STADS NIEUWS VRUDAG 23 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 NOG WARM. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, helder tot licht of halfbewolkt, droog behoudens kans op onweer, nog warm. Hoogste barometerst.: 772.0 te Haparanda. Laagste barometerst.: 747.0 te Isafjord. In den toestand kwam weinig verande ring. Het gebied van hooge luchtdruk ligt stationnair over het Noord-Oostelijk deel van het waarnemingsgebied; dat op den Oceaan bleef eveneens zeei stabiel. Tus- schen beiden ligt de uitlooper van de sta- tionnaire depressie in het Noord-Westen, die aanleiding geeft tot plaatselijk onweer. Gisteravond onweerde het aan de Noord kust van Spanje. Op het vasteland is de lucht overal bewolkt en houd- het warme en zonnige zomerweer aan. In Scandinavië en aan de overzijde der Noordzee is het weer bewolkt. Tot hoog in het Noorden is het langs de Noorsche kust zeer warm. Naar het schijnt hebben ook de luchtmas- sa's, die met groote snelheid uit het Westen aangevoerd worden, in de richting van de Portugeesche kust hooge temperaturen. In onze omgeving kan voorloopig op aanhou den van het mooie weer gerekend worden, hoewel de kans op plotselinge onweerssto ringen in de naaste toekomst blijft bestaan. LUCHTTEMPERATUUR. 27.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 1/2 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU Van Vrijdagnamiddag 8.40 uur tot Zaterdagmorgen 5.25 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 24 Aug. nam. 12.23 uur. RODEGRAVEN. Schoolreisje Vrouwenbond. As. Maan dag 26 Augustus zal de R.-K. Vrouwenbond met de schoolmeisjes een reisje maken per autobus. Zij die nog wenschen deel te ne men, kunnen zich tot Zaterdagmiddag op geven. Bruilofts-reisje. Woensdag j.L maak te het personeel van Turkenburg's Zaad- handel een reisje naar Nijmegen met als hoofddoel het bijwonen van de trouwplech tigheid van den heer P. Turkenburg te Nij megen. Des morgens om half zeven ver trok men per reiswagen naar Nijmegen. Al lereerst werd een bezoek gebracht aan den Grebbeberg, waarna men te ongeveer half twaalf in de Ned. Herv. Kerk arriveerde. Daarna werd gebruik gemaakt van de aan geboden receptie. Vanuit Nijmegen vertrok men wederom via Roosendaal, Ede en de Pyramide van Austerlitz, waarna men te ongeveer half tien wederom in Bodegraven arriveerde. Geboren: Antonius z. v. J. Verlaat en G. Welp. Jan z. v. J. D. Zaal en J. Graaf land. Ondertrouwd: L. Schrijver 25 j. en W. G. Meijnen 20 j. Gehuwd: E. J. Kraan 32 j. en L M. van Zoest 23 j. R. M. A. Overkamp 28 j. en G. M. Verlaan 27 j. A. A. van Heinin gen 23 j. en M. M. Kippersluis 23 j. Overleden: W. Bos echtgenoote van T. van Rijn 72 j. A. M. Smits, ongehuwd 69 j. A. M. van den Heuvel 15 j. Gevestigd: J. van Wijngaarden, van Hazerswoude. P. Dekkers, van Utrecht. H. Bergsma, van Utingeradeel. J. Hofstra, van Opsterland. Vertrokken: L. Kieboom en gezin, naar Barneveld. B. Hiemstra, naar Nieuwkoop. D. Houtman, naar Utrecht. KOUDEKERK. Oranje-avond. Op Vrijdag 30 Aug. a.s. des avonds te half acht, zal vanwege de samenwerkende Chr. Vereenigingen in de Ned. Herv. kerk alhier een Oranje-avond worden gehouden, waar als sprekers hopen op te treden ds. A. W. M. Odé en ds. H. Haspers alhier, en den edelachtb. heer J. Reijers, Burgemeester van Kamerik en Zegveld met het onderwerp „Onze Natio nale veerkracht". Ter afwisseling zal wat muziek en zang ten gehoore worden ge bracht. Hoewel de tijdsomstandigheden min der gunstig zijn voor het organiseeren van groote feesten, heeft het bestuur van de Oranjevereeniging alhier toch gemeend de Koudekerksche schooljeugd een verrassing te moeten bereiden door het organiseeren van een boottocht met de salonboot „Wil li el mina" naar Schiphol met Koninginne dag, Zaterdag 31 Augustus a.s. voor alle schoolkinderen uit deze gemeente behalve de eerste