STADS NIEUWS BEZOEKT DE ZILVERTENTOONSTELLING VRIJDAG 26 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli—30 September Tentoonstelling van Zilverwerken in de Lakenhal. Inzendingen van H M. de Koningin en verscheideen kath. kerken. Eooals enkele maanden geleden bereids gemeld, wordt gedurende enkele maanden in het Stedelijk Museum de Lakenhal een internationale tentoonstelling gehouden van oude en moderne zilverwerken. Het initiatief tot deze expositie is uitgegaan van de gemeente-commissie voor het Ste delijk Museum „de Lakenhal", terwijl zich met het oog op het omvangrijke werk, dat een dergelijke tentoonstelling met zich mede bracht een commissie van voorbe reiding en organisatie vormde, waarin hebben zitting genomen namens de Com missie voornoemd de heeren mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voorzitter, prof. dr. J. A. J. Barge en mr. J. Slagter en als niet-leden de heeren C. Begeer te Wasse naar, lid van de Koninklijke Begeer, J. P. Driessen, lid van de firma van Rossum du Chattel en Driessen alhier, mej. C. J. Hudig, conservatrice aan het Rijksmuseum te Amsterdam, A. O. v. Kerkwijk, oud- directeur van het Rijkskabinet van Mun ten en Penningen te Den Haag en N. Ot- tema, voorzitter der Museum-commissie van het Friesch Genootschap van Ge schied-, Oudheid- en Taalkunde en conser vator van de afdee,ling ceramiek van het Friesch Museum te Leeuwarden. Boven dien hebben daarin zitting genomen de heeren A. Coert, directeur van „de Laken hal" en F. G. Rosier, als secretaris-pen ningmeester dier instelling, welke laatste ook als secretaris der tentoonstellingscom missie optreedt. Aan allen van wie bekend was of van wie verondersteld was, dat zij in het be zit zijn van oud of modern zilver werd verzocht hun collectie of een deel daar van tijdelijk ter beschikking te willen stellen, waaraan door velen is voldaan. In de eerste plaats door H. M. de Ko ningin, die vooral uit de, nalatenschap van H. M. de Koningin Emma 'n fraaie collec tie afstond. Voorts verleende Z.H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, toestemming, dat de pastoors van de be treffende parochies kerkelijke kunstschat ten voor deze expositie ter beschikking stelden. Verder verleenden tal van ge meentebesturen en particulieren hun me dewerking, om deze tentoonstelling te doen slagen. De commissie heeft aldus de beschik king gekregen over een zeldzame collectie voorwerpen uit het oudste zilveren tijd perk tot heden toe. Van het eerste genre mogen we noemen een drietal drinkhorens uit de 14 eeuw, in het bezit der gemeente Kampen. Uit particulier bezit werd verkregen een een zilveren beker van het St. Joris Gil de te Middelburg uit 1650, benevens de beroemde Bossu-beker ter herinnering aan den slag op de Zuiderzee in 1573, eigen dom der gemeente Hoorn. De katholieke kerken stemden tal van fraai antieke zilveren voorwerpen af, o.m. uit Enkhuizen en Limmen uit de jaren 15001600. Van de parochie Enkhuizen zagen we o.m. twee fraaie reliquie-kasten, waarboven de beeltenissen zijn aange bracht resp. van den H. Ignatius en den H. Franciscus Xaverius." Voorts zijn er fraaie cibories, kelken, wierookvaten en wierookscheepjes, am pullen, kandelaars. Ook uit de Israëlitische Synagoge al hier en van Ger. kerken werd de exposi tie aangevuld, resp. met Joodsche wetrol- len en siertorens en Avondmaalbekers. De inzending van H.M. de Koningin be vat prachtige bouloirs van antiek zilver, verder een gedreven luierschaal, daarnaast een gegraveerde lepel uit 1755, vervaar digd naar aanleiding van de eerste steen legging van het toenmalige Amsterdam- sche stadhuis, thans koninklijk paleis op den Dam, met de afbeelding van dit mo numentale gebouw erin. Een pompeus stuk werk is de huide beker van de Zeeuwen in 1874 geschonken aan koning Willem IH, ter gelegenheid van zijn zilveren kroningsfeest. Deze