DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. GEMEENTE-REKENING 1934. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1934 met alle daarbij behoo- rende bescheiden, benevens de verschillen de bedrijfsrekeningen over dat jaar A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRUEN, Secretaris. Leiden, 12 Augustus 1935. AGENDA LEIDEN. Vrijdag Ledenvergadering Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond, des avonds 8 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Aug. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest. van den overledene, toen zijn tragische dood bekend werd. Hierna schetste spr. Matthijs van Wijk als een trouw vriend, vol opgewektheid en mededeelzaamheid, een jongeman, die een geestelijken opgang doormaakte, waarom hij vroeg, dat God moge voleinden wat hij begon. Voor de familie vroeg spr, dat God kracht moge geven naar kruis. Namens de Vereeniging van Matthesianen sprak vervolgens de heer v. d. Linden, die er op wees, dat de overledene aller sym pathie genoot en dat zijn familie en vrien den veel aan hem verliezen. Ook de Ver. van Mathesianen verliest in van Wijk een trouw en ijverig lid, wiens nagedachtenis in cere zal blijven. Een oom van den overledene, de heer v. d. Horst, wees er vervolgens in een tref fende toespraak op hoe de mensch wikt en God beschikt. De-dood van den jongen Matthijs moge voor allen aanleiding zijn den dood steeds voor oogen te houden. Spr. herinnerde vervolgens nog aan het nood lottig overlijden van Koning Albert van België en bracht allen dank, die op welke wijze dan ook van hun belangstelling en medeleven hadden blijk gegeven. Hierna werden bloemen in het graf ge strooid en verlieten allen diep ondier den indruk den doodenakker. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Bims Industrie „Achthoven", N.V. Leiderdorp, Achthoven 50 (f.) Hoofdzetel 's-Graven- hage. Febriceeren en drijven van handel in Bimsproducten, Isoleerend Bouwmate riaal en andere materialen, enz. Proc.h. J. Koning, Leiderdorp. W ij z i g i n g e n: Fa. Gebrs. Smit, Lei den, Houtstraat 4. Gedistilleerd, Wijnen en Limonade. Uittr. E.: J. Smit-vander Zeeuw Leiden, per Aug. 1935. N. E.: G. Eugster, Leiden. 511. Dakpannenfabriek J. K. van Leeu wen, Alphen aan den Rijn, Emmalaan 90. Wijz. Uitgeoef. bedr.: thans fabricatie van bender-steenen. 5037 N.V. „Wernink's Pannenfabriek" voorheen Gebr. van Silleveldt. Leiden, Hooge Morschweg 148. Wijz. Uitgeoef. bedr.: Fabricatie van dakpannen is stop gezet, thans fabricatie van „Bendersteen- R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. .Vertrouwen in de Kamerfractie. De R. K. Kamer-Centrale Leiden heeft Zaterdagmiddag in „Den Burcht" te Leiden haar jaarvergadering gehouden, die slechts matig was bezocht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer H. Bader, een hartelijk welkom tot de afgevaardigden en speciaal tot het Tweede Kamerlid, den heer M. P. v. d. Weijden uit Zevenhoven. Spre ker zeide, dat in het land een steeds toe nemende verarming valt te constateeren en een andere koers moet daarom door de regeering worden ingeslagen. De R. K. Ka merfractie heeft goed gedaan met aan te dringen op een nieuwe ordening. Wij ka tholieken moeten achter onze fractie staan, welke met haar leden, die reeds meer dan 30 jaar hun beste krachten voor land en volk hebben gegeven, op