Z. H. Exc. Monseigneur J. D. Aengenent 26e Jaargang WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 No. 8208; DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e £eidóelie(2oii/^a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent is gisteren over gebracht van de Mariastichting naar het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht, waar het staat opgebaard in de chapelle ardente. In het midden, tusschen zes hooge, zwarte kandelaars waarop lange was kaarsen staan gestoken, stond de lijkkist, een eenvoudig versierde kist, met het sim pele opschrift: „Joannes, Dominicus, Jo seph Aengenent episcopus Harlemensis 25 Juli 19283 September 1935. Justitia et pax". En daaronder is een eenvoudig, maar DE METTEN IN HET BISSCHOPPELIJK PALEIS. Gisteravond te zeven uur werden in de rouwkamer van het Bisschoppelijk Paleis de gezongen Metten gehouden voor de zielerust van mgr. Aengenent. De leiding van deze schoone plechtig heid berustte bij den bekenden liturgist pastoor F. C. van Beukering en waren een stichting door simpelen eenvoud. Agens op dezen eersten avond was mgr. M. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, geassisteerd als diaken door den weleerw. heer H. J. Versteeg en als sub-diaken door den weleerw. heer S. Mol beiden kapelaans der St. Jozefsparo chie te Haarlem. (Als cantores fungeerden directeur A. Vollaerts, en secretaris F. Bank. Zeer vele priesters uit stad en om geving waren in toga en superplie aanwe zig, terwijl ook de in de stad woonachtige hoogwaardige kanunnikken alsmede de regent en leeraren van het seminarie Ha- geveld tegenwoordig waren. Vertegen woordigers der mannelijke en vrouwelijke jeugdvereenigingen hadden zich opge steld bij den ingang der rouwkapel. Het huispersoneel woonde deze plechtigheid bij en bad in stilte den Rozenkrans. Het was een aangrijpende plechtigheid, die niet naliet een diepen indruk te ma ken op alle aanwezigen. „Msb." Hedenmorgen zijn in de Rouwkapel van het Bisschoppelijk Paleis de H. Missen voor de zielerust van Mgr. Aengenent op gedragen te 7 uur door Secretaris F. Bank, te 7.30 uur door Vicaris Mgr. Th. Pichot en te 8.30 uur door pastoor F. J. van Beu kering. In de Chapelle Ardente zinrijk symbool aangebracht: een Kruis het zinnebeeld van het gebed oprij zend uit een anker het zinnebeeld van de hoop, waarmede wordt aangeduid, dat het gebed van mgr. Aengenent verankerd was in de Hope Gods. Onder dit symbool staan de enkele, die pen indruk makende woorden: „Pax te cum" te lezen. Aan het hoofdeinde van de kist is de smetteloos witte mijter van mgr. Aenge nent neergelegd. Naast de kist, aan mgr's linkerhand ligt de prachtige en beroemde bisschopsstaf van Haarlem in het pinkend licht der waskaarsen te flonkeren. DE EERE WACHT IN DE ROUWKAMER. Zoolang het stoffelijk overschot vertoeft in de rouwkamer van de bisschoppelijke woning, zullen tezamen met de eerwaarde zusters twee leden van de mannelijke en twee leden van de vrouwelijke jeugdbe weging de wake houden bij de lijkbaar. DE PLECHTIGE UITVAART. Naar wij vernemen zal de plechtige uit vaart in de Kathedrale kerk worden op gedragen door Z. H. Exc. mgr. P. Hop mans, bisschop van Breda. Reeds nu hebben toegezegd bij de plechtigheid tegenwoordig te zullen zijn de volgende bisschoppen: mgr. A. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. Buckx, oud apost. vicaris van Finland, mgr. H. J. Paulussen, apost. vicaris van Kumasi, mgr. I. P. J. Verriet O.P., apost. vicaris van Curasao, mgr. A. Smets, oud apost. delegaat van Perzië, mgr. C. Dubbelman, apost. prefect van Jubbelpore, mgr. G. Mekkenholt, en mgr. dr. de Jong, coadjutor van het Aartsbis dom. SCHOLA CANTORUM TIJDENS DE ROUWPLECHTIGHEDEN. Tijdens de plechtige Metten van Vrij dag-avond zal de Schola Cantorum van Warmond onder leiding van kapelaan dr. L. Kat van Amsterdam, de gewijde gezan gen uitvoeren, afgewisseld met de zang van de aanwezige priesters en priester studenten. Op Zaterdag zal dezelfde Schola de Lauden en de vijf pontificale Absoutes Op een kussen aan het voeteneinde der kist, waarop het wapen van den bisschop is geborduurd, liggen de teekenen der bis schoppelijke waardigheid en de versier selen van mgr's Aengenents onderschei dingen tentoongesteld. Daar liggen paarse kalot, de paarse handschoenen en de paar se stola tezamen de volheid van het pries terschap verzinnebeeldend, alsmede de versierselen van de orde van Oranje Nas sau en van den Ned. Leeuw en de Bis schopshoed. Op een tafeltje staat een een voudig wijwaterbakje met palmtakje. Het rouwaltaar is versierd met palmen en lau rierstruiken, beide teekenen van de over winning. zingen onder leiding van pastoor Th. Beu kers uit Leiden. De Gregoriaansche gezangen tijdens de H. Mis worden uitgevoerd door het Ka thedrale koor, mannen en jongens, onder leiding van J. Schouten, in afwisseling met priesters en volk. Bij de begrafenis te Overveen komt directeur A. Vollaerts met de 6e klasse van Hageveld assistentie verleen en. HET DEFILEE IN HET PALEIS. Nadat de stroomende regen gelukkig had opgehouden en het treurend zonnetje de druipende dundoeken op de Nieuwe Gracht als het ware treurend deed neerhangen, be gon, onder buitengewoon groote belang stelling, van beide zijden van de Nieuwe Gracht het défilé der meisjes uit de ver schillende scholen van Haarlem. Op de straten was de regeling bij de Haarlemsche politie in goede handen, ter wijl in het huis de leden van het St. Fran- ciscus Liefdewerk de regeling zoodanig in handen hadden, dat niet anders kon wor den gezegd, dan dat de eenvoudige, sim pele, doch niettemin ontroerende plechtig heid niet naliet indruk te maken. Zachtjes biddend schreden de duizenden langs de baar van den Overledene en in menig kinderoog kwam een traan om het verlies van zulk een Vader, die zooveel voor hen was geweest En de goede God zal zeker het gebed der duizende onschul dige kinderen verhoord hebben. Tot 12 uur, dus een uur lang, hield de stoet aan. Toen gingen de deuren van het paleis weer dicht en keerde weer de som berheid van den dood in het verlaten pa leis. BERICHT VOOR DE PRIESTER STUDENTEN. De heeren studenten van het Groot-Se minarie, theologicum en philosophicum te Warmond worden verzocht met toog en superplie aanwezig te zijn Vrijdagavond te half acht om de Metten en Zaterdag morgen te 10 uur om de Lauden en overige gezangen mee te helpen uitvoeren. Zij, die op verren afstand wonen, zoodat ze Vrij dagavond na afloop der Metten het ouder lijk huis niet meer kunnen bereiken, kun nen zich van het gevolg geven aan deze uitnoodiging ontslagen rekenen. In verband hiermee wordt de vacantde verlengd. De heeren, zoowel van philoso phicum als Theologicum worden niet Don derdag en Vrijdag as., maar Zaterdag avond 7 Sept. verwacht met de treinen, die 18.51 uit de richting Rotterdam en 19.09 uit de richting Amsterdam te War mond stoppen. H. J. M. TASKIN, President. J. H. NIEKEL. Directeur. TELEGRAM VAN DEELNEMING VAN Z. H. DEN PAUS. Het Hoogwaardig Kapittel van het bis dom Haarlem mocht van