STADS t NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER AFNEMENDE BEWOLKING. DE BILT SEINT: Meest zwakke wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, waarschijnlijk afne mende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder des nacht, overdag iets war mer. Hoogste barometerst.: 770.7 te Janmaven. Laagste barometerst.: 753.3 te Helsingfors. De rug van hooge drukking handhaagt zich van Janmayen in de Noordelijke IJszee via de Britsche Eilanden, tot Zuid-Frank rijk en Zuid-Duitschland. Overal is het hier rustig weer met zwakken wind, in Noord-West-Frankrijk valt nog eenige re gen; verder is de lucht nog meest zwaar bewolkt en alleen aan de Noorsche kust en over Zuid-Duitschland heldert het wat op. De depressie over de Oostzee en de Botni- sche Golf vult langzaam verder op, de wind nam in dit gebied wat af; een secun daire brengt in Noord-Duitschland nog eenige neerslag; over IJsland is sedert Za terdag de barometer gedaald, in Zuid-IJs land waait een tamelijk harde wind uit het Zuid-Oosten. De Zuidelijke luchtbeweging aan de Oostzijde van deze depressie bracht eenige verwarming over IJsland en de Brit sche Eilanden. In het overige gebied is de temperatuur weer iets lager geworden. De vooruitzichten voor het weer ten onzent zijn niet ongunstig. Waarschijnlijk ontwik kelt zich het hoogedruk-gebied verder over Ierland, waardoor de wind ten onzent naar het Oosten zal gaan; de bewolking zal door den al gem een en hooge druk-invloed eenigszins oplossen, hetgeen een hoogere temperatuur overdag, doch een kouden nacht tengevolge zal hebben. LUCHTTEMPERATUUR WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 8.02 uur tot Dinsdagmorgen 5.54 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 10 Sept. voorm. 1.04 en nam. 1.36 uur. en ook van andere zijde inlichtingen te heb ben ingewonnen, zie ik, vooral op grond van uw advies aan stakers om ondanks schrif telijke verbintenis om op Dinsdag 3 Septem ber arbeid te hervatten, diit in werkelijk heid na te laten, geen mogelijkheid in dit stadium met ook maar eenige kans van slagen bemiddelend op te treden". Heden geen verandering in den toestand. Hoewel hedenochtend nog geen officieele gegevens omtrent den stand der staking in de Tilburgsche willenstoffen-industrie ver baar waren, kan worden aangenomen, dat in den stand der staking weinig verande ring is gekomen. NAWEEEN VAN DE BUDELSCHE STAKING 150 Personen blijven werkloos Het feit dat momenteel nog steeds plm. 150 personen werkloos zijn (stakers der zinkwitfabriek te Bludel) na de onlangs plaats gehad hebbende staking op de Bu- delsche zinkfabriek is wel een schraal re sultaat der overigens goed geslaagde sta king. Door 600 a 700 arbeiders werd gestaakt, terwijl slechts 450 a 500 hun werk heb ben teruggekregen. Per 1 October zullen de meesten der betrokkenen geen uitkee- ring meer van de organisatie ontvangen, zoodat men moest uitzien naar andere bronnen van inkomsten. Thans is door het gemeentebestuur, na goedkeuring door den Raad. den minister voorgesteld ook in Bu- del een steunregeling in 't leven te roe pen. Intuscchen wordt op de Zinkfabriek vlot gewerkt, terwijl de geproduceerde zink nog warm zijnde, zooals men dat noemt, voor verzending wordt ingescheept. DE VERHOOGDE GRAANRECHTEN. Volledige compensatie gevraagd voor melkveehouderij. Onder dagteekening van 6 September hebben de drie centrale Landbouw-organi- saties zich telegrafisch tot den minister Landbouw en Visscherij gewend met een verzoek, waarin zij, gezien de ministerieele beschikkingen d.d. 30 Augustus betreffen de verhooging van monopolieheffingen op granen en derivaten daarvan, erop aan dringen onverwijld maatregelen te nemen, waardoor aan de zwaar getroffen melkvee houderij volledige compensatie wordt ver leend. Autobusdienst BoskoopGouda. Bij Kon. besluit is een beschikking ge geven op de beroepen van