BINNENLAND ONDERWIJS VRIJDAG 26 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 BOUWPATROONS CONTRA DE WERKVERSCHAFFING. Particuliere bedrijfsleven zeer geschaad geacht. Gistermiddag werd in de Buitensociëteit te Zwolle een druk bezochte vergadering gehouden door den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, den R.K. bond van bouwpatroons en den Ned. Chris- telijken aannemers- en bouwvakpatroons bond, welke bijeenkomst was belegd ter •«spreking van „de uitvoering van werk- verschaffingswerken" en waarvoor alle werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf, benevens de architecten en gemeentebestu ren in de provincie Overijssel waren uitge- noodigd. De eerste spreker, de heer mr. B. Bou rn an uit Haarlem, secretaris van den pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland, wees er in zjjn rede op, hoe fa taal de huidige werkverschaffingspolitiek is en hoe het particuliere bedrijfsleven er door ten gronde wordt gericht. De toestand is de bouwbedrijven is tengevolge der cri sis zóó, dat het werkloosheidspercentage onder de bouwarbeiders nog hooger is dan het gemiddelde in Nederland. De werkloosheid onder de werkgevers is nog belangrijk grooter. Hoofdoorzaak is het feit, dat de overheid steeds meer drijft in de richting van arbeid onttrekken aan de particuliere bedrijven en deze uit te laten voeren In werkverschaffing. Een oplossing zou zijn, indien de minis ter aan iedere toezegging van een subsidie aanbesteding verplichtend stelde, indien het desbetreffende werk tot het bouwbedrijf hoort. Spr. achtte het voorts gewenscht meer geld ter beschikking van het werk fonds te stellen, waardoor met minder kan worden volstaan bij werkverschaffing, om dat het werkfonds immers de tendenz heeft de werkloosheid te verminderen. Thans werken Werkfonds en werkverschaffing te gen elkaar in. De tweede spreker was de heer J. C. Berger uit Amsterdam, secretaris van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons, die zjfeide, dat het de taak is der overheid wil zij niet een nationale bedrijfstak naar den afgrond zien gaan in te grijpen, o.m. door te breken met het stelsel van werkver schaffing van regeeringswege. Ten slotte sprak nog de heer Krijger, lid der Tweede Kamer, die adviseerde de re geering nadrukkelijk den toestand in het bouwvak onder oogen te brengen. Nadat nog besloten was een motie, waar in belichaamd werd het betoog der ver schillende sprekers, aan de regeering te zenden, werd deze bijeenkomst gesloten. DE BEHOEFTE VAN HET GROOTE GEZIN. Door den Centralen Raad van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen is op zijne vergadering op 19 en 20 Juli de volgende motie bij acclamatie aangenomen: Motie. „De Nederlandsch Roomsch Katholieke Bond van Groote Gezinnen vertegenwoor digend meer dan 40.000 vaders en moeders van groote gezinnen, op 20 en 21 April in Centrale Raadsvergadering te Roozendaal bijeen, stelt met leedwezen vast: Dat de regeering, bij het treffen van fis cale maatregelen tot het sluitend maken van rijks- en gemeentelijke begrootingen, onvoldoende rekening heeft gehouden met het verschil in draagkracht, zoowel tus- schen gehuwden en ongehuwden, als tus- schen gehuwden met weinig en die met ve le kinderen. Dat ook bij het vaststellen van steunuit- keeringen en werkverschaffingsloonen op onvoldoende wijze met de minimale be hoeften van een groot gezin wordt rekening gehouden. Spreekt als zijn oordeel uit, dat daar door de volkskracht wordt aangetast en acht het derhalve noodzakelijk dat ten spoedigste op de aangegeven punten het regeeringsbeleid wordt herzien Besluit deze motie ter kennis te bren gen van de regeering, de beide Kamers der Staten-Generaal en de pers." HET COLLEGE VAN B. EN W. TE ROTTERDAM. De SJD.A.P. wil drie zetels. Vertegenwoordigers der Sociaal-Democra tische, Roomsch-Katholieke, Anti-Revolu tionaire, Christelijk-Historische en Liberale Raadsfracties hebben gistermiddag op uit- moodigimg van eerstgenoemde fractie een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de samenstelling van het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders. Van