VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Bescherming tegen luchtaanvallen BEZUINIGING OP ONDERWIJS VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang No. 8187 S)e £eid&eh£(3oii^mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling vaii 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De verdwazing en geweten loosheid. In een roman, gewijd aan de verdwazing, waarin de menschheid zichzelf kan verlie zen, aan de gewetenloosheid, waarin de menschheid kan neerzinken in zulk een roman zou niet méér gephantaseerd kun nen worden, dan de werkelijkheid ons te zien geeft. Een werkelijkheid, welke wij echter vaak niet zien of niet volkomen zien, zooals zij is, omdat wij in de sleur van het leven er aan gewend zijn geraakt, en haar aanvaar den, alsof 't nu eenmaal niet anders kan, als iets dood-gewoons. Een werkelijkheid, die wij ook vaak niet willen zien.... Zou er in een roman een maatschappe lijke toestand kunnen worden gephanta seerd, waarin verdwazing en gewetenloos heid een schitterender hoogtij vieren, dan haar dagelijks op onze Beurs wordt bereid. Zou er in een roman een verhouding tus- schen de volkeren kunnen worden gephan taseerd, dwazer en slechter, afschuwelijker en weerzinwekkender, dan die, welke tot uitdrukking komt in een modernen oor log.... Deze laatste gedachte overvalt en be klemt ons, nu wij kennis nemen van het helaas, noodzakelijk! ingediend wets ontwerp inzake bescherming tegen lucht aanvallen. In ons allen vlamme op de bede tot God: Spaar, Heer, spaar Uw volk. Bezuiniging op de Warenwet Gemeenten zullen vrij blijven om in samenwerking keuringsdiensten in stand te houden. Ingediend is een wetsontwerp tot verla ging van de openbare uitgaven door ver vanging van de Warenwet door een an dere wet betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. In de Memorie van Toelichting deelt de Regeering mede, dat in verband met de be zwaren van de Commissie van voorberei ding tegen dit onderdeel van het alge meen bezuinigingsontwerp, zij er de voor keur aan geeft, paragraaf 56 van het wets ontwerp terug te nemen en een wijziging van de Warenwet bij afzonderlijk wetsont werp aanhangig te maken. Het aangebo den wetsontwerp strekt daartoe; de Re geering hoopt, dat dit ontwerp zóó tijdig zal zijn behandeld, dat de beoogde bezui niging op de begrooting voor 1936 zal kun nen worden doorgevoerd. Ter wille van de overzichtelijkheid van de nieuwe regeling is de vorm gekregen van een nieuwe wet, ter vervanging van' de geldende Waren wet. Het zal aan het vrije inzicht van de ge meente staan, al of niet in samenwerking keuringsdiensten in stand te houden. Van eenige wettelijke verplichting zal echter geen sprake meer zijn. DE ONGEREGELDHEDEN TE TOULON. PARIJS, 9 Aug. (A.N.P.). De ongeregeld heden, welke zich Donderdagavond te Tou lon hebben voorgedaan, worden door het officieuze Fransche telegraaf-agentschap een „feitelijke muiterij" genoemd. Terwijl het ministerie van binnenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, dat twee personen om het leven zijn gekomen, meldt de bijzondere verslaggever van „Petit Pa- risien", dat er vijf dooden en 200 gewon den zijn. De loco-burgemeester van Toulon is bij de ongeregeldheden tegen den grond geslagen. Zijn toestand is zorgwekkend. De politie moest voortdurend krachtig optreden. De opstandelingen schoten van de daken der huizen op de beambten. De Senegaleesche schutters, die tenslotte moes ten worden gerequireerd, zijn er in ge slaagd tegen 2 uur in den nacht de straten schoon te vegen. De opstandelingen verde digden zich met groote hardnekkigheid en richtten barricaden