VOOR ONZE ZIEKEN. Effectenkoersen ▼RijuAG 23 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Uit de Landbouwwereld Een goede structuur van den bouwgrond. Van landbouwdeskundige zijde wordt in de laatste jaren telkens weer gewezen op de groote beteekenis van een krachtige krui melstructuur van den bodem. Een eerste voorwaarde voor het welslagen van den verbouw van een gewas, zoowel op bouw grond als op grasgrond zoo heet het is een bouwvoor in krachtige kruimelstruc tuur, met een ondergrond zonder ploegzolen of andere verdichte lagen, die zijn ontstaan door wrijving van de ploeg en door uit spoeling of andere humus-, ijzer- of klei- bestanddeelen, die ieder op hun beurt of te zamen verhittend kunnen werken. Deze kruimelstructuur moet zich gedurende de geheele groeiperiode van een gewas kun nen handhaven, en moet daartoe weerstand weten te bieden aan structuurvernielende invloeden, waarvan de neerslag^regen) de gevaarlijkste is. Ook de directe bestraling en verwarming door de zon kan een onbe groeider grond noodlottig worden. De fac toren, die de structuur in stand helpen hou den en die deze na tijdelijk verval weer kunnen herstellen, zijn de drie volgende structuurkrachten 1. Een goede kalktoestand. 2. Een ruime voorziening van den grond met gemakke lijk aan te tasten organische stof. (Organi sche bemesting met wortel- en stoppel- resten, stalmest, compost en groenbemes- ting). 3. Een voldoende lucht voorziening (zuurstof tot in den ondergrond). Deze wordt verkregen door een doelmatige grondibemesting, die moet bestaan uit on diep keeren: (hoogstens 18 centimeter) én een minstens eens in de 4 jaren toegepaste dieper brekende bewerking. De diepte van het breken moet minstens 2 c.M. méér zijn dan de onderzijde van de diepste verdichting onder de bouwvoor. In vele gevallen is het breken tot 30 a 35 c.M. voldoende. Zoo mogelijk, moet de diepte, waarop dient te worden gekeerd en gebroken, voor elk perceel afzonderlijk worden bepaald door profielonderzoek. Voor het behoud van de structuur zijn de organische bemesting en de bewerking het belangrijkst. De organische bemesting ontleent haar beteekenis vooral aan haar gehalte aan koolstof. Deze koolstofbron is onmisbaar voor de voeding der kleinere wezens, waaronder vooral bacteriën, is niet alleen noodig voor het opneembaar maken van allerlei plantenvoedende stoffen, maar vooral ook voor het behoud van jle krui melstructuur. Verminderen der nuttige •bacteriën hun werkzaamheid, hetzij door luchtafsluiting (waterovermaat en verdich ting van de bouwvoor) of door gebrek aan water (lange droogte), dan stort de krui melstructuur onvermijdelijk geheel of ge deeltelijk in tot kluiten en verdichte lagen. De voor de praktijk gevaarlijke gevolgen hiervan zijn velerlei, waarop wij later wil len terugkomen. Het productievermogen van het melkvee. 't Is in de practijk wel bekend, dat het pro ductievermogen bij de verschillende koeien zeer sterk uiteenloopt, zoowel wat de melk- opbrengst als het vetgehalte van de melk betreft. De productie-eigenschap der melk- opbrengst is van tal van factoren afhanke lijk, maar van overwegende beteekenis in deze lijn: de aanleg der dieren en de voe ding. Op bijzonder duidelijke wijze is door Hansen aangetoond, dat bij de verschillen de koeien het vermogen om melk te pro- duceeren aanzienlijk uiteenloopt. Hij ging aldus te werk, om dit te onderzoeken. Een aantal koeien werden onmiddellijk na af- kalveren bijzonder schraal gevoederd: zij ontvingen een rantsoen, dat uit minder waardig hooi, stroo en voederbieten be stond, en dat per dag per dier slechts 0.23 K.G. verteerbaar zuiver eiwit en 3.20 K.G. zetmeel waarde bevatte. Dit rantsoen was ongeveer voldoende voor lichaamsonder- houd. Ondanks deze uiterst schrale voe ding gaven de dieren niet onbelangrijke hoeveelheden melk; 't is duidelijk, dat deze slechts konden worden geproduceerd