de vraag van mi nister-president Colijn inzake het vertrou wen, welbewust antwoordden. Laten wij, Roomsche kiezers, onze fractie ten volle blijven steunen. De notulen der vorige bijeenkomst wer den goedgekeurd. Van de afd. Leiden was de volgende motie ontvangen: De R. K. Kamer-Centrale Leiden, Gezien de houding der R. K. Kamer fractie bij, de beraadslagingen en de stemming over het wetsontwerp betref fende de kortingen op de Indische pen sioenen; Gelet op de mogelijkheid, dat in de toekomst meer maatregelen van dezelfde strekking van de regeering kunnen uit gaan; Spreekt den wensch uit, dat dit vraag stuk bij de R. K. Staatspartij een onder- werp uitmake van nadere studie en dat het resultaat dier studie ter kennis worde gebracht van den Partijraad. Besloten werd deze motie aan den Partij raad te zenden. Ledental gestegen. Het jaarverslag, hetwelk vervolgens door den secretaris, den heer A. C. van Berkel, werd uitgebracht, vermeldde, dat in 1934 slechts één algemeene vergadering en voorts zes bestuursbijeenkomsten plaats vonden. Het aantal leden van den kring Leiden steeg met 436 van 23939 tot 24375. Er kwam één afdeeling bij, waardoor er momenteel 51 zijn. Ontvangen werden 174 stukken, terwijl er 490 uitgingen. Van het klachtenbureau werd tweemaal gebruik ge maakt. De secretaris betuigde erkentelijk heid aan de Tweede Kamerleden, die re<- gelmatig de vergaderingen der Centrale bijwonen. De rekening over 1934 van den penning meester, den heer Houdijk, gaf aan ont vangsten aan 3075.32 en aan uitgaven 2775.57. Het saldo bedraagt 299.75. Beide verslaggen werden goedgekeurd. De boeken en bescheiden van den penningmeester waren door de commissie van verificatie in orde bevonden. De Commissie van Onder zoek voor 1935 zal moeten worden samen gesteld door Hillegom, Woerden en Leiden. Het schriftelijk verslag der laatst ge houden Partijraadsvergadering, samenge steld door den heer Schölvinck, werd we gens afwezigheid van dezen voorgelezen door den heer Houdijk. De vergadering maakte er aanmerking op, dat de rappor teur meer zijn eigen meening en inzicht verkondigde, dan dat het gesprokene ter Partijraadbijeenkomst werd weergegeven. Voortaan zullen de verslagen eerst in een vergadering der Partijraadafgevaardigden worden aangeboden. Reglement onder handen. Aan de-orde kwam hierna de behande- I ling van de ontwerp-wijzigingen in het re glement van de R. K. Kamer-Centrale Lei den. Het bestuur kreeg machtiging tot het achteraf aanbrengen van veranderingen in het reglement, in overeenstemming met eventueele bemerkingen namens het Partij bestuur. De voorzitter van de Commissie, welke de herziening voorbereidde, de heer Van Mil, gaf een korte toelichting, waarna tot de artikelsgewijze behandeling werd over gegaan. Bij verschillende artikelen werden uitgebreide discussies gevoerd, doch vrij wel alle voorgestelde wijzigingen kregen de sanctie der vergadering. In artikel 2 werd aan de middelen, door toepassing waarvan de Centrale haar doel tracht te bereiken, tbegevoegd: het organi- seeren van Statenkringen in den kring Lei den als bedoeld in art. 19 sub. a van het Algemeen Reglement van de R. K. Staats partij, met welke kringen zij, ter bereiking van het doel dier kringen, organisatorisch contact onderhoudt. Artikel 3 werd als volgt samengesteld: De Centrale wordt gevormd door de er kende èfdeeling