ktMtn PUROL STEUN AAN STERVENDE TUINDERIJ WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE CüURANl TWEEDE BLAD. - PAG. 1 Weet de Regeering welke nood er in de Venen heerscht? In t R-K. Vereen.geb. te Ter Aar wend gis teravond een groote vergadering gehouden van de L.T.B.-afdeeJingen, ressorteerende onder de gemeente Alkemade, Ter-Aar, Kwakel, Nieuwkoop en Noorden. Hoe druk het nog was met de werkzaamheden op het bedrijf, toch wisten de tuinders er een paar uren uit te breken, om gezamenlijk den grooten noodtoestand te bespreken, en, te trachten middelen te beramen, die tot suc ces voor hen zouden kunnen leiden. Mas saal was dan ook de opkomst. Even over half negen opent de kring voorzitter, de heer C. Huigsloot, de bijeen komst met den Chr. groet, heet allen wel kom, bijzonder den Geestelijk Adviseur, Kap. Hofstede en den Adjunct-Secr. van het Hoofdbestuur van den L.T.B. Nog versch ligt het ons in het geheugen, aldus spr., de laatste bijeenkomst van 23 April, welke is gehouden door de steun- commissie, die bepleitte meerdere steun op onze producten. Het antwoord van den Mi nister was „Rekening houdende met wat voor de Veenstreek is gedaan en gezien den toestand in andere tuinbouwstreken, kan niet worden toegezegd dat over het geheel genomen er een bijzondere aanlei ding is voor die afzonderlijke streek nog wat te doen". Wie had toen kunnen vermoeden, dat wij nu reeds bij elkaar zijn om te bespreken wat er kan en zal gedaan worden om ons voor algeheele ondergang te bewaren. Wa ren de doorsnee-prijzen van onze hoofdpro ducten in 1934 al zeer laag, toch waren het nog „prijzen", in vergelijking met hetgeen er nu voor onze hoofdproducten wordt be taald. Met dien verstande, dat er nu dui zenden zakken Augurken, waarvoor geen enkele cent minimum-prijs of steun wordt betaald, den weg opgaan naar de vuilnis hoop. De voorzitter verzoekt rustig en kalm, hoewel het moeilijk valt, de toestand te be spreken. Laten wij hopen op de medewer king van hen die ons kunnen helpen, want zoo kan het niet langer. De heer de Jong uit R-A.Veen geeft en kele cijfers over de omzetten aan de vei lingen. In de Veen is tot heden 65 duizend gulden minder verveild dan vorig jaar en toen was het al zeer slecht. Dagelijks draai en groote partijen augurken door, waarvan sommiige kwaliteiten in aanmerking komen voor vergoeding, maar zooak Komkommers en Knorrels, wat zeker toch handelsproduc ten zijn, deze worden totaal uitgesloten van eenigerlei vergoeding. Nog volop in de cam pagne staande, hebben de tuinders niet eens geld meer om him arbeiders te betalen. Spr. dringt er met klem op aan, dat een ieder z'n meening zegt en hoopt dat uit de besprekingen een weg gevonden zal wor den die leidt tot spoedige hulp. De heer H. v. Enimerik vindt het een schandaal van een Christelijke Regeering, dat zij zoo het geld afperst van den armen tuinder. Het is voorgevallen, dat iemand een bedrag zou ontvangen van ruim twin tig gulden en hiervan kneep de fiscus twintig gulden af. Is dit niet haat kwee ken? Brengt dit niet verbittering? De heer A. C. Hoogervorst zou terstond toeslag willen hebben op bepaalde produc ten en stelt zich wederom de vraag: Hoe komt het dat het Westland al een uitkee- ring heeft gehad? Met groote snelheid moe ten wij aankloppen bij de Regeering. De heer H. Markman is benieuwd hoe het kringbestuur deze actie zal aanpakken. Men moet niet vergeten, dat hulp dringend geboden is, want met