HET HERDERLIJK SCHRIJVEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 DE LEiDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Krachtige stellingname tegenover het nationaai-socialisme HET RESULTAAT VAN FULDA Zondag is, gelijk reeds werd aangekon- digd, het met veel spanning verwachte her derlijk schrijven der Duitsche bisschoppen, waarin de dogmatische en moreele stellin gen der Katholieke Kerk tegen bepaalde strevingen van het nationaai-socialisme worden uiteengezet, naar Havas seint, in alle Katholieke kerken van Duitschland voorgelezen. Wij hebben er reeds in het kort melding van gemaakt. Wij ontleenen nu aan de „Msbd." een uitvoerige uiteenzetting. Het document is, zooals men weet, op gesteld op de bisschoppen-conferentie van Fulda. Het stuk is echter niet de eenige bis schoppelijke publicatie, die als gevolg der Fuldasche conferentie verschijnt. Behalve het herderlijk schrijven aan de Duitsche Katholieken, richten de bisschoppen nog een vermaning aan de Duitsche geestelijk heid, vervolgens eene aan de Katholieke vereenigingen en bonden en tenslotte pu- bliceeren zij nog een verklaring betreffende de voorgeschreven staatsburgerlijke eeds aflegging. In het herderlijk schrijven, dat van 20 Augustus gedateerd is, wordt als het doel dezer bisschoppelijke publicatie genoemd, geestelijkheid en geloovigen, tegen de pro paganda van een nieuw heidendom te ster ken, hun eenheid en trouw jegens den H. Vader te bevestigen en het christelijk ge loof te bewaren, dat de H. Bonifacius met zijn bloed bezegeld heeft". „Het aantal vijanden van het christelijk geloof en der Katholieke Kerk" aldus de bisschoppen „is legio geworden. Jeugdige geesten, die nooit of slechts oppervlakkig den Catechismus hebben leeren kennen, voelen zich geroepen, over alles, wat Ka tholiek is, een oordeel te vellen. Mannen en vrouwen, die nooit de schoon heid onzer liturgie ervaren hebben en den ziele vrede na een H. Communie hebben ge smaakt, beijveren zich, met alle middelen der propaganda de geloovigen tot uittreden' uit de Kerk en tot afval van het Christen dom aan te sporen. Schrijvers, die nooit kerkelijke geschiede nis en kerkelijk recht uit zuivere bronnen, bestudeerd hebben, maken zich met groote woorden de verwarringen eigen van gees ten zonder oordeeL De H. Schriften van het Oude Verbond en zelfs de Evangeliën en brieven van St. Paulus worden als afgedaan voorgesteld. Jesus Christus, onze Heer en Heiland, zou niet meer de Weg, de Waarheid en het Le ven zijn en van het door Christus ingestel de, primaatschap zou men zich geheel moe ten losmaken en in plaats daarvan zou moeten worden opgericht een zoogenaam de van Rome vrijgemaakte nationale Kerk. Onderling zijn deze doodsvijanden van het Christendom door tegenstellingen ver deeld, als de volken bij den bouw van den toren van BabeL Slechts hierin zijn zij eens gezind, dat het bij hen niet meer om ge loofswaarheden gaat, zoo als bij vroegere conflicten om het geloof, maar om het we zen en de fundamenten van den ohristelij ken godsdienst. En daarin ook stemmen zij overeen, dat hun vernietigingskamp zich op de eerste plaats tegen Rome en het Roomsch-Katholieke geloof richt". In deze ernstige en beslissende ure rich ten de Duitsche bisschoppen bij dringende herhaling tot de Katholieken, de verma ning, die op de allereerste plaats moet gel den: Staat vast in het geloof! Het Katholieke geloof staat gegrond op de rots. De Katholieken weten, waai zij gelooven, en deze geloofsgrond kan niet aan het wankelen gebracht worden, door dat men uit de weldra 2000 jaar oude ge schiedenis der Kerk alle schaduwzijden al leen doet uitkomen. Verboden bladen, boeken en en vergaderingen. Om dit gevaar voor het geloof af te wen den, mogen de bisschoppen hun diocesanen niet toestaan „bladen en boeken te lezen en vergaderingen te bezoeken, waarin ons geloof en onze Kerk worden beschimpt en godslasteringen worden uitgebracht, tegen alles, wat den godsdienstigen mensch hei lig ia". De