de zijde der Sociaal-Democratische fractie werd medegedeeld, dat zij in beginsel be reid is mede te werken tot de samenstel ling van het college. Deze fractie was van oordeel, dat het college van Burgemeester en Wethouders naast den burgemeester weer behoort te bestaan uit 5 wethouders. Op grond van evenredigheid meende zij aanspraak te kunnen maken op bezetting van 3 zetels. De vertegenwoordigers der andere frac ties hebben medegedeeld zich nog niet de finitief te hebben kunnen beraden. Nadat dit zal hebben plaats gehad zal eventueel een vervolgbespreking plaats hebben. Ambtenaren in stembureaux. De Regeer in g heeft beslist dat voortaan aan ambtenaren en arbeidscontractanten voor het zitting nemen in een stembureau buitengewoon verlof kan worden verleend tmet behoud van 'bezoldiging of loon. CUMULATIE-DEBAT IN DE PROV. STATEN VAN UTRECHT. In de vergadering van de Prov. Staten van Utrecht kwam in behandeling het voor stel Van Geelkerken tot beperking der cu mulatie bij de jaarwedden van Ged. Staten, De heer v. Bok hove (St. Ger.) verklaarde, dat hij dit voorstel ondersteunde, hoewel de beginselen zijner partij diametraal tegen gesteld waren aan die van de N.S.B. Als de heer Van Geelkerken zijn voorstel wij zigt, zoodat duidelijk uitkomt, dat „in komsten" beteekenen inkomsten uit over heidskas, en, als hij de terugbetaling schrapt, zal spr. er zijn stem aan geven. De heer Suring (R.K.) meende dat het voorstel niet anders kon worden beschouwd dan, als een niet gelukkige (want ontijdige) poging om thans opnieuw de jaarwedden van Gedeputeerden aan de orde te stellen. Daar dit kort geleden is geschied moet de partij die de heer van Geelkerken hier ver tegenwoordigt in een dergelijke behande ling alleen maar verspilling van nationa- len tijd zien. De voorstellen zijn niet gelukkig omdat ze bovendien foutief zijn gedacht. „Inkom sten door hen uit anderen hoofde genoten". Een bezoldiging kan worden beïnvloed door allerlei factoren maar nooit door de financieele omstandigheden van hem die de bezoldiging geniet. Dit is onlogisch en omdat de wet nu eenmaal logisch is, is het voorstel in strijd met de wet. Spr. wilde niet beweren dat iemand die pas eenige weken lid is der Staten die wet volledig moet kennen, maar van iemand ais den heer van Geelkerken die met dergelijke voorstellen komt, had hij anders verwacht. De voorstellen zijn alleen reeds om die reden verwerpelijk. Maar zelfs als ze lo gisch zouden zijn of wanneer ze verbeterd zouden worden, zijn ze nog niet gelukkig. Het is in vroeger eeuwen wel eens erg ge weest met de cumulatie, (toen er geen con trole op de overheidsgelden bestond, tijden die sommigen weer terug zouden wen- schen!) maar aan deze cumulatie is reeds lang een eind gemaakt of vrijwel een eind gemaakt. Het is bekend dat thans ook voor stellen aanhangig zijn. Nu de cumulatie bij de inkomsten van Gedeputeerden. Er zou cumulatie kunnen bestaan met salaris of nonactiviteitsgeld of wachtgeld of pensioen als Ged. of met een ander pensioenDoch art. 53 van de Prov. Wet sluit iedere cumulatie voor Ge deputeerden uit met gelden uit welke over- heidsbezoldiging ook. Spr. ging aan de hand van allerlei andere besluiten na dat elke andere oumulatie met pensioen of salaris bij Gedeputeerden uitgesloten is. Sprekers conclusie luidt: Het voorstel is ontijdig en onnoodig. Het is uitgegaan van een foutieven gedachtengang. Het beoogt aan Ged. Staten iets op te dragen tegen de wet in. De heer Middel berg (A.R.) wilde zich conformeeren aan het standpunt van den heer Suring. De heer G. L. de H a as (S.D.A.P.) merk te op, dat reeds in 1923 de heer Moltmaker cumulatie uit overheidskassen heeft trach ten te bestrijden. Spr. informeerde hoeveel er volgens den heer van Geelkerken wel uit zijn voorstel zal komen? Op een vergade ring in Bilthoven heeft hij becijferd dat het wel een ton zou opleveren maar toen hij daarover op zijn vingers getikt werd heeft hij er een nul af moeten doen. Maar ook dit is volgens spr. neg veel te veel. Zijn fractie zou tegenstemmen. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd kreeg de heer van Geelkerken nog gelegenheid tot een slot woord. Met „inkomsten" heeft hij bedoeld alle inkomsten, ook die uit eigen bezit. Spr. heeft, desgevraagd gesommeerd te noemen welk bedrag er met zijn voorstel zou kun nen worden bereikt, 10.000 per provin cie genoemd; dat maakt dus ruim een tan per jaar voor het land uit. Het voorstel Van Geelkerken werd ver worpen met 36 tegen 4 stemmen. De voor zitter schorste de vergadering tot Vrijdag. BESCHERMING MINDERJARIGEN. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp inzake wij ziging en aanvulling van de bepalingen be treffende de zeden in het Wetboek van Strafrecht ter betere bescherming van min derjarigen. Blijkens de toelichting bestrijkt het ont werp twee onderwerpen: A. bestrijding van ontucht met minder jarigen; B. bescherming van de jeugd tegen voor de eerbaarheid aanstootelijke en zinnen prikkelende geschriften, enz. Voorgesteld wordt de maximum-straf op het misdrijf van art. 248ter gesteld, van twee jaar op vier jaar te brengen. UITVOERING CRISIS-VARKENS WET. Het Comité van Overleg inzake de uit voering der Crisis-varkenswet, waarin op genomen zijn de Nederl. Bond van Var kenshandelaren, de Neprova, de Ned. Bond van Grossiers in levende en geslachte var kens, heeft in een gisteren te Gouda gehou den bijeenkomst besloten om aan den Mi nister van Economische Zaken het vol gend telegram te zenden: Het Comité van Overleg inzake de Uit voering der Crisis-varkenswet, kennis ge nomen hebbende van het adres der drie Centrale Landbouworganisaties om de varkens boven een levend gewicht van 125 Kilo met een hoogere crisisheffing te be lasten, verklaart zich unaniem tegen de zen maatregel, die een verdere ontwrich ting inhoudt van de zwaarmesterij en te vens een groot nadeel beteekent voor het grossiersbedrijf. Het comité meent, dat de tijd nu gekomen is'om een andere rege ling toe te passen, waarbij de heffing zoo- al niet geheel dan toch althans grooten- deels kan verdwijnen. DR. JAC. THIJSSE GEHULDIGD. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In de Koningszaal van Artis te Amster dam heeft gisteren de huldiging plaats ge had van den bekenden natuurvorsc her dr. Jac. P. Thijsse, ter gelegenheid van 'zijn 70sten verjaardag. Aan de huldiging ging een noenmaal vooraf. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. prof. dr. Th. J. Stomps, mr. H. Wester man, prof. dr. L. F. de Beaufort, Edo J. Bergsma, dr. J. A. Bierens de Haan, J. Drijver, prof. dr. G. A. van Poelje, den heer H. C. Rehbock, dr. Henri Polak, prof. dr. A. G. H. Swaen, P. G. van Tienhoven, dr. A. Sunier, den heer Chr. P. van Eeghen en vele anderen. Prof. dr. Th. J. Stomps sprak als voorzit ter van de huligingscommissie den jubila ris toe. Spr. herinnerde aan de vele boeken en tijdschrift-artikelen, die door dr. Thijsse zijn gepubliceerd en die een kostbaar bezit vormen voor oud en jong. Spr. eerde den jubilaris als oprichter van en spreker voor de Natuur-historische vereeniging. „U hebt velen geleerd plant en dier in de levende natuur te bectudeeren. Het al lermeest bent u botanicus geweest en daarom ben ik zoo verheugd, dat ik inder tijd uw promotor ben geweest, toen onze senaat u het eere-doctoraat verleende. Een schat van waarnemingen is verzameld in uw geschriften; wij hebben zeer veel aan u te danken en met weemoed denken wij thans aan uw vroegere medewerkers Jas pers en Heimans," aldus spr. Wij wilden u een natuurmonument aan bieden gelegen op Texel, Texel, dat u zoo na aan het hart ligt. In zeer korten tijd was het bedrag uit duizenden handen bij eengebracht; ook H. K. H. Prinses Juliana liet zich niet onbetuigd. (Applaus). Als ge schenk bieden wij u thans dit Jac. P. Thijs- se-natuurmonument aan. Wij wenschen u toe, dat u nog vele jaren zult genieten van de rijkdommen van uw eigen natuurmonu ment. Dr. Thijsse dankte in hartelijke en sympa- tieke bewoordingen en hij noemde het een voorrecht, ons mooie land nader te bren gen tot zijn bewoners. Het was niet mo gelijk een beter geschenk voor mij te be denken dan een natuurmonument op Texel. Een natuurmonument is echter slechts veilig bij