26ste Jaargang WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 No. 8191 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Wegens den feestdag van Maria-ten-Hemel-opneming zal De Leidsche Courant morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE EEN FEESTDAG Morgen is het voor de Katholieken een feestdag, een „Zondag". Daar zijn er, die, door de omstandig heden gedrongen en genoodzaakt, dezen dag in niet veel kunnen doen onderschei den van de andere dageh in de week; daar zijn anderen, die wèl vrij zijn, doch deze vrijheid zóó gebruiken, dat zij weinig ge legenheid hebben, om te denken aan den feestdag, naar aanleiding waarvan deze extra vrije dag hun is geschonken een extra vrije dag, welke van harte gegund is aan degenen, die het voorrecht hebben, op de andere werkdagen inderdaad hard te kunnen werken, en 't ook doen! Maar hoe de omstandigheden, zakelijk en persoonlijk, ook verschillend mogen zijn, van alle Katholieken mag worden verwacht en verlangd, dat zij, zoo zij niet verhinderd zijn, de H. Mis bij te wonen, onder de H. Mis zich in-leven in den ker kdijken fees t-dag. De liturgie der Kerk is zulk een kost bare gave, rijke bron van verheffende en veredelende gedachten. Zoo morgen b.v. Op dezen Maria-feestdag begint de Kerk de H. Mis met deze blijde introitus: „Verheugen wij ons allen in den Heer, dezen feestdag vierend ter eere der H. Maagd Maria, over wier opne ming ten hemel de Engelen juichen en eenparig den Zoon Gods loven". En lees nu reeds langzaam en na-den kend het gedeelte van het Lucas-Evangelie, dat morgen onder de H. Mis wordt gele zen of gezongen: „Tn dien tijd kwam Jezus in een ze ker dorp en een vrouw, met name Martha, ontving Hem in haar huis. En zij had een zuster, met name Maria, die, mede aan de voeten des Heer en gezeten, Zijn woord aanhoorde. Mar tha intusschen was druk bezig met het bedienen. Doch zij bleef staan en sprak: Heer, hindert het U niet, dat mijn zuster mij alleen laat dienen? Zeg haar dan, dat zij mij helpe. En de Heer antwoordde en zeide haar: Mar tha, Martha, gij zijt bezorgd en be kommerd over vele zaken; doch één zaak slechts is noodig. Maria heeft het beste deel verkozen, dat haar niet* zal ontnomen worden". Wie die ééne zaak bezit is schat-rijk, al behoort hij tot de armen; wie die ééne zaak mist is straat-arm, al is hij een der meest vooraanstaande personen in het maatschappelijk leven. Z ij n wij schatrijk? Wij kunnen het zijn, ondanks alle pijnlijk gebrek aan geld en ondanks alle drukkende zorgen voor het bestaan. Naar aanleiding van het Evangelie op den feest-dag van morgen, willen wij stilstaan, nadenken en overwegen deze inderdaad: troost-volle waarheid! Groote ramp in N. Italië wat andere bladen schrijven ECONOMISCH A. B. C. Wij leven tegenwoordig in een tijd, waarin de economische structuur der maatschappij een geweldige rol speelt. Tot nu toe gehuldigde economische stel sels storten in, nieuwe breken zich baan en iedereen voelt de economische crisis aan den lijve. Geen wonder, dat de belangstelling voor alles wat met economie in verband staat, groeit ook onder hen, die zich vroeger daarmede niet ophielden. Doch daarbij stuit menigeen op termen, die hij vaak te lezen krijgt, maar waarvan hij de beteeke- nis en de draagwijdte niet begrijpt. Om hieraan eenigszins tegemoet te komen„ openen wij onder bovenstaanden titel eer rubriek (zie ons 2de blad van heden) waarin de meest voorkomende termen en begrippen in beknopten en bevattelijken vorm zullen worden verklaard. Men moet daarin geen wetenschappelij ke definities zoeken, noch verlangen, dat daarin alles