VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NIEUWE SINT PETRUSKERK RITST OP 26ste Jaargang No. 8181 S)e GeicbeheSoii^mtt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden .19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 V Zeker geen nieuwe verkiezingen. Alle bladen, van alle richtingen, dringen aan op meer klaarheid in den, nu na de oplossing van de Kabinetscrisis ontstanen toestand. Ongetwijfeld is het zéér gewenscht, dat de alom verlangde opheldering wordt ge geven. Maar men hechte er toch niet te veel waarde aan. Zóó veel, dat men er geen maand op wachten kan! Want: één van beide. De gegeven verklaringen van dr. Colijn eenerzijds en prof. Aalberse anderzijds om dezer beide opvattingen over de oplossing van de Kabinetscrisis gaat het zullen bevredigend zijn of niet. Als zij bevredigend zullen zijn, dan is 't toch niet zoo heel erg, als we ze over een maand hooren, in plaats van nu. Als zij n i e t bevredigend zullen zijn, dan zal men er over kunnen en moeten praten, doch daarbij ten slotte tot de con clusie moeten komen, dat er voorloopig niets anders kan worden gedaan in het belang van het land, dat er voorloopig „niet anders opzit", dan te streven naar een in de gegeven omstandigheden zoo goed mogelijke samenwerking tusschen regeering en parlement, naar een zoo goed mogelijke verhouding, opdat er kan ge werkt worden. Opdat er kan gewerkt wordenDat verlangt het volk, dat eischt de oeconomische toestand. Neen, wij zijn het volstrekt niet eens met de socialistische pers, die nu nu Colijn is teruggekeerd nieuwe verkie zingen wenscht, omdat „het volk moet spreken". Wij zijn het met deze opvatting hoe ook de hier boven bedoelde ophel dering moge uitvallen! volstrekt niet eens, om twee redenen. Eerstens, omdat een stembusstrijd in dezen tijd, onder de huidige omstandighe den, zeer verward zou zijn; kwesties als van devaluatie en consequente deflatie en dergelijke zouden dan voor het kiezers corps worden gelegd! En, vervolgens, omdat de oeconomische toestand van het land moeilijk kan ver dragen een zoo langdurige periode van on zekerheid, van een onvast regeeringsbe- leid, als met een Kamerontbinding, verkie zing nieuwe Kamer, vorming van een nieuwe regeering zou samen gaan. Wij achten het met alle andere van groot belang, dat er meer klaarheid kome over de nu tot stand gekomen oplossing van de Kabinetscrisis. Maar 't is onze meening, dat, hoe men dan ook die oplossing zal oordeelen, er momenteel geen andere weg open staat dan: met alle ernst en toewij ding in belang van land en volk „er van te maken, wat er van te maken is"! De woordvoerder van het Kabinet Hedenavond om acht uur zal de voorzit ter van den ministerraad, dr. H. Colijn, voor de microphoon een rede uitspreken. Het „Handelsblad" schrijft naar aanlei ding hiérvan: Na de oplossing van de po litieke crisis door de vorming van het te genwoordige extra-parlementaire kabinet, zal dit het eerste directe contact zijn van den minister-president met het Nederland- sche publiek. Op zichzelf kunnen wij voe len voor het van tijd tot tijd gebruiken van dit moderne middel van aanraking tus schen sprekende leden der regeering en het luisterende deel van het volk. Maar de beteekenis van zulk een rede dient op haar juiste waarde te worden geschar. Men moet beseffen, dat er van een formeele regee- ringsverklaring in deze radiorede geen sprake zal zijn. Want om die in ont vangst te nemen dient in Nederland niet de radio, maar het parlement, dat er aan spraak op mag maken, zooal niet monde ling dan toch schriftelijk te zijner tijd van de regeering een uiteenzetting te ontvan gen aangaande grondslag en program van het nieuwe kabinet. Zullen de luisteraars hedenavond dus geen regeeringsverklaring aanhooren, toch wacht hun