DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1Mb No. 8215 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Verlaging vaste lasten en huren. BERICHT VOORNAAMSTE NIEUWS Zbe Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2»95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 f.50 Critiek in de Tweede Kamer op het wetsontwerp. Is 20% huurverlaging 1 voldoende. In het voorloopig verslag der Twèede Kamer over het wetsontwerp in zake bij zondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vast lasten en hu ren, betreurden vele leden, dat dit wets ontwerp is ingediend op een zoodanig tijd stip, dat het afdeelingsonderzoek daarvan heeft moeten plaats vinden zonder dat de leden der Kamer voldoende gelegenheid hebben gehad zich daaromtrent door de genen, die bij de zeer ingewikkelde te re gelen materie betrokken zijn, te laten voor lichten. Niettemin verklaarden verscheide ne leden een zoo spoedig mogelijke openba re behandeling van dit ontwerp met het oog op de door de indiening geschapen on zekerheid noodzakelijk te achten. Van verschillende zijden werden tegen hetgeen wordt voorgesteld zeer ernstige bedenkingen ingebracht, deels omdat men van meening was, dat de noodzakelijke aanpassing niet door wettelijke maatrege len en in ieder geval niet door de thans voorgestelde wettelijke maatregelen te be reiken valt, deels ook, omdat men in deva luatie, zeker thans den eenig mogelijken weg tot het bereiken van een lager stabili- satievlak zag. Vele andere leden bleken met de regee ring van oordeel, dat de wetgever stimu- leereoid behoort op te treden, ten einde de aanpassing te bevorderen. In zooverre kon den zij zich dus met de grondgedachte van het ontwerp vereenigen. Konden een aan tal hunner ook met de uitwerking dezer gedachte in hoofdzaak overeenstemmen, verscheidene der tot deze groep behooren- de leden waren van meening, dat dit wets ontwerp onvoldoende is om het daarmee beoogde doel te bereiken en dat het ook te dien einde belangrijk zal moeten worden omgewerkt; ter bevordering van een aan passing van wezenlijke be teekenis zullen h. L echter nog verscheidene andere maat regelen, en wel binnen zoo kort mogelij ken tijd, moeten volgen. Aantasting overeenkomsten. Zeer bedenkelijk achtten sommige leden de motiveering der regeering, dat in de ge wijzigde levensomstandigheden voor den wetgever voldoende grond ligt om burger rechtelijke overeenkomsten over de ge- heele linie aan te tasten. Het introduceeren van deze instelling als rechtsbeginsel in ons positieve recht zal tot gevolg hebben, dat de rechtszekerheid geheel op losse schroeven gezet wordt. Sommige andere leden brachten als be zwaar tegen het wetsontwerp voornamelijk naar voren, dat voor velen een aanmerke- j lijke daling van inkomsten daarvan het ge volg zal zijn. Dit zal o.a. tot gevolg hebben, dat allerlei personen en zaken minder ar beid zullen kunnen laten verrichten, waardoor de werkloosheid zal toenemen. Ook zullen de belastingen ten gevolge van het in het ontwerp voorgestelde nog weer minder gaan opbrengen. Wat men aan den een en kant wint, aldus deze leden, zal men aan den anderen kant weer verliezen. Verscheidene leden konden zich in hoofdzaak bij de geuite bezwaren tegen de voorgestelde wijze van ingrijpen in de bur gerrechtelijke verhoudingen aansluiten. Vele andere leden verklaarden, zonder de toelichting der regeering in haar ge heel te willen onderschrijven, het uitgangs punt, n.1. dat de aanpassing van vaste las ten en huren aan een lager kostenniveau door wettelijke maatregelen dient te wor den gestimuleerd, te kunnen aanvaarden. Grond en rechtvaardiging voor een zoo danig ingrijpen zagen zij in het algemeen belang, dat inderdaad kan eisahen. dat on der geheel andere omstandigheden aange gane verplichtingen ,in het bijzonder die van meer duurzamen aard, niet ongewij zigd gehandhaafd blijven. Huurverlaging zwaartepunt? Een groot deel