UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 1 MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM. (Vervolg). Te omstreeks twee uur werd de jaarver gadering voortgezet. Nadat verschillende mededeelingen van internen aard waren ge daan, sprak pater Bruna, de nieuwe direc teur van Sobriëtas, enkele woorden van dank voor de vriendelijke ontvangst hem bereid. In vroeger jaren, zoo zeide hij, dacht ik wel eens, dat degenen, die beweer den, dat drankbestrijding uit den tijd was, gelijk hadden. Zijn ervaringen van den laatsten tijd echter hebben hem van ge dachten doen veranderen en hij is ervan overtuigd, dat het drankbestrydingswerk nog verre van overbodig is en dat de drank- bestrijdingsbeweging nog lang niet dood is. Spr. beval daarna het Dr. Ariëns-Comité in aller aandacht aan. Op voorzichtige wijze zal men moeten trachten de menschen er toe te krijgen tot Mgr. Ariëns te bidden. Tot nu toe hebben wij alleen voor hem ge beden, dat er tót hem gebeden wordt strookt ook met de opvattingen van het Kerkelijk Gezag. Frater Thomas zal er zich aan zetten het leven van Mgr. Ariëns' te beschrijven, met welke beschrijving later wellicht een goed gedocumenteerd boek over het leven van den voorvechter der Katholieke drankbestrijding kan worden geschreven. Daarna kon de voorzitster begroeten den heer G. P. Bon, den secretaris van het Dio cesaan Kruisverbond. Vervolgens kwamen aan de orde de door de afdeeling Delft ingediende voorstellen. Het eerste luidde: „Aan het bestuur van den Mariabond wordt door de jaarvergadering opgedragen, bij het Federatiebestuur van Sobriëtas aanhangig te maken, dat de ko mende Bloemendag geheel federatief wordt geregeld". Het. praeadvies van het Hoofdbestuur luidde, dat het deze opdracht in dezen vorm niet kan aanvaarden, daar met te veel plaatselijke en dipcesane moeilijkheden re kening moet worden gehouden. In aansluiting aan dit praeadvies werd het voorstel ter vergadering ingetrokken. Het volgende voorstel van dezelfde af deeling strekte ertoe in het vervolg in hoofdzaak aan te sturen op reddingswerk van drankzuchtigen. Hierop heeft het Hoofdbestuur eveneens afwijzend gepraeadviseerd op de overwe ging, dat voor het reddingswerk een af zonderlijke organisatie bestaat n.l. de Dr. Ariëns vereeniging, met welke vereeni- ging de Mariabond ten nauwste samen werkt. Ook dit voorstel werd daarna ingetrok ken. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen, dat tezamen met het Kruisverbond nog eens zal worden gepoogd het drankgebruik in patronaten afgeschaft te krijgen. Na een korte pauze was het woord aan Pater Ign. Grollenberg O. P. uit Nijmegen tot het houden van een inleiding over „De stille Reddingsbrigade". Spr. herhaalt de door pater Bruna ge sproken woorden: Wij zijn nog niet dood. Dat er nog leven is bewijst wel, dat er ge zocht wordt naar nieuwe wegen. Uit die mentaliteit kwam dan ook voort het voor- stel-Delft inzake het reddingswerk. Maar als middel om tot grootere activiteit in den Mariabond te komen was dit voorstel on geschikt. Ging de Mariabond dezen kant op, dan zou hij zijn taak voorbij streven. De t.b.c. heeft men met succes bestreden door de ziekte zelf aan te tasten, maar toch hoofdzakelijk door de oorzaken der ziekte weg te nemen door den voedingsbodem weg te vagen, waar deze ziekte welig tieren kon. Ook hier geldt: voorkomen is beter en effectiever dan genezen. Drankzuchtigen genezen is noodzakelijk en mooi, maar voornamer en beter is het ontstaan van drankzucht tegen te gaan door de drank verleiding te verminderen. De