den H. Vader het volgende telegram ontvangen: „Zeer getroffen door het smartelijk be richt van het overlijden van mgr. Aenge nent, betuigt de H. Vader Zijn levendige deelneming aan het Kapittel, de geeste lijkheid en de geloovigen, die van hun Herder beroofd zijn en zendt aan allen Zijn Appstolischen Zegen". w.g. Kardinaal PACELLI. A. B. Kleerekooper schrijft in de s o cia- listische pers naar aanleiding van het overlijden van Monseigneur Aenge nent: „Het is wel bijzonder moeilijk, zich er rekenschap van te geven, waarom men ook op een afstand zoo sterk reageert op zeer enkele personen uit het openbare leven, ook als men die zelf toch nooit ge zien of gesproken heeft. „Nooit gezien" is misschien niet juist meer tegenwoordig. Want men krijgt voortdurend hun portret in de krant vóór zich. Vooral in een klein land, waar het verschot gering is, en daardoor dezelfde figuren voortdurend terugkeeren. Maar een portret, een foto althans, geeft alléén den buitenkant van een gelaat. En een gelaat is op zichzelf al een buitenkant voor wie daarvan de trekken noodt leven en bewegen zag. Zoo ging het mij met den bisschop van Haarlem, dien ik nooit in levenden lijve heb gezien. Ik sta er zelf verbaasd van, dat de dood van dezen, mij vreemden mensch mij zoozeer leed doet. Van dat zijn ziekte bekend werd (reeds het eerste be richt gaf een duidelijk besef, dat het von nis geveld was), heb ik dit innerlijke leed gevoel zoo sterk gehad, dat ik er zelf ver wonderd over was, omdat het toch een mij volkomen onbekende gold. En nu geloof ik toch, dat dit komt, door dat wij, onder den invloed van het altijd- maar portretten zien in de krant, meer dan voorheen op ons oog zijn gaan leven. En deze Mgr. Aengenent leverde het beeld van een bijzondere aantrekkelijk heid. Zonnig, vriendelijk, goed, buiten gewoon menschelijk en wijs. Zoo van iemand, die alles begrijpen en dus verge ven kan. Haarlemsche kindertjes hebben eens op een Boomplantdag de tuin aangelegd rondom zijn kathedraal. De bischop heeft ze toen geweldig getracteerd en een preek tegen ze gehouden. Maar wat voor een preek! Ik glimlach nog bij de herinne ring. Zóó tot kinderen te kunnen spre ken, is slechts weinigen gegeven. Toen ik dat las. dacht ik: „Om zoo'n kinderpreek te houden, daar heb je nu echt een ge zicht voor!" Deze man was een geleerde van betee- kenis; onder de priesters één van de eer sten, die den socialen kant van de roe ping zijner Kerk op de voorgrond stelde. Hierdoor wij hij ook in onzen kring in aanzien. Maar hij was bovenal een. vooral ten onzent zoo zeldzame, verschijning, van wie wijsheid, goedheid, warmte uit ging. Dat die verschijning nu tot herinnering is verstild, stemt tot weemoed". Het Handelsblad constateert, dat „Mgr. Aengenent om zijn karakter- en geesteseigenschappen niet alleen bij zijn kerkelijke onderhoorigen, maar ook bij andersdenkenden zeer gezien was". Wat Mgr. tot stand bracht. Weinigen zullen er een idee van hebben wat deze onvermoeibare herder van Haar lem's diocees in zijn betrekkelijk korte Bis schopsloopbaan heeft weten te verrichten. Een ieder weet wat een zorg de organisatie van het jeugdwerk van dezen Bisschop heeft gevraagd. Doch daarnaast bleven toch bestaan de zorgen, die een diocees van niet minder dan 918.812 Katholieken aan zijn bestuurder oplegt. Voor de 'historie mag echter wel bewaard blijven het feit, dat Mgr. in zijn korte bestuursloopbaan niet minder dan 55 kerk- en altaarconsecraties verrichtte, dat hij niet minder dan 195 le vieten uit eigen