DINSDAG 30 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 ALS ER ééN SCHAAP OVER DE BRUG IS.... Steeds meer arrestaties te Oss. De Zaterdagmiddag te Amsterdam op verzoek van de gemeente-politie te Oss ge arresteerde oud-Ossen aar, de 21-jarige Koos van Baardwijk, welke zooals reeds gemeld Zaterdagavond een bekentenis aflegde, waaruit bleek, dat hij de dader was van den in 1932 op het R.K. kerkhof te Oss gepleegde heiligsohennenden dief stal, heeft gistermiddag bekend nog aan een serie inbraken en diefstallen, voorname lijk gepleegd in het najaar van 1932, mede plichtig te zijn geweest. O.m. heeft hij bekend deel te hebben ge nomen aan een in den nacht van 16 Augus tus 1932 gepleegden diefstal in het kan toor van het tramkantoor te Oss, waar een klein bedrag aan geld werd ontvreemd; voorts aan een in den nacht van 14 op 15 October 1932 gepleegde inbraak bij den boekhandel 'der firma Heys Wolf op den Heuvel te Oss, en aan een op den avond van 31 Augustus 1932 gepleegden diefstal, ten huize van den heer Van Rossum aan de Molenstraat te Oss. Verder heeft Van B.bekend medeplichtig te zijn geweest aan tal van kleinere inbra ken. Naar aanleiding van deze bekentenissen is gisteren door de gemeente-politie te Oss gearresteerd, de 29-jarige Ulyn, wonende in Oss. Hoewel van het verhoor, dat Ulyn gistermiddag is afgenomen, nog geen bij zonderheden konden worden meegedeeld, staat thans reeds vast, dat hij een bekente nis zou hebben afgelegd van meer dan twintig diefstallen en inbraken. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. Nog een arrestatie. In verband met de bekentenissen van Ulyn, die gisteren door de gemeente-poli tie te Oss werd gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan diverse inbraken en diefstallen, vernemen wij nog, dat hij niet minder dan 35 inbraken pleegde, waar van vele kippen- of konijnendiefstallen, maar ook vele grootere inbraken. Naar aanleiding hiervan is nog gearres teerd zekere Van L. uit Oss, die bij zijn verhoor bekende Van B. en L. te hebben geassisteerd bij hun diefstallen. Ook hij is DRAMA ONDER KRANKZINNIGEN? Nederlander het slachtoffer? Te Gheel (België) heeft men heden in een weide het lijk gevonden van den Ne rf erlandsch en onderdaan Anton Jacob, die aldaar sedert veertien jaar bij particulie ren wegens gestoorde geestvermogens ver pleegd werd. Het lijk vertoonde talrijke messteken. J. die een zeer zachtmoedig karakter had, is vermoedelijk het slacht offer geworden van een anderen krank zinnige, die dan 't lijk naar de weide moet hebben gesleept, waar het heden werd ge vonden. Het parket van Turnhout is ter plaatse aangekomen voor het instellen van een onderzoek. De dader bekent. Omtrent het drama te Gheel, waarvan een Nederlander het slachtoffer is gewor den, vernemen wij nader, de gearresteerde vermoedelijke dader, zekeren J. N. even eens een zwakzinnige, een volledige be kentenis heeft afgelegd. NACHTELIJKE OVERVAL TE DIEPENVEEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de boerderij Nieuw Veldhuis te Joene een overval gepleegd. De boerderij wordt bewoond door den heer Boerstoel met zijn beide zoons. Des nachts omstreeks twaalf uur werden de bewoners wakker geschrikt door het blaffen van den hond. Men ging kijken, doch er werd niemand aangetrof fen. Eenige uren later echter trad een in dringer, die op onverklaarbare wijze was binnengekomen, het slaapvertrek van de drie mannen binnen. Hij liep regelrecht naar de bedstede toe, waarin de ongeveer 40-jarige zoon sliep en bracht dezen met een gummistok een paar slagen op het hoofd toe. De zoon sprong uit bed en greep den aanvaller vast. Door het lawaai scho ten ook de vader en de broer