Dr. Ariëns-vereeniging richt zich op verbetering van individuen, Kruisverbond en Mariabond streven er naar de geheele maatschappij matigheid aan te leeren. Ook is het werk van deze bonden noodzakelijk om de genezing van verbeterde drankzuch tigen te bestendigen. Wij moeten het werk van Dr. Ariëns- vereeniging en Reddingsbrigade steunen, zooveel mogelijk, maar binnen het kader van den eigen bond. Het redden van drankzuchtigen vergt veel studie, het staat gelijk met het gene zen van zieken. Beiden, Dr. Ariënsl vereeniging en Kruis verbond en Mariabond moeten elkaar steu nen en elkaar aanvullen. Ook tusschen re- classeering, Vinoentius-vereeniging en de organisatie tot redding van drankzuchti gen kan en-moet het verband veel grooter zijn. Onze drankderving is een offer en daar in ligt onze grootste kracht, een kracht, die door anderen maar heel slecht begrepen wordt, zelfs door de orthodoxe Protestan ten. Aanbidding, dankzegging, smeeking en verzoening, dat is de viervoudige kracht van ons offer, dat wij dienen dit te vereeni gen met het grootste offer, ooit gebracht, Christus' dood. Het drankdervingsoffer kan de grond slag zijn van de verdieping van ons katho lieke leven. Anderen bereiken dit door am- dere offers, maar voor drankbestrijders is dit het begin. Op mijlen afstand kan men door het ver dragen van 'n onaangenaamheid geluk/bren ger zijn voor iemand, dien men niet kent, misschien nooit kennen zal. Wij moeten getuigen, voor ons geloof, voor onze levende beginselen durven uitko men. Laat ons dankdervingsoffer ten goe de komen aan de ongelukkige dranksla- ven, over wie de reddingsbrigades zich als Engelbewaarders ontfermen met vaak opof fering van allen vrijen tijd. In haar korte bestaan heeft de stille red- HET EINDE DER WEEK GEEFT BETER WEER. In d'e afgdoopen week heeft de weerstoe- stand in bijna geheel Europa een soort van devaluatie doorgemaakt. De oorzaak hier van was de inval van een zeer krachtigen Noordelijken luchtstroom, die in den loop van enkele dagen over het grootste gedeel te van het Vasteland de temperatuur onder de normale deed dalen. Het Zuidelijkste gedeelte van die Noordzee, Denemarken en de Westelijke helft van de Oostzee hadden gedurende een paar dagen.een storm uit het Noordwesten te doorstaan. Het gedeelte van den koelen luchtstroom, waarin de grootste windkrachten voorkomen, ging gelukkig ons land voorbij. Evenals in alle soortgelijke gevallen dreef deze Noordelijke luchtstroom langzaam naar het Oosten af en reeds Woensdag werd het weer bijna windstil. Het gebied van hoogen druk, dat reeds geruimen tijd ten Zuidwesten van Ierland over den Oceaan lag, was toen in Noordoostelijke richting uitgebreid en be- heerschte vanaf dien dag den weerstoestand in geheel West-Europa. Doordat de geheele luchtmassa binnen dat gebied tot rust kwam en over groote oppervlakken de wol ken gesloten bleven, werkten twee oorza ken samen om het koele weer in stand te houden. De geheele, stilstaande luchtmassa kon namelijk niet in temperatuur stijgen, noch door opname van zonnewarmte onder het gesloten wolkendek, noch door vermen ging met toevloeiende warmere lucht massa's. Gaandeweg komt in dezen toestand ver betering. Het gebied van hoogen druk ver plaatst zich langzaam Noordoostwaarts en neemt nog in beteekenis toe. Het weer zal dus voorloopig zeer rustig blijven. De tem peratuur zal langzaam stijgen tot aan of tot boven de norm éde en regen zal waarschijn lijk de eerste dagen niet of slechts zeer wei nig vallen. Of het weer tegelijk zonnig zal worden is twijfelachtig. Ook is de