DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26e Jaargang DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 No. 8195 Sh £cki6elve(Soii^<Mvt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 BINNENLAND LICHAMELIJKE OPVOEDING. Onderwerp van bespreking op Kath. Paedagogische week. Gisteren is te Amsterdam de achtste RK. Paedagogische week geopend, welke georganiseerd wordt door de R.K. Leergan gen te Tilburg. In de aula der gemeentelijke universiteit vond om vijf uur gistermiddag de openings zitting plaats, waarbij vele bekende figuren uit onderwijskringen aanwezig waren. Ook de Hoogeerw. Deken van Amsterdam, mgr. dr. G. van Noort en mr. A. baron van Wijn bergen gaven van hun tegenwoordigheid blijk, evenals vele belangstellenden. De voorzitter, mgr. prof. dr. Th. Goos- sens, opende de vergadering en sprak zijn voldoening erover uit, dat het congres thans te Amsterdam gehouden wordt. De omstandigheden zijn thans dermate gunstig, dat de congresleiding het heeft aangedurfd deze achtste paedagogische week in de hoofdstad des lands te organiseeren, over tuigd als men er zich van kon houden, dat men hier thans ook een groote kring van gelijkgestemde geloofsgenooten zou kunnen vinden, bereid om de resultaten van een zoo dynamische wetenschap als de paeda gogische is, bekend te maken, te onderzoe ken en te toetsen aan de Christelijke be ginselen, wat het doel dezer congressen is. In een tijd als de onze is Katholieke waakzaamheid op het gebied der lichame lijke opvoeding, het onderwerp van dit con gres, bijzonder geboden. Hierna was het woord aan den eersten inleider, Pater dr. Joannes OM.C., docent aan het psychologisch-paedagogisch insti tuut der R.K. Leergangen, die sprak over lichamelijke opvoeding en katholieke be ginselen. Spr. zette in korte trekken uiteen de Tho mistische leer aangaande ziel en lichaam waaruit blijkt, dat ziel en lichaam samen een zelfstandige eenheid vormen. Lichaams- veraohting is allerminst te verdedigen, zij wordt door de Kerk ook niét geduld, lichaamsoverschatting is evenwel het an dere, eveneens verwerpelijke uiterste, waartusschen wij de waarheid te zoeken hebben. Het lichaam is van natuurlijk standpunt uit bezien een wezensdeel van den mensch, van bovennatuurlijk stand punt bezien is het een tempel van den H. Geest. Voor ons, Katholieken, zegt spr., neemt de lichamelijke opvoeding dus een geheel andere plaats in dan in welke le vensbeschouwing ook. De lichamelijke op voeding is voor ons een wezenlijk deel der geheele opvoeding, de zorg voor het lichaam is een plicht en zelfs een bovennatuurlij k zedelijke plicht. Over de toepassing dezer beginselen spre kende, behandelde Pater Joannes enkele verkeerde doelstellingen, als lichamelijk genot, lichamelijke schoonheid en lichame lijke kracht. Het lichamelijk genot mag nooit het doel der lichaamscultuur zijn. Wel mag de jeugd pleizier hebben in de licha melijke oefening, doch niet in het lichaam zelf, omdat dit gevaarlijk kan worden voor de kuischheid. Ook lichamelijke schoonheid is als doel in zich verkeerd en wat de lichamelijke kracht betreft, de slechte gevolgen van dit foutieve doel openbaren zich in de record- jager ij, die de sport de zoo slechte repu tatie gegeven heeft, welke zij tegenwoordig bezit. De mannelijke en vrouwelijke lichamelij ke opvoeding nu moet aangepast zijn aan de natuur, d.wjz. het geslachtsonderscheid moet in de lichamelijke opvoeding tot uiting komen. Als regel zal daarom de lichamelijke opvoeding gescheiden moeten zijn, hoewel pater Joannes zich spelen dacht, die dienstbaar gemaakt kunnen wor den aan de toenadering der geslachten. Zooveel mogelijk moet bij de lichamelijke opvoeding het streven gericht zijn op de onbewustheid van het lichaam. De natuur lijke onbewustheid is daarbij verre te pre- fereeren. Sportspelen, die de aandacht op iets buiten het lichaam gevestigd houden, zijn daartoe zeer geschikt. Zou dit onmoge lijk blijken, dan dient ernaar gestreefd te worden de lichamelijke