WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 NOG KOEL DE BILT SEINT: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijken tot Noord-Westelijken wind, zwaarbewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog enkele re genbuien, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.3 te Reykjavik. Laagste barometerst.: 747.4 te Blaavandshuk De kern van de depressie bleef vrijwel stationnair op de Noordzee. Het eerste re genfront passeerde gisteren met matige re gen en flinke afkoeling ons land. Secundai- ren strekken zich Oost- en Zuidwaarts uit. Over bijna het geheele Westelijke gedeelte van het vasteland en over de Britsche Eilanden is het weder slecht. Zware regens traden in de afgeloopen 24 uur op, terwijl sterke afkoeling intrad. Over Scandinavië herstelde zich de hooge drukking, hier bleef het weer nog goed. Over IJsland steeg de barometer nog. De drukverdeeling en hare veranderingen wijzen nog op het aanhou den van het koele weer. De nachttempera- turen zullen nog dalen, de kans op regen buien blijft vrij groot. LUCHTTEMPERATUUR. 17 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Woensdagnamiddag 8.30 uur tot Donderdagmorgen 5.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Op Donderdag 29 Aug. v.m. 3.47 uur en nam. 4.03 uur. BINNENLAND PROF. Dr. JAC. VAN GINNEKEN. Bij zijn zilveren priesterfeest. Heden viert Prof. Dr. Jac. van Ginne- ken van de Nijmeegsdhe Keizer Karei Uni versiteit zijn zilveren priesterfeest. Het zal nauwelijks noodig zijn, bij deze gelegenheid aandacht te verzoeken voor de verdiensten van den jubilaris als priester, als geleerde en als man van actie, want zelfs de school kinderen kennen zijn naam en er is wei geen ontwikkeld katholiek, die niet d-si spontanen Jesuiet een lezing hoorde hou den of zijn publicaties over een of ander der tallooze door hem behandelde vraag stukken volgde. Taalkundige van genialen aanleg, deed hij zijn intrede in de weten schappelijke wereld met een proefschrift, dat een meesterwerk was; hij hervormde de taalwetenschap, wees nieuwe banen aan de litteratuurstudie, bracht oorspronke lijkheid in de Katholieke Apologie, wees op het verband tusschen ethnologie en taal structuur, onderzocht de bronnen van de .Navolging van Christus", nam initiatief tot reorganisatie van de katholieke jeugd verenigingen in Nederland, sprak op alle katheders, schreef in tallooze tijdschriften en stichtte er zelf een, en vond bij dat alles nog gelegenheid tot de regelmatige publi catie van boekwerken even verscheiden van inhoud als prikkelend van stij'l. Jesuiet, die fier is op zijn Compagnie van Jesus, neemt deze hooggeleerde een bijzon dere plaats in tusschen de wetenschaps beoefenaren van zijn tijd door de onaf scheidelijke eenheid van zijn geestelijkheid en zijn geleerdheid. Zijn lijfspreuk „Psyche nikai", „De ziel verwint", teekent hem als den verklaarden vijand van de materialis tische wetenschapsbeoefening, zijn overtui ging, dat de ziel van nature christelijk is, verklaart deze lijfspreuk nader en doet ons begrijpen, waarom hij door zijn actieve na tuur gedrongen wondt aandeel te nemen in eik goed katholiek initiatief. Pater van Ginneken is geboren te Ouden bosch in Noord-Brabant en bewaarde de levensliefde en den zin voor vroomheid, welke den Brabander kenimerken, in een gaxe, edele harmonie. Moge zijn zilveren priesterfeest, dat een zoo vurige jeugd en zoo rijken mannenleeftijd bekroont, maar dat reeds den eersten ouderdom aankon digt, de inleiding wezen tot nog vele vrucht bare jaren, want men zegt, dat voor de geniale wetenschapsmannen de ouderdom de vruchtrijkste periode is van het leven. „Tijd." PRUS TAXE-MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con sumptie-melk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4 yK cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. EEN GEZINSUITGAVENONDERZOEK. Gezinnen uit 's-Hertogenbosch, Amersfoort, Harlingen, Leeuwar den, Groningen, Veendam, Mep- pel, Nijmegen, Hilversum en Lei den kunnen zich voor het onder zoek opgeven. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werd eenige maanden geleden (29 Juni 1935) begonnen met een onderzoek naar de uitgaven van gezinnen 'in ver schillende gemeenten. Het onderzoek be oogt inzicht te verkrijgen in het verbruik van gezinnen van verschillende welstand. Meer dan 300 gezinnen hebben zich des tijds als deelnemers opgegeven. Het Bureau is thans in de gelegenheid het onderzoek uit te breiden tot eenige andere plaatsen, t.w. 's-Hertogenbosch, Amersfoort, Harlingen, Leeuwarden, Gro ningen, Veendam, Meppel, Nijmegen, Hil versum en Leiden. Het is de bedoeling aan de gezinnen, die bereid zijn mede te werken, te verzoe ken één jaar lang alle uitgaven, die zij doen, vanaf Zaterdag 28 September 1935 te noteeren in huishoudboekjes, die door het Bureau beschikbaar worden gesteld. De over een vol jaar verzamelde gege vens zullen o.m. de basis vormen voor de berekening van z.g. duurtecijfers. Deze duurtecijfers duiden aan de wisselende koopkracht van het geld, dat de gezinnen gebruiken om hun levensonderhoud te betalen; zij geven dus weer de verhou ding tusschen de voor eenzelfde hoeveel heid goederen en diensten berekende geldbedragen op verschillende tijdstippen, waarbij dan wordt uitgegaan van het voor één dezer tijdstippen berekende bedrag, dat gelijk 100 gesteld wordt. Om duurte cijfers te kunnen berekenen moet men echter eerst beschikken over de resulta ten van het gezinsuitga venonderzoek, waaruit men alle uitgaven der gezinnen benevens het geldbedrag voor de totale kosten van levensonderhoud der gezinnen leert kennen. Er rest dan nog regelmatig na te gaan, welke veranderingen dit totale geldbedrag in den loop der jaren onder gaat tengevolge van prijs ver and erin gen. Het zou te ver voeren uitvoerig te beschrij ven op welke wijze dit geschiedt. Volstaan moge worden met de opmerking, dat het Bureau de prijsveranderingen van elk ar tikel geregeld zal moeten opnemen en daartoe inlichtingen zal moeten inwinnen in de winkels en magazijnen, waarin de gezinnen plegen te koopen. Deze duurte cijfers zijn als objectieve maatstaf voor het meten van de koopkracht der loonen van groote beteekenis, o.a. bij loononder handelingen tusschen werkgevers en werknemers. Belangrijk is het gezinsuitgavenonder- zoek voorts, omdat daaruit voor tal van artikelen van dagelijksch levensonderhoud kan blijken, in welke mate en tot welke bedragen die artikelen door de in het on derzoek betrokken gezinnen werden ge kocht; door omrekening op de geheele be volking kan vervolgens het totale ver bruik van elk dier artikelen op globale wijze worden besekend. Zulke verbruiks- aanwijzingen zijn voor de vencooo- en productiepolities van handel en nijverheid van groot belang. Ook kan een deel van het in den loop van een vol jaar verzamelde materiaal voor onderzoekingen op het gebied van de voedingswaarde van niet te onderschatten beteekenis zijn. Alle hier genoemde doeleinden maken het gezinsuitgavenonderzoek tot een werk van groote sociale en economische betee kenis, terwijl de gezinnen, die hieraan hun mede werking verleen en, arbeid ver richten, die ver boven het individueele belang uitgaat, omdat hij geschiedt in het belang van de geheele volksgemeenschap De medewerkende gezinnen kunnen er van verzekerd zijn, dat ten aanzien van de door hen verstrekte gegevens door het Bureau volstrekte geheimhouding tegen over derden (Belastingen, enz.) in acht genomen wordt. De gezinnen, die zich tot medewerking bereid verklaren, ontvangen tegen den tijd, dat het onderzoek aanvangt, van het Bureau de noodige stukken (huishoud boekjes en aanwijzingen voor de invul ling der boekjes). Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal het zeer op prijs stellen, indien gezin nen, die in dit onderzoek belang stellen en daaraan hun medewerking willen ver leen en (normaal samengestelde gezinnen met kostgangers), zich alsnog vóór 15 Sep tember a.s. aan het Bureau, Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage, opgeven. DE SPLITSING VAN HET DEPARTE MENT VAN OECONOMISCHE ZAKEN. Met ingang van 2 September. Bij Kon besluit van 21 Augustus is met ingang van 2 September: op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan dr. ir. H. C. J. H. Gelissen als minister van oeconomische zaken en aan mr. dr. L. N. Deckers als minister van de fensie, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan de Ko ningin en aan den Lande bewezen; benoemd tot minister van handel, nijver heid en scheepvaart dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen en tot minister van landbouw en vis- scherij mr. dr. L. N. Deckers; tijdens de ontstentenis van een minister van defensie, het beheer van het departe ment van defensie, ad interim, opgedragen aan den minister van staat, minister van koloniën, dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers. NIEUW EERSTE KAMERLID. In de zitting van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Eerste Karner is in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming tot lid door den heer J. Schilthuis, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard Mr. W. H. M. Werker (VJD.), te Amster dam. DE STAKING IN DE TILBURGSCHE WOLLENSTOFFEN-INDUSTRIE. Wilde staking niet verder uitgebreid. Aankondiging van de fabrikanten. „St.- Lambertus" spoort zijn leden aan het werk niet te verlaten. Gistermiddag is de staking onder de ar beiders in de wollenstoffen-industrie niet verder uitgebreid. Het is mogelijk, dat en kele arbeiders in den loop van den dag het werk nog hebben neergelegd, doch 29 fabrieken werken nog normaal door. Het aantal stakers wordt op ongeveer 1200 geschat. Het hoofdbestuur van de R.-K. Arbei ders vereen i ging „Lambertus" heeft haar le den aangemaand aan het werk te blijven en onder geen voorwaarden het werk neer te leggen. In alle fabrieken is door de leden van den Tilburgschen fabrikantenbond de vol gende aankondiging opgehangen: Aangezien op verschillende fabrieken, aangesloten bij den Tilburgschen Fabrikan tenbond onder het personeel een wilde sta king is uitgebroken, brengen wij het vol gende ter kennis van het personeel: 1. Al die leden van ons personeel, die morgen, Woensdag 28 Augustus, niet op het voor hen geldende aanvangsuur him arbeid hervatten, worden geacht de dienst betrekking ongerechtvaardigd te hebben verbroken. 2. De wet op het arbeidscontract geeft den werkgever het recht ter zake van het onrechtmatig verbreken der dienstbetrek king een schadeloosstelling, ter grootte van één week loon, te vorderen. 3. Van al degenen, die morgen, Woens dag 28 Augustus de arbeid niet op het voor hen geldende aanvangsuur hervatten, zal deze schadeloosstelling gevorderd worden door inhouding van het arbeidsloon over de afgeloopen kalenderweek. 4. Voor degenen, die de arbeid morgen op normale wijze hervatten, zal de beta ling van het arbeidsloon over de afgeloo pen kalenderweek geschieden op Donder dagmiddag 29 Augustus. 5. Degenen, die de dienstbetrekking op onrechtmatige wijze hebben verbroken, en morgen in gebreke blijven de arbeid op normale wijze te hervatten zullen boven dien geen aanspraak kunnen maken op uit betaling der vacantiedagen. 