op. In verschillende straten werden winkels geplunderd. De lan tarens werden overal vernield, zoodat de marine zoeklichten ter beschikking moest stellen teneinde de zuiveringsactie mogelijk te maken. Ongeveer vijftig oproermakers (zijn gearresteerd, tot hen behoort een Itali aan, een Duitscher en verschillende arbei ders die afkomstig zijn uit Noord-Afrika. De geruchten volgens welke de staat van beleg zou zijn afgekondigd, worden onge motiveerd genoemd. Gemeenten in klassen ingedeeld. Ingediend is een wetsontwerp tot Be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. Aan de Memorie van Toelich ting wordt het volgende ontleend: De Regeering meent, dat in verband met het karakter der te treffen voorzieningen de uitvoering van de vereischte maatrege len het doelmatigst in handen van de bur gemeesters kan worden gelegd. De Regeering acht het raadzaam, dat in alle gemeenten eenvoudige maatregelen worden genomen, waardoor de bevolking de noodige voorschriften zal verkrijgen, hoe in voorkomend geval moet worden ge handeld en waardoor tevens aanwezige ge meentelijke of in te stellen hulpdiensten op de hoogte zullen zijn, hoe zij, naar hun vermogen, zoo nuttig mogelijk werkzaam kunnen zijn. Naast deze overal noodige maatregelen zullen in gemeenten, welke door verschil lende oorzaken meer aan het gevaar van luchtaanvallen zijn blootgesteld, maatrege len op uitgebreider schaal noodig zijm. Dit verschil in de mate van gevaar, het welk aanleiding is geweest voor een ver deeling van de gemeenten in gevarenklas- sen, moet uitgangspunt zijn voor de verdee ling van de kosten. Het komt der Regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toepassing zullen moeten vin den, voor rekening van de gemeenten wor den uitgevoerd. De kosten van maatregelen, welke uit sluitend in de meer blootgestelde gemeen ten zullen moeten worden getroffen, zul len voor rekening van het Rijk komen. In laatstbedoelde gemeente zullen voorts op daarvoor in aanmerking komende pun ten schuilplaatsen moeten worden inge richt, waarin de zich bij luchtaanvallen op den openbaren weg bevindende personen, die hun eigen woning niet meer kunnen bereiken, kunnen warden opgenomen. Het ligt in de bedoeling in den algemee- nen maatregel van bestuur het aantal klas sen aanvankelijk te bepalen op drie. De gemeenten, welke het minst aan gevaar Zóó ongeveer moeten we gereed zijn, als 't wat God verhoede zoover zou komen. zijn blootgesteld waartoe de overgroote meerderheid behoort worden gerang schikt in de 3e klasse. In de meer blootgestelde gemeenten, wel ke in de 2e en le klasse zullen worden ge rangschikt, zullen verschillende maatrege len meer uitgebreid moeten worden voorbe reid, dan wel reeds een begin van uitvoe ring moeten verkrijgen. De in alle gemeenten noodige maatrege len zullen onverwijld tot uitvoering moe ten komen; het zal om budgetaire redenen niet mogelijk zijn, de overige maatregelen reeds dadelijk ten volle uit te voeren. Aangezien zekerheid moet bestaan, dat de ingerichte schuilplaatsen in geval van nood onverwijld beschikbaar zullen zijn, acht de Regeering het noodzakelijk op de woningen en andere gebouwen, waarin een dergelijke schuilplaats is ingericht een last te leggen, waardoor de mogelijkheid van gebruik is verzekerd. De Regeering acht het noodzakelijk, dat zij de bevoegdheid heeft in de meer bloot gestelde gemeenten oefeningen te doen houden. Deze oefeningen zullen in den re gel per gemeente ten hoogste eenmaal per jaar worden voorgeschreven. WETSONTWERP* THANS VERSCHENEN. Nieuwe voorstellen vrijwel onveranderd uit het Bezuinigingsontwerp gelicht. DE H. B. S. WORDT