klassen. Geboren: Jansje d. van de Wit en de Waal. Neelitje d. van Dorrepaal en Kwakernaak. Beatrix d. van Schellin gerhout en Oosterom 'Ondertrouwd: Antonie van der Meijden en Johanna Ho genes. Klaas Schellingerhout en Aartje de Wit NIEUWKOOP. Tragisch. Het 4-jarig kleindochtertje van C. van de B., alhier, dat eenige dagen van uit 's-Gravenhage bij haar groot ouders alhier logeerde is gistermiddag al spelende te water geraakt verdronken. Geboren: Adriana Johanna d. v. J. A. Schoonderwoerd en J. J. van der Helm. Wilhelmus Antonius z. van J. van Koert en E. J. van Dam. Overleden: A. Goudriaan 74 j. wed. van G. Groenendijk. J. J. M. Besseling 4 jaar. Getrouwd: J. A. Jansen 28 j. won. te Alphen aan den Rijn en A. G. van de Loo 26 jaar. UIT DE OMGEVING AALSMEER. Bijna verdronken. In een onbewaakt oogenblik geraakte te Aalsmeer-Oost het ongeveer 4-jarig zoontje van de familie G. in de naast de woning gelegen sloot. Het knaapje was reeds in zinkenden toestand, toen een buurman, de heer Jb. Ev., die juist met zijn auto het erf kwam opgereden, het gevaar, waarin het kind zich bevond, zag. Hij sprong gekleed te waer en slaagde er in, het knaapje behouden op den kant te brengen. Aanrijding. Gisteravond, omstreeks 10 uur, heeft aan de Ophelialaan, ter hoogte van de Chr. School een aanrijding plaats gehad met een motorfiets waarvan de heer J. L. D., candidaat-notaris alhier, het slachtoffer geworden is. De heer D. wandelde met notaris Bax langs den Ophelialaan, toen plotseling een motorrijwiel met flinke vaart tegen hem aan botste. Hij werd tegen den weg geslingerd, al waar hij met verschillende verwondingen aan het hoofd bewusteloos bleef liggen. Toen de in allerijl ontboden geneesheer kwam, geraakte het slachtoffer juist weer b|j kennis. Per ziekenauto is toen de heer D. naar de woning van den notaris ge bracht. Bij informatie bleek ons, dat zijn toe stand bevredigend is. HILLEGOM. Verkooping. Gisterenavond hadden in Hotel Sistermans ten overstaan van Notaris D. Lodder de volgende verkoopingen bij opbod plaats: I. Eig. N.V. Bloembollen Kweekerij en handel v.h. J. Jansen Hen driks: 1. Villa Bene Mabet Weeresteinstraat 97, kad. Sectie A 6001 groot pl.m. 3.85 A. Hoog ste bieder Fa Müller 8200. 2. Bloembollenschuur Weeresteinstraat 97a met verdere schuren, uitweg en erf en grond. Sectie A 6001 ged. en 4922 ged. groot pl.m. 23 A. Hoogste bieder P. de Vreugd Sr. qq. 12.000.3. Bloembollengrond, groot pl.m. 1.21.75 H.A. Hoogste bieder G. H. Her mans 10.500.4. Schuren met erf en weg a. d. Pastoorslaan, groot pl.m. 8.75 A. Hoog ste bieder C. Kramer Lzn. 1000.5. Woonhuis Pastoorslaan 21 met erf en grond groot 10.30 A. Hoogste bieder dezelfde voor 3000.6. Bloembollengrond en water a. d. Pastoorsla^n, groot pl.m. -.16.90 H. A. Hoogste bieder dezelfde f 11.0000.7. Bloembollengrond en water, groot 2.49.55 H.A. Hoogste bieder G. H. Hermans 20.000 n. Eig. Mevr. de Wed. A. H. Goemans Koop: 1. Bloembollengrond groot 1.56.90 HA Hoogste bieder P. Hoogervorst 12.000. 2. Bloembollengrond groot 2.21.73 H. A. Hoogste bieder dezelfde 16.000. Afslag en combinaties over een week. LEIDSCHENDAM. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Het programma hetwelke Zondag j.l. niet kon doorgaan wegens de slechte weersomstan digheden, zal nu as. Zondag 25 Aug. wor den afgewerkt. Om 12 uur speelt A.V.V. 4 tegen Oliveo 4, daarna A.V.V. 3 tegen R.V.V. 2 en ten slotte te 3.30 uur A.V.V. I Leiden I. Dit belooft een schitterende wed strijd te worden, te meer daar Leiden twee klassen hooger speelt dan A.V.V. Zooals wij reeds melden, is de opbrengst ten bate van „Herwonnen Levenskracht"; veel wordt er gevraagd, doch veel is hier voor noodig; wij kunnen en moeten allen hieraan medewerken en dat kunnen wij door as. Zondag naar het A.V.V.