aige- meene weerstoestand in West-Europa niet zeer stabiel meer en zal er dus zeer waar schijnlijk tegen het begin der nieuwe week een geheel andere weerstoestand ontwik kelen, waarvan de algemeene trekken nog niet te voorzien zijn. Tegen het einde der week zal de weersgestledheid beter zijn dan zij in het midden der week is geweest. dingsbrigade reeds veel bereikt. Met een paar gevallen releveerde spr. wat zooal ge daan is en hoe een overwinning behaald werd onder duidelijken bovennatuurlijken invloed van gebed en offer. Deze voorbeel den lieten niet na indruk te maken op de vergaderden. Na een dankwoord van de voorzitster aan Pater Grollenberg werd deze 27ste jaarvergadering omstreeks vijf uur geslo ten. «Tijd". Kwatta schadeloos gesteld. Een geschil tusschen de Stoom- Choco lade- en Cacaofabriek Kwatta en Sickesz, dat in 1925 is ontstaan, als gevolg van de schending van een contractueele verplich ting door Sickesz, is thans opgelost. De sedert geruimen tijd aanhangige arbitrale procedure heeft namelijk geleid tot een schikking, waarbij als definitieve schade loosstelling en tegen finale kwijting 700.000 aan Kwatta is betaald. Buizenfabriek in Nederland. De directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken heeft nu definitief besloten tot oprichting van een.buizengieterij, wel ke volgens een eigen systeem zal werken en voorloopig gebaseerd is op een jaarpro ductie van 20.000 ton. Alle plannen voor den bouw zijn reeds afgewerkt zoodat verwacht kan worden, dat d'e nieuwe fabriek over ongeveer een jaar in werking zal komen. De invoer van buitenlandsche dames j aponnen. De firma S. Hartogs en Co. te Rotter dam en eenige andere confectiefabrikanten in Nederland, speciaal de branche voor da mesjaponnen beoefenend, hebben zich, in verband met den benarden toestand van hun industrie, in een adres* tot den minis ter van economische zaken gewend. Zij verzoeken den minister daarin de invoer van buitenlandsche damesjaponnen zoo niet geheel, dan toch grootendeels te beperken en bij welwillende beschikking de invoer van stoffen, voor hun industrie benoodigd, op veel ruimer schaal dan tot heden, mogelijk te maken. De triestige gevolgen van kwispelend achter uit rijden. (Sydney Bulletin)* LEIDSCHENDAM. Voetbal ontmoeting. Donderda gavond had op het A.V.V.-terrein een voetbalont moeting plaats tusschen de St. .Josephgé- zellen en voetballers uit de z.g. Karpathen, wat een zeer sterke A.V.V.-combinatie bleek te zijn, waarin diverse le en 2e elftallers van A.V.V. uitkwamen. Als om 7.15 uur de scheidsrechter begin nen blaast, wordt er direct een flink tempo ingezet en worden aan weerszijden mooie aanvallen opgezet, doch de resp. verdedi gingen weten steeds het terrein te zuiveren, zoodat doelpunten voorloopig uitblijven. De strijd gaat dan eenigen tijd heen en weer, waarbij het K.-doel enkele malen op werkelijk gelukkige wijze aan doorboring ontsnapt. Als de Karpathen opnieuw een aanval opzetten, wordt door een misver stand in de verdediging het le doelpunt gemaakt (10). Na eenig heen en weer getrap kondigt de scheidsrechter rust aan. Na de rust blijft de strijd aanvankelijk gelijk opgaan, doch de meerdere routine der K.-spelers brengt hen iets in de meerder heid, doch de verdediging der gezellen, die in schitterende conditie is, retourneert alles. Zij blijven echter aanvallen en uit een mooien aanval weten zij het 2e doelpunt te maken (20). De gezellen blijken geens zins ontmoedigd en er volgen een serie aan vallen, doch het K.