iets van bijzondere beteekenis. Want men kan den radio-redenaar, die straks zal spreken, in welken vorm hij zijn toespraak ook moge inkleeden, onmogelijk DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 (Foto Slegtenhorst) Een rondwandeling op het bouwwerk Het wapen van Leiden is ondanks het feit, dat driekwart der bevolking aan het geloof der vaderen ontrouw werd nog altijd een zeer pauselijk en zeer Roomsch wapen. Er zijn twee steden, die wemelen van gekruiste sleutels; dat zijn Leiden en. Rome. Tot ver in de omgeving, op de trans formatorhuisjes der Lichtfabrieken, op de vischpalen der Vroon wateren, ja zelfs tot op de komijnen kaas, herinneren de ge- kruiste sleutels ons eraan, dat Leiden is toegewijd aan St. Pieter, aan wien de „sleu tels van het Rijk der Hemelen" zijn gege- De St. Pieterskerk was en is nog steeds de hoofdkerk van Leiden, en van Rome. Alleen is van de Leidsche hoofdkerk het praedicaat „Sint" in den loop der eeuwen verdwenen. En zeer terecht. Want alles wat de Pieterskerk heilig maakte, is haar ontroofd; zij is achtergebleven als een hoo- ge, kille ruimte vol graven en grafkelders. Honderd jaaT geleden verrees een nieuw heiligdom ter eere van den Prins der Apos telen, een kerk, die wederom met eere het praedicaat „Sint" voerde. Door de noodlotti ge brand, die nog versch in ieders geheugen ligt, werd ook deze tweede Pieterskerk aan ■de Katholieken van Leiden ontnomen. Al kan men niet zeggen, dat met de verwoes ting van deze kerk een kunststuk verloren1 ging, toch was het verdwijnen van dit ge liefde en vertrouwde bedehuis voor de pa rochianen een verlies, men mag wel zeg gen, een smartelijk verlies. St. Pieter buiten de veste. De tijdsomstandigheden zijn gelukkig niet van dien aard, dat wederom twee eeuwen moesten verstrijken, vóór met den bouw van de derde St. Pieterskerk begon nen kon worden. Maar de tijdsomstandig heden hebben wél ertoe geleid, dat voor den bouw van de nieuwe tempel wederom een ander terrein werd uitgeko zen. De uitbreiding der stad in den Roden burgerpolder „vroeg" als 't ware, om in deze moderne wijken een nieuw geestelijk mid delpunt te stichten. Daartoe werd na rijp beraad besloten en een terrein langs de Kamerlingh Onneslaan aangekocht. Met al deze verschuivingen evenwel is het heilig dom van onzen stedelijken schutspatroon buiten de veste komen te liggen. Maar dat is met de St. Pieterskerk te Rome eveneens het geval! De Katholieken van heden zijn niet al leen door den band des geloofs en de ge meenschap der heiligen met de bouwers van de aloude Pieterskerk verbonden, zij hebben ook van hen geërfd een warme, en opofferende belangstelling voor het Godshuis. Zooals de middeleeuwsche poor ters met trots de bouw van hun kerk gade sloegen, zoo volgen ook de paro- los maken van de belangrijke positie die hij in ons staatsbestel inneemt. Dr. Colijn kan hier niet het woord voeren voor zich persoonlijk, maar in de gegeven omstan digheden alleen in zijn hoedanigheid van lid der regeering, en bovendien nog van voorzitter van den raad van ministers. Wij nemen dan ook aan, dat hetgeen de minis ter-president vanavond zal zeggen, ook de meening zal vertolken van zijn mede-mi nisters, die dan ook natuurlijk van te vo ren met den inhoud van de toespraak, cau serie, of wat het ook zij, hun instemming betuigd zullen hebben. Wij roeren dit punt nog eens aan, omdat in de eigenaardige omstandigheden van het oogenblik omtrent de eenheid der „kabinetspolitiek" geen mo ment twijfel behoort te kunnen ontstaan. De stem van dr.'Colijn, die straks door de radio zal klinken zal die zijn van den voorzitter van den raad van ministers, van den woordvoerder van het kabinet. chianen der St. Petruskerk al of niet binnen de Veste wonend het verrijzen van het nieuwe