BEZOEKT DE ZILVERTENTOONSTELLING VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 DE LEID5CHE CUURANT EERSTE BLAD - PAG. Z HOE WORDT HET WEER KANS OP REGEN. DE BILT SEINT: Matige, aanvankelijk tijdelijk krachtige later afnemende Noord-Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, aanvankelijk opklarend met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met toenemende regenkans, iets kouder des nachts. Hoogste barometerst.: 767.4 te La Coruna. Laagste "barometerst.: 744.6 te Helsingfors. De kern van de depressie trok naar Zuid- Finland, toenemend in diepte. De gisteren reeds genoemde secundaire diepte zich plotseling over het Kanaal uit en trok met groote snelheid Oostwaarts, daarbij in Zuid-Oost-Engeland, Noord-Frankrijk, Bel gië en het Zuidelijk gedeelte van ons land in den nacht zwaren regen brengend. Zoo wel achter de secundaire als achter de 'hoofddepressie, stijgt de barometer flink, zoodat zich een rug van hooge drukking over de Britsche Eilanden ontwikkelt, Langs de Noorsche kust en onze Noordzee kust waait het hier en daar krachtig. De thans uit Noord tot Noord-Westelijke rich tingen aangevoerde luchtmassa's zijn aan den grond weer iets kouder. In de boven lucht steeg de temperatuur, terwijl het droger werd, zoodat afnemende buiigheid te wachten is. Echter teekent zich op den Oceaan in de scheepsberichten weer een actieve depressie af. Bij de snelheid, waar mede zich in de laatste 24 uur het lage drukgebied weer beweegt,, is het niet on waarschijnlijk dat deze nieuwe storing zich morgen met toenemende bewolking en toe nemende regenkans ten onzent laat gelden. LUCHTTEMPERATUUR. 16.1 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. "Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 8.09 uur tot Zaterdagmorgen 5.48 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 7 Sept. voorm. 9.32 uur en nam. 10.17 uur. MEYER HAMEL'S REVUE 1935 „VAN LACH TOT LACH". Meyer Hamel's groote succes-revue „Van lach tot lach", welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte za len werd opgevoerd in Amsterdam (Thea ter Carré), Den Haag (Scala Theater), Rot terdam (Theater Tivoli), men zal zich de diverse radio-uitzendingen nog wel kun nen herinneren zal op Zondag 15 en Maandag 16 Sept. in de Stadsgehoorzaal worden opgevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de komende advertenties en ver dere mededeelingen in dit blad. Zilvertentoonstelling te Leiden. Dezer dagen is de afdeeling modern Ne- derlandsch zilverwerk verrijkt met een ge dreven doopbekken, versierd met 4 geëmail leerde medaillons, ontworpen en uitgevoerd door den Leidschen zilversmid M. Brinks voor de Kooikapel aldaar, verder met een vijftal zilveren kandelaars door Fons Reg- gers te Amsterdam ontworpen en een aan tal fraai gedreven vazen, brood- en fruit schalen, bonbondoos en theeservies door den heer Jan Kriege te Woerden vervaardigd. Tenslotte stond de heer J. E. Brom te Utrecht af een zilveren, gedeeltelijk ver guld beeldje met het zittende beeld van de Maagd Maria, het Christus-kind dragende. De werkloosheid. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken Afd. Arbeidsbemiddeling al hier stonden gisteren de volgende werkloo- zen ingeschreven: Bouwvakarbeiders 935, fabrieksarbeiders 200, kantoorpersoneel 199, hotel-café-perso neel 44, houtbewekers 122, kleermakers 79, kappers 4. schoenmakers 5, land- en tuin- bouwarbeiders 81, metaalbewerkers 621, si- gare.- - kers 10, technici, opzichters 36, textielarbeiders 328, transportarbeiders 760, typografen 76, voedingsmiddelenarbeiders 196, Naaisters 14, Breisters 2, Winkeljuf frouwen 17, Kantoorpersoneel 41, Serveer sters 1, Verpleegsters 6, Apothekersass. 