uit de lichaamsweefsels der dieren. Nadat hun BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Anthonie Pieter, zoon van W. Th. P. Beekman en A. Braggaar Ada dochter van A. P, J. Aarseen J. J. Planjer Nicolaas, zoon van J. Crama en J. van Riet. Ondertrouwd: G. de Blanken jm. 25 jaar en G. W. Holverda jd. 19 jaar. Overle den: C. Mittertreiner m., 56 jaar L. C. Hou weling zoon 23 jaar K. de la Rie dochter 23 jaar L. P. van Eg- mond zoon 6 maanden A. Parmentier m. 69 jaar. melkproductie ongeveer constant, stand vastig, was geworden, kregen de koeien in de volgende perioden van 10 a 14 dagen naast een beter samengesteld grond- rantsoen, bestaande uit ruwvoeder en hak vruchten: steeds grooter wordende hoeveel heden kracht voeder, respectievelijk 2, 4, 6, 8 en 10 K.G. Dit krachtvoeder bestond uit een mengsel van gelijke gewichtshoeveel- heden grondnotenkoek, zonr.ebloemkoek, soyaschroot, katoenzaadmeel en tarweze melen, en had een gehalte aan verteerbaar- zuiver eiwit van 31% en een zetmeel waarde van 66. Wat de resultaten bij deze proef nemingen gaven te zien, was in de eerste plaats: dat bij schrale grondrantsoenen, zon der dat krachtvoer werd gegeven, bij som mige meuwmelkte koeien nog aanzienlijke hoeveelheden melk wefden geproduceerd. Het is, zooals voor de hand ligt, mogelijk, dat onder dergelijke omstandigheden de melkgift eenagszins Wordt beïnvloed door de conditie van de koeien. Een productieve melkkoe toch verliest gemakkelijk haar overtollig lichaamsaanzet, waarbij deze in melkbestanddeelen wordt omgezet. Overi gens zal in 't algemeen mogen worden aan genomen, dat hoe beter de aanleg van een koe uit een oogpunt van melkgift is des te hooger de melkopbrengst bij een dergelijke schrale voedering zal zijn; zulks bleek dui delijk uit onderlinge vergelijking der koei en. Voorts bleek uit de verkregen gegevens, dat bij overgang van een schrale naar een intensieve voeding van het melkvee de melkopbrengst procentrisch aanzienlijk sterker stijgt dan de melkvet opbrengst, waaruit is af te leiden, dat bij schrale voe ding de melk een hoog vetgehalte zal heb ben. Dit was trouwens vroeger o.a. reeds gevonden door Eckles. De fosforzuurbehoefte van den grond. 't Was Prof. Wagner, die immer weer er op heeft aangedrongen niet te zuinig te zijn bij de fosforzuurbemesting, omdat volgens hem: een met fosf. verzadigde grond, wat de fosforzuurbehoefte der gewassen betreft, aan de eischen voor den grootsten oogst voldoen. Van hem is ook de uitspraak: „Be schouw een zak slakkenmeel, waarvan het twijfelachtig is, of hij wel absoluut noodig is of niet, maar als een goedkoope verze keringspremie voor het tot zijn recht bren gen van alle andere groeifactoren". Niet te spoedig mag men zijn grond als met fosforzuur verzadigd achten. D;.t be wijst de ondervinding op de proefboerderij te Borgercompagnie. Daar had men een vergelijkende proef gedurende een 12-tal jaren, en wel als volgt: a. een hoeveelheid fosforzuur aLs in 800 K.G. slakkenmeel of superfosfaat; b. de aanvullingshoe veelheid fosforzuur, voorzichtigheidshalve met het oog op verlies door uitspoeling en vastleg ging door den grond, nog verhoogd met 15%; c. geen fosforzuur. Het laatste verslag dat ons bereikte (over 1933) geeft ons de volgende conclusie: „De geringere fosf orzuurhoe veelheid is over t algemeen niet in staat geweest volle oog sten als bij 800 K.G. fosforzuurmest te geven". Men doet met deze ondervinding zijn voordeel! Br. LAATSTE BERICHTEN Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant DE KON. FAMILIE IN ENGELAND. De „Daily Tel." meldt, dat H. K. H. Prin ses Juliana St. Fillans, waar zij 14 dagen haar vacantie heeft doorgebracht, heeft ver laten. Zij heeft zich naar Dumfrieshire be geven, waar zij een paar dagen zal door brengen bij den hertog en de hertogin van Buccleuch. H. M. de Koningin vertoeft nog steeds te St. Fillans. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND. Schuur en vijf hooibergen een prooi der vlammen. Vanmorgen is bran<3 ontstaan in de land bouwerswoning van den heer J. W. Baltes te Holten. De geheele woning stond spoe dig in lichte laaie en brandde in korten tijd tot den grond toe af. Een schuur en vijf hooibergen werden mede een prooi der vlammen. Ook de oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering dekt de schade. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedenmorgen in te Spijkenisse brand ontstaan in een kapitale boerderij, eigen dom van de erven S. Oosthoek en bewoond door P. v. Noort. De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Ook het woonhuis en een groote hoeveelheid graan en hooi werden door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. INBRAAK IN EEN LANDHUIS TE AALST Berucht Eindhoven aar gearersteercL Gisterenavond omstreeks zeven uur is ingebroken in het landhuis van den heer Edinga, aan den Valkenswaardscheweg te Aalst. In de nabijheid van het landhuis vond een tuinman eenige goederen en een partij tafelzilver, afkomstig van den heer Edin ga. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die erin slaagde in den loop van den avond te arresteeren den beruchten Eindhovenaar Van der Putten, een 50-jarige venter. V. d. P. is reeds vaker met de ju stitie in aanraking geweest en heeft reeds gevangenisstraf ondergaan. De man zal ter beschikking van de justitie te Den Bosch worden gesteld. SLUITING VAN EEN BANKIERS KANTOOR. Het bankierskantoor der firma J. Katan te Vlaardingen heeft Dinsdag zijn betalin gen gestaakt. Als een donderslag bij hel deren hemel kwam dit bericht. Niemand in Vlaardingen heeft eenig vermoeden ge had, dat deze firma, welke reeds sinds 1852 gevestigd is en het volste vertrouwen en een uitstekende roep genoot, in moeilijkhe den verkeerde. Zelfs den naasten medewer ker van den heer S. Katan, eenig eigenaar der firma, nadat voor ongeveer een half jaar de andere firmant, de heer J. Katan, dir, van de Visscherij Mij. „Vlaardingen", was uitgetreden, was tot het begin van de ze week niet in het minst bekend, dat de toestand zoodanig was, dat het besluit om de betalingen te staken moest worden ge nomen. Het bleek niet mogelijk voorloo- pig nadere inlichtingen te krijgen. Slechts vele geruchten deden de ronde omtrent de grootte van de passiva, welke enkele ton nen groot werden genoemd. Omtrent de activa bleven alle berichten uit. Vele firma's werden genoemd, die ern stig benadeeld zouden worden door dezen krach. Schippers en zeevisschers, die him spaarcenten bij de bank hadden staan, wa ren ten einde raad. Kortom, het was voor Vlaardingen een zeer donkere wolk, die was komen opzetten. De staking der betalingen der firma Ka tan is het onderwerp van den dag en geen j wonder, want het waren juist vooral de zaken in Vlaardingen, die dikwijls door de financieele hulp van Katan zijn geworden, wat zij nu zijn, en niet in het minst de met de visscherij annex zijnde bedrijven, die toch al zoo'n slechten tijd meemaken, die getroffen worden door dezen krach, waar van ook op het oogenblik de oorzaak nog niet bekend is. Heden kon de firma Katan, nadat enkele dagen met koortsachtigen spoed aan de boekhouding was gewerkt aan de crediteu ren berichten, dat zy de tusschenkomst had ingeroepen van mr. J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat te 's-Gravenhage. Mr. Kiewiet de Jonge had een eerste bespreking, waarbij hij tot de conclusie is gekomen, dat een volle dige uiteenzetting van den stand van za ken tegenover crediteuren en een gedach- tenwisseling met hen eerst mogelijk zal zijn, zoodra een desbetreffend accoun tantsrapport in zijn bezit is. Hiertoe is reeds de medewerking ingeroe pen van het accountantskantoor van R. A. Dijker te Rotterdam. Van deze zijde is de verzekering ontvangen, dat zij met bedoeld rapport zoo