be ker, v/elke ongeveer een meter hoog is, werd vervaardigd in de fabriek van goud en zilveren werken van v. Kempen te Voorschoten, naar een ontwerp van v. Dokkum. Vermeld dienen voorts enkele stuks van de Surtout de Table, een verzameling van 81 voorwerpen, welke koning Willem IH bij Begeer te Utrecht volgens ontwerp- Lents liet vervaardigen. Behalve het z.g. stadszilver der gemeen te Leiden, waarover hieronder meer, zien we in enkele vitrines tal van voorwerpen, eigendom van de Lakenhal, waarop o.m. in beeld gebracht de verschillende gilden en modern zilver uit den laatsten tijd, Naast een vitrine met Louis XVI-zilver, vazen, mandjes, enz., staat weer een ande re kast met het allermooiste zilver, het van Vianen-zilver, meerendeels uit het par ticulier bezit van den heer Dreesmann te Amsterdam, fraai gedreven zilver en zeldzame schaaltjes van zilver en verguld zilver. Uit het midden der 17e eeuw is aanwe zig een mooi gedreven schotel der gemeen te Moordrecht. Voorts zijn er inzendingen van stijl-Louis XIV en Louis XV. In 'n volgende zaal treffen we een kast aan met kleinere Avondmaal-bekers, Frie- sche bruidskoffertjes, tabaksdoozen, mooie zilveren schaaltjes van Baerd, een z.g. mo lenbeker, een beker „Hansje in den kel der" uit 1650, uit Vlissingen afkomstig, Friesche brandewijnkannen, enz. De kunsthandelaar Joseph M. Morpurgo uit Amsterdam heeft een aparte vitrine met 'n zeldzaam mooie collectie voorwer pen, waarvan we o.m. noemen een kunstig gezaagd en gegraveerd broodmandje van Reinier Brand, en hors d'oeuvre-schaal van Louis XV uit 1750, enz. Ook op speelgoedgebied en miniatuur- kunstwerk is hier 'n zeldzame collectie bij eengebracht. In de gele Papezaal is een kleine collec tie Indisch zilver ondergebracht, grooten- deels afkomstig uit het Ethnografisch Mu seum. Er bevindt zich o.m. een fraaie dub bele halsketen en een diadeem van Bali- neeschen oorsprong. Het Leidsche stadszilver is geëxposeerd in de groene Pape-zaal. Daar staat een ta fel met stoelen Louis XIV, terwijl de tafel gedekt is met oud damast linnen, terwijl de tafel voorts getooid is met de zware zilveren kandelaars, voorzien van het Leid sche wapen, evenals de lepels en vorken en glazen. In deze zaal bevindt zich verder de groo- te zilveren vaas, welke de koningin van Bo- hemen in 1641 aan de stad Leiden schonk als dank voor het onderwijs, dat haar kin deren aan de universiteit alhier genoten hadden, In den anderen hoek dezer zaal staat een beker van den Deventenaar Houck, uitge voerd in verguld zilver. Enkele schilderijen uit de Lakenhal en van de fa. Goudstikker uit Amsterdam, in bruikleen afgestaan en welker uitbeeldin gen betrekking hebben op het zilver, sie ren deze expositie op. Alzoo zijn vijf zalen op uitstekende wijze voorzien van 'n kostbare collectie zilveren voorwerpen, als zelden bijeen wordt ge bracht. Deze tentoonstelling zal morgenmiddag te half vier worden geopend door den voorzitter van de Commissie voor de La kenhal burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen. De opening zal o.m. worden bijgewoond door de inzenders en degenen, die deel hebben genomen in het waar borgfonds voor deze expolitie. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en Mgr. Aengenent, bisschop van Haar lem, die mede waren uitgenoodigd, heb ben bereids bericht van verhindering ge zonden. Vermelden we voorts nog, dat ter be strijding van de hooge kosten aan deze tentoonstelling verbonden, een verloting is georganiseerd, waarvoor prijzen van ƒ150 tot 10 zijn beschikbaar gesteld. De prijs winnaars krijgen echter niet het geld in handen, doch kunnen hiervoor zilver koo- pen naar eigen verkiezing. WE GAAN KERMIS HOUDEN. (Vervolg). Als allen uitgerust zijn en zich te goed gedaan hebben aan allerlei lekkernijen, gaan we onzen tocht over het kermister rein voortzetten. Allereerst wordt