DE KABINETSCRISIS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN v Wat nu? HET FEESTVIERENDE RETRAITE HUIS TE NOORDWIIKERHOUT 26ste Jaargang MAANDAG 29 JULI 1935 No. 8177 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Prof. Aalberse niet geslaagd. Prof. Aalberse heeft Zaterdagavond aan H.M. de Koningin verzocht, hem te ver oorloven, niet te aanvaarden de opdracht tot vorming van een Parlementair Kabi net op bredst mogelijke basis. Uit bespreking met de fractie-voorzit ters heeft hij den indruk gekregen, niet voldoende overeenstemming te zullen kun nen bereiken voor de vorming van een Parlementair Kabinet op genoegzaam bree- de basis. Na de individueele besprekingen met de fractie-voorzitters de heeren Joekes (V. D.), Schouten (A.-R.), De Geer (C.-H.), Albarda (S. D. A. P.) en Boerema (V. B.) is Zaterdagmiddag ten huize van prof. Aal berse een gecombineerde vergadering ge houden, waar van twee uur tot half zes over de kabinetscrisis van gedachten is ge wisseld. Deze bijeenkomst werd niet bijge woond door den heer Joekes, voor wien het blijkbaar reeds vaststond, dat zijn frac tie niet kon medewerken aan de door prof. Aalberse beproefde oplossing van de Kabi netscrisis. Van deze bijeenkomst wordt nog niet-officieel medegedeeld, dat prof. Aalberse op een vraag van den heer Al barda, of de R.-K. Staatspartij zou willen samenwerken alléén met de S. D. A. P., be slist ontkennend zou hebben geantwoord. Toen het besluit eenmaal gevallen was, waardoor prof. Aalberse niet aan de op dracht kon voldoen, heeft hij zich om half zeven naar Den Ruigenhoek begeven om H. M. de Koningin in een onderhoud, dat bijna een uur duurde, van een en ander op de hoogte te stellen en aan Hare Majes teit ontheffing van de hem gegeven op dracht te verzoeken. Men had nu kunnen verwachten, dat door de Koningin aan prof. Aalberse een andere opdracht zou zijn gegeven. Doch dat is niet geschied. De Koningin heeft nu een opdracht van denzelfden in houd aan een ander, aan den heer Colijn, verleend. Minister Colijn Kabinets formateur? H.M. de Koningin heeft Zaterdagavond reeds den heer de Geer ontvangen en he denochtend vroeg den heer Colijn. Aan den heer Colijn is nu opdracht ver leend voor de vorming van een extra par lementair Kabinet van breede samenstel ling. De heer Colijn heeft verzocht, de op dracht in beraad te mogen honden, waar op HJVL de Koningin den wensch heeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te vernemen. Prof. Aalberse is in zijn opdracht, om een parlementair kabinet te vormen op breede, basis, niet geslaagd. De liberale pers gnuift van genoegen! De Chr.-Hist. leider, de heer De Geer, is door de Koningin ontvangen, maar heeft blijkbaar onmiddellijk voor een opdracht bedankt. De heer Colijn is daarna door de Ko ningin ontvangen en heeft verzocht, de hem verleende opdracht in beraad te mogen houden. De opdracht luidt: de vorming van een parlementair kabinet van breede samen stelling. Als Aalberse na vlug-gehouden, doch langdurige conferenties, niet slaagt; De Geer, naar 't schijnt, eenzelfde opdracht zelfs niet in beraad wil houden, dan staan de kansen op slagen voor Colijn niet héél gunstig. Wij willen er echter het beste van hopen. En, als nu de heer Colijn niet slaagt? De Koningin kan tenslotte de ontslag-aan vrage van het kabinet-Colijn niet inwilli gen. Doch ons komt het voor, dat dit sta dium dan nog niet bereikt is. Als voortgegaan wordt, zóó vlug de zaken af te wikkelen, als tot nu toe Aalberse had Vrijdagmorgen van de Ko ningin een opdracht ontvangen en bracht Zaterdagavond aan H.M. verslag uit van de door hem gevoerde onderhandelingen dan kunnen wij vóór het einde van deze week wel aan het eindpunt van de kabi netscrisis-onderhandelingen zijn gekomen. Wij hopen het in 's lands belang! Zilveren jubel-tij van geestelijk „badpaleis". De Bisschop prijst de besloten retraite. V De opheffing van het Crisis comité. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den volgenden brief gericht tot de burgemeesters: „In verband met de in Mei 1936 te ver wachten opheffing van het Nationale Cri sis-comité, zal ik het op prijs stellen, te vernemen, of in uwe gemeente de behoefte wordt gevoeld den arbeid, welke geduren de de laatste vier jaren door het zooge naamd A-comité werd verricht, in de naas te toekomst op eenigerlei wijze voort te zetten. Mocht zulks het geval wezen, dan verzoek ik u mij te melden hoe men zich de inrichting en werkwijze van zoodanige hulpverleening denkt, welke rol de ver schillende instanties van Armenzorg daar bij zullen vervullen, en hoe, nu elke ge meente voortaan op eigen krachten zal zijn aangewezen, men zich voorstelt de daartoe benoodigde middelen te verkrijgen. Ter voorkoming van misverstand meen ik goed te doen met hieraan toe te voe gen, dat op een bijdrage vanwege mijn departement niet mag worden gerekend". De laatste alinea maakt, dat de belang stelling van den minister in de „Armen zorg" van de gemeenten wat koel aan doet. „Voor de centen" kan de minister in geen geval zorgen! En nu speelt eenmaal het geld hier een zeer voorname rol. Wijze raad en vooral ook meelevend ge voel, oprécht en eerlijk en diep, kan veel steun bieden.... maar, als er geen geld b ij komt, is deze steun in de meeste ge vallen onvoldoende! Intusschen waardeeren wij toch dit schrijven van den minister, hetwelk onder streept onze eigen opvatting, dat het Crisis- comité (Crisis-comité A is opgericht voor hen, die niet behooren tot de georganiseer de werklooze arbeiders, aan wie Crisis comité B via de arbeidersorganisaties steun verstrekt) niet zoo maar kan worden opgeheven. Charitatieve organisaties kunnen de taak van het Crisis-comité overnemen; bestaan- j de of nieuwe organisaties. Maar wij vra gen mét den minister, hoe „men zich voor stelt, de daartoe benoodigde middelen te verkrijgen". Als het Crisis-comité verdwijnt, gaan ook verloren voor de sociale charitas alle of zeer vele der gelden, die dat Comité toevloeiden tenzij men daartoe maat regelen weet te nemen. Wij begrijpen het volkomen, dat wij hier een kwestie aanroeren, die gemakkelijker bekeken en bepraat kan worden, dan tot een oplossing gebracht. Maar men kan en men mag er toch niet onverschillig tegenover staan. In Leiden is opgericht een instelling, die gedeeltelijk het Crisis-comité kan vervan gen. Wij wezen er al op. Het Rijnlandsch borgstellingsfonds is een zeer nuttige in stelling, die een deel naar de oprich ters verklaren: een belangrijk deel van het Crisis-comité zal kunnen overne men. De oprichters verklaren óók en het is vanzelfsprekend dat ge noemd fonds geen giften zal verstrekken. Hieruit, en uit de geheele doelstelling van het fonds, blijkt, dat hoe nuttig en noodzakelijk werk het ook zal doen het niet het geheele of vrijwel geheele werk van het Crisis-comité overneemt. Wij wilden hierop nog 'ns wijzen, omdat wy den indruk hebben, dat te weinig, niet voldoende aandacht wordt geschonken aan de ingrijpende beteekenis, die de opheffing van het Crisis-comité heeft. Wie in een retraitehuis rust en vrede zoekt, was gisteren in het St. Clemenshuis te Noord wij kerhout aan een verkeeTd adres! Het zilveren jubileum van deze stichting werd herdacht, en bij deze uitzonderlijke gelegenheid waren alle regels van het huis