GELDIG TOT 1 OCTOBER STADS NIEUWS DUNUfcKUAG 1Z SEPTEMBER 1935 0E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen, zachter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.4 te Boedapest. Laagste barometerst.: 751.2 te Valentia. Het hooge drukgebied ten Oosten van ons nam snel in beteekenis af, terwijl de de pressie in het Westen verder Oostwaarts doordrong. Over de Britsche Eilanden en West-Frankrijk verslechterde het weer, Brest had 67, Biarritz 30, Shields 17, en Thorshavn 11 m.m. neerslag. De Zuidelijke luchtstrooming voerde in Groot-Brittannië en Ierland warmere lucht aan, terwijl de toename van bewolking in Frankrijk al te sterke nachtelijke afkoeling tegenhield zoodat er de ochtendtemperaturen veel hoo- ger dan gisteren zijn. Over Oost-Duitsch- land werd het nog iets kouder, evenals over Zweden. Het weer blijft in het geheele ge bied nog rustig, nergens waait harde wind. De dru..vc...c; -;i naar veranderingen wijzen op een verder toenemen van de re genkansen. Voor het weer ten onzent is vooral een barometerstijging in het Zuid- Westen van ons waarnemingsgebied (de Golf van Bïscaje) van belang; hierdoor zal de wind ruimen. Vochtiger luchtmassa's worden dan aangevoerd. Temperatuurstij ging des nachts is zeer waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eji. Van Donderdagnamiddag 7.56 uur tot Vrijdagmorgen 5.59 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 13 Sept.: voorm. 3.20 uur en nam. 3.40 uur. KERKNIEUWS KAPELAAN A. A. v. RIJN t Plechtige uitvaart en begrafenis. Gistermorgen heeft in de parochiekerk van Maria Hemelvaart te Loosduinen de plechtige uitvaartdienst plaats gehad voor de zielerust van den weleerw. heer A. A. van Rijn, in leven kapelaan der parochie. Om half 10 werden de Lauden gezongen, waarbij pastoor J. J. M. Rombouts uit Wor- merveer als agens fungeerde, kapelaan A. L. Onderwater uit Amsterdam als diaken en kapelaan A. Boekei uit Amsterdam als subdiaken. Kapelaan C. Bakker, kapelaan der parochie, was ceremoniarius. Cantores waren kapelaan Vosskühler en kapelaan Groen. Te ongeveer 10 uur werd de plechtige Requiemmis opgedragen door deken G JM. Maat uit Poeldijk, wederom met assisten tie van kapelaan Onderwater en kapelaan Boekei. De kerk was geheel met geloovigen ge vuld, terwijl binnen het priesterkoor vele eerw. heeren klasgenooten van den over leden priester en geestelijken uit den om trek, hadden plaats genomen. Na de H. Mis hield Deken Maat de lijk rede naar aanleiding van de woorden van den evangelist Joannes: Magister adest et vocat te; De Meester is daar en roept u. Aan het slot van zijn rede vroeg de ge wijde redenaar van alle geloovigen een hartelijk gebed voor den overledene, opdat hij spoedig moge worden toegelaten tot de aanschouwing van God. Hierna verrichtte deken Maat met dezelf de assistentie als bij de H. Mis de absoute. Nadat de aanwezige geestelijken en de familie nog een laatsten groet aan den over ledene hadden gebracht, werd de kist geslo ten en uitgedragen. Buiten had zich een 30-tal parochieele corporaties met omfloerste vaandels en r'ouwomstrikte vlaggen opgesteld en onder treurmuziek van de harmonie „St. Cecilia" onder leiding van den heer Joh. Bonte, werd de lijkbaar uitgeleide gedaan tot de Thor :ckelaan, de grens der parochie. Het was een roerend afscheid, dat de pa rochie van Loosduinen haar beminden ka pelaan van Rijn bereidde op zijn laatsten toch naar zijn geboorteplaats Warmond, waar de begrafenis plaats had. De kerkelijke plechtigheden op het Kerk hof aldaar werden verricht door kapelaan Boekei met assistentie van pastoor A. J. Oudejans van Warmond en kapelaan Onder water uit Amsterdam. Véle eerw. heeren geestelijken, een de putatie van het kerkbestuur en een aantal parochianen van Loosduinen woonden de begrafenis bij. Bisschopswijding van Mgr. de Jong. Coadjutor van den Aartbisschop van Utrecht. In strengen eenvoud, geheel blijvend binnen het kader van de liturgische plech tigheden, heeft heden op het feest van den H. Naam van Maria de plechtige bisschops wijding van den coadjutor van den