MAANDAG 29 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 VOETBAL R. K, LEIDSCH ELFTAL—TEYLINGEN 2—7. Op het R. K. Sportpark „Haagweg" speel de gisteren een elftal der Leidsche R. K. Vereenigingen tegen het Kampioenselftal van Teylingen. Scheidsrechter was de heer P. Speel. Om 3.10 trapt de Leiden-combinatie af en telt 2 invallers. De eerste goede aanval komt van Teylingen doch gaat achter. De tweede aanval heeft succes en na enkele minuten spelen leidt Teylingen (0—1). Het spel gaat dan op en neer en Teylingen verdedigt stug. Leidens rechtsbuiten schiet een goede kans naast, terwijl een volgende aanval op buitenspel strandt. Bij de aanvallen welke van Leiden nu volgen blijkt alras, dat de spelers niet ge wend zijn samen te spelen waardoor diver se aanvallen dan ook mislukken, terwijl de meeste aanvallen van Teylingen met succes worden bekroond door het goede combina tie-systeem. Toch schieten de Teylingen- mannen diverse malen naast en over. Een schot op het Leiden-doel wordt dan keu rig weggewerkt en weer een goede kans voor L. gaat wegens buitenspel verloren. Wanneer dan de L.-achterhoede mist volgt een goed schot en de stand is 02. Weer gaat voor L. een goede kans ver loren door slecht schieten en nog een door buitenspel. Leiden sjouwt, doch met te weinig samenhang. Volgen eenige Teylingen-aanvallen welke op buitenspel stranden en een Leiden-aan- val welke door hoog overschieten geen doel treft. Een hard schot van Teylingen in den linkerbovenhoek 03. Het spel blijft dan eenigen tijd op het middenveld ,de achterhoeden en halflinies zijn goed, de voorhoede van Teylingen veel beter dan de Leidsche. Het spelpeil staat niet hoog. Een corner van Teylingen levert niets op. Dan scoort Leiden bij een aanval, de goal is echter in zuiver buitenspel-positie gemaakt, hetgeen den scheidsrechter ont gaat (13). Dan verruwt het Teylingenspel, terwijl tevens een Teylingenman het beter weet dan de scheidsrechter en deze daarom zeer onbehoorlijk aanblaft. Dergelijke inciden ten strekken de Teylingers niet tot eer en komen in een vriendschappelijken wedstrijd zeer zeker niet te pas. Hierna ontkomt het Teylingendoel eenige malen op een gelukkige wijze aan door boring en redt Leidens keeper goed. Een goede kans wordt dan door Leidens rechts buiten om hals gebracht, maar toch wordt het combinatiespel der voorhoede wat beter. Met een tam schot -maakt Teylingen er vervolgen 14 van. Nadat de scheidsrechter dan de fout be gaat een juiste beslissing te herroepen scoort Teylingen nogmaals (15) en ver volgens gedraagt Teylingen zich weer on sportief. Na de thee blijken de T.-gemoederen ge kalmeerd. Leiden treed beter op en aan weerszijden moeten diverse corners wor den genomen. Eenige aanvallen over en weer en Teylingen scoort (16). Weer eenige Leiden-aanvallen en dan redt de Leidsche keeper met een goede dosis geluk, een corner volgt en dan nog een. Een goede aanval van Leiden brengt weder geen succes. Van een slootbal profi- teeren de spelers en nemens eens extra rust. Nogeens doelpunt Teylingen (17). De Leidenspelers doen hun best, doch een wed strijd spelen zonder voorafgaande gezamen lijke training, dat gaat niet en zeker niet tegen een elftal als Teylingen. Bij een goede kans schiet Leiden weer eens over. De volgende aanval geeft een scrimmage voor het Teylingen-doel en levert een goal op (27). Na een corner op het Teylingen-doel en eenige onbeduidende aanvallen komt het einde. De Leidsche combinatie verloor verdient, de algemeene indruk van het elftal was on voldoende, doch het komt ons voor, dat de Leidsche clubs betere spelers in het veld kunnen brengen en wy bevelen de bestu ren een voorafgaande training en oefen wedstrijd aan. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Foreholte". De uitslagen der gespeelde wedstrijden van gisteren vielen nogal gunstig uit. Thuis wonnen Foreholte a-Jun. van N.V.C.a-Jun. met 52. Foreholte Hl eveneens van N.V.C. in zy 't op 't kantje af 10. De reserven leden in Noord wij kerhout een gevoelige 40 nederlaag. N.V.C. II be hield dus de traditie om thuis te winnen. Foreholte I op bezoek bij Vogelenzang I bracht het tot een gelijk spel. We maken nu reeds bekend dat V.O.G.E.L. uit Nootdorp as. Zondag met 3 elftallen, t.w. Ie, 2e en a-Jun. hier voetbal wedstrijden komt spelen tegen resp. Fore holte I, n en a-Jun. Hierop volgen 15 Sept. a.s. de return-wedstrijden te Nootdorp. De vereeniging welke de meeste punten behaalt ontvangt een beker. R.-K. Sportver. „Adolf Kolping". De junioren wisten zoowaar een 43- overwinning te behalen op Kolping Boys. Heel leuk was de wedstrijd van de Lange- raarsche veteranen tegen die van Nieuw- veen onder leiding van H. van Lammeren. De uitslag deed denken aan een korfbal uitslag, n.l. 123 in het voordeel van Lan- geraar. De oude garde verstaat wel de kunst om doelpunten te scoren waaraan menig jongere een voorbeeld kan nemen. Het eerste elftal moest naar Roelof- arendsveen, doch zij lieten DOS 3 tever geefs wachten. R. K. Sportver. „Nicolaas Boys". In Nieuwveen lag het veld „braak" De senioren hadden allen vacantie. N. B. b. trok naar P. S. V. a en won met 24. De veteranen speelden in Langeraar. Beide ploegen waren zéér productief. Met 128 wonnen de Adolf Kolping-mannen. R.-K. Sportver. „O. D. I." J.l. Zaterdagavond had ODI I DES I op bezoek voor een vriendschappelijken wed strijd. Er stond echter te veel wind voor een mooi spel. Na den aftrap werd van beide zijde wel goed aangepakt, maar 't was toch nog niet spannend en van ODI niet, zooals we dit de laatste keeren gewoon waren. ODI en DES waren blijkbaar te gen elkaar opgewassen en 't duurde ge- ruimen tijd voordat DES door een prachtig schot de leiding nam. Door een onacht zaamheid van ODI's keeper maakte DES 't tweede doelpunt. Nu begon ODI echter waker te worden en weldra scoorde ODI zoodat de stand voor DES 21 werd, waar mee de rust intrad. Na rust leek 't wel of de fut bij DES er uit was, want ODI maak te achtereenvolgens vier doelpunten, en toen de scheidsrechter 't einde blies, had ODI gewonnen met 52. Zondag speelde DOS TV op t ODI-ter- rein tegen ODI II. Evenals Zaterdag was er veel wind. 10 minuten na' t begin nam D.O.S., dat 't sterkste was, de leiding met 10 en vergrootte spoedig dezen voor sprong tot 20. Voor rust gelukte 't echter aan ODI den stand op 21 voor ODI te brengen. DOS scoorde echter nog eens en de rust trad in met 31 voor DOS. Na rust was DOS voortdurend in de meerderheid en won den strijd met 62. Hierna had een match plaats tusschen de veteranen en de winkelbedienden. Dit was een interessante wedstrijd, niet zoo zeer wat 't spel en capaciteiten der spelers betrof, maar van de komische zijde bezien. Er werd hard gewerkt, ja men werkte zich en niet weinig 't onderst boven. Er werd dan ook hartelijk gelachen. De rust trad in met 00. Na rust kre gen de veteranen een voorsprong van 20, doch de fut raakte op en de winkelbedien den wonnen met 52. R.