toe. De va der, die meende dat zijn bedde zoons voch ten, hield zijn aangevallen zoon tegen, waardoor deze gedwongen werd den on verlaat los te laten, die zoo spoedig moge lijk het hazenpad koos. Tegen den ochtend werd de politie gewaarschuwd en liet de gewande zoon zich door een dokter ver binden. Op het erf werd een gummistok gevonden en werden voetafdrukken waar genomen. Er wordt niets vermist. De poli tie en de marechaussée doen een onder zoek. STRAATROOF. Een 60-jarige vrouw te Amsterdam is Za terdagavond het slachtoffer geworden van een brutale berooving. Terwijl zij een tasch dragende in de Herbrugstraat liep, stopte naast haar een motorrijwiel, waarvan de berijder haar met een snelle greep de tasch, die een bedrag van 13 bevatte, ontrukte en er vervolgens in snelle vaart vandoor ging. Ofschoon op haar hulpgeroep van alle kan ten voorbijgangers kwamen aanschieten, was de motorrijder, van wien slechts een vaag signalement bestaat, reeds uit het gezicht verdwenen. POLITIEKE VELDSLAG TE NIJMEGEN. Communisten slaags met leden der N.S.NAJ». In verband met een door de Nat.-Socia- listische Nederlandsche Arbeiders-Partij (leider majoor Kruit) te Nijmegen bijeen geroepen landdag de derde, die daar ge houden is, is het Zondag in de stad aan de Waal tot ernstige politieke vechtpartij en gekomen. De landdag, waaraan naar schatting on geveer 2500 personen zouden deelnemen, was ditmaal belegd op een terrein bij Berg en Dal. Bij aankomst van een boot uit Duitsch- land is het in de benedenstad tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Aan den landdag was tevoren zoo goed als geen ruchtbaarheid gegeven, teneinde tegendemonstraties zooveel mogelijk te voorkomen. Het gevolg hiervan was, dat vrijwel niemand in Nijmegen iets van de komst van de naticnaal-socialisten wist. Tegen half twaalf naderde echter een groote passagiersboot, waarop zich onge veer 1000 personen bevonden, de stad. De boot was rijkelijk gepavoiseerd met Ha- kenkruisvlaggen, terwijl ook de Neder landsche vlag niet ontbrak. Het gezelschap begon bij de nadering van de stad luid keels te zingen, terwijl ook een muziek korps zich deed hooren. De nationaal-so- cialistische liederen verrieden al dadelijk, dat Nijmegen weer een bruine invasie te wachten stond en het publiek stroomde met duizenden naar de Waalkade. Daar onder bevond zich een groot aantal com munisten, die bij het meren van de boot spreekkoren vormden. Een schel gefluit en gejouw brak los, maar alles zou nog be trekkelijk goed zijn afgeloopen, indien de leiding voor voldoende transportmiddelen naar Berg en Dal had gezorgd. Dit was niet het geval; er waren slechts twee au tobussen beschikbaar, die slechts enkele tientallen personen konden vervoeren. Het eerste transport vertrok onder een oorver- doovend gejoel van de menigte, terwijl hier en daar uit het publiek met steenen gegooid werd. De bestuurders van de au tobussen, eenmaal op Berg en Dal aange komen, voelden er niets voor, het trans port op deze wijze voort te zetten. Zij slo ten de bussen af en verdwenen. Het ge volg was, dat de achtergeblevenen op de boot eindeloos lang moesten wachten, ter wijl het aantal communisten intusschen steeds aangroeide. Een ware slag losgebroken. Een groepje personen, die het wachten begon te vervelen, verliet de boot en wilde zich in de stad begeven. Zij begaven zich naar de Grootestraat, die in verband met een feestelijk gelegenheid versierd was, terwijl transparanten welkomsgroeten be vatten. Het welkom dat hier den natio- naal-socialisten bereid werd, was intus schen niet malsch! Onder luid getier en gejoel van de menigte, begaven zij zich in de straat, maar direct daarop werden zij door de communisten bedreigd, die onder het uiten van verwenschingen op hen toe- stormden. De nat.