GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 30 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 SALARISVERLAGING VOOR BEWAARSCHOOLONDERWIJZERESSEN VAN DE AGENDA AFGEVOERD. EEN LANGDURIGE GEHELME ZITTING. HET ENKEL TARIEF VOOR ELECTRICITEIT MET 2 CENT PER K. ,W. U. VERLAAGD. Gistermiddag te 2 uur kwam de Gemeen teraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. v. <L Sande Bakhuy- zen. Afwezig met kennisgeving de heer v. Es. Onder de Ingek. Stukken bevindt zich o.a. een adres van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake de salaris verlaging van het onderwijzend personeel bij het Openb. Bewaarschoolonder wijs, welk adres behandeld zal worden bij punt 10 van de Agenda. Een adres van het Rijnlandsch Borgstel- lingsfonds om een gemeentelijke bijdrage wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Daarna wordt overgegaan tot de Agenda. a. Voorstel tot het verleen en van ontslag als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon aan den heer C. Kuypers. Goedgekeurd. b. Voorstel tot benoeming van een lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Mevr. Braggaa r-d e D o e s (S.D.A.P.) is van meening, dat de commissies een af spiegeling behooren te zijn van de verhou dingen in den Raad. In M. Hulpbetoon, een der voornaamste commissies, dienen moet zeker een sociaal-democraat zitting hebben. Daarom keert spr. zich tegen de voorgedragen personen n.l. mr. dr. P. G. Knibbe als no. 1 en de heer J. Mulder als oio. 2, deze beide, evenals de afgetredene anti-rev. en geremormeerd zijn. Desondanks wil spr. thans geen voor stel doen, omdat de kans op aanneming toch uiterst gering is. Later zal de S.D.A.P. er nader op terugkomen. De heer Wilmer (R.K.) komt er tegen op, dat de S.DA.P. voorstelt, alsof de be langen der arbeiders uitsluitend door de sociaal-democratische leden van M. H. be hartigd word. Spr. kan zich met de voor gestelde candidaten volkomen vereenigen, omdat de richting der Gereformeerden in M. H. vertegenwoordigd moet zijn; de af getredene was van deze richting. Wethouder R o m ij n V.B.) kan zich daarbij geheel aansluiten. Mevr. Braggaa r-d e Does (SDAJP.) heeft geen bezwaar tegen de candidaten als personen, doch slechts omwille van htm politieke richting. Zij blijft de toewijzing van twee soc.-dem. leden van M. H. een stiefmoederlijke bedeeling vinden. Bij stemming blijken 23 stemmen te zijn uitgebracht op mr. dr. P. G. Knibbe. 8 stemmen zijn er blanco uitgebracht. De heer Knibbe wordt benoemd verklaard. c. Voorstel tot verhuring van het win kelpand Vischmarkt No. 5 aan de firma van Zwieten en Co. Goedgekeurd. (Het bovenstaande is reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). lo. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Ge meenteraad. De geloofsbrieven worden in handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heeren Wilmer, de Reede en Verweij, die na onderzoek verklaren dat de brieven in orde zijn bevonden, waarna tot toelating wordt geadviseerd. Aldus wordt besloten. 2o. Voorstel in zake verhuring van het perceel Vischmarkt (Kapelsteeg) No. 4. Goedgekeurd. 3o. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 16 Juni 1930 inzake de verhu ring van het perceel Aalmarkt No. 6 aan G. Langezaal. De heer Coster (R.K) merkt op, dat het aanbeveling verdient om de straatbelas ting bij alle huurders van de gemeente kwijt te schelden. Wethouder Splinter (C.H.) zegt, dat dit gebeurt bij alle huurders, die een nieuw contract afsluiten. Daarna goedgekeurd. 4o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strook jes grond. