ZAL ER EEN KABINETSCRISIS KOMEN? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Beraadslagingen over Bezuinigingsontwerp geschorst 26ste Jaargang WOENSDAG 7A JULI 1935 No. 8173 S)e £aictoelic0oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Een conflict tusschen Regeering en Kamer, zonder dat er een stemming heeft plaats gehad Er was geweldige belangstelling voor de beraadslagingen van gisteren. De tribunes van de Tweede Kamer waren overvol; en buiten op het Binnenhof stond een groote menigte te wachten en te turen om iets te kunnen opvangen van hetgeen in 's lands vergaderzaal werd besproken en zou wor den besloten. Degenen die verwacht hadden, dat de leider der Katholieke fractie onmiddellijk het woord zou nemen, kwamen bedrogen uit. Eerst kregen we nog den heer Wes terman (N. H.) te hooren, die trachtte waar te maken, dat de opleving in Zweden voor het grootste deel aan export ten bate van de wapenindustrie was te danken. Hij werd op dit punt met de cijfers in de hand door den heer A1 b a r d a (STAT.) weer legd. De socialistische leider hield daarna een vrij uitvoerige beschouwing, waarin hij afwees de bewering van dr. Colijn, als zou de op hem gerichte critiek van per soonlijken en denigreerenden aard zijn. Het gaat tusschen de sociaal-democratische fractie en de Regeerine louter en alleen om een zakelijk meeningsverschil ten aan zien van de te volgen politiek. De ervaring in Zweden had bewezen, dat het stimulee- ren der koopkracht tot zeer groote resul taten had geleid; terwijl hier te lande de inzinking steeds verder gaat en het met den dag duidelijker wordt, dat de Regee ring haar doel niet zal bereiken. Verande ringen in de Regeeringspolitiek zijn niet te verwachten; en, als straks de katholieke fractie aan de regeering haar steun zou geven zou zij voor deze politiek ten volle medeverantwoordelijk zijn. Dan zal echter de strijd pas begonnen zijn; want de so ciaal-democraten zullen zich tot het volk wenden en hun vertrouwen in de moge lijkheid eener betere politiek niet verlie zen. Naar den heer Ver voorn (PLB.), die daarna aan het woord kwam, luisterde niemand. Met meer spanning werd de rede van den heer De Geer (C. H.) verwacht; deze beperkte zich echter tot de behande ling van twee hoofdpunten ten eerste: dat er in het wetsontwerp zelf geen enkele reden was te vinden om het te verwerpen, aangezien een ieder bezuiniging wilde en op de nog in het wetsontwerp overgeble ven punten geen verzet van beteekenis was gerezen; ten tweede de kwestie con sequente deflatie of devaluatie. Ten aanzien hiervan had spreker niets anders gezegd dan dat hij, als hij moest kiezen tusschen deze twee, hij aan devaluatie de voorkeur zou geven. Hij hoopte echter niet voor die keuze gesteld te worden. Vervolgens be streed de heer de Geer nog uitvoerig de verlaging der vaste lasten. Nadat de heer Kersten (S. G.) zijn gewone phillippica tegen het Kabinet had gericht weike echter eindigde mei de ver klaring, dat hij voor het wetsontwerp zou stemmen, kwam eindelijk de heer A a 1- berse (R. K.) aan het woord. Onmiddellijk viel er doodsche stilte m de Kamer; en alle gezichten spanden zich in aandachtig luisteren. De heer Aalberse begon met zich te verzetten tegen de wijze, waarop de Minister-President in behoor lijke vorm uitgeoefende critiek had afge wezen. Het zoo voor te stellen alsof tegen de Ministers zou zijn gezegd, dat zij geen begrip van de zaak hadden, is volkomen onjuist. Spreker erkent de bekwaamheid en heeft alle respect voor de inzichten en de ontzaglijke werkkracht van Dr. Colijn. Maar het is toch geen onduldbare aanma tiging als wij, die ook 40 jaren economi sche studie achter den rug hebben, met hem van meening verschillen. Spreker toont dan aan, dat Minister Colijn op ver schillende punten, welke hij eerst krachtig bestreed, de inzichten der katholieke frac tie heeft overgenomen. Alvorens op het tweede punt, waartegen hij groote bezwaren had, neer te komen, verzocht spreker nadere inlichtingen om trent de vraag, of Minister Steenberghe Het wetsontwerp tot verlaging van de vaste lasten voldoende had geacht om het be drijfsleven te helpen. Wat aangaat de stemming over het be zuinigingsontwerp en dat ten aanzien van de vaste lasten, wilde spreker niet verder aandringen op uitstel van de eerste stem ming, ofschoon z.i. daarvoor zeer goede re denen bestonden. Als deze twee wetsont werpen geen verband hielden met elkaar, waarom was dan oorspronkelijk het vaste lastenontwerp in het bezuinigingsontwerp opgenomen? Komende tot zijn tweede groote bezwaar zette