-K. V. V. „Van Nispen". Zondag speelde het eerste en het tweede voor de nederlaagwedstrijden tegen Con cordia 1 en 2. Te 2 uur komen de beide resrve-elftallen in het veld. Onder leiding van scheidsrechter Klinkenberg wordt be gonnen. Beide ploegen zitten er goed op. „Van Nispen" scoort het eerst door haar rechts half. Spoedig volgt een 2e goal door de rechtsbuiten. Concordia laat het er niet bij zitten en komt geweldig opzetten. Hieruit komen 2 goals. Beide ploegen scoren elk nog eenmaal, zoodat de rust met gelijken stand aanvangt. Na de rust is het spel aanvankelijk laksch. Hieraan komt echter een einde als Concordia op goedkoope wyze de leiding neemt. Van Nispen weet zich te herstellen en voert de stand op tot 64, waarmee het eindsignaal klinkt. Scheidsrechter Klin kenberg leidde goed. Om circa 3 uur komen de beide eerste elftallen binnen de lijnen. Onder leiding van scheidsrechter Nederstigt wordt afge trapt De partijen wegen prachtig tegen el kaar op en aanvankelijk zijn beide verde digingen het sterkst. Concordia neemt ge makkelijk de leiding als de rechtsback de bal terugspeelt en de keeper hem niet goed begrijpt, 01. Tot de rust mooie aan vallen. Echter weten geen van beide par tijen te doelpunten. Na de rust valt het op, dat de „Van Nis- pen"-linksbuiten prachtig de bal opbrengt, maar herhaaldelijk naast of overschiet. Uit een dezer aanvallen weet de linksbinnen te doelpunten 11. Concordia beantwoordt dit met een paar snelle aanvallen, waar mede zij de leiding hernamen 12. „Van Nispen" zit in dien tijd ook niet stil en zet schitterend aanvallen op. Het schieten is echter allertreurigst. Toch weet „Van Nispen" gelijk te maken als bij een aan val de bal in doel wordt gewerkt 22. „Van Nispen" heeft nu het beste van het spel een weet nogmaals te scoren 32. Te gen het einde weet de linksbinnen door sterk individueel spel met een keihard schot te scoren 42. Vermelding verdient nog, dat „van Nispen" een invaller telde voor de rechtsbinnen, hetgeen geen ver betering was. Scheidsrechter Nederstigt leidde goed. Concordia 3. Deze gastheeren waren te elfder ure verhinderd tegen „Van Nispen" 3 uit te komen. De junioren speelden tegen B. S. M. jun. en wisten hun collega's te kloppen met 42. Zij brachten een medaille mee naar de Zilk. R.-K. Sportver. „A. V. V." Onder begunstiging van prachtig voetbal- weer werden Zondag de A.V.V.-nederlaag- wedstrijden voortgezet. Om pl.m. 1.15 uur speelde A. V. V. 2 te gen Oliveo 2 uit Pijnacker. Er ontwikkelde zich direct een gelijk opgaande strijd en om beurten werden de keepers aan het werk gezet, doch dezen geven voorloopig niet thuis. Langzamerhand komt A.V.V. er iets beter in en uit een mooien aanval gaf de linksbinnen van A.V.V. zijn club de leiding. Oliveo pakt dan flink aan en er worden en serie aanvallen opgezet, waaruit ten slotte een penalty ontstaat, welke ech ter door den A. V. V.-keeper wordt wegge werkt. Het blijkt echter slechts uitstel van executie, want bij een nieuwen aanval ma ken zy mooie wijze gelijk. Met dezen stand komt de rust. Na de rust speelt Oliveo veel beter en vrij spoedig hadden zij den stand op 31 gebracht. A. V. V. pakt dan flink aan, doch door slecht plaatsen en schieten gaan mooie kansen verloren. Eindelijk krijgt de linkshalf den bal te pakken en met een mooi schot wordt den stand op 32 ge bracht. Na eenige wederzijdsche aanval len kondigde de scheidsrechter het einde aan en had A. V. V. 2 haar le nederlaag te pakken. A.V.V.a speelde om 12 uur tegen Aeolus a uit Rotterdam en zij wisten opnieuw met 33 een gelijk spel te behalen. A.V.V. b verloor met 43 op de V. V. L.