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Timorstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M nis. 923, 925 en 207 (alle gedeeltelijk) aan W. Bink en A. P. Valk, te Leiden. Goedgekeurd. 6o. Voorstel: a. tot aankoop van een aan de Won in g- bouwvereeniging „Ons Doel" toebehoorend strookje grond aan de Kanaalstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M no. 4022 (ged.); b. tot wijziging van het raadsbesluit van 12 November 1934, voor zooveel betreft de uitgifte in erfpacht van grond aan ge noemde vereeniging; c. tot vaststelling van de met den aan koop sub a verband houdende begrootings- regeling. Goedgekeurd. 7o. Voorstel tot onderhandsche op dracht: a. van perceel I van de levering en monteering van de pompinstallatie c.a. voor het zuidelijk rioolgemaal der centrale rio- leering aan de N.V. Koninklijke Nederland- sche Machinefabriek voorheen E. H. Bege- mann, te Helmond; b. van perceel II van genoemd werk aan de N.V. Machinefabriek „Hoogenlande" v/h. Pannevis en Zoon, te Utrecht. Goedgekeurd. 8o. Voorstel: a. tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met de gemeente Benthuizen, be treffende de levering van gas in die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden; b. totwijziging van de met de gemeente Benthuizen gesloten overeenkomst, betref fende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteits- fabriek te Leiden. Goedgekeurd. 9o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur der Christelijke Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Alphen aan den Rijn, om een bijdrage in verband met het bezoeken dier school door leerlingen uit Leiden. Goedgekeurd. Salarissen Bewaarschool onder wijs. lOo. Voorstel tot wijziging van de ver ordening regelende het openbaar bewaar- schoolonderwijs in de gemeente Leiden (sa larissen onderwijzend personeel). De heer Vos (V.D.) heeft bedenkingen tegen dit voorstel. Spr. gevoelt iedere sala risverlaging als een onrechtvaardigheid, wat in dit geval zi. bijzonder sterk uit komt De onderwijzeressen moeten het te kort dragen. Bovendien is deze verlaging reeds de tweede binnen een half jaar, die er nog al inhangt, n.l. 12 1/2%, 22% en 26%, terwijl de laagst bezoldigden het zwaarst worden getroffen. Spr. ziet dit als een onrechtvaardigheid, welke hem belet voor het voorstel te stemmen. De heer Schoneveld (A.R.) kan zijn aanvankelijk toegezegde steun bij nader in zien ook niet geven aan het voorstel, om dat deze verordening de basis moet vormen voor de subsidie-regeling van het bijz. be- waarschoolonderwijs. Spr. stelt vervolgens een vereenvoudiging van de salaxisregeling voor, waarop hij later terug wil komen. Zi. zijn de salarissen nog aan den hoogen kant, omdat het hier be treft een eenvoudige vorm van onderwijs, waartoe de gemeente bovendien wettelijk niet verplicht is. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) keert zich eveneens tegen deze salarisverlaging, die uitzonderlijk groot is en een extra ver laging is naast de algemeene verlaging van de gemeente-ambtenaren. Z.i. maakt het geen verschil of de werkzaamheden bij de wet zijn voorgeschreven of niet. Het groeps gewijze verlagen van salarissen acht spr. onbillijk. Met de door den heer Schoneveld gewenschte andere regeling wil spr. mee gaan, mits als voorwaarde wordt gesteld, dat iedere onderwijskracht de acte B. moet bezitten. Verder begrijpt spr. niet, waarom een bezuiniging van ruim 9.500 noodig is, wanneer B. en W. krachtens de stukken 6.000 willen bezuinigen. De heer M a n d e r s (R.K.) kan de hoog te der salarissen niet beoordeelen, doch meent toch niet mee