Aarts bisschop van Utrecht, Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong, in de Metropolitane St. Catharina- kerk aan de Lange Nieuwstraat plaats ge had. Overeenkomstig het verlangen van den wijdeling was rekening gehouden met den précairen gezondeheidstoestand van den Aartsbisschop, alsmede met de moeilijke tijdsomstandigheden en waren geen uit- noodigingen gericht tot burgerlijke en slechts enkele tot kerkelijke autoriteiten. Van deze laatsten noemen wij Mgr. H. J. M. Taskin, kapittel-vicaris van het bisdom Haarlem, Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Ned. Epis copaat te Rome, Mgr. dr. H. A. Poels te Heerlen, Mgr. A. E. M. Sweens, president van het Groot Seminarie te Haaren van het bisdom Den Bosch en Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam. Tij dens de plechtigheden vonden zij hun plaats in het priesterkoor, waar, met de niet-assisteerende kanunniken van het Me- tropolitaansch Kapittel de eere-kanunni- ken J. H. Vaas, deken van Leeuwarden, R. J. A. Janssen te Zwolle, W. L. S. Knuif, pastoor te Denekamp en H. P. A. C. van der Waarden, deken en pastoor te Almelo hun zetels innamen. Om half 11 toen de met groen en witte bloemen versierde kerk geheel gevuld was met belangstellenden uit Utrecht en om geving, zoowel priesters als leeken, kwam de assisteerende en de genoodigde geeste lijkheid, de kanunniken en de bisschoppen over het hoogkoor door het middenpad naar den hoofdingang van de kerk om den wijdeling af te halen, en terwijl Mgr. de Jong naar het altaar schreed, klonk uit den mond van de zangers van het kathe drale koor „St. Gregorius Magnus vier stemmig het feestzang „Ecce sacerdos mag- nus" van Joh. Winnubst. De coadjutor.hield aan het altaar met de mede-consecreeren- de bisschoppen Z.H.Exc. Mgr. A F. Die pen, bisschop van 's-Hertogenbosch en Z. H.Exc. J. O. Smit, Kanunnik van St. Pieter te Rome, 'n korte adoratie, terwijl de con secrator, Z.H.Exc. Mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda zich op den troon voor de plechtigheid kleedde. Ook de assistee rende bisschoppen gingen zich kort daar na kleeden. Toen de consecrator op den zetel op het hoogaltaar, met den rug naar het altaar had plaatsgenomen, werd de wijdeling, omhangen met den koorkap en met de purperen bonnet op het hoofd, door de assisteerende bischoppen voor den zetel geleid. Mgr. Diepen sprak het verzoek uit, om dezeri priester tot het bisschoppe lijk ambt te verheffen en de consecrator vroeg: Hebt gij een Pauselijken lastbrief?, waarop het antwoord bevestigend luidde. Dan werd voorlezing gedaan van den apostolischen lastbrief, welke getuigde, dat de formaliteiten der keuze onderhou den zijn en deze door den Paus is goedge keurd. Aangezien Mgr. de Jong den eed reeds had afgelegd, ging de consecrator over tot het onderzoek, waardoor hij zich wilde overtuigen, of de wijdeling bereid was al de plichten der bisschoppelijke waardigheid te vervullen, tevens of zijn leer overeen komstig was met die der Kerk en of hij in staat was, het ware geloof te verdedigen. Op elke vraag klonk een duidelijk: Volo, Ja ik wil, later, bij het onderzoek der ge loofspunten: Credo, Ik geloof. Na beëindiging van het onderzoek, ging de liturgie verder in de plechtigheid van de H. Mis, welke de wijdeling met den con- sacreerenden bisschop opdroeg. Hierbij fun geerde als presbyter assistens Mgr. J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel, als troon-diakens Mgr. D. Huur- deman, vicaris-generaal van het Aarts bisdom en kanunnik H. J. Koopmans, pre sident van het Klein-Seminarie te Apel doorn; als diaken ad Missam kapelaan W. de Jong, te Amersfoort, heerbroer van den coadjutor; als sub-diaken ad Missam prof. dr. I. J. M. van de Berg, oudste professor van het Groot-Seminarie Rijsenburg. Bij de wijding fungeerden als Capellani van den consacrandus d zeereerwaarde hee ren J. van den Burg en dr. J. A. Geer- dinck, secretarissen van het Aartsbisdom. De lagere functies werden vervuld door een tiental theologanten van het Groot- Seminarie met als ceremoniarius de zeer- eerw. heer