September is er geen geld meer om te voorzien in de levensbe hoeften. De heer M. Lek zag naast bedrijfssteun ook nog gaarne ingevoerd gezins-steun. Om de gemeente en de regeering te overtuigen van den grooten nood wilde spr. formulieren doen invullen waarin duidelijk opgeteekend is de stand van het bedrijf en deze overhan digen aan de bevoegde instanties. De voorzitter wil een adres zenden aan den Minister, waarin de gegevens opgeno men zijn van de veilingen en dan met klem verzoeken op een spoedige voorschot-uit- keering. Wat het voorstel-Lek betreft is hij van meening, dat dergelijke invullingen zulke vage gegevens zijn. De Adjunct-Secr. van het Hoofdbestuur steunt het voorstel van den voorzitter. Wan neer een adres uitgaat van het Hoofdbe stuur van den L.T.B. is ddt van grooter in vloed dan van een enkeling. Duidelijk zal worden omschreven hoe ellendig treurig de toestand is, en een vervroegde uitkeering dringend geiboden is op alle tuinbouwpro ducten uit deze streek, willen de Venen niet geruïneerd worden. Spr. heeft vertrou wen in den nieuwen Minister van Land bouw, voorheen voorzitter van den L.T.B., die altijd warme belangstelling had voor de boeren en tuinders. De heer v. Emmerik is zoo bang dat een dergelijk adres zoo lang moet wachten vooraleer het in behandeling zal komen en is bevreesd, dat wij andermaal met een kluitje in het riet zullen worden gestuurd! De heer A. C. Hoogervorst wijst op de Kasproducten, die hier zoo weinig in de steunregelingen worden betrokken, en vindt een toeslag op Doperwten en Snij- boonen hard noodiig. Hoe schrikbarend de inkomst zijn teruggeloopen bewijst wel het volgende: In 1928 een omzet aan de veiling van twaalf ton, nu in het jaar 1935 ruim 21/2 ton. De heer v. d. Meer uit RA.Veen bepleit eveneens toeslag voor glasproducten en wilde ook de minimum-prijzen verhoogen en wel in die mate, dat zij ongeveer de pro ductieprijs benaderen. Verder prikkelt het velen dat Komkommers en knorrels niet onder de minimum-prijzen vallen, daar toch ieder jaar duizenden vaten ingemaakt wor den wat toch zeker een bewijs is dat het een handelsartikel is. Van de tomaten wordt niet ééne kwaliteit uitgezonderd, doch alles vergoed. De heer J. Egberts is ervan overtuigd, dat niet één product loonend geweest is. Er wordt verzocht van hooger hand om rust en kalmte; het tuindersvolk is niet opzwee- pend, doch laat de Regeering de kalmte van dit nijvere volk niet te veel op de proef stellen en spoedig ingrijpen. Aan stonds zijn de tuinders genoodzaakt elders te gaan werken en wat blijft er dan van hun bedrijf over? Dit is een ongezonde toe stand. Wat de komkommers en stippel be treft merkt spr. nog op, dat deze niet allen geleverd zijn. Mocht er een toeslag komen, dan hoopt spr. dat rekening gehouden wordt met deze regeling. De voorzitter stelt voor om te verzoeken deze twee producten in de regeling van mi nimum-prijs te krijgen. Wat het niet-leve ren gaangaat, dat is elders ook geschied, doch later zijn de partijen grootendeels ge- Doorzitten bij Wielrijder» door de Zon Verbrande cht en geneest men met De heer H. Markman is van meening dat, wanneer de snijboon en niet gesteund worden (deze teelt is verreweg de hoofd zaak) de steun beslist onvoldoende is, en daarom moeten wij vechten, dat dit pro duct in aanmerking komt voor toeslag. De afdeeling Noorden is steeds teleurge steld over de houding van de Regeering, die aldoor maar zegt, dat deze streek