ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 BINNENLAND CONGRES NED. R.K. MIDDEN STANDSBOND DE KONINGIN UIT ST. FILLANS VERTROKKEN HJVI. gaat nog een autotocht door Engeland maken De Koningin is gisteren met gevolg uit St. Fillans, waar zij eenige weken van haar zomervacantie heeft doorgebracht, per auto naar Edinburgh vertrokken. Gisteravond zou H.M. per trein via Aberdeen en Peter borough naar het Zuiden vertrekken. Van Cambridge uit zal de Koningin een auto tocht door dit gedeelte van Engeland ma ken en zich dan naar Sussex begeven, waar zij ten huize van den graaf en de gravin van Athlone prinses Juliana zal ontmoeten, die daar sedert eenige dagen als gast ver toeft. Reuter meldt nog uit Londen: De Koningin zal vanmorgen te 8.46 te Royston aankomen en zich per auto naar het Banyers Hotel begeven, alwaar de lunch zal worden gebruikt. Na een korte rust zal H.M. zich naar Saffron Walden begeven om een bezoek te brengen aan een oude gouvernante. H. AL de Koningin naar Utrecht. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin Woensdag 11 September in den namiddag een bezoek zal brengen aan de fokvee- parade, uitgaande van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, op het terrein van de Veemarkt te Utrecht. UITVOER VAN NEDERLANDSCHE ZUIVELPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn aan het „Vad.": Voor de Nederlandsche landbouwproduc ten, betaalde Duitschland niet den wereldi- prijs maar den veel hooger liggenden in Duitschland geldenden prijs. In Juli j.l. be taalde Engeland b.v. voor Nederlandsche boter 401/2 cents, Duitschland echter 95 cenrts per kg. Deze regeling was destijds op initiatief van het Duitsche ministerie van landbouw in het belang van de Nederland sche en Duitsche boeren tot stand gekomen. Wü vernemen, dat het Duitsühe ministerie van economische zaken haar echter per 1 Januari as. niet wenscht te continueer en. (Dit is een zaaik, die bij de vermoedelijk in November te voeren onderhandelingen over het nieuwe handelsverdrag, voor het jaar 1936, met Duitshland zal besproken moeten worden. Voor dien tijd kan men er, naar wij bij informatie hebben vernomen, nog niets van zeggen. Red. Vad.). ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN- WET Mr. Dr. P. J. Witteraan Voor het op 11 en 12 September a.s. te Rotterdam te houden 11e twee-jaarlijks congres van den Ned. R.K. Middenstands bond is door den heer mr. dr. P. J. Witte man, advocaat en procureur te Amsterdam en lid van het College van Gedep. Staten in Noord-Holland, een prae-advies uitge bracht over „De beteekenis voor het mid denstandsbedrijfsleven van de wet op de ondernemersovereenkomsten. Wanneer men aldus de prae-adviseur van den inhoud van de Wet op de On dernemersovereenkomsten kennis neemt, dan valt niet te ontkennen, dat deze wet een stuk ordening,is. Hierdoor toch krijgt de minister de bevoegdheid om op te tre den tegen hen die, hetzij uit kortzichtig heid, hetzij uit egoistische drijfveeren, een regeling, welke overigens in het algemeen belang moet worden geacht, tegenwerken. In haar aanvankelijke vorm kende de wet slechts afzonderlijke bedingen en be sluiten tusschen ondernemers, waarmede zij zich practisch beperkte tot een soort kartel-wetgeving. Na de invoeging door minister Steenber- ghe van de mogelijkheid, dat ook tusschen personen en hun organisaties besluiten tot stand komen, die bindend worden ver klaard, mag worden gesproken van een po sitieve bedrijfsregeling. Dit wil niet zeggen, dat de verticale ordening, zooals deze practisch reeds in verschillende bedrijven tot ontwikkeling is gekomen, zonder meer wordt gesanctio neerd. Zelfs kan men zeggen, dat deze wet de besluiten, genomen in een z.g. ver ticaal geordend bedrijf, niet bedoelt. Kennelijk heeft de wetgever slechts op het oog besluiten, genomen in een vak organisatie van ondernemers in een be paald vak. Dit houdt in, dat wanneer een verticale ordening is tot stand gekomen, directe toepassing der wet practisch alleen mogelijk is als deze organisatie zóó is in gericht, dat alle ondernemers individueel lid zjjn van die hen allen omvattende or ganisatie. In de Centrale