bisschoppen vermanen de hun onder- hoorige geloovigen vervolgens tot een ijve rig aanhooren der priesterlijke pree ken, waarna zij zich beklagen over de onder drukking der Katholieke pers. „De vrijheid der pers" aldus het her derlijk schrijven „is, gelijk wij met die pe smart moeten vaststellen, zoo ver be perkt, dat de eertijds Katholieke bladen geen godsdienstige artikelen meer mogen bren gen en somtijds gedwongen worden tot het opnemen van artikelen, die voor den Ka tholieken lezer kwetsend zijn". Vervolgens zetten de bisschoppen de ver houding der Katholieke Kerk tot den staat uiteen. Na eerst gezegd te hebben, dat het christelijk geloof in de 10 geboden een ob jectieve, goddelijke zedenwet verkondigt, welke ook eerbied voor de staatsoverheid en gehoorzaamheid aan haar wetten voor schrijft, gaan de bisschoppen voort: „Wanneer echter de wetten van den staat met het natuurrecht en de geboden Gods in tegenspraak raken, geldt het woord, waarvoor de eerste apostelen zich lieten geeselen en in den kerker lieten werpen: men moet God meer gehoorzamen, dan de rnenschen". BUITENLAND Wat de bisschoppen veroordeelen. Dan volgt een belangrijke verklaring over de positie der Kerk tegenover den nieuwen staat: „Wij veroordeelen" zoo luidt deze ver klaring „elk optreden tegen terecht be staande staatswetten. Wij veroordeelen ech ter ook met het Evangelie eiken Phari- seeschen hoogmoed, die altijd alleen op an dere rnenschen steenen werpt en den balk in het eigen oog niet ziet; die bij gelijk gezinden alles met den mantel van het zwij gen bedekt, bij andere rnenschen echter al les aan de groote klok hangt. Wij veroor deelen het wanneer met tweeërlei maat gemeten wordt en de vergrijpen van en kele Katholieken aan alle Duitsche Katho lieken worden aangerekend". Wat de huwelijksmoraal betreft, zegt het bisschoppelijk schrijven o.a.: „Het zou zedelijk noodlottig zijn, wan neer, in tegenstelling tot de christelijke huwelijkswetten, het huwelijk alleen uit het oogpunt van zuiverhouding van het ras zou worden beschouwd. Het zou een vree- selijke aantasting van de Duitsche eer voor de heele wereld zijn, wanneer de oude leuze van het communisme over de gelijkheid van het echtelijk en buitenechtelijke moe derschap weer te baat genomen en aan het volk voorgehouden zou worden". Slechts de .zedelijke krachten van den godsdienst, doch niet politie-maatregelen zullen de geboorte-daling kunnen tegen houden, luidt het verder. Op enkele bijzonder gevaarlijke strijd leuzen wil het herderlijk schrijven alsdan in 't kort ingaan. Over „politiek Katholicisme*'. De leuze: godsdienst is privaatzaak is een Marxistische grondstelling. „Staat vast in het geloof" zeggen de bisschoppen „wanneer men u zegt: godsdienst heeft met politiek niets te maken, daarom moet het politieke Katholicisme uitgeroeid worden". „De nieuwe strijdleuze van het politieke Katholicisme, het verwijt, dat de Katho lieken zich teveel zouden bekommeren om staatsrechtelijke dingen, kan slechts op rnenschen zonder oordeel indruk maken. Slechts op rnenschen, die niet vragen, waar om men zooveel spreekt over de dienaren van den godsdienst, die zoogenaamd op staatsgebied treden en zoo weinig spreekt van de politici, die op godsdienstig gebied treden". De bisschoppen vestigen dan de aandacht op een aantal vragen, die zoowel een staat kundigen als een religieusen kant hebben. „De leuze van het politieke Katholicisme zou heel gemakkelijk een algemeene ver lofpas kunnen worden voor elke willekeur tegen de Katholieken en een middel om een of anderen onwelgevalligen priester in de gevangenis te brengen, ordesgeestelij ken zonder behoorlijk onderzoek te ver bannen en de harstochten van rnenschen van de straat tegen een of anderen trou wen Katholieken particulier op te zwee- pen". Ook richten de bisschoppen zich tegen de strevingen tot het wegwerken van het confessioneele uit het openbare leven. Zij signaleeren de „onverantwoordelijke tegen spraak", „het openbare leven te