op non-activiteit gesteld. Er heerschte in de gangen en zalen een vroolij ke en opgewekte drukte. Ook aan de buitenzijde was de strenge St. Clemens- burcht met vlaggen en groen in feestge waad gestoken. Oud-retraitanten stroomden in groot getale maar nu zonder koffer tjes en karbiezen het gebouw binnen, en werden door de Paters hartelijk begroet. De Ned. Spoorwegen waren zelfs zoo welwillend geweest vanaf den Haag een extra-trein te laten loopen om de scharen heil-en-zegen-wenschers naar Noordwij ker hout te vervoeren. De recreatiezaal was, dank zij de vaar dige hand van goede buren met bloem en- luchters mooi versierd. Hier verzamelden zich de honderden, welke allen vertegen woordigers of propagandisten waren van retraiteclubs, over het geheele bisdom ver spreid. Z. H. Exc. de Bisschop, vergezeld van den Secretaris, den zeereerw. heer Agterof, gaf blijk van zijn hooge waardeering, door naar Noord wij kerhout te komen. Ook de beide Pastoors van het dorp Noord wij ker hout, de zeereerw. heeren Quant en Wa terreus, waren aanwezig, alsmede de hoog eer w. heer J. H. W. Borsboom, deken van Noord wijk en de weleer w. heeren Dor- beck, kapelaan te Leiden, de Kleermaeker en Hofstede, kapelaans te Noord wij kerhout. Onder de vele paters Redemptoristen zagen wij den boogeerw. pater Provinciaal L. Sant, den zeereerw. pater H. van Driel, van af de oprichting tot 1916 verbonden aan het Retraitehuis, pater L. Lour ij sen, eerste di recteur vanaf de overname in 1931, pater L. Dusch, rector van het Retraitehuis te Zenderen, pater Brinkman, directeur van het Retraitehuis te Seppe, pater Peters, di recteur van het Retraitehuis te Bergen. Voorts de eerw. Zusters van het Retraite huis en van het Gesticht „De Voorzienig heid" en haar algemeene Overste. DE FEESTVERGADERING. Het openingswoord werd gesproken door den zeereerw. pater C. Kuyt, directeur van het St. Clemens-retraitehuis. Heel deze dag is er een van innige dankbaarheid, zeide spr,. wegens het ontzaglijke veel goeds door God aan dit huis gegeven. Spr. verwelkom de Mgr. den Bisschop, Pater Provinciaal, den Deken en de zeereerw. heeren Water reus en Quant, en de Arme Zusters van het Goddelijk Kind. Als iemand het recht heeft hier aanwezig te zijn, dan zijn het wel de Zusters, die vijf-en-twintig jaar blijmoedig voor dit huis hebben gezorgd. Een broeder lijke groet bracht spr. aan Pater van Driel, die met Pater Philippona de grondslag voor het St. Clemens-retraite-huis heeft gelegd en aan Pater Lourijsen, die zooveel voor den bloei van het huis heeft gedaan. Spr, betreurde het, dat Pater Philippona niet aanwezig kon zijn, maar spr. bracht hem openlijk dank namens alle retraitanten voor zijn stuwende kracht en vruchtbaar werk (applaus). Ook aan rector Huf, die evenmin dit feest kon bijwonen, betuigde spr. groote erkentelijkheid (applaus). Ten slotte verwelkomde spr. alle aanwezigen op deze feestbijeenkomst. Feestrede van Pater Brinkman. Het woord was daarna aan Pater Brink man, die de feestrede uitsprak, om dit 25- jarig retraite-jubileum te herdenken. Spr. herinnerde eraan, hoe de Paus het retraite- werk herhaaldelijk heeft geprezen en met de grootste aandrang heeft aanbevolen, wegens het groote heil, dat de zielen uit de besloten retraite trekken. Dit feest is een zielen-feest, een feest voor de oud-retraitanten, voor de paters, voor de propagandisten. De Paus heeft de afzondering van de re traite genoemd een op goddelijke ingeving gebouwd oenaikel, en erop gewezen, dat de ziel van de organisatie moet zijn de orga nisatie van de ziel. Op het eenzame kamer tje in *de retraite komt tot stand het innige contact