-nederlaagwedstrijden van V.V.L. b. R. K. Spontver. „K.R.V." KRV heeft gisteren velen een buitenge woon aangenamen middag bezorgd. Er was een wedstrijd georganiseerd van juniores tegen veteranen en het waren de laatsten, die vooral voor het aangename, soms ko mische zorgden. De leeftijd van die vetera nen liep van ongeveer 35 tot 60 jaar. Maar het mag gezegd, dat diezelfde „ouwe men- schen" zooals ze soms betiteld werden, zich kranig hielden. Eerlijkheidshalve moet ge zegd, dat de juniores ook beleefdheidshalve wel eens clementie gebruikten. Maar het „inmaken" wat verwacht was had niet plaats. Het was evenwel toch wel eens ver makelijk en de vele aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. Met schande hebben de „oudjes" niet verloren. De eind stand was 53 voor de juniores. Velen wenschen nog eens een herhaling te zien van zoo'n wedstrijd. De opstelling van de veteranen was: C. Braun linksbuiten, J. v. Schie linksbinnen, Hub. v. Paridon rechts binnen, G. Ouwerling rechtsbuiten, F. v. d. Valk middenvoor. A. Oudshoorn linkshalf, M. v. d. Berg spil, M. Alkemade rechtshalf. Jac. Rietveld linksback, II. J. Fennes rechtsback, A. Verhart keeper. Tot volgen- demaal, was de wensch van het publiek. DonkAlph. Boys I 35. Het eerste elftal der Boys nam gisteren deel aan de nederlaagwedstrijden, georga niseerd door R.K.S.V. „Donk" ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan dezer ver eeniging. Met rust wist Donk zich een 21 voorsprong te verschaffen. Na de rust had den de AB het beste van het spel in han den. De Boys speelden een keurig open spel en wisten achtereenvolgens niet min der dan 4 maal te doelpunten. Het einde kwam met een 53 overwinning voor de Boys, waardoor zij den 3en prijs behaalde. De spelers ontvingen bovendien als herin nering een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde Goudsche pijp. LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER jengelandVereenigde Staten 20 Men mag, gezien de resultaten van den eersten dag, als zeker aannemen, dat En geland ook dit jaar in het bezit zal blijven van den Davisbeker. Zoowel Austin als Perry wonnen op den eersten dag van de Challengeround hun wedstrijd resp. tegen Allison en Budge, zoodat Engeland de leiding heeft met 20. De resultaten waren: Austin (E.) sloeg Allison (VB.) met 6—2, 2—6, 4—6, 6—3, 7—5. Perry (E.) sloeg Budge (V.S.) 6—0, 6—8, 6—3, 6—4. De ontmoeting tusschen Austin en Alli son was bijzonder spannend. In den vijf den set stond Allison met 31 voor, ter wijl hij bovendien een matchpoint miste door een gemakeklijke kans in het net te slaan. Om het centrecourt waren 14.000 toeschouwers gezeten. Heden vindt het dubbelspel plaats. DE PROFESSIONALS TE NOORD WIJK Zaterdag zijn te Noord wijk de wedstrij den voor professionals aangevangen, waar van de uitslagen luidden: Ramillon (Frankrijk), sloeg Hermes (Nederland) 6 4, 64, 63; Vines (Amerika) sloeg Waasdorp (Nederland) 57, 64, 64, 7 5; Plaa en Ramillon (Frankrijk) sloe gen Vines eri J. Goedraad (AmerikaNe derland) 7—5, 6—4, 6—4. FRANKRIJK—NEDERLAND PROFS De profswedstrijden werden gisteren voortgezet. Frankrijk won de ontmoeting met 32 van Nederland. De resultaten waren Vines (V.S.) sloeg Plaa (Frankrijk) 46, 62, 64, 64, Ramillon (Frank rijk) sloeg Waasdorp (Nederland) 62, 63, 63. Hemmes en Vines (Nederland- Amerika) sloegen Plaa en Ramillon (Frankrijk) met 36, 61, 75, 62. Naar men weet speelde Vines als gast in het Nederlandsche team mede. WANDELSPORT Wandelsportvereeniging „E.M.M." Deze vereeniginig houdt voortaan eiken Dinsdagavond haar trainingsmarschen over 1012 K.M. De start zal plaats vinden van af de Schrijversbrug bij den Zijlsingel pre cies 8 uur. Ook niet-leden kunnen er aan deelnemen. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Giezen lid van E.M.M. heeft deelgenomen aan de Vierdaagsche en deze met succes heeft volbracht. POSTDUIVEN „De Snelvlieger" (Leiden). Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Kathelijne Waver, afstand 118 K.M. De duiven zijn door slecht weer eerst te 10.45 uur gelost en helbben een zware vlucht ge had. De uitslag is als volgt: L. v. d. Nieuwen- dijk le, 10e, lie; A. P. v. d. Voort 2e. 3e, 4e, 6e, 7e, 9e en 12e; C. v. d. Mark 5e; H. v. d. Liest 8e. Eerst geconstateerde duif 1.39.17. Laatst gecontsateerde duif 3.36.41. „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht vanaf St. K. Waver. In con cours 138 duiven, welke om 10 uur 45 in' vrijheid gesteld werden en hun hokken be reikten als volgt: J. Vernes 1, 14, 17, 18, 21. H. Martens 2, 3, 11, 35, 38, 42. C. v. Ofwe- gen 4, 5, 36, 41, J. de Jager 6, 7, 10, 13, 28, 29, A. J. Lagerweij 8, 15, 20, 32. J.van Ca- pel 9, G. de Hatrog 12, 46, B. van Egmond 16, 31, 37, 40, 43, 44. G. Stapper 19, 23, 26, 27, 34, 39. J. Rooda 22, 25, 30, 33. W. v. Eijk 24, 45. Eerste duif 1 uur 8 min. 47 sec, laatste 6 uur 10 min. BUITENLANDSCHE BERICHTEN KRUITFABRIEK ONTPLOFT IN DE NABIJHEID VAN MILAAN. Waarschijnlijk 55 dooden. In een kruitfabriek in Varese bij Milaan heeft zich Zaterdag een hevige ontploffing voorgedaan, die aan tientallen arbeiders het leven heeft gekost. Omtrent de oorzaak van de explosie is nog niets bekend, aangezien krachtige af zettingsmaatregelen genomen zijn en een direct contact met de verantwoordelijke instanties nog niet mogelijk is geweest. De bevolking van Varese, dat in de nabij heid ligt van Milaan bevindt zich in groote opwinding. Nader wordt bekend, dat het aantal doo den tengevolge van het ontploffingsongeluk in Vareso omstreeks 55 bedraagt. Verschei dene jonge meisjes hebben het leven ver loren. De lijken, die tot dusverre konden worden geborgen zijn tot onherkenbaar wordens verbrand. De fabriek staat in brand. REGEN EN OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIë. Veertigtal personen verdronken. In de streek van Kathiawar, gelegen in de provincie Bombay, heeft de zware regen val overstroomingen ten gevolge gehad. Een veertigtal personen zijn hierbij ver dronken. AUTOBUS DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN. 15 dooden, 17 gewonden. Uit Matanzas (Cuba) wordt gemeld: Een autobus is Zaterdag in de nabijheid der stad gegrepen door een goederentrein. De autobus was geheel bezet met personen, die de nationale regatta te Varadero wil den meemaken. Vijftien der inzittenden werden gedood, zeventien gewond, waar van verscheidene ernstig. WONDERBARE GENEZINGEN TE LOURDES. De K.WP. meldt: Te Lourdes is een Fransche religieuse, die drie wonden in haar lichaam had tengevol ge van tuberculeuse peritonitis, plotseling genezen, na onderdompeling in het bad. De genezing was zoo plotseling en totaal, dat het Medisch Bureau te Lourdes, waar het geval onmiddellijk door tal van geneeshee- ren werd onderzocht, verklaard heeft, dat deze genezing als een wonderbare gebeur tenis van den eersten rang beschouwd moest worden. Zuster Margaretha, wonende te Jardon Rue Edouard 23, was naar Lourdes gekomen met een bedevaart uit Versailles en 3000 pelgrims. Toen zij te Lourdes kwam, had ze drie wonden, twee in haar hals en een in haar zij, de wonden waren veroorzaakt door tu berculeuse peritonitis. Twee jaar geleden was ze ook in Lour des geweest. Sedert Januari van dit jaar was zij niet meer in staat om vaste spijzen te nuttigen. Toen de zuster uit het bad kwam, waren de wonden in haar als niet alleen ver droogd, maar ook de huid, die over de wonde-plekken was getrokken, was heel plooibaar, 's Anderen daags werd de zuster weer ondergedompeld in de piscine en na dien was