DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 No. 8190 CckióclieSoii^iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. V Eerst betere menschen. 't Is de oude waarheid, zoo simpel moge lijk, maar waaraan toch telkens weer her innerd moet worden: De ommekeer der we reld moét beginnen met de ommekeer in onszelf. Geen betere wereld, als er niet zijn betere menschen. Geen Christelijke we reld-cultuur, als er niet is een Christelijke cultuur van de individuen, de enkelingen. 't Is de oude waarheid, welke dezer da gen ook weer 'ns helder is belicht en op het practische leven toegepast in een te Amers foort gehouden bijeenkomst van bestuur- deren van de K. J. M. V. de K. J. M. V., van welke organisatie met blijdschap mag worden geconstateerd, dat zij een frissche levenskracht ontplooit! Ieder, die denken kan, weet, dat de ver betering van de wereld eenvoudig geen feit worden kan, als niet eerst de indivi duen. beter worden. Ieder weet dat. Maar hij laat dat beter- worden liefst over aan anderen, om zélf later te volgen, of, wat nóg gemakkelijker is, later in den stroom van-zelf te worden opgenomen. Er moet in de samenleving heerschen meer naastenliefde. Inderdaad! Maar, och, als wij Katholieken, nu 'ns onszelf in dat opzicht verbeterden!.Als wij uit onszelf konden verbannen bijv. alle af gunst, die het leven van onszelf en van anderen verbittert, die, ook zelfs in de min der erge vormen, altijd werkt als een giftig venijn. Als wij ons Christelijk cultu- reele leven eens konden opvoeren tot een hoogte, waarop wij het breede leven bezien in de zon van de Goddelijke liefde voor alle menschenAls wij 'ns konden bedroefd zijn met de bedroefden, en wat nog véél meer beteekent blij met de blijden. Mogen wij onszelf en onzen lezers van daag 'ns deze heerlijke-weldadige levens- practijk voorhouden: Blij zijn met de blij den.... Dat is zonnelicht en zonnewarmte in ons en om ons heen; dat is een voor naamheid van geest en een goedheid van hart, die edel is en weldadig. Blij zijn als het anderen goed gaat.... oprecht blij! Als op elke honderd menschen er vijf en twintig zóó zouden zijn, zou dan de we- r e l.d niet gauw hervormd zijn in een veel betere samenleving!.... DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND EEN GEBEDSACTIE IN NEDERLAND. Te Rolduc is heden de grondslag gelegd voor het voeren van een actie om te bid den voor de Katholieken in Duitechland, die aan de Kerkvervolging bloot staan en ook voor de Kerkvervolgers zelf. Aan deze gebedsactie zullen nog andere daadwerkelijke acties worden verbonden. Het ligt in de bedoeling zich in verbin ding te stellen met het Nedeiiandsche epis copaat en met de Katholieke organisaties. ERNSTIG ONGELUK IN DE STAATSMIJN „HENDRIK". Twee dooden. Hedenmorgen te ongeveer vijf uur zijn op de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen de meester-houwer J. P. Habets en de houwer H. J. Diwisch, terwijl zij een reparatie aan een kooi van een hulpschacht verrichtten, tengevolge van het breken van den hijsch- kabel met de kooi ongeveer 45 M. neerge stort. Beiden waren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar oud en woonachtig te Rumpen, terwijl Diwisch 29 jaar oud en woonachtig te Amstenrade was. Beiden wa ren gehuwd. Mgr. dr. Poels over actueele vraagstukken. Te Rolduc wordit de jaarlijksche druk bezochte Sociale Studieweek gehouden on der voorzitterschap van mgr. dr. H. A. Poels. Deze Studieweek wordit o.m. bijgewoond door de oud-ministers Ruys de Beeren- brouck, Verschuur, Marchant en Steen- berghe. Mgr Poels heeft daar de eerste les ge geven, waarin hij verschillende losse ge dachten gaf. Wij citeeren bier uit een ver slag in de „Maasbode". „Welke roeping hebben