STADS t NIEUWS WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EKK5TE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? STIJGENDE TEMPERATUUR. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt weinig of geen regen, warmer overdag. Hoogste barometerst.: 765.9 te Valentia. Laagste barometerst.: 745.0 te Vardö. De depressies trekken Oostwaarts weg en worden door een uitbreiding van. de hooge drukking uit het Westen gevolgd, waarach ter op den Oceaan een vrij diepe depressie verschenen is, die bij IJsland daling geeft. De bovenlucht is drooger en warmer ge worden. Op de Britsche eilanden begint de temperatuur weer te stijgen; in onze omge ving en in Frankrijk vallen nog slechts lichte buitjes, nadat gisteren in Zuid-Frank rijk nog zware regen is gevallen. Verschei dene stations in Duitschland melden 30 tot 40 m.m. regen, en in Zuid- en Midden- Duitschland en Zweden duurt de regen nog voort, terwijl Oostenrijk en Polen nog warm, droog weer hebben. In Scandinavië klaart het weer op. Bij naar West- en Zuid- West omloopende winden is voorloopig wei nig of geen regen met stijgende tempera tuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ejL Van Woensdagnamiddag 8.59 uur tot Donderdagmorgen 5.11 uur; van Donderdag- namiddag 8.57 uur tot Vrijdagmorgen 5.12 uur. ■OOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 15 Aug. voorm 3.41 uur en nam. 4.04 uur; op Vrijdag 16 Aug. voorm. 4.27 uur en nam. 4.48 uur. BINNENLAND DE NIEUWE MINISTER VAN DEFENSIE Gouverneur van Slobbe opvolger van mr. Deckers? Zooals men weet, moet aan Defensie nog steeds een minister worden benoemd, nu mr. Deckers de portefeuille van het nieuw in te stellen departement van Landbouw en Visscherij zal aanvaarden. Gelijk bekend, heeft dr. Colijn voor die functie mr. Goseling aangezocht, doch heeft deze gemeend haar te moeten wei geren. Intusschen is het vrijwel zeker, dat de minister-president zal trachten een Katholiek bereid te vinden, de leiding van Defensie op zich te nemen. In dat verband wordt sinds eenigen tijd in Den Haag de naam genoemd van den huidigen gouverneur van Curasao, den heer B. W. T. van Slobbe. Men zal zich herinneren, dat de ambts- duur van dezen functionaris in de West ten einde is en dat Z.Exc. toch eerlang naar het moederland zou terugkeeren. Zijn eventueel optreden als minister zou dus geen moeilijkheden veroorzaken in het be stuur van Curagao tengevolge van een on verwacht en ontijdig vertrek. BEZOEKEN VAN DEN BURGEMEESTER VAN ALBURY De heer Waugh en echtgenoote hebben gisteren Sneek en Leeuwarden bezocht. In beide gemeenten werden zij ten stadhuize door den burgemeester en andere plaat selijke autoriteiten ontvangen. De Rotary- club te Leeuwarden bood den Australi- schen gasten een lunch aan. In den namiddag begaven de heer en mevr. Waugh zich naar Groningen, waar zij door den burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, wethouder Rei- nink en den gemeente-secretaris in de ka mer van den burgemeester" werden ont vangen. Bij deze ontvangst waren mede tegenwoordig de voorzitter en de secreta ris van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, die den heer Waugh een Engelsche uitgave aanbo den van het gedenkboek Groningen. Mevr. Waugh werd een bouquet aangeboden met linten in de Groningsche kleuren. Om zeven uur begaven de heer en me vrouw Waugh zich naar het clubhuis te Paterswolde. waar hun door het bestuur van Vreemdelingenverkeer en van de Ro- taryclub een diner werd aangeboden. RIJKS-CONTROLE OP DE WERKLOOZEN-UITKEERINGEN. De Regeeringspersdienst meldt: Toen de gevolgen van de huidige crisis zich meer en meer deden gevoelen en de werkloosheid