Intern, katholiek studenten congres der „Pax Romana" VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 TE PRAAG EN BRATISLAVA. Praag, 3 Sept. 1935. Voor den tweeden maal dezen zomer is de stad Praag getuige van een belangrijke katholieke gebeurtenis. Nog slechts enkele maanden geleden is hier met grooten luis ter de eerste Praagsche Katholiekendag ge houden. En thans zijn uit vele landen van Europa de katholieke studenten samenge komen voor het 14e internationale katho lieke studenten-congres der Pax Roma- n a. De Unie van R. K. Studenten Vereeni-- gingen in Nederland is niet afzijdig ge bleven en met een twintigtal leden, oud leden en moderatoren vertegenwoordigd.Po- gingen om gezamenlijk de reis naar Tsjecho Slowakije te maken zijn gestrand en ge trouw aan onzen Nederlandsche vrijbui ters-aard zijn de Hollandsche studenten van alle kanten en met diverse vervoermidde len komen opdagen. De verbinding per trein uit Nederland naar de hoofdstad in Tsjecho-Slowakije is in zoover gebrekkig te noemen, dat men den afstand niet op één dag kan afleggen, terwijl dit zonder een ge dwongen oponthoud van twee uur in Han nover heel best mogelijk zou zijn. .Het is echter de moeite waard een vluch- tigen indruk van Hannover op te doen en speciaal het nieuwe stadhuis te bezichtigen te midden der fraai aangelegde tuinen. Van meer belang is een kort bezoek aan Dres- woordiger van Dr. Karei Baxa, burgemees ter van Praag; de Poolsche gezant M. Grzy- bow en vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique; Dr. J. Drachovsky, Rec tor Magnificus van de Karei-Universiteit te Praag; dr. J. Foester, president der Kunst- Academie; Mgr. Dr. Zavoral en verschillen de andere hooge geestelijken. De aanwezigen aanhoorden staande de Nationale Hymne, gezongen door het be roemde studentenkoor „Moravan" uit Brno. Vervolgens weerklonk de Paus-hymne van 't geweldige orgel, dat den heelen voorkant van de groote zaal in beslag neemt. Zijne Exc. Dr. Rückl heeft de aanwezi gen welkom uit naam van Pax Romana en spreekt vervolgens in het Fransch zijn inaugurale rede uit. De „Pax Romana" der oudheid, zeide hij, was een vrede ingesteld door de overwin nende natie voor de overwonnen volken. In het hedendaagsche Europa, zoo erbarme lijk ontredderd door de crisis, willen wij de boodschap brengen van de Pacis Romanae, waarvan de Goddelijke Heiland zegt: Ik geef U mijn vrede. Een innerlijk verscheur de en ongebonden menschheid kan niet de ware vredebrenger zijn. Dr. Rückl wees vervolgens op het leven van Pietro G. Fras- sati als een voorbeeld voor de katholieke studenten van blijde heiligheid. Am de vrede terug te geven aan de we reld moet de hiërarchie der door God inge- den, waar men een voorproefje smaakt van de Praagsche barok. De schilderijen galerij in de „Zwinger" bevat de beroem de Madonna van Rafaël, een mooie collec tie Rembrandts, waaronder het bekende schüderij van den schüder met Saskia, een sublieme „aanbidding van 't Kindje" van Corregio, een bekende Titiaan en vele an dere kunstschatten. Met enthousiasme-werden de buitenland- sche congressisten te Praag ontvangen. Met eenige verbijstering sloegen wij het drukke verkeer voor het Masaryk Bahnhof gade en verwachtten juist, dat een geweldige verbrijzeling van diverse vervoermiddelen zou plaats grijpen, toen wij ons herinner den, dat men in Tsjecho-Slowakije links moet houden. Dit brengt voor ons, rechts- georienteerden, diverse puzzles mee en telkens wordt men weer verrast door een of ander voorbij snellend vehikel. Tot nu toe is echter nog geen enkele congressist hieraan ten offer gevallen. Des avonds kwamen de ruim vierhonderd congressisten, waaronder driehonderd bui tenlanders uit twee-en-twintig verschillen de landen te samen in het restaurant van het Parlementsgebouw, waar alle maaltij den worden genuttigd. Men heeft alzoo een trefpunt om elkaar te ontmoeten, en het contact der studenten onderling wordt er ten zeerste door bevorderd, te meer waar het logies over de