1, huisel. diensten 176, fabrieksarbeidsters 17. Alg. totaal 3970, 6 Sept. 1934 3462, 7 Sept. 1933 2672. Benevens 131 ged. werkloozen en 114 werkverschaffing. IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli—30 September Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal". De Alg. H. Communie tot intentie voor de zielerust van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent van het Mannelijk- en Vrouwe lijk Jeugdwerk in de Par. van O. L. Vr. He melvaart en St. Joseph, zal a.s. Zondag niet zijn om kwart voor zeven, maar na de H. Mis van 7.30 uur, welke EI. Mis wij voor dezelfde intentie zullen bijwonen. Wij nemen plaats in de kinderkapel aan den rechterkant van het Altaar. De leden, die morgen mee naar Haarlem gaan om een eerewacht te vormen voor on zen Bisschop worden, als zij per fiets gaan, om 8 uur aan het clubhuis verwacht, als zij met den trein gaan, om kwart voor tien uur aan het Station. Gevonden voorwerpen in de maand Augustus 1935. Twee duimstokken, een bandenlichter, handschoenen, lint met kruisje, een gouden ring, een kluw bindtouw en een aanzetter voor zeisen, een gouden ringetje met steen tjes, een cahier, een bruin kinderschoentje, een bontkraag, een kano, een pak wol, een taschje, een broce met steentjes, een col bertjasje, 2 bruint actetasschen, een kra len ketting, een ring van celluloid, een Engelsche sleutel, een bruine'alpino muts, een bruin koffertje, een keukenzeiltje, portemonnaies, 5 nummerplaten van auto's een grijs linnen jasje, rijwielbelastingmer- ken, een gouden spel met steentjes, sleutels een vulpenhouder, een damesregenmantel, een grijze damesmantel, een blauw gummi jasje, een gouden ring, een zilveren han gertje, een kano,'een kindertaschje, een lessboek, een grijze sloof, een bril met nik kel montuur, een zwarte damestasch, een beursje, een rubber riem, een taschje, een bankbiljet, 2 veiligheidsscheerapparaten, een jas, breiwerk, een wit kinderschoentje, een rieten koffertje, een zwarte beurs, een vulpenhouder, een beursje, een bril met nikkel montuur in étui, een étui met rozen krans, een badpak en badhanddoek, een handtaschje, een vulpenhouder, een flu- weelen zak met kwast, een autoslingër, een roode damesregenmantel, een Engelsch boek, een blauwe jas, een gouden ring, een bruine muts, een sloop, een pakje inhou dende 2 onderpantalons, een dameshand- tasch, een hondenhalsband, een verm. gou den schakelarmband, een zwart kinder schoentje, eeft Engelsch leesboek, een groe ne ceintuur. Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn): een sleutel, een heerenhoed, twee paar dameshandschoenen, een muts, twee parapluies, een badhandoek,v een hand schoen, twee paar handschoenen, twee da rn espara pluies, twee paar dameshandschoe nen, een koffersleuteltje, een gouden pols horloge, een damesclip, twee heerenhoeden een plemuurmes met een zakje cement. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdag'en Vrijdags ten Poliiie- bureele alhier. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 2106. ,,'t Oude Rechthuis", Alphen a. d. Rijn, Dospsstraat 40, café en bondshotel. De eigenares Wed. C. Delfos van Heyst is gehuwd met: E. J. Frieling. (H.V.). Opheffing. 