DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WARM. DE BILT SEINT: Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, aanvankelijk helder tot lioht be wolkt, later wellicht toenemende bewol king, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm. Hoogste barometerst.: 768.4 te Neurenberg. Laagste barometerst.: 740.8 te Seydisftjord. Het gebied van hooge luchtdruk ver plaatste zijn centrum naar Centraal-Euro- pa; de rug tusschen de depressies in het Oosten en Noordwesten werd breeder. Het maximum op IJsland beheerscht nog de luchtstroomingen in de bovenlucht, doch wordt overheerscht door secundaire daal- gebieden van de depressie bezuiden IJs land. De minima van het depressiegebied trok ken zuidelijk langs IJsland en geven regen achtig weer aldaar en ook in het .daalge- bied tot Ierland en Schotland. Over geheel Europa is het prachtig zo merweer, behoudens nog bewolking in de Oost-Alpen. Het is te voorzien dat de depressie in het Noordwesten het mooie weer niet zal ver storen en dat haar regen en bewolking niet verder zullen doorkomen dan in Ierland en Schotland en een deel der Noordzee. LUCHTTEMPERATUUR. 23.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zwem/inrichting „Poelmeer" 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU Van Dinsdagnamiddag 8.47 uur tot Woensdagmorgen 5.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 21 Aug. v.m. 8.20 uur en n.m. 8.5<1 uur. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 30-jarige los werkman G. K. uit Wassenaar, thans gedetineerd, heeft terecht gestaan wegens twee inbraken door hem gepleegd in perceelen aan de Hof zicht! aan en aan den Buurtweg te Was senaar. In beide perceelen heeft hij zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. De eigenaar van het perceel aan de Hofzichtlaan verklaarde dat hij van een vacantiereis teruggekeerd zijnde had geconstateerd, dat er bij hem was ingebro ken. Er werden verschillende linnen en zilveren voorwerpen vermist alsmede eenige kleinere meubelstukken, een de ken etc. Bovendien waren eenige schilde rijen uitgesneden. In het perceel aan den Buurtweg werd door hem een partij aardewerk, een ste- reoscoop enz. ontvreemd. Verdachte, die de feiten toegaf zeide een en ander te hebben willen verkoopen. Het O.M., waargenomen daar mr. Cohen Vervaart, eischte wegens diefstal met in klimming, tweemaal gepleegd, 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. RAADSVERKIEZINGEN VAN TWEE GEMEENTEN ONGELDIG VERKLAARD. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant behandelden gisterenmiddag de bezwaar schriften van W. de Weerd en A. Testers te Halsteren en van den burgemeester van Mierloo tegen de besluiten van de gemeen teraden, onderscheidenlijk van Halsteren en Mierlo tot toelating van alle gekozen leden der gemeenteraden. Gedeputeerde Staten verklaarden beide stemmingen voor den gemeenteraad ongel dig, die van Halsteren op grond, dat de naam van een der candidaten op het stem biljet ontbrak en die van Mierlo omdat het stembiljet niet voorzien was van den handteekeningstempel van den voorzitter van het hoofdstembureau. SCHOOLVEREENIGING BENADEELD. Penningmeester tot anderhalf jaar veroordeeld. De rechtbank veroordeelde vandaag den gemeenteambtenaar W. H. F., tevens pen ningmeester van de „Vereeniging v. Voor bereidend L.O. en M.U.L.O. op Gereform. Grondslag te Amsterdam-Noord", wegens verduistering van ruim ƒ5000.ten na- deele van de schoolvereeniging tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. Het O.M. had twee jaar gerequireerd. De verdachte had een volledige beken tenis afgelegd; hij had een groot deel van de subsidies, schoolgelden en giften ten eigen bate aangewend. De controle bleek niet bijzonder scherp te zijn. De man had het geld in bars en café's verteerd. SPORT AUTOMOBILISME AUTO'S MET VLAG EN WIMPEL. De A.N.W.B. schrijft: Meermalen komt het voor, dat toeristen, die per auto naar het buitenland gaan, de vraag