te kunnen gaan met dit staaltje van „consequente deflatie". De heer de Reede (C.H) verdedigt deze bezuiniging. De salarissen houden geen gelijken tred met de prestaties van het on derwijzend personeel, maar de bezuiniging is noodzakelijk. Spr. vraagt zich echter af, of de geheele bewaarschoolkwestie niet on der het oog behoort te worden gezien. Laat de wethouder dit voorstel terugnemen, om de zaak in breeder verhand'te bezien. Wethouder Tepe (R.K.) is tot dit laat ste wel bereid, mede in verband met de ge gevens, welke thans ter tafel zijn gebracht en welke spr. onbekend waren. Het voorstel wordt thans van de agenda afgevoerd. Radio-distributie. Ho. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederl. R.K Volks bond om verlaging van den abonnements prijs voor de radio-distributie. De heer Coster (R.K.), wil iets verder gaan in tegemoetkoming aan de werkloo- zen. De regeling voor dit jaar (3 maanden vrijstelling als er onmacht tot betalen is) wil hy ook voor volgende jaren. De heer v. Stralen (S.DA.P.) is te leurgesteld door de afwijzing van B. en W. Velen, die aangesloten zijn, hebben moei lijkheden met de betaling. Wanneer men echter doorgaat met het geven van facili teiten aan werkloozen, kan spr. zich met de voorgestelde regeling wel vereenigen. De heer v. E c k (S.D.A.P.) ziet het be zwaar, dat de dienst bij de gevraagde ver laging een verlies zou gaan opleveren. Het spijt hem, dat een verlaging niet mogelijk is; hij zal met het voorstel van B. en W. meegaan. Of door kan worden gegaan met het verleenen van faciliteiten, hangt af van de houding van den minister. De heer Bergers (R.K.) sluit zich bij den heer Coster aan. Wethouder Goslinga (A.R.) kan zich vereenigen met de opmerkingen van den heer v. Eek. Wij moeten met dit bedrijf, dat zich overigens niet onaardig ontwikkelt, voorzichtig zijn, omdat de techniek voort durend met sprongen vooruit gaat. Daarom is tariefverlaging thans niet gewenscht. Wel is de directie bereid tot overweging van ver laging der aansluitkosten, zoodra het be drijf dat toelaat. Met degenen, die moeilijk heden hebben met betaling, wordt conside ratie gebruikt. Wat de heeren Coster en v. Stralen willen, kan spr. nog niet positief toezeggen. Het voorstel wordt daarna z.h.st. aange nomen. Op voorstel van den voorzitter gaat de Raad vervolgens in geheime zitting. AVONDZITTING. De geheime zitting, welke te ongeveer kwart vóór 6 was geschorst, werd 's avonds om 8 uur voortgezet. Na heropening der openbare zitting te 9.35 uur, wordt aan de orde gesteld: Electriciteitstarieven. 12o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel van de heeren Schoneveld, van Rosmalen en Lombert tot verlaging van het enkel ta rief voor electriciteit; b. tot wijziging van de verordening be treffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri citeit; c. om met intrekking .van het raadsbe sluit van 25 Januari 1935 te bepalen, dat derekeningen van de Gas- en van de Elec- triciteitsfabriek over 1935, in plaats van met 2 pet., met J4 pet. van de som der door de gemeente oorspronkelijk verstrekte en nog niet afgeloste aanleg- en uitbreidingskapi- talen zullen worden belast; d. tot wijziging van de begrootingen van de Gas- en van de Electriciteitsfabriek voor 1935. De heer Beekenkamp (AR.) vindt het ongewenscht, dat deze stervende raad in zijn voorlaatste zitting een dergelijk in grijpend besluit neemt. Wij moeten trou wens toch uiterst spaarzaam zijn met be sluiten, die ingrijpen in de gemeentelijke schatkist. Ook B. en W. schijnen van dat gevoelen. Spr. doet de suggestie om dit punt aan te houden tot na