der R. K. Staatspartij in den Kring Leiden. Deze erkenning vindt plaats door goed keuring van haar reglement. Beroep op niet-erkenning staat open bij het Partij bestuur. Het gebied eener afdeeling valt samen met dat eener gemeente of parochie. Van dezen regel kan slechts worden afgeweken met toestemming van het Kringbestuur. Artikel 5 vermeldt na wijziging, dat van de 13 bestuursleden der Centrale er 9 door de afgevaardigden op een algemeene verga dering der Centrale, uit een, uit opgaven der aangesloten afdeelingen samengestelde candidatenlijst, worden gekozen, met dien verstande, dat uit iedere aangesloten afdee ling niet meer dan twee personen in het bestuur zitting kunnen nemen. Wanneer minder dan vijftien candidaten zijn gesteld is de algemeene vergadering bevoegd tot aanvulling. Door elk der Statenkringorganisaties Gouda en Leiden worden twee bestuursle den aangewezen, evenwel niet meer dan één persoon uit één afdeeling. Deze aanwij zing moet geschieden vóór de verkiezing der andere negen bestuursleden. Artikel 6 is aangevuld met: Wanneer uit een afdeeling reeds iemand als bestuurslid door den Statenkring is aangewezen, kan slechts één lid uit die afdeeling er bij wor den gekozen. Voor de verkiezing van afgevaardigden naar den Partijraad is in artikel 8 als volgt aangevuld: Twee afgevaardigden zullen uit het bestuur bij gewone meerderheid van stemmen worden gekozen. De verkiezing van het dan nog resteeren- de aantal afgevaardigden geschiedt bij ge wone meerderheid van stemmen, zoodat zij die de meeste stemmen hebben behaald tot afgevaardigden zullen zijn gekozen, terwijl de daaropvolgende personen, in volgorde van het behaalde stemmenaantal, de plaats vervangers zullen zijn. Stokpaardje op stal. De Commissie stelde voor in artikel 11 op te nemen: De algemeene vergaderingen werden per convocatie uitgeschreven - en beurtelings gehouden in Leiden en Gouda. Van dezen regel kan alleen door het bestuur afgeweken worden. .Eenige afgevaardigden, w. o. die van Hillegersberg en Voorburg, maakten be zwaar om Leiden en Gouda als plaatsen voor de vergaderingen in het reglement vast te leggen. Zij wilden ook andere ge meenten voor de bijeenkomsten der Cen trale in aanmerking doen komen. Na lange discussies werd de redactie als volgt be paald: De algemeene vergaderingen worden per convocatie uitgeschreven en worden als regel gehouden in Leiden en in Gouda. Van dezen regel kan alleen door het bestuur afgeweken worden. In artikel 14 werd de contributie, door de aangesloten afdeelingen aan den Kring te betalen, vastgesteld op 15 cent per lid.' Talrijke andere wijzigingen in de arti kelen waren van redactioneelen aard. Met algemeene stemmen werd ten slótte het reglement goedgekeurd. De voorzitter bracht oprechten dank aan de Commissie die de herziening tot taak had en zich hier van met ijver en groote nauwgezetheid kweet. De vergadering hechtte met een krachtig applaus haar goedkeuring aan de volgende bestuurs-motie: De R. K. Kamer-Centrale Leiden, in vergadering bijeen op 10 Aug. 1935, spreekt haar volle vertrouwen uit in de R. K. fractie der Tweede Kamer. De heer Heemskerk (Leiden) wees bij de rondvraag op het goede resultaat in den den Kamerkring Leiden van de verkiezin gen voor Staten en Gemeenteraad. Hij wenschte bovendien de heeren Bolsius, Ba der en jhr. mr. Van Fisenne geluk met hun