de katholieken in deze wereld. Wij staan in een nieuw tijd vak der historie. De Kerk moet de mensch- heid verlossen uit de strikken van dwalin gen. De Paus en de Bisschoppen hebben gewis hier de hoogere leiding. Wij spreken, zeide spr., echter hier speciaal over den chaos op economisch terrein. Op dit terrein hebben de katholieke leeken de leiding. Het zijn de katholieke leeken, die hun schouders moeten zetten onder het hier te verrichten titanenwerk. Zelfs het bouwen van de hiervoor noodige weten schappelijke systemen zou spr. niet gaarne zien toevertrouwd aan theologen of pries ters, die voor de hier zoo ingewikkelde technische vr aagstukken onmogelij k het noodiige doorzicht kunnen hebben. Wij moeten weten door te tasten, niet alleen theorieën uitdenken, maar ook daden laten zien. Voor louter theorieën wijken zeden- bedervers en het monster van werkloosheid niet terug. Wij katholieken konden nog wel meer doen, als we eendrachtig samenwerk- j ten. Als wij over daden spreken, moeten wij bedenken, dat het ook een daad is voort durend te zeggen wat wij willen. De we reld moet weten, wat zij aan ons heeft". Over de Kerkvervolging in verschillen de landen sprekend, zeide dr. Poels: „Onpartijdige niet-katholieken verbazen zich over 't zwijgen van de wereldpers in zake de gruwelen in Mexico en Spanje. Zeker, velen keeren zich tot de Kerk. Maar het anti-papisme is een feit en de aandachit waard. De tegenstanders voelen dikwijls wel, dat de afkeer ook hieruit voort komt. dat hun theorieën instrijd zijn met de eeuwige leer van de Kerk. Katholieken mogen zich niet over vervol ging verwonderen. „Indien de wereld u haat, weet dat ze Mij het eerst gehaat heeft". Wij moeten ons noch verbazen, noch bang worden. Bang moet een echte katho liek nooit zijn. Doodgeschoten worden door rechtsverkrachters, is de kortste weg naar den hemel. „De poorten der hel zullen de Kerk niet overweldigen". Laat de vervol ging in Duitschland maar een tikje open lijker worden. Laat men maar bisschoppen en kardinalen naar het concentratiekamp sleuren, liefst dan in vol ornaat, zooals Mgr. Von Galen blijkbaar wilde. Onder alle gebeurtenissen gaat het leven der Kerk voort. Zoo moet ook het werk op sociaal terrein doorgaan. Het vormen van menschen, dat is de grondslag van eiken so cialen arbeid. Meer dan alle theorieën, spre ken ook hier de levende daden. Meer dan door alle aanvallen van guiten, wordt de Kerk geschaad door het in de Kerk zelf niet genoeg beleven van ons Christelijk ge loof." In zijn verdere rede heeft dr. Poels zich uitgesproken tegen den toon waarop in sommige katholieke bladen over regeer ders ('bedoeld werd klaarblijkelijk o.a. dr. Colijn) wordt geschreven. „Het is ook, zeer zeker, wel een „d a a d", maar nil een volkomen onverantwoordelijke daad, wanneer katholieke journalisten bij ons goed katholiek volk het vertrou wen inzijnleiders ondermijnen, door dat zij, dag-dn dag-uit, in ons land op dit oogenblik onmogelijke dingen eischen". „Als wij het niet eens kunnen zijn met het beleid van een minister als wij p r i m- c i p i e e 1 ons daartegen verklaren moe ten doordat b.v. een minister, al is het onbewust, nog te veel onder den invloed staat van beginselen uit de oude liberale school of doordat hij nog te star blijft vasthouden aan, laten wij zeggen, een han delsstelsel, dat, naar onze eerlijke overtui ging door de feiten volkomen onhoudbaar en voor oris volk verderfelijk is gebleken laten wij, Katholieken, dan altijd met zorg doen uitkomen, waarom wij het onmo gelijk eens kunnen zijn met de beginse len, welke de minister huldigt, of met het volgens onze vaste overtuiging onhoud- I baar standpunt waarop hij zich j plaatst. I Over andere eventueel