ONTHOOFD. Verschenen is de Memorie van Toelich ting op het wetsontwerp Verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Zooals bekend bevatte het ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitga ven aanvankelijk een aantal voorstellen tot vermindering van de kosten van het onderwijs. Bij het mondeling overleg tus- schen de Commissie van Voorbereiding en de Regeering werd, in verband met de in- grijpeilde wijzigingen, welke in de aanvan kelijke voorstellen waren aangebracht, de wensch geuit deze voorstellen uit het ont werp van wet te lichten en in een afzonder lijk wetsontwerp aanhangig te maken. De regeering heeft aan dezen wensch ge volg gegeven. De voorstellen zijn vrijwel gelijkluidend aan die, welke waren vervat in het gewij zigd ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven. Van de zich voordoende gelegenheid is gebruik gemaakt, om in enkele artikelen eenige verbeteringen van redactioneelen aard aan te brengen. Ook de toelichting op de paragraphen is op verschillende plaat sen verdudelijkt. Aan een ontwerp van wet is een nieuw artikel toegevoegd der Reg. tot omzettine het voornemen der Regeering tot omzetting van vijfjarige hoogere burgerscholen in driejarige, terwijl de ten aanzien van het hooger onderwijs (concentratie van de apo thekersopleiding aan een der Rijksuniver siteiten) en het nijverheidsonderwijs te ne men maatregelen, waardoor de medewer king van de Staten-Generaal niet is ver- eischt, niet meer in het wetsontwerp voor komen. Omzetting H. B. S. Wat betreft de omzetting van vijfjarige hoogere burgerscholen in driejarige, deelt de Regeering mede, dat het in de bedoe ling ligt, de Rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus om te zetten in hoo gere burgerscholen met driejarigen cur sus, voor zooveel er voor de leerlingen, die de school met driejarigen cursus hebben gevolgd, voldoende gelegenheid bestaat, om het onderwijs in de hoogste twee klas sen van een andere openbare hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus bij te wo nen en voor zooveel daardoor algeheele op heffing van Rijks hoogere burgerscholen zal kunnen worden voorkomen. Een overeenkomstigen maatregel zullen naar de Regeering meent te mogen ver wachten, de gemeentebesturen treffen en ook de besturen van bijzondere scholen zullen zich, naar de Regeering hoopt, te dezen met elkaar willen verstaan, indien op deze wijze 'n rationeele bezuiniging kan worden verkregen. Overwogen zal worden het leerplan der openbare vijfjarige scholen concentrisch in te richten, waardoor de overgang van de driejarige naar de vijfjarige scholen zal worden vergemakkelijkt en de driejarige scholen in de gelegenheid worden gesteld ook eindonderwijs te geven. De wet legt aan de omzetting van de ge meentelijke en bijzondere vijfjarige scho len in driejarige en aan de subsidieering van aldus ontstaande driejarige scholen geen enkel beletsel in den weg. Echter dient te worden gewaarborgd, dat leerlingen van een gedecapiteerde gemeentelijke hoogere burgerschool op denzelfden voet tot de hoogste twee klassen van een gemeente lijke hoogere burgerschool met vijfjari gen cursus in een andere gemeente worden toegelaten als de leerlingen uit deze laat ste gemeente zelve. Ook moeten de bepalingen omtrent de bevoegdheid enz., welke voor de vijfjarige scholen gelden, mede voor de driejarige scholen van kracht blijven. Deze voi.xgestelde inkrimping van de H. B. S. zal nog heel wat stof opjagen. Zoo heel eenvoudig zal de doorvoering er van, het verkrijgen van bezuiniging, hier niet zijn! DE NIEUWE MINISTER VAN LANDBOUW EN VISSCHERU. Onnoodig te zeggen