-socialisten zagen zich den terugweg afgesneden en vluchtten in een café. Maar ook daar werden zij door de communisten gevolgd, die, gewapend met klinkers, naar binnenstormden. Er ontstond een verwoede vechtpartij, waar bij de steenen door de gelagkamer vlogen en waarbij men met stoelen en tafels en andere gemakkelijk hanteerbare voorwer pen op elkaar insloeg. In het café werd een ware ruïne aangericht. Inmiddels was een sterke politiemacht ter plaatse verschenen, die onmiddellijk krachtig ingreep om de orde te herstellen. Motoragenten dreven de menigte terug in de aangrenzende straten; een af deeling po litie drong het café binnen en sloeg de daar vechtende mannen naar buiten. De natio- naal-socialisten werden naar de boot te ruggedreven en kregen opdracht dit vaar tuig niet meer te verlaten. De gemeente politie, versterkt met rijksveldwacht en marechaussee, nam toen uitgebreide maat regelen om het verdere transport ongehin derd te doen geschieden. Het grootste deel van de Waalkade en de benedenstad werd afgezet, terwijl langs den weg naar Berg en Dal sterke politieposten werden opge teld. Daarna werd het transport met een aantal autobussen, die steeds begeleid wer den door motorpolitie, hervat. Met dat al was het ongeveer drie uur, eer de landdag in Berg Dal een aanvang kon nemen. De politie, die gedurende het verloop van den landdag steeds in sterke afdeelin- gen het terrein bewaakt had en nauwlet tend had toegezien, dat geen politieke te genstanders zich toegang verschaften, had ook bij den afmarsch maatregelen geno men om incidenten te voorkomen. In verband met de relletjes van 's mor gens is een communist gearresteerd, die zich heeft schuldig gemaakt aan aanspo ring tot geweldpleging en zelf ook tot handtastelijkheden was overgegaan. „Hndbl." VECHTPARTIJ IN EEN CABARET IN DE JORDAAN. Het was gisteravond in de Tuinstraat en in de verschillende omliggende straten tamelij-k rumoerig, zoodat de politie moest optreden en van den gummistok gebruik maken. Vooral zekere K. V. maakt het de politie lastig en uitte verschillende bedrei gingen. Het zou echter nog tot ernstiger botsingen komen en wel in het Jordaan- cabaret van T. K. in de Tuinstraat. Hier zat genoemde V. te ongeveer half twaalf met eenige vrienden. Er bestond tusscben V. en de familie P. H. een veete, en het bleek, dat laatstgenoemden besloten hadden deze kwestie gisteravond eens grondig uit te vechten. De politie was den geheelen avond in de nabijheid van het café geweest, doch te ongeveer half twaalf was het cabaret zonder bewaking. De agent was eenige tientallen meters verder geloo- pen. Blijkbaar had men op den uitkijk ge staan en „spionnen" hadden de familie H. die zich „verdekt had opgesteld" in een naburig café, er van op de hoogte gebracht, dat de kust veilig was. Een stormaanval werd gewaagd en in een minimum van tijd was het café, waarin V. zich bevond, in een slagveld herschapen. Er werd met stoe len en tafels gesmeten en ook het mes kwam er bij te pas. Doch ook de politie was spoedig aanwezig. Met zes man sterk werd begonnen, orde in den chaos te schep pen. Ook een overvalwagen was uitgerukt. P. H. en K. V. zijn beiden tamelijk ernstig gewond. H. is na verbonden te zijn, gear resteerd, K. V, is in een der ziekenhuizen opgenomen. Van den inventaris van het café is niet veel overgebleven. Vrijwel alles is kort en klein geslagen. EEN GENEZEN PSYCHOPAATH. Hij zou 250.000 in een handelsonderneming inbrengen Eenigen tijd geleden is uit een inrichting voor zwakzinnigen te Noordwijker- hout een man ontslagen, van wien men meende, dat