herkiezing als lid der Prov. Staten. De heeren Bolsius en von Fisenne complimen teerde hij tevens met hun herbenoeming als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- lani Tegen half zes werd de bijeenkomst, welke om half twee begonnen was, door den voorzitter gesloten. SPORT VOETBAL Nederlaag Wedstrijden C. G. W. Gisteren speeled voor afd. II C. G. W. II tegen R. B. F. en verloor C. G. W. II met 53. Rust 42 voor R. B. F. Vrijdagavond 7 uur speelt C. G. W. II tegen R. V. A. Niet A. R. V. A. heeft ver loren maar 6-R.V.A. met 52 van C. G. W. II. POSTDUIVEN „De Bonte Duif" (Leiden). Wedvlucht vanaf Neufvilles (België). Gemiddelde afstand hemelsbreed 182.5 K. M. De duiven werden om 7 uur 30 min. met zuiden wind in vrijheid gesteld. Als volgt luidde de uitslag: Jac Krekelaar, 1, 3, 4, en 13; P. van Eg- mond, 2, en 21; J. J. Laman, 5, 7, 10 16, 20; M. B. Schroder (Oegstgeest) 6; C. P. Velthuizen, 8; R. P. de Graaf Jzn., 9, 12, 17, 18. 20; H. van Riet, 11; P. van Zijp; 14, J. P. Groenendijk, 15; J. P. Taesel 19. De eerste prijswinner werd om 9 uur 54 min. 7 sec. geconstateerd en bereikte een ge middelde snelheid van 1272,15 M. De laat ste vogel werd om 10 ur 15 min. 51 sec. geconstateerd met een snelheid van 1100,48 LAATSTE BERICHTEN RANGEERDER GEDOOD. Op het stations-emplacement te Roosendaal Hedenmorgen te vijf uur is op het sta tion te Roosendaal de rangeerder J. Hey- nen, wonende te Roosendaal, doordat de locomotief ontspoorde, tusschen deze loco motief en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag geno- VISSCHERSVAARTUIG WRAK GESLAGEN. Het visschersvaartuig Sch. 241, dat in nood verkeerde, is tegen den Zuiderpier te Hoek van Holland wrak geslagen. De be manning is door de reddingboot gered. KIND DOODGEREDEN. Maandagavond is het 6-jarig dochtertje van de familie Mess ink te Zeddam door een auto van den heer Heiling uit 's Hee- remberg overreden en gedood. OP STILSTAANDE VRACHTAUTO GEREDEN. Een persoon op slag: gedood. Hedenmorgen in de vroegte is naby de Haarsluis aan den Rijksweg AssenMeppel te Diever een vrachtauto van den snel- dienst RotterdamGroningen op een stil staande vrachtauto uit Meppel gereden. De botsing was hevig en beide auto's werden grootendeels vernield. Van de drie inzit tenden van de Robterdamsche auto een vader met twee z^ons werd een persoon op slag gedood. Nader vernemen wij, dat de auto, welke op een stilstaande vrachtauto reed, toe behoorde aan de gebroeders Rus-Hartland uit Rotterdam. De gedoode persoon is de 28- jarige M. Rus-Hartland. Het slachtoffer is ongehuwd. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Diever overgebracht. Het parket uit As sen heeft ter plaatse een onderzoek inge steld. eD auto, waarop de vrachtauto van de gebroeders Rus-Hartland is gereden, heeft den geheel en nacht onverlicht langs den weg gestaan. HET ONGELUK TE BEEK. Slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. Naar wij vernemen is de heer V. Wael- put, musicus te Nijmegen, die gisterenmid dag te Beek bij Nijmeegn werd aangere den, (Zie Gem. Ber. 2de blad), aan de ge volgen vain zijn verwondingen, in het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen overleden. De heer Waelput was muziekleeraar aan het St. Canisius-college te Nijmegen, en lei der van verschillende zangvereenigingen. Hij was tevens een bekend pianist. DRIE VLIEGEN