door de Katho- liefcen daaruit op politiek gebied te trek ken consequenties moet het Bestuur der I katholieke Staatspartij beslissen. Het is dit Bestuur,- dat in zulke gevallen heeft na te gaan, maar dan ook uit te maken, wat het j algemeen landsbelang om gewoon te zwijgen van het eigenbelang der katholieke De ondercommandant van de K XVIII Een onderhoud Men schrijft ons uit Amsterdam cLd. 12 Augustus: Tien voor zes loeide op Schiphol de si rene haar drie kreten: „een Indië-vliegtuig boven de luchthaven." Enkele minuten later zette Iwan Smir noff de „Lijster", die Woensdag uit Ba tavia vertrok, veilig op vaderlandschen bo dem. Onder de passagiers bevond zich de on- dercommandant van de kranige K. 18, de luitenant ter zee Wytema, die per snelste gelegenheid naar Nederland is gekomen, om de film van zijn wereldreis voor de Ned. Maatschappij voor Cinematografie Filmfabriek Polygoon te monteeren. Nadat fotografen htm „batterijen" had den afgevuurd op dezen modernen zeevaar der, die onder water naar onze overzee- sche gewesten trok om door de lucht in het moederland terug te keeren, nadat de be groeting met familieleden en vreemden had plaats gehad en nadat de koffers van de luchtreizigers wanen gevisiteerd, kregen we in het restaurant van Schiphol, waar het K. L. M.-strijkje dapper meehielp om de goede stemming nog te verhoogen, gele genheid voor een gesprek met den stoeren marineman. Een pracht reis was 't. Met de K 18? Natuurlijk, lachte luitenant Wytema, maar ik bedoel nu m'n luchtreis, 't Is een wonder van organisatie en comfort, zoo'n tocht met een Indië-vliegtuig. Alles schijnt zoo eenvoudig en „vanzelf' te gaan; van vermoeidheid is bij de passagiers geen sprake. Ja, 't is wel heel iets anders dan met onze brave K 18. Mijn heenreis naar cbe Oost duurde 140 dagen en terug deed ik er.60 uur over. Wel een verschil! En ik heb in die paar dagen meer lan den bezocht dan met den onderzeeër. Maar bij de K 18 was het niet om snelheid te doen, we wilden toonen, waartoe een in Holland gebouwde duikboot in staat is; natuurlijk is ook de band tusschen Ne derlanders in den vreemde en het moeder land door ons bezoek versterkt. Maar u hebt er natuurlijk alles over ge lezen De ontvangsten in de verschil lende havens lieten niets te wenschen over; ook de officieel belangstelling voor onze boot was groot. In Argentinië is b.v. de minister van marine aan boord geweest om een indruk van onzen HoLLandschen scheepsbouw te krijgen. De boot heeft zich schitterend gehou den; in Soerabaja is direct na aankomst ge dokt, maar er was niets van belang te her stellen. En de stemming aan boord? Perfect, in één woord perfect. Beter dan 'k in m'n tien ondierzeedienst jaren heb meegemaakt. Ik heb alle eerbied voor de prestaties van onze Hollandsche Jantjes; de ruimte is maar erg klein en eerst moest iedereen wat wennen, maar vooral kwar tiermeester ten Berg wist er de goede stemming onder de matrozen prachtig in te houden. Hij had er slag van om de men schen aan het verstand te brengen, dat er een beetje geplooid moest worden. In de film van het leven aan boord zult u hem herhaaldelijk tegenkomen. U hebt natuurlijk prachtig filmmateriaal verzameld? Ik heb 't zelf nog niet gezien; uit iedere aanloophaven heb ik de filmrollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben me verzekerd, dat de 10.000 M. negatief goed geslaagd zijn. Dat is dan ook de reden zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek aan dat we meneer Wytema hebben uit genood igd naar Nederland te komen. Er is zooveel prachtig materiaal, waaruit we voor onze 3000 M. film móeten kiezen, dat we als niet-marinemannen bang zijn het verkeerde te knippen. Maar een goede film met hoogst interessante momenten wordt 't zeker. Ik heb vertelde de onder-comman dant van de K 18 verder vooral het be drijf aan boord gefilmd; 't Neptunusfeest, de Kerst- en Sinterklaasviering en het al- ledagleven zult u meemaken. Die feestelijkheden zijn vooral zoo ge slaagd door de zendingen van het Comité „Onze Marine", waar we hoogst dankbaar voor zijn. In weerwil van het dikwijls ongunstige weer hebben we een reis gehad om nooit te vergeten, een reis, waaraan we steeds en in alle opzichten de meest aangename her inneringen zullen houden. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). partij in zulke oogenblikken metterdaad vereischt. Spr. protesteert vooral tegen den toon, waarop in sommige katholieke bladen over regeerders wordt geschreven". Het zilveren Priesterfeest van Rector Th. L. Westgeest. Donderdag 15 Augustus, de nog altijd blijde dag der Priesterfeesten, zal de zeer- eerw. heer Th. L. Westgeest, Rector van het klooster „De Goede Herder", zijn 25-jarig Priesterfeest vieren. Na lange voorberei ding, waaraan door Zusters cn kinderen met veel liefde is gewerkt, zal de jubilaris Woensdagavond te halfzes aan den ingang van het klooster plechtig worden ingehaald. Donderdagmorgen te 10 uur zal de plech tige Hoogmis worden opgedragen. Als bijzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat deze plechtige H. Mis met de zelfde assistentie zal worden opgedragen als vóór 25 jaren, toen de jubilaris zijn Eer ste H. Mis in Wassenaar opdroeg. Des namiddags van 3 tot 4 uur zal de ju bilaris receptie houden ten zijne huize F 89. Hoewel het een feest is, op de eerste plaats voor het klooster, mogen noch wil len de parochianen van Meerburg achter blijven. Omstreeks 5 uur zal de jubilaris worden afgehaald van Leiden en passeeren langs den Hooge Rijndijk. Laat dan de vlaggen met zoo mogelijk den pauselijken wimpel wapperen, als een eerbiedige hulde aan het Priesterschap! WADDINXVEEN. EEN DRIJVENDE KRAAN IN DE GOUWE GESTORT. Scheepvaartverkeer urenlang gestremd. In de Gouwe te Waddinxveen is gister avond omstreeks zeven uur een kraan op een drijvende bok omgeslagen, waardoor het scheepvaartverkeer talrijke uren was gestremd. De kraan, die eigendom is der Holl. Be- tonmij. te 's Gravenhage, was gebracht voor grondwerkzaamheden ten behoeve van de nieuwe brug over de Gouwe alhier. Zij werd nu op een schuit gebracht om naar Boskoop te worden getransporteerd, waar eveneens groote brugwerken worden uitgevoerd. Het plaatsen van de kraan op den bok was zonder ongelukken geschied, doch het ,vervoer zou minder fortuinlijk plaats heb ben. Nog maar nauwelijks was de bok in beweging gekomen of deze ging aan het schommelen met het gevolg, dat de kraan omsloeg en in het water stortte. Het onge val gebeurde vlak voor de brug en de kraan kwam zoo te liggen, dat zij de doorvaart voor de schepen finaal onmogelijk maakte. Spoedig werd met het bergingswerk begon nen, doch hiermede zou geruim en tijd ge moeid zijm. Met een snijbrander heeft een Waddinx- veensche smid het gevaarte eerst los ge sneden. Toen hij hiermede gereed was is de kraan op den wal getrokken. Dit moeilijk karwei heeft den ganschen nacht in beslag genomen en pas vanoch tend om zes uur was de Gouwe voor het scheepvaartverkeer weer vrij. Ter weerszijden van de brug lag een lange rij vaartuigen waarvan er verschei dene ruim 10 uur hadden gewacht. Persoonlijke ongelukken zijn bij het om slaan van de kraan niet voorgevallen. Door dat op den bok een stoomketel stond waar onder vuur werd gestookt, vreesde men een ontploffing, doch deze heeft gelukkig niet plaats gevonden. De kraan is zwaar beschadigd en zal waarschijnlijk niet meer kunnen worden gebruikt. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli wijdt drie nieuwe nuntii tot bisschop. (2de blad). Een moedige rede van den bisschop van Trier. (2de blad). Prijsstijging van levensmiddelen in Duitschland. (2de blad). Japansche generaal vermoord. (2de blad). Een geheim Britsch-Ita.1 iaansch verdrag over de verdeeling van Abessinlë? (2de blad). BINNENLAND. Regelingen betreffende den steun aan erwtentelers. (2de blad). Nationale Bestuursdaden van de K. J. M. V. (2de blad). Minister de Wilde over ventvergunnin gen. (2de blad). Voorschriften inzake den tarwehandeL (2de blad). Twee dooden bij een ongeluk in de Staatsmijn „Hendrik". (1ste blad). Locomotief te Roosendaal ontspoord. Rangeerder gedood. (Laatste Ber.). Doodelijke verkeersongelukken. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ba-.). DE MOERDIJKBRUG GAAT DRIE METER OMHOOG. Belangrijke werken aangevangen. Naar wij vernemen, zijn gisteren nabij de spoorbrug over den Moerdijk belang rijke werken aangevangen. Deze werken houden verband met den bouw van de nieuwe verkeersbrug naast de bestaande spoorwegbrug. De onderkant van de be staande spoorwegbrug li|t op ruim 5.90 Meter boven N. A. P.; de nieuwe verkeers brug komt op 9 Meter boven N. A. P. De ze laatste hoogte is voldoende om de scheepvaart gelegenheid te geven onder de brug door te varen. Zooals bekend, wordt de scheepvaart bij de bestaande brug aan de Zuidzijde geleid door een be trekkelijke kleine draaibrug, welke in ver band met het drukke spoorwegverkeer slechts op betrekkelijk weinig tijdstippen per etmaal voor de scheepvaart kan wor den geopend. De thans begonnen werken dienen in de eerste plaats voor het omhoog brengen van een gedeelte der overspan ningen van de spoorwegbrug en voor het opheffen van de bestaande draaibrug. De spoorbrug bestaat uit veertien over spanningen, elk van 100 meter lengte. De vier Noordelijkste van deze overspannin gen blijven op het tegenwoordige peil lig. gen. De overige overspanningen worden met een geleidelijke helling tot negen me ter boven N. A. P. omhoog gebracht, zoo dat de scheepvaart, welke steeds het zui delijk deel van het vaarwater houdt, daar voldoende hoogte onder de brug krijgt. Maandag is men ten Zuiden van de Moerdijkbrug, op ongeveer anderhalve K. M. afstand bij wachtpost 22, begonnen, met het talud te verbreeden en te verhoogen. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben de noodige wisselverleggingen op het spoorweg-emplacement van Lage Zwalu- we plaats gehad, omdat voorloopig het treinverkeer vandaar tot de Moerdijkbrug, reeds over enkel spoor evenals op de brug zelf zal worden geleid. Wanneer de spoorbrug op voldoende hoogte zal zijn gebracht een verhooging van ruim 3 meter dus zal de bestaande draaiburg geen dienst meer behoeven te doen. Het kleine kanaal aan de Zuidzijde van het vaarwater, waarlangs de scheep vaart thans wordt geleid, en waarover de spoorwegdraaibrug ligt, zal dan worden dichtgegooid. Het geheele werk moet zoo mogelijk bin nen een jaar worden voltooid. Men hoopt bij het begin' van de nieuwe zomerdienst regeling in 1936 gereed te zijn. Het trein verkeer zal tijdens de uitvoering van het werk zeer weinig stagnatie ondergaan. Slechts zal gedurende deze periode met eenigszins beperkte snelheid over de brug moeten worden gereden. Maandag, op den eersten dag van het werk was de grootste vertraging in den treinenloop slechts 12 minuten. Het opvijzelen van de bruggedeelten ge schiedt door de Spoorwegen, afdeeling Weg en Werken, in eigen beheer. Het verbree den en ophoogen van de spoorbaan en hel aanplempen van het bestaande kanaaltje voor de scheepvaart, zal worden uitgevoerd door de N.V. Spoorbouwbedrijf.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1