belangrijk in omvang begon toe te nemen, ging het Rijk zich weer even als in de na-oorlogsjaren voor de steun- verleening aan werkloozen interesseeren. In het begin van 1931 werd de steunre geling, die in de na-oorlogsjaren had ge golden, weer in werking gesteld, terwijl het Rijk aan de gemeenten, indien deze de Rijksregeling volgde, een bijdrage in de kosten toezegde. Voor het houden van toezicht op de na leving der Rijksvoorschriften werd een Rijkscontroledienst ingesteld, die in den loop der jaren geleidelijk werd uitgebreid. De kosten van de werkloozenzorg namen zeer snel toe en bedroegen al spoedig meer dan honderd millioen per jaar. In ver band hiermede heeft de Regeering het Werkloosheidssubsidiefonds in het leven moeten roepen om de lasten meer geleide lijk over de gemeenschap te verdeelen. Het spreekt wel vanzelf, dat de Rijks- oontrole op de gemeenten intensiever moest worden naar gelang deze laatsten zelf minder in de kosten bijdroegen. De Rijkscontroledienst is dan ook in het bij zonder in den laatsten tijd belangrijk uit gebreid. Ook de nieuwe Minister van So ciale Zaken is voornemens hieraan in het bijzonder aandacht te schenken. Minister Slingenberg acht een strenge controle noodzakelijk: lo. omdat de beschikbare geldmiddelen dringend eischen, dat er meer en meer op wordt toegezien, dat geen uitgaven wor den gedaan die niet dringend noodzakelijk zijn, en dat de beschikbare middelen zoo rechtvaardig mogelijk tot verdeeling ko men; 2 omdat de betrokken gemeenten de uitgaven voor werkloozenzorg in vele ge vallen zelf slechts voor het kleinste ge deelte dragen (de subsidie kan loopen tot 99 pet.) en dientengevolge de kosten voor verreweg het grootste gedeelte door het Rijk en de gezamenlijke gemeenten moe ten worden gedragen. Het Rijk, dat het Werkloosheidssubsidie beheert, is daarom niet alleen met het oog op de Rijksgelden, doch ook met het oog op de gelden, door de gezamenlijke ge meenten in het fonds gestort, verplicht op een juiste besteding der gelden nauwlet tend toe te zien. 3. in het bijzonder nu de geldmiddelen zoo schaarsch zyn is het meer dan ooit in het belang van hen, die inderdaad hulp behoeven, in het belang van den bona- fiden validen arbeider, dat strenge con- trodle plaats heeft. De controle is dan ook niet gericht en kan nooit gericht zijn te gen hem, die inderdaad hulp behoeft. De controle op de steunverleening in de groote gemeenten heeft de Regeering tot dusverre om verschillende redenen niet zoo intensief doen plaats hebben als in de andere gemeenten. Het aantal ondersteun den in de groote gemeenten tezamen vormt een belangrijk deel van het totaal aantal werkloozen in ons land; dit alleen reeds maakt, dat het porbleem in de groa- te gemeenten uiteraard veel moeilijker is dan in de kleinere gemeenten. Wil men in de groote gemeenten met vrucht controle uitoefenen, dan dient men dan ook over een behoorlijk aantal ge schoolde ambtenaren te beschikken. Minis ter Slingenberg meent thans over voldoen de controleurs de beschikking te hebben om met een regelmatige Rijkscontrole in de groote steden te doen aanvangen en zal zoo noodig het aantal controleurs vermeer deren. DE WEERMACHT VAN DE N.SJB. „Waarom geen krachtdadige onderdruk king van de vorming van een particuliere legermacht?" Het soc.