opvoeding kunst matig onbewust te houden. Lichamelijke opvoeding, in katholieken zin opgevat, moet natuurlijk niet beperkt blijven tot het lichaam, maar zij dient altijd gericht te zijn op de ziel, omdat zij den ge- heelen mensch moet omvatten. Zoo moeten wij, katholieken, in het licht van onze le vensbeschouwing streven naar een eigen methode, een eigen richting in de lichame lijke opvoeding, zoo eindigt spr. Des avonds kwam men in hotel Krasna- poisky bijeen, waarmee de eerste dag be sloten wend. OPSLAG EN EXPORT VAN PEUL VRUCHTEN. Van de peulvrnchtenoogst 1934 is ongeveer de helft onverkocht gebleven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon: 1. Is het juist, dat nog ongeveer drie vier de gedeelte van den oogst 1934 van peul vruchten onverkocht bleef en voor reke ning van de regeering werd opgeslagen? 2. Is het juist, dat een regeling is ge maakt, waardoor de eene groep van expor teurs van peulvruchten wordt bevoorrecht boven een andere groep al naar gelang van het quantum, dat door iederen exporteur werd verzonden? 3. Zoo ja, aoht de minister het dan niet een groote onbillijkheid, dat de eene groep de relaties kan blijven onderhouden met haar buitenlandsche verbindingen, terwijl de andere groep die verbindingen, waar voor zij veelal jaren heeft gewerkt, moet opgeven? 4. Is de minister bereid bij deze regeling alsnog alle door de regeering erkende peul vruchtenexporteurs in te schakelen, waar door geen bevoorrechting plaats zal vin den? heeft de minister van oeconomische za ken geantwoord: 1. Tengevolge van de exportmoeilijkhe- den, den zachten winter en de omstandig heid, dat de handel bij den aanvang van het oogstjaar 1934/1935 een onverkochte hoe veelheid van ongeveer 1/4 gedeelte van den oogst 1933 moest liquideeren, is van den peulvruchtenoogst 1934 ongeveer de helft onverkocht gebleven en voor rekening van het landJbouwcrisisfonds opgeslagen. 2. De steeds scherper wordende onder linge concurrentie van de exporteurs, waar door het vertrouwen van de buitenlandsche afnemers verloren ging en het gevaar voor tegenmaatregelen van de betreffende lan den steeds grooter werd, drong in den loop van het seizoen 1934/1935 tot een ingrijpen .in den peulvruchten-handel. Ten einde tot een maximum-uitvoer tegen maximum prij zen te geraken, werd in het begin van 1935 in overleg met de betrokken officieele in stanties door de vijf belangrijkste vereend- gingen op het gebied van den peulvruchten- handel overgegaan tot de oprichting van een centraal uitvoerbureau. Voor het beoogde doel was reglementee ring van den uitvoer en tevens beperking van het aantal personen, dat daaraan kon deelnemen, noodzakelijk. Bij die beper king heeft in het algemeen de grootte van den export naar de verschillende landen in vorige jaren als maatstaf gegolden, waar door naar de meening van ondergeteekende van bevoordeeling van bepaalde groepen uit dien hoofde niet kan worden gesproken. 3. Erkend wordt, dat de sub. 3 genoem de regeling voor de niet als export-agent aangestelde exporteurs tijdelijk verbreken van relaties beteekent. De meergenoemde regeling maakt zulks echter onvermijdelijk. Bij de uitvoering is getracht de schade voor de hierbedoelde belanghebbenden te beperken door het verleenen van een tege moetkoming naar verhouding van hun z.g. exportverleden, welke tegemoetkoming, door tusschenkomst van het uitvoerbureau, door de wel als export-agent aangestelde exporteurs wordt bijeengebracht. Door deze regeling is naar de meening van onderge teekende de onbillijkheid zooveel mogelijk ondervangen. 