verteld wordt, wat omtrent het behandelde onderwerp te weten is, doch bedenken dat het de bedoeling is, moeilijke en voor den doorsnee-lezer geen alledaagsche begrippen bevattelijk te ma ken. MGR. POELS EN DE KATHO LIEKE JOURNALISTEN. Op de Sociale Studieweek heeft dr. Poels critiek geoefend op wat sommige katho lieke dagbladschrijvers tegen het kabdnet- Colijn hebben geschreven en de manier waarop zij hebben geschreven. En wat lezen wij nu zoowel indeSt an- daard als in de N. R. Ct., met aanha- lingsteekens nog wel, welke moeten aan- toonen, dat de woorden van dr. Poels zijn geciteerd? Dit: „Het is een verantwoordelijke taak, wel ke de katholieke journalisten hébben. Zij maken hier echter misbruik van en onder mijnen het vertrouwen in de leiders van het katholieke volk". De Volkskrant teekent hierbij het volgende aan: Hier worden dus volkomen tegen de bedoeling van dr. Poels de katholieke journalisten voorgesteld als makende mis bruik van hun verantwoordelijke taak en ondermijnende het vertrouwen van het ka tholieke volk in zijn leiders. Hiermee staat de katholieke pers in het zondaarsbankje, voor anto-revolutionnaire en liberale lezers gediskwalificeerd door een zoo gezaghebbend man als dr. Poels, die het waar het pas geeft toch ook wel zeggen durft; hij beriep er zich nog op in zijn Rolducsche rede. Hoe weinig, hetgeen de pers van de over zij maakt van dr. Poels" woorden strookt met hetgeen de doctor heeft gezegd en be doeld, blijkt wel het duidelijkst uit de pas sage, waarin hij de hoop uitsprak „dat wij onze katholieke, heel de katholieke wereld een voorbeeld gevende Nederlandsche jour nalisten altijd zullen blijven beschouwen als de mannen die wij nooit genoeg in eere kunnen houden". Zoo spreekt niet iemand doe tegen d e katholieke journalisten zoo ernstige grie ven meent te moeten uiten. Maar aan den overkant meende men een onjuist overgebracht samenvatting van dr. Poel's woord haastig en met opvallende druk te moeten exploiteeren. Wat mi dr. Poels' bezwaar zelf betreft zal men geredelijk willen toegeven dat in de hitte van den strijd, tegenover tenden tieuze voorstellingen in de pers van de overzij, een te scherp woord en een woord te veel kan en zal zijn gebezigd. Doch in de afkeuring van het regeerings- beleid waarbij de personen der gezags dragers in hun volle waarde werden gela ten en erkend stemde de houding van de katholieke pers, in het algemeen geno men, volkomen over een met wat in de lei dende kringen van de katholieke staats- en volksgemeenschap over dat beleid werd gedacht. Men behoefde niet te trachten de leiding der partij een bepaalde marschroute op te dringen, want de leiding had die route zelf aanvaard. En al beschouwen wij overeenstemming SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC DIJKDOORBRAAK VEROORZAAKT OVERSTROOMING Tientallen personen verdronken Een groote overstrooming heeft plaats gehad bij Ovada, een stadje in het Zui den van Piemont (Italië). Als gevolg van zware slagregens is een dijk van de rivier de Orba bezweken. Deze trad buiten haar oevers, waardoor de kel ders van de huizen, die aan den oever van de rivier gelegen waren, onder water liepen. Door de kracht van het water wer den de deuren en vensters dezer huizen opengeruikt en de bruisende stroom sleepte alles in zjjn vaart mede. Vele van de oude huizen in de armen wijken van het stadje, die nabij de rivier gelegen zijn, waren zoo bouwvallig, dat zij aan den druk van het water geen weer stand konden bieden en ineenstortten, waarbij de bewoners onder de puinhoopen werden bedolven. Vele personen werden in de sousterrains