stellen, of zij geen last zullen krijgen, wanneer zij in den vreemde met een na tionaal vlaggetje, of met een clubwimpel op hun auto rondrijden en of er al dan niet beperkende bepalingen bestaan, ten op zichte van het aanbrengen van club-insig nes, plaquettes en dergelijke voorwerpen van toeristischen aard. Het lijkt daarom wel nuttig, de aandacht te vestigen op een bekendmaking van de Alliance Internationale de Tourisme, de in ternationale toeristen-organisatie, meer be kend onder haar initialen „A.I.T.", die ter voorlichting van automobilisten, die met hun wagen vreemde landen willen bezoe ken, een lijst heeft samengesteld, welke een beknopt overzicht geeft van de wettelijke regelen en voorschriften, die in 19 ver schillende landen bestaan op het voeren van nationale- of olu'bvlaggen, insignes, plaquettes e.d. op aiufd's. Uit deze lijst blijkt, dat in verscheidene landen geen verbodsbepaling of beperking geldt ten aanzien van nationale vlaggetjes, clu'bwimpels, of in 't algemeen van welke emblemen ook. Tot deze landen behooren: Albanië, Bel gië, Bulgarije, Denemarken, Italië, Mona co, Noorwegen, Tsjecho-Slowakije, Yougo- Slavië, Zweden en Zwitserland. Voor Yougo-Slavië wordt alleen de opmerking toegevoegd, die wel voor alle landen zal gelden, dat de meegevoerde onderschei- dingisteekenen geen aanleiding mogen geven geven tot venstoring van de openbare orde of tot ingrijpen der politie. Frankrijk laat nationale vlaggetjes, club- wimpels, insignes, enz. toe, maar stelt voor alle zekerheid de voorwaarde, dat deze de leesbaarheid nietschaden van het nummer bord en de nationaliteitsplaat en dat de af metingen dier voorwerpen niet grooter zijn dan die van de in Frankrijk toegelaten em blemen. Groot Brittannië kent geen enkele regle- menteering ten opzichte van vlaggetjes, emblemen enz. op auto's, maar bepaalt, dat deze de nummerplaat geheel moeten vrij laten en in geen enkel opzicht het vrije uit zicht van den bestuurder mogen belemme ren. In de Vereenigde Staten van Amerika geldt dezelfde practische overweging, dat een vóór op den wagen geplaatst vlaggetje of wimpel den bestuurder van de auto niet mag hinderen. Toegestaan is, datop den radiator en de schokfbrekers, of op de wan den van den wagen club-insignes, of pla quettes worden bevestigd. Voor Duitschland wordt vermeld, dat buiteniandsehe automoblisten vrijelijk hun nationale vlag of clubwimpel mogen voe ren; omtrent het aanbrengen van insignes, plaquettes e.d. worden geen speciale voor schriften genoemd. Cyprus verbiedt in het algemeen het dra gen of meevoeren van vlaggen, of andere nationale emblemen. Een bijzondere ver gunning kan worden verleend voor schild jes en vlaggetjes van handelsondernemin gen. In Roemenië verbiedt de wet het voeren van nationale vlaggen of van olubwimpels op motorrijtuigen; dit is het uitsluitend recht van het Koninklijk huis en van de leden van het diplomatieke corps. Voor Turkije geldt een verbod van het voeren van nationale vlaggetjes; wèl zijn toegestaan elubwirmpels, plaquettes en der gelijke toeristische emblemen. In Nederland zijn nationale- en clubvlag- gen, insignes en plaquettes op auto's toe gestaan, met uitzondering van vlaggen of onderscheidingsteekenen, die de uiting zijn van een bepaalde politieke strekking, of de uitdrukking van een staatkundig streven. ATHLETIEK SINGELLOOP ROND LEIDEN. Op verzoek van de R.K. Sportcentrale te Leiden zal „De Bataven" dit jaar den Sin- gelloop rond de Sleutelstad organiseeren, en daarmee een traditie in eere herstellen. De Singelloop heeft reeds zijn geschiede nis. Tot dusver was de R.K.S.V. „Rood-Wit" met de organisatie belast. Haar athletiek- afdeeling is echter verleden jaar opgehe ven, zoodat er toen ook van den Singel loop niets kwam. Nu hebben „De Bataven" de organisatie op zich genomen en het be stuur vertrouwt op de volle medewerking van alle zus'tervereenigingen. De Singelloop heeft plaats Zaterdagmid dag 7 September a.s. Bepalingen: Inschrijven kunnen alle leden van de bij de F.D.A. aangesloten bonden, zoowel Cracks als Nieuwelingen. De afstand bedraagt pl.m. 6 K.M. 