J. Jannes, auto busdienst-ondernemer te Boskoop en de firma's Steyloo en Visser, metaalwarenfa- briek en Nijhofs Houthandel, beide te Bos koop, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij de aan J. Jan nes, voornoemd, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus dienst tusschen Boskoop en Gouda over Waddinxveen is ingetrokken. De firma's Steijloo en Visser en Nijhof zijn in haar beroep niet ontvankelijk ver klaard. Het beroep van J. Jannes is onge grond verklaard. DE STAKING IN TILBURG. De geestelijkheid verzoekt het werk te hervatten. Onder den titel „Een ernstig en welge meend woord" pu'bliceeren de Deken en pastoors der stad Tilburg den volgenden oproep: Naar aanleiding van de bijzondere ge beurtenissen in de textielindustrie meenen wij verplicht te zijn langs dezen weg onze groote bezorgdheid te uiten over de ernstige gevaren die de geestelijke en tij delijke belangen onzer stad bedreigen. Na alles wat wij gehoord en gezien heb ben moeten wij de navolgende feiten con state er en: lo. Vast staat, dat de erkende arbeiders organisaties al het mogelijke hebben ge daan om de belangen der werknemers te behartigen langs organisatorischen weg; 2o. vast staat, zooals ook uit verschillen de publicaties bekend is, dat de Vereeni- ging van Tillburgsche fabrikanten van wol len stoffen geen enkele wijziging zal aan brengen in de loonregeling van 19 Augustus j.l„ die ten slotte dan ook door de erkende organisaties is aanvaard; 3o. vast staat, dat de organisatie geen en kele uitkeering kan of zal geven aan hen, die zich aan hare leiding onttrekken. Uit deze vaststaande feiten blijkt, dat het verzet, ontketend door communistische elementen, in geen enkel opzicht heil kan brengen, maar bij verdere voortduring de betrokkenen slechts bloot kan stellen aan steeds grootere lichamelijke en geestelijke ellende. Om dat alles te voorkomen moeten wij in allen ernst en geheel uit eigen beweging alle textielarbeiders vriendelijk en drin gend verzoeken, zich te bezinnen en zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Wij durven hierbij den hoop uitspreken, dat e?Vn aan ons welgemeend verzoek zul len geneer geven en terugkeeren onder de leiding van de eigen organisatie. Telegram van rijksbemiddelaar aan stakin gscomité De Rij ksbemicidelaar in het IVe district, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, heeft Zaterdag aan het stakingscomité in de Textiel Indus trie te 'Tilburg het volgende telegram ge zonden „Na uw antwoord ontvangen te hebben Wetenschappelijke Berichten AUTO GEDREVEN DOOR GAS UIT HOUTSKOOL Een bijzonder belangwekkend bezoek is uit Italië aangekondigd ter gelegenheid van de Utrechtsche Jaarbeurs. De bekende Italiaansche pionier welke zich schuil houdt achter het pseudoniem van prof. X. komt voor de eerste maal naar Nederland met zijn nieuwste vinding, de automobiel, welke door gas, ontwikkeld uit houtskool, gedreven wordt De wagen is een Alfa Romeo van het ge wone model, welke door de toepassing van houtskool in plaats van benzine, niets verloren heeft aan elegance van bouw en lijn. Deze 6 cylinder Alfa Romeo heeft reeds meer dan 70 duizend kilometer afgelegd met een snelheid welke tot 135 K.M. per uur kan worden opgevoerd. Prof. X welke zich reeds jarenlang bezig heeft gehouden met experimenten op dit gebied, heeft reeds in 1932 de eerste ge slaagde proeven genomen met dit type ont brandingsmotoren bij de ontginning van de Agro Romano. Het daarop volgende jaar heeft hij deelgenomen aan wedstrijden, o.a de „Mille Miglia" en den zeer zwaren tocht van de „Targa Abruzzi". Een Balilla, even eens gedreven door houtskoolgas, heeft on der weersomstandigheden, waarbij de pu blieke vervoermiddelen moesten stilstaan, den raid Rome-Weenen-Boedapest, in 36 uur tijds volbracht. De president van de Koninklijk Italiaansche Academie, Z. Exc. Guglielmo Marconi, was een der