tusschen God en de ziel. Uit de drukkende atmosfeer heeft de retraitant zich losgeslagen, om te voldoen aan zijn hoogere ziele-aspira ties. Drong ooit zoo intiem de stem van den grooten Beminde tot hen door? Zij hebben allen de retraite verlaten met het groote ideaal een heilige te worden. Dat heerlijke werk heeft rich thans 25 jaar voltrokken in de zielen. De propagan disten voor het retraitewerk prees spr. als de meest priesterlijke werkers in het lee- kenapostolaat. De priesters, die de retrai- ten hier gaven, hebben 25 jaar Gods genade hier zien spelen zijn wonderlijke spel. De retraite is weliswaar het contact tusschen God en de ziel, maar de priester is daarbij de derde factor; hij schakelt over om het contact tot stand te brengen. Goed doen als Christus voor de zielen, dat is de taak ge weest van de priesters, die de retraites heb ben geleid. Niet alleeh aan de leiders van retraites dient dank gebracht, maar ook aan de Bis schoppen van Nederland, die de besloten retraite beschouwd willen zien als een deel van de gewone zielzorg, alsook aan de parochie-geestelijkheid, die de parochia nen heeft aangespoord tot levensvernieu wing door dieper levensbesef. Katholieken tot in hun knoken! De geest van hem, die aan den hoofdin gang van dit gebouw staat afgebeeld, de geest van St. Clemens Maria Hofbauer, is in dit huis gebleven. Zijn streven was het Katholieken te vormen uit één stuk, Ka tholieken tot in him knoken. Niet eigen eer en glorie zocht hij, maar de eer van God en het heil der zielen. Onze jubel op dit feest is ook zijn jubel; onder z ij n bescherming is dit alles tot stand gebracht; onder z ij n zegen zal het werk worden voortgezet. Spr. hoopte, dat van deze feestviering een nieuwe stuwing mag uitgaan voor de propagandisten en oud-retraitanten, om hun idealen te hernieuwen en zich te geven aan werken van naastenliefde en zoo de zielen van anderen te trekken en te winnen. Moge het Rertraitenhuis nog vele jaren aan velen schenken „de vrede van Christus in het Rijk van Christus'. De Paus heeft in „Quadragesimo Anno de „zieleschool der retraite" bizonder aanbevolen. Laten wij bidden, dat het St. Clemens-retraitehuis een van de meest zegenrijke en prachtige in stellingen moge rijn in het pracht-bisdom Haarlem (toejuichingen). Het bad-paleis! Een woord van gelukwensch werd ver volgens gesproken door den zeereerw. heer Quant, pastoor der St. Josephkerk. Noord wij kerhout ligt in ons bisdom op veler lip pen, aldus spr., omdat Noordwij kerhout ge worden is een „Kurort", een badplaats van de eerste rang een „Kurort" echter om geestelijke genezing te vinden. Noordwij- kerhout gaat grootsch op zijn geestelijk badpaleis, het St. Clemens-retraitehuis, waar nooit een patiënt als ongeneeslijk wordt afgewezen en waar zelfs de ge zonde ziel versterkt wordt. Dit komt omdat aan dit geestelijke badhuis doktoren ver bonden zijn, die met meer dan mathemati sche juistheid de diagnose weten te stellen en die beschikken over geneesmiddelen, die, als de patiënt ze maar gebruikt, onfeilbaar zeker de genezing zullen brengen. Spr. is er trotsch op dat Noord wij kerhout zelf het grootste cijfer aan geestelijke badgasten heeft bereikt. Spr. wenscbte de paters met dit jubileum geluk en bood namens de or ganisaties en ingezetenen van Noord wij- kerhout een cadeautje aan van 325. De cadeautjes stroomden binnen.. Namens de Middenstands huldigingsco mité sprak de heer Lem uit Den Haag een gelukwensch, vergezeld van een geschenk in geld. De heer Angenent trad als woordvoerder op van de retraiteclubs in den R. K. Volks bond en bood namens de oud-retraitanten uit den Volksbond een