September. De heer Wilbrink (C.H.) meent, dat het juist goed kan zijn, wanneer men op z'n uiterste nog een belangrijk besluit neemt; dan neemt men die moeilijkheid voor z'n opvolgej- weg. Bovendien is het eigen lijke besluit reeds vroeger gevallen, thans staan wij voor de uitvoering van een in April genomen besluit. De heer v. Eek (S.D.A.P.) ziet weinig heil in uitstel, omdat de principieele beslis sing reeds gevallen is. Wethouder Goslinga (A.R.) stemt met den heer Beekenkamp in. Er zit iets on behoorlijks in, dat een heengaande raad z'n opvolger bindt in zoon materie. Het gaat om 100.000 en de conceptbegrooting van 1936 ziet er zeer somber uit. Laat de raad deze zaak aanhouden, dan kan hij later met meer kennis van zaken oordeelen. Het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Een dergelijk uitstel is voor de verbruikers niet bezwaarlijk, want men kan aan een latere besparing terugwerkende kracht verleenen, terwijl de besparing voor den kleinen verbruiker over de zomer maanden toch gering is. Wie weet, welke gevolgen een derving van 100.000 kan hebben, met het oog op ondersteuning e.d. De heer deReede (C.H.) vindt het zeer zonderling, dat de heer Beekenkamp thans een aanval doet op een zaak, waarvan hij in April niet eens de stemming heeft afge wacht. B. en W. breken thans hun eigen praeadvies af, zoodra het in behandeling komt. Wethouder Goslinga (AR.)Wij trek ken ons praeadvies niet in, doch vragen slechts uitstel totdat wij den toestand beter onder de oogen kunnen zien. Wie thans voor de tariefsverlaging stemt, laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. De heer Beekenkamp (A.R.) verde digt nogmaals uitstel van een paar maan den. Afstel behoeft dat niet te geven. Ge zien de tegenkanting trekt spr. echter zijn suggestie in. De heer v. Eek (S.DA.P.) herinnert er aan, dat de Commissie v. d. Lichtfabrieken verdeeld was, de minderheid wilde het en keltarief met 2 ct. verlagen (voorstel Scho neveld c.s.); de meerderheid wilde het woonhuistarief verlagen, waarmee B. en W. zich vereenigd hebben. Spr. geeft toe, dat verlaging van het woonhuistarief voordee- liger is voor de fabriek, omdat een verbrui ker van woonhuistarief gemakkelijk over gaat tot hooger gebruik. Doch let men voor al op de belangen van de minst draagkrach- tigen, dan wordt verlaging van het enkel- tarief wenschelijk, want daarbij kan ieder bezuinigen zooveel hij wil. Wanneer de ge meente zich een offer getroost, kan dat beter ten goede komen aan hen, die in de moeilijkste omstandigheden verkeeren. Spr. zal dus het voorstel-Schoneveld steu nen. De heer Wilbrink (C.H.) meende, dat het voorstel geheel lag in de lijn van de heeren Goslinga en Beekenkamp, omdat het beteekent een verlaging der vaste las ten! Wethouder Goslinga (AR.): Hoe komt u daarbij? De heer Wilbrink (C.H.)Het staat ge lijk met huishuren enz. Wethouder Goslinga (A.R.): Op de huishuur kun je toch niet bezuinigen. De heer Wilbrink (C.H.): De bedoe ling van dit voorstel is ook niet om te be zuinigen. De minimum-lijders zullen er niet van profiteeren en dat is spr.'s grootste be zwaar tegen het voorstel. Spr. gelooft niet aan meerder verbruik bij verlaging van het woonhuistarief, ieder bezuinigt toch al zoo veel hij kan. De heer v. Rosmalen (C.H.) is ver heugd over den steun van de heeren Wil brink en v. Eek. De heer Coster (R.K.) steunt het voor stel van B. en W. omdat de groote gezinnen daarvan het meest zullen kunnen profitee- Verlaging aansluitrecht. De heer Eiker bout (A.R.) meent, dat verlaging van het vastrechtarief wel dege lijk zeer voordeelig is, maar dat vele ver