DINSDAG 30 JULI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ernstig ongeluk op den weg Arnhem-Ede Ernstig verkeersongeval op den Haarlemmerweg BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang No. 8178 Sa Gcki6elve0oii^ciitt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Kabinetscrisis. Terwijl wij dit schrijven, is nog niets be kend over het al dan niet slagen van den heer Colijn als Kabinets-formateur. Zooals men weet, is den heer Colijn op dracht gegeven tot de vorming van een extra-parlementair Kabinet van breede sa menstelling. Een extr a-p arlementair Kabinet. Een afwijking dus van de opdraoht, gege ven aan prof. Aalberse, die moest streven naar de samenstelling van een parle mentair Kabinet van breede samenstel ling. Formeel zijn beide opdrachten zeer ver schillend. Maar materieel en feitelijk mogen we wel zeggen, dat ze denzelfden inhoud heb ben; dat aan Aalberse en aan Colijn eenzelf de opdracht is gegeven. Want wel is 't waar, dat de heer Colijn vóór de vorming van een extra-parlementair Kabinet niet behoeft te streven naar een bepaalde overeenstemming tusschen ver schillende p a r tij e n. Maar natuurlijk moet er wel een zekere basis van overeenstem ming worden gelegd tusschen de verschil lende personen, die in een extra-par lementair Kabinet zullen zitting nemen. Dat is altijd zoo. Maar dat is n u, in de huidige omstandigheden, wel bijzonder moeielijk, zoo niet onmogelijk, zonder daarin de par tijen te erkennen. De opdracht aan Colijn, om een extra parlementair Kabinet op breede basis te vormen, houdt in, dat bedoeld Kabinet iets anders moet zijn, dan het huidige, hetwelk ook extra-parlementair is. Bedoeld kan zijn de breede basis, waarop dit Kabinet staat, nog breeder te maken, doordat de SJD.A.P. zou toetreden. De bedoeling kan ook zijn, het huidige extra-parlementaire Kabinet te doen vervangen door een ander, dat over de sociaal-oeconomische vraag stukken anders oordeelt. Maar 't is klaar als de dag, dat aan de vorming van zoo'n Kabinet moet voorafgaan, onder de huidige omstandigheden, een overleg tus schen partijen al zou het te vormen Ka binet nog zoo extra-parlementair zijn! De heer Colijn heeft een moeielijke taak, in zich even moeielijk als de opdracht, aan prof. Aalberse gegeven. Door de omstan digheid wat minder moeielijk, omdat Aal berse katholiek is en Colijn niet. Als Colijn niet slaagt is dan de eenige oplossing, dat de Koningin de ontslag-aan vrage van het zittend ministerie niet aan vaard? O.i. is, zooals wij gisteren schreven, dan dit stadium nog niet bereikt. Maar la ten we nog niet over alle mogelijkheden gaan schrijven. DE KABINETSCRISIS. Mr. Goseling bij Minister Colijn. De Kabinetsformateur, dr. Colijn, heeft hedenochtend, voor den aanvang van den gewonen Ministerraad, die ditmaal om 11 uur een aanvang nam, een langdurig on derhoud gehad met mr. Goseling, voorzit ter van de Roomsch-Katholieke Staatspartij en ondervoorzitter van de Roomsch-Katho lieke Tweede Kamerfractie. Ook hedenochtend was de publieke be langstelling op het Plein weer zeer groot. Een groote menschenmenigte wachtte op den afloop der besprekingen in de hoop iets naders te vernemen. MIJNWERKERS BEDOLVEN. BEUTHEN, 30 Juli. (A.N.P.). Gisteren is op de Hainitz-mijn te Beuthen bü het aan boren van een nieuwe gang een gedeelte van het plafond naar beneden gekomen, waardoor drie mijnwerkers werden bedol ven. Een hunner kon spoedig worden be vrijd en bleek slechts lichte kwetsuren te hebben opgeloopen. De beide anderen kon den pas uren later worden geborgen en ble ken toen te zijn overleden. Auto met vijf reserve-officieren verongelukt. Twee dooden en twee zwaar gewonden. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over twaalf is op den Rijksweg Arn hemEde een ernstig ongeluk gebeurt waarbij twee dooden te betreuren zijn. Een auto, waarin vijf reserve-officieren van het garnizoen te Ede waren gezeten, die van Arnhem terugkeerden, is in de bocht voorbij de uitspanning „Planken Wambuis" tegen een boom gereden en vrij wel geheel vernield. Van de vijf inzitten den werd de bestuurder, luitenant v. Leer- sum, uit Arnhem, vrijwel op slag gedood. Ernstig gewond werden luitenant van der Vlies uit Amsterdam, luitenant Rierink uit Borne, en luitenant van der Hiele uit Oosterbeek. De vijfde inzittende, kapitein Reye uitAr nhem werd niet gekwetst. De zwaargewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Arnhem. Omtrent de toedracht van dit ernstige ongeluk vernemen wij nog het volgende: De vijf officieren, die in Ede in garni zoen lagen in verband met herhalingsoefe ningen, hadden by een garage te Ede een auto gehuurd, waarmee zij naar Arnhem zijn gereden. Toen zij des nachts terug keerden is de auto in de genoemde bocht, waar de weg nog al zanderig is geslipt met 't gevolg, dat de auto in snelle vaart tegen 'n boom botste. Even na het ongeluk kon reeds hulp worden verleend door Dr. Hey- mans uit Ede, die toevallig in zijn wagen voorbij kwam. Het voorgedeelte van den wagen der officieren was geheel inge drukt en verbrijzeld, zoodat het geen ver wondering behoeft te wekken, dat het on geval zoo ernstige gevolgen heeft gehad. Spoedig was ook de politie uit Ede ter plaatse, terwijl een andere geneesheer uit Ede en de militaire arts eveneens assisten tie verleenden. Het lijk van luitenant Van Leer sum is overgebracht naar de ziekenbarak van het garnizoen, terwijl de drie zwaargewonden per auto werden vervoerd naar het ge meentelijke ziekenhuis te Arnhem. Kapi tein Reye, die, zooals gezegd, niet gewond werd, maakte dezen droeven tocht mee. De herhalingsoefeningen, waaraan de vijf officieren deelnamen, eindigen juist vandaag. Wij vernemen nader, dat luitenant Rie rink uit Borne hedenmorgen te halfnegen in het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem is overleden. Luitenant G. J. van Leersum, de be stuurder, die op slag gedood werd, was 22 jaar oud en ongehuwd. De beide zwaar gewonde officieren lij den aan hersenschudding. Him toestand is zorgelijk. Een doode - Verscheidene gewonden Op den Haarlemmerweg bij den Uitweg te Amsterdam is vanmorgen te ruim 10 uur een buitengewoon ernstig verkeerson geval geschied, waarbij één persoon werd gedood, één levensgevaarlijk gewond, ter wijl verscheidene min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Een personenauto van het merk Hud son naderde op gemeld tijdstip uit de richting Haarlem. Uit de richting Amster dam reden achter elkaar een autobus uit Zwolle, met zeventien leden van de Chris telijke Jongelingsvereeniging „Opwaarts", alsmede een autobus uit Heerde, welke een dertiental meisjes met haar leidster vervoerd. Zij waren op weg naar Heem stede voor een bezoek aan de stichting „Meer en Bosch". Toen de eerste bus en de uit de richting Haarlem komende personenauto elkaar op enkele meters afstand waren genaderd, zwenkte laatstgenoemde auto plotseling n. links uit. Ofschoon de chauffeur van de eerste autobus uit alle macht remde, was een botsing niet meer te vermijden. Met een slag, die tot ver in den omtrek hoor baar was, reed de Hudson tegen den voor kant van de bus, waarna eerstgenoemde wagen naar de rechterzijde van den weg werd geslingerd. De bus maakte een hal ven slag om en kwam op een der zijkan