ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 INGEZONDEN STUKKEN GEMEENTERAAD VAN STOMP WIJK DE WETHOUDERSVERKIEZING TE LEIDEN. A.s. Dinsdag, den eersten Dinsdag in September zal de Leidsche Gemeenteraad beslissen wie in de komende periode Wet houders van Leiden zullen zijn. Inzonderheid zij, die gestemd hebben op een der drie groote rechtsche partijen, zullen zich hebben afgevraagd of de be slissing dier fracties, om er toe mede te werken, dat van de vier Wethouderszetels er twee door Sociaal-Democraten zullen worden ingenomen, is overeenkomstig de beloften bij den verkiezingsstrijd ge daan, overeenkomstig de beginselen dier partijen, en wat meer voor alle burgers geldt, overeenkomstig het belang van de stad Leiden. Steeds is ons voorgehouden, dat het So cialisme in theorie en practijk het gezag ondermijnt, dat het de grondslagen van het Christendom aantast, en dat de finan- tiëele politiek der Sociaal-Democraten de stad naar de ondergang zal voeren, waar door straks ook sociale maatregelen voor een groot deel onmogelijk zouden worden. Als voorbeeld van wat is beloofd ver oorloof ik mij eenige regels over te ne men uit een der namens een dier par tijen gepubliceerde manifesten: „De Gemeentelijke Overheid neme krachtig stelling tegen alles wat haar eigen gezag en dat der Landsoverheid zou kunnen schaden, bevordere de natio nale gevoelens, en schuwe haar verant woordelijkheid niet. Het finantiëel evenwicht in de gemeen- tebegrooting blijve, als van het allergroot ste belang voor het gemeentecrediet en daarom voor de werkverruiming, onver zwakt gehandhaafd". Deze gedachte is door alle drie der rechtsche partijen gepropageerd. Daarmede is in volslagen strijd, dat, terwijl de mogelijkheid bestaat om die genen van de Wethouderszetels te weren, die in hun verleden bewezen hebben lijn recht tegen deze gedachte te willen in gaan, thans wordt medegewerkt aan de verkiezing van twee Sociaal-Democraten. Veel wordt gehoord de redeneering: laat de S.D.A.P. nu maar eens toonen wat ze kan en of ze haar beloften kan waar maken. Laat echter ieder, die bij eerste opwel ling zoo wel eens gedacht en gesproken heeft, bedenken, dat dë belangen van onze stad Leiden niet mogen worden geschaad ter logische voleinding van een politiek steekspel. Met de belangen van de stad mag niet worden geëxperimenteerd, in de hoop, dat de burgerij alsdan zal inzien, dat de S.D.A.P. niet in staat is te regee- ren. Het voorbeeld van Amsterdam, waar socialist en communist thans de meerder heid hebben, bewijst hoe falikant een dergelijk politiek spel kan afloopen. Over theoretische en practische moge lijkheden in andere steden en over andere verhoudingen dient niet te worden ge sproken. Het gevaar is dan te groot, dat men langs lijnen van geleidelijkheid hoe langer hoe verder afzakt en hoe langer hoe zwakker politiek gaat voeren. Het eenige, dat hier in Leiden dient te geschieden is, dat een zoo krachtig moge lijk protest wordt uitgebracht aan de le den van den Raad, die zich door hun on derhandelen met de S.D.A.P. verbonden hebben om mede te werken aan de ver kiezing van twee socialistische Wethou ders. Als blijkt, dat er inderdaad een krach tig protest tot uiting komt, zien deze daarin hopelijk aanleiding om hun stand punt alsnog te wijzigen. Ook zelfs, als dit onverhoopt niet mocht geschieden, en als de raadsleden de ver antwoordelijkheid voor deze verkiezing ook bij nader inzien zouden durven blij ven aanvaarden, dan nog zal dit protest niet waardeloos zijn, omdat het de aan vang kan zijn van een tijdperk waarin, vanuit de burgerij zelf, veel krachtiger dan thans op handhaving van het gezag en op een gezonde gemeentelijke politiek zal worden aangedrongen, en veel meer dan vroeger scherp zal worden toegezien op die raadsleden, die zich in bepaalde ge vallen bij de destructieve politiek der so ciaal-democraten aansluiten. P. G. KNIBBE. Wij zouden den geachten inzender wil len adviseeren, zijn oordeel, dat