bruikers zich niet voldoende op de hoogte stellen van de voordeelen van vastrecht. In tegenstelling met de voorstelling, dat verlaging van het enkeltarief het voordee- ligat is voor den kleinen man, merkt spr. op, dat wij ook de belangen van de fabriek niet uit het oog moeten verliezen. Spr. heeft daarom een amendement op het voorstel der directie ingediend om het aansluitrecht te verlagen. Er zijn 6.000 vastrechtaanslui tingen. Verreweg de meeste arbeidersge zinnen komen in aanmerking voor de voor deelen van vastrecht, slechts een gering percentage zou er geen voordeel van heb ben, wegens te gering verbruik, hetgeen spr. met cijfers aantoont. Men moet meer propaganda maken voor het woonhuistarief, waarmede zoowel de belangen der verbrui kers als van de Lichtfabrieken gediend zou den zijn. De heer Lombert (RX.) herinnert er aan, dat de heer de Reede indertijd heeft aangetoond, dat de verlaging der tarieven niet behoeft te geschieden ten koste van de gemeentekas. Dat betoog is niet ontzenuwd. Wat betreft de keuze van de verlaging blijft spr. de voorkeur geven aan het voor stel-Schoneveld, mede door spr. ondertee kend, omdat het z.i. reëeler is. De heer Ei kerbout heeft alleen de voordeelen opge somd, maar vergeten te vermelden hoeveel verbruikers in zijn stelsel nadeel zouden ondervinden. De heer Tobé (R.K.) vindt het voorstel van B. en W. te eenzijdig, teveel rekening houdend met de belangen van de Lichtfa brieken. Het winkeltarief is zi. niet over zichtelijk genoeg. Wanneer men dat thans verlaagt, wordt er niets gedaan voor die winkeliers, die zich de weelde van een win keltarief niet kunnen veroorloven. Volgens spr.'s berekening zou bij verlaging van het woonhuis ongeveed 40% der verbruikers hoegenaamd geen voordeel der verlaging hebben. Wethouder Goslinga (A.R.) meent, dat de adviezen van den directeur op dit gebied doorslaggevend moeten zijn. De di rectie van de Lichtfabrieken heeft een der gelijke economische prijzenpolitiek ge voerd, dat het mogelijk is dat ook de kleine man hier in Leiden goedkoope electriciteit kan krijgen. Uit bedrijfs-economisch oog punt is het volkomen verkeerd, om het pla fond van 20 ct. per K.W.U. te verlagen. Onze prijzen-politiek is juist voor den kleinen man voordeelig geweest. Wij moeten ons op ruimer standpunt plaatsen dan de enkele overweging, hoe wij de beschikbare 100.000 op de meest gewenschte manier kunnen verdeelen. Het voorstel van B. en W. is het voordeeligste ook voor de groote gezinnen. Wil men de vaste lasten verla gen, dan moet men het vastrecht verlagen, zooals B. en W. voorstellen. Het voorstel- Schoneveld cs. geeft voor de minimumlij ders slechts een minimale bezuiniging. De heer Bergers (R.K.) verklaart zich voor verlaging van het woonhuistarief, om dat dit voordeelig is voor de groote ge zinnen. De heer Wilbrink (C.H.) zegt, dat 1/3 der verbruikers woonhuistarief heeft. Menschen, die geen vast inkomen heb ben, durven niet tot vast recht over te gaan, zoodat het meer in het alge meen belang is, het voorstel-Schoneveld cs. aan te nemen. De electriciteitskosten vormen een indirecte belasting, welke, be hoort tot die lasten, welke naar beneden moeten. De heer deReede (C.H.) meent, dat de sociale strekking, welke aan het oorspron kelijke voorstel ten grondslag lag, volko men vermoord is door dit voorstel van B. en W. Spr. zal daarom stemmen voor het voorstel-Schoneveld cs. Nadat de heer Eikerbout (A.R.) nog gerepliceerd en een meer gedetailleerd voorstel inzake verlaging van het aanslui- tingsrecht ingediend had, wordt tot stem ming overgegaan. Verlaging enkeltarief aanvaard