6192. H. D. Sala, Leiden, Nieuwe Rijn 14, spiegel- en Ijjstenfabriek en kunsthandel. KERKCONCERT JO VINCENT EN ANTHON VAN DER HORST. Over het ontstaan van een programma en over het luisteren. Als de bezoeker van concerten bij het binnenkomen van zaal of kerk naar het programma vraagt, zal hij zich niet steeds bewust zijn van de moeilijkheden die zich kunnen voordoen bij het samenstellen van dit programma. Hij is gewend het program ma gereed in ontvangst te nemen en kan in den regel ook niet weten hoeveel hoofd en halsbrekens het samenstellen van een goed programma den concertgever dikwijls kost. Verschillende factoren zijn er die hem voor de grootste moeilijkheden plaatsen en dikwijls gebeurt het, dat hij moet laten val len juist datgene wat hij zoo gaarne ten gehoore zou brengen. Echter uit dit loslaten en toevoegen, uit dit wikken en wegen wordt, geleid door het innerlijk ontvangende luisteren, dikwijls datgene geboren wat niet uitgedacht, maar uitgegroeid is tot een organisch geheel, waarvan men zou kunnen zeggen, dat het qua programma gecomponeerd is, echter dan niet in de nuchtere be beekenis van sa mengesteld. Zoo is ook dit programma gegroeid. En opvallend is het, dat het als het ware wil demonstreeren de door alle tijden he nen door den mensch beleefde en bezongen elementen van strijdvrede, conflict-op lossing. Het opent met de groote b moll Praelu- dium en Fuga van J. S. Bach. Daarna vol gen Italiaansche-, Duitsche-, Engelsche-, Fransche- en Nederlandsche vocale en in strumentale werken uit verschillende tijden van de volgende componisten: Scarlatti; Handel; John Stanley (17131786); Fran- gois Couperin (16311698); Nicolas Antoi- ne Le Begue (16301702); Schumann; Brahms; Mahler en Van der Horst. Dit programma bevat, in het kort gezegd de in verschillende stijlen, door verschil lende persoonlijkheden uitgedrukte verklan king van het dynamische tegenover het statische element. Ik ga er niet toe over den hoorder deze gedachte op te dringen in een nadere „verklaring" van den onderlingen samenhang van dit programma. Hij stelle zich open en luistere, niet met een critisch oor, doch zooals ook de gehoorzame uit voerder ontvangend-luisterend zijn werk verricht. Hij luistere mét den uitvoerende mede. Eerst dan kan de juiste werking die van een concert kan uitgaan, zoowel voor toe hoorder als uitvoerder tot stand komen; eerst dan vervalt de afstand tusschen luisterende en uitvoerder en wordt het juiste contact tusschen deze negatieve en positieve polen verkregen en kan een flits van de hoogere Harmonie beleefd worden. Eerst wanneer dit tot stand komt, kan van een geslaagd doneert gesproken worden. De juiste technische scholing van den begaaf den uitvoerder brengt met zioh mede, dat deze bovendien technisch-critisch luistert. Hierin is hij gezaghebbend en de hoorder onderwerpe zich hieraan. Laten dus uit voerders voorgaan, doch laten toehoorders hen volgen in „het te zamen luisteren". Aldus wordt het programma van het Kerkconcert, dat op Vrijdag 13 September a.s. in de Pieterskerk te Leiden door Jo Vincent en Anthon van der Horst gegeven zal worden, ingeleid. Wij vestigen in het bizonder de aandacht op de nieuwe compositie van van der Horst op tekst van Guido Gezelle, den grooten Vlaamschen dichter, die van geestelijke „Blijdschap" getuigde in donkere dagen. Ook in de Duisternis schijnt het Licht. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN PIJNLIJKE HISTORIE. Wij lezen in De Morgen: Met de Tilburgsche staking is het nu een zeer pijnlijke geschiedenis geworden. Bui ten alle kwesties van vrij gestelden-tactiek en loonsverlaging om staat daar het feit, dat de stakers bij het ingaan der kermis- vacantie zestig procent voorschot op hun loon accepteerden en tevens met een handteekening vastlegden, dat ze Dinsdag het werk zouden hervatten. Niettemin is de staking na de vacantie in vollen om vang gehandhaafd en zelfs nog eenigszins uitgebreid. Het stakingscomité had trou wens het advies gegeven het voorschot te aanvaarden en de verklaring te teekenen met het