et lutït elke brectttïkïut^ op :ei DONDERDAG 25 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN WASSEN AAK tioe schoon en helder alles Tn ons land er uïlziet. In de eerste plaats ?s dit te danlcen aan he! geregeld gebruik van zachte zeep. die sedert generaties een groote rol speelt in iedere huis houding. En thans krijgt de Nederlandsche huisvrouw de zachte zeep in den meest idealen vorm: de prachtige goudgele TRANSPARANTZEEP, gefabriceerd uit edele grondstoffen, die overal ver krijgbaar is. Maar de Transparantzeep biedt U thans ook nog een zeer bijzonder voordeel, n.l.s GRATIS BLAUWE GOUDGEBIESDE EMMERS VAN PRIMA EMAILLE. Uw winkelier levert U dit zoolang de voorraad strekt: Netto 5 Kg. Transparantzeep in gratis emmer, voor slechts f 1,05 Netto 10 Kg Transparantzeep in gratis emmer, voor slechts f 1,90 Desgewenscht zijn de emmers met 10 Kg. netto inhoud ook in wit emaille verkrijgbaar, Elke huisvrouw weet welk een onmisbaar product TRANSPARANTZEEP in de huishouding is, als zij maar even denkt aan de groote wasch, het boenen en schrobben van gangen en trappen, .marmer en graniet, het afsoppen van deuren en kozijnen, linoleum en vatenwasschen. Ook in het boerenbedrijf is TRANSPARANT ZEEP sinds menschenheugenis een goede bekende, want wat kan men beter gebruiken voor het boenen van den buitenkant van het huis, het schrobben vaji stallen en hokken, het reinigen van tegelvloeren en tallooze andere doeleinden. De beste en meest hygiënische zachte zeep. die er bestaat en dan nog een prima emaille emmer geheel gratis! Bedenk eens, wat dit voor U beteekent! De emmer zal prachtige diensten bewijzen bij, het boenen van gangen en trappen, van de stoep en om een heerlijk vet sop te maken van TRANSPARANTZEEP voor al Uw waschwerk. Op de boerderij zijn deze emmers beslist een aanwinst voor het putten van welwater en regenwater, het men gen van kippenvoer, het spoelen van groenten, bij de inmaak, als melkemmer, het afspoelen van ramen en deuren, enz. Natuurlijk maakt U gebruik van deze onge kend voordeelige aanbieding! Maar bedenk: dit zeldzame voordeel geldt slechts tijdelijk! 3SS i'Bcithk Hetfi èaet'MtxMm htm Onder leiding van Burgemeester Wieg man vergaderde gisteren de gemeenteraad. Afwezig waren de heeren Wildt- Me ij.boom, van Leeuwen en ld en burg. Gelukwensch aan den Burge meester. Nadat de vergadering was geopend, stel de de voorzitter voor een besloten zitting te houden. Alvorens hiertoe werd besloten verkreeg de heer Boichel het woord, om den burgemeester geluk te wenschen met zijn herbenoeming. En de Raad èn de bur gerij zullen met blijdschap zijn vervuld, dat de burgemeester in de volgende ambtspe riode hier zijn taak weer zal mogen ver vuilen. (Applaus). De Burgemeester zeide verrast te zijn door de aardige en buitengewoon vereeren- de wijze waarop de heer Boichel hem heeft gefeliciteerd met zijn herbenoeming. Spre ker waardeerde dit hoogelijk en ook dat de Raad zoo enthousiast daarmede instemde. Het is alweer 6 jaren geleden, zegt spreker, dat ik hier kwam. Het is kort, maar toch ook weer lang. En dat komt omdat hij hier staat temidden van de meest belangrijke vraagstukken, die elkaar snel opvolgen. Wat gebeurd is, komt daardoor weer spoedig veraf te liggen. Het is hem een buitengewone eer en een groot voorrecht geweest in deze gemeente te zijn benoemd, waar zulke groote vraag stukken aan de orde komen en een zoo be langrijke werkkring wordt gevonden. Wan neer hij bij zijn werk eenigszins is geslaagd, dan stemt hem dat tot voldoening. Ander zijds is hij blij, dat hij ook iets heeft ge wonnen van de burgerij, al is het dan ook dat hij met haar niet zoo zeer in contact komt als in een kleine gemeente het ge val is. Hij dankt den heer Boichel met een hand druk en hoopt daardoor den geheelen Raad dank te hebben gebracht. Hierna ging de Raad geruimen tijd in besloten zitting. Na heropening wordt de agenda behan deld. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van J. A. van den Broek Humph rey om een tweetal boomen langs den Schouw weg te mogen rooien. De heer Roo ij akkers merkte op, dat de boomen langs dien weg te dicht op elkaar staan en gaf in overweging hem om den anderen te rooien. De heer Verloop wil een radicaler op lossing. Hij stelt voor de boomen aan de Oostzijde op te ruimen. Men krijgt dan meer licht, meer lucht en meer zicht. De voorzitter zeide, dat B. en W. aan het naar voren gebracht aandacht zullen schen ken, waarna het adres ter afdoening in handen van B. en W. werd gesteld. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. De heer Ruys rapporteert namens de Commissie, dat de geloofsbrieven voor alle gekozen raadsleden in orde zijn bevonden. Weshalve de Commissie tot toelating ad viseert. Hiertoe wordt besloten. Aan het R. K. Kerkbestuur van den H. Willibrordus wordt overeenkomstig artikel 100 der Lager Onderwijswet alsnog vergoe ding toegekend voor een leerkracht, werk zaam geweest in 1933, aan de R. K. Jongens school. Een bouw-kwestie. Daarna wordt behandeld een adres van den heer G. C. Ruys, om de rooilijn op het door hem gekochte terrein aan de Brem- horstlaan terug te brengen van 15 op 10 Meter. Het prae-advies van B. en W. luid de afwijzend. Hierover heeft de Raad geruimen tijd ge discussieerd. De feiten zijn aldus. De heer Ruys heeft bij een openbare verkooping een perceel grond gekocht ter oppervlakte van 1900 M2, gelegen tusschen 2 lanen. Hij verzuimde tevoren te informeeren, wat bij ter plaatse bouwen mocht en bemerkte ach teraf pas, dat hij daarop een veel kleiner huis mocht stichten, dan in zijn bedoeling lag. Hij meende, dat B .en W. ervoor die nen te waken, dat de verkaveling van ter reinen zoodanig geschiedt, dat geen onbe bouwbare terreinen overblijven. Hiertegen zijn B. en W. opgekomen, omdat de eige naars de verkaveling van hun terrein ter hand nemen, zonder daarin de gemeente te kennen. Meermalen zijn koopers voor dit perceel ten raadhuize komen inform eer en, wat ter plaatse mocht worden gebouwd. Toen deze hoorden van de beperkende voorschriften, zagen zij van den koop af. Tegenover hen zou het, zeggen B. en W., onbillijk zijn, nu een gemakkelijker bebouwing toe te laten. Verder meenen B. en W. dat een ge makkelijke weg zou worden opgegeven, wanneer dit verzoek werd ingewilligd. An deren in gelijke omstandigheden kunnen dan niet meer worden geweigerd, terwijl misbruik door speculatieve grondexploitan- ten niet meer voorkomen zou kunnen wor den. De heer Hendriks meent, dat het in de zen tijd niet aaingaat, iemand, die te goe der trouw is geweest, zoo te dupeeren, dat een stuk grond van 1900 M2, dat 10.000 heeft gekost, onbebouwd moet worden ge laten. Voor een precedent is hij niet bang, want hier gelden bijzondere omstandig heden en elk later geval ziet men toch weer anders. De voorzitter wijst er allereerst op, dat de rooilijnen niet komen op lanen, zooals vaak gedacht wordt, maar op weggedeel ten. Die is hier 13 Meter en daarvan kan de Raad geen ontheffing verleenen. Hij heeft die lijnen vastgesteld. Het besluit heeft ter visie gelegen, is daarna opnieuw in den Raad behandeld en vervolgens vast gesteld door Ged. Staten. De eenige moge lijkheid om adressant terwille te zijn, zou zijn de rooilijn te wijzigen, maar dan moet de geheele procedure worden gevolgd, wat wel ongeveer 6 maanden kan duren. Wat de kwestie van verkaveling betreft, wil hij zeggen, dat de gemeente bereid is daaraan mede te werken, als men het vraagt. Maar dat doet men niet. Men kiest zelf het meest voordeelige plan voor ver kaveling en dan laat men tenslotte doen, wat hier gebeurd is. Men tracht een koo- per er te laten inloopen, die dan ontheffing gaat vragen. Hij zegt dit zoo positief, omdat men, als dit verzoek wordt toegestaan, zich daarop in de toekomst zal beroepen. - Meerdere leden voeren over dit onder werp het woord. Tenslotte wordt het afwijzend advies van B. en W. aangenomen met 7 tegen 5 stem men, nadat een voorstel tot uitstel van be handeling met gelijke stemverhouding was verworpen. De verordening op de heffing van ver gunningsrecht wordt in overeenstemming gebracht met de redactie van de Drankwet. Vastgesteld wordt de exploitatievergoe ding voor de bijzondere scholen over het jaar 1932. Deze bedraagt per leerling van de lagere scholen 22.34 en van de UJL.O.