DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad Vandaag is de nieuwe Raad bijeengeko- De leden leggen de vereischte eeden of beloften af. (Alleen de leden der S. D. A. P. verkiezen de beloften; de andere le den leggen de eeden af). De voorzitter wenscht den nieuwen leden geluk en spreekt de hoop uit, dat 't, evenals in de vorige periode, een aangena me samenwerking zal zijn tusschen den gemeenteraad en spr. Spr. hoopt, dat Gods zegen op den gemeenteraad ruste en dat zijn besluiten tot heil van de gemeente mogen strekken. Na lezing der notulen en ingekomen stukken is aan de orde de benoeming van wethouders. De wethouders. De heer v. E s (A.-R.) verklaart namens de Anti-Rev. Partij, dat zijn partij in de gegeven omstandigheden geen andere mo gelijkheid ziet, dan de verkiezing van twee soc.-democr. wethouders. Zijn partij zal echter haar volkomen vrijheid en zelfstan digheid bewaren. De heer Wilbrink (Chr.-Hist.) be veelt den heer Splinter, aftr. wethouder, aan. De heer v. W e 1 z e n (Comm.) protes teert tegen de politiek der S. D. A. P., die de gevangene en wilsvoltrekker is van de Colijnsche politiek. De S. D. A. P. plaatst zich op het platform van de afbraak. Hij zal zijn stem niet aan de candidaten der S. D A. P. geven, tenzij de S. D. A. P. als nog verklaart, dat zij zich tegen de bezui niging en aanpassing van Colijn zal verzet ten. De heer v. Eek (S. D. A. P.) wil, in gelijken geest als de heer v. Es deed voor de Anti-Rev. Partij, verklaren, dat ook de S. D. A. P. haar vrijheid en zelfstandig heid wil bewaren. Zij meent het gemeente belang te dienen door twee harer leden te doen zitting nemen in het College van B. en W. De heer Wilmer (R.K.) zegt, dat de Katholieke Raadsfractie den heer Tepe aanbeveelt en zich ook gaarne vereeni^t met de candidatuur van den heer Splinter. Gezien de uitslag der Raadsverkiezing, en in aanmerking nemend de met de S. D. A. P. gevoerde onderhandelingen over de bezetting der wethouderszetels, meent de Katholieke Raadsfractie zich on der de huidige omstandigheden niet te moeten verzetten tegen het verlangen der S. D. A. P. om twee hunner in het college van B. en W. te doen -verkiezen. De heer de Vries (Nationaal Herstel) verklaart, dat hij het plichtsverzaking zou achten, als hij niet zou trachten te voor komen de verkiezing van twee soc.-dem. wethouders. Hij is met den communist tegen deze verkiezing. (Geroep: zij vin den elkaar al!) Spr. acht speciaal de verkiezing van een vrijgestelde als de heer v. Stralen onge- wenscht, vooral waar deze Sociale Zaken zal gaan beheeren. (De voorzitter: de verdeeling van de werkzaamheden moet nog door B. en W. geschieden). Men wil als aanbidders van het getal de twee zwakste wethouders (de heeren Te pe en Splinter) laten zitten en de twee sterkste (de heeren Goslinga en Romijn) uit het College verwijderen. Spreker zal stemmen op de «heeren Romijn, Wilmer, de Reede en Goslinga. De Raad is van plan de macht over te geven aan de S. D. A. P. Ook uit de bur gerij klinkt daartegen een protest. (Ge roep: Knibbe!) in alle plaatsen, waar de S. D. A. P. bestuurt, is het met de finan ciën verkeerd geloopen. (De heer S c h 1- ler: Je liegt; de voorzitter keurt de ze uitlating af). Spr. citeert ten slotte uit een ingez. stuk in de pers van den heer Knibbe. En hij besluit met bij de rechter zijde aan te dringen, zich alsnog te bera den. De heer Wilmer (R.K.) merkt op, dat 't betoog van den spr. niet zulk een indruk maakt, dat het antwoord daarop niet zou kunnen wachten tot de behandeling van de begrooting. Aan de orde is nu de wethouders keuze. In de vacature-Splinter werd geko zen de heer Splinter met 33 stemmen, 1 op de heer Romijn, 1 op de heer v. Weizen. In de vacature-T e p e wordt gekozen de heer Tepe met 33 stemmen, 1 op den heer Wilmer en 1 op den heer v. Weizen. In de vacature-G o s 1 i n g a wordt geko zen de heer V e r w e y met 28 stemmen, 1 op den heer v. Weizen, 1 op den heer v. Es, 1 op den heer Goslinga, 1 op den heer de Reede (De voorzitter van het