6. De werkgevers behouden zich uit den aard der zaak volledige vrijheid voor ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden, die zullen gelden voor het geval de wilde sta king blijft voortduren. ZWARE VARKENS OPGERUIMD. Door compensatie-transacjtie met Duitse hl and. De varkens, welke tegen ihvoer van een partij van 13.000 ton Duitsche tarwe in Ne derland, naar Duitschland zullen worden uitgevoerd, vormen het restant van de par tij zware varkens, die het vorig jaar door de Nederlandsche Veehouderij-Centrale uit de markt zijn genomen en ingevroren. Het betrof toen een groot kwamtum zwa re varkens, dat ten gevolge van het terug- loopen van den baconexport, niet op ex portgewicht kon worden afgenomen, en z.g. garantievarkens, die door de Nederlandsche Veehouderij-Centrale werden overgenomen met de bedoeling, steun te verleenen voor namelijk aan de kleine boeren, voor wie de dóór een te groot aanbod van zware var kens dreigende prijsdaling op de vrije markt funest zou worden. De overgeno men varkens werden voor het grootste ge deelte ingevroren en in koelhuizen in Ne derland, en voor een deel ook in Duitsch land, opgeslagen, waarbij de Veehouderij- Centrale de verwachting koesterde de var kens regelmatig naar Duitschland te kun nen spuien. De steeds toenemende clearing-moeilijk heden, die reductiepercentage op onzen ex port naar Duitschland naar het inzicht der regeering noodzakelijk maakten, haalden een streep door deze verwachtingen, waar door de Veehouderij-Centrale bleef zitten met een grooten voorraad ingevroren var kens, waarvoor geen afzetgebied te vinden was. Een deel van deze partij van ongeveer 60,000 varkens is toen verwerkt in de cri sis-blikken gehakt (half rundvleesch, half varkensvleesch), die voor distributie aan werkloozen beschikbaar worden gesteld. Voorts maakte de Veehouderij-Centrale in April een aanvang met het bij inschijving door vetsmelterijen doen uitsmelten van de oudste der ingevroren varkens, ten ein de op die wijze den voorraad te verminde ren. De daardoor verkregen reuzel werd voor den export bestemd. In totaal zijn door uitsmelting ongeveer 80.000 varkens opgeruimd. Fabricage varkensgehakt. Ten slotte is mèn enkele maanden gele den begonnen met de fabricage van crisis- blikken zuiver varkensgehakt voor distri butie aan werkloozen. Daarvoor zijn onge veer 20.000 der ingevroren varkens ver werkt. Het spek van deze varkens werd uitgesmolten. Er restte thans nog een par tij van ongeveer 15.000 ingevroren varkens, welke nu door Duitschland wordt afgeno men, waarmede dan de geheele partij in gevroren varkens is opgeruimd. Zooals gemeld, geldt het hier een com pensatie-transactie met gesloten beurzen. De varkens worden betaald met 13.000 ton Duitsche tarwe, die hier door de Akker- bouw-Centrale zullen worden onderge bracht. De prijs van de tarwe zal ongeveer 4.50 per 100 K.G. zijn, inclusief de 1.50 monopolie-heffing. Een deel van de partij is reeds door de Nederlandsche markt op genomen. Het grootste deel zal waarschijn lijk bestemd worden voor veevoeder, ter wijl een ander deel, afhankelijk van de kwaliteit, vermoedelijk als broodgraan ge bruikt zal kunnen worden. „Tel." KONINGIN EN PRINSES KEEREN 10 SEPTEMBER TERUG. Naar men ons bericht ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin om, met H. K. H. de Prinses, op 10 September a.s. per stoomschip van de Maatschappij „Zeeland" hier te lande uit het buitenland terug te keer en. Hare Majesteit en H. K. H. de Prinses zullen dan haar intrek nemen in het land goed „De Ruigenhoek". HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PRINS HENDRIK. Overbrenging in bronzen kist. "Vanochtend heeft in den koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft de overlegging plaats gehad van het stoffe lijk overschot van wijlen prins Hendrik in een bronzen kist. Door de begrafenis-on derneming van den heer Innemee te den Haag werd vanochtend vroeg de bronzen kist per auto naar Delft gebracht en in het koor van de Nieuwe Kerk geplaatst. Omstreeks kwart over 10 arriveerde in een hofauto de opperceremoniemeester en grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin Graaf J. H. F. du Monceau. In het kerkgebouw werd de voorname bezoe ker ontvangen door den burgemeester van Delft en commissaris van den koninklijken grafkelder mr. G. v. Baren en den opzichter den heer D. Houtzager. De bronzen kist werd vervolgens in den grafkelder neer gelaten, waar door het personeel van den heer Innemée het stoffelijk overschot van den Prins daarin werd gelegd. De kist werd vervolgens dichtgesoldeerd. Te omstreeks 12 uur verliet graaf du Monceau de kerk, waarna hij eenigen tijd ten stadhuize ver toefde. ONZE GEZANT TE ROME. Vragen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Het lid van de Eerste Kamer mr. Briët heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken: 1. Is de minister niet met ondergeteeken- de van meening, dat de onafgebroken te genwoordigheid in Rome van Harer Maje- steits gezant aldaar in de huidige ernstige omstandigheden van het grootste be lang is? 2. Zoo ja, welke meer bijzondere rede nen hebben den minister dan aanleiding gegeven om mr. J. A. N. Patijn, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, voor te dragen voor de benoe ming tot vertegenwoordiger van Neder land ter zestiende zitting van de vergade ring van den Volkenbond, welke is bij eengeroepen op 9 September 1935 te Ge- nève, welke benoeming blijkens bericht in de Staatscourant d.d. 24 Augustus 1.1., no. 164, bij Koninklijk besluit (ongeda teerd en ongenummerd) is geschied? DE LOONBUSLAG IN DEN LAND EN TUINBOUW. Voor het geheele land ingevoerd. Aan de besturen van 63 gemeenten in Noord-Holland en 161 gemeenten in Zuid- Holland heeft de minister van sociale za ken medegedeeld, dat ook in die gemeen ten van 15 September a.s. af de loonbij- slag voor den landbouw kam worden toe gepast. Gelijk bekend, is deze regeling reeds ingevoerd in het Westland, de bollen streek en de Streek, zoodat aan de ge meentebesturen van die gebieden thans geen aanschrijving is gezonden. Aan het voorgaande kan nog worden toegevoegd, dat thans de loonbijslagregeling voor land en tuinbouw voor het geheele land is in gevoerd. ARBEID VOOR VREEMDELINGEN. Vergunningen moeten tijdig worden aangevraagd. In de Staatscourant van 23 Augustus LI. is gelijk eerder gemeld, opgenomen een Kon. besluit van 17 Aug. 1935, waarin is bepaald, voor welke bedrijven werkgevers arbeid in den zin van art. 1 van de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad no. 257) zon der schriftelijke vergunning van den Di recteur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling miet mogen doen verrichten door vreemdelingen. In aansluiting daarop deelt De Stan daard mede, dat werkgevers, die reeds op 23 Aug. 1935, vreemdelingen, werkzaam in de in het bovengenoemde K. B. opge nomen bedrijfsgroepen, in dienst hadden en die vreemdelingen in dienst zouden willen houden, moeten zorg dragen, dat z:j uiterlijk 1 November 1935 m het bezit ziin van de vereischte vergunningen. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling kan geen toezegging doen op aanvragen om vergunning, die niet vóór 1 October e.k. bij hem zijn ingediend. Ten aanzien van de vreemdelingen, die na 23 Augustus 1935 in zijn dienst treden voor de uitoefening van werkzaamheden als in het meergenoemde K.B. omschre ven, moet de werkgever na 15 September 1935 in het bezit van een vergunning zijn. Aanvragen om vergunning moeten ge schieden op daartoe vastgestelde formulie ren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling (gemeentelijke arbeidsbeurzen en agentschappen der arbeidsbemiddeling). De ingevulde formulieren dienen recht streeks en gefrankeerd te worden gezon den aan den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling te 's-Gravenhage. AGENDA LEIDEN. Woensdag, ledenvergadering R. K. Espe- rantoclub, Zitagebouw, 8 uur. Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", afd. Leiden, Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 AtSg. tot en met Zondag 1 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp, Wilhelminaparq 8, Oegstgeest telef. 274. Nieuwe Griffier Prov. Staten van Overijssel In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Overijssel werd tot griffier, als opvolger van wijlen mr. W. M. Wijt, benoemd mr. R. van der Veen, thans referendaris-chef van de tweede afdeeling der provinciale griffie van Overijssel. „Die Delftsche Sanghers" te Brussel. Zondagmorgen vertrokken „Die Delft sche Sanghers, die op uitnoodiging van het „Tentoonstellings-Comité van de Wereld tentoonstelling te Brussel" daar een concert zouden geven. Dit gebeurde op het plein van „Oud Brussel". Schitterend klonken de werken van Orlando di Lassus, het „Fa- lu Vegen" van Arany Janos en „'t Is noch niet laet" van Nico Verhoeff. De publieke belangstelling was zeer groot. Maandagmorgen werd een krans gelegd op het graf van den „Onbekenden Soldaat". Nadat de voorzitter, de heer J. van Bom mel, de krans had gelegd, werd het „Con- vertere" van Orlando di Lassus gezongen. Tegen buitenlanders in bet hotelbedrijf. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Rest. geëmplo yeerden „Sint Antonius" heeft zich met een adres tot den minister van sociale zaken gewend, waarin wordt verzocht maatrege len te treffen dat aan de buitenlandsche arbeidskrachten na September geen ver lenging van toestemming tot het verrichten van werkzaamheden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf hier te lande wordt ver leend, opdat in de komende wintermaanden éérst de eigen Nederlandsche werkkrach ten in dit bedrijf worden te werk gesteld. KERKNIEUWS DE BISSCHOPS-CONSECRATIE VAN Z. H. EX. MGR. J. DE JONG. Thans staat officieel vast, dat de bis schopswijding van Mgr. Dr. J. de Jong zal plaats vinden op Donderdag 12 Sep tember as. in de Metropolitans kerk te Utrecht. In verband met den toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, zal de plech tigheid een streng kerkelijk karakter dra gen. Als consecrator zal fungeeren Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, met assistentie van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen bosch en Z.H.Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lem- mens, bisschop van Roermond. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND POELAU BRAS (thuisr.) pass. 26 Aug. Gibraltar. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ. HERMES van Cadiz naar Amsterdam, pass. 27 Aug. 10.30 uur voorm. Lydd. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN arr. 25 Aug. van Manila te Kaapstad. ROGGEVEEN, Port Natal naar Batavia, vertr. 26 Aug. van Sabang. TASMAN, Hongkong-Port Natal vertr. 26 Aug. van Tamatave. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. EDAM, New York naar Rotterdam arr. 26 Aug. te Halifax. VEENDAM (toeristenvaart) wordt 28 Aug. 8 uur 30 voorm. van Lissabon voor- gaats Nieuwe Waterweg verw.acht. HOLLAND WEST-AFRIKA-LIJN ,AMSTELKERK (uitr.) arr. 20 Aug. te Lagos. ROTTERDAMSCEE LLOYD. BALOERAN (uitr.) vertr. 27 Aug. van Port Said. EM ZET CO LIJN. JONGE ANTHONY vertr. 26 Aug. van Valencia naar Carthagena. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PHILOCTETES, Dairen-Rott. vertr. 6 Aug van Taku Bar. POLYDORUS vertr. 24 Aug. van Bata via naar Amsterdam. TEUCER Rott.-Japan arr. 26 Aug. te Sjanghai. AENEAS, Japan naar Rotterdam vertr. 27 Aug. van Port-Said. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MU. (HollandAfrika Lijn). BLOEMFONTEIN (thuisr.) arr. 27 Aug. te Dar-es-Salaam. JAGERSFONTEIN vertr. 27 Aug. van Rotterdam naar Hamburg. (Holland Oost-Azië Lijn). GAASTERKERK (thuisr.) pass. 26 Aug. Ouessant. GROOTEKERK arr. 27 Aug. van Ham burg te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2