tijdig gereed zal kunnen zijn, dat Maandag 26 dezer een vergadering zal gehouden worden des namiddags te half drie in de groote zaal van het Handelsge bouw te Vlaardingen. Aan de hand van de volledige inlichtingen, zullen de noodige voorstellen worden gedaan. DE NIEUWE BRUG BIJ VLAKE. Gemeld wordt: Met de werkzaamheden aan de nieuwe brug over het kanaal WemeldingeHans- weert, wélke uit drie overspanningen zal bestaan, is men reeds zoo ver gevorderd, dat binnenkort de eerste overspanning ge plaatst zal worden. TELEGRAMMEN CREDIETEN AAN ITALIË OPGEZEGD? LONDEN, 23 Aug. (A.N.P.). Volgens de „News Chronicle" heeft een der vijf groote Engelsche banken besloten, de aan Italiaan- sche banken en handelshuizen verstrekte credieten, die thans vervallen, niet te ver lengen, doch terugbetaling te verlangen. GEHEIM JAPANSCH MUNITIE-DEPOT. LONDEN, 23 Augustus. (A.N.P.) Uit Sin gapore wordt gemeld, dat daar gisteren groote sensatie werd gewekt toen bekend werd gemaakt, dat de Japanners, die door de politie waren gearresteerd, in het bezit waren van een geheim depót van ontplof bare stoffen, welke voldoende zouden zijn geweest om de geheele vlootbasis in de lucht te blazen. De mannen worden ervan beschuldigd in het onwettig bezit te zijn geweest van 200 dynamietpatronen en 100 slaghoedjes met lonten. Bij htm arrestatie wierpen de mannen een zak weg welke geheel gevuld was met ontplofbare middelen. Het dynamiet is on langs uit de militaire magazijnen gestolen. Twee andere zakken, die in het huis zijn gevonden, bevatten cocaine. SCHOONMAKEN VAN RIETEN MEUBELS. Wij hebben zoo'n idee, dat het schoon maken van rieten meubels in de zomer maanden menigeen een vraagstuk zal zijn. Immers, het eene meubel kan gemakkelijk tegen een sopje; het andere meubel verliest er zijn glans en zij verf door, zonder dat men kan spreken van een ordinaire kwa liteit van het materiaal. Welnu, hieronder willen wij een enkelen raad geven aan haar, die last hebben van het schoonmaken van tuin- en serremeu belen. Rieten meubels kunnen met zeepsop wor den schoongeboend, maar inhet sop mag beslist geen soda of andere bijtende stof zitten. Men gebruikt bij het schoonmaken een niet te harde borstel en een kwastje om tusschen de openingen en de naden te komen, zoodat het vuil zich daar niet kan ophoopen. Is de sopbehandeling klaar, dan giet men koud water op het meubel. Daar na wordt het meubel nogmaals behandeld met een nagelschuiertje, dat m water met citroensap is gedompeld. Het riet,behoudt door deze behandeling zijn oorspronkelijke lichte kleur. Het drogen van rieten meube len geschiedt het gemakkelijkst in de bui tenlucht, doch vooral op een schaduwrijke, plek. nl de zon zou het meubel te snel dro gen en de rieten vezels verliezen hierdoor hun kracht. Wil men het hinderlijk kraken na de schoonmaakbeurt voorkomen, dan houdt men de muebels de eerste weken in de buurt van kachels, althans zeker, zoolang men niet overtuigd is, dat zij door en door droog zijn. Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 23 Aug. 1935 L.K. Heden II Industrie: Alg. Kunstz. Unie 30S/4 561/o 309/16 Berkeis Patent 56 Calvé Delft c. v. A 601/j 6OI/4 Küchenm. Acc. Ned. Ford 279S/4 279 Philips Gem. Be2 256 2593/4 Uni Lever 1028/g 1021/2 Petroleum: 1965/8 1958/j Kon. Olie Perlak 84i/a Robber: 107 IO6I/4 A'dam Rubber Deli Bat Rubber 653/8 Vico 116l/4 1141/4 Serbadjadi 61 Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie 367/ie 37 Oude Boot Mijnbouw: 32 Boeton 32 I68I/0 Alg. Explor. Mij. 1701/, Suiker: 1751/2 H.V. A'dam 176l/4 Vorstenlanden 171/, 165/4 9U/2 Java Cultuur 95 N.I.S.U. 91»/4 918/4 Tabak: 1535/4 Deli Mij. Senembah 1645/8 Deli Bat. Tabak 141 1401/2 Oostkust 301/8 Am. Fondsen: 267/l« Am. SmePing Anaconda ll^Afi Ass. Gas en Elec 1 223/4 Bethlehem Steel 22UAo Cities Service 13/4 1®/16 Central Public. Continental Oil 131/8 Oen. Aviation Int Nickel 1713/16 