- scholen 34.43. Besloten wordt tot overname in eigen dom van enkele wegen en straten van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. De jaarwedde van den burge meester te laag geacht. Daarna is aan de orde een schrijven van Ged. Staten houdende regeling van de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Wethouder in verband met het feit dat het zielental der gemeente boven 15.000 is gestegen. Ged. Staten stel len voor de jaarwedden te bepalen voor den Burgemeester op 5300.tot 6300. Secretaris 4500.tot 5500.Ontvan ger 3300.tot 4000.en voor de wet houders op 950. De heer Boichel meent te moeten op komen tegen de waardeering van het ambt van Burgemeester van Wassenaar. Het gaat niet aan dit op één lijn te stellen met Kat wijk. Dit geeft blijk, dat men onkundig is met hetgeen hier passeert. Hij meent, dat Wassenaar moet worden vergeleken met Voorhout en Rijswijk. De heer Schalekamp sluit zich hierbij aan. Hij meent dat de aan- vangswedde 6000.'behoort te zijn. Ver der acht hij de belooning voor wethouders te laag. Hij stelt voor te adviseeren deze op 1200.te brengen. De heer Kieviet de Jonge vindt het niet juist zich er in te verdiepen, hoe het in Katwijk is gesteld. Hij weet, dat in die ge meente aan den Burgemeester ook bijzon dere eischen worden gesteld. Niet juist lijkt het hem, dat Wassenaar wordt achtergesteld bij Voorburg en Rijswijk. Eerder zou Was senaar daarboven uit dienen te gaan, om dat hier een andere bevolking is, andere verhoudingen zijn, enz. Echter wil hij niet adviseeren het onderste uit de kan te halen, maar toch wel, dat Wassenaar op één lijn zal worden gesteld met Voorburg en Rijs wijk. Wat de wethouders jaarwedden betreft ondersteunt hij hetgeen de heer Schalekarrtp heeft gezegd. Hij vertrouwt, dat de Raad met een en ander zal instemmen, hetgeen onder applaus geschiedt. Besloten wordt tot overname van enkele gedeelten van de Eikenlaan, thans eigen dom van de St. Jacobusstichting. Hierna komt weder ter tafel het voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond ter verruiming van het prise d'eau der waterleiding. Na eenige discussie goed gekeurd. Het zelfde geschiedt met een voorstel tot verlaging der huren van de woningen der Wassenaarsche Bouwvereeniging, van de Woningbouwvereeniging St. Willibrordus en van de huizen aan het Havenplein. Dit voorstel omvat een verlaging van 18%. Op voorstel van B. en W. wordt een cre- óiet toegestaan voor aanstelling van een wissellooper-meteropnemer bij de bedrij ven. Hierna worden eenige kohieren van hon denbelasting en retributie vastgesteld en eenige 'beschikkingen genomen op bezwaar schriften inzake belastingen. Hierna wordt behandeld een adres van De Raad dezer gemeente kwam ir open bare vergadering bijeen. Tegenwoordig wa ren alle leden. Voorz.: Burg.-secretaris W. J. Bocxe. De notulen der vorige vergade ring worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt de goedkeuring door de Kroon van de (verhoogde) hondenbe lasting, en der verordening tot heffing van 75 opcenten op de fondsbelasting. De voorz. deelt mede hedenmiddag een bespreking te hebben gehad met de Direc tie der „Gekro" en het Hoofd van den Vleeschkeuringsdienst inzake het afslui ten van een contract tot destructie van af gekeurd vee en vleesch, in den geest als in onze vorige vergadering besproken; de oplossing kan in dien zin; de jaar-kosten zijn ƒ40.73; de Vereeniging van Ned. Ge meenten, afd. Z.