een ver oordeeling is, nog wat op te schorten, tot dat hij heeft kennis genomen van de m o- t i e v e n, die de leden der drie rechtsche Raadsfracties hebben bewogen, om te handelen, zooals zij gehandeld hebben. Dat is toch wel een eisch, die de beschul digden mogen stellen! Bedoelde motivee ring zal men kunnen vernemen bij de eerstvolgende behandeling van de ge in eentebegrooting in den nieuwen Raad; kan men ook in de „Kiesvereeniging" van eigen partij vernemen. Heden zullen wij niet op den inhoud van het ingezonden stuk ingaan. Alléén dit: de schrijver staart zich o.i. blind op theorie, en ziet niet voldoende d e e schen van de practijk, die de po litiek stelt. Red. SPORT WIELRENNEN NIEUW SWIFT. Wedstrijden van hedenmiddag afgelast. In verband met de gesteldheid van het terrein zullen de grasbaanwedstrijden, wel ke hedenmiddag zouden worden gehouden, afgelast. Zij zullen thans worden gehouden op 15 September as. Morgen zal voor de competitie voor alle categorieën een tijdrace worden gehouden. De bijeenkomst is ditmaal vastgesteld bij café „De Eerste Aanleg" aan de Haagschc Schouw. Start 9 uur. Onder voorzitterschap van burgemeester W. Keijzer kwam de Raad der gemeente Stompwijk in openbare vergadering bij een. Secr. is de heer H. J. van Delft. Aan wezig elle leden. Opening met gebed. Na een opmerking van den heer Wil- lemse betreffende de noutlen van 26 Juli j.l. worden alle notulen onveranderd goed gekeurd. Ingekomen zijn de goedkeuring van Ged. Staten van de Kasgeldleening en van de aanbesteding slootdemping Westvlietweg. Goedkeuring van de Kroon van de veror dening, regelende de jaarwedden van de veldwachteds; alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt het voorstel tot toe kenning vergoeding aan de R.-K. school voor B. L. O., de St. Theresiaschool te Delft en in verband hiermede tot wijzi ging der gemeentebegrooting, dienst 1935, welk voorstel na eenige opmerkingen van den heer Bloemheuvel z.hs. wordt aange nomen; ook de wijiging gemeentebegrooting 1935 en de af- en overschrijving worden z.hs. goedgekeurd- Het voorstel tot overname om niet van grond van den heer K. Reedijk, Westvliet weg 131, worodt z.hs. aangenomen. Een verzoek van de café houders. Ter tafel komt het voorstel tot afwijzen de beschikking op verzoekschriften van het bestuur de „Hanze" afd. Leidschendam en van de afd. 's-Gravenhage van den Nieu wen Nederl. Bond van Koffiehuishouders en Slijters „Nienebokos" om toepassing te geven aan het bepaalde in artikel 31 duo- decies par. 2., Ie en 2e lid der wet op de Personeele Belasting. De voorzitter deelt mede, waarom B. en W. voorstelden afwijzend te beschikken. Intusschen, aldus de voorzitter, is een voorstel ingekomen van de R.-K. fractie, om het verzoek in te willigen. Hij noemt dit de zaak vooruitloopen, omdat wij nog niet weten, wat de begrooting brengen zal; hij vindt dit daarom verkeerd en vermoedt dat Ged. Staten het niet zullen goedkeu ren. Hij weet niet, welke standpunt de wethouders hebben ingenomen en of deze met het voorstel der R.-K. fractie mede- gaan; hij wil adviseeren het voorstel van B. en W. aan te nemen. Weth. van Wijk merkt op, dat deze zaak in de fractie is besproken^ en hij door de besprekingen tot andere gedachte is ge komen, omdat deze menschen inderdaad voor zware lasten zitten en de bedrijven noodlijdend zijn. Zij hebben echter ge meend niet alles te moeten doen, doch om 1/3 verlaging te geven. De heer Willemse merkt op, dat het verzoek vorig jaar kwam midden in de begrooting en daarom toen afwijzend is beschikt. De toestand is intusschen voor deze menschen wel minder, doch niet be ter geworden. Hij vindt het onrechtvaar dig als deze menschen niet gëlijk zouden gesteld worden met andere bedrijven. Hij weet niet, of de genoemde cijfers, wat het de gemeente bij verlaging zou kosten juist zijn, doch deze cijfers worden lager, omdat de R. K. fractie slechts 1/3 verla ging vraagt. Mochten Ged. Staten afwijzend