schrijft de „R. K. Boeren- en Tuindersstand" dat wij de wederinstelling van een Ministerie, dat aan den kop den naam van „Landbouw" draagt, met vreugde en niet zonder groote voldoening begroeten. Immers sedert jaar en dag heeft de Kath. Nederl. Boeren- en Tuindensbond geageerd voor een afzonder lijk departement van Landbouw. Tot dus ver zijn echter alle verzoeken daartoe om zakelijke redenen (een afzonderlijk depar tement was te duur, het bijeenvoegen van alle „economische zaken" bevorderde een snellere afdoening der aangelegenheden enz. enz.) afgewezen. Dat Landbouw nu toch, al is het dan klaarblijkelijk uit po litieke overwegingen, een eigen Departe ment heeft gekregen kan ons slechts ver heugen. Nu kan meteen blijken, dat een afzonderlijk departement niet te duur is en dat het een vlotte afdoening van zaken niet in den weg staat. Wel dringt zich nu de vraag naar voren hoe de zaken loopen zullen aan den, mis schien wel ietwat topzwaren top van het Ministerie: er was al een machtig College van Regeeringscommissarissen, een niet minder machtig Secretaris-Generaal, die èn als voorzitter van het College van Re geeringscommissarissen èn als voorzitter der „Landbouwcrisiscommissie" een hoogst belangrijke rol speelt en een eveneens machtig Directeur-Generaal van den Land bouw, wiens functie ruim een half jaar geleden weer werd ingesteld, omdat er geen in landbouwzaken deskundig Minis ter was. Thans komt er boven al die mach ten nog een grootere macht: de nieuwe Minister van Landbouw en Visscherij. Er zal heel wat noodig zijn om een botsing van al die grootmachten onderling te voorkomen en om de zoo noodige „harmo nie der sferen" te bereiken. De instelling van het Ministerie zal, naar verluidt, in 't begin van September haar beslag krijgen, als er tenminste in- tusschen geen nieuwe politieke verwikke lingen ontstaan. In de kringen onzer boeren en tuinders zal men wat de persoon van den nieuwen Minister van Landbouw en Visscherij be treft wel tevreden zijn. De a.s. nieuwe Mi nister toch is in onze kringen een goede bekende iets wat men van de Ministers Gelissen, Steenberghe en Verschuur niet kon zeggen. Hij kent de nooden en be hoeften van den land- en tuinbouw en de verhoudingen in de boeren- en tuinders- wereld en zal zich dus wel spoedig in de ingewikkelde crisistoestanden, die sedert zijn verblijf aan Defensie zijn ontstaan, hebben ingewerkt. Wij kunnen dus veel van dezen Minister verwachten en onze verwachtingen zijn dan ook hoog gespan nen. Dat hij den zóózeer in de verdruk king geraakten Land- en Tuinbouw krach tig de hand boven het hoofd zal houden staat boven iederen twijfel; zijn heele verleden staat er borg voor. Moge •hij ook er in slagen de boeren en tuinders eenigermate hoe meer hoe liever! te bevrijden van den ambtelijk-administra- tieven druk, waaronder zij in deze crisis tijden gebukt gaan. Moge het hem geluk ken, om den boeren en tuinders wat meer van him vrijheid terug te geven, zonder dat de bescherming, buiten welke zij he laas! nog niet kunnen leven, daardoor in de verdrukking komt. En moge hij ten slotte zich vooral het lot aantrekken van de kleine boeren en tuinders, welke tot nu toe nog steeds in een toestand verkeeren zóó troosteloos en zóó dreigend, dat hun finale ondergang wiskundig zeker is, als niet spoedig zeer bijzondere maatregelen voor hun redding en behoud worden getroffen. DE WATERSNOOD IN CHINA. MEER DAN 100.000 PERSONEN VERDRONKEN. SJANGHAI, 9 Aug. (A. N. P.). Uit een officieele mededeeling van den voor zitter van het Chineesche watersnoodsco mité Hsuschihyin blijkt hoe ontzettend veel personen om het leven zijn gekomen