-dem. Eerste Kamerlid Polak, heeft in verband met het antwoord van den Minister van Justitie op de vragen van den heer van der Heide, lid der Twee de Kamer, betreffende de weermacht van de N.S.B., nieuwe vragen daarover gesteld. Wil de Minister mededeelen, aldus het Eerste Kamerlid, waarom hij het, zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuurlijke zaak acht, dat de N.S.B. er militair geoefende, in het boksen en worstelen opgeleide benden op na houdt, zoogenaamd ter bescherming harer colporteurs? Wil de minister voorts mededeelen, waarom de bescherming van deze colporteurs niet kan worden ovérge- laten aan de politie, aan welke toch de be scherming van alle burgers is opgedragen en die zich gewoonlijk ook ter dege laat gelden, als het er op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? Tot welke toestanden zou het, naar het oordeel van den Minister, leiden, indien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zouden organiseeren, oefenen en zoogenaamd ter bescherming van colpor teurs de straat op zenden? Is het den Minister niet bekend, dat de S. A. en S. S. van de Duitsche Nationalis tische Partij om precies gelijke redenen heette te zijn gevormd en zich ten slotte als gewapende en met het hanteeren van wapenen vertrouwd gemaakte militaire organisaties ontpopten en tot welke gevol gen dit in Duitschland heeft geleid? Is de Minister voornemens hier te lande een soortgelijke ontwikkeling te gedoogen? Zoo niet, waaraan valt het dan toe te schrijven, dat geen krachtdadige maatre gelen worden genomen tot onderdrukking van het duidelijke begin van vorming van een particuliere legermacht? Is de onschuldige voorstelling, die de Mi nister, in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Heide aangaande de weermacht van de N.S.B. heeft gegeven, gegrondvest op politie- en andere ambte lijke rapporten? Zoo ja, is de Minister dan zeker, dat deze rapporten in overeenstem ming zijn met de feiten, daar het immers buiten twijfel is, dat in politie- en ambte naren-corps de met de N.S.B. sympathi seerenden vrij talrijk zyn? PRIJS VAN TAXE-MELK De prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgeende week bepaald op 4 yK cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2X cent per liter. VERDUISTERING TE BERGEN OP ZOOM Notaris aangehouden. Als verdacht van verduistering is giste ren, op last van de Justitie, aangehouden notaris J. P. te Bergen op Zoom. Na verhoord te zijm, is hij hedenmorgen overgebracht naar Breda, om daar ter be schikking van de Justitie te worden ge steld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van den gear rest eerde nota ris is inmiddels in beheer genomen door een candidaat-notaris van de Broederschap van Notarissen in Nederland, terwijl voorts surséance van betaling is aangevraagd. Op welke wijze de verduistering is ge schied, zullen de boeken moeten uitwijzen. Er kan gevoegelijk worden aangenomen, dat vele personen de dupe van deze onre gelmatigheden zijn geworden. Huldiging Dr. Jac. P. Thijsse Naar wij vernemen heeft H.M. de Ko ningin voor de plannen van de Commissie tot huldiging van Dr. Jac. P. Thijsse een belangrijke gift ter beschikking gesteld uit waardeering voor den arbeid van dr. Thijsse. Zooals bekend is werd op 25 Juli j.l. aan dr. Thijsse een terrein aangeboden op Texel, aangekocht dank zij geldelijke bijdragen, die de Commissie van verschil lende zijden mocht ontvangen. Aan het terrein zal de naam van dr. Thijsse verbonden blijven, doordat het voortaan heeten zal „Thijsse's Fienweid". Zegels op sigarettenpapier. Van officieele zijde vestigt men onze aan dacht op het feit, dat de resolutie van den Minister van Financiën van 21 Juni 1935, waarbij is bepaald, dat sigarettenpapier van zegels moet zijn voorzien, met ingang van 15 Augustus 1935 in werking treedt. Ten aanzien van de voorraden sigaretten papier is het navolgende voorgeschreven: Tot 15 September 1935 mag een hoeveel heid sigarettenpapier, waarvan het gewicht, de verpakking er onder