hij wel weer in het maatschap pelijk verkeer kon worden opgenomen. De man echter bleek van zijn psychopathische neigingen niet genezen. In een der groote dagbladen te Amster dam plaatste hij een advertentie waarin stond, dat iemand de beschikking had over 'n bedrag groot 250.000. Dit bedrag wilde de steller van de advertentie steken in een handelsonderneming, natuurlijk goed ren- deerend, om hiervan rente te, trekken. Op deze advertentie kwamen brieven binnen o.m. van een zakenman, in de bin nenstad gevestigd. Onderhandelingen wer den met den steller van de advertentie aan geknoopt en verschillende besprekingen werden gehouden. Het gevolg hiervan was, dat een contract tusscben beiden door mid del van een advocaat werd opgemaakt. Hiervoor werd een bedrag van 70 door den zakenman betaald. Men kwam over een, dat de nieuwe compagnon onder-direc teur in de zaak zou worden. De man met de 250.000 kwam echter niet met geld op dagen en zijn compagnon vroeg hem her haaldelijk om nu maar vast een ton in de zaak te steken. Er volgden echter steeds nieuwe uitvluchten en verhalen, o.m. van nieuwe huizen, die hij bezat in Den Haag en Rotterdam, waarvoor hij op het oogen- blik zeer veel geld noodig had, zoodat hij onmogelijk in dit tijdsbestek zooveel geld kon losmaken. De zakenman kreeg nu achterdocht en liet opnieuw, doch nu een veel nauwkeuri ger onderzoek instellen, waarbij ook de po litie van het bureau Singel gemoeid werd. Het onderzoek maakte uit, dat de man een psychopaath was en over geen cent be schikte. Er kwam nog meer aan het licht. Het heerschap had verschillende winkeliers opgelicht o.m. voor nieuwe Postuums. Zoo had hij zich een nieuw gebit aangeschaft, was lid geworden van een dure tennisclub en had zich op kosten van een winkelier in sportartikelen dure rackets aangeschaft. In één woord hij had eenige weken als grand seigneur op kosten van anderen geleefd. De politie vertelde hij, dat als hij derge lijke neigingen tot groot doen in zich voel de opkomen, hij zich niet meer kon bedwin gen en dan koopziek werd. De politie heeft onderhandelingen met het gesticht gevoerd met het gevolg, dat de man j.L Zaterdag weer is ópgenomen. De zakenman is zijn veelbelovend en compagnon weer spoedi g kwijt en he§ft nog een behoorlijken scha depost gehad bovendien. v yrOORBF.DIENDE AANGEHOUDEN. Knoeierijen met de postzegels. Wegens verduistering van een reeks be dragen, die in den loop van anderhalf jaar zijn opgeloopen tot ongeveer 1700. heeft de politie van het bureau Singel te Amsterdam een 21-jarigen kantoorbedien de aangehouden. Den jongeman, die in be trekking is geweest bij een metaalhandel aan den Groenburgwal, was o.m. het be heer van de postzegelkas opgedragen. Door hoogere bedragen op te geven dan waar voor hij postzegels noodig had, wist hij zich telkenmale geld van zijn patroon toe te eigenen, totdat een accountantsonderzoek de knoeierijen aan het licht bracht. De ge arresteerde zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. IN VRIJHEID GESTELD. Wegens plaatsgebrek. De gewezen bestuurder van de Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf J. C. te Kerkrade, die Zaterdag ter beschikking van de Justitie te Maastricht werd gesteld, wegens verduistering, c.q. valschheid in geschrifte, ten bedrage van eenige honder den guldens ten nadeele van de werkloo- zenkas is, na verhoor door den rechter commissaris in vrijheid gesteld, wegens plaatsgebrek in het Huis van Bewaring. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het Diploma Leerares Kinderverzor ging en opvoeding onze plaatsgenoote Mej. L .Seel. Onrechtmatig steuntrekken. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen een werklooze, wegens onrechtmatig steun trekken. De man, wiens vrouw bloembol len pelde, had te weinig verdienste opge geven. Hoewel getracht was op slinksche wijze ontdekking onmogelijk te maken, kwam het bedrog toch uit. In 't vervolg zal tegen het onrechtmatig in/nen van steun gelden zeer streng worden opgetreden. Opbrengst collecte. De muzikale rond gang der Hill. Harmonie en de R. K. Mu- ziekver. „Crescendo" heeft opgebracht 147.67 1/2. KATWIJK AAN ZEE. Koninginnefeest. Tot de gebeurtenis sen op het a.s. Koninginnefeest zal ook be- hooren de landing van den Prins van Oranje. Voor dit grootsche gebeuren bracht de commandant van het 6de Reg. Veld-Artillerie te Leiden, die hiervoor ook volle medewerking heeft toegezegd, een bezoek aan Katwijk om met het bestuur der Oranjevereeniging een en ander te be spreken. Er werd b.v. vastgesteld, dat de kanonnen, welke saluutschoten zullen afvu ren, van de Boulevard, voor de Voorstraat zullen worden opgesteld. De Reederijver- eeniging zal een eerepoort oprichten aan de Voorstraat bij „De Zwaan", een eerepoort samengesteld uit visscherijbenoodigdheden. LISSE. Personalia. Voor het examen Duitsch L.O. is geslaagd de heer J. Lucas. NOORDWIJ KERHOUT. Jongetje verdronken. Alhier werd sedert gasteren voormiddag vermist het 8-jarig jongetje Klaas Bakker, wiens vader met een woonschuit in de Leid- sche Vaart ligt. Toen gisteravond het knaap je nog niet thuis gekomen was, werd de ge meentepolitie gewaarschuwd, die, na eeni gen tijd gedregd te hebben, het lijkje van den jongen ophaalde op de plaats waar de schuit met welke hij in den loop van den voormiddag was medegevaren, gelegen had. Het ventje is vermoedelijk over boord ge slagen, zonder dat de schipper het gemerkt had. Opbrengst collecte. De collectie voor Herwonnen Levenskracht heeft 142.49 opgebracht. Concert. Hedenavond wondt een con cert gegeven te half 9 in de gemeentelijke muziektent op het Julianaplein, ter gele genheid van het feit, dat de Harmonie „St. Jeanne d'Arc" op het concours te Zoeter- woude een wisselbeker heeft behaald. NOORD WIJK. HET UITBREIDINGSPLAN. Schadevergoeding als schade geleden worat. Burgemeester en Wethouders stellen na breedvoerige overweging en bespreking van de meer dan 50 ingekomen bezwaarschrif ten tegen het uitibreidingsplna voor het uit breidingsplan der gemeente definitief vast te stellen. TeVens wordt aan den Raad voorgesteld in principe te besluiten tot het vaststellen van een schadeloosstellings-verordening voor schade, die uit het uitbreidingsplan voor de ingezetenen voortvloeit. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Woensdag 31 Juli des avonds te 8 uur. Agenda: 1. Mededeelingen; 2. Ingekomen stukken; 3. Vaststelling notulen; 4. Voor stel tot toekenning van weezengeld; 5. Aan vraag art. 72 L.O.-wet van de School met den Bijbel; 6. Voorstel tot het geven van straatnamen; 7. Voorstel tot het verbeteren van de Wilhelminastraat, van Limburg Stirumstraat (gedeeltelijk), Douzastraat en Abraham van Rooijenstraat; 8. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting 1935; 9. Reclame tegen aanslag vergunningsrecht verkoop sterken drank over 1935/36; 10. Voorstel tot verbouwing van de garage voor de brandspuit, met bijkomende wer ken; 11. Onderzoek geloofsbrieven; 12. Vaststelling uitbreidingsplan met bijbe'hoo- rende verordeningen. Straatnamen. Burgemeester en Wet houders stellen den Raad voor de volgende straten de daarachter vermelde namen te geven: 1. de straat van de Stijntjesduinstraat naar de Queries van Uffordstraat: Zout manstraat. 2. De straat van de de Ruyterstraat naar de Quarles van Uffordstraat: Golfweg. 3. De straat van de Schoolstraat naar den Golfweg: Schafferstraat. 