-terrein te komen. Voor den hoofdwedstrijd heeft het be stuur van Herw. Levenskracht een beker beschikbaar gesteld voor de winnende ploeg en een medaille voor de verliezers. Om plm. 2.30 uur zal de R. K. Harmo nie „St. Cecilia" een muzikale rondgang maken door het d-orp, terwijl de wedstrijd eveneens met muziek zal worden opgeluis terd. De Edelachtb. Heer Burgemeester W. Keijzer zal den aftrap doen. In herinnering wordt gebracht, dat de donateurs op vertoon van donateurskaart half geld betalen; dit geldt ook voor werk- loozen op vertoon van werkloozenkaart. Allen dus as. Zondag naar het A.V.V.- terrein; U steunt daarmede een goed doel. NIEUWVEEN. „Herw. Levenskracht". De speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft ditmaal 36.13 y. opgebracht. Wel een bewjjs, dat de jeugdige collectrices zich uit stekend van haar taak gekweten hebben. VOORHOUT. Veiling Kleinveever. D.V.V. Gisteren avond hield D.V.V. haar gewone veertien- daagsche veiling in Boerhaave. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit konijnen. Aan gevoerd waren een 50 stuks konijnen, die opbrachten van 0.10 tot 0.80 per stuk. In het vervolg wederom lederen week veiling om 8.30 uur in Boerhaave. Lees de advertentie a.s. Woensdag in deze courant! HAARLEMMERMEER. Geboren: Dirk, z. van G. Koelman en A. M. Mulder Johanna Cornelia, d. van A. C. de Koning en C. M. Holla Elisabeth Hester, d. van A. Wijnhout en N. Algera Helena Geertruida Johanna, d. van J. J. van Haaster en H. G. Suidgeest Tjeerd Anske Jan, z. van J. Tj. Baars en A. J. Volkers. Ondertrouwd: M. Kwaak 29 j. en J. Bolland 28 j. F. Calvelage 33 j. en C. M. Mostert 32 j. P. Krijger 25 j. en H. E. F. May 24 j. P. van Walstijn 23 j. en P. de Vries 17 j. A. C. Schilders 22 j. en M. Jongkind 18 j. Getrouwd: H. van Houten 27 j. en B. Grosse-Loohtmann 26 j. A. van Gel der en 24 j. en J. W. van den Boogaard 27 j. J. Smit 43 j. en M. A. Vermeulen 20 j. G. Visser 24 j. en C. S. Leegwater 21 j. J. van der Pol 29 j. en H. Slinger 20 j. B. W. van der Heijden 53 j. en H. M. Helsloot 40 j. J. Lisseniberg 27 j. en N. Biemond 22 j. Overleden: Geertrui Struik 86 j. wed. v. J. Spaans. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het zijn thans de late aard appelen, voornamelijk Eigenheimers en bloemkool die de hoofdschotel vormen van den aanvoer. En met het eerstgenoemde product gaat het niet best, met het andere aanvankelijk best, met afnemende prijzen. Verwachting: nog lager. Eigenheimers brachten van 2.tot 2.50 per 100 K.G. op. In aanmerking nemende dat er geen heffing meer betaald behoeft te worden, kan de consument thans weer voor weinig beste aardappelen eten. Bloemkool was vorige week duur, ging dezer dagen lager in prijs, van 17 tot 22 dalend tot 10 a 13.20 per 100 voor 1ste soort. Tweede soort naderde de mininmumprijs van 1.50 en bracht van 2.10 tot f 3.40 op. Van de andere producten is de aanvoer nog ge ring. Nog eenige dagen en ook dat gaat an ders worden. WOUBRUGGE. De weg naar Ofwegen. Met de ver harding van het wegdek in den weg Wou- bruggeOfwegen is men thans begonnen. Een aantal arbeiders uit Woubrugge, bijna allen werkloozen, zijn hiervoor aan dien weg te werk gesteld. Dat het niet overbodig was, dat aan deze DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Op den tweeden dag van de bedevaart, waarvan wij reeds de mooie H. Sacraments processie hebben weergegeven, werd in den middag de processie naar den Kruisboom en den Kruisweg gehouden. Dat is een moeizame tocht, waarbij de taaie volharding van menigen ouden pel grim te bewonderen valt. „Och hoe gaat dat", hoorden wij een oudje zeggen, „als men alle oefeningen niet meemaakt, is men niet tevreden". Voor den Kruisboom hield de Zeereerw. Pater J. Heyling, Gardiaan van het Fran ciscaner Klooster te Woerden, oud-Direc teur van de Broederschap, een treffende predicatie. Hierna werd de Kruisweg verder afge legd en stond bij „Oud