Bisdom het H. Priester schap toediende; dat hij nog tijd vond om in 1933 de H. Priesterwijding toe te dienen aan de Paters KruMieeren te Cuyck (hier onder was een neef van Mgr.), terwijl hij tijdens de ziekte van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de Diakenwijding op het Groot seminarie Rijsenburg verrichtte. Doch dit alles is nog slechts één ding. Niet minder dan 137.912 diocesanen werden door Mgr. gevormd, waarbij Mgr. zich niet ontzag op één dag soms in 5 kerken het H. Vormsel toe te dienen, en mocht het zijn dat op het eind van zulk een zwaar beladen dag een rector het verzoek tot Mgr. richtte om in zijn inrichting ook nog even te komen vor men, dan was Mgr. direct hiertoe bereid en was de zesde plechtigheid op één dag voor Mgr. geen bezwaar. Tusschen 1928 en 1933 verrezen niet min der dan 21 nieuwe parochies in het nu ver weesde Bisdom, n.l. St. Jeroen te 's-Gra- venhage, H. Theresia te Rotterdam, Bree- zand, Hoogkarspel, de Lier, Lisse H.H. En- gelbew., de Schermer, Vijfhuizen, Zuider- meer, Aalsmeer, Rotterdam H. Bonifacrus, Wassenaar, Hillegersberg, Zoeterwoude, Den Haag H. Theresia v. h. Kindje Jesus; Koog a. d. Zaan, Santpoort, Slootdorp, Am sterdam St. Stefanus, Schiebroek en Am- Sterdam H. Augustinus. Het oprichten van het Philosophicum te Warmond in 1930 was een daad van groote beteekenis; terwijl het voor Mgr. een glo riedag was, toen Hij op 24 April 1934 voor de eerste en helaas eenige maal de H. Bis schopswijding mocht toedienen aan Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst in de al-oude Post hoorn te Amsterdam. Voor het in eere her stellen der diocesane bedevaarten heeft Mgr. sterk propaganda gevoerd door zelf het voorbeeld te geven. De consecratie van de Bedevaartskerk in Brielle in 1932 en het in eere herstellen van het Schilderij van O. L. Vrouw van den Polder te Middelburg in 1932 waren hoogtijdagen in Mgr.'s episco paat. Gememoreerd mag zeker nog wel wor den de groote liefde van onzen Bisschop voor het Allerheiligst Sacrament, een lief de, die hij niet op hield te prediken door woord en voorbeeld. Ieder jaar maakte Mgr. zeker mee den Stillen Omgang te Am sterdam, terwijl Mgr. de feestweek ter eere van het H. Mirakel immer zelf opende en met grooten luister sloot. Ook het H. Sa- cramentfeest te Amsterdam op het Ba- gijnhof mocht als het kon rekenen op de tegenwoordigheid van onzen Bisschop en nog in den afgeloopen zomer was het Mgr. Aengenent, die het Allerheiligste ondanks de stroomende regen rondleidde langs het in-devote Bagijnhof. Veel hebben we reeds opgenoemd en toch dit arbeidzaam leven is er nog slechts gebrekkig mee uitgestip peld. Wij willen niet eindigen zonder nog een paar feiten te noemen: 1932 inwijding van het Moederhuis de Tiltenberg te Vogelenzang; 1933 consecratie van de Juliaantj eskapel in het Moederhuis te Heiloo; 1933 de luisterrijke viering van de St. Liduina-feesten te Schiedam, waar bij buitenlandsche bisschoppen en prela ten de gasten waren van Mgr. Mem oreeren wij even, dat het proces tot Heiligverklaring van Pater Joannes Roothaan zijn beslag kreeg onder dit episcopaat, dan meenen we het voornaamste te hébben belicht. 28 Juni van het jaar 1935 bracht Mgr. zijn laatste officieel bezoek en wel ter ge legenheid van het zilveren jubilé van het retraitenhuis te Noordwijkerhout Onver meld mag hier zeker niet blijven, dat als eerste in Nederland door Mgr. Aengenent werd opgericht een Bisschoppelijke recht bank.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1