geheele stad verspreid is. Maar Praag heeft een uitgebreid tram net, en bovendien is aan de congressisten een reductie van 50 pet. op de biljetten toe gestaan. Voor een halve kroon (pl.m. 3 cent) kunnen we dus niet alleen een groote afstand afleggen, maar zelfs nog op een andere lijn overstappen. Er wordt van deze vriendelijke tegemoetkoming dan ook een dankbaar gebruik gemaakt. Zondagmorgen werd het Congres onder de hooge bescherming van Zijne Excellen tie Dr. Karei Kaspar, aartsbisschop van Praag en Primaat van Bohemen geopend. De plechtige H. Mis in de Kerk van O. L. Vrouw van Tyn werd opgedragen door Mgr. M. Zavoral. Zeer veel congressisten naderden tot de H. Tafel. Na de H. Mis hield Abbé Grémaud, alge meen secretaris der Pax Romana een toe spraak. Hij herinnerde aan het verheven gebed van den Goddelijken Meester: „Ut somnes unum sint": dat alleen één zijn, al 't meest noodzakelijke in de hedendaagsche wereld. Vervolgens verwees hij naar het Evangelie van dezen Zondag en wekte de studenten op goede Samaritanen te zijn in de groote familie der menschheid. Om tien uur had de openingszitting plaats in het indrukwekkende nieuwe stadhuis van Praag, gepresideerd door Zijne Excel- lenie Dr. J. J. Rückl, president der Pax Romana. Onder de aanwezigen hadden plaats genomen Mgr. Dr. Karei Kaspar, aartsbisschop van Praag; de minister Mgr. Dr. Sramek, vertegenwoordiger der Regee ring; Dr. Czech, minister van Openbare Werken; Minister Werner, vertegenwoor diger van Dr. C. Benes, minister van Bui- tenlandsche Zaken, welke per brief zijn leedwezen over zijn afwezigheid had te kennen gegeven; Dr. Spiek, onder-secreta ris aan het ministerie van Openbaar On derwijs; deken Tylinck, vice-prescident van de Gemeenteraad van Praag en vertegen stelde waarden hersteld worden. Deze taak rust op de eerste plaats op de katholieke mtellectueele jeugd. De president eindigde met de studenten aan te sporen mee te werken aan de orga nisatie van een betere sociale orde en aan de uitbreiding van de „Pax Christi in Reg no Christi". Daarna las Dr. Rückl sympathie-betui gingen voor, die Z. H. den Paus Pius XI en verschillende andere hooge persoonlijkhe den hadden toegezonden aan het Congres van Pax Romana. Alle brieven werden met luid applaus begroet als ook de verschil lende spreker, die thans het woord gingen voeren. Mgr. Sramek heette de congressisten wel kom uit naam van de Regeering en wensch- te Pax Romana geluk met het zoo belangrij ke thema van het congres: „De nieuwe mensch in den nieuwen tijd." Zijne Exc. Dr. Karei Kaspar, aartsbis schop van Praag was persoonlijk gekomen om de congressisten zijn beste wenschen aan te bieden. In verheven woorden schetste de Aartsbisschop het programma van Pax Romana en haar werk in de hedendaag sche crisis. De Rector Magnificus van de Universi teit, Dr. Drachovsky zette vervolgens uit een dat de conflicten, die op het oogenblik de volkeren beheerschen niet alleen te wij ten zijn aan economische, politieke en so ciale oorzaken, maar vooral aan de onder schatting van moreele krachten. Abbé Tylinck drukte uit naam van den Gemeenteraad en den Burgemeester van Praag zijn blijdschap uit de studenten in de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije te mo gen ontvangen. Daarna brachten de afgevaardigden der verschillende naties de gelukwenschan van hun federatie aan Pax Romana over. Voor de Unie van R. K. Studenten-ver- eenigingen in Nederland werd het woord gevoerd door den Pax Romana-referent, den heer Koos Vos uit Delft. Tenslotte werd de zitting besloten met de beroemde hymne van St. Wenceslaus ge zongen door het koor „Moravan". Des middags togen de congressisten naar het klooster Strahov vanwaar men heer lijke uitzichten heeft over de stad. Wij waren de gasten van den Abt, Mgr. Zavo ral, die ons ter eere een garden-partij aan bood. Het vastelandsklimaat doet zich hier geducht voelen en de warmte maakt de kelen dorstig. Doch in den tuin van het klooster konden de studenten zich naar