de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en de aanverwante vereenigingen. De gemeente, de provincie en de Staat doen op dit gebied eveneens prachtige dingen, maar in deze lichamen hebben slechts weinig biologisch geschool de personen zitting. Spr. wenscht het hem geschonken na tuurmonument over te dragen aan de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonumen ten. Spr. verzoekt de opbrengst te mogen behouden en haar te besteden ten bate der natuurbescherming en om hiervan de helft te storten in een fonds voor een Hei mans natuurmonument in Zuid-Limburg. De heer Versluijs bood dr. Thijsse een exemplaar aan van het „Gedenkboek dr. Jac. P. Thijsse", verschenen als speciaal nummer van het tijdschrift „De Levende Natuur", aan, dat dit jaar 40 jaar bestaat. Prof. dr. G. A. van Poelje, hoofd der af- deeling Onderwijs van het departement van O. K. en W., sprak den jubilaris toe namens den minister van Onderwijs. Spr. uitte gevoelens van 'bewondering en sym pathie voor den heer Thijsse. Koninklijke onderscheiding. Onder daverend applaus deelde spr. me de, dat het Hare Majesteit heeft behaagd den jubilaris te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De directeur van Artis, dr. Sunier wees in zijn huldigingswoord op de samenwer king tusschen dit genootschap en dr. Thijsse. Van grooten invloed is zijn streven geweest op de ontwikkeling der belang stelling voor de levende natuur. Hier in Artis, aldus spr., zijn Thijsse en Heimans indertijd op de been geholpen, Artis was ook de geboorteplaats van cultureele lichamen als de Nederlandsche Natuurhis torische Vereeniging, de Nederlandsche Ornithologische Vereeniging, de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten en vele andere vereenigingen. Het bestuur van Artis biedt den jubi laris den titel van Honorair lid van Artis aan. (Applaus). Er volgden nog toespraken van den voor zitter van de Nederlandsche natuurhisto rische Vereeniging, dr. Joh. H. van Bur- kom, den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B., die den jubilaris de eere medaille van den Bond aanbood; den bur gemeester van Texel, den heer W. B. Oort; prof. dr. A. E. H. Swaen, die Thijsse's heil- zamen invloed op het onderwijs in de Na tuurlijke Historie loofde en namens de Ned. Vereeniging tot bescherming van vo gels den jarige complimenteerde; den heer ir. A. Schweers, penningmeester van de Myoologische vereeniging. Prof. Stomps, ten slotte het woord her nemend bracht de gelukwenschen van prof. Jeswiet uit Wageningen over en bood namens dezen den jubilaris een portret van prof. Hugo de Vries aan, die veel bewonde ring voor Thijsse's werk koesterde. Hierna sprak nog dr. J. Heimans, die dankte voor de wijze waarop dr. Thijsse den naam van zijn vader heeft genoemd en er aan herinnerd heeft op hoe ideale wijze die beiden, Heimans en Thijsse, hebben sa mengewerkt. Dr. Thijsse beëindigde het officieele ge deelte van deze huldiging met een alge meen woord van dank, nadat hij reeds alle sprekers afzonderlijk had beantwoord. In dit slotwoord betrok spr mej. Geertruida Carelsen, die hij een pionierster noemde van de liefde voor de natuur. MOEILIJKHEDEN IN DEN AARD APPELHAND EL. Groote partijen onverkoopbaar. Sinds eenige dagen zijn aan de verschil lende groentenveilingen weer groote par tijen aardappelen onverkocht gebleven. Op 15 Juli werden de Eigenheimers, welke voor dien datum niet mochten worden gerooid, vrij gegeven en het gevolg daarvan was, dat de markt spoedig overbelast werd met vroege aardappelen. Groote partijen bleven daardoor onverkoopbaar en moesten in de veilingen worden bewaard, hetgeen spoe dig tot moeilijkheden aanleiding gaf. Thans zijn de minimumprijzen voor aardappelen opnieuw verlaagd en teruggebracht voor ge wone soorten tot 3 per 100 kg, voor bon ken tot 2 en voor drielingen tot 1.50. Daarenboven blijft de heffing van 80 ct. per 100 kg. DE TOESTAND IN HET BLOEMBOLLENBEDRUF. De bloembollenveiling te 's-Gravenzande. Op de Donderdag gehouden veiling van leverbare tulpenbollen der Vereen. „Flo- ralia" te 's-Gravenzande, bleven enorme partijen onverkocht. Er waren circa 5.000.000 bollen aangevoerd, waarvan het grootste deel de door de Regeering gestel de minimumprijzen niet kon behalen en dus onverkocht bleef Alleen enkele ge vraagde soorten en daarvan nog de beste partijen werden verhandeld. De prijzen waren aan de lagen kant. In dien in den handel niet spoedig eenige verbetering in treedt, zullen de bollenveilingen voor las tige problemen gesteld worden, want de niet verkochte partijen moeten in ieder ge val ook voor een tweeden keer aangevoerd worden, zoodat de volgende droge bloem bollenveiling zich zeker zal kenmerken door een enorm en aanvoer. „Vad." DE G.