-doel blijkt hermetisch gesloten. Tegen het einde vergroot tenslotte de K. den voorsprong tot 30, waarmede ook het einde komt, wat voor de Gezellen zeer zeker een eervol resultaat is, gezien de sterkte der tegenpartij, terwijl bovendien de gezellen zeker een, zooniet 2 tegenpunten verdiend hadden. STOMP WIJK. Muzikale rondgang. Het Fanfarecorps „St. Juliana" zal morgenavond te 8 uur een muzikale rondgang door het dorp maken. LEIMUIDEN Voetbalwedstrijd. Gisteren, Donderdag avond had de aangekondigd voetbalwed strijd plaats tusschen de twee plaatselijke voetbalvereenigingen O.D.I, en N.A.S. waarvan de baten ten goede kwamen aan de autotocht voor ouden van dagen. 't Weer was schitterend, geen zon en geen wind. Er was nog al tamelijk veel publiek, o.a. merkten we op den Edeiachtb. Heer Burgemeester en echtgenoote en den dokter en echtgenoote en meer vooraanstaande per sonen uit de gemeente. N.A.S. won de toss. O.D.I. trapt af. Direct werd flink aangepakt. Beide clubs leken even sterk, 't Meest bleef de bal behoudens enkele aanvallen op het middenveld. Doel punten blijven echter nog uit, totdat het eindelijk na een half uur aan den linksbin nen van O.D.I. gelukte den bal in net te werken. De spanning nam toe, doch het leek wel of N.A.S. wat slapper speelde en het gelukte den linksbinnen van O.D.I. nog maals den bal te scoren even voor de rust, die dan intrad met 20 voor O.D.I. Na rust werd gekeerd, 't Spel was ech ter minder spannend, doch ging gelijk op, totdat de spil van N.A.S. met een prachtig onhoudbaar schot den bal in het net joeg. Binnen 10 minuten volgde het 2de doelpunt van N.A.S., zoodat de stand nu 22 was. Er kwam nu weer meer spanning, doch tot 't eind bleef de stand 2—2. En zoo eindigde deze prachtige wedstrijd. 't Publiek had genoten. Scheidsrechter Angevaren leidde tot aller genoegen. OEGSTGEEST. Rondrit Ouden van dagen. Het was gisteren een vreugdedag voor onze Oegst- igeester Ouden van dagen. Een dag waar naar reeds maanden tevoren met spanning werd verlangd. En het behoeft geen betoog, dat iedereen nog dankbaar gestemd blyft voor den vader der gedachte, nJ. den heer E. de Bruyn, die op een winkelweekcom- missie-vergadering enkele jaren geleden het idee naar voren bracht. Ongeveer 50 ouden van dagen, afgehaald door de bereidwillige autobezitters, vertrok ken circa half twee uit het Wilhelminapark. De lange file van wagens, toegewuifd door de thuisblijvende familieleden, be langstellenden en nieuwsgierigen, reed via Sassenheim, Lisse door het mooie Keuken hof en Noordwijkehout naar DuinreU te Wassenaar. Hier werd even gepauzeerd en bereidwillige handen deelden den grijzen toeristen versnaperingen en ververschin- gen uit. Men genoot hier van de prachtige boschrijke omgeving en vele reeds zeer bejaarden maakten, gesteund door hun jonge geleidsters, een wandeling door het bosch. Om half zes werd de terugtocht aanvaard. Geëscorteerd door de Wassenaarsche motor politie reed men via Meyendell langs Kas teel Oud-Wassenaar naar Oegstgeest Hotel „Het Witte Huis", waar door de goede zor gen van den heer v. Ingen Schenau den ouden van dagen een keurig onthaal wacht te. De heer E. de Bruyn sprak namens den heer Kamsteeg, die door droeve familie omstandigheden verhinderd was, in een keurig speechje de aanwezigen toe. Spre ker bracht dank aan de auto-bezitters, helpsters en geleidsters en verder aan allen, die dezen vreugdevollen middae deden sla gen. Bij afwezigheid van den Burgemeester sprak Weth. v. Egmond nog eenige dank woorden. Spreker hoopte, dat alle Ouden van dagen zonder uitzondering het volgend jaar wederom aan den rondrit zouden kun nen deelnemen. Namens de Ouden van dagen sprak de heer W. v. d. Mey eenige woorden van dank tot het comité en autobezitters voor den genoegelijken tocht. Na nog eenigen tijd gezellig by een te zijn geweest, werd. onder de opgewekte toonen van het aanwezige strijkje een „dansje" gemaakt en sloot men dezen gezelligen dag met een spontaan zingen van het „Wilhel mus". RIJNSBURG. N.Z.H.