hartelust laven met het kostelijke Tsjechi sche „pivo" (bier) terwijl voorts ijs, limo nade, allerlei gebak en sandwiches in zeer ruime mate werden aangeboden. Aan stonds was er een zeer geanimeerde stem ming en de congressisten zullen hun roya- len gastheer niet spoedig vergeten. Op de algemeene vergadering, die om 5 uur in een zaal van het klooster werd ge houden bedankte abbé Grémaud den heer Rudi Salat voor den geweldigen arbeid, die hij als technisch secretaris in het afgeloo- pen jaar voor Pax Romana gepresteerd heeft. Vervolgens bracht de heer Salat een uitgebreid rapport uit over de werkzaam heden van de Pax, die zich niet alleen be palen tot het jaarljjksche congres, maar enorm veel werk voor eiken dag meebren gen. Tot besluit verklaarde hij, dat in de De R. K. Werkgevers Vereeniging vierde Donderdag in het Kurhaus te Scheveningen haar vierde lustrum. Tijdens de vergadering v.l.n.r.: oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe; de Belgische Minister van Staat G. Theunis; prof. P. J. M. Aalberse; mr. S. J. R. de Monchy, b urge mester van Den Haag; en mr. C. M. J. P. Goseling. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 1 September 1935. Wethoudersverkiezing. Wij en de drie. Voorlichting! Als belangstellende niet alleen, maar als belanghebbende tevens, verbaast het mij iederen dag opnieuw, waar u den moed vandaan haalt te schrijven, zooals u schrijft. 1) Mij bepalende bij de volgorde, die ik als aanhef gebruikte Wethoudersverkiezin- gen, zegt u als onderschrift in uw blad van Zaterdag j.L dit: de schrijver staart zich oi. blind op theorie, en ziet niet voldoen de de eischen van de practijk, die de po litiek stelt." Vervolgens: „Wij en de drie", zegt u wel niet persoonlijk, maar toch met volle instemming laat u door de „Op- marsch" zeggen: Wij vertrouwen, dat on ze lezers bij eenig nadenken tot de con clusie zullen komen, dat deze houding der R.-K. Staatspartij tegenover een extra parlementair kabinet en zijn leden de eenig juiste genoemd mag worden." Dit laatste voorziet u niet van uw per soonlijk commentaar! De in het naschrift op het ingezondene van P. G. Knibbe gegeven terechtwijzing: de schrijver staart zich oi blind op theo rie, en ziet niet voldoende de eischen van de practijk, die de politiek stelt, een te rechtwijzing, waarmede ik het volkomen eens ben, maar, dat u den moed mist om ten aanzien van de opvatting van de „Op- marsch" eenzelfde gedragslijn te volgen, zie, dat is waarover ik mij zoo verbaas. Was het nu, dat dit de eerste maal was, dat ik in uw blad een zoo tegenstrijdige opvatting moest consiateeren, ik zou den ken, dat u de logica yan den inhoud van het met zooveel instemming opgenomen stukje van de „Opmarsch" was ontgaan. 2) Maar helaas! Ik heb mij herhaaldelijk ge- ergerd over de wij ze, „waarop u meent uw lezers te moeten inlichten. 3) Waarom ik niet vroeger op dergelijke tegenspraak, met andere woorden, op de onwaarachtigheid van uw politieke voor lichting heb gewezen, een vraag, die u zich waarschijnlijk na lezing van mijn laatste zinsnede zult stellen, antwoord ik, hierin weinig nut te hebben gezien in aan merking genomen het feit, dat de alge meene opvatting, welke in de Kath. pers in de laatste jaren is beluisterd geworden, an dere gedachten dan die der R. K. S. P. als onwaarachtig voor te stellen, om in de onwaarachigheid van andere politieke par tijen inzonder van die der S. D. A. P., de eigen onwaarachtigheid te verdoezelen. Thans echter nu velen uwer lezers de practische eischen, die de politiek stelt, aan den lijve voelen, terwijl de theorie van de R. K. S. P. een andere is dan die, welke in overeenstemming zou zijn met de practische R.K. politiek, nu acht ik het wel nuttig te wijzen op het onwaarachtige van uw voorlichting, omdat thans, uw le zers de practijk van de politiek der R.-K. S. P. aan den lijve voelende, zij zich een andere theorie hebben opgebouwd, dan de R.