J. A. M. Prein, directeur van het Groot Seminarie Rijsenburg. Na het graduale reciteerde Mgr. Hop mans de lastgeving van de Kerk aan den Bisschop. Daarop knielden allen neer en terwijl de wijdeling zich plat ter aarde wierp, zong het koor de litanie van Aller Heiligen om Gods zegen over den wijde ling af te smeeken. Tegen het eind van de litanie zongen consecrator en assistent-bis' schoppen driemaal den zegen over den wij deling en toen de litanie beëindigd was en den wijdeling het Evangelie-boek geopend op de schouders was gelegd, kwam het plechtige oogenblik waarop de consecra tor en de assistent-bisschoppen tezamen beide handen op het hoofd van den wijde ling legden en hem toespraken: Accipe Spiritum sanctum, Ontvang den H. Geest. Na een kort gebed werd de Prefatie aan geheven, welke halverwege werd onder broken voor de zalving van den wijdeling. Na dit grootsche moment werd de zinrijke Praefatie ten einde gezongen. Daarna zong het koor Psalm 132. waarop de handen van den wijdeling werden gezalfd. Nu ontving de gewijde bisschop uit de handen van zijn consecrator de onderschei dingsteekenen van zijn bisschoppelijke waardigheid: den staf, het zinnebeeld zij ner herderlijke bediening, den zegelring, het symbool van het zuivere ongerepte Ge loof, dat hij in zijn Kerk moet bewaren en het Evangelieboek, ten teeken, dat hij het Evangelie moet verkondigen. Ten slotte bo den de consecrator en de assistent-bis schoppen den gewijden bisschop den vre deskus. Dan werd de H. Mi", door den consecra tor en den gewijden bisschop, ieder aan zijn eigen altaar, voortgezet tot aan het Offertorium. Nu bood de gewijde bisschop zijn con secrator zijn offergaven: twee brandende waskaarsen, twee brooden en twee vaat jes wijn. Hierna zette de consecrator, ge zamenlijk met den gewijden bisschop, de H. Mis voort. Bij het einde der H. Mis werd de mijter gewijd als de helm der sterkte en des heils, en werden den ge wijden bischop de handschoenen overge reikt. Toen voltrok zich de plechtige in- tronisatie. De consecrator deed den gewij den bisschop plaats nemen op den bisschop- pelijken troon, waardoor hij het recht kreeg de Christelijke vergadering voor te was, hief de consecrator de hymne „Te zitten en er te prediken. Nadat die geschied Deum" aan. Een treffend oogenblik brak aan, toen de nieuwe bisschop onder het jubelend lofge zang zegenend door de kerk schreed. Te ruggekeerd aan het hoogaltaar gaf Mgr. de Jong voor het eerst zijn bisschoppelij- ken zegen, om ten slotte tot dank den con secrator den drievoudigen groet Ad muitos annos! Nog vele jaren! te brengen, waar mede de plechtigheid een einde nam. Jui chend schalde toen het Haec Dies van Mgr. J. A. S. van Schaik door de kerk. WASSENAAR. Gecompliceerde aanrijding. Op den rijksstraatweg nabij Maaldrift stak S. uit Rijswijk, bestuurder van een bakfiets met hulpmotor, plotseling den weg over. De fiets werd daarbij van achteren aangere den door een auto, bestuurd door O. uit Amsterdam. Deze auto zwenkte daarna, reeds nog een auto van M. uit Haarlem aan en viel daarna om. Het ongeval bleef beperkt tot materieele schade aan de di verse voertuigen. Geen persoonlijke on gelukken kwamen voor. Ieder KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad.Voor leiden en Omgeving is dat „DeLeidscheCourant" Zie eens om II heen of er wellicht onder Uw vrienden of kennissen nog iemand mocht zijn, die nog niet op „De Leidsche Courant" geabonneerd is. Wanneer U drie abonjié's aanbrengt zenden wij U een DAMES- OF HE EREN ARMBANDHORLOGE. Voor de aanwerving van één abonné stellen wij een ZAKHORLOGE MET KETTING BESCHIKBAAR HET GENOOTSCHAP M. S. G. De viering van het lEjO-jarig bestaan. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het op 17 September honderd vijftig jaar geleden zijn, dat het Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" hier ter stede werd opge richt. Elk jaar wordt de oprichtingsdatum van dit Genootschap door de Vereeniging van Oud-Leerlingen, in 1911 opgericht, her dacht en om ae vijf jaar geschiedt dit zelfs met meer festiviteit. Geen wonder dus, dat het honderdvijftig- jarig bestaansfeest op feestelijke wijze wordt herdacht. Reeds in het begin van het jaar vormde zich uit de Ver. van Oud-leerlingen een feestcommissie, waarvan de heer O. S. Knottnerus, voorz. der Ver., het voorzitter schap op zich heeft genomen. Ook de Ver eeniging van Leerlingen vormde een feest commissie met den heer A. Heynis als voor zitter. De herdenking van dit bijzondere jubi leum zal plaats hebben op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 September as. Op Vrijdagmorgen zal vanaf 11 uur de reünie plaats hebben van de Oud-Leerlin gen in „Zomerzorg", waar van 121.30 uur een matinée musical* wordt gegeven door ,The Dutch Players". Te half twee zullen de 'oud-leerlingen, voorafgegaan door het Harmonie Gezel schap „De Post" in optocht naar de Stads gehoorzaal trekken, waar te 2 uur een bui tengewone algemeene vergadering van het bestuur van het M. S. G. gehouden zal worden. Op de receptie zal vanwege de oud-leerlingen en vanwege de leerlingen een blijvend aandenken worden aangebo den. Te 4 uur trekken ue oud-leerlingen weer naar „Zomerzorg", waar na een gezellig samenzijn een maaltijd wordt gehouden. Het bestuur van M. S. G. dineert met ge- noodigden in „Maison Bruyns". Op Zaterdag wordt een boottocht gehou den naar de Kager- en Braassemermeren. Vertrek te 10 uur, gemeenschappelijke koffietafel van oud-leerlingen te 1 uur in hotel „'s Molenaarsbrug" te Alphen aan den Rijn. Terugkomsi te Leiden te 4 uur. 's Avonds te 7.45 mir vindt in de Stads gehoorzaal een feestavond plaats, aange boden door de Oud-Leerlingen. Op Maandag 23 Sept. houden de leerlin gen een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het programma zoowel als het boekje ziet er welverzorgd uit: de feestviering zal den Leidenaars niet ontgaan. Heden heeft de directeur der school van M. S. G., de heer ir. R. J. Verwijs, op uit- noodiging van de Phohi een radiorede uit gesproken tot de oud-leerlingen van M. S. G. in Oost en West. St. Josephs Gezellen Vereeniging. Alle oud-retraitanten, ook die geen uit- noodiging mochten hebben ontvangen, worden herinnerd aan de recollectie-oefe ning van hedenavond te 8.45 uur. Zondag a.s. te half 8 uur in de Harte- brugkerk de H. Mis voor de zielerust van Jan Langeveld. Men wordt verzocht in grooten getale de H. Mis bij te wonen en te Communiceeren. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Inschrijving aspirant-leden. Bij de gisteren gehouden inschrijving van aspirant-leden van het Leidsch Stu dentencorps hebben zich 97 candidaten aangemeld, over de faculteiten als volgt verdeeld: theologie 2, rechten 62, medicij nen 18, wis- en natuurkunde 4, letteren en wijsbegeerte 2, vereenigde faculteiten 9. (Vorig jaar 103). Tot pedel van het Leidsch Studenten corps is benoemd de heer W. vom Hofe. ADRESSEN AAN DEN RAAD. Geen tweemaal stempelen. Aan den raad dezer gemeente is volgend adres verzonden: Namens het Werkloozen Strijdcomité, benoemd uit de vrouwelijke zoowel als mannelijke werklooze arbeiders, die in on dersteuning zijn opgenomen bij de Ge meentelijke Commissie tot Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden, brengt ondergetee- kende J. J. Bekkers ten deze domicilie kie zende te Leiden, Nieuwstraat 34a, te uwer kennis, dat voornoemde werklooze arbeiders eenparig den wensch hebben uitgespro ken, in den vervolge slechts eenmaal per dag te moeten stempelen, dat hier ter stede, uitgezonderd de werk looze transportarbeiders, de georganiseerde arbeiders meer dan een jaar slechts een maal per- dag melden of teekenen, dat tot heden deze maatregelen, dat voornoemde arbeiders eenmaal stempelen, geen bezwaren medebrengt, en de contro le over hen daardoor niet minder wordt, dat ook in verschillende plaatsen van Ne derland reeds eenmaal per dag gestempeld wordt zonder dat meerdere frauduleuze handelingen plaats vonden, dat ook bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn inziens geen reden is, om aan te ne men, dat de controle over de stempelenden minder zou worden bij eenmaal stempe len per