4. Inschakeling van alle peulvruchten- exporteurs acht ondergeteekende in ver band met het hiervoren opgemerkte niet gewenscht. RICHTPRIJZEN VOOR ERWTEN. De Minister van Economische Zaken, heeft den richtprijs voor groene erwten (met inbegrip van. kroonerwten) en van schokkererwten per 100 kg. vastgesteld als volgt: voor groene erwten (met inbegrip van kroonerwten)voor kwaliteitsklasse A op 9; voor idem B op 8.50; voot id. C op 8; voor id. D op 7.50; en voor schok kererwten: voor kwaliteitsklasse A op 10.50; voor id. B op 10; voor id. C op 9.50 en voor id. D op 9. NATUURSCHOONWET 1928. De landgoederen „De Dom/mert" en „De Vlek er", gelegen in de gemeente Enschede, zijn bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en Financiën onder de Natuurschoonwet gerangschikt. Het landgoed „De Dommert", groot plm. 31 HA., is gelegen ten Noorden van den Rijksweg EnschedeGlanerbrug en het landgoed „De Vieker", groot plm. 61 H.A. ten N.O. van Enschede, nabij den weg En schede'Losser. Bedoelde landgoederen zijn voor het pu bliek opengesteld, op vertoon van wandel- kaarten, die tegen een'kleine vergoeding verkrijgbaar zajn ten kantore der firma Ter Kuile Cromhoff te Enschede. Op deze kaarten staan de voorwaarden der open stelling vermeld. WERKVERSCHAFFING EN PREMIES ZIEKTEWET. De minister van sociale zaken deelt het volgende mede: Tot nu toe geldt de bepaling, dat de pre mie, welke over het verschuldigde dagloon der tewerkgestleden ingevolge de ziekte wet venschildigd is, voor 1/4 deel op de ar beiders moet worden verhaald. Hoewel de wet toelaat, dat de helft van de premie tot een bepaald maximum op de arbeiders wordt verhaald, is tot nu toe met 1/4 deel volstaan, omdat tot voor ©enigen tijd een vrij hoog percentage als premie moest worden geheven. Nu echter het be drag der premie geleidelijk niet onbelang rijk lager is geworden, is het om meer dan één reden noodzakelijk, dat het deel, dat op de tewerkgestelden wordt verhaald, meer in overeenstemming is met wat in het vrije bedrijf gangbaar is. Onder die omstandigheden heeft de mi nister bepaald, dat ingaande de eerste volle week in de maand September 1935 van de tewerkgestelden bij de werkverschaffing zal worden geheven de helft van de premie (c.q. voorschotpremie) welke de werkgever ingevolge de ziektewet moet betalen, met dien verstande, dat de tewerkgestelde ar beiders niet meer mag betalen dan 1 pet. van het vastgesteld dagloon. Deze regeling geldt voor alle gesubsidieerde werkver schaffingen (o.m. particuliere ontginning- gen) ook al wordt geen bijdrage gegeven in de kosten van de ziekteverzekering. De minister vestigt er verder met nadruk de aandacht op, dat de verschuldigde pre mie en het op de arbeidsloonèn in te hou den bedrag niet moet worden berekend over het werkelijk betaalde loon, doch over het door hem voor elke gemeente vast gestelde „dagloon". DE SIGARENINDUSTRIE. Arbeiders willen niet ingaan op voorstellen tot loonsverlaging. De besturen der drie groote arbeidersor ganisaties in de sigarenindiustrie zijn, vol gens „De Telegraaf", niet ingegaan op het verzoek der werkgeversorganisaties om over te gaan tot overleg, inzake de opstel ling van de loonregeling, overeenkomstig de uitspraak der arbitrage-commissie, ter beslechting van de bestaande geschillen. Maandagmorgen ontvingen de arbei dersorganisaties nog een "schrijven namens de patroons-organisaties, met de uitnoo- diging voor de noodig geoordeelde bespre kingen de 'besturen af te vaardigen naar een reeds heden te Utrecht te houden vergade ring. Na kort gemeenschappelijk overleg heb ben de besturen der bonden, elk voor zich, geantwoord, dat zij afwijzend tegenover de voorgestelde loonsverlagingen staan en niet aan de bespreking zullen deelnemen. DE BROODREGELING TE STAPHORST. Geschorste tewerkgestelden moeten weer aan het werk. Onlangs zijn een aantal tewerkgestelden in de rijks werkverschaffing te Staphorst uitgesloten en teruggezonden, omdat zij niet accoord gingen met de nieuwe rege ling van de brood-gelden. Zij hebben thans een aanzegging ontvan gen om onder de nieuwe regeling aan het werk te gaan. DE TOLHEFFING OP DE NIEUWE BRUGGEN. Gaat hoogstwaarschijnlijk niet door. Reeds eenigen tijd geleden was het ge rucht tot ons doorgedrongen dat de nieuwe minister van waterstaat, jhr. van Lith de Jeude, doende was zoodanige wijziging in den opzet van het wetsontwerp versnelde bruggenbouw te brengen, dat