bedehuis aan de Kamer lingh Onnes-laan. Nu het leed geleden is. Die innige belangstelling kwam overdui delijk aan het licht, toen men bemerkte, dat er met den bouw, voornamelijk bij het leg gen der fundeering, iets scheen te haperen. De redactie van onze krabt werd herhaal delijk opgebeld, wat er van deze geruchten op waarheid, berustte. Nu het leed geleden is, mogen wij Wel vertellen hetgeen ons ook toenmaals bekend was dat het heien met vele moeilijkheden is gepaard gegaan. Het is een zwaar en veeleischend karwei geweest, waarbij alle moderne tech niek te hulp werd geroepen, om de beton nen „rots", waarop St. Petrus' kerk ge bouwd zou worden, stevig in de slappe grond te bevestigen. Men heeft het zekere voor het onzekere genomen,'en de kerk dusdanig stevig ge- grondvest, dat voor de toekomst geenerlei vrees behoefde te worden gekoesterd. De tegenslag bij het heien overwonnen, heeft het werk snel voortgang gemaakt, lederen dag ziet men de kerk groeien en rijzen achter de stellages. Als een massieve steenklomp steekt de romp van de toren reeds boven de huizen op. De pastorie is reeds onder dak, en de werkzaamheden aan schip en koor zijn zoover gevorderd, dat nu ook de leek eenig idee krijgt, hoe de kerk na haar voltooiing eruit zal zien. Gaarnehebben wij daarom de uitnoodi- ging aanvaard van de architecten, de heeren Kropholler en Van Oerle, om het werk te komen bezichtigen en de nieuws gierigheid van de parochianen door eenige mededeeJrngen in de krant te bevredigen. Het eerste kerkbezoek. Onder geleide en voorlichting van den heer ir. Van Oerle hebben wij gisteren ons eerste kerkbezoek gebracht; een on gewoon lang bezoek van twee uur, de tijds duur van een pontificale Hoogmis! Dat wij bij dat eerste bezoek „gesticht" zijn, zou den wij moeilijk kunnen beweren. Als de H. Schrift verhaalt dat bij den bouw van Salomons' tempel geen hamer of bijlslag werd gehoord, bij den bouw van de St. Pe truskerk is dit niet het geval! Het „kar wei" was in vol bedrijf, rumoerig en rom melig, geladen en gespannen van activi teit en werklust. In de met kaarten en teekeningen over laden bouwkeet, hebben wij alvorens het werk in oogenschouw te nemen aller eerst ons van de diverse plannen op de hoogte gesteld .De Pastoor, de zeereerw. heer Beukers, had de wensch geuit, dat het grondplan der afgebrande St. Petruskerk behouden zou blijven. Een vergelijking tusschen een plat tegrond van deze en de kerk aan de Lan ge brug vertoont dap ook een groote over eenkomst. Tevens werd van de gedachte uitgegaan, dat de geloovigen zoo dicht mogelijk om het altaar zullen worden geschaard en een vrij uitzicht op het altaar zullen hebben. Had den de architecten om deze reden gaarne iedere kolom weggelaten, door de zeer groote ruimte, welke voor 1400 zitplaatsen wordt vereischt, was dat om practische en artistieke motieven niet wel doenlijk. Het aantal kolommen is echter tot een mi nim iem namelijk vier beperkt geble ven. Bij de voltooiing der kerk hopen wij op de artistieke intenties, die de beide archi tecten hebben geleid, dieper in te gaan. Of schoon de kerk sterk aan middeleeuwsche vormen herinnert, is het toch, door den ge- heelen geest die uit dit plan spreekt, een modern ontwerp. Ter toelichting van deze misschien on duidelijke bewering, citeeren wij hier eeni ge zinnen uit de brochure „Hedendaagsche Kerkbouw", door ir. Van Oerle, welke ons dezer dagen zeer toevallig in handen kwam: „Elke tijd moet (echter) van zpn eigen adem leven, schreef Alberdingk Thijm. Zoo ook de onze. Wat wij behoeven, is (daarom) te komen langs de weg der groot- christelijke bouwtraditie tot een eigentijd- sche realisatie van eeuwige beginselen." En voorts: „Dwaas is het te meenen dat het van ge brek aan fantasie getuigt, te willen voort