van de leden, die tegen het uitgangspunt der regeering geen be zwaar hadden, kon zich toch met de uit werking van dit denkbeeld allerminst ver eenigen. Ofschoon het ontwerp door zijn verdeeling in vijf paragrafen den indruk wekt, dat een vijftal onderscheiden aanpas singsmaatregelen worden voorgesteld, za gen verscheidene toch het zwaartepunt in de huurverlaging. Blijkbaar aldus deze leden heeft de regeering overwogen, dat de huiseigenaren, tevens verlichting van een aantal drukkende lasten noodig heb ben. Maatregelen ter verlichting van de vaste lasten, maar dan over de geheele lijn en met algemeene economische werking acht ten zij steeds dringender geboden. Noodig is een complex van maatregelen, waardoor ons volksleven met één slag op een lager stabilisatievlak gebracht wordt; zulk een complex van maatregelen had naar hun meening reeds veel eerder genomen of al thans voorbereid moeten zijn. Zij spraken als him overtuiging uit, dat een stelsel als destijds in het plan-Brüning ontwikkeld, mits gewijzigd naar de omstandigheden van ons land, den economischen toestand hier te lande aanzienlijk zou verbeteren. De huidige regeeringspolitiek brengt, zoo meenden zij, ons volk niet als geheel op een lager vlak; zij heeft slechts ten gevol ge, dat in het vlak, waarop wij ons thans bevinden, gaten worden geboord, waardoor telkens grootere of kleinere groepen der bevolking omlaag tuimelen. Partieele maat regelen maken, naar hun overtuiging, den drang naar het toepassen van monetaire maatregelen als hulpmiddelen bij het nood zakelijke aanpassingsproces steeds krachti ger. Resumeerende gaven deze leden als hun oordeel te kennen, dat het wetsontwerp, indien de regeering het althans niet door een ander van veel verdere strekking wil vervangen, niet alleen zal moeten omge werkt, doch ook zoo spoedig mogelijk door verdere maatregelen ter verlajging der vaste lasten gevolgd zal moeten worden. Algemeene maatregelen. Verscheidene andere leden, die van oor deel waren, dat tot nog toe bij de gevoerde deflatiepolitiek de noodzakelijkheid om ook huren en vaste lasten te doen dalen, niet voldoende in het oog gehouden was, constateerden met instemming, dat dit ont werp de strekking heeft vaste lasten te ver minderen door algemeen werkende maat regelen en niet enkel door de mogelijkheid te openen tot verlaging in afzonderlijke gevallen, waarin het bestaan van een noodtoestand wordt aangetoond. Enkele grondgedachten van het ontwerp hadden dan ook hun instemming. Niettemin waren ook deze leden volstrekt niet bevredigd door hetgeen wordt voorgesteld en hadden zij tegen een deel der voorstellen ernstige bezwaren. Een aantal leden was bereid, dit ontwerp als „crisismaatregel" te aanvaarden. Verscheidene van de leden, die zich in hoofdzaak met het wetsontwerp konden vereenigen, of het althans als eersten stap in de goede richting beschouwden, meen den, dat het eigenlijk overbodig was, thans opnieuw een debat over de al of niet wen- schelijkheid van devaluatie te gaan voe ren. Tegenover het oordeel van die leden, die het overgaan tot devaluatie den eenig bruikbaren weg noemden, wilden zij echter toch als him oordeel te kennen geven, dat het geheel onjuist is te meenen, dat bij de valuatie geen onbillijkheden en onrecht vaardigheden zonden worden begaan, om dat een dergelijke maatregel voor allen ge lijkelijk zou werken. Integendeel, het staat naar hun meening wel vast, dat devaluatie in den meest grilligen vorm voordeel brengt aan den een en nadeel aan den an der. Voor wat dit nadeel betreft, wezen zij in het bijzonder op de spaarders, en niet alleen de groote, doch vooral ook de klei ne, en op alle gepensionneerden en ande ren, die van een lijfrente of soortgelijke vaste inkomsten moeten leven. Vermeerdering van export, aldus deze leden verder, behoeft men van devaluatie niet te verwachten. Gaat men haar als strijdmiddel in den internationalen econo mischen