H. L. S. is zulks het ge val. Ook op de Federatie in den Goud- en Zilverhandel is de wet van toepassing. In tal van andere bedrijfstakken zou prac tisch in elk der samenwerkende vakorgani saties afzonderlijk het besluit, dat men bindend verklaard wil zien, moeten wor den tot stand gebracht DE WETHOUDERSKWESTIE TE ROTTERDAM. Naar de „Rott." verneemt heeft de heer R. J. Dijk (SJD.A.I?.), in de zitting van de Rotterdamsche Raad van Dinsdag j.l. ge kozen tot wethouder, die de aanvaarding van zijn benoeming in beraad wenschte te houden, heden medegedeeld de benoeming niet te aanvaarden. Men hoopt hiermede van s.d. zijde te be reiken, dat de Rechtsche Raadsfractie als nog twee wethouders in het college zullen benoemen naast de drie gekozen s.d., die htm benoeming reeds aanvaardden. Tegen Maandag as. wordt een spoed- eischende Raadsvergadering belegd met als eenig punt: de wethoudersverkiezing. WERK VOOR DE SCHEEPSBOUW- EN MACHINE-INDUSTRIE Bestelling van het departement van defensie Het departement van Defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnenvegers en wel van twee stuks aan de machine fabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en van twee stuks aan de Werf Gusto te Schiedam. De machine- en ketelinstallaties zullen vervaardigd worden in de fabrieken van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinder dijk en van de Machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte ge schiedt door de firma Rietschoten en Hou- wens en de firma A. de Hoop te Rotterdam. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Bezwaarschriften tegen de gevraagde homologatie ingediend en behandeld Voor de civiele kamer der Rechtbank te Amsterdam is hetd oor de N.V. Paleis voor Volksvlijt ingediende verzoekschrift be handeld, ter bekrachtiging van de beslui ten, genomen in de vergadering van hou ders van loten 1869. Mr. Dunselman, die namens een obliga tiehouder een bezwaarschrift tegen de ge vraagde homologatie bij de Rechtbank heeft ingediend, verwees tijdens de behan deling naar zyn request. Namens het Paleis deelde mr. Kan mede, dat mr. van Vugt het schriftelijk heeft me degedeeld, dat hij thans het standpunt van de N.V. baleis voor Volksvlijt deelt en het dus niet met den obligatiehouder eens is. Spr. bestreed uitvoerig de bezwaren van dezen obligatiehouder, neergelegd in diens request en betoogde, dat het belang van obligatiehouders 1859 en 1867 in de voor stellen van de vergadering ligt, zooals ook de groote meerderheid heeft begrepen. Het resultaat daarvan is, dat de loten 1867 kunnen worden afgewikkeld, dat de trekkingen 1869 kunnen doorgaan, behou dens de mogelijkheid ook daar tot afwik keling te komen. Bij verwerping blijft de bestaande chaos. Indien aangenomen wordt, dat de niet af gestempelde loten 1869 opeischbaar zijn, ontstaat een onmogelijke toestand en een bron voor nieuwe procedures. De obligatie- houder, de heer W., moest blij zijn, dat door de voorstellen dit alles vermeden wordt. Hij staat, aldus spr. in zijn opvat ting dan ook vrijwel alleen. Tegenover hem staat de over groote meerderheid (96 pet.) van de ter vergadering vertegen woordigde loten, evenals de Ver. v. den Effectenhandel. De rechtbank zal later beslissen, of de homologatie al dan niet zal worden ver leend. DE STAKING TE TILBURG Aantal stakers met zestig vermeerderd Het aantal stakers in de Wollenstoffen- industrie te Tilburg is Vrijdagmiddag tot over de 3900 gestegen, doordat 60 arbei ders van de 2e ploeg van de fabriek der firma Janssens-de Horion zich bij de sta kers aansloten. Vrijdagnamiddag was er weer een druk bezochte stakersmeeting op de Tilburgsche Wielerbaan. Namens het leidinggevend co mité der stakers is op deze bijeenkomst voorlezing gedaan van een schrijven aan den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse in antwoord op zijn twee vragen, welke we gisteren in ons blad meldden. Op de eerste vraag antwoordt het sta kingscomité, dat nooit of te nimmer aan den burgemeester van Tilburg is toegezegd, dat, als 60 pet. van het loon zou worden uitbetaald, de stakers zich zouden verbin den Dinsdag 3 September de fabriek weer