Mr. Aalberse uiteen, dat de voorzit ter van den Ministerraad op verschillende punten het door spreker gezegde verkeerd had weergegeven, en dan tegen deze ver keerd weergegeven woorden had gepole miseerd. Het slot van de rede van den Minister- President was merkwaardig geweest; het was een slot van buitenlandsche allure. Niet alleen aanvaarding van het bezuini gingsontwerp was daarin geëischt; maar ook een votum van vertrouwen. Spreker betwijfelt of het goed is dit novum, waar van in het buitenland veel misbruik wordt gemaakt, hier in te voeren. Waarom was overigens speciaal aan de katholieke frac tie dit vertrouwen gevraagd? Waarom niet aan de vrijzinnig-democratische, welke nog pas het Regeeringsbeleid had afgekeurd door tegen de begrooting van defensie te stemmen? Waarom niet tot de christelijk- historische, die nog pas had te kennen ge geven niet voor het vastelasten-ontwerp te zullen stemmen? Nu zij daar echter op deze wijze was ge sommeerd, zou het van de katholieke frac tie een lafheid zijn een antwoord te willen ontgaan. Het eenstemmig antwoord der Katholieke fractie, in enkele stellingen samengevat, luidt als volgt: 1. Evenwicht in de Rijksbegrooting kan alleen dan werkelijk worden be reikt, wanneer voor het bedrijfsleven door maatregelen van wetgeving en bestuur de weg, zoover als maar mo gelijk is, wordt vrijgemaakt, om op rendabele basis aan het economisch verkeer deel te nemen. 2. Alleen door aldus de mogelijkheid te scheppen tot gezondmaking van het bedrijfsleven kan ook de toenemende werkloosheid worden gestuit, en werk- behoud en werkverruiming wezenlijk worden bevorderd, waarbij niet slechts economische, maar vooral ook groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. 3. In een krachtdadig streven om het aldus omschreven doel te bereiken, zou doelmatig passen een complex van sluitende maatregelen, waardoor over de geheele lijn kosten en prijzen, zoo ver en zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een niveau, waar op de mogelijkheid tot deelneming aan het economisch verkeer nationaal en internationaal, kan worden behou den, en die deelneming daadwerkelijk wordt gestimuleerd. 4. Het Kabinet heeft de tot standko- ming van zulk een complex van maat regelen tot dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af, en gaat voort op den weg van reguleer end ingrijpen in het aanpassingsproces, deels rem mend, deels stimuleerend. 5. Door deze houding van het Kabi net wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds kleiner om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te brengen voor staats- en volkshuishouding, terwijl anderzijds de drang steeds krachtiger zal worden naar maatregelen op monetair gebied als hulpmiddel in het noodzakelijke aanpassingsproces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet om door op zichzelf on ontbeerlijke verlaging van de openbare uitgaven evenwicht in de Rijsbegroo- ting te bereiken, noch de voornemens ten aanzien van verder doorgevoerde industrialisatie, hoe noodzakelijk deze op zichzelf ook zij, gedragen worden door een geloof en vertrouwen, als thans door het Kabinet van ons ge vraagd. De practische conclusie hieruit is deze: dat wanneer de door de Regee ring gevraagde motie van vertrouwen m het algemeen regeerbeleid waar van dat op sociaal en economisch ge bied thans 't voornaamste onderdeel is wordt voorgesteld en in stemming gebracht, wij daaraan onze stem niet zullen kunnen geven. Na deze zeer duidelijke verklaring had den de redevoeringen van de overige spre kers nog maar weinig belangstelling. In het begin was er zelfs zulk een beweging, dat de heer B i e r e m a (V. B.) zich niet verstaanbaar kon maken. Ook naar de hee- ren S n e e v Ti e t (R. S.) en Van Hou ten (C. D.) werd nauwelijks geluisterd. De aandacht vlamde nog even op toen de heer Joekes (V. D.) trachtte te betoo- gen, dat een beslissing over het economisch beleid der Regeering niet nu doch bij de behandeling van het vaste lastenontwerp diende te vallen en toen de heer Schou ten (A. R.) met een beroep op de geeste lijke waarden een breuk tusschen de rechterzijde trachtte te voorkomen. Aan de Ministerstafel en in de zaal werd druk ge confereerd; het scheen zelfs, dat de anti revolutionaire en christelijk-historische fracties in spoedvergadering bijeenkwamen. Nadat de heer D e V i s s e r (C. P.) nog een lachsuccesje had geoogst verdaagde de Voorzitter de vergadering tot 's avonds 9 uur. TWEEDE KAMER UITEENGEGAAN NA VERKLARING VAN DR. COLIJN. Advies van de Kroon over den politieken toestand. BERAADSLAGING