ten op de trambaan van de Haarlemsche tram terecht. De bus uit Heerde, die vlak achter de eerste bus reed, kwam daarmee aan de ach terzijde in botsing en werd vrij ernstig be- In de personenauto, waarvan de voor kant geheel in elkaar was gedrukt, zaten twee personen, van wie één wiens naam nog onbekend is onmiddellijk dood was. De andere, de heer J. M. Strak van Schijn- del uit Amsterdam, is in zorgwekkenden toestand per auto van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst naar een der zie kenhuizen vervoerd. Een aantal jongens, passagiers van de eerste bus, alsook de leider en de chauf feur, kregen min of meer voornamelijk door glasscherven lichte verwondingen aan gelaat, armen en beenen. Enkelen van hen konden ter plaatse door personeel van den geneeskundigen dienst, dat spoedig met veel materiaal ter plaatse was, worden verbonden, terwijl enkele anderen naar een der ziekenhuizen werden vervoerd, waar ook zij verbonden werden. De inzittenden van de bus uit Heerde hadden geen verwondingen opgeloopen. Kort na dit ernstig ongeval was een groot aantal manschappen van het bureau Admiraal de Ruyterweg, onder leiding van inspecteur Ponne, ter plaatse, alsook en kele manschappen van de marechaussee, die de regeling van het verkeer op dezen drukken hoofdverkeersweg ter hand na men. Voor het opruimen van de ravage was ook een motorspuit en de materiaal- wagen, onder leiding van hoofdbrandmees ter Doets, uitgerukt. ONRECHTMATIGE HANDELING VAN BURGEMEESTER? Het antwoord van Minister De Wilde. Minister De Wilde heeft thans zijn ant woord op de schriftelijke vragen van mr. W. C. Wendelaar over beweerde onrecht matige handelingen van den burgemeester van Nieuwveen aan de Tweede Kamer meegedeeld. De vragen luiden als volgt: Is het waar, dat de burgemeester van Nieuwveen ruim drie jaar geleden ten be hoeve van zijn particuliere woning zich gratis, doch ten koste van de gemeenschap electriciteit wist te verschaffen door zijn lichtleiding clandestien te verbinden aan de leiding van het raadhuis en dat deze burgemeester thans door het bestuur van de door een aantal samenwerkende gemeen ten gedreven waterleidingmaatschappij is ontslagen als secretaris van dat bestuur, omdat aan het licht kwam, dat hij voor door hem naar zijn beweren gemaakte dienst reizen op door een automobiel-verhuurder te goeder trouw verstrekte blanco rekening- formulieren groote bedragen in rekening bracht en uitbetaald kreeg? Indien het antwoord op het in de eerste wat heeft de minister dan gedaan om het voortwoekeren van dezen, voor het gezag schadelijken laster te beletten? vraag gestelde ontkennend mocht luiden, Indien het gestelde in de eerste vraag bevestigend mocht worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen, welke maat regelen hij genomen heeft tegen een zóó onwaardigen drager van het hoogste gezag in een gemeente? Wat de eerste bewering betreft, verklaart minister De Wilde, dat een destijds inge steld justitioneel onderzoek de juistheid daar van niet heeft kunnen aantoonen; integen deel is gebleken, dat, al is er inderdaad in zeer geringe mate electriciteit van de ge meente gebruikt, dit te wijten is geweest aan een vergissing van den monteur, waar bij den burgemeester geen schuld treft. Het daarbij betrokken bedrag wegens verbruik te electriciteit van 1.60 is door den bur gemeester aan de gemeente vergoed. De in den gemeenteraad van 16 September 1932 ter zake door een lid ingediende motie van wantrouwen werd met 6 tegen 1 stemmen verworpen. Wat het andere geval betreft, hebben in derdaad door den heer Geesink in zijn kwa liteit van secretaris van