-K. S. P. him tracht voor te houden. Mij ontgaat ten eenenmale het verband dat u wil leggen in het optreden in het kabinet-Colijn van drie ministers, welke voortkomen uit het Kath. kamp en nog wel lid zijnde van de R.-K. S. P., dat zij vrij zouden zijn om, tegen de opvatting van de R.-K. S. P. in, htm regeeringsdaden te stel len, ook zelfs, als die regeeringsdaden in- druischen tegen de principieele beginselen Ier partij, zoodat die het noodig oordeelt het gehele kabinet te laten duikelen, lie ver dan hun principe prijs te geven. 4) Hier moet ik even een andere gedachte aan mijn pen laten ontglippen, wat een „prachteenheid" wordt hier gedemon streerd, over welk onderwerp in de laat ste jaren zelfs enkele zetmachines zijn versleten, om in de geheele pers die hech te eenheid te bewijzen, die in de R.-K. S. P. zou heerschen. 5) Maar ter zake, u ziet, geachte redactie, welk een zee van gedachten besloten liggen in die enkele regels door mij geuit.-6) Het is niet een enkele lezer van uw blad, maar tientallen wier gedachten hier zijn weergegeven. De onwaarachtigheid die men in de laatste jaren kan waarnemen niet alleen in uw blad, maar in zoo goed als alle kath. bladen, zoowel groote als kleine, is oor zaak, dat velen niet alleen de R.-K. S. P., maar ook de Kath. Kerk den rug toekee- ren. 7) laatste twee jaren Pax Romana zich zoo langzamerhand veranderd heeft van een zuiver representatieve organisatie in een corporatie van de geheele universitaire katholieke wereld, gezegend en aangemoe- i digd door den H. Vader. De dag werd beëindigd met een plechtig lof in de Abdij-kerk. St. P. Waaraan ontleent u het recht om mij op het geweten te binden, zooals in verkie zingsdagen bijna dagelijks in uw blad ge schiedt, vooral mijn stem uit te brengen op den candidaat van de R.-K. S. P., terv/ijl u de vrijheid laat aan de R.-K. ministers leden van de R.-K. S. P., regeeringsdaden te stellen, die indruischen tegen de prin cipieele opvatting van hun partij en de voorzitter van de R.-K. S. P. geen vrij heid kan vinden een portefeuille in het kabinet-Colijn te aanvaarden, nadat het vertrouwen was opgezegd? 8) Als gij, geachte redactie, mijn opvat ting, dat al dat gedoe maar vooral uw po litieke voorlichting, geen onwaarachtigheid zou zijn, op klare en duidelijke wijze kunt weerleggen, dan bewijst u de R.-K. zaak een grooten dienst, nu echter breekt gij af. 9) Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. J. DE GRAAF. 1) Hoewel de geachte inzender ons niet heel erg vriendelijk gaat toespreken, hebben wij er geen bezwaar tegen, hem onverkort aan het woord te laten. Wij zul len ons echter veroorlooven, hem hier en daar te interrumpeeren. 2) „Met zooveel instemming opgenomen stuk je". Waarheid is, dat wij het bedoelde ar tikeltje van „De Opmarsch" hebben opge nomen, zonder meer. Hoe komt de schrijver er toe, om te constateeren, dat wij het hebben gedaan met veel, met zoo veel instemming. Onze meening over dat artikeltje zie men onder noot 4. 3) De geachte inzender bedenke, dat er ergernis kan worden gegeven en er gernis kan worden genomen. 4) Wij hebben meermalen in ons blad afgedrukt de meening van hen, die de houding van de drie katholieke ministers, los van, in tegenstelling met en zelfs min- of meer tegen de leden van de R.-K. Staatspartij in de Tweede Kamer, betreu ren en afkeuren. W ij deelen deze mee ning. Maar dat heeft ons toch niet weer houden, en mocht ons ook niet weerhou den, om over te nemen een artikeltje van „De Opmarsch", dat niets anders beoogde, dan de „Staatsrechtelijke positie" dier drie katholieke ministers in het licht te stellen, hun houding te verklaren; en niet beoogde, die houding te verdedigen. 5) Eenheid in organisatie wil niet zeg gen, dat er in die organisatie geen mee ningsverschil mag bestaan. Meeningsver schil, al is 't ook van ernstigen aard, is niet direct in strijd met die eenheid, als dat meeningsverschil uiteraard en feitelijk bestaan kan binnen de grenzen, die door de wezenlijk-noodzakelijke eenheid der organisatie worden gesteld. 