haar volle aandacht heeft. Alsnog wil deze afdeeling contact zoeken met de andere organisaties, o.a. de groote Arbeidersbeweging, en zoo gezamenlijk optrekken met de hoop den grooten nood te lenigen. De heer J. v. d. Berg geeft een concreet geval van de armoede, waarin een tuinders- gezin verkeert. Inderdaad als men hoort dat er geen eten meer is, de kinderen niet warm meer kunnen liggen, en dan nog in de periode zittende die het geld moet bren gen voor het geheele jaar, moet men toch een „man" wezen, om dit alles geduldig te verdragen en 'n reuzen moed hebben dage lijks te werken op een bedrijf, wat een dergelijk bestaan oplevert. Zouden de lei dende personen van ons land wel overtuigd zijn dat er zoo'n nood heerscht? En is hier hulp, ondersteuning, geen plicht? De heer J. Volgering kan zich er ook maar niet mee vereenigen, dat in deze streek de glasproducten grootendeels uit geschakeld worden van de steunregelingen en voorts vindt hij het zeer terecht een fou tief systeem den gemiddelden prijs te be rekenen van de producten over een geheel jaar, waarbij dus betrokken zijn de glas- producten, die weliswaar in het voorjaar een hooger prijs opbrengen dan de volle- grondcultuur, doch deze arbeid vraagt veel meer. De kosten zijn veel grooter. Hij wil bij het vaststellen van den gemiddelden prijs, juist de periodes van glas en koude- grond-cultuur gescheiden houden. De ver gadering is het hiermee volkomen eens, en in die richting zal gewerkt worden om ver betering van het huidig syteem te verkrij gen. De heer Hijdra zegt, dat de tomaten wel gescheiden opgegeven moeten worden. Waarom zou het met onze Veensche pro ducten ook niet mogen. Het is van invloed op den gemiddelden prijs. Wanneer nogmaals aangedrongen wordt door vele sprekers met den meesten spoed aan te kloppen bij den Minister, geeft de Adjunct-Secr. van het H.B. de toezegging, dat het Hoofdbestuur terstond het adres met volledige toelichting zal verzenden. Nog maals raadt spr. aan massaal op te treden en onze wenschen via de organisaties naar voren te brengen. Wat de samenwerking betreft met de Arbeiders-organisaties kan spr. verklaren dat dit reeds geschied. De Geest. Adviseur 6prak nog een opwek kend woord, spoorde de menschen aan steeds het oog te richten naar God en ver trouwen te stellen op Hem, Die uitkomst geven zaL Hierna ging de voorzitter over tot slui ting, dankt den GA voor zijn opwekken de woorden, de leden voor hun medewer king en sprak den wensch uit dat de be sprekingen vruchtdragend mogen zijn, en wij spoedig het resultaat ervan mogen ver nemen. KERKNIEUWS Dooi 30-60 co 90 ct. Tab* 80 cl 4 Apoth. co Droflictta UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Petrus Hubertus, z. v. Th. S. Struive en C. M. Spring in 't Veld. Jo hannes Hendricus, z. v. J. Lek en M. C. Koek. Overleden: Johannes Jansen, 2 maan den. Herman us Petrus Antonius de Vrind 59 jaar. Ondertrouwd: Leonardus Petrus Mattheus van Velzen jm 24 jaar en Anna Cornelia Maria van Velzen jd. 22 jaar. NOORDWIJKERHOUT Wit-Gele Kruis. In het patronaat al hier vergaderde de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis". De opening geschiedde door den voorzitter den heer van IerseL Deze heette de aanwezigen hartelijk wel kom en verzocht den secretaris de notu len der vorige vergadering voor te lezen. Deze notulen werden ongewijzigd vastge- BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom. Z.H-Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Amersfoort