eersten om, in een voltallige zitting van het Consi- glio Nazionale delle Ricerche, de overtui ging uit te spreken, dat de algemeene toe passing van dit systeem niet ver meer zou zijn. Z. Exc. Acerbo, de toenmalige Minis ter van Landbouw, bevestigde tijdens een interview, dat, zooals Italië zich onafhan kelijk heeft weten te maken van het bui tenland door haar eigen graanproductie, hetzelfde zou kunnen worden bereikt op industrieel gebied door de verbreiding van dit nieuwe systeem, daar binnen de eigen grenzen de grondstoffen daarvoor worden gevonden. Prof. X maakt op het oogenblik een reis door Europa, onder auspiciën van de Ko ninklijke Italiaansche Automobiel Club, welke de controle van machine en mate riaal op zich genomen heeft. Door herhaalde proefnemingen is men tot het resultaat weten te komen, dat met één kg. houtskool hetzelfde effect wordt verkregen als bij het gebruik van één liter benzine. Wanneer men bedenkt, dat de boschbedrijven in Italië in staat zijn per jaar meer dan 100 duizend quintalen hout afval te leveren, wat gelijk komt te staan met een productie van 15 millioen hectoli ter benzine, ziet men duidelijk het groote voordeel van dit nieuwe systeem. Het gebruik van houtskool levert geener lei bezwaren op, integendeel: het onder houd van den wagen en de bediening der motoren wordt hierdoor verlicht. Van bijzondere beteekenis is ook het feit, dat de wagen voorzien is van een accu-in stallatie en van een specialen compressor, die het tevens mogelijk maakt te starten door middel van hetzelde gas. Prof. X zal in den loop van de volgende week op een nader te bepalen dag met zijn Alfa Romeo in Utrecht op het Vreden- burghplein terrein aanwezig zijn. Motor en voornaamste onderdeelen zijn verzegeld ter controle op de capaciteiten der ma chine. De Italiaansche gezant Z. Exc. F. M. Ta- linai zal bij gelegenheid van dit bezoek in Utrecht aanwezig zijn. AGENDA RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De advocaat-generaal mr. Vermeulen, concludeerde heden tot bevestiging van het verstek arrest gewezen in de zaak van den Leidenaar S. waarbij bekrachtigd is het vonnis van den politierechter die verdachte ter zake van mishandeling veroordeelde tot een geldboete van f 25.subs. 15 da gen. Als getuige werd gehoord de heer W. W. S. uit Wassenaar die verklaarde, dat de verdachte hem in den avond van 2 Nov. j.L op de Rust en Vreugdlaan een klap in het geziCht heeft gegeven en wel omdat get. aanmerking had gemaakt op het ge drag van een bij hem inwonend Duitsch meisje, dat tijdens zijn afwezigheid een „feestje" had georganiseerd, waarbij de verdachte tot de gasten behoorde. Bij die gelegenheid zou de boel overhoop zijn ge haald. Verdachte ontkende en betoogde dat het de getuige was, die hem had aangevallen, althans een dreigende houding tegen hem zou hebben aangenomen. Een getuige a décharge verklaarde dat de verdachte hem de toedracht der zaak even eens zoo had medegedeeld. Het Hof zal 23 Sept. uitspraak doen. POGING TOT DOODSLAG. Heden heeft de rechtbank te Zutphen uit spraak gedaan in de zaak van den 40-jani- gen veehandelaar G. J. v. B., tegen wien de Officier van Justitie Vrijdag j.L 10 jaar gevangenistraf eischte, wegens poging tot doodslag. Van B. had op korten afstand een revol verschot gelost op den 70-jarigen Hoff- schlag, toen deze zijn huishoudster, die door van B. werd lastig gevallen, te hulp wilde komen. Het schot was niet doodelijk ge weest. Bij rijn arrestatie had van B. het wapen ook op de politie gericht. De Rechtbank veroordeelde v. B. con form den eisch tot 10 jaar gevangenisstraf. SPELDJESDAG R.K. KINDERUITZENDING. Men schrijft ons: Na het overweldigend succes van de K.R.O.