onze aandacht getrok ken door de fameuze paard en-rennen, de sweepstake van onze kermis, ledereen kan hieraan meedoen, ook al heeft hij nooit op een paard gezeten, en iedereen ook heeft kans om den eersten prijs te winnen, zelfs de meest onbekwame ruiter Een rood licht wijst ons heen naar de tent van de waarzegster. In de tent van een waarzegster ben ik nog nooit geweest; ik vertrouw dat zaakje niet. Ik zou daar om willen doorloopen, maar ik zie vele nieuwsgierige gezichten, die gaarne iets van de toekomst zouden vernemen. Gaat u daarom binnen, ik zal buiten even wach ten Ik zal maar niet vragen, wat de waar zegster verteld heeft, ik kan het wel raden. Degene die zoo lacht, heeft zeker een ge lukkige toekomst te wachten en die zoo pruilerig kijkt, heeft vast niet veel goeds vernomen. We zullen maar gauw doorloopen anders wordt door de waarzeggerij de vroolijke kermisstemming van velen nog bedorven. Bailengooien en touwtrekken, weer twee nieuwe attracties, die zeker veel aftrek zul len hebben, want aan elk touwtje dat u trekt zit een prijs dat mist nooit en ook ballen gooien lijkt mij niet zoo moei lijk. Hier is wat te verdienen; probeert het maar eens. Bij de volgende tent komen droevige herinneringen in ons op. Bij de vliegtent gekomen, denken we onwillekeurig aan de rampzalige vlucht van Uiver, Maraboe en Gaai. Deze machines, eertijds de trots van ons vaderland, zijn leelijk in discrediet ge raakt. Zal ook onze vliegtent, de trots van onze kermis, daaronder te lijden hebben? Zullen velen niet bang geworden zijn van het vliegen? Ik kan u echter volkomen ge rust stellen, want: ónze Uiver, Maraiboe of Gaai, doen niemand kwaad, geen kip noch kraai. Draaischijf en grabbelton zullen zeker niet in belangstelling achterstaan by de overige vermakelijkheden. In de grabbelton hebt u in letterlijken zin maar te grijpen naar de prijzen, en aan de pijl van de draai schijf hebt u maar een duw te geven en het voorwerp waaraar de pijl heenwijst, kunt u meenemen. Deze tent wordt wel eens zeer terecht, genoemd: de goedkoope bazar. Dan treffen we op ons terrein ook nog aan de zg. vroolijke keuken, waar het te doen is enkel en alleen om iets kapot te slaan. Uitdagend hangen de voorwerpen op een rij naast elkaar en vragen dat aan hun rampzalig bestaan een einde worde ge maakt. Soms gaat dat gemakkelijk, soms ook niet. Ik heb van iemand gehoord, dat hij een rijksdaalder had uitgegeven om een bepaald voorwerp stuk te gooien. Maar in plaats van het voorwerp heeft hy hier waar schijnlijk zijn laatste cent kapot geslagen. Naast de vroolijke keuken bevindt zich het schimmenspel. Ik heb al mijn best ge daan om te achterhalen, wat dat schimmen spel eigenlijk inhoudt. Maar angstvallig heeft men mij de aard en werkwijze van het spel verborgen gehouden. Ik weet u dan ook niet beter te raden dan dat u zelf maar eens gaat kijken. Intusschen is de duisternis ingetreden op het terrein en wordt het tijd voor de film, een laatste lach-salvo voor de bezoekers Eiken dag is er een nieuw programma van de film, zoodat u noodzakelijk èn Zaterdag èn Zondag èn Maandagavond moet komen kijken. Bij het verlaten van het terrein vang ik het gesprek op dat zich ontspint tusschen twee moeders: Nou, ik heb me kostelijk geamuseerd, maar waar dient eigenlijk die kermis voor? (Hoe is het mogelijk, dacht ik, dat iemand nog niet weet wat het doel is van onze ker- Wel, die kermis is georganiseerd ten bate van onze katholieke jeugdbeweging, de Verkenners en de Kruisvaarders. Ik zeg maar zoo, er wordt tegenwoordig heel wat gedaan voor de jeugd en dat is wel goed ook. Hebt u ook een jongen die lid is van de jeugdvereeniging? Wel twee, één is er bij de Verkenners en de andere bij de Kruisvaart, en dat gaat wat goed! Zij vinden daar hun Roomsche vriendjes, doen kennis op van vele nuttige en godsdienstige dingen, kortom, zij