beschikken, dan kunnen wij er niets aan doen, doch dan hebben wij gedaan, wat wij konden doen. Hij is van meening, dat in UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Dinsdagmiddag te 2.30 uur. Onderwerpen ter beimandeling: 1. Installatie nieuwe leden; 2. Benoeming van twee wethouders; 3. Ingekomen stuk ken; 4. Begrootingawijziging dienstjaar 1935 5. Vaststelling eerst suppletoir kohier Straatbelasting. LEIDSCHENDAM. K J.M.V. Zaterdag 31 Aug. Zwemmen van 7.30 tot 9.30 te Den Haag. Zondag 1 September: Excursie naar het Westland, druiveneien te Naaldwijk. Ver trek Damlaan 36 per fiets te 2 uur. Aan komst te Naaldwijk te 3 uur, vandaar ex cursie naar de kweekerijen in samenwer king met de K.J.M.V. afdeelingen Den Haag, Leiden, Haarlem en Heemstede. Maandag 2 September van 8.1510.30 uur Sociëteitsavond. Gelegenheid voor het be talen van contributie. Massale ledenbijeen komst (Kringvergadering) op Maandag 9 September a.s. te Den Haag. Alle jonge Middenstanders al of niet georganiseerd worden verwacht. Bijzonderheden volgen. St. Josephgezellen. Zondag te 6.30 uur alg. H. Communie van de Maria-Congrega- •tie. Bijeenkomsten te 11.30 en te 7.30 uur. Tevens gelegenheid om contributie te beta len. Dinsdag te 8 uur Maria-Congregatie, waarna ontspanning. Donderdag te 7.30 uur Biljartclub AD.O. Zaterdag te 7.30 uur ontspanmingsbijeen komsten. Oefenavonden van de tooneelclub „Adolf Kolping" op de afgesproken tijden. OUDE-WETERING. Bliksem op een zeiljacht geslagen. Gis teren woedde boven deze gemeente een hevig onweer. Ongelukken van ernstigen aard kwamen weliswaar niet voor; alleen zij vermeld^ dat de bliksem is ingeslagen in het in het Bra assem ermeer gelegen zeil jacht van den hier welbekende Inddë-vlie- iger, den heer Sillevis. In de achterplecht deze iets kan worden gedaan en vertrouwt dat den raad met het voorstel zal kunnen meegaan om deze menschen 1/3 verlaging te geven en de biljartbelasting terug te brengen op 10. De Voorz. antwoordt, dat de kwestie van de biljarts nog kan bekeken worden, hier staat hij niet afwijzend tegenover. De heer Vink zet allereerst zijn meening uiteen naar aanleiding van de woorden van den heer Willemse en het standpunt, wat de wethouders thans hebben ingenomen. Hij vond het prae-advies van B. en B. juist en vindt het niet onrechtvaardig, want wij houden ons aan de wet, wanneer de heer Willemse had gezegd, dat hij het onder de tegenwoordige omstandigheden onbillijk vond, dan zou hij hiermede accoord kun nen gaan. Z.i. is het verzoek te laat inge komen en is geprobeerd om op het laatste oogenblik het verzoek er toch door te krij gen, doch er is thans z. i. geen besluit te nemen, dat effect zal sorteeren. Hij is over tuigd, dat Ged. Staten niet zullen goed keuren en daarom geeft hij in overweging punt a van het prae-advies van B. en W. aan te nemen en punt b in overweging te nemen. De heer Bloemheuvel vindt het een moei lijke kwestie om hierover nu direct een be slissing te nemen en zet zijn standpunt uit een en meent zich in de gegeven omstan digheden bij het praeadvies van B. en W. te moeten neerleggen. De heeren Willemse en Vink voeren hier over nog het woord, waarna het voorstel van B. en W. in stemming wordt gebracht, waarbij de voorzitter nog opmerkt, dat B. en W. de toestemming geven, dat B. en W. nog dit jaar zullen komen met een voor stel inzake biljarts, want hij vreest, als het voorstel van B. en W. wordt verworpen en Ged. Staten afwijzend beschikken, dat dan niets zal worden bereikt. Het voorstel van B. en W. wordt echter met 74 stem men verworpen, terwijl het voorstel der R.K. raadsfractie met 74 wordt aangeno men. Het verzoek der oudercommissie inzake gebruik gymnastieklokaal wordt z. h. s. ingewilligd, waarbij de heer Bloemheuvel dank brengt aan B. en W. Op den vooravond van den verjaardag van H. M. de Koningin, biedt de voorzitter namens allen de beste gelukwenschen aan en hoopt, dat H. M. de Koningin onder Gods zegen nog