7.311.'J New York1.48i/16 Parijs 9.755/g Brussel 24.99 Zwitserland 48.15 Milaan 12.10 Madrid 20.25 Oslo36.75 Kopenhagen32.65 Stockholm 37.70 Praag6.13 Weenen Boedapest Prolongatie 4 1/2 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3