6) De geachte inzender, die niet van onwaarachtigheid houdt, veroorlove ons de openhartige opmerking, dat 't op „een zee van gedachten" wel 'ns zoo kan stormen, dat het scheepje van het gezond verstand r.iet den veiligen haven kan bereiken, maar den tijd moet afwachten, dat 't weer rus tig op de baren wordt! 7) Over „onwaarachigheid" gesproken! 't Spijt ons, dat inzender de onwaarhachtig- heid van de menschen, die hij hier bedoelt, niet geeselt met zijn scherpste afkeuring. Want dat is toch wel onwaarachtig, als men, omdat men 't niet eens is met wat „zoo goed als alle kath. bladen" schrijven, den rug toekeert aan de Kerk, in wier Waarheid men zegt te gelooven; die men zegt lief te hebben als een Moeder! 8) Nu moeten wij toch even den vinger leggen op de ook reeds eerder gebruikte kwalificatie „principieel". Over een prin- apieele kwestie liep het meeningsverschil tusschen de drie katholieke ministers en de leden der Tweede Kamerfractie van de R.-K. Staatspartij niet, noch over een principieele kwestie in den eigenlijken zin van het woord, noch, zooals we reeds op merkten, over een kwestie van principieel- organisatorischen aard. Wat niet wil zeg gen wij herhalen 't dat wij dat mee ningsverschil, en vooral de wijze, waarop het tot uiting is gekomen niet zouden be treuren en afkeuren Voor deze drie ministers erkennen wij ten slotte dezelfde vrijheid, om eigen mee ning te verkondigen of te volgen, welke wij erkennen voor ieder ander lid van de R.-K. Staatspartij, voorzoover wij herha len door het gebruik van die vrijheid niet worden overschreden de grenzen, die door de wezenlijk-noodzakelijke eenheid der organisatie worden gesteld. 9) Inzender beschuldigt ons van „af breken". 't Spijt ons, dat hij zelf ons o.i. in zijn ingezonden stuk niet een voorbeeld geeft van opbouwen. Prof. dr. F. van Welie is benoemd tot rector magnificus der R. K. Universi teit te Nijmegen voor den cursus 1935-1936 Anti-lawaai-campagne Geachte hoofdredactie! Sedert eenigen tijd wordt in verschillen de plaatsen, ook te Leiden, het lawaai ma ken door auto's van overheidswege tegen gegaan. Het verdient alle aanbeveling eveneens te verhinderen, dat radiohande laren met hun hinderlijke „radio-uitzen dingen" kunnen blijven doorgaan, tot groot ongerief van de omwonenden. X. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND CHR. HUYGENS (uitr.) arr. 5 Sept. 4 uur nam. te Genua. MARNIX VAN SINT ALDEGONDE, (uitr.) vertr. 3 Sept. van Singapore. POELAU BRAS vertr. 5 Sept. van Ham burg naar Bremen. POELAU TELLO (thuisr.) arr. 4 Sept. te Belawan. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ALKMAAR (thuisr.) arr. 3 Sept. te Iquique. AMAZONE arr. 4 Sept. van Kopenhagen te Danzig. HERMES arr. 5 Sept. van Hamburg te Amsterdam. ORANJE NASSAU (thuisr.) vertr. 4 Sep tember van Ponta Delgada n. Plymouth. POSEIDON vertr. 5 Sept. van Amster dam naar Rotterdam. TRAJANUS, Valencia naar Faro, pass. 5 Sept. Gibraltar. VENEZUELA (thuisr.) vertr. 3 Sept. van Barbados. VENUS vertr. 5 Sept. van Amsterdam n. Hamburg. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. JANSSENS, Rotterdam-Batavia 5 Sept. gepraaid ter hoogte van Algiers. ROGGEVEEN vertr. 3 Sept. van Honkong BOLLAND-AMERIKA-LLJN. BLOMMERSDIJK arr. 5 Sept. van Rot terdam te Antwerpen. DRECHTDIJK vertr. 3 Sept. van Vancou ver naar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) arr. 5 Sept. 11.30 uur voorm. te Southampton. SOEKABOEMI (thuisr.) pass. 1 Sept. Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCHIBA arr. 5 Sept. van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, Java-Amsterdam vertr. 5 Sept. van Colombo. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY arr. 5 Sept. van Al- meria te Londen. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). JAGERSFONTEIN arr. 5 Sept. van Am sterdam te Rotterdam. SPRINGFONTEIN (thuisr.) vertr. 4 Sept. van Beira. (Holland Oost-Azië Lijn). GROOTEKERK (uitr.) pass. 4 Sept. te Gibraltar.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9