dag, aangezien de Commissie over een uitstekend, uitgebreid controle-systeem beschikt, weshalve hij namens bovengenoemd co mité aan uwen Edelachtbaren Raad beleefd maar daarom niet minder dringend, in overweging geeft, een desbetreffend voor stel aan de orde te brengen'. De brug aan de Haarlemmertrekvaart. Geven met verschuldigde eerbied te ken nen B. Hueting en B. Hoek, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Leidsche Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven", domimilie kiezende Ambacht straat 2 en handelende in opdracht van ge noemde vereeniging, verzoeken den Raad het volgende te besluiten: „De Trekvaartbrug gelegen over den Rijnsburgersingel en Maresingel, viersprong verkeer in de richting Haarlemmertrek vaart en Mare te moderniseeren." Adressanten zijn van oordeel, dat de Trekvaartbrug voor wat betreft het he- dendaagsche drukke landsverkeer, niet meer aan de eischen des tijds voldoet. Dit komt in het bijzonder naar voren door de moderniseering van den Rijnsburgersingel, Maresingel en Haarlemmertrekvaart. Daar door is het onmogelijk geworden dezen brug in den ouden toestand te laten. De Trekvaartbrug is te hoog. Daardoor AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. a. s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. wordt het uitzicht in beide richtingen ern stig belemmerd. Dit klemt temeer, omdat daar zeer vele auto's en met paarden be spannen wagens moeten passeeren. Het verkeer kan slechts met de grootst mogelijke voorzichtigheid, teneinde onge vallen te voorkomen, plaats vinden. De brug is destijds gebouwd voor door lating van het verkeer te water. Thans is dit verkeer van geen beteekenis meer, om dat het schippersbedrijf geleidelijk bijna jeheel overgeheveld is naar het verkeer te land. De leden van onze vereeniging hebben reeds meerdere malen op bedoelden on houdbar en toestand gewezen. Adressanten zijn van meening, dat het dringend noodzakelijk is de toestand ter plaatse grondig te wijzigen. De openbare veiligheid voor weggebrui- 2ts eischt dit: Wij denken hierbij ook aan wielrijders en wandelaars. Ook zij behoo- zonder gevaar de brug te kunnen pas seeren Door een afzonderlijk rijwiel- en wandelpad is hierin te voorzien. Al deze redenen geven adressanten aan leiding de Raad te verzoeken het boven staande in ernstige overweging te nemen. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Gisteravond was de K. J. M. V. Leiden weer bijeen ter verwelkoming van den nieuwen moderator kap. Verhoofstad en ter bespreking van het winterprogramma. De voorzitter, de heer J. Coster, opende de vergadering, waarbij een welkomstwoord aan den nieuwen moderator. In zijn maidenspeech dankte de modera tor voor de hartelijke ontvangst en deed een beroep op alle jonge middenstanders, om de K. J. M. V. te maken een innerlijke sterke vereeniging, waarbij noodig is een verdieping van het Godsdienstig leven van elk lid afzonderlijk. De moderator ontwik kelde deze gedachte en deed tenslotte een beroep op de vriendschap der leden. Hierna kwam het tweede voorname punt nl. het voorlezen van het winterprograim- ma. Het programma ziet er aanlokkelijk uit, en is zeer universeel opgezet. Het be slaat zoowel het godsdienstig, sociaal als het cultureel en amusements-gehied. Wij doen hierbij een kleinen greep uit het pro gramma. 9 Oct. Z.Ex. mr. H. P. Merchant, over: de tegenwoordige wanorde in het maatschappelijk leven. 16 Oct. De modera tor: over het Koningschap vap Christus. 6 Nov. K. R. O.-avond. In Januari lustrumviering, waarbij too- neelavond en slotbal. Verder nog een Vlaamsohe avond van Leon v. d. Huls en voordrachten van Pater Vollaerts S.J. Als onderafdeeling wordt wederom op gericht een tooneelclub en een literaire club. Verder werd medegedeeld dat de contri butie met ingang van 1 Oct. belangrijk ge reduceerd zal worden. Rest ons nog mede te deelen, dat wij de zen avond vele nieuwe gezichten zagen en het verheugt ons te kunnen constateeren dat niet alleen de kwantiteit maar ook de kwaliteit steeds

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2