strijd aanwenden, ten einde den export te vermeerderen, dan zullen de ove rige landen al heel spoedig maatregelen nemen om den daardoor vergrooten export te weren. In het beste geval zal slechts een tijdelijke vermeerdering van export het resultaat zijn. Daar staat echter tegenover, dat de aanschaffing van noodzakelijke grondstoffen en levensmiddelen uit het buitenland aanzienlijk zal worden bemoei lijkt, terwijl men niet mag vergeten, dat Nederland nog steeds heel wat meer im porteert dan exporteert. Juist omdat aan devaluatie zoo vele be zwaren verbonden zijn, juichten deze leden het toe, dat de regeering bereid is, de me dewerking der Sta ten-Generaal te vragen om langs anderen en h. i. beteren weg een verlaging van de vaste lasten te verkrij gen. Zij vonden daarin aanleiding, de re geering bij haar streven krachtig te steu nen. Aantasting hoofdsommen. Tegen den aandrang tot het ingrijpen in alle mogelijke schuldverhoudingen en vooral tegen den drang tot aantasting der hoofdsommen verklaarden verscheidene le den zich met kracht te moeten verzetten. Aantasting der hoofdsommen, aldus deze leden, moet onvermijdelijk tot groote on billijkheden leiden. Tegen het vaststellen van een maximum rente voor pandbrieven werd, evenals te gen het vaststellen van zulk een maximum voor hypotheken, aangevoerd, dat een op deze wijze gefixeerde rente kans loopt de algemeen gangbare te worden. Verscheidene leden meenden in de ge heele regeling op dit punt een uiting te zien van een welhaast al te teedere zorg voor de belangen der hypotheekbanken. De marge van pet. tusschen hypo theek- en pandbriefrente, welke het ont werp aan de hypotheekbanken toestaat, achtten verscheidene leden aan den ruimen kant. Erfpachtcanon. Tegen de voorgestelde verlaging van den erfpachtcanon werden van verschillende zijden ernstige bedenkingen ingebracht. Het zal voor de meeste der hierbij betrok ken gemeenten en vooral voor de aller grootste, vrijwel onmogelijk zijn, het uit deze maatregelen voortvloeiende gemis aan inkomsten goed te maken, zoo meende men. Voor Amsterdam alleen reeds is een jaarlijksdhe inkomstenvermindering bere kend van ongeveer 1 millioen gulden. Waar het bedragen van dergelijken om vang betreft, zal het rijk ten slotte op de een of andere wijze het verlies zelf moe ten dragen. Tegen hetgeen in paragraaf 4 over ver laging van uit wettelijke voorschriften voortvloeiende lasten, welke drukken op de exploitatie van onroerende goederen wordt voorgesteld, werden door zeer vele leden ernstige bezwaren geopperd. Verscheiden leden betreurden, dat de voorgestelde huurverlaging zich uitsluitend tot woningen, winkels en koffiehuizen be paalt, zoodat het bedrijfsleven daarvan vrij wel geen rechtstreeksch voordeel heeft. Op uitbreiding van het ontwerp met bepalin gen betreffende de huurprijzen van panden en terreinen, bij bedrijven in gebruik, drongen zij aan. Van verschillende zijden werd er op ge wezen, dat de huiseigenaren, die thans reeds in groote moeilijkheden verkeeren, door de voorgestelde huurverlaging ern stig gedupeerd zullen worden. Naar de meening van sommige leden zal van hen een offer gevraagd worden, dat in vele ge vallen hun ondergang ten gevolge zal heb ben. DE R. K. RAADSFRACTIE TE OSS. Zes van de 11 leden der R. K. Staatspartij geroyeerd. In de R. K. Raadsfractie te Oss heerscht groote verdeeldheid. In weerwil van het feit, dat de leden der R. K. fractie de toe zegging hadden gedaan om geen zetel met voorkeurstemmen te aanvaarden, hebben de heeren J. A. W. Kemps, Chr. W. J. Ma- rij nissen, J. P. A. Smulders, M. v. Bergen en W. F. v. Hoogstraten de gedane belofte verbroken. Het gevolg hiervan is geweest, dat al deze personen door de R. K. Kies- vereeniging zijn geroyeerd. Deze dissiden ten waren met twee S.