wor den daar gevormd tot degelijke katholieke jongens en jonge mannen. Ik wou dat onze tegenwoordige jeugdbeweging vroeger ook bestaan had, dan had ik waarschijnlijk van mijn oudste zoon niet zooveel verdriet ge had als nu. Vroeger was het een goeie jon gen, maar zoodra hij van school af was, kwam hij in aanraking met andersdenken de vrienden, ging met hen mee naar huis en het gevolg is geweest dat hij na enkele jaren ook verkeering kreeg met een an dersdenkende. En wat ik er al aan gedaan heb, het helpt niets. Hij is ook erg onver schillig geworden en erg lastig; er is niets meer mee te beginnen. Ik heb al de grootste moeite om hem 's Zondags naar de kerk te krijgen. Nee, dan gaat het met andere jongens, die aan de jeugdvereeniging zijn, heel wat beter. Daar hebt je nooit last mee, alles gaat goed. Dat komt van de Verken nerij en de Kruisvaart. Ik heb daarom maar een paar extra dubbeltjes meegenomen naar deze kermis. J. LANSBERGEN, Directeur K.J.C. Parochie O. L. Vr. Hem. en H. Joseph. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Zilveren feest afd. Leiden. Donderdag 1 Aug. is het 25 jaar gele den, dat de afd. Leiden van bovengenoem- den bond werd opgericht. De feestelijke herdenking is uitgesteld tot een da&rvoor meer geschikte periode in het jaar, tot November. Dan zal het ju bileum kerkelijk worden gevoerd, terwijl den daarop volgenden, dag in „Zomerlust" de huldiging der vijf zilveren jubilarissen zal plaats hebben en tevens een feestavond voor de leden met hunne huisgenooten. Donderdag 1 Aug. zal echter des morgens om 8.20 uur een H. Mis worden opgedra gen in de kerk van Maria Onb. Ontvan genis (Hartebrug) voor de leden en over leden leden der afd. Voor de nog werken de leden zal het moeilijk gaan, maar de werklooze leden zullen hun plicht niet ver zuimen, om in deze voor hen zeer moeilijke tyden deze H. Mis bij te wonen. Een lid-oprichter der Leidsche afdeeling zond ons onderstaand stukje historie, waar aan wij gaarne een plaats geven. 1 Augustus zal de afd. Leiden in jubel zijn. Dan viert zij haar zilver getij. Zeker zal de vraag worden gesteld: was men in Leiden, een industriestad, dan zoo achter, dat men pas in 1910 een afdeeling stichtte? Neen, zoo is het toch niet. Reeds in 1897 kende Leiden haar katholiek georganiseer de metaalbewerkers. Van het ontstaan van den vakbond (secretariaat) was deze afdee ling aangesloten en heeft 13 jaar van rus teloos werken gekend. Maar ook moeilijk heden bleven haar niet gespaard. Wanneer dezen van buiten af kwam werden zij wel overwonnen. Maar oneenigheid in eigen boezem was erger. Naast haar ont stond een Leiden n en nog een afd. Lei derdorp. Dat was zoo goed als de dood voor alles. Met gevolg dat in den zomer van 1910 de katholieke metaalbewerker bijna geen houvast meer had aan zijn or ganisatie. Toen brak een staking uit op de Ketting- fabriek. Deze staking en de aandrang van het hoofdbestuur, plus het werken van de weinigen, die getrouw waren gebleven, bracht de menschen weer tezamen. En op 1 Aug. 1910 was de afdeeling als herboren. Met 17 leden en een lange ervaring ging het weer voorwaarts. Dat het ledental aan vankelijk klein was en niet zoo heel spoe dig grooter werd, moet voor een groot deel geweten worden aan de nieuwe con- tibutieregeling. In de bondsvergadering, in Juli te den Haag gehouden, was de contributie vastgesteld, met ingang van 1 Oct. 1910 op een minimum van 10 cent en 25 cent als maximum per week, in 7 klas sen naar evenredigheid van het loon. En dat loon was in Leiden nog laag. Toch is de bovengenoemde inzinking een zegen geworden, men werkte weer samen in een afdeeling en zij groeide tot den dag van heden en werd een der best georganiseer de vakvereenigingen van deze stad. Of er dus reden tot jubel is? Wij meenen van ja, ook de leden beseffen, dat 1 Aug. 1910 het groote keerpunt is