den zeereerw. heer P. J. M. Sandkuijl, pastoor te Amersfoort (H. Ans- fridus) en tot pastoor te Amersfoort (H. Franc. Xax.) den zeereerw. heer W. A. J. M. Oostveen; tot pastoor te Oosterwierum den zeereerw. heer J. H. Streppel; tot rec tor van het gesticht „De Goede Herder" te Almelo den weleerw. heer J. A. Tutert; tot pastoor te Haarle (O.) den zeereerw. heer A. Th. L. Haselbach en tot pastoor te En schede (H. Joh. Ap. en Ev.) den zeereerw. heer G. H. I. Waanders. St. Clemensretraitenhuis te Noord wijkerhout. Dinsdag 2023 Aug. Ongeh. Dames Mid- denst. (1735 jaar). 2427 Aug. Mannen en Jongelingen. 2730 Aug. Jongelingen v. 1517 jaar. 31 Aug.3 Sept. Meisjes bo ven 17 jaar. 36 Sept. Gehuwde Vrouwen. 710 Sept. Jonge Mannen. 1417 Sept. Mannen P. T. T. 1720 Sept. Meisjes bo ven 17 jaar. 2124 Sept. Heeren Midden stand. 2730 Sept. Militieplichtigen. 14 October Meisjes v. 1517 jaar. 58 Octo ber Ongeh. Dames boven 35 jaar. 1922 October Heeren Middenstand. 2225 Oc tober Meisjes boven 17 jaar. 2629 October Jonge Mannen. 29 Oct.1 Nov. Jongelin gen v. 1517 j. 25 Nov. Heeren Kerkzan gers. 58 Nov. Meisjes boven 17 jaar. 9 12 Nov. Mannen. 1619 Nov. Heeren Kerk zangers. Hierna deed de secretaris verslag over het jaar 1934. iUt dit verslag stippen we het volgende aan. Op 31 Dec. 1934 stonden 412 huisgezin nen als lid of begunstiger ingeschreven, bovendien nog 27 inwonende kinderen bo ven 18 jaar; jammer dat het laatste aan tal nog zoo klein is. Het aantal inwoners van het arbeidsveld der vereeniging be droeg 7796. Er werd een bestuursvergade ring gehouden en wel op 14 Mei. Op deze vergadering waren geen belangrijke pun ten van behandeling, alleen werd het sa laris der wijkverpleegster opnieuw vastge steld, aangezien zij ook als huisbezoekster werkzaam was. Door de zuster werden niet minder dan 1388 huisbezoeken afge legd. In de kliniek vonden 2183 verple gingen plaats, waarna 524 hoogtezonbe- handelingen. Er werden 384 verplegings- artikelen uitgeleend, welke jammer ge noeg na gebruik dikwerf niet terugge bracht werden. Wat het consultatiebureau voor zuigelingen betrof het volgende: In den loop van het jaar werden 120 kinde ren: 91 uit Noord wijkerhout en 29 uit Noordwijk opnieuw ingeschreven en van het vorig jaar 61 overgeschreven, dus in totaal 181. Het aantal consulten bedroeg 1265. Er werden geen moedercursussen gegeven, daar het aantal liefhebsters te gering was. De t.b.c.-bestrijding baarde heel wat zor gen. 1 Januari bedroeg het aantal patiën ten, opgenomen in sanatoria, kleuterhuis, kinderhuis 6. In den loop van 't jaar wer den nog 11 patiënten opgenomen. 31 De cember bedroeg het aantal patiënten nog 12. Het totaal aantal verpleegdagen van deze patiënten bedroeg 2781 en de totale verpleegkosten ƒ5906.85. Bovendien werden nog 3 patiëntjes in de Leidsche buitenschool ondergebracht. Het aantal onder toezicht staande gezinnen be droeg 1 Januari 19 en 31 Dec. 45; 28 nieuw ingeschreven en 2 afgescheven. De netto-opbrengst der Emmabloem- collecte bedroeg ƒ87.52. Iedereen zal moe ten toegeven dat er veel gedaan is door de vereeniging. Door den secretaris-penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over 1934. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden. Tot bestuursleden werden her kozen dr. Wösten, Deutekom en Horst huis. Bij de rondvraag vroeg een der leden of er niet meer gedaan kon worden voor de hulp in de huishouding. De voorz. ant woordde hierop dat de kas zulks niet toe laat. Hierna sluiting. Geboren: Adrianus Johannes z. v. N. Geerlings en van Duin. Marinus Pau- lus z. v. Ga Broeke en Elligens. Johan nes Gerardus Wilhilmus z. v. G. J. Vreij- ling en 't Hort. Jacoba Carolina d. v. H. J. Paxlevliet en Lindhout. Thomas En- gelbertus z. v. J. van den Berg en Lampe. Lucia Maria d. v. S. P. C. J. Verdegaal en Smit. Cornells Petrus z. v. J. de Groot en van Stijn. Cornelia Henrica d. v. W. Duij ven voorde en Edelaar. Wilhelmus Cornelis z. v. J. Heemskerk en Geerlings. Johanna Petronella d. v. H. Zuiderduin en Duivenvoorde. Johannes Theodorus Maria z. v. W. C. Schrama en rAmi. Overleden: Leonardus Teeven 66 j. echtgenoot van H. Janszen. Aaltje Schaap 31 j. echtgenoote van F. Hofman. Wilem van Dam 80 j. weduwnaar van C. van der Linden. Wilem Mulder 76 j. weduwnaar van E. Scholten, echtgenoot van E. A. M. Velder. Jacoba Ma. Bakker 5 j. Henricus C. Ammerlaan 66 j. echt genoot van A. E. van Samwel. Klaas Eakker 7 j. Wouterus van Nobel en 60 j. weduwnaar van C. van der Ven. Jo hannes Beelen 63 j. echtgenoot van P. G. Hoogduin. Ondertrouwd: Theodorus J. P. Borst 27 j. te Alkemade en Jacoba J. Heemskerk 25 j. Hendrikus J. van den Broek 29 j. en Adriana W. Gij zen 26 j. Gehuwd: Wilhelmus N. van der Meij 29 j. en Maria C. van Noort 25 j. Jaco bus Heemskerk 31 j. en Maria Joanna de Groot 31 j. Johannes L. Burgers 26 j. en Maria Padding 22 j. Cornelis Jansen 26 j. en Cornelia J. Meijer 22 j. Lamber- tus H. Musegaas 27 j. en Anna E. van Os 25 j. H1LLEGOM R.K. Tooneelver. „Kunst na Arbeid". Deze mooie vereeniging, onderafd. van den R.K. Volksbond, bestaat 5 jaar. Dit lustrum zal gevierd worden met het organiseeren van een groot R.K. Nationaal Tooneelcon- cours. Vier der beste tooneelver eenigin- gen zullen haar medewerking verleenen, terwijl de jubileerende vereeniging een openings- en een sluitingsvoorstelling geeft. Voor zeer gereduceerden prijs kun nen kaarten voor deze 6 kunstavonden worden aangevraagd. Het bestuur en het propaganda-comité vertrouwt, dat ook bui ten den Volksbond roomsch Hillegom de kath. tooneelkunst daadwerkelijk zal steu nen. OEGSTGEEST „Herwonnen Levenskracht". Donder dag zal wederom de jaarlijksche speldjes dag worden gehouden ten bate van „Her wonnen Levenskracht". Iedereen is over tuigd van het sympathieke doel wat het comité nastreeft en tooie zich dan ook met het speldje, dat door bereidwillige jonge dames zal worden aangeboden. Oranjefeesten. Naar wij vernemen, zullen de Oranjefeesten op ietwat andere wijze worden gevierd dan vorige jaren. Zoo heeft men voor de kinder-spelen be schikking over het A.S.C.-terrein. Om meer luister bij te zetten aan den avond optocht, heeft men tot medewerking uitge- noodigd al de Oegstgeester vereenigingen, waarvan meerdere reeds tot deelname zich opgaven. Het spoedig verschijnende pro gramma zal nadere bijzonderheden ver melden. KATWIJK. Geboren: Nicolaas, z. v. H. Schaap en W. Barnhoorn. Geertje, d. v. D. v. d. Plas en A. Haasnoot. Amerik, z. J. v. Duyn en D. v. Duyv en voorde. Jan, z. y. Nic. Zwanenburg en D. de Jong. Overleden: Cornelis Jonker 79 j., echtgen. v. A. v. d. Boon. Hendrik Eerd- beek 61 j., echtgen, van M. L. H. Claassen. G. L. Walther, 83 j., wedr. van G. J. Hanken. Hendrik v. d. Eshof, 56 j., echt gen. v. M. de Haas. Adriana Bosman, 68 j„ echtgen. van B. Front. Ondertrouwd: M. van Dijk en I. A. Houwer