-Holl., waakt voor onze belangen, zoodat er thans geen bezwaar meer is, het contract definitief te sluiten, waarom B. en W. voorstellen ingaande 1 Augustus as. dit te doen. Algemeen wordt hiertoe besloten. De voorz. vestigt er de aandacht op, dat na 1 Augustus dus geen toestemming meer wordt gegeven, om op de boerderij te be graven, en alles dus naar de noodslacht- plaatsen moet worden gebracht. Inzake de voorgenomen wijziging der in structies van Hoofd en Keurmeester van den Vleesch keuringskring-Nieuw veen leest de voorzitter de van Nieuwveen ontvangen correspondentie; uit een en ander blijkt, dat alles op den ouden voet blijft behan deld, en onze wenschen geen ingang zullen vinden. Ten aanzien der gemaakte aanmer king op de Rekening 1934 „kosten prooedu- A. van der Lee, waarin wordt gevraagd evenals vorige jaren de winkels in de maand Augustus op 21 werkdagen op te stellen tot 10 uur 's avonds. B. en W. hebben hieromtrent de con tact-commissie uit den Middenstand ge hoord, die mededeelen, dat de resultaten van een langeren openstelling in Augustus niet groot zijn geweest. Zij achten het beter van de dispensatie op een ander tijdstip gebruik te maken b.v. omstreeks St. Ni- colaas of Kerstmis en zou zich daaromtrent nog nader willen beraden. Op dezen grond wordt geadviseerd nog geen besluit te nemen, waarmede de Raad accoord gaat. Tenslotte wordt goedgevonden kasgeld voor den tijd van drie maanden terleen te verstrekken aan de gemeenten Hendrik Ido Ambacht en Papendrecht ten bedrage van respectievelijk 50.000.en 75.000. tegen een rente van 4%. Hierna wordt de vergadering gesloten. re" wordt besloten, hierop niet verder in te gaan. Bij de begrooting 1936 wordt algemeen bezwaar gemaakt tegen de post ƒ300. vergoeding motorrijwiel hulpkeurmeester en wordt besloten deze op 150.voor te stellen. Men is op de hoogte van reeds daarover gevoerde correspondentie of door andere Raden gedane pogingen tot verla ging, maar „hierbij zich steeds maar neer leggen" wil men niet. Op het verzoek tot weder-invoertn g van vrijstelling van keuring voor huisslachtin gen is afwijzend beschikt, omdat er veel t.b.c. onder de varkens voorkomt. Besloten wordt niet toe te treden tot de Vereeniging „Stad en Landschap". De geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden worden onderzocht en in orde bevonden, en wordt tot toelating besloten. B. en W. stellen voor, het verzoek van de Christ. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn om een bijdrage over 1934 tot een bedrag van 25.93, gedeeltelijk in te willigen en 12.50 beschikbaar te stellen uit een oogpunt van billijkheid; ware die H.B.S. een Openbare, dan waren we verplicht tot betakng van het geheele bedrag. Geen der raadsleden is 't met B. en W. eens, zoodat met vijf te gen twee stemmen afwijzend wordt be schikt. De verordening tot heffing van vergun ningsrecht ingevolge de Drankwet wordt gewijzigd in dien zin, dat in de plaats van „omvang van het bedrijf' wordt gelezen verkoop van sterken drank". Ten aanzien van de huur voor de ambts woning van den Burgemeester stellen Ged. Staten voor, deze op 435 te stellen in ver band met de verlaagde wedde; de verlaging der huur is 15. B. en W. willen niet spreken over het bedrag van de huur; wel echter wordt toe gelicht, dat de basis niet goed is; nu de Burgemeester ook Secretaris is waarvoor hij halve wedde geniet wordt nog eens 15 pet. der aanvangswedde als huur geno men; was hij geen secretaris, dan was de huur lager; 15 pet. is het maximum, en dat wordt voor beide betrekkingen genomen; besloten wordt een en ander ter kennis van Ged. St. te brengen. De Minister van Sociale Zaken deelt me de, bezwaar te hebben tegen verhooging van het steunbedrag voor werkloozen van 7.op 8.per week; echter bereid te zijn te bevorderen, dat bij een lagere huur dan 3.reeds toeslag wordt gegeven. B. en W. zijn van meening, dat op deze wijze niet wordt bereikt, wat bedoeld is; de meest behoeftigen wonen meestal in de kleinste huisjes met de minste huur; iemand, die het duurst woont, zou 't eerst voor toeslag in aanmerking komen; boven dien is 't