IN EEN KLAP. Vannacht tegen 3 uur zag een wijkwaker van de A.G.P.N.V. te Amsterdam, terwijl hij zijn inspectie op de Amstelkade maak te, vier personen loopen, waarvan een een BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Aagje d. v. R. Kooien en 'M. J. H. C. Bodijn. Johannes Cornells z. v. J. C. Laterveer en A. Keijzer. Hendrik z. v. J. den Oude en H. Regeer. Bertha Elisabeth d. v. M. J. v. Dijk en H. Wöste- hoff. Robert z. v. A. C. Smit en M. A. Gröning. Anna Emma Rubertine d. v. H. H. Benning en E. E. Treeter. Willem z. v. J. C. W. Bons en E. v. Dasselaar. Wilhelmus Hendrikus z. v. C. v. Egmond en P. A. Beijk. Nicolaas Willem z. v. G. Rozeboom en K. Jonkers. Margaretha Maria d. v. G. Kleijn en M. J. Beuk. Lena Adriana d. v. G. A. Schalk en M. Schijff. Grietje dr. v. J. Korsman en Z. F. J. Banning. Annegina Frederika Wil- helmina d. v. J. v. Veen en M. v. d. Vlist. Quirinus Herman us Wubbels z. v. J. Duindam en M. W. v. d. Hoeven. Arie z. v. W. Verhoog en W. Rademaker. An- tje d. v. P. v. d. Ham en C. G. v. d. Hulst. Johanna d. v. D. Durieux en A. Vos. Adriana Cornelia Martina d. v. J. O omen en G. M. de Rijk. Johannes Hendrikus z. v. J. H. Sijtsemt en M. Kvas. Wouterus Maria z. v. W. W. Lagerberg en M. C. Bekkering. Johanna Jannetje d. v. J. v. d. Walle en J. Verkade. Overleden: B. Lut m. 42 j. G. SnoekBiusman wed. 72 j. Getrouwd: D. Fuchs jm. en G. Mas- saar jd. damesrijwiel en een een heerenrijwiel bij zich had. Bij de komst van den waker gooi de een dier personen het heerenrijwiel in de Amstelkade. De waker volgde het vier tal, tot het Van der Helstplein, waar hij een automobilist waarschuwde, die aan de achtervolging deelnam. De persoon met het damesrijwiel wist te ontkomen, terwijl de drie andere personen op aanwijzing van den waker zijn gear resteerd en overgebracht naar bureau Pie- ters Aertszstraat. Het heerenrijwiel is in middels door de politie opgevischt en in be slag genomen. De drie personen zijn in ar rest gesteld. TELEGRAMMEN ONGELUK IN BRUINKOOLMIJN. GROSSETO, 13 Aug. (A. N. P.) Ten gevolge van een plotselinge overstrooming' van een bruinkoolmijn te Ribollo (Italië) zijn veertien arbeiders verdronken. De autoriteiten hebben medegedeeld, dat de bergingswerkzaamheden nog vier dagen zullen duren MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Aug. Groenten veiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.501.20, kroten f 0.90 1.50, komkommers f 1.002.10, bloem kool I f 5.50—18.30, bloemkool II f 1.50— 8.70, roodekool f 2.505.20, groenekool f 1.502.20, meloenen f 726, pieterselie f 0.801.40, kropsalade f 0.501.40, selde rie f 0.301.20, bleekselderie f 1214, uien f 0.801.30, wortelen f 2.005.10, rabarber 5090 cent, perziken f 18, per 100 kg: snijboonen f 48, stokboonen f 412, pronkboonen f 25, stamboonen f 49, postelein f 25, spinazie f 38, tomaten f 3.00—7.60, B f 3.20—8.40, C f 2.00—6.40, CC f 2.003.20, uien f 2.203.20, wortelen f 1.001.30, aardappelen f 3. 