-jubileum. Gisteren herdacht de heer A. G. Hoogduin onder groote belang stelling zijn zilveren jubileum in dienst van de N.Z.H. Velen kwamen den jubilaris ge- lukwenschen, o.a. burgemeester Bosschie- ter, pastoor De Vetten, de directie der N.Z. H. en het bestuur van het jubileum-fonds. De heer ir. Modderman heeft namens de di rectie den jubilaris gefeliciteerd, hem dank gebracht voor zyn trouwe plichtsbetrach ting en hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Namens het jubileum-fonds heeft de heer IJzendijke den feesteling een klok en een horloge met inscriptie ten ge schenke gegeven. Door den voorzitter van den R.K. Volksbond en door den voorzitter van „St. Raphaël" werden bloemen aange boden. De heer Hoogduin heeft allen hartelijken dank betuigd voor de aangeboden geschen ken en voor de vriendelijke woorden waar mede deze vergezeld gingen. BOSKOOP. Personalia, Voor het examen Lager Onderwys is geslaagd mej. M. Vermeulen. ZOETERWOUDE. VocJ'bal. Hedenavond om half acht wordt een medaille-voetbal wedstrijd ge speeld tusschen het Aéro-elftal en VCH I uit Hoogmade. Voetbal-supporters, komt al len kijken naar dézen wedstrijd, waarop het zeker niet aan spanning zal ontbreken. De wedstrijd vangt aan om half acht uur. VACANTIE IN NEDERLAND. Het reisseizoen is weer in volle gang. Luider nog dan vorig jaar hoort men weer de kreet: „Nederlanders, brengt Uw vacan- tie in eigen land door!" En terecht het is noodig. Het Nederlandse he hotelbedrijf en alle andere met het vreemdelingenverkeer samenhangende ondernemingen zitten aan den grond. Wij nemen Amsterdam als basis aan en ontleenen enkele cijfers aan het jaarverslag van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer „H Koggeschip" om U een indruk te geven van de achteruitgang m deze bedrijven. Het aantal buitenlandsche bezoekers aan de groote hotels te Amsterdam liep van 69000 in 1930 terug tot 37600 in 1934. Hier onder frappeert de teruggang van het aan tal Amerikanen van 21000 in 1930 tot 3700 in 1934. Nederland blijkt het meest van alle Europeesche landen te zijn achteruitgegaan, wat betreft het Amerikaansche bezoek. Ver heugend is, dat het aantal Nederlandsche bezoekers aan de hoofdstad niet terugliep. Wel is duidelijk waarneembaar, dat voor velen de groote hotels te kostbaar worden. De cijfers spreken duidelijke taal. Wanneer wy niet willen, dat een groot aantal hotelhouders, kellners, gidsen enz. zonder bestaansmogelijkheid komen, moet ieder van ons de hand in eigen boezem ste ken en zich afvragen: „Kan ik hier ook iets doen?" Natuurlijk kunnen wij, allen mede werken. Nog enkele cijfers. Deskundigen schatten de uitgaven van Nederlandsche toeristen in den vreemde over 1934 op 40 millioen, waartegen de Nederlandsche ontvangsten van het buitenland 5.1 mil lioen hebben bedragen. Niemand kan van Nederland een actieve vreemdelingenver- keerbalans verwachten, maar deze verhou ding is zeer zeker te groot en met een wei nig gemeenschapszin kunnen vele mil lioen en hier blijven. Een buitenlandsche reis bezit natuurlijk vaak attracties en geneugten, welke ons land niet kan bieden. Nooit zou dan ook de gedachte bij ons opkomen om belemmeren de