in te gaan. Op de tweede vraag is geant woord, dat het advies, van het stakingsco mité aan de arbeiders is geweest, de 60 pet. van het loon in ontvangst te nemen, waar door geen enkele verplichting van de sta kers ontstond, omdat zij recht hadden op dat loon, maar om Dinsdag niet de fabriek in te gaan. Reorganisatie bij de Haagsche politie. Naar wij vernemen, heeft de nieuwe hoofdcommissaris van politie te Den Haag voor deze tak van dienst een interne reor ganisatie voorbereid, welke een nieuwe in deeling van de recherche en een techni sche wijziging van de bereden politie om vat. De bedoeling is, de straatrechercihe uit te breiden op zoodanige wijze, dat zij beter aan haar taak kan beantwoorden, terwijl niettemin wordt bezuinigd. Het bedrag der bezuiniging zal 40 a 50.000 gulden per jaar beloopen. In deze bezuinigingsplannen, is, zij.n wij wel ingelicht, een ingrijpende beperking van de verkeerspolitie vervat. De bereden politie zou worden opgeheven, althans zeer I belangrijk worden ingekrompen en ook het j aantal verkeersagenten zou kleiner worden. Dit laatste is mogelijk geworden door het invoeren van de automatische verkeerssei- nen, die thans reeds op verschillende plaatsen in de stad den verkeersagent ver vangen. „Vooruit**. GEMENGDE BERICHTEN FIETSER OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag te vijf uur heeft op den nieuwen Rijksweg tusschen Rijswijk en Delft ter hoogte van het Shell-station een ernstige aanrijding plaats gehad. De 60- jarige L. J. V., gehuwd, wonende te Delft, stak, komende uit de richting Den Haag, vermoedelijk zonder richting aan te geven met zijn rijwiel van het renwielpad den weg over. Hij werd gegrepen door den hem achterop rijdenden auto van den heer P. G. E. uit Rotterdam. Hoewel de auto bestuurder krachtig remde, en naar links uitweek, zelfs zoo, dat hij aan de andere zijde van den wegt erecht kwam, werd de wielrijder gegrepen. Hij viel met zijn hoofd door de voorruit van den auto en kreeg een zware schedelbreuk en een rechter- bovenbeenbreuk. Dr. Everts was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Stervend werd het slachtoffer naar de R.K. pastorie te Delft gebracht, waar hem de laatste sacramenten werden toege diend. Spoedig daarop is de heer V. over leden. AUTOBAND GESPRONGEN. Tweede auto op den wagen gereden. Gistermiddag omstreeks half één heeft op den weg UdenVeghel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat nog be* trekkelijk goed is afgeloopen. Er reden daar twee auto's achter elkaar. In de eer ste zat naast den bestuurder nog een pas sagier, terwijl zich in de tweede auto be vonden de heeren J. Ploegmakers, burge meester van Oss en B. Cremers, wethou der dier gemeente. Even voor de brug over de „Leigraaf" sprong plotseling een band van de eerste auto. Deze begon hier op terstond te slingeren en kwam dwars op den weg te staan. Daar de tweede auto niet snel genoeg meer kon remmen, botste deze tegen den eersten wagen op. De laatste sloeg dientengevolge tegen de brugleuning, welke geheel werd vernield, terwijl de wagen boven het water bleef hangen. De beide inzittenden werden door den schok op den weg geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. De'inzittenden van de tweede auto, welke van voren geheel werd vernield, kwamen met den schrik vrij. De beide gewonden, wier namen nog niet bekend zijn, werden naar het R. K. Ziekenhuis te Veghel overgebracht. DRIE SLAPENDE KINDEREN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Goed afgeloopen. Bij een kort hevig onweer, dat Donder dagavond boven Oude-Pekela woedde, sloeg de bliksem in een schoorsteen van de woning van den arbeider D. aan de Nood vlucht wijk aldaar. Op den zolder werd groote schade aangericht. Drie kin deren die daar sliepen werden door den bliksem getroffen. Alle drie waren bewus teloos, twee van hen kwamen spoedig weer bij. Het derde kind, een meisje, is onder geneeskundige behandeling gesteld. In de woning werd overigens geen schade meer veroorzaakt. SCHIP GEZONKEN De zes opvarenden gered Gistermorgen elf uur is tengevolge van het stormachtige weer het schip „Alida Cornelia", metende 581 