geweest, toen alles verloren scheen en toen juist het nieuwe krachtige leven met Gods hulp en aller medewerking is ontstaan. Dat Leiden ook in het nieuwe tijdvak en in de nieuwe tijden, die komende zijn, weer even actief, als het moet langs nieuwe wegen, zijn werk zal doen. Gesteund door Gods zegen, met volle medewerking van afd. bestuur en leden, gestuwd door het Bondsbestuur en geleid door onze hooge beginselen zoo als die steeds in het vakblad bepleit wor den. Dat zij zoo. Dat ook eenmaal het goud haar siere. DE VOORGESTELDE SALARIS VERMINDERING VOOR BEWAARSCHOOL-ONDERWIJZERESSEN De Afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, verzoekt den raad, de voorgestelde salarisvermin dering voor het personeel werkzaam bij het Openbaar Voorbereidend Onderwijs in deze gemeente niet te aanvaarden. In de toelichting wordt het volgende ge zegd: De afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers overwegende, dat in dezen tijd van economische de pressie een zuinig beheer der gemeente- financiën alleszins lofwaardig is, dat ook in tijden van hoogconjunctuur een voorzichtig beleid in het beheer der gemeentefinanciën gewenscht is, ziet zich thans tot haar spijt genoodzaakt, haar mee- ning kenbaar te maken inzake de door B. en W. ingediende voorstellen tot vermin dering der salarissen voor het personeel werkzaam bij het Openbaar Voorbereidend Onderwijs. Daar het Leidsche Openbare Voorbe reidende Onderwijs een stichting is dóór en voor rekening van de gemeente Leiden, zijn de bij dit onderwijs werkzame leer krachten uit dien hoofde gemeente-ambte naren. Daar deze gemeente-ambtenaren de voor het geheele gemeente-personeel gel dende kortingen van salaris mede hebben ondergaan, komt ons deze „indidentieele" salarisver-mindering voor een kleine groep leden van het gemeentelijk overheidsper soneel tegenover het geheele verdere per soneel niet alleen als onjuist, doch als on rechtvaardig voor. Werd het gezamenlijke inkomen van het gansche gemeentelijke overheidspersoneel tot een object van be zuiniging gemaakt, dan zouden we ons er wellicht mede kunnen vereenigen, dat het personeel werkzaam bij het gemeentelijk Voorbereidend Onderwijs een salarisver- mindering moest ondergaan, doch nu deze gemeentelijke leerkrachten als een aparte groep, wat betreft het salaris, behandeld dreigt te worden, roepen wij de hulp van Uw College in, om deze oi. dreigende on rechtvaardige daad te voorkomen. De voorgestelde salarissen nauwkeurig beschouwende treft het ons, dat de hoog ste salarissen, die van hoofd, met f 200. en de laagste salarissen, die der tijdelijke leerkrachten met 250.worden vermin derd. Volgens het voorstel van B. en W. zal het minimumsalaris worden verminderd: voor Hoofd met 12y~ pet.; voor onderwijzeressen met B-akte met ruim 21 pet.; voor onderwijzeressen met A-akte met ruim 26 pet.; voor tijdelijke leerkrachten eveneens met ruim 26 pet. Dit is o.i. een grove onbillijkheid. Logi scher ware het de hoogste salarissen pro- centsgewijze het zwaarst te treffen. Doch ook .dan zouden we Uwe hulp in roepen om deze voorstellen te doen ver werpen, omdat de voorgestelde salarissen van dien aard zijn, dat ze de eerste jaren niet of nauwe lijks uitstygen boven de loonen in werk verschaffing. Zulks demonstreert een te lage waardeering van den aard en de cul- tureele waarden van dit onderwijs niet al leen, doch tevens van de langdurige en zeer kostbare opleiding. Van de leerkrachten werkzaam bij het Voorbereidend Onderwijs wordt een bree- de algemeene ontwikkeling geëischt. De aard van het werk verlangt een durende bestudeering van psychologie en paedago- gie. De voorgestelde salarissen veroorlo ven echter geen verdere uitgaven voor stu diemateriaal. Ten slotte wordt van deze gemeenteambtenaren een zekere „stan ding" verlangd, waardoor de uitgaven voor kleeding en woning stijgen. De