ontkerste nen, elke belijding en elk teeken van belij ding van het christendom in het openbare leven te verbieden en tegelijkertijd de openbare vijandelijkheden van het christen dom te dulden. Memorandum aan den Führer. Daarom heeft de bisschoppenconferentie aan den Führer en rijkskanselier een me morandum gericht en daarin op het gevaar van het misbruik der nieuwe strijdleuzen en op andere beperkingen der Katholieke vrijheid en knevelingen van het christelijk geweten gewezen. Wat de jeugdopvoeding betreft, zeggen de bisschoppen o.a., dat de ouders den plicht hebben, de kinderen „slechts naar zulke jeugdvereenigingen te zenden, waarin de godsdienstige overtuiging gerespecteerd wordt, de zedelijke reinheid niet wordt be dreigd, principieel en in feite gelegenheid wordt geboden tot vervulling van den Zon dagsplicht en het Katholieke eergevoel niet door beschimpingen tegen kerkelijke per sonen of door vervalschingen der kerkelij ke geschiedenis wordt gekwetst en de vrij heid van geweten wordt gewaarborgd". Aan het slot van hun schrijven geven de bisschoppen instructies over de princi- pieele houding der Duitsche Katholieken tegenover het Derde Rijk. Zij vermanen tot rust, en orde, tot vredelievendheid, tot vergevingsgezindheid en tot gebed voor de vijanden, tot overwinning van het booze door het goede, „Katholieken maken geen revolte en bieden geen gewelddadigen te genstand", zegt het schrijven. In dringende bewoordingen worden de Katholieken vermaand, onderling en met den H. Vader te Rome de eenheid van geest te bewaren. Ook eenheid tusschen geeste lijkheid en bisschop is noodzakelijk. Met een dringende vermaning tot volhar ding in het gebed eindigt het herderlijk schrijven. Aan de geestelijkheid. De bisschoppen deelen aan de geestelijk heid o.a. mede, dat zij met het oog op de Het Abessijnsch conflict DE GEHEIMZINNIGE CONCESSIE. Geen Britsch kapitaal erbij betrokken? De Britsche regeerinig heeft gisteren, naar officieel wordt medegedeeld, een diep gaand onderzoek ingesteld met betrekking tot de vraag, of Britsch kapitaal direct of indirect betrokken is bij de petroleumcon- cessie, welke de Albessinische regeering aan een Ameriikaansche maatschappij heeft ver leend. Bij dit onderzoek is, naar Havas ver neemt, gebleken, dat zulks niet het geval is. Het ministerie van Financiën, dat met dit onderzoek was belast, is namelijk tot de overtuiging gekomen, dat in strijd met zekere geruchten geen enkede der leidende banken, welke bekend staan onder den ver zamelnaam „The big Five", (de groote vijf) heeft deelgenomen aan de onderneming, waarover Rickett onderhandelingen heeft gevoerd. Slechts deze banken zouden in staat geweest zijn, een affaire van zulk een omvang te financieren. Het belang voor Abessinië. Voor de A'bessinische regeering zijn, al dus wordt uit Addis Abeba gemeld, met be trekking tot het concessiecontract speciaal twee punten van belang, t.w.: 1. De Ameriikaansche maatschappij, welke naar men weet, tot het concern der Standard Oil Company of New Jersey be hoort zal aan de regeering van Abessinië een som van een mülioen dollar voorschie ten. 2. Dank zij de concessie-overeenkomst zullen de Italianen, indien het hun inder daad mocht gelukken, Abessinië te verove ren, toch de rijke voorraden petroleum en mineralen niet kunnen ontginnen, welke binnen het gebied zijn gelegen, waarvoor de concessie is verleend. In de omgeving van den negus is men dan ook bijzonder voldaan, dat de overeen komst tot stand is gekomen. Het bedrag van een millioen dollar zal uiteraard worden besteed voor den aan koop van wapens en munitie. De desbe treffende onderhandelingen zijn, naar men vermoedt, reeds geopend. Daarentegen ontkent Colson, de Ameri- kaansche adviseur van Haile Selassie, dat de concessiemaatschappij er in heeft toege stemd, een groot bedrag aan de A'bessini sche regeering voor te schieten. Tevens sprak hij de geruchten tegen, volgens het welk aan de concessje-overeenkomst eeni- gerlei protocol