ton, schipper De Hoog, komende van Duitschland en be stemd voor Harderwijk, 12 K.M. ten Wes ten van Harderwijk gezonken. De zes op varenden, man, vrouw en vier kinderen, zijn door de „Anthonie in", welke het schip op sleeptouwh ad, te Harderwijk binnen gebracht. Het schip, dat in eigendom toebehoort aan den heer Dinkelman te Utrecht, was geladen met grint. BRAND TE HILLEGERSBERG Donderdagavond is een felle brand uit gebroken in het pand Electroweg 9 te Hillegersberg, bewoond door de familie F. B. Na een half uur was de brand ge- bluscht. Bij het onderzoek door de politie bleek echter dat er iets bijzonders was geschied. In de gang stond een flesch met petroleum. Kasten en laden waren opengebroken en de inhoud lag over den grond verspreid. Zoo wezen allerlei verschijnselen er op, dat er reeds voor het uitbreken van den brand een chaos heerschte. Het is nog niet bekend of er werkelijk een inbraak is gepleegd, of dat er een inbraak in scène is gezet. De po litie onderzoekt de zaak. De bewoner van het pand, de 41-jarige kellner B., die te Schiebroek werkzaam is, is Donderdag laat gearresteerd en opge sloten. VALSCHE RIJWIELMERKEN TE HILVERSUM VERKOCHT. Drie verdachten aangehouden. Bij de Donderdag te Hilversum gehou den controle op de rijwielbelastingmer- ken bleek, dat door een wielrijder een valsch plaatje werd gebruikt. De Hilversumsche recherche stelde on middellijk een onderzoek in, waarbij het spoor leidde naar de gemeenten Laren, Blaricum en Ankeveen. In laatstgenoemde gemeente werd M. gearresteerd als verdacht van het opzet telijk ten verkoop aanbieden van valsche rijwielmerken. Bij het verhoor verklaarde hij aanvan kelijk in het geheel niets van de vervalsch- te in beslag genomen plaatsjes af te we ten; ten slotte, omdat het bewijs tegen hem te overstelpend was, bekende hij een valsch rijwielplaatje te hebben verhan deld. Deze verdachte M. was bevriend met EL, wonende te Blaricum, in wiens woning een onderzoek werd ingesteld. Hierbij werden op de rijwielen van H. en diens vrouw valsche belastingplaatjes aange troffen. H. gaf toe, dat hij valsche rijwiel- merken had verhandeld, doch weigerde te verklaren van wien hij die had ontvan gen. De vrouw van H. ontkende iets van de transacties van haar echtgenoot af te weten. Zoowel M. als H. werden naar het hoofdbureau van politie te Hilversum overgebracht en aldaar ingesloten. Het gelukte de Hilversumsche recherche in den afgeloopen nacht den vermoedelij- ken vervaardiger der valsche belasting plaatjes op te sporen. Het is W., woonach tig te Laren, die door de recherche in sa menwerking met de Larensche politie gis ternacht van zyn bed werd gelicht en eveneens naar Hilversum overgebracht en ingesloten. Er zijn volgens verklaringen van de verdachten vermoedelijk honderd valsche plaatjes in omloop gebracht. Naar dezen maker zal een verder onder zoek worden ingesteld, terwijl te ver wachten is, dat meerdere arrestaties zul len volgen. Tot heden zijn drie valsche plaatjes in beslag genomen. De valsche belastin gm er ken zijn zeer buigzaam en iets lichter van kleur dan de echte. Onmiddellijk na aangifte stelde de Hil versumsche recherche een onderzoek in. Deze toog 's nachts naar Laren. Door de Larensche politie werd nog dienzelfden nacht bij verschillende ingezetenen huis zoeking verricht, o.m. bij W. aan den Erica- weg. Hier werden in een schuur verschil lende voorwerpen en materialen gevonden die duidelijk aanwijzingen gaven, dat men hier rijwielplaatsjes had nagemaakt. Al het materiaal werd in beslag genomen. Ook werd des nachts gearresteerd F. W., doch deze werd na verhoor weder vrijge laten, daar bleek, dat hij met de zaak niets te maken had. Later zijn nog gearresteerd J. H. en L. Z beiden in Laren woonachtig. Beiden heb ben verschillende van deze valsche plaat jes in Laren en Blaricum verkocht. Ze zijn eveneens naar Hilversum overgebracht en in het hoofdbureau van politie ingesloten. Eenige gearresteerden hebben reeds be- bekend. „ZWARE JONGEN" UIT AVEREEST ONTVLUCHT. Na nieuwe inbraken gesnapt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag en dien van Woensdag op Donderdag werd op twee