stembureau, de heer Wilbrink, zeide eerst: 1 op zijn par tijgenoot die favoriet is bij Nationaal Her stel), 3- blanco. In de vacature-R o m ij n wordt gekozen de heer v. Stralen (S. D. A. P.) met 28 stemmen, 1 op den heer Goslinga, 1 op den heer v. Weizen, 1 op den heer v. Eek, 1 op den heer Beekenkamp, 3 blanco, De commissies. De heer v. Es (A.R.) noemt de namen dergenen, die door de rechterzijde in de verschillende commissies worden voorge steld. De heer v. E ck (S. D. A. P.) protesteert tegen eenige der voorgestelde candidaturen. In de Commissie van Fabricage, wenscht de S. D. A. P. twee candidaten; uit de Com missie van de gestichten wil spr. de can- didaat der S. D. A. P. niet geweerd zien; in de Lakenhal wil de S. D. A. P. ook een harer leden gekozen; in „Schoolkindervoe ding" wenscht de S. D. A. P. mevr. Brag- gaar—-de Does gekozen te zien. De heer Bergers vervult zijn functie met ijver en toewijding. Daarom zal de fractie aan het zittend lid haar stem geven; doch te zijner tijd zal spr's fractie een voorstel indienen om het aantal leden in „Schoolkindervoe ding" met één uit te breiden. De Raad gaat nu over tot de verkiezing van leden in de verschillende commissies. HET AUTO-GIRO-VLIEGTUIG TE LEIDEN. Het programma a.s. Zondag aan den Haagweg. De demonstraties op het R. K. Sportpark aan den Haagweg te Leiden met het Auto- Giro-Vliegtuig, door den heer H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaart School, zullen ge houden worden tusschen 3 uur en half 5. De demonstraties staan uiteraard sterk onder invloed van de windsterkte. Onge acht dus de afhankelijkheid van den wind, zal men van het Auto-Giro-Vliegtuig o.a. kunnen aanschouwen: snel vliegen, lang zaam vliegen, stilstaan, achteruit vliegen, een normale landing, een verticale landing „zonder motor", een verticale daling met gebruik van den motor (als er een flinke wind is), bij windstilte een daling met stil staande schroef. Tegen 3 uur arriveert de heer Schmidt Crans rechtstreeks vanaf Waalhaven. Door de R. K. Sport Vereenigingen Lei den, Rood Wit, De Bataven, Kolping Boys, zullen ter gelegenheid van de Auto-Giro Demonstraties een Voetbalwedstrijd, athle- tiek-wedstrijden en gymnastiek-uitvoerin- gen worden gehouden. De Vee- en Zuiveltentoonstelling. Het 'bestuur der Tentoonstelling deelt ons mede, dat naast het groot aantal inzendin gen, dat voor de Vee- en Zuiveltentoon stelling binnen is gekomen, er op de ten toonstelling eveneens zal zijn een zeer groote tent voor groenten, fruit en bloe men. Deze afdeeling belooft zeer belang rijk te worden, wijl de betreffende instan ties hiertoe ernstig hebben samengewerkt. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 November 1935 in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generalen staf kapitein A. Q. Dijxhoorn, van het 4de regiment infanterie. LAATSTE BERICHTEN MGR. AENGENENT HERDACHT. In den gemeenteraad van Haarlem. In de hedenmiddag gehouden Raadsver gadering heeft de burgemeester, de heer C. Maarschalk, een herdenkingsrede gehouden naar aanleiding van het overijden van Mgr. Aengenent. Spr. zeide o.a. dat met Monseigneur Aen genent een van Haarlems beste en meest geziene burgers is heengegaan. Zijn een voud en innemende vriendelijkheid maak ten hem tot een alom gewaardeerde per soonlijkheid. Hij leefde ten volle mede met het wel en wee van Haarlems burgerij. Met groote dankbaarheid herdacht de Burgemeester ten slotte het vele goede en belangrijke, dat Mgr. Aengenent voor Haar lem heeft gedaan. TER NAGEDACHTENIS VAN KONINGIN ASTRID. H. Mis van Requiem te Den Haag. In de kerk van den H. Antonius en Lode- wijk aan de Princessegracht (Boschkant- kerk) werd hedenochtend 11 uur een rouw dienst gehouden ter nagedachtenis aan Ko ningin Astrid van België. Voor het priesterkoor was een katafalk geplaatst, welke bedekt was met de Belgi sche vlag en met een kussen, waarop een zilveren kroon. Rondom brandden verschei dene luchters, terwijl het geheele priester koor met omgeving plechtig was gedrapeerd met