Kevelaer" het beeld van Maria en alle paramenten klaar om nog eenmaal met grooten luister door de straten van Kevelaer te trekken tot om de Genadekapel. De belangstelling was hierbij zeer groot en vooral de mooie groep gesluierde wees meisjes. die hoog boven den stoet een groote rozenkrans van witte bloemen en het „Avé Maria" droegen, trok zeer de aandacht. Het orde-kleed van de Priorin en een Zuster sloot zich mooi harmonieerend bij deze groep aan. Voor het Lof werden weder de inge komen intenties voorgelezen. Ach, wat is er toch veel leed onder de kinderen van Maria en hoe sprak uit die 50 ingekomen brieven een vast vertrouwen op de Troosteres der Bedrukten. Als altijd wordt het steeds stiller en komt er een in nige deelneming als daar zoo vurig ge vraagd wordt om de bekeering van een kind of van een vader, of om de genezing van een moeder van een groot gezin. En dan strekken zich de armen van de pelgrims ter smeeking om bijstand tot de Consolatrix Afflictorum, tot een gebed zoo vurig en innig.,.. Telkenjare zijn er dan ook weder intenties als een dank aan Maria voor een gebedsverhooring. Daarna mengde onze processie zich we der tusschen de vele andere, die de onge ëvenaarde lampioen-processie hielden. Nu ging het in kronkelende lijnen om de boomen van het plantsoen, waardoor een alleraardigst effect verkregen wordt. Van deze wijze van trekken komt de oudere be naming die nog voortleeft bij velen van de slangenprocessie, een uitdrukking die voor oningewijden al een heel vreemde klank en beteekenis heeft. De dag was nu ten einde en na een heer lijke slaap na de vele vermoeienissen waren 'bij het morgengebed om zes uur alle pel grims weder bijeen. Onder de H. Mis werd daarna gecom municeerd. Om zeven uur al aan het ont bijt want al spoedig werd een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen als een jaar getijde voor de overleden leden van de Broederschap. Om half tien werd in de Baseliek voor een andere processie een Hoogmis opge dragen, waaronder door het Knapen- en Mannenkoor met vol orkest zelfs de paukenslag ontbrak niet de moderne compositie van August Weirich werd uit gevoerd. Het orgel in de Baseliek is een der groot verbetering begonnen werd moge afdoende blijken uit de vele klachten, welke over den abnormaal slechten toestand geuit wer den. Het was te vreezen, dat bij een bestendi ging van dezen toestand, ongelukken niet uitgesloten bleven. Van de ongevallen, wel ke zich den laatsten tijd voordeden, werd geen melding gemaakt (misschien ten on rechte). Het is te hopen, dat de provincie, aan wie deze weg in eigendom en „onderhoud" be hoort, met voortvarendheid te werk zal gaan. Het is hier geen lokaal belang, doch een vreemdelingenbelang. Graag op plaatjes. Een zekere W. V. uit Alphen aan den Rijn, zag op de boer derij van V. kans van een aldaar staande fiets het belastingmerk te ontvreemden, door middel van een breekijzer. De eige naar zag dit op een afstand, en reed, toen de dief, die zich reeds verwijderd had, achterna, inmiddels den Burgemeester waarschuwende. Op den weg naar Leimuiden langs de Zwet gelukte het den Burgemeester den da der te arresteeren. Aanvankelijk ontkende hij, doch al spoedig viel hij door de mand en bekende het merk weggeworpen te heb ben. Na eenig zoeken werd het gevonden. Hij was tot dezen diefstal overgegaan, om dat hij weinig steun ontving, geen kosteloos plaatje kon verkrijgen en geen geld had om er een te koopen. Door een juist passeerende auto werd hij naar het gemeentehuis vervoerd, waar hij, na verhoord te zijn, weder op vrije voeten werd gesteld. ZILK. Maria-Congregatie. De meisjes van de Maria-Congregatie maakten gisteren ge- zamelük een autobustocht welke goed in den smaak is gevallen. Een bezoek werd gebracht aan den dierentuin. Ook werd de geboorteplaats van onzen Pastoor, die den tocht meemaakte, Poeldijk, bezocht, waar