moeilijk de grens die nu 3 is te bepalen. De heer van Baren vindt vooral ook ter voorkoming van de administratieve rompslomp, die hij de voorzitter heeft hoo- ren noemen 't veel beter, de steun-norm te verhoogen met b.v. 50 cents per week, en dan tegen den winter. De voorz. noemt de 2e volle week in Oc tober. Algemeen wordt hiervoor gevoeld, en den Minister zal worden gevraagd met ingang van die week de norm op ƒ7.50 te stellen. Verder deelt de Minister mede, dat naar zijn meening een bedrag van ƒ3000 voor 1935 aan steun niet voldoende is, gezien het reeds uitgegeven bedrag; B. en W. zijm 't hiermede eens, en stellen voor zooals de Minister ook wenscht de post met 1000 te verhoogen en de Rijksbijdrage daar tegenover met f 990; algemeen beslo ten. Tot 28 December as. zal de Rijksbijdra ge worden toegekend. Kroozen ringvaart De voorz. zegt ten aanzien van het kroo zen van de door het dorp loop end e ring- sloot, dat momenteel niemand daartoe ver plicht zou kunnen worden; polder Nieuw koop is er niet toe bereid, niettegenstaande dezen polder eigenaar is, de opbrengst van vischwater en gras wel wil ontvangen; het lag daarom in de bedoeling van den voor zitter voor te stellen een bepaling vast te stellen, waarbij de verplichting aan den eigenaar der vaart, dus de polder, zou wor den opgelegd. Uit een dezer dagenontvangen corres pondentie en daarop gevolgde mededeel ing van den polder blijkt echter, dat de keur van dien polder is gewijzigd, en de ver plichting is opgelegd voor de geheele breedte der vaart aan de aan de Oost zijde wonende eigenaren der erven en huis- erven. Van 24 Juli tot 24 Aug. ligt dat ont werp ter inzage en kunnen bezwaren wor den ingebracht. Het is altijd als een onbillijkheid gevoeld, dat deze verplichting bestond; deze zal nu bestendigd blijven, waarom 't op den weg van belanghebbenden ligt, er tegen te pro testeeren; ook de gemeente is voor een deel belanghebbend; als de Raad 't dan ook eens is met B. en W. zal bezwaar gemaakt wor den en een en ander ter kennis van Ged. St. worden gebracht; algemeen wordt hier toe besloten. Opheffing spoorlijn. Nu per 1 Januari 1936 de spoorlijn zal worden opgeheven, komen wij ten opzichte van interlocaal verkeer weer in dezelfde positie te verkeeren als 16 jaar geleden, omdat er geen enkele busdienst Zevenho ven aandoet; de rentegarantie van 450 aan de H.E.S. Mij. komt te vervallen; B. en W. zouden graag de machtiging, om met verschillende personen, al dan niet reeds bestaande busdiensten onderhoudend, in onderhandeling te treden, om een autobus- dienst te krijgen, zoo noodig met subsidie, en dit alles onder bepaalde voorwaarden; alles kan „vrijblijvend" zijn tot nadere goedkeuring van deze vergadering; in ieder geval moet gezorgd worden, dat aanslui ting op Amsterdam en Leiden blijft. Algemeen is de Raad 't hiermede eens, opdat op 1 Januari 1936 onze ingezetenen toch nog verder kimmen gaan dan Zeven hoven. Het kohier van de hondenbelasting 1935 wordt vastgesteld; voor 't eerst hooren we hier over luxe honden praten, die dan ook 5 zullen moeten opbrengen. De begrooting 1935 wordt overeenkomstig aangeboden concept gewijzigd. De achterstallige belast in gposten worden nagegaan en wordt besloten tot verdere vervolging; vooral ten aanzien van de hon denbelasting is dit noodig. Bij de rondvraag informeert de heer Kool naar den toren; de voorz. zegt, vorig jaar den opzichter opdracht te hebben gegeven regelmatig te controleeren; hij heeft van verder verzakken niets gehoord; zal nog eens speciaal opdracht geven. De heer de Groot vraagt, of de goedkoo- pe margarine via de winkeliers verkocht zou kunnen worden. De voorz. heeft daar tegen geen bezwaar, zet uiteen hoe deze distributie gaat, en hoe gering de winst is, en hoe groot het risico van verkoop; en kele leden blijken hiermede reeds op de hoogte te zijn. In verband met de bespre kingen blijft de verkoop als van-ouds. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8