't Par cours is bijna geheel geasfalteerd. De kleedgelegenheid is op het R.K. Sport park „Haagweg". Vandaar te kwart voor drie vertrek der deelnemers naar de start, per autobus. Als hoofdprijs is uitgeloofd de Peter-Ver- hoef-wisselbeker. Deze beker wordt defini tief eigendom van den looper, die hem 3 maal achtereen, of 5 maal in totaal wint. In 1929, 1930, 1931 werd de beker ge wonnen door W. Vessies D.E.M. In 1932 door J. Dubbelaar, De Bataven. In 1933 door A. v. Bakel, De Bataven. De prijzen zullen verder bestaan uit me dailles, terwijl de vereeniging, die met haar 3 eerst-aangekomen loopers de beste plaat sen bezet, een extra-prijs ontvangt. De inschrijving sluit 30 Augustus, laatste post. Inschrijvingen te zenden aan: P. J. Hui- bers, Haarlemmerstraat 123, Leiden, door wien ook alle ge wens ch te inlichtingen wor den verstrekt. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Aanwinsten, opgravingen, enz. Het jaarverslag van den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden over 1934 geeft over de aanwinsten, opgravingen, enz. de volgende bijzonderheden. Waren wij op de op ons Museumbudget uitgetrokken posten aangewezen geweest, dan zoude zeker ook op het gebied van aanwinsten niets te vermelden zijn; geluk kig echter waren ons nog de inkomsten uit het Fonds Gildemeester gebleven en lieten ook de vrienden van ons Museum ons niet in den steek. Wat het Oosten betreft is vooral te vermeiden het waardevolle ge schenk van het Reuvens-Fonds, het reliëf van Koning Sanherib, afkomstig uit de vroegere opgraving van Layard in Nini- veh. Het was ons een groot voorrecht dit geschenk op een speciaal daartoe belegde bijeenkomst der Vereeniging het Reuvens- Fonds voor ons Museum fe mogen aan vaarden. Verder werd door ons nog een kleine collectie Perzisch aardewerk uit Nehavend aangekocht. Komen wij thans tot Egypte en Grie kenland, dan zij hier in de eerste plaats het prachtige legaat vermeld, dat de heer A. Tj. van der Meulen te Cairo ons Mu seum heeft toegedacht; voor de royale wijze, waarop de familie van der Meulen den wensch van den erflater heeft uitge voerd, mogen wij hier tevens wel een woord van groote dankbaarheid uitspre ken. Dit legaat, speciaal bestaande uit glas werk, bevat zoowel Egyptische als Grieksch Romeinsche voorwerpen. Dit zelfde is ook het geval met een schenking, die wij mochten ontvangen van mevrouw J. Leem bruggenvon Lieben, waarin eveneens tal van zaken voorkomen, die voor ons van groot belang zijn. Als behoorende tot de Egyptische afdeeling noemen wij hier uit het legaat van der Meulen een aantal sca- rabeeën van glas, steen en geëmailleerde aarde, vele amuletten, beeldjes van ge- mailleerde aarde, halsketenen van kralen en andere sieraden. Tot de collectie, welke Mevr. Leembruggen ons schonk, behoo ren de de volgende Egyptische voorwer pen: een mooie bronzen kattekop, aardige fragmenten van stucmaskers, lijkbeeldjes, bronzen godenbeeldjes, beeldjes van ge- emailleerde aarde, amuletten en scara- beeën. Twee lijkbeeldjes werden boven dien nog verkregen door schenking van den heer Lelieveld| te Scheveningen, ter wijl prof. von Bissing te München ons een groot kalksteenframenten afstond, afkom stig van opgravingen van Flinders Petrie op de meesten nog figuren bewaard wa- ka-re-kapel en van het Labyrinth, waarvan op de meesten nog fguren wekaard wa ren. Ten slotte waren wij zoo gelukkig uit gelden van het Fonds Gildemeester een zeer fraaie Egyptische kalksteenen sta tuette van een broodkneeder en een houten figuur van een vrouw met eend te kunnen aankoopen, beide bepaald prachtstukken van Egyptische kunst, afkomstig uit de collectie von Bissing. Zeer rijk was de verzameling Romeinsch glaswerk, welke het bovengenoemde legaat van der Meulen ons bracht. Een groot aan tal gave stukken, waaronder