onder andere de parochie kerk werd bezichtigd, waarin onze Pastoor zijn eerste H. Mis opdroeg. Het reizen en trekken schijnt de Zilkers wel goed te bevallen. Diefstal. Ten nadeele van den tuinder G. alhier, werden een 20-tal zakken snij- boonen gestolen uit een tuinschuurtje, staande aan den „Eigenweg" alhier. ste van de wereld. De grootste pijp is 11.00 M. lang met een doorsnee-wijdte van 50 c.M. Te tien uur trok de processie nog een maal op naar het Kerkhof om de dierbare afgestorvenen te gedenken. Te midden van de graven, voor de beel tenis „Ziedaar uwe Moeder" hield Pater Peerdeman een predicatie, een schoone op wekking om toch de zielen in het vagevuur te helpen door onze gebeden en vooral door de toevlucht tot Maria. Nog diep onder den indruk van dit woord over de verlatenheid in het vagevuur, werd nu de droeve lijst afgelezen van de over leden leden van de Broederschap, waarna voor de zielerust werd gebeden. De Eerw. Directeur sprak nu een harte lijk laatste woord tot de pelgrims, vol vreugde over het heerlijk slagen van deze processie. Onder de goede opwekking tot voortzetting van de Maria-devotie hoopte Zij neer w. alle pelgrims in het volgend jaar weder te zien en beval vooral het lidmaat schap vurig aan met een opsomming van de vele geestelijke voordeelen. Na deze processie werd om half drie nog eenmaal samengekomen tot een rondtrek ken om de Mirakelkapel, een laatste groet aan Maria en met volle muziek begeleid zongen wij „Vaartwel w|j scheiden, vaart wel tot volgend jaar" en gisteravond keer den de bedevaartgangers weer behouden terug. Na deze eenvoudige brieven behoeven wij niet meer te vermelden, dat de devotie voor Maria van Kevelaer nog groeit en bloeit, want nog steeds worden de financieele en lichamelijke offers 'blijde gebracht. Werkloozenbedevaart naar Noord wijk. Het programma der Werkloozenbedevaart naar Noordwijk op Donderdag 29 Aug. a.s. luidt als volgt: 8.45 uur: Vertrek per extra tram vanaf de Korevaarstraat; bij het verlaten van het station wordt men verzocht de Rozekrans te bidden. 9.30 uur: H. Mis, waaronder uitreiking der H. Communie; na de H. Mis gemeen schappelijk ontbijt. 11.30 uur: Vanuit de kerk vertrek naar het martelveld; men wordt beleefd ver zoekt tijdens de wandeling naar- en van het martelveld niet te rooken, maar wel voor eigen intentie te bidden. Na terugkomst in de kerk vrij tot half drie. 2.30 uur: Bijeenkomst in het Juvenaats gebouw voor de thee. 3 uur: Lof met processie in de tuin. 5 uur: Vertrek naar Leiden. Leidsche Reddingsbrigade. Naar wij vernemen worden naar de te Zaandam a.s. Zondag te houden kampioens wedstrijden door de L. R. B. afgevaardigd de dames B. Arnoldus. S. Bilderbeek, R. Impebnans en J. Mieremet en de heeren H. Kostoo, J. Leget, W. van Niekerk, A. Pardon, H. Rol en J. Tegelaar. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 4415. M. G. van den Ou- weelen, Sassenheim. Zuiderstraat 6. Manu- facturenhandel AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Aug. as. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. De werkloosheid. Bij de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, Afd. Arbeidsbemiddeling staan in geschreven: Bouwvakerbeiders 851, Fa brieksarbeiders 183, Kantoorpersoneel 207, Hotel-Café-Personeel 47, Houtbewerkers 113, Kleermakers 77, Kappers 4, Schoenma kers 6, Land- en Tuinarbeiders 78, Metaal bewerkers 585, Sigarenmakers 10, Tech nici, Opzichters 34, Textielarbeiders 338, Transportarbeiders 757, Typografen 69, Voeddngsmiddelenarb. 