-G. ONTVANGT. De „Maasbode" schrijft: De Aneta-berichten bevestigen, dat de Gouverneur-Generaal van Indië een audiën tie heeft verleend aan den leider van een in Nederland door de Regeering voor ambte naren verboden beweging. Elke Nederlandsche ambtenaar in het moederland moet een verklaring teekenen, geen lid te zijn van een revolutionaire of door de Regeering verboden vereeniging. Een dergelijke bepaling bestaat, wel eenigszins wonderlijk, niet voor Indië, maar dat iemand als de Gouverneur-Gene raal dien men den hoogsten ambtenaar des rij'ks zou kunnen noemen aan een wegens conflict met de overheid ontslagen ambtenaar audiëntie verleent, om hem zoo officieel mogelijk gelegenheid te geven zijn door de regeering gevaarlijk geachte denk beelden uiteen te zetten, grenst aan het on geloofelij ke. Het lijkt ons zoo wonderlijk, dat er wel een bijzondere mentaliteit aanwezig moet zijn om zooiets mogelijk te maken. DE HANDELSBESPREKINGEN MET DE V. S. Invoerrecht op Amerikaansche tarwe bloem ter sprake. Bij de besprekingen over haindeLsaangele- genheden, die thans door een Nederland sche delegatie met de Ver. Staten te Wash ington gevoerd worden, komt, naar wij ver nemen, ook de invoer van Amerikaansche tarwebloem in ons land ter sprake. Naar men weet mag er thans 5 pet. Ame rikaansche bloem worden bijgemengd in de bloem die voor de bakkerij bestemd is. Dit percentage, dat wettelijk toegestaan is, komt in de practijk echter niet voor bij voeging in aanmerking. Van de geïmpor teerde bloem wordt een heffing van 6.75 per 100 kg. geheven en deze heffing brengt teweeg, dat gemiddeld niet meer dan 1 pet. wordt bijgemengd. Geruimen tijd geleden reeds heeft men van Amerikaansche officieele zijde dit punt onder de oogen gezien. Ook de Nederlandsche belanghebbenden vinden het anwenschelijk, dat door de hoog te der heffing Amerikaansche bloem niet tot het wettelijk toegestane percentage kan worden verwerkt. De hoop is nu gevestigd op een verla ging der heffing van f 6.75 op f 5.75, in welk geval het mogelijk zou zijn weer 5 pet. Amerikaansche bloem bij te mengen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het punt van de heffing op den invoer van tarwebloem tot een ruil-object zal worden bij de onderhandelingen. „Hbld." Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Beun in gen, F. J. Ter- wisscha van Schelünga. Goedkoope treinen. Wij verwijzen naar eenige advertenties in dit nummer betreffende goedkoope trei nen naar Brussel en Den Helder. U hebt politiehulp ge vraagd, mevrouw? Ja, dank U, 't is al niet meer noodig; ik heb die affaire zelf even opge knapt. (Tout k Vous) HET WEER OP ZONDAG. HET WEER WORDT IETS KOELER VOORAL t IN HET NOORDEN. LATER WEER WARMER. Het mooie weer van de laatste dagen kan den indruk hebben gevestigd, dat de alge- meene weerstoestand in Europa opnieuw heel stabiel is geworden. Deze indruk is niet geheel en al in overeenstemming met de werkelijkheid. Omstreeks het midden der week breidde zich vanuit het Zuid-Westen, waar een zeer stabiel gebied van hoogen druk ligt, een uitlooper hiervan zich over de Britsche Eilanden, de Noordzee en Midden-Europa uit, zoodat de weersgesteldheid in ons land geheel onder den invloed van dit gebied van hoogen druk kwam en het weer dien tengevolge warmer, droog en zonnig werd. Terzelfder tijd trokken de depressies, die over de Noordelijke helft van Europa la gen, zich naar het Noorden terug en ver loren daardoor hun invloed op de weers gesteldheid in ons land. Gaan wij echter den