vele jaren voor ons en ons land moge gespaard bleven. (Applaus). Afscheid. De voorzitter dankt op deze laatste ver gadering van den ouden Raad, ook mede namens den Secretaris en de ambtenaren de heengaande leden, de heeren Hoogeveen en Els wijk voor het vele goede en de vele werkzaamheden in het belang der Gemeen te verricht en voor de prettige samenwer king en hoopt, dat het hun en hunne ge zinnen onder Gods zegen goed moge gaan. Beide heeren danken den voorzitter voor de hartelijke woorden en den Raad voor de prettige samenwerking en spreken de hoop uit, dat den nieuwen Raad in den zelfden geest voortwerken en onder Gods zegen veel gezond en gezegend werk in het belang der gemeente mogen doen. Hierna sluiting. werd twee gaten geslagen. Brand ontstond er evenwel niet. Op het schip bevonden zich geen personen. NOORD WIJK. Concert. Het R. K. Fanfarecorps „Ex celsior" heeft het voornemen op Zaterdag 31 Augustus een concert te geven op het Linden plein n.m. 8.15 uur ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin. WIJ EN „DE DRIE". Uit velerlei persbeschouwingen blijkt ons, dat de houding van de drie Katholieke Ministers in het niet-of-wel-gewijzigde Ka- binet-Colijn niet altijd juist wordt begre pen. Vooreerst zij vastgesteld, dat deze drie Ministers zitting hadden en nu weer heb ben in een extra-parlementair Kabinet, dat in tegenstelling tot een parlementair Kabi net, niet op den vasten steun van een be paalde Kamermeerderheid, waaruit het Ka binet is opgebouwd, kan rekenen. Dit maakt dus uiteraard de verhouding tus- schen de partijen en de betreffende minis ters minder gebonden. Daarbij voege men de eigen verantwoor delijkheid van de ministers, die niet als leden der Partij, maar als raadgevers van de Kroon in het Kabinet zitting hebben. Het zal duidelijk zijn, dat het onder deze omstandigheden denkbaar is, dat de drie Katholieke Ministers in het geschilpunt tus- schen Colijn en Aalberse over al of geen consequente deflatie (een economisch vraagstuk) een ander inzicht kunnen heb ben, dan de heer Aalberse. De Katholieke Staatspartij stelt er prijs op, deze eigen staatsrechtelijke positie van de Ministers te erkennen en te ontzien. Vandaar dan ook, dat zij zoo goed als geen gebruik maakt van de mogelijkheid om Ka tholieke ministers op haar politieke bijeen komsten als sprekers uit te noodigen. Evenzoo wenscht zij de houding der „drie" niet te zien als een oonflict in de Partij: zij ziet het conflict van Juli-1935 als een conflict met het extra-parlementaire Ka binet-Co lijn in z'n geheel. Dat in dat Ka binet drie leden der R.K. Staatspartij zit ting hebben, voor wier benoeming en da den zij, politiek gesproken, niet verant woordelijk is, doet daaraan niets af. Wij zeggen het den voorzitter van de Partij na: „Persoonlijke waardeering voor „talenten en werkkracht, eerbiediging van „afwijkend inzicht in de mogelijkheid om „onder bepaalde omstandigheden het land „te dienen, kan en moet hier geheel buiten „staan. Wanneer dat inzicht op den grond slag van zakelijke gegevens weer zou „kunnen samenvallen, zouden wij tot de „eersten behooren, die zich daarin ver heugden". Wij vertrouwen, dat onze lezers bij eenig nadenken tot de conclusie zullen komen, dat deze houding der R.K. Staatspartij te genover een extra-parlementair Kabinet en zijn leden de eenig juiste genoemd mag worden. „De Opmarsch". LAATSTE BERICHTEN OFFERBLOKKEN OPENGEBROKEN. Jeugdige inbrekers. In de parochiekerk te Chèvremont ge meente Kerkerade, werden Donderdag op klaarlichten dag offerblokken opengebroken blijkbaar met een bijtel. Gisteren werden door de gemeentepolitie in de St. Marti- nuskerk te Kerkerade twee jongens van 12 en 15 jaar aangehouden, die gepoogd had den de offerblokken in deze kerk te forcee- ren. Bij fouilleering bleken zij in het be zit te zijn van een schroevendraaier, een electrische damp en een boksbeugel. Het tweetal is naar het politiebureau overge bracht. HET MOTORSCHIP „TVAN" TE