zou zijn toegevoegd. Toch geheim aocoord? Niettemin blijft te Addis Abeba de ster ke indruk heerschen, dat toch het een of andere geheime aocoord is gesloten. Men vraagt zich in dit verband af, waarom de onderhandelingen zoo diep geheim moesten worden gehouden wanneer de concessie- maatschappij en de Abessinische regeering niets te verbergen hebben. De onderhandelaar Rickett is per trein uit Addis Abeba te Djiboeti in Franseh- Somaliland aangekomen. Vandaar zal hij zich per vliegtuig naar Cairo begeven, waar reeds tal van journalisten met groote spanning de aankomst van den mysterieu- zen onderhandelaar afwachten. DE NEGUS BEREIDT ZICH VOOR. Volgens te Cairo ontvangen berichten heeft Keize Haile Selassie gisteren ruim 100.000 man troepen gemobiliseerd in af wachting van den thans onvermijdelijk ge- adhten oorlog met Italië. Een afdeeling van de keizerlijke garde, verscheidene duizen den soldaten sterk, is in allerijl uit Addis Abeba naar het spoorwegstation Diredaoea gezonden. Zij treffen bij alle bruggen voor bereidingen tegen de mogelijkheid van luchtbombardementen. Te Agaden nabij Italiaansdh Somaliland worden thans 25.000 man geregelde en 50.000 man ongeregelde troepen geconcentreerd. Verscheidene dezer soldaten zijn nog met oude musketten ge wapend. Nu reeds een aanval? Volgens een inmiddels reeds weer met klem tegengesproken, bericht uit Addis verwerpelijke aanvallen op den persoonlij ken levenswandel der priesters en ordes geestelijken een bijzonder memorandum aan dén Führer hebben gericht, waarin op de tegenwoordige systematische agitatie te gen de geestelijkheid wordt gewezen en op grond van het concordaat meer bescher ming van de eer der geestelijkheid wordt gevraagd. De priesters worden vermaand, het zwaard van den geest te gebruiken, doch daarnaast alle politieke uiteenzettingen en toespelingen te vermijden. „Het is treurig genoeg" aldus het schrijven, „dat een onbeheerschte pers, zelfs de jeugdpers, het celibaat der pries ters, den biechtstoel, de relikwieënvereering en nagenoeg alle "dogma's der Kerk in het slijk mag trappen, zonder dat artikel 5 van het rijksconcordaat den naam en den per soon der geestelijken in bescherming neemt". Aan de Katholieke vereenigingen belo ven de bisschoppen alles te doen om haar het in het rijksconcordaat gewaarborgd rustig voortbestaan en een verderen zegen rijken arbeid te verzekeren. Wat den beambten-eed betreft, deelen de bisschoppen mede, dat de Katholiek de zen eed zonder voorbehoud kan hetgeen nader gemotiveerd wordt. Abeba, zou een troepenmacht van om streeks 1000 Italiaansche en 1500 inlandsche soldaten heden de Abessinische grens nabij AssaJb, dat ten Westen van Erithrea is gelegen, hebben overschreden en in de streek van Danakil op Albessinisch grond gebied zijn opgerukt. De bevolking van dit gebied zou in allerijl uit haar dorpen zijn gevlucht. ABESSINIë SCHULDIG AAN OE ALOE AL-INCIDENT? Vermoedelijke strekking van Politis' rapport. Naar verluidt wordt in het rapport van Politis, den vijfden scheidsrechter in de Ita- liaansah-Aibessinische verzoeningscommis sie, de verantwoordelijkheid voor het inci dent bij Oealoeal gelegd op den plaatselij ken commandant der Abessinische troepen. Daar de Negus beloofd heeft, dat hij vol ledige voldoening zal geven wanneer de uitspraak der commissie zich tegen zijn land zou richteft, hoopt men thans een weg gevonden te hebben voor het vergemakke lijken der onderhandelingen, die binnen kort worden gevoerd. PAUSELIJKE INTERVENTIE? Door tusschenkomst van pater Tacchl Venturi. „Le Petit Journal" publiceert een tele gram uit Londen, waarin gezegd wordt, dat de H. Vader voornemens zou zijn, Zijn steun te geven aan een bemiddelingspoging teneinde een Italiaansch-Ethiopischen oor log te vermijden. „Het is waarschijnlijk, zegt men, aldus „Le Petit Journal", dat de H. Vader zijn bemiddeling zal aanbieden door tusschen* komst van den pater Jesuiet, Pletro Tacchi Venturi, een intiem vriend van Mussolini". NOG 