OVER DE BEZUINIGING GESCHORST. Gisteravond, onmiddellijk na de herope ning van de zitting der Tweede Kamer, kreeg de minister-president, dr. H. Colijn, heit woord tot het voorlezen van de volgen de verklaring: De afgevaardigde Aalberse heeft heden middag aan het slot van zijn rede namens de geheele R. K. Kamerfractie de verkla ring afgelegd, dat, indien een motie van vertrouwen in het algemeene regeeringsbe leid, waarvan dat op sociaal en economisch gebied thans het voornaamste onderdeel is, wordt voorgesteld en in stemming gebracht, de geheele katholieke fractie daaraan haar stem zou onthouden. Hoewel zulk een motie niet ingediend is en daarover dus ook geen stemming moge lijk is, beteekent deze verklaring der Roomsch-Katholieken een ondubbelzinnige veroordeeling van het algemeene regee ringsbeleid en met name van het beleid op sociaal en economisch gebied. Een soortgelijke verklaring is afgelegd geworden door de sociaal-democratische en communistische Kamerfractie (beweging), eveneens door een paar op zichzelf staan de leden der Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer blijk heeft gegeven van afkeu ring van het algemeen beleid der re geering, van welk beleid het in be handeling zijnde ontwerp slechts een onderdeel uitmaakt, is het kabinet tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscht is, schorsing van behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven te verzoeken, opdat het zich kan heraden over den nieuw ingetreden toestand, teneinde de Kroon hieromtrent van advies te kunnen dienen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten aan het verzoek om schorsing der beraadslagingen te voldoen. De wetsontwerpen, die voor de vergade ring van heden op de agenda waren ge plaatst, werden afgevoerd. Daarna ging de Kamer tot nadere bij eenroeping uiteen. De korte zitting, die zoowel in het Ka mergebouw als op het Binnenhof groote belangstelling had getrokken, heeft slechts ongeveer drie minuten geduurd. Bij het verlaten van het Kamergebouw was de minister-president het voorwerp van verschillende demonstratisEr werd „Leve Colijn" geroepen. De heer Colijn- wuifde de wachtende menigte toe, alvorens in- zijn auto te stappen. KABINET IS NIET DEMISSIONNAIR. Eerst moet het beraad tot een beslissing geleid hebben. PARAAT VOOR DE GULDEN. De regeeringspersdienst deelt het volgen de mede: Naar aanleiding van de verklaring, door minister Colijn gisteravond na mens het kabinet in de Tweede Kamer afgelegd, wordt er, ter voorkoming van alle misverstand, de aandacht op geves tigd, dat het kabinet niet als demis- sionnair beschouwd mag worden. Het kabinet kan pas demissionnadr ge noemd worden, wanneer het beraad, tot het houden waarvan het op grond van de poli tieke situatie aanleiding vindt, ertoe leidt, dat het kiezende tusschen aftreden en Ka merontbinding, aan de Koningin zijn ont slag aanbiedt. Het kabinet blijft in functie en er ver andert, zoolang het zijn verantwoordelijk heid draagt, niets aan het regeeringsbeleid. Dit betreft ook het regeeringsbeleid ten aanzien van onze munt. Ook te dezen aan zien blijft het kabinet-Colijn op zijn post en met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie huldigt het onveranderd het af wijzend standpunt, door den voorzitter van de ministerraad en den minister van Finan ciën Vrijdag j.l. uiteengezet. Hieruit kan tevens worden afgeleid, dat het kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maatregelen zal nemen om de gulden tegen directe of indirecte aanvallen, in welke vorm dan ook, te beschermen. Ned. Bank verhoogt disconto. Met 2% over de heele linie. De Nederl. Bank verhoogt met ingang van 25 Juli haar tarieven over de geheele linie met 2 pet. Het wisseldisconto zal der halve 5 pet. bedragen. Deze maatregel wordt, zooals bekend, door de Ned. Bank genomen om de gul den op peil te houden. Verhooging van het disconto heeft n.l. tot gevolg, dat de beleeningen worden in gekrompen en de geldcirculatie derhalve minder ruim wordt. Hetgeen weer tot gevolg heeft, dat het geld duur wordt. Verder is daarvan het gevolg, dat minder goud naar het buitenland afvloeit, en dis conto-verhooging dus mede dient om de goudvoorraad op peil te houden. Uit de zen maatregel blijkt dus, dat de gulden tot het laatst toe op z'n huidige goudpeil gehandhaafd zal worden. MINISTERRAAD. Omtrent den hedenochtend gehouden Mi nisterraad vernemen wij nader, dat deze gewijd was aan een bespreking van de po litieke situatie. Voorts vernemen wij, dat de Minister- President een onderhoud met H. M. de Koningin heeft