Getrouwd: J. de Vreugd en A. Ouwe hand. J. Groen en N. v. Duyn. A. C. Wassenaar en H. Ouwehand. WARMOND Bouwvergunning. Door B. en W. is aan den heer C. Papot vergunning ver leend voor het bouwen van een dubbel woonhuis op zijn perceel langs den Heere- weg alhier. Collecte. Dank zij de ijverige ver koopsters heeft de opbrengst van de ge houden collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht de somma van 72.74 opge bracht. Een woord van lof is op zijn UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. Geconstumeerde voetbalwedstrijd. Gis teravond vond op het „Alphen"-terrein een door de Terreinfondscommissie georgani seerde gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats. Er was zeer veel belangstelling, ook al door te voren gehouden wielerwedstrij den van de ver. „de Rijnstreek", die het volgende resultaat had. De koppelrace van 40 minuten werd ge wonnen door het koppel RampHofstede uit Gouda, dat 20 K.M. 640 M. aflegde en 10 punten behaalde. Op 2 ronden v. Eg- mondVink 6 punten. Op 2 ronden Riet hovenStrijk 4 punten. Op 5 ronden de Roodev. Zeijl 2 punten. Op 6 ronden v. d. VeerVerboom 0 punten. Wat de eigenlijke voetbalwedstrijd be treft: er is braaf gelachen om de meest zon derlinge situaties, die zich voordeden en om tenue's waarin de deelnemers zich gesto ken hadden. Het publiek waardeerde een en ander zeer en tot 't laatst toe bleef de aandacht gespannen. Na afloop reikte Alphen's voorzitter, de heer G. J. v. d. Kolk, de prijzen uit aan de gecostumeerden en dankte voorts allen, die aan 't welslagen van dezen avond had den medegewerkt. BOSKOOP. Geboren: Trijntje Jacoba, d. v. KI. Kooy en G. v. Grieken. Johannes Petrus, z. v. J. v. Heeningen en H. B. van Eek. Anne Johannes, z. v. G. H. Houtman en W. A. de Rijk. Ondertrouwd: H. Gerts en A. A. Pannebakker. Getrouwd: P. van Gelderen 29 j. en A. Vermeulen 28 j. J. G. Romijn 24 j. en C. G. Meijer 2 j. KOUDEKERK. AUTO TEGEN LANTAARNPAAL GEREDEN. Arm van een der inzittenden verbrijzeld. Dinsdagmiddag werd in den Hondsdijk onder deze gemeente tegenover „Vredes- lust" door een vrachtauto van den expedi teur P. de V. te Benthuizen en bestuurd door zekere A. Vermeulen, met een flinke vaart tegen een langs den weg staande lan taarnpaal aangereden, die totaal werd ver nield. De chauffeur van de vrachtauto P. de Ruiter te Benthuizen, die even tevoren het ECONOMISCH A. B. C. DISCONTO. 'De Ned. Bank heeft haar disconto met 1 pet. verhoogd. De Banque de France ver laagde haar disconto van 4H op 4 pet. enz. Dergelijke berichten, omtrent verhooging of verlaging van het disconto, treffen wij thans herhaaldelijk in de bladen aan en steeds in verband met stormachtige perio den voor de muntsoort van het land, waar dit disconto wordt verhoogd of verlaagd. Wat is disconto en wat is de bedoeling van het manoeuvreeren ermede? Eigenlijk is het disconto niets anders clan het bedrag, dat van het nominaal bedrag eener vordering wordt afgetrokken, wan neer zij vóór den vervaltijd wordt voldaan. Ik heb bijv. 1000.te betalen tegen 1 Jan. en voldoe het bedrag reeds een half jaar van te voren. Omwille van deze ver vroegde betaling, die natuurlijk erg wel kom is, krijg ik nu in mindering bijv. 5 pet. over een half jaar: is 25.zoodat ik slechts 975.behoef te betalen. Die 5 pet. is hert disconto. Dat is natuurlijk wel wat eenvoudig voorgesteld, want dat iemand zijn schuld zoo lang van te voren betaalt, komt niet eiken dag