13 Aug. Vette Varkens. Aanvoer to taal 299. waarvan 291 zwaar 3839 cent en 8 lich 36 cent per kg. levend gewicht. Han del matig. Flinke aanvoer. DEN HAAG, 12 Aug. Groentenveiling. Roode bessen 814 cent, zwarte besse 16 20 cent, boschbessen per chip 45 cent, Preis- selbessen per chip 50 cent, frambozen 814 cent, Abrikozen f 0.60J2.50 per honderd; Pruimen: Eld. Blauwe 49 cent, abrikoos- pruim 1418 cent, enkele witte 1220 ct. dubbele witte 1425 cent, wijnpruimen le 1625 cena, 2e 114 cent, Washingtons 12 18 cent, Reine Claude d'Ouillens 621 cent, perziekpruimen 2327 cent; Lentsche Witte 1517 cent; Belle de Louvain 1121 cent; Czaarpruimen 1020 cent, Pond Seed- lin 1217 cent; Bleuren 1012 cent; Rog krozen 610 cent; Schutkrozen 1012 cent Engelsche Krozen 1019 cent; Appels: Yel low Transparant le 815 en 2e 37 cent; Early Victoria le 1014 cent en 2e 57 cent, Keswich 611 cent, Glasappels 47 cent, Sweden 715 cent; Rozenblaadjes 1721 cent; Peren: Kruideniers le 715; 2e (met val) 36 cent, N. H. Suikerperen 24; Claps Favorite 714 cent; Précose de Trévouse le 713 en 2e 46 cent; Jut- teperen 57 cent, peren van Asch 35 cent, Beurre Blanc 710 cent, Goudperen 24 cent presentperen 46 cent cent, Baddezooyen 46 cent. Alle prijzen per kg. Dagelijks veiling 3 uur namiddags (uitge zonderd Zaterdag). BOSKOOP, 12 Aug. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks; Golden Ophe lia 48 cent, Marcel Rouyer 510 cent, Hadley 1421 cent, Claudius Pernet 510 cent, Columbia 59, Butterfly 510 cent, Mac. Keiler 49 cent, Steward 1015 cent, Briarcliff 612, Rosalandia 510 cent, Florex 612 cent, Phoebe 48 cent Wendland 1016, Kraus 1830 cent, Editn 1220 cent, Aug. Noack 510 cent, Else Poulsen 1530 cent, Gloria Mundi 2040 cent, Julrna 1525 cent, E. G. Hill 1015 cent, Str. van Nes 1016 cent, Pechtold 612, Ellen Poulsen 613 cent, Hoover 612 cent, Ingar Ohlson 1017, Chrysan, ten grootbloemig 80140; Dahlia's 712 Anjers 510 cent, Roode Lelies 3045, Ger- bera 1018, Clematis Durandi 2540 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.001.40, Li- gurstrum 1215 cent, Tritoma 612 cent, Gladiolen 36 cent. BIOSCOPEN. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 65 Londen 7.34*/4 New Yorkl-473/4 Parijs 9.791/4 Brussel 24.951 /.2 Zwitserland 48.39 Milaan 12.15 Madrid 20 25 Oslo36.90 Kopenhagon32.80 Stockholm 37.921/2 Praag6.15 Weenen Boedapest Prolongatie 5 pet. BEURSOVERZICHT. De bedrijvigheid in Wallstreet is de laat ste dagen belangrijk toegenomen; gisteren werden 2.430.000 shares verhandeld, de grootste omzet sinds langen tijd. Naar voorts gemeld wordt, hebben verschillende makelaarsfirma's reeds een groot gedeelte van het personeel, dat in de stille tijden werd ontslagen, weer in dienst genomen. De markt biedt dan ook een heel wat geani meerder beeld dan langen tijd achtereen het geval is geweest. Deze grootere activiteit is te danken aan de veel betere berichten uit het bedrijfs leven, waar eindelijk de zoo lang verwachte opleving zich doet gevoelen. Door de ja renlange terughoudendheid van de onder nemers is er een groote achterstand geko men in de bedrijven, de machines versle ten en werden ouderwetsch en beantwoord den niet meer aan de eischen, die daaraan moesten worden gesteld. Reeds geruimen tijd geleden werd de meening uitgesproken, dat hierdoor de kapitaalgoederen-indus trieën zouden worden gestimuleerd, doch tot voor enkele weken geleden werd men in die verwachtingen teleurgesteld. Plotseling is echter een verandering in getreden en thans melden vele ondernemin gen, niet alleen dat orders zijn geplaatst voor nieuwe machinerieën doch tevens wordt overgegaan tot de uitbreiding der installaties en bedrijven. De plannen van de verschillende groote ondernemingen die te kennen hebben gegeven