200.000 MAN ONDER DE WAPENEN. Officieel wordt thans medegedeeld, dat in de tweede helft van September 200.000 man troepen onder de wapenen zullen wor den geroepen voor een diensttijd van min stens drie maanden. Geen Italiaansche vliegtuigen meer over Egypte. Naar verluidt heeft de Egyptische regee ring Italië doen weten, dat zij niet meer gedoogen zal, dat Italiaansche vliegtuigen Egyptisch gebied passeeren. DUITSCHLAND. ZWARE VONNISSEN TEGEN DE REDEMPTORISTEN. Zooals reeds uit den gisteren door ons gepubliceerde eisch was te ooncludeeren, zijn er in het deviezenproces tegen de pa- ters-redemptoristen zeer zware vonnissen geveld, welke varieeren van vier maanden tot zes jaar en een maand tuchthuisstraf voor den voornaamsten verdachte Wilhelm Brinkmann, die tevens 284.300 mark boete moet betalen. Ook de andere veroordeelden moeten zware boeten betalen, waarvoor de provinciale orde verantwoordelijk blijft. De 51-jarige Nicolaus Zo lier werd vrij gesproken, de zaak tegen den 55-jarigen pater Brinkmann uit Vaals zal opnieuw in behandeling komen, daar een onderzoek moet worden ingesteld naar de betaling van een post-chèque door het klooster te Trier. EXTREMISTEN BINDEN IN. Schacht eischt rehabilitatie van een ambtenaar. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, zijn er aanwijzingen, dat het einde in zicht is van de jongste golf van extremisme in de nat. soc. partij en dat een meer gematigde periode op komst zou zijn. Te Koningsbergen heeft dr. Schacht zich beklaagd over de interventie van extre mistische zijde in zijn arbeid, waardoor Duitschland's betrekkingen met het buiten land worden benadeeld. Twee dagen na die rede, welke door dr. Göbbels werd gecensu reerd, bracht dr. Schacht in gezelschap van generaal v. Blomberg een bezoek aan Hitier te München. Aangenomen wordt, dat hij van den Lei der waarborgen heeft verkregen, welke wederom voor onbepaalden tijd elke hoop te niet doen om hem te doen vallen, welke extremistische partijleiders mochten heb ben gekoesterd. Een aantal plaatselijke ver klaringen van afkeuring van „individueele actie" doen eveneens vermoeden, dat op nieuw getracht zal worden daaraan een einde te maken. Een andere aanwijzing, dat de wind draait, is het geval-Köppen. Dr. Koppen is een hooggeplaatst ambte naar van de Rijksbank, die in November het slachtoffer werd van een „spontane" betooging tegen hem op touw gezet door de „Angriff". Het heette, dat dr. Koppen een ondergeschikte ruw en onbillijk had be jegend. De ruiten van zijn woning werden ingeworpen enz., met het gevolg, dat dr. Koppen voor zijn eigen veiligheid in ver zekerde bewaring werd gesteld. Dr. Schacht heeft de beschuldigingen ingebracht tegen zijn ambtenaar onderzocht en volkomen on gerechtvaardigd bevonden. Hij richtte een brief aan generaal Göring als Pruisisch premier en hoofd van de geheime politie, waarin hij de resultaten van zijn onder zoek mededeelde, en meldde, dat hij dr. Koppen in zijn functie bij de Rijksbank had bevestigd. Dr. Schacht heeft ten slotte verzocht om een volledige rehabilitatie van dr. Koppen en een rechtzetting van de fei ten in de pers, in het bijzonder in de „An griff'. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ONTPLOFFING IN MIJN. 23 personen gedood. Door een dynamietontploffing in een mijn te Villa de la Paz in Mexico werden 23 peirsonen gedood. Vele handelshuizen en particuliere wo ningen werden vernield. Men vreest, dat zioh nog meer dooden onder de puinhoopen zullen bevinden. De ontploffing zou te wijten zijn aan kortsluiting. BERGBEKLIMMER VERONGELUKT. Zondagmiddag is op den Nebelhorm in de Allgaeuer Bergen een bergbeklimmer 200 meter naar beneden gestort. Zijn iden titeit is nog niet vastgesteld. Een bergings expeditie is gistermorgen vertrokken. STORM OVER KENT. Vijf steden in diepe duisternis. Vijf steden in Kent, o.m. Margate, waar thans het vakvereenigingscongres wordt gehouden, zijn gisterenavond onverwacht in diepe duisternis gehuld, toen een