ingesloten en vonden aldus een jammerlijken dood. Volgens latere berichten schijnt de dijk- doorbraakt in Ovada nog veel ernstiger gevolgen te hebben gehad dan eerst werd aangenomen. Naar verluidt is niet Oavada zelf, maar veeleer het dorp Molare het zwaarste ge troffen. Het ligt in de onmiddellijk, nabij heid van het meer van Orbicella, dat ge voed wordt door de beide rivieren Orba en Stura. Vrijwel alle huizen van Molare zijn ingestort. Men vreest hier, doch acht het wel waarschijnlijk, dat van de 700 inwoners van Molare 500 zijn verdronken. Het dorp is van alle verkeer afgesloten. Vier bruggen zijn door de watermassa's weggesleurd. Slechts 50 dooden? Ofschoon gisteren laat in den avond nog steeds geen officieele mededeelingen ver strekt waren, werden toch nog eenige verdere bijzonderheden bekend over het ernstige ongeluk te Ovada. Volgens de toen ontvangen berichten had men den indruk, dat ongeveer 50 per sonen het leven bij den dijkdoorbaak heb ben verloren. In de omgeving der stad had gisteren een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreuken en stormvlagen, tengevolge waarvan de rivieren Orba en Stura en het niet ver van Ovada gelegen meer Orchicella hun waterniveau snel za gen stijgen, zoozeer, dat tenslotte de dijk doorbrak. De golven vernielden een straat weg over een lengte van 20 M., terwijl de geheel omgeving onder water kwam te staan. Toen de watermassa's talrijke hui zen deden instorten en toen men zag hoe vee en zelfs menschen in de ziedende gol ven meegesleurd werden, maakte zich van de bevolking een paniek meester. Moeilijke bergingswerkzaamheden. tusschen leiding en pers als een groot goed, De bijzondere correspondent van het j van den anderen kant zouden wij niet iedere Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het is bui- afwijking van de meening der partijleiding tengewoon moeilijk het juiste aantal doo den vast te stellen, dat bij de ontzetten de dijkdoorbraak te getreurenu is. De schattingen varieer en van 200 tot 1000 slachtoffers. In hoofdzaak zouden vtou- j zicht der Staatspartij of wat daarmee wen en kinderen om het leven zijn geko men. Tal van lijken zijn reeds geborgen. De omgeving van Ovada, welke Dins dag door een ernstig noodweer was geteis terd, biedt een troostelooze aanblik. Door den dijkdoorbraak is een wijk der tiendui zend bewoners tellende stad Ovada ver woest, evenals de plaatsen Caprietta en Molare. Overal ziet men ingestorte huizen. Meubelen en verschillende voorwerpen drijven in het rond. Daartusschen door ziet men de lijken vam menschen en dieren. De druk der watermassa was ontzettend, aan gezien het Orbicella-meer, welks plotse linge stijging de dijkdoorbraken heeft ver oorzaakt, veel hooger ligt dan de plaatsen. Met ontzaggelijke kracht stroomde het wa ter het lager gelegen gebied binnen. De dij kbewaker bemerkte het ongeluk tegen half twee, doch het was te laat om den stroom tot stilstand te brengen. Hoewel verschillende sluizen werden geopend, brak de dijk door over een lengte van on geveer 200 M. Het stuwwerk had ter plaatse een hoogte van ongeveer 40 M. Te Ovada zijn 130 huizen geheel ver nield. Te Caprietta en Molare bleef geen I steen overeind. j In het gebied van de ramp heerscht groo te verslagenheid en onbeschrijfelijke wan hoop. I Overal ziet men menschen, die zoeken naar vermiste familieleden. De bergings- en reddingswerkzaamheden, die den ge- i heelen nacht door zijn voortgezet, hebben willen veroordeelen, eensdeels omdat de ka tholieke pers niet de pers van de Staats partij is, anderdeels omdat we een periode hebben gekend waarin, wat toen als