voorgestelde salarissen zullen de meesten harer dwingen tot minder wonen en vermindering van representatieve kos ten, waardoor het aanzien van dat onder wijs wordt geschaad. Om al bovengenoemde redenen, vooral op overwegingen van billijkheid verzoeken ondergeteekenden namens de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers de voorstellen tot salarisver- mindering van het gemeente-personeel werkzaam bij het Openbaar Voorbereidend Onderwijs niet te aanvaarden. Leidsche Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Soc. Zaken stonden gisteren ingeschreven 3732 (vorig jaar 3099) werkloozen. IETS KOELER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noordelijke tot Wes telijke of Zuid-Westelijke wind, toenemen de bewolking, aanvankelijk nog droog weer, later kans op regen en onweer, iets koeler. Hoogste barometerst.: 770.3 te Valentia. Laagste barometerst.: 752.7 te Reykjavik. Het gebied van hoogen luichtdruk trekt zich steeds meer van het continent terug en breidt zich weer achter de vlakke de pressie in Zuid-Europa, over Frankrijk uit. Deze depressie heeft zich inmiddels naar Centraal-Europa verplaatst. In Midden- Frankrijk vielen plaatselijk onweersbuien. Het gebied van lagen druk in het Noorden neemt geleidelijk in beteekenis toe; daal- en stijggebieden van den luchtdruk volgen elkaar periodiek langs den Poolcirkel op. In Scandinavië is alle hooge druk verdwe nen, in Zweden en Finland keerde de zo merhitte terug; langs de Noorsche kust heerscht koel regenweer. In de Alpen en Middelgebergten is het prachtig zomer weer, hoewel met toenemende onweers kansen. Het is te verwachten, dat de hooge druk geleidelijk bezit zal nemen van het Zuiden en dat de depressie-invloed regel matig naar Zuidelijker breedtegraden zal toenemen, zoodat het weer minder zonnig en koeler zal worden LUCHTTEMPERATUUR. 19.6 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 22 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 9.33 uur tot Zaterdagmorgen 4.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Zaterdag 27 Juli voorm. 1.07 uur en nam. 1.44 uur. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. AFSLUITING TOUWERSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Tou- wersbrug, gelegen in de Oude Vest over de Lange Mare, met ingang van Maandag 29 Juli as. tot nadere aankondiging voor alle rij verkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Juli 1935. AGENDA LEIDEN. ,De avond-, nacht- en oZndagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juli as. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807, C. B. de Metz, Korevaartstr. 51, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. WAARSCHUWING. Gistermorgen heeft op den Rijnsburger- weg een dame, in het bezit van een foto met schoolkinderen, gecollecteerd voor ver waarloosde kinderen. Deze dame was hier toe onbevoegd, althans de politie heeft geen toestemming hiervoor gegeven. De politie waarschuwt de ingezetenen na drukkelijk toch geen geld af te geven aan personen, die geen bewijs van vergunning tot het houden van een collecte kunnen overleggen. Wanneer zulks niét gedaan kan worden, doe men goed onmiddellijk de po litie op te bellen. HULPPOSTEN E. H. B. O. Door de afdeeling Leiden van de Neder landsche Vereeniging E. H. B. O. zijn de navolgende hulpposten ingericht. Op deze hulpposten is een groote ver- bandtrommel aanwezig ten dienste van doctoren en E. H. B. O.'ers. De huizen, waarin de hulpposten zijn gevestigd zijn voorzien van een Vereenigingsbordje met opschrift „verbandtrommel": Heerensingel- kwartier Prinsenstraat 29; Haagwegkwar- tier, De Genestetstraat 20; Kooikwartier, Madoerastraat 1; Morschkwartier, Morsch- weg 131; Lammenschanskwartier, v. d. Waalstraat 12; Haarlemmervaartkwartier, Frans van Mierisstraat 33a.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2