hun fabrieken te moderniseeren en/of uit te breiden, beloo- pen in totaal reeds verscheidene honder den millioen dollars. Dit is uiteraard het meest duidelijke bewijs, dat het vertrouwen in de toekomst aan het terugkeeren is, doch het is tevens een aanwijzing, dat de concur rentie verscherpt. Door een verbetering der installaties toch kan men beter en goed- kooper produceeren, hetgeen natuurlijk een gunstige uitwerking heeft op den kostprijs. Dit werkt vanzelfsprekend eveneens de be stelling van nieuwe machines in de hand. De lichte koersreactie, die gisteren in Wallstreet plaats had, oefende op de Am- sterdamsche effectenbeurs weinig invloed uit, daar de berichten omtrent de ontwik keling van den economischen toestand in de V. S. zeer opgewekt blijven. Amerika nen waren op onze markt dan ook slechts weinig lager en meerendeels noteerden zij boven pariteit New York. De aandeelen- markt was goed prijshoudend, hier en daar zelfs uitgesproken vast, deels als gevolg van de gunstige ontwikkeling van de Ame- rikaansche afdeeling, deels als gevolg van de onzekere binnenlandsche politieke si tuatie. Deze laatste zoomede het aantrek ken van de koers van geld op prolongaties tot 5 pet. drukten vandaag hun stempel op de Nederlandsche beleggingsmarkt, waar het aanbod vandaag eerder wat grooter was geworden. Daar evenwel op het zoo sterk verlaagde koerspeil ook wat meer vraag was waar te nemen, trad in het ver loop eenig herstel in. Al bleef ook vandaag het koersniveau beneden dat van gisteren. De 4 pet. obligaties Nederland en Ned. Indië daalden opnieuw met een vol pet. vóór eenige verbetering viel te registreeren. Ook Oude Schuld en Gemeenteleeningen waren wederom ongeanimeerd. Op de aan- deelenmarkt was het belangrijke feit het overschrijden van de 200 pet. grens van Kon. Olies, die opnieuw een hoogterecord voor de laatste 2 jaar vestigden met een koers van 201.5 pet. Het slot was evenwel ongeveer 1 pet. onder de hoogste koers van den dag. De Amerikaansche olie-soorten werden meerendeels iets hooger afgedaan. Van de Cultuurwaarden lagen in het bij zonder Tabakken vast; bij kleine omzetten liepen de noteeringen van alle Sumatra- soorten 2 a 6 pet. op. De vraag was welis waar niet van omvangrijken aard, doch er was op deze afd. zoo goed als geen aan bod. Rubbers hadden een kalm verloop, doch golden meerendeels iets hooger. De koersverschillen bleven evenwel uiterst beperkt, daar de sterke toeneming van de rubber voorraden in Londen het animo be- koeilden. Suikers lagen zoo goed als ge heel verwaarloosd, hetgeen niet verhinder de, dat H. V. A.'s tot 180 konden verbete ren. Industrieelen werden eveneens op klei ne schaal verhandeld. Philips openden on der invloed van de algeheene beursstem- ming pl.m. 1.5 pet. hooger, doch in het ver loop brokkelde de noteering tot onder het koerspeil van gisteren af. Het fonds trad op ongeveer het laagste punt van den dag uit de noteering. Aku's en de Amerikaan sche kunstzijde soorten waren prijshoudend. Er bestond eenige belangstelling voor aan- deelen. Nat. Scheepv. Unie, die het giste ren geleden verlies grootendeels konden inhalen. Duitsche obligaties waren stil en over het algemeen prijshoudend. De wissel markt had 'n zeer kalm verloop. De notee ringen vertoonden slechts fractioneele wij- 1 zigingen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3