bepalingen op het reizen naar het bui tenland, zooals eenige landen dit hebben gedaan, te bepleiten. Vacantie 1935 kan ech ter het bewijs worden, dat wat in andere landen moet worden afgedwongen in Neder land door gemeenschappelijke samenwer king vrijwillig geschiedt. Laten wij ons vooral eens afvragen: „Wat zoeken wij in het buitenland?" en hierop kan meteen de vraag volgen: „Brengen wij onze vacantie niet uit een zekere gewoonte zoo ver mogelijk van onze woonplaats door?" Wanneer wij de eerste vraag gerealiseerd hebben en het antwoord is gelegen in het taalverschil, natuurschoon, oude steden en dergelijke, moeten wij bijna zeker erken nen, d-at Nederland al deze dingen, zij het in eenigszins andere vorm, kan bieden, zoo dat het onzinnig zou zijn het doorbrengen van een vacantie in Nederland als een op offering te beschouwen. Dengenen, die rust zoeken kunnen wij aanraden: brengt Uw vacantie door in een yan die kleine Limburgsche of Overysel- sche plaatsjes en maak kennis met de daar gesproken dialecten. Zuidlaren in Noord Drente bijvoorbeeld is nog een betrekkelijk weinig bekend plaatsje. Zelfs in deze tijd ademt alles hier nog rust. Het sieraad van dit dorp is de prachtige oude brink met zijn hooge groen- boomen. Zijn omgeving biedt de grootst denkbare afwisseling; van het moderne natuurbad tot het eeuwenoude hunnebed is slechts luttele honderden meters, terwijl de 16 K.M. afstand tot de stad Groningen geen bezwaar vormen om daar gedurende de avonden de wereldsche stadsverpoozing te zoeken. Dit is slechts één voorbeeld, tal rijke andere liggen voor het grijpen. U wilt een karakteristieke tocht en ge beurtenis meemaken, zooals een tocht door de Grot van Han, een muziekfeest te Bay- reuth, maar heeft U dan al eens een fakkel tocht door de grot van Valkenburg mee gemaakt, heeft U al eens gepunterd te Giet hoorn, bent U al eens tijdens de beroemde Kaagweek op de Kaag geweest en heeft U Mengelberg al eens in het Concertgebouw gehoord? Wy trekken naar Parijs en ver heffen een bezoek, aan een Apachencafé- tje tot een groote sensatie. Weten wij ech ter, dat wij dezelfde vroolykheid en luim, maar dan in de Jordaancabarets van Am sterdam kunnen hebben. Een rondreis door Nederland kan alleen al door variatie van vervoermiddel, wy denken aan K.L.M., Rijnbooten, Marker- botter enz., dubbel zoo interessant worden gemaakt. Wilt U toch naar het buitenland reizen en is dat nu eenmaal een vast programma punt geworden, splitst U dan Uw vacantie en breng de helft in den vreemde en de helft in eigen land door. Prachtig kunt U dan vergelijkingen trekken en gaarne zul len wij Uw conclusies vernemen. DE ELECTRISCHE LOOPLAMP De electroiechnisch-Adviseur bij de Ar- bc.dsinspectie deelt ons 't volgende mede: Dezer dagen werd in de couranten een doodelijk ongeval vermeld tengevolge van het gebruik van een electrische „loop lamp". By onderzoek bleek, dat hier niet een deugdelijke looplamp was gebruikt, doch een gewone metalen lamphouder. Deze lamphouder, welke diende voor de verlichting van een draaibaar tuinhuisje achter het woonhuis, was des middags door den getroffene door middel van een stuk gewoon snoerleiding op een lamphou- dèr in de keuken van het woonhuis aan gesloten. Te middernacht wilde de getrof fene de lamp opbergen. Hij nam den lamphouder met de nog brandende lamp in de hand, en toen hij daarop uit het huisje op den goed geleidenden aarden bodem van den tuin stapte, kreeg hij den stroom door het lichaam, waarop hij doo delijk getroffen ineen zakte. De oorzaak van het ongeval bleek gele gen te