de bij alle automobilisten enz. gehate tolheffing, welke overigens, naar men weet, ook vele tegen standers heeft onder de gemeentebesturen, eruit zou kunnen verdwijnen. Uit den aard der zaak diende hiervoor overleg gepleegd te worden tusschen den minister van wa terstaat en zijn ambtgenoot van financiën, daar bij het vervallen van de tolheffing het financieele aspect van den bruggenbouw ge heel verandert. De Autokampioen heeft dezer dagen een verslag gepubilceerd van een interview met den minister van waterstaat, waaruit men, zonder dat het er bepaald in gezegd werd, kon lezen dat de pogingen van den minister in de gewenschte richting vor deren. Op het departement van waterstaat, naar aanleiding van bedoeld' interview in- formeerende, kregen wij de mededeeling, dat er nog niets definitiefs gezegd kon wor den. Evenwel meenen wij, op grond van inlichtingen van andere zijde, voor zeker te mogen meedeelen, dat de tolheffing in derdaad niet doorgaat. EEN NIEUWE WEGCONSTRUCTIE. Demonstratie op een proefvlak nabij D uive ndrecht Vele belangstellenden uit technische krin gen hebben gistermiddag een nieuw proef wegvlak nabij Duivendrecht, aangelegd naar de nieuwe vinding van ir. jhr. R. de Muralt, geïnspecteerd. Tot de belangstel lenden behoorden hoofdingenieur W. Kamp van de Zuiderzeewerken; ir. Sanester, vice- secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs; ir. Ott de Vries, Heemraad van den Haarlemmermeerpolder en oud-direc teur van de Burgerlijke Openbare Werken hl Indië; ir. de Ronde, hoofdingenieur van de Provincie Limburg; ir. Wellensteyn, in genieur van den Rijkswaterstaat voor de Wegenverbetering; Overste P. W. Scharroo, wegendeskundigeprof. Thierry, hooglee raar in de Waterbouwkunde te Delft; ir. Peter en ir. Eerkens van Publieke Werken te Amsterdam en de architect van de ge meente Duivendrecht, de heer Meyer, die aan het nieuwe systeem, dat geëxploiteerd wordt door den heer Tr. de Groen, strenge eischen had gesteld. Ook van de zijde van Duitsche ingenieurs was er belangstelling. Het wegdek kan het best vergeleken wor den met een op weeken bodem gezonken scheepslichaam. Het scheepslichaam zelf is gemaakt van Larssen-stalen dam wanden; het is van draineeringsopeningen voorzien en voort gevuld met een laag grint, waarop rivierzand is aangebracht. De afdekking hier van klinkers kan uiteraard mede van beton of anderzins worden vervaardigd. Het geheel drijft als het ware in den dras- sigen bodem, waar het regelmatig horizon taal wegzakt totdat de maximum-zakking is bereikt. Bij het proefvak is een maxi mumzakking van 35 c.m. berekend. Het voordeel is, dat het wegdek zelve, bij het zakken, volkomen ongerept blijft, hetgeen de practijk heeft geleerd. De druk van den wegkuip op den grond slag door het rollend vervoer ontstaan, is ongeveer de helft van die, welke ontstaat bij het maken van een z.g. „wegkip" van zand. Jhr. de Muralt, die tal van technische vragen te beantwoorden kreeg, deelde ons nog mede, dat binnenkort het nieuwe sys teem op een weg hier te lande en op een tweetal plaatsen in het buitenland zal wor den toegepast. DUITSCHE BETALINGSCONTINGENTEN UITGEPUT. De gevolgen voor den tninbouw. De gevolgen der te kleine betalmgscon- tingenrten voor onze tuinbouwproducten doen zich alweer gevoelen. De prijs der tomaten, welke eind Juni, toen het betalingscontingent voor het 3e kwartaal afkwam, gestegen was, begon de vorige week reeds in te zakken door ge brek aan export-mogelijkheid naar Enge land ten gevolge van het enorme Engel- sche invoerrecht van 2 d. per lb, 14 cent per kg, gedurende de maand Augustus en kwam deze week heel dicht in de buurt van de minimumprijs, terwijl groote hoeveel heden zelfs in het geheel geen kooper kon den vinden en doordraaiden, doordat de Duitsche importeurs niet over voldoende Devisenbescheinigunigen beschikten om den invoer te kunnen betalen. Hetzelfde gebeurde ook met de boon en, met de augurken, kortom met nagenoeg al onze artikelen. En het schrijnende