het in- overeenkwam gold, achteraf gebleken is een zeer benepen inzicht te zijn geweest. Men late de pers haar eigen vrijheid en haar eigen verantwoordelijkheid: zij is de eene waard en weet de andere te dragen". onder uiterst moeilijke omstandigheden plaats. Direct na het ongeluk was het bijna ge heel onmogelijk hulp te verleenen, aange zien voortdurend nieuwe wolkbreuken los barstten. De watermassa is doorgedrongen tot bij het op 35 Mijl afstand gelegen Alessandria. Vele menschen, die tijdens het noodweer de huizen waren binnengevlucht, werden onder de instortende muren bedolven. Tal van andere personen werden door den stroom verrast, toen zij zich op het land bevonden. Zij werden meegesleept. Het is uiterste moeilijk de slachtoffers uit het puin te voorschijn te halen." DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De slotmiddag van de Sociale Studieweek bracht enkele verrassingen. Vooreerst was er een telegram van mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, die mededeelde, wegens ziekte verhinderd te zijn, de stu dieweek te bezoeken, doch die, in hartelij ke bewoordingen van zijn instemming blijk gaf en aan alle deelneemsters en deelnemers zijn bisschoppelijken zegen schonk. Mgr. Poels sprak den wensch uit, dat de Bisschop spoedig weer geheel frisch en gezond zou zijn en deed daarna mededeeling van een telegram van hulde, dat namens de Studieweek, waar zich be zoekers uit alle diocesen bevinden, aan mgr. prof. dr. J. de Jong, benoemd coad jutor van den Aartsbisschop werd gezon den. Verder verzekerde dr. Poels, dat aan het, door mr. Verschuur geopperde, idee, om een openbare actie voor de Duitsche Ka tholieken te beginnen, zoo mogelijk, ge volg zal worden gegeven, Nadat Pater Jacobs, wiens zilveren priesterfeest Donderdag wordt gevierd, zijn les had beëindigd, beklom de Minis ter van Staat, jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck het spreekgestoelte, om te con- stateeren dat de sociale week geslaagd was. Er zijn menschen, die denken, dat zij al leen standbeelden moeten oprichten, ker ken bouwen en kruisbeelden langs de we gen plaatsen, maar die de standsorganisa ties vergeten. Laat hen bedenken, dat de Kerk ook haar ommantelingen behoeft en er zoo voor zorgen, dat niet de dagen ko men, dat de kerken leeg en de kruisen ver laten staan. De Limburgers riep Jhr. Ruys nog eens op, zich in him gebeden bijzonder te rich ten tot Alphons Ariëns, die immers van vaders kant een Limburger was. Aan de hoogere standen vroeg de Minister, zich te organiseeren in hun standsorganisatie „St. Adelbert" (zooals men weet, heeft jhr. Ruys zelf het initiatief tot de oprich ting van deze organisatie genomen). Er zijn er, aldus besloot spr., die ons ook hier bestrijden. Zij wonen in huizen en kasteelen. Hun beweging moeten wij met alle eerlijke middelen zoo krachtig mogelijk weerstaan, maar voor de perso nen moeten wij bidden en hen niet beta len met de munt, die zij ons uitreiken. Na een „Groote God, wij loven U", sloot mgr. Poels klokslag 4 uur met den chr. groet de inderdaad goed geslaagde elfde Limburgsche Sociale Studieweek, waarvan de praatavonden dezen keer wel buitenge woon belangwekkend waren door het feit, dat oud-minister mr. H. P. Marchant tweemaal onder doodsche stilte het woord voerde, één keer over de aanleiding tot zijn overgang tot de Kath. Kerk en een keer over de noodzakelijkheid, dat de Ka tholieken hun éénheid ook op staatkundig terrein dienen te bewaren. Omdat volgens de Rolducsche traditie van het gesprokene op de praatavonden, tenzij bij uitdrukkelijk verlof, geen ver slag wordt