Het voorstel-Schoneveld, v. Ros- malen en Lombert wordt aangenomen met 19 tegen 10 stemmen. Vóór stemden: de S.D.A.P. en de heeren Tobé, Wilbrink, Schoneveld, v. Rosmalen, Lombert, Lekker- kerker, v. d. Reijden en de Reede. Het voorstel van B. en W. inzake verla ging woonhuis- en ander vastrechttarief wordt daarna ingetrokken, evenals het voorstel-Elkerbout. Het voorstel van B. en W. sub c. en d. wordt vervolgens z.hst. aangenomen. Uitkeering aan werklooze bouw vakarbeiders tijdens de vacantie- week. Daarna is aan de orde de uitgestelde be handeling van een adres van den R.K. Bóuwvakarbeidersbond en andere Bouw vakarbeidersbonden inzake de uitkeering gedurende de vacantie-week aan werklooze bouwvakarbeiders. B. en W. stellen voor, dit adres in han den van B. en W. te stellen ter afdoening. De heer v. Stralen (S.DA.P.) wenscht aandrang op den minister uit te. oefenen om alsnog uitkeering via de rijkssteunrege ling mogelijk te maken, indien de kassen niet mogen uitkeeren. De heer Eikerbout (A.R.) sluit zich daarbij aan. De heer Wilmer (R.K.) vraagt of het mogelijk is dat de gemeente de uitkeering gedurende die week zelf verstrekt. Wethouder R o m ij n (V.B.): Wij wach ten met smart op de beslissing van den mi nister. Het is spr. niet bekend, of het mo gelijk zal zijn, dat de gemeente zelfstandig een uitkeering kan doen. De heer Wilmer (R.K.): Wat doen B. en W. als de beslissing niet komt voor het aanbreken van die vacantie-week. De be trokkenen mogen niet zonder uitkeering worden gelaten. Wethouder R o m ij n (V.B.): Vóór dien tijd zal de beslissing wel komen. Z. h. st. aangenomen. RONDVRAAG De heer Lombert (R.K.) vraagt, of de schandelijke geruchten, welke over ambte naren van Maatschappelijk Hulpbetoon in omloop zijn, waar zijn. Zoo niet, kan tegen de verspreiders van zulke lasterpraatjes geen strafrechtelijke vervolging worden ingesteld? Wethouder R o m ij n (V.B.) is verheugd, thaus een gelegenheid te hebben om uit drukkelijk te kunnen verzekeren, dat van die geruchten geen woord waar is. Een strafrechtelijke vervolging is echter zeer moeilijk, daar de verspreiders zelden te vinden zijn. De heer Kuipers (S.DA.P.) vraagt meer politietoezicht in de stadsparken. De heer Eikerbout (A.R.) vestigt de aandacht op den voor voetgangers levens- BUITENLAND VOLKENBOND. j DE A.S. RAADSZITTING. Italië's standpunt Naar m goed-mgelichte kringen te Ro me verluidt, rekent men daar op een zit ting van den volkenbondsraad, die van zeer korten duur zal zijn. Italië erkent als eenig punt der onder handelingen op deze bijeenkomst het voort zetten van de arbitrage-procedure. Slechts deze kwestie kan voor de beprekingen in aanmerking komen. Zelfs voor het geval dat de pogingen om de scheidsrechterlijke procedure weer aan het rollen te brengen, door de weigering van Abessynië om toe te geven, mochten mislukken iets dat men te Rome zeer waarschijnlijk acht wijst men het van de hand, dat de volken bondsraad dan di rect overgaat tot de bespreking van andere mogelijkheden tot oplossing van het ge schil. Men verzet er zich beslist tegen, dat dan een nieuwe procedure op grond van art. 15 van het volkenbondspact begonnen zed worden. Van Italiaansche zijde is men niet van plan, de kwestie van het uitsluiten van Abessynië uit den volkenbond in de hui dige zitting ter sprake te brengen. Men houdt er te Rome rekening mede, dat de gelijktijdige aanwezigheid van La- val, Eden en Aloisi te Genève benut zal worden tot het voeren van diplomatieke besprekingen van diepgaanden aard, Nieuw Abessynisch telegram. Het Secretariaat-Generaal van den Vol kenbond