van dezen toestand is, dat terwijl bij ons enorme hoeveelheden op den mesthoop terecht komen er op eenige uren sporen afstand honger geleden wordt, aldus „De Tuinderij". In Duitschland heerscht op het oogenblik een groote schaarschte aan groenten en fruit, de prijzen zijn er abnormaal hoog; bij het DuitsChe publiek ontstaat hoe lan ger hoe meer ontevredenheid. Deze onte vredenheid neemt blijkbaar dusdanige af metingen aan, dat zij een gevaar voor de Duitsche regeering 'begint te worden. In de Duitsche Couranten verschijnen dan ook geregeld, geruststellende berichten, waarin op gewezen wordt, dat er geen gevaar voor de Duitsche levensmiddelenvoorziening be staat, dat de gelijkmatige voorziening der afzonderlijke markten slechts moeilijkheden oplevert! Deze moeilijkheden worden dan toegeschreven aan sabotage van bepaalde handelskringen, welke aldus uit egoisme hebben gehandeld en waartegen maatrege len zullen genomen worden. Bovendien wordt de schuld gegeven aan een aantal huisvrouwen, welke juist naar die artike len vragen, die er niet of slechts in geringe hoeveelheden zijn. Hieruit zien wij, dat aan het Duitsche volk helaas niet de werkelijke oorzaak der moeilijkheden wordt voorgehouden, n a m e- 1 ij k het feit, <iat de Duitsche re geer! ng het beschikbare geld DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Engeland beraadt zich over zijn houding na het fiasco van Parijs. (2de blad). Religieuze onlusten in Bessarabië. (2de blad). BINNENLAND. Ongeregeldheden op Hartjesdag te Am sterdam. (Gem. Ber. 3de blad). Wat te Krimpen aan de Lek werd ont vreemd. (Gem. Ber. 3de blad). Reeds zijn 84 personen in verband met de Ossche affaires gearresteerd. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). grootendeels voor andere doel einden dan voor de betaling der voedselvoorziening wenscht te gebruiken. Het gevolg daarvan, is, dat voor onze groenten en fruit slechts beperkte betalings middelen ter beschikking staan. NIEUWE ORDERS VOOR SCHEEPS BOUW. De Koninklijke-Sheli-Groep bestelt drie nieuwe tankschepen. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke- Shell-Groep weer eenige nieuwe orders ge plaatst bij de Nederlandsche Scheepsbouw- industrie, n.l.: een stoomschip van 4000 ■tons draagvermogen bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam ten be hoeve van de vaart in West-Ind'ië, een stoomschip van 4000 tons draagvermogen bij P. Smit Jr., Rotterdam, voor dezelfde vaart, en een motorschip van 560 tons draagvermogen bij Van der Giessen te Krimpen aan den LJssel voor de vaart in Portugal. Wat, afgezien van de vele reparatie en onderhoudswerkzaamheden, alleen reeds de nieuwtoouw-orders van de Koninklijke- Shel'l-Groep beteekenen voor de Neder landsche scheepsbouwnijverheid, wordt dui delijk, indien men voor oogen houdt het feit, dat deze groep thans in aanbouw heeft, alleen in Nederland, negen zeeschepen van tezamen 70.000 tons draagvermogen, n.l. twee van 12.100 tons, vier van 9.100 tons, twee van 4000 tons en, één van 560 tons. In totaal zijn, wat zeeschepen betreft en met inbegrip van bovenbedoelde opdrach ten, thans in Nederland in aanbouw ca. 127.000 tons draagvermogen (inclusief ruim 20 kustvaartuigen, welke in Groningen wor den gebouwd). Geen derde Wethouder in Hillegersberg. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben af wijzend beschikt op het raadsbesluit van 30 Juli j.l. om het aantal wethouders te Hil legersberg uit te breiden tot drie, dus met één te vermeerderen. Het voorstel was ingediend door den bur gemeester en de raad heeft het met alge meen e stemmen aangenomen. De mogelijk heid bestaat, dat men van dit besluit in beroep gaat bij de Kroon. Mr. dr. Witteman uit het K.R.O.-bestuur. Mr. dr. P. J. Witteman, onlangs gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, heeft zijn bestuursfunctie bij den K.R.O. neergelegd. Hij blijft echter als juridisch adviseur aan de K.R.O.-Stichting verbonden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1