ge weldige storm, een der hevigste van dit jaar, raasde over het Zuid-Oosten des lands. Het electrisch licht op straat, in de hui zen, de hotels, bioscooptheaters en zieken huizen ging uit, terwijl de trams niet ver der konden rijden. Een van de hoogspanningskabels tusschen Dover en Folkestone was door den bliksem getroffen, waardoor het electrisch net werd gestoord. In een kwartier tijds was het euvel verholpen en kon te Dover het licht weer aan, terwijl het in de andere plaat sen wat langer duurde, doch nergens langer dan een uur. In de ziekenhuizen, waar gelukkig geen operaties werden verricht, werden snel kaarsen ontstoken, terwijl in een van de bioscoop-theaters een oude variété-artist voor het „voetlicht" werd gehaald, om het publiek bezig te houden. Aan verschillende huizen werd schade aangericht, terwijl hier en daar straten, onder water werden gezet. Een jongen, die bij Derby onder een boom stond te schuilen werd door den blik sem getroffen en gedood, terwijl twee meis jes die bij hem waren, verwondingen op liepen. RUSSISCH SCHEEPSKAPITEIN TER DOOD VEROORDEELD. De kapitein van het stoomschip „Sovjet" is veroordeeld tot den dood door den kogel, daar hij verantwoordelijk wordt gesteld voor het vergaan van het tankschip „Sovjet Azerbeidsjan" dat ontploft is, terwijl het door de „Sovjet" werd gesleept. Voorts wer den tot een soortgelijke straf veroordeeld twee boekhouders van de stedelijke bank, die zich aan verduistering hadden schul dig gemaakt. DE ZOMER HEEFT ONS NOG NIET VERLATEN. In de laatste beschouwing, welke ik de vorige week gegeven heb, is de vraag ge steld of de zomer tot het einde was ge komen. De aanleiding tot deze vraag was de sterke achteruitgang van het weer en. de algemeene afkoeling, welke deze ach teruitgang Ihad medegebracht. Daarna is een algemeene onweerstoestand ingetreden, die den indruk kon vestigen, dat het met den zomer nu definitief uit was. Herhaaldelijk is mij de vraag gesteld of nog wel goed weer kon worden verwacht. Nu is het in den regel zoo, dat met het intreden van een onweerstoestand het weer voor langen tijd zoogenaamd van streek is, en wanneer diit in den nazomer gebeurt is de kans zeer gering, dat het herstel van den. goeden weerstoestand zoo spoedig intreedt, dat het nog warm kan worden. Toen dus in de vorige week de eene onweersbui op de andere volgde was er alle reden om de hoop op herstel van het goede weer te laten varen. Niettegenstaande de weerstoestand er bij zonder ongunstig uitzag, heb ik mijn persoonlijke overtuiging, dat September ons wel weer mooie dagen en in ieder geval nog beter weer zou brengen, niet prijs ge geven. Zekere onderzoekingen op het ge bied van temperatuurverloop hadden bij zondere feiten te. voorschijn gebracht, die het "waarschijnlijk maakten, dat het met den zomer nog niet zoo erg „gedaan" was als het scheen. Het verloop der weersgesteldheid in de laatste dagen nu heeft aangetoond, dat in derdaad de zoozeer verslechterde weerstoe stand van korten duur en dus van voorbij gaanden aard was. Sedert Zaterdag is de temperatuur weer op een hooger niveau gekomen en wel doordat vanuit het Zuiden en Westen opnieuw warme lucht wordt aangevoerd. Van beteekenis is ook, dat het depressiegebied over Noordwest-Europa veel van zijn activiteit heeft verloren en dat het stationair is geworden. Hieruit blijkt, dat er nog altijd een zekere tendens in de algemeene weerstoestand heerscht, die tot een snel herstel van het betere weer leidt. Weliswaar is sedert Zondag een krachtige wind doorgekomen, maar dit is meer een gevolg van de versterking van het gebied van hoogen druk over Centraal- Europa dan van toename van de activi teit van de depressie in het Noordwesten. Een en ander samenvattende is de kans, dat zich in September nog een aantal da gen van goed en vrij warm weer zullen aanmelden, niet gering te achten en kan men nu zeker nog niet zeggen, dat de zomer geheel voorbij is.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6