verschillende plaatsen in Tilburg bij particulieren ingebroken waarbij geld en enkele andere zaken werden ontvremd. Uit het onderzoek bleek, dat de dader, die in beide gevallen door opschuiving van een raam binnenkwam, gummischoe nen droeg. Gisternacht arresteerde nu een surveilleerend agent van politie op de Spoorlaan een onbekenden man, die zulke schoenen droeg. Hij werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar men bij fouilleering een stel inbrekers- werktuigen op hem bevond, terwijl voorts zijn gummischoenen precies pasten in de afdrukken, die men gevonden had. De man bleek te zijn zekere J. T., ongeveer 40 jaar oud, die ontvlucht was uit den psychopatheninrichting te Avereest. De man heeft reeds tal van vorlnissen wegens inbraak achter den rug. Hij zal naar Avereest, waar hij eveneens wegens het plegen van inbraak vertoefde, worden teruggebracht. ZESTIENJARIGE FINGEERT ROOFOVERVAL Zijn moeder was op de hoogte Dinsdagavond is de zestienjarige ijsco ven ter K. te Boxtel op den Eindhovenschen weg door twee onbekende mannen overval len en van zijn geld beroofd, aldus luidde het politie-rapport. Het kwam de politie wel e enigszins ver dacht voor en bij nader onderzoek bleek het dan ook, dat deze roofoverval gefin geerd bleek. Het jongmensch heeft hgt „geroofde" geld ten eigen bate aangewend, meldt de „Vooruit". Eveneens kwam aan het licht, dat de zelfde K. de roover was van een portemon- naie met inhoud van v. d. E.„ waarvan hij destijds verdacht werd. Deze verdachtma king wist hij toen van zich af te schuiven. K. bekende deze feiten. Gedeeltelijk heeft hij het gestolen geld aan zijn moeder gegeven, die wist op welke manier zoonlief zich dit geld had toegeëigend. De politie heeft tijdens het onderzoek in deze zaak nog over kunnen gaan tot arres tatie van zekeren M. R. te Boxtel, als ver dacht van een zedendelict. De politie koesterde reeds lang vermoe dens van dien aard tegen R. Eerst werd de zestienjarige K. te Boxtel ingesloten en daarna, na verhoord te zijn,, M. R. Beiden zullen op transport worden gesteld naar Den Bosch. RUAIOER IN DEN JORDAAN Men meldt ons uit Amsterdam: In de Jordaan was het gisteravond tusschen tien uur en half elf weer tamedijk onrustig. Het was het oude recept. Opgeschoten jongens en communistische elementen groepten sa men, joelden en tierden en trachtten zoo nu en dan spreekkoren te vormen. De politie, die verschillende keeren met steenen kerd bekogeld moest herhaalde malen optreden en met gummistok en sa bel charges uitdeelen. De steenen werden beantwoord met revolverschoten. In de Tuinstraat, de Madelievenstraat en omgeving bleef het nog geruimen tijd ru moerig. Er is voor zoover bekend, niemand gewond, noch gearresteerd. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND Ruim ƒ122.000 uitgekeerd De Centrale Propaganda Commissie ver zond dezer dagen aan de instellingen, die misdeelde kinderen verzorgen, de op brengst van de postzegels, briefkaarten en kalenders, welke van 10 December tot 10 Januari jl. werden verkocht. Uitgekeerd werd: aan 21 instellingen voor achterlijken samen 12.113.84, aan 78 in stellingen voor zieken en zwakken (va- cantie-kolonies) samen ƒ27.044.57; aan 238 instellingen voor verwaarloosden, samen 76.296.37; aan 12 instellingen voor doof stommen, blinden, gebrekkigen samen 6.661.67; aan 349 instellingen in totaal 122.116.45. DE OMPAKREGELING VOOR BOTER De vereeniging van handelaren in melk, boter, kaas en eieren heeft aan den minis ter van Landbouw en Visscherijen het ver zoek gericht het daarheen te leiden, dat de kosten, welke moeten worden gemaakt in verband met de ompakregeling voor botef, welke regeling per 1 September is uitge breid, zullen worden gedragen door de Crisis Zuivel Centrale. De vereeniging mo tiveert haar verzoek met er op te wijzen, dat ten gevolge van den financieelen toe stand van den middenstand, speciaal van die der zuivelhandelaren, deze belangrijke kosten moeilijk door laatstgenoemden kun nen worden gedragen. BROODPRIJSVERHOOGING ONVERMIJDELIJK Bijeenkomst van de besturen der bakkersorganisaties De dagelijksche besturen der vijf Ne derlandsche