aangevraagd voor heden middag. Nader meldt men ons: Htdenochtend is de Ministerraad in bui tengewone zitting bijeengekomen om over eenkomstig de gisterenavond door Minister Colijn in de Tweede Kamer afgelegde ver klaring, zich te beraden over de politieke situatie. Een definitieve beslissing over het aan de Kroon uit te brengen advies wordt m een morgenochtend te houden vergadering van den Ministerraad genomen. Ten aanzien van de zitting van den Mi nisterraad van hedenochtend kan alleen nog worde medegedeeld, dat daarin het Ka binet opnieuw zijn wil heeft bevestigd om zoo noodig met de krachtigste middelen op te treden tot handhaving van den gaven gulden. VOORGESTELDE BEZUINIGINGEN VOORLOOPIG TERUGGENOMEN. Nu het bezuinigingsontwerp voor het oogenblik niet verder behandeld wordt en een spoedige hervatting van de behande ling daarvan ook niet waarschijnlijk is, zullen de begrootingen moeten worden in gediend zonder rekening te houden met het bezuinigingsontwerp, hetgeen betee kent, dat de in verband daarmede in die begrootingen reeds verwerkte bezuinigings maatregelen zullen worden teruggenomen. •.•Wat zal er nu gebeuren? Een zeer merkwaardig conflict tusschen Kamer en Kabinet is ontstaan. De behandeling van het Bezuinigings ontwerp, waaraan de geheele Katholieke Tweede-Kamerfractie haar stem zou heb ben gegeven, is op verzoek van Minister Colijn geschorst, vanwege een bij de be handeling van dit ontwerp door den voor zitter dier fractie afgelegde verklaring. Die verklaring was voor het Kabinet niet aangenaam. Dat zal iedereen erkennen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad zal worden bijeen geroepen ter behandeling van het Abessy- nische conflict. (2de blad). Verschillende Katholieke organisaties in Duitschland ontbonden. (2de blad). BINNENLAND. Tweede Kamer uiteengegaan op voorstel van minister Colijn; deze zal aan de Kroon advies uitbrengen over den politieken toe stand. (1ste blad). Publicatie van het resultaat van het on derzoek naar de gestie van de NederL Var kenscentrale. (2de blad). Antwoord van minister Van Lidth de Jeude op vragen inzake de veiligheid van de luchtvaart; er komt een Raad voor de Luchtvaart (2de blad). Vergadering Prov. Staten van Zuid-Hol land. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De laatste dag der Kaagweek. De win naars der hoofdprijzen. (3de blad). De eerste dag der Vierdaagsche Afstands- marschen. (3de blad). Men kan óók van meening zijn, dat die ver klaring in een anderen vorm had kunnen gegoten zijn, waarbij zou zijn vermeden een zoo positief en direct opzeggen van het vertrouwen. Maar men moet toch, van den anderen kant, indien men de loop van za ken eerlijk wil bezien, toegeven, dat de heer Colijn een dictatoriale houding had aange nomen tegenover de Katholieke fractie, die hij met de revolver op haar borst op de knieën wilde dwingen, om zijn beleid goed te keuren, en dat hij ads 't ware den voor zitter dier fractie tot een dergelijke verkla ring gedreven heeft. En daarom getuigt het zeker van een zijdigheid, en is het een symptoom van de ophitsing tegen de Katholieke fractie, zoo als men deze de laatste dagen in de liberale pers aantreft, als het liberale „Vaderland" schrijft: Het is een onbetwistbaar feit, dat alleen de houding van de Roomsch Katholieke fractie tot dit conflict heeft geleid. In tusschen wij zijn het eens, volkomen eens met hen, die van oordeel zijn, dat er in feite een zeer moeilijke èn zeer onge- wenschte politieke toestand is ingetreden. Want: Wat moet er gebeuren? Mogelijk is het, dat de Minister-President aan H. M. de Koningin in overweging geeft, tot Kamerontbinding over te gaan. Onder de huidige omstandigheden moet echter dit behoeft geen betoog! de kans op Ka merontbinding zéér gering worden geacht. De Minister-President kan aan H. M. de Koningin het ontslag van de Ministers ver zoeken en de Koningin kan deze ontslag aanvrage aanvaarden. Maar zal er dan een Kabinetsformateur- gevonden worden, die in staat is, een regeering te vormen? Wij zullen op deze vraag nu niet nader ingaan; maar eenieder zal onmiddellijk inzien, dat de formatie van een eensgezind en kracht dadig Ministerie zeer en buitengewoon moeilijk zal zijn. H. M. kan ook weigeren, het gevraagde ontslag te aanvaarden en den ministers ver zoeken, aan het bewind te blijven. Wie voorspelt, dat de gang van zaken aldus zal zijn, zou wel 'ns in het gelijk gesteld kun nen worden! Met belangstelling zien wij tegemoet, wat er de eerstvolgende dagen gebeuren zaL

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1