4. De straat van den Noord Boulevard naar den Golfweg: Jan van Henegouwen- straat. Straatverbetering. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor de volgende credieten te verleenen: f 1200 voor het veifoeteren van de van Limburg Stirumstraat van Kerkstraat tot Linden- plein, 6420 voor het verbeteren van de Wilhelminatsraat, 3950 voor het verbete ren van de Douzastraat, 3550 voor het verbeteren van de Abraham van Royen- straat. WASSENAAR. K. J. M. V.-voetbaltournooi. Onder groote belangstelling en bij schit terend weer vond Zondagavond een K. J. M. V.-voetbaltournooi plaats, georgani seerd door de „St. Christofoor" te Wasse naar. Op de sportvelden van Blauw-Zwart en G. B. W. werd om half zeven aangevan gen, nadat de weleerw. heer kap. Thijssen, moderator der K. J. M. V. te Wassenaar de bal aan 't rollen had gebracht. De loting bracht Wassenaar tegen Den Haag en Heemstede contra de Jaseph-Ge- zellen van Wassenaar. Vooral de eerste ontmoeting droeg een enthousiast karakter, daar Den Haag een groote schare supporters op de been had gebracht, die natuurlijk niet verzuimden hun elftal geweldig aan te moedigen. Maar niettemin werd Den Haag „uit de cup" gewipt. Met 41 werden ze opgepeuzeld. Op het andere veld speelde zich intus schen een hoog op peil staande strijd af. Al spoedig bleek, dat de Heemstedena ren met „kanonnen" gekomen waren. Dus stonden onze Joseph-Gezellen voor een zeer moeilijke taak. Eveneens met 41 gingen ze ten onder. Tijdens de pauze werd een pakket met verfrisschingen aan de deelnemers aange boden. Een attentie, die zeer door de gasten op prijs werd gesteld. Het Rad van Avontuur had gedraaid en nu ging de „K. J. M. V. cup-final" tusschen Wassenaar en Heemstede draaien. Er was een zeer gezellige stemming. Deze stemming werd nog verhoogd, toen de „band" van de Haagsche K. J. M. V. op de tribune de wedstrijd met hun vroolijke liedjes ging opluisteren. Natuurlijk werd ook uit volle borst het K. J. M. V.-lied gezongen. Het was reeds half negen, toen scheids rechter J. van Liempt, de beide elftallen het veld inblies. Het was een zeer spannende wedstrijd met pech aan de Wassenaarsche zijde, want van Roode de bekende H. B. C.'er was op schot en het uitstekend keepen van Smit bracht de „St. Christofoor"-aanvallers dikwijls tot wanhoop. Slechts eenmaal kon den ze hem passeer en, terwijl van Roode cjS. vijfmaal in het net kogelde. Dus ver huisde de beker naar Heemstede en de 2e prijs, een medaille, bleef in het bezit van Wassenaar. Kapelaan Thijssen reikte met een geestig speech je beker en medaille aan de aanvoer ders uit. Het was een schitterend geslaagde avond: de organisatie klopte als een bus, in een woord een mooie, goed geslaagde propa- ganda-avond voor de Wassenaarsche K. J. M. V.! INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: I1 gesloten voor alle ver keer in beide richtingen HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI. 139. Gelukkig was het vasteland van Nagasaki vlak bij, 't was daar allemaal zacht zand, zoodat ze zich toen ze op den grond kwamen, niet bezeerden. Tot him groote verba zing zagen ze de staart van het monster naast zich liggen, 't Lichaam en de kop verdwenen onder water. „Nu of nooit, Drein", riep Piet Prikkel. We moeten gauw wat zout op zijn staart zien te leggen." 140. Piet Prikkel wist met zekerheid te vertellen dat in de zee zout voorkwam. Ze gingen met zijn tweeën kijken of er zout te ontdekken viel. „Waar blijf je nu met je zout", riep Drein Drentel uit. Piet zei, dat hij er niets van be greep, daar hij zeker meende te weten dat er zout in zee water zat.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10