de Stichting Drink waterleiding „De Elf Gemeenten" inge diende declaraties in Mei jL er toe geleid, dat hij ontslag heeft genomen als zoodanig. Het daarbij betrokken bedrag werd alsnog door hem gerestitueerd. Een daarop door den Commissaris der Koningin bevolen nauwkeurig onderzoek van de comptabili teit der gemeente heeft tot geen opmerking aanleiding gegeven. De minister verklaart verder, dat het niet op zijn weg ligt in het algemeen dementi's te publiceeren van beschuldigingen tegen burgemeesters. Overigens behoudt de mi nister zich voor, eventueele nadere beslis singen te nemen op het oogenblik, dat hem daartoe het meest geschikt voorkomt. ZWAREN SLAG VOOR EIEREN-EXPORT Engelsche invoer belangrijk verminderd. Naar wij vernemen, wordt deze week aan den export van eieren wederom een ge weldige slag toegebracht. De Engelsche re geering wil den import van eieren beper ken en het is niet meer mogelijk den ex port, dien we tot nu toe in 1935 hadden, te handhaven. Gedurende de maand Augustus zullen de importen van N ederlandsche eieren in En geland niet grooter mogen zijn dan in Augustus 1934. Dat wil zeggen, dat de ex port weer tot het laagste niveau wordt te ruggebracht, terwijl men juist bezig was weer het peil te bereiken voor vóór de perio de, toen Engeland den gouden standaard losliet .Dit moge blijken uit de eierimporten in Engeland van Nederland in de laatste jaren: eerste halfjaar 1930 1.742.607 stuks, eerste halfj. 1931 1.918.705 stuks, eerste halfj. 1932 804.165 stuks, eerste halfj. 1933 476.258 stuks, eerste halfj. 1935 1.772.423 stuks. Zooals de cijfers doen zien beteekent dit besluit der Engelsche regeering, dat de im port uit ons land tot ongeveer een vierde wordit teruggebracht. Dit is niet alleen een geweldige tegenslag voor de exporteurs, doch evenzeer voor de geheele Nederland- sche pluimveehouderij. Den exporteurs wordt voor de maand Augustus 1935 een uitvoermaohtiging verleend voor geen grooter aantal eieren dan in de overeen komstige maand van 1934 uitgevoerd is, waarbij de verdeeling in kippen- en een deneieren aan de exporteurs zelf wordt overgelaten. De eieren, die op Donderdag 1 Augustus in Engeland worden ingeklaard, zullen bij het Augustusquantum worden gerekend. De markten vertoonden gisteren een ze nuwachtig verloop met terugloopende prij zen. Vanzelfsprekend tracht men voor 1 Augustus nog zooveel eieren Engeland bin nen te brengen is mogelijk is. Nader verneemt het „Hbld", dat onze on derhandelingscommissie in September de besprekingen, welke het hierboven ver melde ongunstige resultaat hadden, zal hervatten. CRISIS IN NEDERLANDSCHE KOLEN- INDUSTRIE. Ongunstige gang van zaken bij Oranje- Nassau Mijnen. Het jaarverslag van de Oranje-Nassau mijnen over 1934 geeft duidelijk blijk van de depressie, welke ook in de Nederland- sche kolen-nijverehid heerscht. De drasti sche bezuinigingsmaatregelen, welke on der de huidige omstandigheden noodzake lijk zijn gingen gepaard met een aanzien lijke inkrimping van het personeel. Tengevolge van de internationale han dels en deviezenbelemmeringen wordt de buitenlandsche afzet steeds meer bemoei lijkt, terwijl anderzijds de prijsdaling nog niet tot staan is gekomen. De afzet van electrischen stroom nam eveneens sterk, af Het jaar sluit met een verlies van 476.928 (v. j. 325.190). Voor nadere bijzonderheden zie men op pagina 10. Mej. ANNIE METER. De receptie ter gelegenheid van haar 60en verjaardag. Het Kamerlid en tevens lid van den Rot- terdamschen gemeenteraad, mejuffrouw Annie Meyer, is dezer dagen zestig jaar geworden en naar aanleiding daarvan had zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelde de jarige sympathie te betuigen. In het Parkhotel waren daartoe gistermiddag zeer velen bijeen gekomen en op duidelijke wijze is daar tot uiting gekomen hoe zeer men in breeden kring het werk en de per soon van mejuffrouw Annie Meyer harte lijk waardeert. Vóór de officieele receptie is in meer in- tiemen kring achtereenvolgens het woord gevoerd door mevrouw dr. H. van Prooye Salomons en mevrouw B. van den Bergh Willing uit Wassenaar. Eerstgenoemde heeft namens het comité een geschenk on der couvert overhandigd. Mevrouw van den Bergh heeft mejuffrouw Meyer een persoonlijk geschenk gegeven. Mevrouw BUITENLAND. De hoop op een vreedzame regeling van het Abessynische conflict vermindert (2de blad). Nogmaals de Duitsche deviezen-processen (2de blad). Een groote boerenbetooging voor het ko ninklijk paleis te Kopenhagen. (2de blad). BINNENLAND. Auto-ongeluk op den Haarlemmerweg, waarbij een doode en verscheidene gewon den (1ste blad). Auto-ongeluk op den weg ArnhemEde, waarbij twee dooden en twee zwaar ge wonden. (1ste blad Nieuwe arrestaties te Oss. (3de blad). Communisten en Fascisten te Nijmegen slaags geraakt (3de blad). Verschillende doodelijke ongevallen. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Engeland wint den Daviscup. (4de blad). dr. Van Prooye heeft geschetst, hoe mejuf frouw Meyer van charitatief werk tot ar beidzaamheid op sociaal terrein is geko men en hoe dit weer heeft geleid tot haar intrede in de politiek. Steeds heeft zij zich met volle ambitie aan haar taak gewijd en velen is zij ten zegen geweest. Spreekster hoopte, dat het mejuffrouw Meyer gege ven zal mogen zijn nog vele jaren nuttig werkzaam te zijn. Mevrouw van den Bergh heeft er op gewezen, hoe zeer mejuffrouw Meyer altijd een groote steun voor vele vrouwen is geweest. Een aantal meisjes uit het Sint Teresiagesticht heeft een toe passelijk lied gezongen, 'n dans uitgevoerd en bloemen en geschenken aangeboden. Mejuffrouw Meyer heeft dank gezegd voor de haar gebrachte hulde. De receptie was zeer druk bezocht. Tot hen, die haar geluk zijn komen wenschen, behoorden o.a. minister Van Schaick, de heer P. J. Fortanier, een aantal raadslden, rector C. Mol, vrijwel alle leden van de af- deeling Rotterdam van den Katholieken Vrouwenbond en voorts vele personen uit Katholiek Rotterdam. Er waren mejuffrouw Meyer vele bloem stukken gezonden. Tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen kwamen KATHOLIEKE FILMPRODUCTIE. Opening Centraal Bureau. De persdienst van de „Stichting Gezins film", verzoekt opname van het volgende: In aansluiting op ons vorige persbericht kunnen wij thans melden, dat op 1 Augus tus a.s. het Centraal Bureau geopend zal worden gevestigd Oudwijkerlaan 14, te Utrecht. Wanneer de plechtige inwijding zal plaats hebben, zal nog nader worden be kend gemaakt. Het Centraal-Bureau zal dagelijks ge opend zijn van 103 uur, terwijl het tele fonisch bereikbaar is onder nummer 17361. ROOFOVERVAL OP DEN NACHT EXPRESS HSINKING-KOREA. Zeven passagiers gedood, 25 ontvoerd. HSINKING, 30 Juli. Twee honderd ban dieten hebben 70 km. ten Oosten van Hsin king den nacht-express van Hsinking naar Korea overvallen. Door het openbreken van de rails lieten zij den trein ontsporen, die van de berm van den spoorweg naar bene den stortte. Op de vernielde rijtuigen open den de bandieten een hevig geweervuur. Een Europeaan, vijf Japanners en een Chi nees werden gedood en vijf Japanners en drie Chineezen werden gewond. Voorts werden vijf Japanners en 20 Chineezen door de bandieten ontvoerd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1