rouwversiering. Voor de katafalk lag een krans van de Nederlandsche Regeering. Als ceremoniemeesters fungeerden rar. J. A. van Roy en, gezantschaps-secretaris le klasse, waarnemend chef van het Kabinet van den Minister van Buitenlandsehe Za ken, en verder jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, graaf de Maxchant et d'Ausem- bourg, legatie-secretaris, jhr. mr. van Swinderen, en mr. de Beus, attaché van het corps diplomatique. Dt plechtige Requiem-mis werd opgedra gen door pater-frater Aug. Bulters O.F.M. Op het presbyterium hadden plaats geno men de gezant van België, de heer Charles Maskens, alsmede de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. G. Schimmelpenninck, Groot-officier, en ka pitein H. J. Phaff, adjudant van H. M. de Koningin die aan den ingang der kerk door den Belgischen Gezant werden ontvangen en naar hun plaatsen geleid. Voorts Deken J. M. van der Tuyn. De dienst werd verder bijgewoond o.a. door den minister-president, dr. H. Colijn, de ministers van Buitenlandsehe Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, van Financiën, mr. P. J. Oud, van Handel en Nijverheid, prof. dr .ir. H. C. J. H. Gelissen, van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Wa terstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeu- de. van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, van Sociale Zaken mr. M. Slingenberg, en van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers; de oud-president van het Interna tionale Gerechtshof, dr. B. C. J. Loder, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, de gouver neur der Residentie, luitenant-generaal Jhr. W. Roëll, de burgemeester van 's Graven- hage, mr. S. J. R. de Monchy, de gezanten van Zweden, Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Groot-Brittannië, Italië, Frank rijk, Japan, China, Spanje, Griekenland, Portugal, Brazilië, en vele andere leden van het Corns diplomatique, de minister van Staat, jhr, mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin, minister van Staat, jhr. mr. D. J. de Geer, Mr. W. J. ba ron van Lynden, Opper Kamerheer van H. M. de Koningin, mr. F. F. baron de Smeth, -.aarscna' •- Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van H. M. de Koijingin E. H. Juckema van Burmania baron Ren- gers F. van Warrhenhuizen, dienstdoend van .ist Huis van H. K. H. Prinses Juliana, sir Cecil Hurst, president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, met verschillende rechters in dat Hof, en vele andere autoriteiten. Tijdens het binnenkomen der autoritei ten werd op het orgel treurmuziek ten ge- hoore gebracht. Precies te 11 uur nam de dienst een aan vang met het zingen van de Re quiemmis van Perosi, onder leiding van den organist Frans Haring met medewerking van Louis van Tulder, tenor, en den bas zanger Schuurmans. DE STAKING IN DE WOLLENSTOFFEN- INDUSTRIE TE TILBURG. Het conflict duurt voort. Zooals aangekondigd, zijn hedenochtend te 8 uur de fabrieken weer opengesteld. Het bleek echter, dat in den toestand van de staking door de rustdagen slechts wei nig verandering was gekomen. Bij de firma De Rooy .van Dijk, waar Woensdagmiddag gestaakt werd, is het ge heele personeel weer voltallig aan het werk gegaan. Daartegenover is bij de firma Die pen, waar Woensdagmiddag niet werd ge staakt, hedenmorgen het personeel bijna geheel uit de fabriek weggebleven. Bij de firma André van Spaendonck staakt een gedeelte van het personeel. De toestand is derhalve zoo, dat van de 39 fabrieken bij 23 geheel of gedeeltelijk wordt gestaakt. Het aantal stakers be draagt nog steeds ongeveer 2500. De stakers gedragen zich, evenals de vorige week, rustig. In den loop van den morgen vergader den de fabrikanten om him houding te be palen. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 3/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie eebrachte melk is vastgesteld op 2 1/2 ct. per liter. VERDRONKEN. Gisteravond te 8 uur, geraakte het 2 1/2- jarig kind van den heer van Loon uit Del- wijne, gemeente Kerkwijk, te water. Toen het kind na tien minuten opgehaald was, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. TELEGRAMMEN EEN NIEUW BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN LAVAL? De Parijsche pers over den toestand. PARIJS, 3 September. (A.N.P.) Hoewel men in Fransche kringen van meening is, dat het onderhoud van Laval en Eden Maandag niets nieuws heeft gebracht, ver wacht de „Matin", dat Laval te Genève een nieuwe bemiddelingspoging zal doen. Mo gelijk zal zijn te Genève ter sprake komend bemiddelingsvoorstel de gewenschte oplos sing brengen, omdat het de waardigheid van Italië schijn te waarborgen. Groot- Brittannië tevreden schijnt te stellen en het aanzien van den Volkenbond schijnt te redden. In een hoofdartikel schetst de „Petit Pa- risien" de Fransche politiek voor de naaste toekomst: Frankrijk kan thans niet beslui ten tot een vijandige houding tegenover Italië, omdat het de vroegere misverstanden met Italië uit den weg heeft geruimd. Italië moet bevestigd worden als trouwe en werkzame medewerker aan het groote ge meenschappelijke werk van den Europee- schen vrede, omdat het sedert Stresa deze rol op zich heeft genomen. Van niet min der beteekenis is evenwel, de Fransch-En- gelsche samenwerking te handhaven en uit te breiden. De Duitsche herbewapening maakt dat noodzakelijk. Italië zou na eenig aarzelen weer tot de rij der de revisie voorstaande volken kunnen toetreden, cn zoo noodig besluiten tot een revisie met wapengeweld. Het doel van den Volkenbond of ten minste een zijner middelen is in de Euro- peesche aangelegenheden effectief in te grijpen, teneinde den groep der volken te versterken, die tevreden zijn met de gren zen in Europa. De „Matin" schrijft, dat Frankrijk vooral geen oorlog wil. Frankrijk wil geen sanctie maatregelen vanwege den Volkenbond: 1. omdat de Volkenbond in alle vroe gere gevallen in de laatste 15 jaren nooit tot straf- en sanctiemaatregelen is overge gaan; 2. omdat de Volkenbond m de 15 jaar van zijn bestaan geen bepaald wetboek van sanctie-maatregelen heeft uitgewerkt; 3. omdat sanctiemaatregelen in het on derhavige geval of een farce zouden zyn, welke niet waardig zijn aan den Volken bond, of in geval van ernst een algemeene oorlog zouden kunnen teweeg brengen en 4. omdat Frankrijk vooral geen sanc tiemaatregelen wenscht ten gunste van Abessynië. Het blad vervolgt, dat Frankrijk ten gunste van een klein Europeesch land, dat tot zijn beschavingskring behoort, Frank rijk misschien gedwongen zou kunnen wor den -den degen te trekken. Het zal dit evenwel nimmer doen, indien het eenige wilde stammen betreft. „Excelsior" wenscht een voorzichtige Fransdie evenwichtspolitiek te Genève. KONINKLIJK BEZOEK. Onze Koningin bij den Engelschen koning. LONDEN, 3 September (A.NJ5.) H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana zijn vandaag per auto naar Balmoral gereden, waar zij met koning George en koningin Mary de lunch ge bruikten. Dit bezoek droeg geen officieel karakter JAPANSCH PROTEST TE MOSKOU. TOKIO, 3 September (A.N.P.) De Japan- sche ambassadeur te Moskou Ohta heeft in opdracht zijner regeering het protest over handigd tegen de in de redevoeringen van de Japansche communisten op het te Mos kou gehouden congres van de Komitern tot uitdrukking gekomen communistische propaganda. In het protest wordt verklaard, dat de Sovjet-regeering deze propaganda niet al leen niet heeft verhinderd, doch zelfs in de Sovjet-pers heeft gepubliceerd. Moskou wordt verantwoordelijk genoemd voor de activiteit van de Komintern, waar mee het het JapanschSovjet-Russische ver drag overtreedt. STOOMSCHIP AAN KUST VAN FLORIDA GESTRAND. 