ontving Zondag het volgende te legram van den Abessynischen minister van buitenlandsche zaken: „In antwoord op uw telegram van den 27sten Juli bevestigt de Keizerlijke Abes- synische regeering het verzoek harer ver tegenwoordigers tot vaststelling der be voegdheden van de arbitrage-commisie. De Abessynische regeering bestrijdt ooit te hebben toegestemd in een beperking der bevoegdheden der arbiters. In de Abessnynische nota van den 17den Juli, in antwoord op de Italiaansche nota van den léden Juli, werd reeds verklaard, dat het aan den Volkensbondsraad was, uitspraak te doen inzake de tegengestelde opvattingen der beide scheidsrechtergroe- pen. In antwoord op de Italiaansche nota van den 23sten Juli, waarin een beperking der opdrachten der arbiters wordt ver langd, handhaaft de keizerlijke Abessyni- sche regeering geheel en al de bewijsvoe ring van haar vertegenwoordigers, die in de beide conclusies der door haar benoem de neutrale rechtskundige adviseurs tot uitdrukking is gekomen." Dit telegram werd door den secretaris generaal van den Volkenbond dadelijk te legrafisch aan de Raadsleden overhandigd. Een Reuter bericht uit Addis Abeba meldt, dat Zondag aan den gezant van Ita lië te Addis Abeba een nota is overhan digd, waarin de ontvangst bevestigd wordt van de Italiaansche nota van 23 Juli en waarin de Ethiopische regeering verklaart, dat de onderbreking der werkzaamheden van de verzoening-commisie niet haar schuld is, en dat het aan den Volkenbond is, eventueel de verantwoordelijkheid voor deze ondefbreking vast te stellen. De nota voegt er aan toe, dat Ethiopië .er in toegestemd heeft de gebeurtenissen van Oeal-Oeal aan arbitrage te onderewer- pen. Het al dan niet Ethiopisch bezit zijn van Wal-Wal valt echter ook daaronder." Verminderde hoop op vreedzame oplossing. In politieke kringen te Londen krijgt men steeds meer den indruk, dat nadat Abessynië gisteren geweigerd heeft ac- coord te gaan met de voorgestelde hervat ting der arbitrage-onderhandelingen in zake het incident van Oeal-Oeal, een vreed zame regeling van het conflict steeds min der waarschijnlijk wordt. De Paus hoopt op een vredelievende oplossing. De Paus heeft Zondag voor het eerst het Ilaliaansch-Abessynische conflict ter sprake gebracht bij de zegening van een aantal priesters, die als aalmoezeniers het Ita liaansche leger naar Afrika zullen verge zellen. Naar de „Daily Express" meldt, heeft de Paus in aanwezigheid der vertrekkende priesters toestemming gegeven voor de hei ligverklaring van pater Justin de Jacobis, den eersten apostolischen vicaris in Abes synië, die in 1860 is overleden en zijn ge heele leven heeft gewijd aan de verbrei ding van het katholieke geloof in Abessï- nië. De Paus sprak de hoop uit, dat de aal moezeniers het heldhaftige gedrag van den pater als voorbeeld zullen nemen en dat vredelievende middelen zullen worden ge vonden, om Italië's geschil met Abessynië te regelen. Wij hebben het volle vertrouwen aldus de Paus, dat niets zal geschieden, wat niet in overeenstemming is met de gevaarlijken toestand op de Utrechtsche brug. Kan het doorgaand verkeer niet wor den omgeleid? De voorz. zegt toe, beide aangelegen heden onder de aandacht van den commis saris van politie te zullen brengen. Daarna sluiting te 11.30 uur. Wethouder R o m ij n (V.B.) antwoordt den heer Wilbrink op een in een vorige ver gadering gestelde vraag, dat inderdaad bij den Socialen Dienst iemand buiten Leiden tijdelijk is aangesteld. B. en W. zullen ech ter na de vacantie die tijdelijke aanstelling niet verlengen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6