en hoe een omvang de schade aanneemt, welke 't hooge water van de Jangtse in de provin cies Hoepei, Nganhwei, Kiangsi en Hoenan heeft veroorzaakt. In deze provincies zouden meer dan 100.000 personen om het leven zijn geko men, terwijl minstens 14 millioen perso nen dakloos zouden zijn geraakt. De over- stroomingen hebben meer dan 100.000 vierkante kilometer land verwoest. De ma- terieele schade bedraagt volgens voorloo- pige ramingen een half milliard Mexicaan- sche dolla*- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ~Wt BUITENLAND. De Hitlerkampf m Duitschland. (3de blad). Het einde der vrijmetselarij in Duitsch land. .(3de blad). De onlusten in verschillende Fransche steden duren voort. (3de blad). Italiaansch minister verongelukt bij een vliegramp in Egpte. (3de blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen (1ste blad). De uit het Bezuinigingsontwerp teruggeno men onderwijsbezuiniging is thans bij af zonderlijk wetsontwerp vrijwel ongewij zigd aanhangig gemaakt (1ste blad). Een wetsontwerp is verschenen tot ophef fing van de verplichte instelling van keu ringsdiensten (1ste blad). Het aanteekenboekje van een der veron gelukte „Gaai"-passagiers. (Luchtv., 3de blad). HET VLIEGONGELUK IN EGYPTE. ROME, 9 Aug. (A. N. P.). De bladen leveren uitvoerig commentaar op het tra gische ongeluk, dat den minister voor openbare werken Razza, baron Ffanchetti en zes andere personen het leven heeft ge kost. De „Messaggero" schrijft dat deze personen door een wreed lot zijn getroffen, terwijl zij zich naar Oost-Afrika begaven. Zij moeten dan ook worden beschouwd als de eerste personen, die gevallen zijn op het veld van eer en wien in die hoedanig heid een saluut miet worden gebracht. Het blad geeft vervolgens de reeds door ons gepubliceerde levensbeschrijving van minister Razza, die zich in verschillende veldslagen heeft onderscheiden en drager is van twee oorlogskruisen en een decora tie, welke hem door Tsj echo-Slowakije is verleend. MILAAN, 9 Aug. De „Corriere della Sera" meldt uit Alexandrië, dat daar pas Donderdagavond de tragische dood van den Italiaanschen minister voor openbare wer ken Razza en den onderzoekingsreiziger baron Franchetti bekend werd. De machine was Dinsdagavond uit Rome aangekomen en Woensdagochtend om 5.20 uur naar Massaoea vertrokken. Woensdagavond be reikte den Italiaanschen vertegenwoordi ger te Cairo van de regeering in Eritrea het dringend verzoek een onderzoek te wil len laten instellen naar het vliegtuig, dat dien avond nog niet in Massaoea was aan gekomen. Het Italiaansche gezantschap te Cairo stelde zich direct in verbinding met de commandanten der Engelsche en Egyp tische vliegerafdeelingen. Britsche vliegers zochten het traject af doch konden voor Port Soedan geen enkel spoor vinden. Pas 's avonds om vijf uur kwam bericht bin nen, dat een Engelsche vlieger het ge raamte van het toestel-op 20 K.M. van het vliegveld van Asmara in de woestijn had ontdekt. Niemand had vermoed, dat het toestel verongelukt was zoo dicht bij de plaats vanwaar het was vertrokken. Het toestel was door de vlammen vernield. De motoren hadden zich in het woestijnzand geboord. De commandant der Britsche luchtstrijdkrachten in Egypte stelde zich direct met den Italiaanschen gezant in ver binding. Deze begaf zich naar de plaats des onheils teneinde regelingen te treffen voor de overbrenging der lijken naar Cairo. „Egyptian Gazette" meldt, dat bij het eerste onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat het ongeluk veroorzaakt is door de ontploffing van den benzinetank.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1