vaste voornemen die verklarin gen later tot „vodjes papier" te verklaren. Als er nog eenige sympathie voor de sta kers had bestaan, moet die nu toch wel zijn uitgedoofd. Beter kan niet gedemon streerd worden, dat hier inderdaad com munistische invloeden aan het werk zijn. De communistische moraal rekent niet met „burgerlijke vooroordeelen", met de waar de van een handteekening, als deze den „klassenstrijd van het proletariaat" inden weg staat, Dat is bekend. Het doet echter bijzonder pijnlijk aan, dat voor het meerendeel katholieke arbei ders deze tactiek nu ook hebben aanvaard en daarin blijkbaar willen volharden. Dit getuigt van een revolutioneering der geesten, welke we niet mogelijk hadden geacht in een stad als Tilburg. De vorige week wezen we er reeds op, dat deze revolutioneering ongetwijfeld be vorderd wordt door de eenzijdige aanpas singspolitiek, welke voor verlaging der productiekosten telkens weer toevlucht laat zoeken in loonsverlagingen ook een schroef zonder einde! Men moet dan ook niet te spoedig met steenen werpen naar degenen, die zich tegen loonsverlaging door het stakingsmiddel trachten te ver-' zetten, zelfs al gaat dit tegen het welover wogen advies van de zelfgekozen bestuur ders in. Doch zulk een verloochening van een met handteekening bekrachtigde verkla ring moet met de scherpe afkeuring van alle weidenkenden worden getroffen. Het einde van dit heele avontuur kan trouwens niet meer zijn dan diepe ellende voor de stakers en hun gezinnen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De niet-verschenen juffrouw W. B., huis vrouw van Th. uit Leiden, was gedag vaard ter zake van eenvoudige beleediging van haar te Voorschoten wonenden schoon zoon. Deze verklaarde als getuige dat zijn schoonmoeder hem en aan eenige familie leden verschillende briefkaarten met on- vriendelijken inhoud had toegezonden. De geadresseerden hadden na kennisneming van den inhoud de briefkaarten aan get. overhandigd. Sedert de strafvervolging heeft de toezending van dergelijke brief kaarten opgehouden. Het O.M. eischte bij verstek een geld boete van 50 subs. 50 dagen, alsmede een voorw. gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak 19 September as. De 27-jarige visscher P. Th. van der P. K. uit Leimuiden had een vroolijken avond gehad en met zijn vrienden in een café een kaartje gelegd. Even voor sluitingstijd was de veld wachter in het café gekomen en verdach te had in een overmoedige bui den veld wachter een hand gegeven en „goeien avond" gewenscht. Verdachte was nog al opgewonden en de veldwachter vond aan leiding hem op te sluiten in de cel te Rijp- wetering. Den anderen dag was de vogel echter gevlogen. Hij had kans gezien de deur te vernielen om zijn vrijheid terug te krij gen. Verdachte verklaarde, dat het heel erg benauwd was in de cel en dat hij er ze ker in zou zijn gestikt. Conform den eisch werd hij wegens ver nieling veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Adr. G. O. uit Stompwijk zou geen gevolg hebben gegeven aan het bevel van den Rijksveldwachter om te stoppen in verband met controle der rijwielbelasting- merken. De eisch luidde 15.boete. De politie-rechter achtte niet bewezen, dat hier van opzet sprake is en sprak verdachte vrij. Als verdacht van oplichting heeft zich moeten verantwoorden W. F. V. uit Lei den. Verdachte was niet verschenen. Ver dachte kwam in aanmerking voor steun der gemeente Leiden. Daartoe moet hij iedere we.ek een lijst invullen van de ge zinsinkomten. Hierbij heeft hij een te laag bedrag ingevuld. De zaak werd 4 weken aangehouden voor het hooren van de betrokken administratie- ambtenaren. Evenals de