algemeenen toestand in West-Europa na dan blijkt dat het grens gebied tusschen de depressies eenerzijds en het gebied van hoogen druk anderzijds niet alleen dicht bij het Noorden van ons land bleef liggen, maar er zelfs weer dichter bij kwam. De daling van den barometer in den loop van Donderdag was hiervan een ge volg en niet van het naderen van een de pressie uit het Zuiden. De weerstoestand in one land verkeert daardoor nog steeds in 't stadium van wisselwerking tusschen den hoogen en den lagen druk en een ver dere verschuiving van de grens tusschen beiden naar het Zuiden brengt het Noor den van ons land het eerst onder den in vloed van de depressie, die tusschen IJs land en de Zuidkust van Noorwegen ligt. Het is zeer waarschijnlijk, dat het Noor den van ons land daardoor aan of voor het einde der week koeler, eenigszins buiïg weer krijgt met Noordwestelijken wind en toenemende bewolking. Het Zuiden van het land blijft wellicht van deze storing geheel of bijna geheel vrij terwijl het midden van het land waar schijnlijk ook min of meer den invloed van deze depressie zal ondervinden.. Zeer zeker wanneer de barometer nog vérder blijft dalen. De vooruitzichten voor het week-end zijn derhalve iets ongunstiger dan voor het midden der week, dat achter ons ligt. Waarschijnlijk is deze achteruitgang in de weersgesteldheid, die tegelijk een afkoe ling beteekent, slechts van korten duur en zal het gebied van hoogen druk zich weer herstellen. In Zuid-Europa is het warmer geworden. Het is echter nog niet waarschijnlijk, dat spoedig een on weerstoestand uit het Zuiden zal opkomen. PROF. F. A. F. C. WENT. t Te Wassenaar is overleden prof. dr. F. A. F. C. Went, oud-hoogleeraar in de plant kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De overledene werd 18 Juni 1862 te Am sterdam geboren. Hij studeerde aan de Am- sterdamsche Universiteit in plant- en dier kunde en promoveerde in 1866 cum laude op een proefschrift: „De jongste toestanden der vacuolen". Na zijn promotie was hij nog eenigen tijd werkzaam te Bonn en Pa rijs, waarna zijn benoeming volgde tot tij delijk leeraar bij het M. O. te Dordrecht. Van 18891891 was hij werkzaam als lee raar aan het Gymnasium te 's Gravenhage, waarna hij, door het Buitenzorgfonds daar toe in staat gesteld, aan 's Lands Planten tuin te Buitenzorg onderzoekingen ver richtte. In 1891 begon zijn werkzaamheid aan het Proefstation voor de suiker West- Java, te Kakok Tegal, waar hij tezamen met J. Wakker belangrijke onderzoekingen over de ziekten en plagen van heft suiker riet het licht deed zien. In 1896 werd hij benoemd tot hooglee raar aan de Universiteit te Utrecht als op volger van prof. Rauwenhoff. In den tijd van zijn hoogleeraarschap maakte hij ver schillende buitenlandsche reizen. Zoo was hij van 19011902 in Suriname en Curasao ter bestudeering der landbouwkundige toe standen. In 1914 ging hij naar Ned.-Indië als voorziter van het rubbercongres. In 1923 maakte hij een botanische studiereis naar Suriname, in 1926 was hij regeerings- afgevaaidigde op het Pacific science con gress te Tokio en in 1926 voor hetzelfde congres te Batavia. Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd legde hij in 1933 zijn hoogleeraar schap te Utrecht neer, maar bleef nog een cursusjaar lesgeven onder auspiciën van het Leidsch Universiteitsfonds. Prof. Went, die in verschillende oommis sies zitting had, was lid van de Kon. Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam en vele jaren voorzitter van de sectie wis- en natuurkunde. Vele onderscheidingen, ook in het buiten land, zijn den overledene ten deel gevallen. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot-Ridder in den Ne derlandschen Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was eere doctor te Cambridge en Padua, lid, buiten- landsoh lid of eerelid van de Royal Society te Londen, de Pruisische, Tsjechische, Noor- sche, Zweedsche en Belgische Academies, de Deutsche Botanische Gesellschaft, The American Botanical Society of American Plant Physiologists, Société Botanique de Genève. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7