zyn in een onzorgvuldige montage van de snoerleiding; eenige dunne draad jes van één der koperaders waren als ge volg daarvan in aanraking gekomen met den buitenmantel van den lamphouder, waardoor deze onder stroom was komen te staan. Het ongeval toont weer eens aan, dat het gevaarlijk kan zijn, wanneer leeken eigen handig gaan monteeren, in plaats van de hulp van een kundig installateur in te roepen. Het zelf aansluiten van electrische lampen in tuinhuisjes, kippenhokken, broeikassen e.d. onder gebruikmaking van gewone metalen lamphouders, is al me nigeen duur te staan gekomen. Ware in het onderhavige geval een veilige loop lamp gebruikt, dan zou het ongeval niet hebben plaats gevonden. Natuurlijk zou het ongeval evenmin zyn gebeurd, indien de getroffene te voren de contactstop in de keuken had uitgetrokken, doch het spreekt van zelf, dat ook zonder dat de toestand geen levensgevaar mag op leveren. De aandacht zij er nog op gevestigd, dat het gebruik van gewoon snoer hier niet op zijn plaats was; er had op zijn minst gebruik moeten zijn gemaakt van een ste vige rubbermantelleiding, d.i. een leiding, waarbij de geisoleerde koperkernen ge meenschappelijk zijn omgeven door een dikke omhulling van rubber, die als het ware met de aders één geheel uitmaakt. Overigens wil daarmede nog niet zijn ge zegd. dat het aldus illumineeren van tuin huisjes, enz. aanbeveling verdient. Inte gendeel, steeds blijft de grootste voorzich tigheid geboden, daar ook het beste ma teriaal aan beschadiging, en op den duur aan slijtage onderhevig is; en buitenshuis kan nu eenmaal het geringste contact met een onder spanning staand deel ernstige gevolgen hebben. DE FIETS. Wie als fietsende natie bij uitnemend heid vormen voor den buitenlander in dit opzicht een bezienswaardigheid, die' ons ontgaat, daar wy zelf de medespelenden zijn. Karl Capek, de Tsjechische auteur, schrijft er zoo aardig over in zijn boekje „Over Holland!" „En dan die fietsen. Ik heb nooit zooveel fietsen gezien als bijv. in Amsterdam; het zijn nauwelijks nog fietsen, maar een soort collectief geheel, scholen, zwermen, kolo nies fietsen, het geeft den indruk van het gekrioel van bacteriën, het gewriemel van infusorien, het kalken van vliegen." En toch beantwoordt de fiets zoo goed aan onze individualistische behoeften, we kunnen den zwerm verlaten wanneer wij, neen, wanneer ik dat wil en we smelten weer tijdelyk met, een volgende samen, zoolang totdat onze wegen weer scheiden. Juist hierdoor heeft de fiets in ons land zoo'n groote populairiteit verkregen, waar door onze Koninklijke A. N. W. B. zoo kan bloeien en zulk een goed werk kan verrich ten; als vanzelfsprekend heeft het vlakke land hier het fietsen sterk in de hand ge werkt. De fiets is het prettigste vervoermiddel op vacantietochten door ons land want het geeft in de eerste plaats de voldoening dat men iets zelf bereikt heeft, iets zelf gepres teerd, wat een tocht op een hooger plan brengt. Wat juist een autotocht van een fiets tocht onderscheidt is dat de eerste steeds een vluchtig karakter behoudt terwijl een fiets de mogelijkheid geeft, van het land schap intens te genieten niet alleen omdat men meer mogelijkheden heeft op een klei ner gebied, (men denke aan achterwegge tjes e. d.) maar tevens omdat men hierbij alles rustiger in zich op kan nemen en kan verwerken, wat bij een auto maar al te vaak niet het geval is. Wie van ons land echt wil genieten, hij trekke er met het typische Nederlandsche vervoermiddel, de fiets, op uit!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7