zeer fijne vormen, kwam in ons bezit en buitenge woon is de verbazend rijke collectie frag menten van millefiori-glas, afkomstig uit Egypte en Adria in Italië, een verzame ling, zooals men die slechts zelden bij el kaar vindt. Verder noemen wij maskertjes van glas, dierfiguren van veelvuldig glas werk, afkomstig uit Adria; ook eenige la tere stukken Arabisch glas zijn te vermel den, bovendien een paar belangrijke frag menten faience en een aantal kralen. In de ons door mevrouw Leembruggen ge schonken verzameling treffen wij een aan tal zwartfigurige lekythen aan, verder eenige fijne terra cotta figuren en lampjes van hetzelfde materiaal; ook verschillende bronzen beeldjes, waaronder goede stuk ken.. Uit Italië ontvingen wij van de regee ring een paar zeer fraaie Villanova-urnen met deksel, te zamen met enkele bronzen voorwerpen uit die kuituur, welke ons in ruil werden verschaft voor een afgietsel van onze sarcophaag van Simpelveld. Ten behoeve van onze afdeeling Oud- Europa konden wij tot onze groote vreugde een paar bijzonder goede stukken Skythi- sche dierornamentiek verwerven, bronzen plaatjes a jour uitgesneden en versierd met de gestyleerde reliefs van een leeuw, die een dier verscheurt, en een stier; onze verzameling werd daardoor met eenige zeer zéldzame voorwerpen verrijkt. Ten slotte kwamen wij nog in het bezit van een Romeinsche lamp gevonden in Mainz. Omtrent onze werkzaamheden, de oud heden van ons eigen land betreffende, en de aanwinsten op dit gebied diene het volgende. Uit de verschillende terpen van Fries land werden uit een particuliere collectie eenige stukken aardewerk en beenen voor werpen aangekocht. In Drenthe werd we derom door dr. Bursch éenige weken ge graven en wel op een plaats bij Emmen, waar behalve een aantal blijkbaar latere grafheuvels met lijkverbranding ook merk waardige huizen-plattegronden werden bloot gelegd, zooals die hier tot dusver nog niet werden aangetroffen. Veel fragmenten en vooral een paar bronzen fibulae uit Frankischen tijd dateeren dezen aanleg. Eenige urnen, gevonden bij de opgravin gen van de Drentsche Praehistorische Ver eeniging, met rijkssubsidie te Elp gedaan, werden aan het Museum toegewezen. Uit Twente hield de heer J. J. van Deinse ons steeds op de hoogte van vondsten, welke daar werden gedaan. Van enkele merk waardige stukken konden wij een afgietsel 1 laten vervaardigen. Te zamen met eendge heeren bracht dr. Bursch daar een bezoek aan de kanaalwerken bij Almelo, waar in het nieuwe kanaalbed verschillende oude grondlagen te zien waren. Uit dit Twente- Rijnkanaal kregen wij, door bemiddeling van het Rijksmuseum van Geologie, een bij Lochem gevonden merkwaardigen bijl- vorm, uit been gehouwen. Ook aan ver schillende punten van de Veluwe werden bezoeken gebracht, zoo door dr. Bursch aan „Het Planken Wambuis" naar aanlei ding van mededeelingen van Mr. W. C. ten Kate te Vollenhoven en door dezen ons toegezonden Karolingische scherven; het betreft hier de plek, waar reeds vroe ger sporen van een nederzetting uit die periode bekend waren. De heer H. H. Beijers, sergeant der In- fanterie te Leiden, kwam tot ons met ver schillende mededeelingen betreffende prae historische verschijnselen in de buurt van de Harskamp; wij hopen nog nader op zijn aanwijzingen te kunnen ingaan en ontvin gen van hem reeds nu ten geschenke eenige vuursteenfragmenten en scherven daar gevonden. Ook uit Bennekom werden eenige urnscherven verworven, terwijl dr. Bursch met ir. D. Bloemsma te Apeldoorn, op diens bericht, een bezoek bracht aan de z.g. Mottenkuil te Mililgen, een leemkuil, zooals die meer op de Veluwe voorkomen en in de buurt waarvan vuursteenfragmen ten en scherven van klokbekers werden gevonden. Te Wijchen gaf de heer F. Bloemen zich nog steeds veel moeite met het verzamelen van buitengewoon talrijke vondsten, welke daar in de buurt te voorschijn komen, dit gaf ook aanleiding tot meerdere bezoeken mede in verband met