verdachte in de vorige zaak zou J. K. uit Leiden zich hebben schul dig gemaakt aan valschheid in geschrifte in verband met het verkrijgen van steun gelden. De officier hield rekening met het zeer geringe bedrag van ongeveer 1.doch gezien verdachte's strafblad eischte hij 1 maand gevangenisstraf, conform welken eisch hij werd veroordeeld. De 23-jarige landarbeider P. van K. uit Oegstgeest heeft een 14-jarig meisje geslagen bij een familie-oneenigheid. Het meisje had hem uitgescholden, waarop ver dachte haar eenige gevoelige klappen klap pen heeft gegeven. De eisch luidde 15.subs. 15 dagen hechtenis, conform welken eisch hij werd veroordeeld. Zekere P. uit Alphen moest 20 Juni een paar paarden wegbrengen en bij Ha- zerswoude is hij in conflict gekomen met den landbouwer M. G. Menken uit Hazers- woude. P. had een hond bij zich en de land bouwer was juist aan het melken van zijn koeien. De koeien werden onrustig door die hond. Landbouw M. zou hem bij die ge legenheid met een driepootje een klap in het gelaat hebben gegeven. Verdachte M. ontkende echter te heb ben geslagen. Wel heeft hij gedreigd en ge scholden. De officier achtte de mishandeling bewe zen en vorderde 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Conform dein eisch van den offi cier werd hij veroordeeld. Voor het verkrijgen van steun heeft T. B. uit R ij n s b u r g een onjuiste opgave verstrekt aan den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Het aldus onrechtmatig verkregen bedrag bedroeg ruim 70. Aangezien verdachte herhaalde malen zich aan valschheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt vorderde de officier 3 maanden gevangenisstraf. De raadsman van verdachte schetste de moeilijke omstandigheden van het gezin van verdachte en pleitte uiterste clementie. De Politierechter halveerde de straf en veroordeelde hem tot zes weken gevan genisstraf. BRIEFPORT IN VROEGER TIJD. In 1685 gold in Utrecht het volgende loon voor het bezorgen van brieven met de post- karren, schippers of voerlieden, bij voor uitbetaling te voldoen. 2 stuivers voor brieven van Utrecht naar: Amsterdam, Woerden, Leiden, Gouda, Arn-j hem. 3 stuivers naar: Dordrecht, Delft, Rotter dam, Haarlem, Den Elaag, Nijmegen, Zut- fen, Zwolle, Breda, Heusden, Den Bosch. 4 stuivers naar: Maastricht, Luik, Aken, Keulen, Kleef, Roermond, Leeuwarden. 5 stuivers naar Groningen. 6 stuivers naar Antwerpen. 7 stuivers Brussel en Hamburg. 8 stuivers Gent. 10 stuivers Rijssel. 10 stuivers Rome en Italië. 12 stuivers Parijs en Londen. 17 stuivers Bordeaux. De brieven van 2 en 3 stuivers vallen niet onder een gewicht; die van 4 stuivers mo gen niet zwaarder zijn dan 1.5 lood, maar voor 2 lood: 6 stuivers enz. AGENDA De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tót en met Zondag 8 Sept. a.s., waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Korevaar* straat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhel-, minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. HET WEER OP ZONDAG. GEEN GROOTE VERANDERINGEN TE VERWACHTEN. De zomer loopt ten einde. Wij kunnen dit zien aan de plaatselijke verschijnselen, zooals geleidelijke daling van de tempera tuur, het optreden van buien, het niet meer snel willen opknappen van het weer als het een poosje slecht is geweest. Meer nog zien wij het aan de groote ver anderingen in den algemeenen weerstoe- stand. Er is meer groote actie gekomen in den dampkring. De depressies, zoo alge meen ongunstig bekend staande omdat zij ons het slechte weer brengen, worden krachtiger, dringen meer naar het Vaste land van Europa door en de meteoroloog ziet aan duizen en een dingen, dat de