IJMUIDEN BINNENGEBRACHT In zinkenden toestand op de Noordzee aangetroffen, bemanning in arrest gesteld Het motorschip „Ivan", dat eenige dagen geleden op zoo geheimzinnige wijze uit Rotterdam verdween, is in den afgeloopen nacht in IJmuiden binnengebracht, door de logger Sch. 297, die het scheepje op de Noordzee oppikte in bijna zinkenden toe stand: het vaartuigje had zeer veel schade opgeloopen. De opvarenden zijn in arrest gesteld en zullen vandaag naar Overschie worden ge transporteerd, om aldaar ter beschikking van de politie te worden gesteld. VERLAGING VAN VASTE LASTEN Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, heeft zich dezer dagen met een adres tot den Ministerraad gewend, waarin mededeeling wordt gedaan van de resolutie, welke door de onlangs gehouden Alg. Bondsvergade ring te Apeldoorn met algemeene stemmen werd aangenomen. In deze resolutie wordt overwogen, dat bij voortdurend dalende omzetten de uit komsten van het middenstandsbedrijf een ontstellenden achteruitgang vertoonen, mede als gevolg van de onvoldoende ver mindering van den druk der vaste lasten. De vergadering sprak als haar meening uit, dat maatregelen tot verlaging van be lastingen, bedrijfstarieven, huren en an dere bedrijfsonkosten uitermate urgent zijn. Zij noodigde het hoofdbestuur uit bij de overheid met klem aan te dringen op spoe dige totstandkoming van zoodanige voor zieningen, dat het aanpassingsproces voor het middenstandsbedrijf vergemakkelijkt wordt, zonder dat zijn bestaansmogelijk heid in gevaar komt. Het hoofdbestuur aan deze opdracht uit voering gevende, heeft den Ministerraad medegedeeld, dat zeer op prijs zou wor den gesteld, indien de voorgenomen wette lijke maatregelen tot verlaging van vaste lasten worden uitgebreid tot die onder- deelen, welke nog niet in het wetsontwerp zijn vervat. In het bijzonder wordt daarbij gedoeld op de tarieven van electricïteit, water en gas, terwijl gewaarschuwd wordt tegen verdere verhooging van de personeele be lasting voor bedrijfslokaliteiten. TELEGRAMMEN AANVARING IN HET KANAAL. LONDEN, 31 Aug. (A.N.P.) In het Kanaal heeft heden een aanvaring plaats gehad tusschen het slagschip „Ramillie" en het Duitsche ss. „Eisenach". Beide schepen zijn beschadigd. De Eisenach wordt door twee slagschepen naar Dover opgesleept. Het slagschip, dat een bemanning van 1000 man aan boord heeft, is op weg naar Portland. De Eisenach was onderweg van Braila naar Huil. Bij de admiraliteit is slechts één bericht binnengekomen, dat meldt: Wij hebben een aanvaring gehad met het ss. Eisenach. Ik bied bijstand tot sleep- schip komt. En zijn twee dooden. LONDEN, 31 Aug. (A.N.P.) Om twee uur in den afgeloopen nacht was de Ra- millies nog steeds in de nabijheid van de Eisenach teneinde zoo noodig hulp te bieden. LONDEN, 31 Aug. (A.N.P.) -- Volgens de „Times" woedde bij de botsing van het Britsche slagschip „Ramillies" met het Duitsche stoomschip „Eisenach" een he vige wind, terwijl het zicht door den re gen ernstig werd bemoeilijkt. De „Ramil lies" heeft de „Eisenach" drie uren lang met zoeklichten beschenen en het daar door mogelijk gemaakt de sleepboot te na- BIOSCOPEN. Lido: Goedgekeurd. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: AlgekeurcL deren en om kwart voor twaalf een sleep kabel vast te maken. Volgens een bericht uit Dover bevond de „Eisenach" zich vannacht om ongeveer twee uur op twee mijlen ten Oosten van den haveningang van Dover. De „Eisen- nach" wordt gesleept door de „Lady Dun- cannon". HET ABESSIJNSCHE CONFLICT Oorlog is niet meer te vermijden PARIJS, 31 Augustus (A.N.P.) Hoe meer de datum van de bijeenkomst van den Volkenbondsraad nadert, hoe meer in politieke kringen te Parijs de indruk wordt versterkt, dat ook de besprekingen te Genève den loop der gebeurtenissen niet meer zullen kunnen ophouden. Men spreekt dan ook steeds minder over de mogelijkheid om uitbreken van den oorlog tusschen Italië en Abessynië te verhinde ren, doch