begrepen, 200 gram of minder bedraagt en tot 22 Augustus 1935 mag iedere hoeveelheid sigarettenpapier ongezegeld voorhanden zijn. Van sigarettenpapier in een grootere hoe- veelheid dan 200 gram kan vóór 18 Augus tus 1935 aangifte in tweevouw ten kantore van den ontvanger der accijnzen worden gedaan onder overlegging van de documen ten die tot dekking van den voorraad kun nen dienen. De juistheid van aangifte wordt vervolgens onderzocht en een verklaring op de aangifte gesteld, waarba het sigaretten papier naar het ontvangkantoor der ac cijnzen wordt vervoerd, alwaar zegeling plaats vindt. Indien geen dekkingsdocumenten voor de hoeveelheid sigarettenpapier kunnen wor den vertoond, geschiedt de zegeling alléén na betaling der verschuldigde belasting. SPORT VOETBAL R.-K. voetbalver. „S. J. C." j In het najaar zal de R.K. Voetbalclub S. J. C. haar 3de lustrum herdenken, een feit, dat zoo zonder meer niet gepasseerd kan worden. Het bestuur heeft meerdere plannen in bespreking om een en ander zoo feestelijk mogelijk te herdenken. Als inzet van de herdenking zullen een 5-tal sport-Zondagen worden georganiseerd waarvan morgen als inzet een junioren-dag en een avondwedstrijd van S. J. C. I tegen de plaatselijke club „Noordwijk". Het pro gramma voor morgen is als volgt: 1 uur: SJC-adsp.HBC-adsp. 2.30 uur: SJC jun. aHBC jun. a. 4 uur: SJC jun. bHBC jun. b. 7.15 uur: SJC INoordwijk I. ATHLETIEK JESSE OWENS PROFESSIONAL? In de Amerikaansche athletiekwereld zijn de gemoederen hevig verontrust daar de eerste afchleet van Amerika, de neger Jesse Owens op wien Amerika zijn hoop heeft gevestigd voor de Olympische spelen in 1936 thans het bewijs moet leveren dat hij nog amateur is. Hem is ten laste gelegd dat hij in zijn woonplaats in de Staat Ohio een betrekking heeft aangenomen waarin hij zich liet betalen zonder ervoor te wer den. Het bestuur van den Amerikaan- schen Athletiekbond heeft van Owens ge- eischt zich hierover te verklaren. D. J. Ferris, secretaris van de Athletiek- Unie is van meening dat de neger-sprinter deze kwestie niet kan rechtvaardigen, zoo dat hij als professional moet worden be schouwd. DEVIEZENBEPALINGEN IN HET BUITENLAND. De K. N. A. C. schrijft ons: In vtrband met den vacantietijd, welke weer honderden Nederlanders naar den vreemde voert, laten wij hier een lijst volgen van de verschillende deviezenbe- palingen zooals die in de verschillende Eu- ropeesche landen ip het oogenblik gelden. België. De in- en uitvoer van geldswaardige pa pieren en geld is vrij. Duitschland. Ieder, die naar Duitschland reist, wordt ten zeerste aanbevolen bij grensoverschrij ding, al het geld en de geldswaardige pa pieren, zooals chèques, credietbrieven, enz. die men bij zich voert, door de Duitsche douane te doen noteeren. Men ontvangt dan een z.g. „Bescheinigung". Deze Bescheini- gungen zijn niet voor onbepaalden tijd gel dig, zoodat men verstandig doet bij de op gave van den tijd, dien men in Duitschland denkt door te brengen, de grens wat ruim te nemen. Wanneer men Duitschland weer ver laat en de „Bescheinigung" wijst uit, dat men niet meer geld van hetzelfde soort uit voert, dan men heeft binnengebracht zal men geen moeilijkheden ondervinden. Voor een toeristenreis doet men goed regis termarken te koopen, een soort reis marken, die verkrijgbaar zijn bij de Neder- landschebanken en bij reisbureaux op vertoon van een paspoort, tegen een be langrijk lageren koers dan de gewone mar ken. De registermarken worden verkrijgbaar gesteld in den vorm van chèques tot cou pures van RM. 50. Het chêqueboekje staat uitsluitend op naam van den houder van het paspoort. Indien men gebruik wenscht te