Kennec. Copper Hl/4 13Wl6 Milwaukee 13/l6 L7lö ld. Pref. l1^ Keesport Tin PI. 701/, North American 131/2 Nevada Shell Union 6i/a 6V, Unit St. Leather 45/s 4UA6 Union Pacific 601/4 Wabash l7/l6 iVs United St Steel 6^6 68/4 Tidew. Ass. Oil 273/l6 271/8 W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 50 Londen 7.331 /g New Ybrk1.475/g Parijs 9.77 Brussel 24.881/2 Zwitserland 48.22 Milaan 12.10 Madrid 20.25 Oslo36.85 Kopenhagen32.75 Stockholm 37.80 Praag6.15 Weenen Boedapest Prol. 5 1/2 pet. BEURSOVERZICHT. Het Abessijnsche conflict houdt de be langstelling natuurlijk in hooge mate gaan de. De meeningen omtrent de wijze, waarop deze aangelegenheid zich zal ontwikkelen, loopen ver uiteen, doch aangezien niemand met zekerheid durft te voorspellen, welke wending deze kwestie zal nemen, loopt men op de toekomst maar niet te veel voor uit. De stemming van onzekerheid, die reeds geruimen tijd in de geldcentra valt waar te nemen, wordt daardoor natuurlijk niet weggenomen, en het publiek blijft zich ten opzichte van de effectenbeurzen terughou dend betoonen. Een factor van niet te onderschatten be teekenis voor de Amsterdamsche markt blijft het groote gebrek aan geldmiddelen. Het teleurstellende resultaat van de giste ren gehouden Schatkist-emissie, doet wel uitkomen, dat op een verruiming van de geldmarkt voorshands niet veel kans be staat. De primaire geldgevers zijn er daar bij op uit, hun positie zoo liquide mogelijk te houden. De hooge geldkoersen komen niet aan een gemakkelijke ontplooiing van het economische leven ten goede, doch heb ben bovendien geen gunstige uitwerking op het koersverloop van beleggingswaarden, j Onder de huidige omstandigheden moet i het dan ook voldoening geven, dat althans de Nederlandsche staatspapieren zich nog zoo goed op peil hebben weten te hou den. Al bestaat er dan geen kooplust, zoo is er ook geen sprake van een drang tot verkoop. De berichten uit Amerika die heden tot ons kwamen, openen op den werkelijken stand van zaken aan de overzijde van den Oceaan nog niet bepaald een goede kijk. Naar gemeld heeft het Huis van Afgevaar digden het compromis-voorstel van den Se naat inzake de ontbinding van public-utility holding-maatschappijen aangenomen, zoo dat vooralsnog niet het doodvonnis voor al deze maatschappijen onherroepelijk vast staat. Desniettemin kan van een toeschiete lijke houding van de Amerikaansche regee ring ten opzichte van het bedrijfsleven in het algemeen ten minste volgens de con- j servatieve opvattingen, nog geenszins ge- I sproken worden. Het koersverloop van Wallstreet is de laatste dagen aarzelend geweest, hetgeen wel bewijst, dat men den i toestand nog niet geheel vertrouwt. De ondernemingslust was heden weer verre van groot. In locale waarden ging zoo goed als niets om. Kon. Olies waren aan den gedrukten kant en werden wat lager genoteerd. Het aanhol had echter niet veel te beteekenen. Rubbers trokken nauwelijks eenige attentie; naar A'dam Rubbers werd zoo nu en dan eens geinformeerd, doch van handel was eigenlijk geen sprake. Indus- trieelen bewogen zich geheel op den achter grond. Philips en Unilevers werden slechts sporadisch verhandeld. Tabakken golden hier en daar iets lager. De overige afdee- linggen gaven geen aanleiding tot afzon derlijke bespreking. De beleggingsmarkt was stil. Ned. Staatspapieren hadden een zeer beperkte markt, doch konden zich ge makkelijk handhaven. De Amerikaansche markt was kalm. Voor Anaconda's was de belangstelling bijna verdwenen. Aan de overige soorten, die den laatsten tijd nog wel eens de attentie vroegen, werd ook thans nagenoeg geen aandacht geschonken. Met het kiektoestel op stap. Bij de Indianen: „Geen haar wordt je gedeerd, bleekgezicht Valkoog, ons groo te opperhoofd, wil alleen een fijne foto van je maken aan den martelpaal... KOOPT BIJ HEN. DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3