herfst weertoestand in het verschiet nadert. Hij herkent de eerste herauten, die straks ge volgd zullen worden door anderen en de komst van den heer met grooter nadruk zullen aankondigen Langen tijd is de algemeene weerstoe- stand ongewoon gunstig en stabiel ge weest, dank zij een krachtig gebied van hoogen druk, dat van de Azoren ver over Midden-Europa reikte. Het heeft zich in den laatsten tijd naar het Zuiden terug getrokken en daar de meerdere of mindere uitbreiding naar het Noord-Oosten beslis send is voor het mooie weer, maar ook af hangt van meteorologische omstandigheden in ver verwijderde deelen der Aarde, kun nen wij niet verwachten, dat het terug trekken van dit gebied van hoogen druk naar het Zuiden gunstig op den weerstoe- stand zal werken. Dit terugtrekken is nu zoo ver gevorderd, dat wij in den toestand van kentering, van afwisselend terug komen van het zomer weer en het doorbreken van een vroeg- herfst-weerstoestand komen. Met andere woorden, het weer, dat wij in de eerstvol gende dagen kunnen verwachten, zal niet anders zijn dan sterk afwisselend tusschen beslist ongunstig met buien of dreigende buien en een koele temperatuur, en korte perioden van opklaring met een vriendelij ken en nog warmen zonneschijn. Ook is te verwachten, dat het slechts weinig koeler zal zijn dan normaal is voor den tijd van het jaar (ongeveer 16 gr. C. gemiddelde dagtemperatuur). De wind zal matig zijn en Westelijk blijven. Buien zullen nog wel tot het einde der week voorkomen, vooral omstreeks het midden van den dag, in de vroege avonduren en midden in den nacht en de kans op onweer is daarbij nog vrij groot, vooral als de barometer onrustig op een laag niveau blijft staan. FRANCISCAANSCHE VONKEN. 'k Las een. berichtje uit een tijdschrift: Luctor et Emergo, dat mij een oogenblik tot nadenken bracht. Plet luidde aldus: In ron de getallen uitgedrukt, zijn er op het oogen blik 22.000 Minderbroeders, 12.150 Capu- cijnen, 1700 Conventueelen, 11.000 Claris sen, 80.000 Kloosterzusters van de Derde Orde en 3.520.000 wereldlijke Derde-Orde- lingen. Wanneer men zulke getallen ziet, ■kan men inderdaad Br. Massaeus' wóórd als bewaarheid beschouwen: Heel de we reld loopt U na, Franciscus. Dit berichtje trof me inderdaad. En wat nu op het oogenblik geldt, dat is al zeven eeuwen zoo geweest! Hoeveel millioenen en millioenen hebben de arme bedelaar van Assisi gevolgd? Vanwaar dat verschijnsel? Heeft Franciscus als fijn organisator de menschen van zijn tijd op tactvolle wijze weten te dwingen tot zijn instellingen toe te treden? Is er van hoogerhand dwang uit geoefend? Het tegendeel! Al die stichtingen zijn op slot van zaken om Franciscus heen-gegroeid. Hij had er om zoo te zeggen heelemaal geen schuld aan, dat ze nog tijdens zijn leven tot een machtige organisatie waren gewor den. Hij, Franciscus, was maar gewoon min dere broeder. De minste van allen. Hij had alleen maar zijn heele leven naar God gericht. En dat was eigenlijk de eerste plicht van ieder Christenmensch. Maar daarom was Franciscus' levenswijze zoo vanzelfsprekend en zoo buitengewoon aan trekkelijk. Omdat hij in alles was de kleine en de dienaar, Wel was zijn woord inslaan de door korte bondigheid en klare eenvoud. Maar sterker was zijn ongekunsteld voor beeld, dat als een zware kei neerplofte in de onbewogen vijver van het leege leven van zijn omgeving. Als men die getallen leest uit dat be richtje, dan zegt men onwillekeurig: Niet tegenstaande alles, zal het ook zoo zijn in onzen tijd. Door uw aantrekkelijk voorbeeld, heel de wereld loopt U na, Franciscus! Derde Orde Raad.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2