richt de geheele aandacht erop den oorlog te localiseeren en een terugslag op Europa te verhinderen. „l'Oeuvre" is van meening dat de Italiaansche troepen midden September tot den aanval zullen overgaan. Laval heeft in een onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur er slechts op gewezen, dat par. 7 van art. 15 van het Volkenbondsstatuut, Mussolini het recht geeft oorlog te voeren, wanneer hij zich overigens nauwkeurig houdt aan dit art. 15 en ook aan den daarin voorzienen wachttijd van 3 maanden. Het blad ziet in de sanctie-maatregelen slechts een moreel effect, doch acht het niet buitengesloten, dat de Fransche regeering zich onder ze- zekere voorwaarden zal aansluiten bij 't En- gelsche standpunt. CONTRACT TUSSCHEN ABESSIJNSCHE REGEERING EN ENGELSCH- AMERIKAANSCHE BELANGEN? Inzake economische exploitatie. LONDEN, 31 Aug. (A.N.P.) De cor respondent van de „Daily Telegraph" in Abessinië seint, dat een buitengewoon be langrijke commercieele overeenkomst he den onderteekend is tusschen de Abes- sijnsche regeering aan den eenen kant en Engelsch-Amerikaansche belangen aan den anderen. Ter uitvoering van dit con tract zou een bedrag benoodigd zijn van omstreeks 10 millioen, dat hoofdzake lijk te New York bijeengebracht zou wor den. Het contract verleent aan F. W. Ricket, van de Corporatie tot Exploitatie en Ontwikkeling van Afrika, de uitslui tende rechten op het ontginnen van olie, mineralen en andere bodemrijkdommen in de helft van het Abessijnsche rijk voor den tijd van 75 jaar. Het contract maakt een intensieve ontwikkeling met behulp van Engelsch en Amerikaansch kapitaal mogelijk, waardoor Abessinië geheel zou kunnen worden gemoderniseerd. De cor respondent van genoemd blad seint ver der, dat het ontginningswerk vrijwel on middellijk ter hand zal worden genomen. Geologen, hoorders en ander ontginnings- personeel zullen binnenkort voor het on derzoek in het land arriveeren. Sir Percy Phillips de correspondent van de Daily Telegraph verneemt voorts nog, dat nog andere onderhandelingen gaande zijn en reeds vorderingen gemaakt hebben, die van nog groote belang voor Engeland zullen blijken te zijn en die be trekking hebben op de wateren van het Tanameer, de bronnen van de Blauwe Nijl, welke door een syndicaat geëxploi teerd zouden worden. Dit syndicaat zou een combinatie zijn, gevormd uit Abes sijnsche, Soedaneesche en Egyptische be langen, met een kapitaal van omstreeks 10 millioen, dat gezamenlijk zou wor den opgebracht. Men zou zich, nog steeds volgens den correspondent van de .Daily Telegraph" voorstellen een dam te bouwen aan het eind van het meer, met pompstation, zoodat men een regel matige watervoorziening van de Blauwe Nijl en daarmede van Soedan en Egypte zou kunnen tot stand brengen, en ook duizenden acres thans braakliggend land. tot ontginning zou kunnen brengen. De Abessijnsche regeering zou van meening zijn, dat de gedane voorstellen een zeer bevredigende oplossing van het probleem van het Tanameer vormen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij ook zeggen waar het ijkkantoor is gevestigd in den Haag? En wanneer is het geopend? Antwoord: Het ijkkantoor te den Haag is gevestigd Varkenmarkt 1B. Kan tooruren ons onbekend. t MARKTBERICHTEN VEUR, 30 Aug. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort f 1.002.40, 2e soort f l.gele komkommers le soort f 1.50 2.80, 2e soort f 1.001,40, kropsla le soort f 0.501.00, peen f 3.604.90, bloemkool f 4.90—8.30. 2e soort f 2.50—3.10, uitschot f 1.50, tomaten (mid.) f 1.501.80, gr. ron den f 1.50—1.60, 2e soort f 1.50—1.60, 3e soort f 1.00—1.20, bonken f 1.00—1.30, an dijvie f 0.500.90, spinazie per 4 kg. 225 cent, postelein f 2.503.00, prei f 1.301.60 selderie f 0.701.20, snijboonen f 5.107.00 spercieboonen f 46.50, doperwten 2123 cent, appelen f 4.609.50, peren f 3.10 15.60, pruimen f 0.701.30, meloenen 512 cente, druiven 1012 cent.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3