bouwen op h,et werk van hen, die voor ons gingen, dat ieder telkens noodzakelijk iets geheel nieuws moet creëaren om tot de vruchtbare kunstenaars gerekend te kun EEN PHOTO, GENOMEN AAN DE NOORDZIJDE. HET MOSKEETJE AAN DEN VOET VAN DEIN TOREN IS DE, NOG DAKLOOZE, DOOPKAPEL. nen worden, dat in onzen tijd als bij too- verslag een nieuwe kunst ontstaat, die los staat van het verleden. Het is het kenmerk der groote kunsten geweest, uiterst conser vatief te zijn." Nu een der architecten zelf „aan het woord" is geweest, zal het ieder duidelijk zijn, dat men uit het feit, dat de nieuwe Petruskerk spitsbogen heeft niet mag con- cludeeren, dat zij in gtotischen trant is ge bouwd, noch uit de eenvoudige kapiteelen tot de gevolgtrekking mag komen: Ro- maansch!, of het vlakke houten dak in de ambonen tot een nabootsing van oud-chris telijke kerkbouw mag rekenen. De nieuwe kerk het zij nogmaals her haald is een „eigentijdsche realisatie" waarbij werd voortgebouwd op de „chris telijke traditie." Op wankele ladders. Na deze uitweiding op een terrein, waar op wij ons als een leek weinig safe gevoe len, zullen wij iets vertellen van onzen rondgang op het bouwwerk, waarbij wij al spoedig geraakten op een terrein, op hetwelk wij ons nog minder thuis voelen, namelijk op de wankele ladders in den in aanbouw zijnde toren! De toren-romp is nog niet ter halver hoogte opgetrokken (tot de spits 70 m.), maar voor ons was het reeds méér dan hoog genoeg. Op den beganen grond is het veiliger en bovendien is er meer te zien wat de adspi- rant-kerkbezoekers zal interesseeren. Een witte kerk. De kerk, waarvan de buitenmuren zijn opgetrokken in „kloostermoppen" van een weldadig en warm-roode kleur, heeft bin nenmuren van wit-grijze kalkzandsteen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Mussolini weigert de Woensdagavond op gestelde compromis-formulé inzake Abes- synië te aanvaarden. Thans op zoek naar een nieuwe formule. (2de blad en Tele grammen). Steun aan de Deensche boeren. (2de BINNENLAND. Koningin en Prinses naar Schotland. (2de blad). De fabricage van varkensgehakt (2de blad). De bloembollenlevering aan Rusland. (2de blad). Een witte kerk? zal men verbijsterd vra gen. Ja, een wit interieur! Even blank als de oude Pieterskerk, nadat de witkwast erover was gehaald! En het belooft zeer mooi te worden. Deze ongewone kleur is gekozen om een goed-verlichte kerk te krijgen, al zouden de ramen ook met ge brandschilderd glas worden gevuld. (Voor dit laatste is echter geen geld beschikbaar!) In overeenstemming met de kleur van de wand, zijn de vier zuilen gehouwen uit wit Noorsch graniet, gekapt uit de be sneeuwde bergwand van de Sogne-fjord. Het is voor de tweede maal, dat dit kost bare materiaal in Nederland wordt toege past; het is werkelijk zeer mooi. Hoe het interieur zich in zijn grijs-wit gewaad aan het oog zal vertoonen, daarvan geven de doopkapel en de bidkapel (die den geheelen dag geopend zal zijn) reeds eenigen, en zeer bevredigenden indruk. Boven het priesterkoor is het „formeel" (de houten vorm) van de „Triomfboog" reeds geplaatst. Het altaar zal een eenvou dig tombe-altaar zijn, waarachter zich een gebeeldhouwd kruisbeeld van meer dan levensgroote afmetingen zal verheffen. Het altaar zal overhuifd worden door een goud zijden, in de lucht zwevend baldakijp. Ter weerszijden van het altaar komen „ambo nen" van geslagen koper. In plaats van een hangende zal naast het altaar, op een mar meren zuiltje, een kunstig gedreven gods lamp worden geplaatst met het opschrift: „Lumen Christi" Bij de dagelijksche plechtigheden be reikt/ de geestelijkheid langs een kleine deur vanuit de sacristie het altaar. Op hooge feestdagen zal de geestelijkheid zich

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1