de plannen tot in richting van een Gemeentelijke Oud heidkamer in het kasteel aldaar, waar dan een groot gedeelte van de hier gevonden, buitengewoon talrijke voorwerpen, als ur nen, Romeinsch aardewerk enz. zouden kunnen worden tentoongesteld. Op terrei nen langs het Wijchensche Ven werd op aanwijzing van den heer Bloemen door dr. Bursch gegraven naar de overblijfselen van Germaansche hutten, welke hier over de lage heuvels verspreid lagen; onze kennis van de wijze van wonen van deze primi tieve Germanen omstreeks Chr. geb. werd door deze Wijchensche vondst aanmerkelijk vergroot. Van den Rijkswaterstaat mochten wij nog een aantal aardewerkfragmenten ont vangen, welke hier bij Wijchen aan den Teersdijk zijn gevonden. De heer Blomen bracht ons ook in kennis met den heer J. Okkes te Durten, bij wiens pannenbakke- rij wij de plek mochten bezoeken, waar een aantal Romeinsche fragmenten voor den dag zijn gekomen. De heer Okkes was zoo vriendelijk om deze aan het Museum af te staan. Uit Zaltbommel konden wij een zeer merkwaardige bronzen schaal aankoopen met primitieve teekeningen en inscripties versierd, uit de vroege Middeneeuwen. Onder leiding van dr. Braat werd op vrij groote schaal de opgraving van een woerd te Zetten, in werkverschaffing verricht, voortgezet; thans kwam daar ook een aan tal plattegronden van Bataafsche palen huizen benevens een groote collectie aar de werkfragm enten voor den dag. Toen het Gemeentebestuur van Goirle ons in kennis stelde van ontginningswer ken vlak in de buurt van het destijds door dr. Remouchamps ontgraven urnenveld, bracht ik met dr. Bursch een bezoek aan deze plaats; zooals reeds enkele vondsten hebben aangetoond, was in het te ontginnen terrein wel een voortzetting van dit urnen veld te verwachten, de omstandigheden maakten eohter een verdere systematisch ontgraving niet raadzaam; wij zijn den i Burgemeester, den heer H. J. C. van Gin- neken, zeer dankbaar, dat hij voor ons zoo veel mogelijk wat er aan resten gevonden wordt heeft bewaard. Ook onze oorrespon dent aldaar, de heer E. J. van Puyenferoek, werd door ons bezocht en met groote waar- deering mogen wij hier vermelden, hoe hij ons een aantal urnen en stukken aarde werk schonk, welke nog in zijn bezit wa ren, ten deele afkomstig van datzelfde graf veld, ten deele van een zeer belangrijke vroegere vondst, door hem gedaan. Reeds vele jaren geleden toch had hij, gelijk wij thans wel met zekerheid kunnen zeggen, de kelderruimten van een Germaansche woning ontgraven en daarin behalve eeni ge groote voorraadsvaten, welke hij toen reeds aan ons Museum ten geschenke gaf, ook de hier bedoelde stukken aardewerk gevonden, zoodat wij thans de geheele vondst compleet hebben. Verder wist de heer van Puyenbroek ons weer eenige nieuwe vindplaatsen aan te wijzen: zoo in de eerste plaats op de heide van Knegsel, waar bepaald nog een urnenveld aanwezig was. Hier werd dan ook in den zomer door dr. Braat een begin van een algeheele ont- graving gemaakt, waarbij, niettegenstaande dat hier vroeger reeds anderen urnen had den gezocht, toch een interessante collectie voorwerpen te voorschijn kwam; wij hopen in het volgende jaar dit onderzoek te kun nen voorzetten waarna dan een gedeelte van de vondsten ons eigendom worden zal. Van den heer H. Joosten te Vessem mochten wij verschillende aldaar gevonden vuursteenen werktuigen ten geschenke ont vangen. Ook dr. H. Wiegersma te Deurne vergat ons dit jaar niet en schonk ons eenige voorwerpen voor onze collectie o.a. een steenen bijl, op de bekende vindplaats de Klef gevonden. Öp zijn aanwijzing be zocht ik ook met dr. Bursch den heer L. Kluitmans te Helenaveen, die ons eenige zandplekken in deze veenstreek aanwees, waar bepaald Romeinsche scherven voor den dag zijn gekomen., vooral in verband met de vroeger vondst van den vergulden helm in de Peel, leken ons deze zeer merk waardig. De heer Kluitmans beloofde ons Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! Bescherm Uw kleeren tegen motten! Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendood! AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R.K. Bond van Café-, Restaurant houders en Slijters „St. Jan", alge- meene vergadering, Zomerzorg, '9 uur. Donderdag. R, K. Reclasseeringsivereeni- ging. Zitting in het gebouw der St. Vincentius-Vereeniging,. Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandagl9toten met Zondag 25 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. nog zooveel mogelijk meer gegevens in de ze buurt te zullen verzamelen. Buitenge woon waardige wat het verschijnsel waarop de Burgemeester van Megen, de heer M. P. J. van Vlokhoven en onze cor respondent de heer J. Cunen, archivaris te Oss, ons herhaaldelijk opmerkzaam maakten en waarvan wij ook door persoon lijk bezoek hebben kennis genomen. Bij de gravin,gen tot verbetering van het Maas- bed werden bij Megen onder een ongeveer 1 Meter dikke grintlaag, welke op haar beurt weer door een meer dan 3 Meter dikke kleilaag werd bedekt, tal van frag menten gevonden vanaf den Romeinschen tot den laat-Karolingischen tijd; zoowel grint- als kleilaag moet daar op natuur-, lijke wijze zijn ontstaan, hetgeen dan ech ter blijkens de vondsten daaronder eerst in na-Karolingischen tijd kan zijn geschied. Ons leek een dergelijke late vorming bijna onmogelijk en ook dr. Tesch drukte ons hierover zijn verwondering uit. Nadere be richten van den heer Cunen sluiten even wel allen twijfel omtrent de vindplaats uit, zoodat men hier zeker met een natuurver schijnsel uit zoo laten tijd te doen heeft; geologen mogen hiervoor een nadere ver klaring vinden. Eenige der gevonden frag menten bleven in ons bezit. Ook omtrent vondsten van Romeinsche scherven te Box meer mochten we van den heer Cunen be richt ontvangen, uit een door dr. Braat in gesteld onderzoek ter plaatse bleek hieraan echter verder niets meer te doen. Bij Maas- bree werd door denzelfden assistent nog een kleine opgraving verricht in een eigen- aardigen wal, welke een groot terrein om gaf; deze bleek van middeleeuwsciien oor sprong te zijn. DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Hedenmorgen is de 210de pelgrimsreis naar Kevelaer aanvaard door ruim 250 pel grims. Deze bedevaart staat onder leiding van den Zeereerw. Pater P. R. Smitz, O.F.M., Geestelijk Directeur van de Broederschap de Leidsche Processie naar Kevelaer. Onder de pelgrims bevinden zich de zeereerw. Paters Heyldng, oud-Pastoor van de Broederschapskerk, Pater Smits en Pa ter Peerdeman, de zeereerw. heer Derksen, Pastoor van Oud-Ade en de kapelaans J. Sijm van Zoeterwoude en Redeker van Sas- senheim. Wel schoon is de gedachte om aan de Consolatrix Afflictorum, de Troosteresse der Bedrukten, als een algemeene intentie te gaan vragen om meer Godsvertrouwen in deze moeilijke tijden. De processietrein vertrok om 8.19 en zal met een oponthoud te Nijmegen van één uur te 12.43 in Kevelaer arriveeren. Een achttal meisjes van het R.K. Wees huis aan de St. Jacobsgracht onder geleide van de Eerw. Priorin en een Zuster moch ten weder mee ter beêvaart. Aanbesteding. Namens B. en W. werd hedenmorgen op het Bureau van Gemeentewerken aanbe steed: het uitbreiden van de stookruimte van en het uitvoeren van verdere voorzie ningen aan het Gemeentelijk Archiefge bouw. Er waren 15 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: Jac. v.. Riet 5875; fa. de Wit ƒ5054, A. J. Langeveld 4567, L. Ph. Kantebeen ƒ4360; J. Dietz ƒ4359; H. C. Heemskerk ƒ4329; Th. G. Barthen ƒ4198; J. v. d. Wiel, Zandvoort ƒ4187; D. en H. van Steenber gen, Almelo 4144; fa. Marcelis 4093; H. Geerdink, Usselo 3900; J. H. Houps 3893; P. Breyer, Den Haag 3780; W. Bink en A. P. Valk ƒ3693; N.V. Nat. Aann. Mij. v.-h. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest 3240. Waar geen woonplaats vermeldt, is deze Leiden. De gunning is aangehouden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2