400 personen in gevaar. NEW YORK, 3 September (A.N.P.) Dins dagochtend vroeg is tijdens een hevige storm het stoomschip „Dixie" met 269 pas sagiers en een bemanning van 140 koppen aan boord aan de kust van Florida op het Arysfort-Riff geloopen. Volgens verminkte radiogrammen wordt het schip, dat op de rots vastzit, door een krachtige golfstroom bedreigd. Verschei dene stoomschepen, welke zich in de buurt bevinden, zoomede kustwachtschepen zijn ter assistentie naar de plaats des on'heils vertrokken. EEN KLEIN MAAR DOODELIJK WAPEN. SYDNEY, 3 Sept. (A. N. P.) De poli tie van Sydney is op zoek naar een doode- lijk, zeer gemakkelijk, te verbergen re volver. Het houdt haar bezig sedert zij vernam, dat een man het in een hotel-bar bij het Centraal-Station te voorschijn had gehaald, en verschillende kogels in den vloer had geschoten, welke later door de autoriteiten werden teruggevonden. Het wapen moet klein genoeg zijn om in een gewoon lucifersdoosje te worden ge borgen, doch het schiet doodelijke projec tielen af, die slechts een achtste inch dia meter hebben en drie zestiende inch lang zijn. Het geluid lijkt op het knippen met de vingers en naar de politie meedeelt, moet de eigenaar een reserve-am munitie van 2000 kogels hebben. Er is gebleken, dat een groote hond, die ziek was, met dit kleine pistooltje werd doodgeschoten, en de politie is er zeker van, dat een mensch er even gemakkelijk mee naar de andere wereld geholpen kan worden. Men gelooft, dat het wapen te Parijs is vervaardigd, aangezien eenige jaren ge leden wapens van soortgelijke afmeting, die kogels, kleiner dan een speldeknop, af vuren voorkwamen. Het geheim van de doodelijkheid is gelegen in het feit, dat de kogel wordt afgeschoten met een heel kleine lading dynamiet. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 3 Sept. Vee. Totaal aan voer 3383 stuks. 170 paarden, 32 veulens, 772 magere runderen, 755 vette runderen, 190 vette kalveren, 374 graskalveren, 557 nuchtere kalveren, 491 schapen en lamme ren, 12 varkens, 30 bokken of geiten. Prij zen per kg.: vette koeien 49, 45 en 2834 cent, vette ossen 45, 40 en 3335 cent, stie ren 41, 38, en 3234 cent, vette kalveren 70, 60 en 3545 cent, schapen 35, 31 en 28 cent, lammeren 36, 33 en 28 cent, graskal veren 34 en 25 cent, nuchtere kalveren 26 en 20 cent, slachtpaarden 40 en 35 cent, veulens 36, 34 en 33 cent, Prijzen per stuk: schapen f 15118, lammeren f 1196, nuchtere slachtk al veren f 754, nuchtere fokkalveren f 16128, slachtpaarden f 130—120—80, werkpaarden f 230—140—80 hitten f 1007060, veulens f 907040, stieren f 200—7150100, kalfkoeien f 190 14090, melkkoeien f 18513585, vaar zen f 1007560, pinken f 706050, graskalveren f 302014 Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel kalm, prijzen iets hooger, prima koe 53, prima os 47. Stieren aanvoer iets korter, handel willig, prijzen hooger, le kwaliteit goed te plaatsen. Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, prijzen als gisteren, prima 75. Schapen en lamme ren, aanvoer ruimer, handel sleepend, prij zen als 2 September. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer minder, handel matig prijzen als vorige week. Paarden, aanvoer iets minder, handel traag, prijzen onveran derd. Veulens voor het leven duurder. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stationnair. Vaarzen en pinken aanvoer iets minder, handel lui, prijzen als vorige week. Graskalveren, aan voer korter, handel tamelijk, prijzen on veranderd. BODEGRAVEN, 3 Sept. Kaas. Aange voerd 319 partijen Goudsche kaas, waaron der alle met rijksmerk, teotaal 14.355 stuks, wegende 29.195 kg. Prijs met R.M. le soort f 2123, 2e soort f 1820. Zwaardere tot f 25. Handel matig. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Cornelis, z. v. M. Spreeuw en J. Stroomer. Leendert Pieter, z. v. L. Lagendijik en G. Klinkenberg. Martinus Joseph Maria, z. v. M. J. Aniba en P. Devi- lee. Jannetje, d. v. P. v. d. Burg en M. Boehlee. Gerardus Leonardus, z. v. L. C. E. Castelein en M. A. Vink. Johannes, z. v. H. Vos en S. Kallenberg. Laurens, z. v. L. v. d. Linden en A. Bodijn. Dirk, z. v. S. Sip en E. v. d. Plas. Jannetje, d. v. J. Boesaard en L. Landman. Adriana, d. v. D. de Jong en M. Hoek. Johanna Helena Maria, d. v. P. J. v. d. Hulst en J. v. d. Zwet. Josina Adriana, d. v. B. Smit en N. Kreuger. Alexander, z. v. J. A. Meijer en J. Minnema. Jan Murk, z. v. J. Butter en J. Berlijn. Johannes Jozef, z. v. J. Kok en G. Tol. Johannes, z. v. J. Bink en F. Verbeek. Johannés, z. v. J. v. Ham en E. E. Beumer. Ondertrouwd: P. C. Rodenburg jm 23 j. en M. J. Nieuwenhuizen jd. 21 j. Gehuwd: J. W. v. Westrienen jm en J. E. Weeda jd. C. v. d. Bijl jm en H. Rem- melenkamp jd. Overleden: V. C. Braun, zn. 2 j. P. N. Kriek m. 74 j. E. J. Claasen-Jans- sen wed.e 77 j. J. Zwarts m. 95 j. BIOSCOPEN. Lido: Goedgekeurd. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Afgekeurd. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 40 Londen 7.327/g New York1.4713/16 Parijs 9.747/g Brussel 24.83 Zwitserland 48.13l/2 Milaan 12.07 Madrid 20.25 Oslo36.85 Kopenhagen32.75 Stockholm 37.80 PraagG.12i/2 Weenen Boedapest Prol. 5 1/2 pet. BEURSOVERZICHT. Ten aanzien van den internationalen po- litieken toestand hebben zich niet veel nieu we gezichtspunten geopend in zooverre men met de oplossing van het Abessijnsche vraagstuk nog geen stap verder is gekomen. Alleen kan worden geconstateerd, dat de meeningen vam de Fransche en de Britsche regeeringen ten aanzien van de houding welke tegenover Italië dient te worden aan genomen niet geheel met elkander in over eenstemming zijn. Ondertusschen valt op het oogenblik met geen mogelijkheid uit te maken, welke wending deze zaak zal nemen. Het Nederlandsche publiek blijft zich in tusschen uiterst gereserveerd betoo- nen en ook heden werd wederom de groot ste voorzichtigheid in acht genomen. Hier bij dient te worden overwogen, dat de beurzen in de Vereenigde Staten gisteren gesloten waren en men dus niet de beschik king had over de gebruikelijke Amerikaan- sche gegevens. Wanneer zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, wordt het koersverloop van Wallstreet meestentijds in mindere of meerdere mate aangelegd als richtsnoer voor de Amsterdamsche boeurs. Thans ech ter moest men het zonder de Amerikaan- sche aanwijzingen stellen. Uit de berichten die van de overzijde van den Oceaan tot ms komen, blijkt echter duidelijk, dat men ook aldaar zich geen gevestigde meening kan vormen omtrent de naaste toekomst. Wel staat het echter vast, dat men in de Vereenigde Staten in bankiers- en handels kringen verre van ingenomen is met de politiek, die door de huidige regeering tot dusverre is gevolgd, en de uitlatingen van de groote bankinstellingen, die dikwijls een vrij scherpe critiek inhouden, vormen daar van het beste bewijs. Alles bijeen bestaan er nog steeds talloo- ze factoren van onzekerheid, die aan de bedrijvigheid op de fondsenmarkten niet ten goede kunnen komen en zooals de si tuatie zich op het oogenblik laat beoordee- len, ziet het er met naar uit, dat hierin spoedig een verandering zal komen. Ook heden droeg de handel een zeer kalm karakter. Voor beleggingswaarden bestond niet veel belangstelling. De koersen konden zich echter ruimschoots handhaven, waar bij in aanmerking moet worden genomen, dat de geldmarkt krap ,was, hetgeen tot uit drukking kwam in een hoogere noteering van prolongatie. Zeer hooge geldkoersen oefenden allicht een druk uit op de notee ring van papieren met een matig rente type. Op de locale aandeelenmarkt was de affaire van beperkte afmetingen. Van de Rubbers beWogen A'dam Rubbers zich hoofdzakelijk juist even beneden 100 pet. Tabakken waren zoo goed als onveranderd, waarbij de omzetten van zeer kleine pro porties waren. Van de Olie waarden gavea alleen Kon. Olies openlijke teekenen van aanwezigheid. Ten opzichte van de vorige slotkoersen kwamen de noteeringen wat hooger te liggen. De Amerikaansche soor ten waren vrijwel onveranderd In Scheepv. en Suikers ging maar weinig om en deze pa pieren ondergingen geen noemenswaardige wijziging. Industrieelen konden zich ge makkelijk handhaven, doch de affaire was onbeteekenend. Ten aanzien van de Ame rikaansche waarden werd een afwachtende houding aangenomen; alleen ging nu en dan iets om in Bethlehem Steels, United States Steels en Anaconda's.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3