ook de wonde in haar zijde totaal genezen. Het medisch onderzoek nam ver schillende uren in beslag. Toen de zuster het Bureau verlaten had, heeft ze weer voor het eerst vaste spijzen genuttigd. De geneesheeren kunnen voor deze totale plotselinge genezing geen natuurlijke ver klaring geven. Blinde genezen. De Schotsche pelgrim mr. Patrick Gal lach er was sedert veertien jaar blind ten gevolge van een val van een steiger. Te Lourdes genezen, vertelde de gelukkige man aan een journalist het wonderbaarlijk gebeuren dat hem was overkomen. „Dinsdag werd ik door een dame voor de tweede maal naar het bad gebracht. Ik vroeg haar, of de weg wit was. Zij zeide, dat het de zon was, die door de bladeren der boomen scheen. Toen vroeg ik, of zij een wit kleed droeg. Zij zeide, dat zy een wit schort droeg en vroeg toen: „Kun je zien, Paddy?" En ik vertelde haar toen, dat ik licht en schaduw kon onderscheiden. Toen wij aan de rivier tegenover de Grot kwamen, zag ik een verblindend licht; het was de zon, die in 't water scheen. lederen keer, dat ik naar het bad ging, werd het beter". 's Avonds aan boord schreef mr. Gallacher voor het eerst sedert veertien jaar zy n naam op een kaart. Toen de journalist hem kort voor de aan komst in Schotland vroeg, of hy naar zijn familie verlangde, klonk er een snik in zijn stem en hij vertelde, dat hij zoo naar zijn 12-jarigen zoon verlangde, dien hij nog nooit had gezien.... ANTI-DUITSCH INCIDENT TE NEW YORK. Duitsche vlag afgerukt Een duizendtal communisten heeft te New York deelgenomen aan onlusten, die volgden op een anti-nazi-betooging aan de steiger, waar het Duitsche mailschip „Bre- ZORG VOOR DEN GULDEN De „Tijd" schrijft: „Vry spoedig na de schorsing van be raadslagingen heeft de Regeering in een communiqué laten aanzeggen, dat ze zoo lang ze bleef, krachtig den gulden zou ver dedigen. Dat ze er toe in staat is bleek uit de disconto-verhooging. Deze houding is verstandig. Aan de spe culanten op het hoe lang der waarde van ons goud moet geen enkele kans worden begunstigd. Het eigen munt slaan uit onze eventueele monetaire moeilijkheden be hoort aan de gouddieverij en de gokkers te worden belet Het Chr. Hist, orgaan „De Nederlan der" dat de botsing met de regeering vroeg of laat onvermijdelijk had geacht, consta teert echter, dat het hier niet alleen ging om devaluatie of consequente deflatie en de varianten daarvan. Op den achtergrond staat een diepgaand verschil van inzicht ten aanzien van de taak, die de overheid ten opzichte van het economische leven heeft. En hetgeen in de Tweede Kamer is voorgevallen, zegt het C.-H. orgaan, kan niet worden geduld als een uitspraak ten gunste van devaluatie. Op geen enkel manier is gebleken, dat de meerderheid daarvoor is. Zelfs' de Roomsch Katholieke fractie heeft zich niet onomwonden voor devaluatie uitgespro ken. Het is dan ook te hopen, dat men on danks het conflict er in zal slagen de po sitie van den gulden te handhaven. Dat er in katholieke kringen een front voor devaluatie bestaat, kan alles behalve gezegd worden. Uit de rede van mr. Aal- berse bleek het trouwens voldoende, in dien het nog niet uit de polemieken in de pers duidelijk waren geworden. Ook de sociaal-democraten zijn ten aan zien van het devaluatie-vraagstuk dat in de komende politiek misschien een be langrijke rol zal spelen, zeer verdeeld. Zooals men weet zijn er een paar leiders van het Ned. Vakverbond lid geworden van de Vereeniging van waardevast geld. Ook leden der socialistische partij hebben zich voor devaluatie uitgesproken. Ande ren deden zich als tegenstanders kennen. Partij noch Vakverbond