maken van een familiepaspoort en kinderen, die den leeftijd van 15 jaar nog niet hebben bereikt, zijn ingeschreven op de paspoorten van een der ouders of beide ouders en wenscht men ten behoeve van de kinderen ook over registermarken te beschikken, dan dient een chêqueboekje op naam der kinde ren te worden aangevraagd. De registermarken zijn slechts verkrijg baar tot een totaal bedrag van 50 RM. per dag per persoon, uitgezonderd in eenige grensplaatsen, waar slechts totaal 25 RM. per persoon per dag mag worden opgeno men. In het algemeen mag dus per maand niet meer dan RM 1500.door een en de-% zelfde persoon op zijn paspoort worden op genomen. Slechts in bijzondere gevallen is het mo gelijk over RM 100 per dag te beschikken, wanneer nl. de houder van 't chêqueboek je een aanbevelings schrijven kan overleg gen van de bank of het reisbureau, dat de chèques heeft afgegeven en dat gericht is aan de bankinstelling, waarop de chèques zijn getrokken. Chèques, die men niet heeft gebruikt, kunnen bij terugkeer in Nederland bij de bank of het reisbureau, waar de chèques werden gekocht, weer worden verzilverd. De registermarken mogen uitsluitend worden gebruikt voor toeristische doelein den. ,De provisie, die berekend wordt bij het innen der chèques bedraagt RM 0.75 voor chèques van RM 25 tot 50 RM en RM 1.50 voor het innen van chèques RM 100. Ten slotte kan men ook gebruik maken van de z.g. postchèques, eveneens bij de Nederlandsche banken verkrijgbaar in cou pures van RM 25. Het voordeel van deze chèques is wel, dat ze overal, waar een postkantoor is, kunnen worden verzilverd, veelal ook op Zon- en feestdagen. ONDERAARDSCHE GANG ONTDEKT? Men schrijft ons: Bij het afbreken der perceelen Br eestraat 100104 ten behoeve van den Stadhuisbouw is men gestuit op een zeer stevig onderaardsch gewelf. Het heeft een lengte van ongeveer 3 meter, een doorgang van ongeveer 1 vierkante meter. Het geheel maakt den indruk van te zijn een deel van een onderaardsche gang. Op een desbetreffende vraag aan den architect van het nieuwe stadhuis, ir. Blauw, ant woordde deze, dat het niet onwaarschijn lijk is, dat men hier met een stuk van een onderaardsche gang te doen heeft, welke vroeger in verbinding moet hebben gestaan met den nabijgelegen Burcht van Leiden. Het zo-u uit een geschiedkundig oogpunt van belang kunnen zijn na te gaan, of men hier inderdaad met zoo'n onderaardsche gang te doen heeft. DE STRAATBELASTING. Ontheffing gevraagd voor leegstaande woningen. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgend adres verzonden: Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen, het Bestuur van den „Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken", gevestigd te Leiden, Oude Vest 11a; dat, zooals bekend, zeer vele eigenaren van gebouwd onroerend goed, ook in de Gemeente Leiden, door velerlei omstandig heden in de grootste moeilijkheden verkee- ren en daarom mede verlaging van de zoo genaamde overheidslasten dringend nood zakelijk is; dat die moeilijkheden onder meer ook veroorzaakt worden door het vele leeg staan van woningen; dat daarmede door de verordening van den 30sten November 1931, op de heffing AGENDA LEIDEN. Vrijdag Ledenvergadering Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond, des avonds 8 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Aug. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest. De Nederlandsche banken en reisbureaux die de reischèques verkoopen, verstrekken ook lijsten van de plaatsen, waar aan de stations de chèques kunnen worden geind. Er zij hier uitdrukkelijk op gewezen, dat de z.g. Reismarken (register- en andere marken) niet uit Duitschland mogen wor den uitgevoerd. Wie dus een bedrag aan Duit^ch contant geld, dat niet werd binnen gebracht, in zijn bezit heeft, doet goed dit bij een Duitsche bank te deponeeren tegen ontvangst van een chèque, welke na terug komst in Nederland geind kan worden. Strenge straffen worden opgelegd, indien men zou trachten meer Duitsch geld uit te voeren dan men bij binnenkomst in de pas liet aanteekenen. Het verdient aanbeveling van al het geld en geldswaardige papieren een lijst op te maken, welke aan de douane getoond kan worden. Engeland. De in- en uitvoer van geldswaardige pa pieren en geld is vrij. Frankrijk. De in- en uitvoer van geld is vrij. Hongarije. Wie in Hongarije goedkoop wil reizen, koopt in Nederland de noodige pengö's aan gezien dit geld hier te lande tegen een aan merkelijk lageren koers te verkrijgen is. Verder moet bij binnenkomst door de Hongaarsche Douane geldswaardig papier en geld op de pas worden genoteerd. Italië. Men doet verstandig alle geldswaarden op de pas te laten noteeren. Wanneer men dit heeft verzuimd, dan is het verboden meer dan 2000 lires Italiaansch geld uit te voeren. Bovendien zij er hier nog op ge wezen, dat Italiaansch bankpapier van 1000 lire en 500 lire niet mag worden uitgevoerd, Spanje. Het is sterk aan te raden bij binnenkomst in Spanje alle geldswaardige papieren en geld te laten noteeren, daar anders bij het verlaten van het land niet meer dan 5000 pesos (ca 1000.mogen worden uitge voerd. In Spanje zijn nog bankbiljetten in om loop, welke niet door de Spaansche Bank zijn afgestempeld. Men wake ervoor, dat men dit papier niet in handen krijgt, aan gezien het uit een vorig regiem stamt en daarom niet meer geldig is. Zwitserland. De in- en uitvoer van geldswaardige pa pieren en geld is in Zwitserland vrij. Ziedaar de voornaamste deviezenbepalin- gen van eenige Europeesche landen. Daar overigens deze bepalingen veelvuldig aan veranderingen onderhevig zijn, doet men goed aan de grenzen te informeeren, of zij nog van kracht zijn en zoo niet, welke wij zigingen zij hebben ondergaan. van een belasting onder den naam van Straatbelasting te Leiden, in tegenstelling met soortgelijke verordeningen in verschil lende andere gemeenten, in het geheel geen rekening wordt gehouden; dat dit een niet het rechtsgevoel bevre digende toestand is en wijziging der ver ordening in dien zin, dat het gedurende een bepaalden tijd leeg staan van gebouw de eigendommen een reden zou zijn voor teruggave van belasting voor de betrokken belastingplichtigen steeds van het groot ste belang zou zijn, maar vooral in de te genwoordige omstandigheden. Redenen, waarom adressant zich de vrij heid veroorlooft Uwen Raad beleefd doch dringend te verzoeken: le. de Straatbelasting te verlagen; 2e. in de eerder vermelde verordening een artikel op te nemen van zoodanige strekking, dat, indien gebouwde eigendom men gedurende 6 achtereenvolgende maan den on verhuurd en ongebruikt zijn geble ven, aan den belastingplichtige, die gedu rende dat tijdvak is aangeslagen, de belas ting wordt teruggegeven. DE OPHEFFING VAN HET KON. MILITAIR INVALIDENHUIS. Zooals destijds gemeld is besloten tot op heffing van het Kon. Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk. Vandaag is het de laatste dag der verpleegden hier ter stede. Morgén te half elf zullen zij naar Bronbeek te Velp 'bij Arnhem vertrekken. Mr. H. G. GORDON 50 JAAR ADVOCAAT Den vijfden September zal het 50 jaar geleden zijn, dat Mr. H. G. Gordon advo caat en procureur te Leiden als advocaat en procureur werd beëedigd en zich als zoodanig hier te Leiden vestigde.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2