bedrag van ruim 300.aan. De heer Langeveld uit Leiden verrastte namens de postale retraiteclubs in Zuid-Holland de Paters met een bedrag van 350.voor de versiering van kapel. Ook Mej. Van HaastrechtVan Schaik, uit Sassenheim, had als gedelegeer de van een dames-comité, een welgevulde enveloppe medegebracht. De retraitanten van de Politiebond uit Den Haag, Leiden, Gouda, Warmond en omstreken zorgden voor een schildering van St. Michaël. De St. Paulusclub uit Den DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italië wil de kwestie der grensregeling in het Abessynische conflict buiten de be spreking van den Volkenbond houden. (lste blad). Een nieuw deviezenproces te Berlijn. Vier kloosterzusters veroordeeld, (lste blad). Joego-Slavië tegen een eventueele restau ratie der Habsburgers in Oostenrijk, (lste blad). Kruitfabriek in tlalië ontploft. Waar schijnlijk 55 dooden. (Buitenl. Ber„ 2de blad). BINNENLAND. Prof. Aalberse is niet geslaagd in de hem door de Koningin gegeven opdracht tot vorming van een Kabinet. Dr. Colijn beeft nu eenzelfde opdracht ontvangen. (lste blad). OMGEVING. Feest in het retraite-huis te Noord wij- kerhout SPORT EN WEDSTRIJDEN. Jaarvergadering District Leiden van den D. H. V. B. De Nederlandsche Roeikampioenschappen te Sloten. Romain Maes wint den Tour de France. Damesathletiekkampioenschappen van Zoid-Holland. Haag droeg een groote som bij voor een raam in het priesterkoor. De hoogeerwaarde pater Provinciaal nam vervolgens het woord en, zeide het kort te zullen maken, omdat in dit kurhaus op 't oogenblik alleen de warme baden beschikbaar zijn! Spr. voelde zich verplicht een woord van dank te spreken, op de eerste plaats aan den Bisschop voor zijn sympathie voor de Paters Redempto risten en aan allen, die op eenigerlei wijze het retraitewerk hebben gesteund. TOESPRAAK VAN MGR. AENGENENT. Tenslotte besteeg Mgr. Aengenent den katheder. Aan het einde van deze schitterende ver gadering wilde Mgr. nog een kort woord spreken. Ik beschouw deze dag, aldus Z.H.Exc. niet alleen als een feestdag voor dit huis, maar als een feestdag voor het geheele Bis dom. Niet alleen in dit huis, maar vanuit dit huis zijn over het geheele diocees stroo men van zegeningen en genaden gevloeid. De genaden, die hier door God zijn uit gedeeld, zijn zoo overvloedig en zoo veel vuldig, dat zij die hier een retraite mede- maakten het wel zouden willen uitbazui nen om Gods goedheid te prijzen. ,Het verheugde Mgr., vandaag eens open lijk te kunnen zeggen, hoe dankbaar hij is jegens God, die Zijn genade gaf, en jegens de priesters en zusters, die hun leven stel den in dienst van het retraitewerk. Aan de viering van dezen feestdag wilde Mgr. twee gedachten verbinden. Op de eerste plaats deze: ons bisdom willen de gevoerde acties tot rijpheid ko men heeft retraite-huizen n o o d i g. Al die acties, die wij als kleine menschjes ter eere Gods willen ondernemen, zijn tot on vruchtbaarheid gedoemd als ons eigen zieleleven niet zoo volmaakt mogelijk op peil wordt gehouden. Om dit zieleleven op peil te houden, zijn noodig rustoorden voor het geestelijke leven zooals wij die in dit retraitehuis vinden. Door de retraite zullen de acties in de wereld op wonderbare wijze worden bevrucht. Vervolgens wees Mgr. erop, dat in de En cycliek Quadragesimo Anno, welke behan delt het herstel der maatschappelijke orde herhaaldelijk op de klaarste wijze naar vo ren wordt gebracht, dat aan het herstel der maatschappelijke orde vóóraf zal dienen te gaan een herstel van het zieleleven der afzonderlijke personen. Ieder moet in eigen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1