-D. leden en 1 lid van de Kath. Dem. overeengekomen, dat zij de beide wetihouderszetels zouden be zetten. Het resultaat van de wethoudersverkie zing was evenwel, dat behalve de heer J. W. A. Kemps (diss.) de heer P. J. J. Cre- mers (R. K. Staatspartij) bij loting werd gekozen. De laatste heeft zijn benoeming drie dagen in beraad gehouden, omdat de R. K. Raadsfractie besloten had niet an ders dan twee wethouderszetels te aan vaarden. De heer Cremers zou dus van zijn be noeming moeten afzien. Hieraan heeft hij echter niet voldaan. Hij heeft de benoeming toch aangenomen met het onvermijdelijk gevolg, dat ook hij thans als lid van de R. K. Staatspartij is geroyeerd. Er doet zich hier ter plaatse dus het eigenaardige geval voor, dat na de laatste gemeenteraadsver kiezing zes van de elf leden, die jutting hebben voor de R. K. Staatspartij, als lid van hun partij zijn geroyeerd. Als protest tegen de gedragingen van hun fractiege- nooten hebben de vijf overgebleven leden van de R. K. Staatspartij geweigerd zitting in verschillende commissies. J>IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Zij die zich vanaf heden abon- neeren op „DE LEIDSCHE COURANT" ontvangen de nog verschijnende nummers voor 1 October gratis. De Administratie. BUITENI.AND. De rede van sir Samuel Hoare voor den Volkenbond heeft sterken indruk gemaakt. Italië zal er niet op antwoorden. Een ver zoenende rede van den Abessijnschen ge delegeerde. (2de blad). Proclamatie van Hitier op het partij congres te Neurenberg. (2de blad). De massa-mobilisatie van de Italiaansche zwarthemden. (2de blad). Griekenlands president wil aftreden. (2de blad). BINNENLAND. Tweede Kamer oefent critiek uit op het wetsontwerp tot verlaging der Vaste Las ten en Huren. (1ste blad). Mgr. de Jong werd heden in de Kathe draal te Utrecht gewijd tot titulair-aartsbis- schop van Russio. (1ste blad). De Minister van Landbouw, dr. Deckers, over het contact tusschen Regeering en landbouworganisaties. (2de blad). Tragisch familiedrama te Den Haag. (1ste blad). KONINGIN EN PRINSES IN NEDERLAND TERUGGEKEERD. Terwijl een groote, hartelijk gestemde menigte den walkant bezette, liep gister avond de „Prinses Juliana" van de Maat schappij Zeeland, aan boord waarvan zich H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana bevonden, de haven van Vlissingen binnen. Om tien minuten voor zes legde de boot, waarmede de vorstelijke personen van hun vacantie in Schotland naar het vaderland terugkeerden, aan. Ka pitein Ree had met zijn schip weer een voorspoedige overtocht gehad. Op de ponton waren ter begroeting van het hooge gezelschap bijeengekomen de Commissaris van de Koningin in de Provin cie Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeester van Vlissingen C. A. van Woelderen, de kapitein-district commandant van de Kon. Marechaussee H. A. J. G. Kaasjager, de president-commis saris van de Maatschappij „Zeeland" de heer De Meester en de directeur van deze maatschappij Bensink, die de reis van Har wich naar Vlissingen meemaakte. Een groote witte bontmantel beschermde H. M. de Koningin, die haar reis wegens een lichte ongesteldheid een dag had moeten uitstellen, tegen de koude Oostenwind. Prinses Juliana was gekleed m een donker blauw complet met zwarten hoed en droeg een groote ruiker mooie bloemen. Tot vijf minuten voor half zeven bleven de vorstelijke personen aan boord. Daarna begaf men zich, zonder van de wachtkamer gebruik te maken rechtstreeks naar den trein, waaraan het Koninklijk rijtuig was gehaakt, terwijl vele honderden belangstel lende geestdriftig groetten. Precsies op tijd, om drie minuten over half zeven vertrok de trein naar de resi dentie, waar H. M. werd ontvangen door den Gouverneur Jhr. dr. Roëll en door den burgemeester Jhr. de Monchy. Onder het gejuich der menigte welke aan het station was samengestroomd, reden Koningin en Prinses weg naar „De Ruygenhoek". H. M. DE KONINGIN EN H. K H. PRIN SES JULIANA TERUG VAN VACANTIE. DE AANKOMST TE VLISSINGEN.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1