-Boys, die op 27 Januari van dit jaar optraden ten bate van R.K. Kinderuitzen ding, Afd. Leiden, behoeft deze in hooge mate sympathieke en charitatieve vereeni- ging wel aan geen enkel katholiek Leide naar meer voorgesteld te worden. Hoog stens zal 't niet ieder lezer van de „Leid- sche Courant" bekend zijn, hoe krachtig R.K. Kinderuitzending werkt ten bate van de gezondheid van tal van jeugdige Leide- naars door hen in de gelegenheid te stel len te genieten van licht en lucht en een doelmatige voeding in onze tot over de landsgrenzen bekende R.K. Vacantiekolo- Vooral 1935 kenmerkte zich door een energieke actie. Immers, gedurende dit jaar werden 49 jongens en meisjes uitgezonden tegen 33 in 't vorig jaar. Het aantal ver- pleegdagen werd gebracht van 1168 op 1405. De verpleegkosten stegen daardoor echter van 1320 tot f 2072. Het Bestuur van R.K. Kinderuitzending heeft misschien te veel z^n goede hart doen spreken. Evenwel de j nood was hoog; zoovele vaders en moeders, die hulp vroegen voor hun bleeke spruiten, zouden het kunnen getuigen. En als hun kinderen weerkeerden met glanzende oogen en een frisschen blos op 't gelaat, dan ken den de ouders hun geluk niet en woorden van dankbaarheid zoowel schriftelijk, als mondeling werden gericht tot 't Bestuur van Katholieke Kinderuitzending. Namens dit Bestuur brengen wij evenwel dezen dank over aan de gulle Katholieke en andersdenkende Stadgenooten, die door 't koopen van een speldje, bovengenoem de vereeniging in staat stelden zooveel nood te lenigen. En al leven we nog steeds in crisistijd en al strekken ook vele andere charitatieve vereenigingen haar hand uit om hulp, toch vertrouwt R-K. Kinderuit zending op de bekende liefdadigheid van onze Stadgenooten, van wie er 't vorig jaar waren, die onze collectricen tegemoet traden j met de vraag: „Juffrouw, mag ik ook een 1 speldje?" Zondag 15 September zal 't ook weer zoo zijn. Onze dames zullen handen en speldjes te kort komen. Zoo zij het! TUINIERS- EN BOEMISTENVER. „Door Eendracht Verbonden." Zaterdag hield bovengenoemde vereeni ging haar jaarlijksche tentoonstelling van gekweekte planten in Oud-Hortusricht, welke planten gekweekt waren door de le den. Deze planten waren in het laatst van Mei aan htm uitgereikt. De kweekers wa ren in drie rubrieken verdeeld. Tevens namen aan deze wedstrijd deel de U. L. O. school Noordeinde, de school Plantsoen, de school Munnikenstraat en de school Duivenbodestraat. Door bemiddeling van de hoofden van bovengenoemde scho len waren aan de kinderen deze planten uitgereikt. De jury bestond uit de heeren E. Th. Witte, J. Kriest Jr. en Joh. Jonker. De uitslag was als volgt: Vaklieden met glas: M. Galjaard 27 p., Ie prijs met wissel beker. Joh. v. d. Berg 21 p. 2e pr. J. Koo- me 18 p., 3e pr. Liefhebbers met glas: C. Smit 24 p. Ie prijs, Liefhebbers zonder glas: J. Slegtenhorst 22 p„ le pr. C. Th. Barten 20 p., 2e pr. Th. Buys 18 p., 3e pr. Vensterk weekers: A. de Bruin 21 p. 2e prijs, mej. Kuivenhoven 20 p. 3e pr. C. Lens 19 p. 4e pr. Kinderwedstrijd school Noordeinde, hoofd de heer Gathier 22 inzenders. C. Rijn ls pr., Hanny de Wekker 2e pr., Ans Nieuwenhuis 3e pr., Niesje Korenhoff 4e pr., Wim. van Leeuwen 5e pr. School Duivenbodestraat, hoofd de heer van Schalk 40 inzenders: G. Bosch le pr., I. Habraken 2e pr., Suze Buijs 2e pr., A. v. d. Kamp 3e pr., N. de Man en P. v. Eg- mond 4e pr. School Plantsoen, hoofd de heer v. <L Baan 73 inzenders: Bram Duk le pr., Piet de Visser 2e pr., Willy Verhagen 3e pr., Jan Lancel 4e pr., Annie Geuke 5e pr., Wout v. de Berg 6e pr. School Munnikenstraat, hoofd de heer Herfkens 26 inzenders: K. du Prie le pr. N. Fakel 2e pr., K. Nieuwenhuis 3e pr., A. Clements 3e pr. en A. Proon 5e pr. De inzendingen van alle scholen ver wierven een diploma le klas. De tentoonstelling was druk bezocht. Tentoonstelling Missienaaivereeniging. Op 27, 28 en 29 Sept. a.s. houdt de RJC. Missienaaivereeniging „St. Franciscus Xa- verius" haar jaarlij ksche tentoonstelling, van hetgeen de dames ten bate der Missie hebben vervaardigd, in de