hebben zich als zoodanig uitgesproken. Wel werd er een commissie van onderzoek ingesteld onder voorzitterschap van W. H. Vliegen. Mr. S. Mol was secretaris. Verdere leden waren: ir. Albarda, Ankersmit, de la Bella, mr. van den Bergh, Brautigam, Drees, prof. v. Gelderen, mr. J. Gerritsz, Z. Gulden Jr., Matthijsen, F. S. Noordhoff, dr. J. van den Tempel, ir. van der Waerden, dr. Wibaut en W. Wundelt. Het was niet mogelijk tot overeenstem ming te komen. Een eigenlijk rapport kwam niet tot stand. De Alg. Raad, waarin zoowel Partij als Vakverbond vertegen woordigd is, besloot dan ook de beide no ta's, die van de voor- en die van de tegen standers te laten verschijnen. Zij zijn thans verschenen bij de N.V. De Arbeids- pers te Amsterdam. In een voorbericht heet het, dat het vraagstuk der devaluatie in al zijn onderdeelen, zoowel pro als con tra, behandeld is. Men vindt stèllig interes sante beschouwingen in de beide nota's, maar van een waarlijk volledige en prin- cipieele behandeling blijft men toch nog een stuk verwijderd. Wie de voorstanders zijn en wie de te genstanders, wordt in het boekje niet ver meld. De twee nota's zijn anoniem. Na tuurlijk is de meening van enkele leden der commissie van elders wel bekend". men" zich gereedmaakte voor het vertrek. Drie betoogers, die later konden worden ge arresteerd, slaagden erin, de „Bremen" te bereiken. Zij rukten de Duitsche vlag af en wierpen deze in de rivier onder het gejuich van de massa's, die zich op de steiger be vonden. Tweehonderd politieagenten en een honderdtal detectives hadden de grootste moeite, de betoogers te verspreiden. Er werden twee schoten gelost, waardoor een persoon werd gewond. De detectives arres teerden verschillende personen in de derde klas van de „Bremen". Klaarblijkelijk was de demonstratie der communisten bij het vertrek van de „Bre men" zorgvuldig voorbereid. Zij werd voor afgegaan door het zingen van de „Interna tionale" en kreten als: Weg met Hitler" De Duitsche matrozen zetten onmiddellijk een boot uit en vischten de vlag weer op, die snel door de stroom werd meegevoerd. Zij hielden een tegen-demonstratie, hee- schen de Hakenkruisvlag, groeten deze en hieven nationale liederen aan. Het vertrek van de „Bremen" werd slechts weinig ver traagd. De honderden auto's, welke bij de kade waren geparkeerd door menschen, die hun vrienden naar de boot brachten, boden een mooie schuilplaats aan de demonstranten. Uit alle nabijgelegen bureau's werd de po litie opgeroepen om de demonstranten te verspreiden. De politie was ongewapend en alles moest met de vuist worden uitge vochten. Een politiepatrouille doorzocht de derde klasse van de „Bremen" en stelde een onderzoek in naar alle passagiers. Reeds vóór de ongeregeldheden was de politie waakzaam en iedereen op de kade moest zijn identiteit bewijzen, zelfs Earle, de gouverneur van Pennsylvania, die eeni gen tijd werd vastgehouden, alvorens de politie tevreden was over zijn identiteits bewijs. De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken Carr heeft formeel zijn spijt tot uiting gebracht over het gebeurde met de Duitsche Rijksvlag aan boord van het s-s. „Bremen". Hij zeide daarbij dat hij niet op de hoogte was van de bijzonderhe den maar volgens zijn inlichtingen de de monstranten door een groote afdeeling po litie in toom waren gehouden. Twee of drie personen waren er helaas in geslaagd door de afzetting heen te drin gen en de vlag te beleedigen. Hij betreurde dat dit geschied was met de vlag van eeu volk, waarmede de Vereenigde Staten ii vrede leven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7