gegeven, volstaan wij met de vermelding van het feit, en kunnen er al leen bijvoegen, dat het optreden van mr. Marchant op de honderden aanwezigen diepen indruk heeft gemaakt. „Msbd." DE NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad gestegen met ruim f7 millioen Blijkens den bankstaat per 12 dezer is in de af geloopen week de goudvoorraad bij de Nederlandsche Bank toegenomen met 7.176.913 tot 589.931.169, tegen 582.754256 op 5 Augustus j.l. De wisselportefeuille is afgenomen met ruim 1 millioen en de beleeningen met bijna 25 millioen. De in omloop zijnde bankbiljetten na men af met ruim 19 millioen. Het beschikbaar metaalsaldo is gestegen van 263.532.315 tot 278.979.080 of met ruim 15 H millioen. BUITENLAND. Groote overstroomingsramp in Noord- Italië (1ste blad). Voortdurende hatelijke maatregelen te gen de Duitsche Katholieken en de Joden (2de blad). De leidende figuren van de driemogeod- heden-conferentie komen bijeen (2e blad). BINNENLAND. Goudvoorraad der Nederlandsche Bank iets gestegen; beleeningen verder gedaald. (lste blad.) Nieuwe vragen van Dr. Henri Polak aan minister Van Schaik over diens antwoord aan ds. v. d. Heide inzake de „weermacht" van de N.SB. (lste blad). Adres van de K.NA.C. aan de regeering over den achterstand in de wegenaanleg. (4e blad). Verduistering door een notaris te Bergen op Zoom. (lste blad). Moordaanslag door een 17-jarigen Am sterdammer op caféhouder te Weert. (Gem. Ber., 3de blad). Stoker van een haringlogger levend ver brand. (lste blad). AARLANDERVEEN. Het zilveren jubileum van Pastoor J. N. Omtzigt. Morgen viert de zeereerw. heer J. N. Omtzigt zijn zilveren priesterfeest. Hedenavond te 6 uur (oude tijd) plech tige intocht vanaf de Ziende. Klein spreek koor door Aarlanderveensche jongeling schap. Daarna optocht door het dorp. Na afloop: toespraak bij de Kerk. Plechtig Lof. Morgen Algemeene H. Communie, 10 uur Plechtige Hoogmis. Vóór de Hoogmis: Welkomstlied door allen gezongen, na de Hoogmis: feestcantate „Bij een Priester feest" door Elbert Franssen. 12 uur Re ceptie. 2.30 uur Plechtig Lof met Te Deum. 7.30 uur in den avond wordt er een concert gegeven door de Harmonie „Door Samen werking Sterk". VLIEGTUIGONGELUK IN SPANJE. Vier dooden. MADRID, 14 Augustus. Nabij Los Al- cazares is gisterenavond een militair vlieg tuig, dat te Melilla, het militaire vliegkamp van Marokko thuis hoorde. De vier inzit tenden kwamen om het leven. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. SIMLA, 14 Aug. (A.N.P.) Gemeld wordt, dat de Damodar, een rech ter-zij ri vier van de Ganges buiten haar oevers is getreden en groote gebieden onder water heeft gezet. In de stad Bardwan moest de bevolking via de daken der huizen vluch ten. Duizenden personen zijn dakloos ge worden. Verscheidene bewoners zijn om het leven gekomen. Het telefoon- en telegraaf- verkeer is onderbroken. Het water stijgt nog steeds. DOODELUK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN HARINGLOGGER. Stoker levend verbrand. Hedenmorgen is in de Koningin Wilhel- minahaven te VI aard in gen binnengekomen de stoomharinglogger Vlaardingen 47 „Mor genster", van de N.V. Reederij Zuid-Hol land, met aan boord het lijk van den sto ker M. J. Zwartveld, gewoond hebbende in de Dirk Schaferstraat 2 te Vlaardingen. Zwartveld is, terwijl de boot visschende was op de Noordzee, levend verbrand door stoom, welke ontsnapte door losgesprongen déksels van den stoomketel. Dit ongeval is reeds Maandag op de Noordzee gebeurd. Z. was 43 jaar oud en, laat een vrouw en vier kinderen achter. 1

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1