beide zalen van het Maria Huis aan de Pieterskerkkoor- steeg. Wie nog prijzen beschikbaar wenscht te stellen voor de attracties en het bestuur hoopt, dat velen zich daartoe gedrongen zullen voelen kan ze bezorgen bij mevr. Speet, Breestraat 11 en mevr. v. Oerle, Zoeterw. Singel 90. De sympathieke en succesvolle werkzaamheid dezer vereeni ging rechtvaardigt een beroep op aller me dewerking om deze tentoonstelling te doen slagen. Uifdeeling haring en wittebrood Bij de Zaterdagavond j.l. gehouden in schrijving voor de haring en wittebrood- gave op 3 October a.s., hebben zich aange meld circa "3260 persoien, ongeveer een ge lijk getal als vorig jaar. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, Café Bremmer, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. a. s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. West land-excursie. Onder leiding van den heer M. van Zwie ten de Blom werd door de V. v. M. op Za terdag j.l. een excursie naar het Westland gehouden, waarbij een modern IJklaborato- rium te Monster en het groote veilingsge bouw te Poeldijk werden bezichtigd. In hotel Overheyde te Monster werd het gezelschap door den heer P. M. Vleugels een der oprichters van de V. v. M. mede namens den Burgemeester hartelijk welkom geheeten. Na de thee werd allereerst een bezoek gebracht aan het groote veilingsgebouw te Poeldijk, bij welke bezichtiging de heer Vleugels een uitlegging gaf. De electrotechnici scheidden ziah daar na van het gezelschap af ter bezichtiging van een schakelstation en een modern ijk- laboratorium, terwijl de bouwkundigen zich nog wat met de veiling hebben bezig ge houden. Hierna werd de oude Monstersche toren beklommen. Van boven af had het gezelschap een prachtgezichit op de glas-massa beneden. Na dezen aanblik zal het wel geen der deelnemers meer verwonderen welke scha de 'n enkele hagelbui kan veroorzaken. Tot slot stond op het programma de be zichtiging van een Westlandsche tuin en zoo als van zelf spreekt: druiven eten. Al tafelende heeft de voorzitter, de heer G. J. J. v. cL Linden, woorden van dank ge bracht aan den heer Vleugels voor de goe de zorgen en moeite welke deze zich voor het welslagen van deze excursie heeft ge geven, alsmede aan den heer van Zwieten de Blom „en diens aanhang" voor de weer zoo spontaan op zich genomen leiding. EEN GEZINSUITGAVENONDERZOEK VAN HET C. B. S. Gezinnen uit Leiden kunnen zich voor het onderzoek opgeven. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werd eenige maanden geleden (29 Juni 1935) begonnen met een onderzoek naar de uitgaven van gezinnen in ver schillende gemeenten. Het onderzoek be oogt inzicht te verkrijgen in het verbruik van gezinnen van verschillenden wel stand. Meer dan 300 gezinnen hebben zich destijds als deelnemers opgegeven. Het Bureau is thans in de gelegenheid het onderzoek uit te breiden tot eenige andere plaatsen, t.w. 's-Hertogenbosch, Alkmaar, Amersfoort, Harlingen, Leeu warden, Groningen, Veendam, Meppel, Nijmegen, Hilversum en Leiden. Het is de bedoeling aan de gezinnen, die bereid zijn mede te werken, te ver zoeken één jaar lang alle uitgaven, die rij doen, vanaf Zaterdag 28 September 1935 te noteer en in huishoudboekjes, die door het Bureau beschikbaar worden gesteld. Waartoe een gezinsuitgaven onderzoek o.m. dient. De over een vol jaar verzamelde gege vens zullen oun. de basis vormen voor de berekening van z.g. duurtecijfers. Deze duurtecjjfers duiden aan de wisselende koopkracht van het geld, dat de gezinnen gebruiken om him levensonderhoud te betalen; zij geven dus weer de verhouding tusschen de voor eenzelfde hoeveelheid goederen en diensten berekende geldbe dragen op verschillende tijdstippen, waar bij dan wordt uitgegaan van het voor één dezer tijdstippen, waarbij dan wordt uit- gegaan van het voor één dezer tijdstippen Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2