169, Vrouwen 277, Alg. Totaal 3805; 23 Aug. 1934 3368; 24 Aug. 1933 2593. Ben. 141 Ged. werkloozen en 108 werkverschaffing. Morgenavond te half zeven zullen de le den der Leidsche Burgerwacht op de Rijks schietbanen te Katwijk in de gelegenheid worden gesteld de schietvaardigheids-proe ven af te leggen. Het examen staat onder leiding van den Commandant der Leidsche Burgerwacht Overste M. van Mens. Door de politie is aangehouden de 26-ja rige fotograaf J. F„ een Oostenrijker, die hier zonder middelen van bestaan vertoef de. Hij zal vermoedelijk worden uitgeleid als ongewenscht vreemdeling. Gisteravond te 11.25 uur ontstond brand op het erf van de deken- en kapokfabriek der fa. K. aan den Stationsweg, waar een partij kapok en afval aan het smeulen was geraakt. Met behulp van eenige emmers water werd het vuur gebluscht, nadat de kapok uit elkaar gehaald was. De brand weer behoefde geen dienst te doen. MUZIEK. 3e Zomerconcert Leo Mens. Voor een klein, maar zeer toegewijd auditorium gaf Leo Mens het 3e zomercon cert waarin hij een groot werkzaam aan deel had. Medewerking verleenden Sam Swaap en Charles van Isterdael. De organist zette het concert in met „Prélude et Fuge" van Fres- cobaldi (15831643) en dan ging het over Buxtehude naar Bach en Corelli even te rug naar Leclair en Handel om te eindi gen met drie onzer tijdgenooten. Leo Mens wiens muzikale opvattingen steeds sym pathiek aandoen was deze avond zeer ge lukkig. Zijn voordrachten bezitten voldoen de plastiek om eenheid en verscheiden heid te doen harmonieeren. Ten zeerste apprecieeren wij Mens' beheers chin g over het fraaie Pieterskerk-orgel. Na de waar dige inleiding vereenigden de drie solisten zich in de vertolking van „Trio Sonate" voor viool, cello en orgel van Buxtehude den „vóór-Bachschen" meester die o.a. sterken en directen invloed op Bach heeft uitgeoefend. Met belangstelling is er ge luisterd naar het interessant muziekwerk, waarin transparant samenspel werd gege ven, technisch, expressief en genuanceerd. Begrijpelijk is het, dat de begenadigde meester Bach meermalen een plaats is in geruimd op het aanlokkelijk programma. Bach toch vertegenwoordigt een bibliotheek waarin men nooit mistast, vocaal noch in strumentaal. Zoo had Charles van Ister dael zich „Adagio" en „Siciliano" van dezen gekozen en wij hebben hem uitgelezen mu zikaal gehoord. Daar zat een gevoelsbe- ving in zijn vertolking, waarvan ons de in nerlijkheid met een zekere verrukking om straalde. Er was een opbloeiende vrijheid in dezen instrumentaal zang, waarbij de organist hem supérieur ter zijde stond. Ook in het „Lento" van Leclair hoorden wij eveneens de meest verpuurde klankverbij zondering en een hem eigene meditatieve visie. Sam Swaap gaf een verheugende inter pretatie van Corelli's „Le folia" (variations sèrieuses). Hij heeft hèm zeer eigene ka rakteristieke dingen gedaan en het scheen dezen avond, dat hij zijn toon-imtensiteit en interpretatie-vermogen weer aanmerke lijk heeft weten te verdiepen. Hij gaf voor treffelijke accenten, nobele rubato's en soepelheid; een fraaie bel-canto toon. Ook later aan de welbekende „Arioso" gaf hij een expansieve uitbeelding. Leo Mens, die den ganschen avond de scolisten begeleidde speelde inmiddels nog „Prélude fuga C-moll" van Joh. Seb. Bach. Zijn spel getuigde van aandrijven de impulsie en intelligentie, analytisch re- gistreeren, zoodat hij voortreffelijke mo menten bereikte. Het laatste deel van het programma be vatte drie kleine nummers. Voor orgel: „Andante" van Gay Ropatz, een zeer be knopt werkje, een veelal kenmerkende eigenschap van den componist; voor cello: „Legende" van Hullebroek en voor viool: „Sarabande" van Voormolen, drie kleinere muzikale en behoorlijke werken, voor iedereen begrijpelijk, met zorg gekozen en kunstzinnig uitgevoerd. Onze waardeering gaat uit naar het werk van organist Mens die gestadig arbeidt om een fraaie serie zo- merconcerten te arrangeeren. Besluiten wij daarom met een aanbeveling voor den vol genden avond op 4 September waarbij Fei- ke Asma organist van de Hooglandsch« kerk als gast-organist zal spelen. J. K.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2