bakkersorganisaties hebben gistermiddag vergaderd, teneinde onder de oogen te zien den toestand in de broodbak kerij, ontstaan tengevolge van de verhoo ging der monopolierechten. De prijs van de voornaamste grondstof van het brood, de tarwebloem, is sinds eenigen tijd voortdurend stijgende, zoodat een verhooging van 1.50 per 100 K.G. ge constateerd kan worden. De jongste ver zwaring van de monopolierechten veroor zaakte 1/3 van die stijging. Ook de andere grondstoffen, zooals mek en vetten vertoo- nen een prijsstijging, hoofdzakelijk tenge volge yari de steunmaatregelen. Tot nu heeft het Bakkerij bedrijf getracht een broodprijsverhooging te voorkomen; des te meer werd in de vergadering de thans afgekomen maatregel betreurd. Men kwam tot de conclusie, dat thans in vele plaatsen een broodprijsverhooging on vermijdelijk zal zijn. HET A.S. KRO.-JUBILEUM In verband met de feestelijke herden king van het 10-jarig bestaan van den K. R.O. op Zondag, 6 en 13 September a.s., zal de KRO.-voorzitter, pastoor L. H. Per- quin, gedurende vier achtereenvolgende Zondagen, n.l. 1, 8, 15, 22 en 29 September des avonds te ongeveer 9 uur een korte toespraak houden voor de microfoon, onder den titel: „De KRO. viert feest". In de practijk zal deze figuur van de wet nog wel moeilijkheden brengen, en lang niet die bevrediging brengen, welke men van een wet tot ordening van het be drijfsleven zou mogen verwachten. Een belangrijk punt, dat door deze wet niet wordt bereikt, is de versteviging van de organisaties zelf langs den weg van het gedwongen lidmaatschap. Met getemperde vreugde moet derhalve de wet op de ondernemersovereenkomsten worden aanvaard, en deze vreugde wordt nog meer getemperd, wanneer men zich af vraagt, welke de beteekenis van de wet is voor het middenstandsbedrijfsleven. Toepassing ten bate van den midden stand is slechts mogelijk geworden na de aanvulling-Steenberghe, en men mag zich nog afvragen, of ook na toevoeging van dit organisatorisch gezichtspunt, de wet voor den middenstand van veel beteekenis zal blijken. Juist omdat veel besluiten moeten wor den genomen in de vakorganisaties van belanghebbenden, zal de middenstand veel al aangewezen zijn op den goeden wil van zijn leveranciers, die zelfstandig in hun grossiers- of fabrikanten-organisaties be sluiten moeten men, welke bescherming kunnen bieden aan het middenstandsbe- drijf. Dat dit in de practijk nogal eens moeilijkheden en vertraging zal brengen, behoeft geen betoog. De beteekenis van de Wet op de Onder nemersovereenkomsten voor het midden standsbedrijfsleven ligt derhalve in de eer ste plaats daar waar de georganiseerde middenstand zelf bij besluit van vakorga nisaties van detaillisten of ambachtspa troons bedrijfsregelingen kan tot stand brengen. Verschillende voorbeelden van dergelijke door de huidige omstandighe den dringend gevorderde regelingen zijn aan te geven; met name op het terrein van credietgeving, kortingstelsel, verhaal van omzetbelasting, reglementeering van lok- artilcelen, regeling der condities van aan neming en uitbesteding ter onderaanne ming, kan heel wat worden bereikt. Aan de naleving van de bindend ver klaarde besluiten kleven ook nog verschil lende moeilijkheden, in het bijzonder daar bij niet-nakoming van bindend verklaar de besluiten slechts een civielrechtelijke sanctie kan worden toegepast. Weliswaar heeft de wetgever getracht zooveel moge lijk aan bezwaren tegemoet te komen, maar men zal móeten afwachten, of dit in de practijk bevredigend zal worden. Het stuk bedrijfsordening, dat de Wet op de Ondernemersovereenkomsten zal brengen, heeft derhalve belang voor het bedrijfsleven van den middenstand en deze zal goed doen van de wetelijke mo gelijkheden gebruik te maken. Daarbij zal dan blijken, dat een werkelijke ordening van het bedrijfsleven daardoor niet zal worden bereikt, en dat dus het streven van den katholieken* middenstand gericht moet blijven op een toestand, waarin de bedrijven publiekrechtelijk in corporaties zullen zijn georganiseerd. De richtlijnen van de encycliek Quadragesimo Anno wij zen daartoe den weg.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11