voor. In de practijk komt het verddsconteeren het meeste voor bij wissels. Wissels zijn vooral in het internationale handelsverkeer een geliefkoosd ruilmiddel, want men kan met het bewijs van een bestaande vorde ring op iemand even goed betalen als met een bankbiljet, indien die „iemand" ten minste safe is. Wie een wissel koopt, (of in betaling aan neemt) koopt een vordering, die pas op een bepaalden tijd vervalt. Tot aan den verval dag moet hij dus crediet verleenen aan den debiteur, op wien de wissel getrokken is. Het is natuurlijk, dat hij voor dien termijn rente berekent, welke rente nij meteen af houdt van de koopsom van den wissel. Hij verdisconteert z'n wissel. Hoe hoog zal de rente zijn, welke verre kend wordt? Dat hangt af van de banken, die geregeld wissels verdisconteeren, en dat is het z-g- particuliere disconto. Maar dat hangt ook in groote mate af van de cir culatiebank, die vaak weer de wissels van de banken koopt (herdisconto). Door het verhoogen of verlagen van haar disconto kan een circulatiebank er dus veel toe bij dragen of er veel of weinig wissels ter ver- disoonteering worden aangeboden. Bij hoog disconto weinig aanbod, bij laag disconto veel aanbod. De circulatiebank nu, die een wissel koopt, betaalt met bankpapier uit, zoodat het bij eenig nadenken te begrijpen is, dat zoo'n circulatiebank door het ver hoogen of verlagen van haar disconto een grooten invloed kan uitoefenen op de bank biljet ten circulatie, hetgeen weer van veel beteekenis is voor de controle op de goud dekking. Omdat nu eenmaal een goede gouddekking noodzakelijk is om het ver trouwen van de handelende menschheid m het ruilmiddel te behouden, is op die ma nier het manoeuvreeren met het disconto tevens een middel om het geld van een bepaald land op peil te houden. Vandaar, dat in de goudlanden de circu latiebanken direct hun toevlucht nemen tot disconto-verhooging, zoodra het vertrou wen in het geldmiddel dreigt te wankelen, of zoodra de speculatie een aanval er op onderneemt. Daar komt nog bij, dat disconto-verhoo ging de tendenz heeft om goud aan te trek ken. Wanneer de wisselkoers der buiten- landsche valuta ni. omhoog gaat (of m.a.w. de waarde der binnenlandsche valuta daalt) komt er een bepaald punt, waarbij het voordeeliger wordt voor den binnen- landschen debiteur om aan zijn buitenland- schen crediteur goud te zenden in plaats van dure wissels op dat buitenland. Het goud vloeit dan af. Het zelfde proces speelt zich in omgekeerde volgorde af, wanneer de koers van het binnenlandsch betaalmid del stijgt of m.a.w. de buitenlandsche va luta's in koers dalen. Dit is doel en beteekenis van het dis conto in een notedop. Wie 't vatten wil, moet even nadenken. stuur aan V. had overgegeven, zat met zijn arm gedeeltelijk buiten de cabine met als gevolg, dat zijn elleboog tegen de paal te recht kwam en verbrijzeld werd. Nadat hij ter plaatse door dr. VI. alhier voorloopig was verbonden, is hij ter verdere verple ging vervoerd naar het Avad. Ziekenhuis te Ledden. De oorzaak van het ongeval zal vermoe delijk wel gelegen zijn, dat met te groote snelheid de bocht is genomen. Diefstal. Terwijl mej. v. D. te Leiden een bezoek bracht bij den koopman P. d. L». in den Hondsdijk alhier, werd ter hare na- deele een zwart damestaschje ontvreemd, dat zij eenige oogenblikken buiten naast de woning onbeheerd op een stoel had la ten liggen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7