DINSDAG 23 JULI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De autoramp te Oegstgeest VIJFTIEN GEWONDEN Van wie reeds twee zijn overleden VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang 8172 S)e £eid4elic6owtai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt j het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be^ betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De Katholieken in Duitschland Wij ontkennen niet, dat er door Katho lieken in Duitschland daden zijn gesteld, die de huidige Overheid moet tegengaan, en die de objectieve rechterlijke macht moet bestraffen. Doch, zelfs al overdrijft men bij de be oordeeling der hier bedoelde daden nog zoo schandelijk, en al jaagt men de schuld van degenen, die ze bedreven, nog zoo on- redelijk-hoog op, die daden kunnen, natuurlijk, niet verklaren de bejege ning, de vrijheidsberoovende vervolging, waaraan de katholieken in Duitschland 'blootstaan! Die vrijheidsberooving en vervolging is een bedroevend en ergerlijk feit; een feit, dat door niemand, die eerlijk beziet en beoordeelt de gebeurtenissen, ook zoo als ze uit Duitsche en nationaal-socialisti- sche bron ons worden gemeld, worden ont kend. Wij, Nederlandsche katholieken allen, zonder uitzondering zijn verplicht, dien feitelijken toestand, waarin onze .geloofsge- nooten in Duitschland verkeeren, ons klaar voor oogen te stellen en er de lessen uit te trekken, die er in liggen. Deze les o.m., dat wij de vrijheid, welke wij bezitten in ons vaderland, moeten bewaren en bewa ken met alle middelen, welke ons ten dien ste staan. Dat, wat in Duitschland ten opzichte van de Katholieken geschiedt, moet door allen worden afgekeurd en veroordeeld zeker moeten alle katholieken levendig betreu ren, het onrecht hun geloofsgenooten aan- Onbegrijpelijk is het ons volkomen onbegrijpelijk hoe katholieken, wier sympathiën uitgaan naar de N. S. B. ten onzent, het kunnen dulden en ver dragen, dat het blad der N. S. B., „Volk en Vaderland", dat zoo vaak Duitschland direct of indirect verheerlijkt, geen gelegenheid vindt, om het optreden van de nationaal-socialisten in Duitschland ten opzichte van de katholieken af te keuren en te veroordeelen. 't Is plicht, om op dergelijke verschijn selen te wijzen. En geen katholiek mag doen, alsof hij ze niet ziet! De loonbijslag in het bloembolienbedrijf DE NIEUWE REGELING De minister van sociale zaken heeft aan de Burgemeester van Sassenheim, den voorzitter van den betreffende commissie uit gemeentebesturen in de Bollenstreek (omvattende de gemeenten: Bennebroek, Hillegom, Katwijk a. d. Rijn, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijns den Burgemeester van Sassenheim, den Voorhout en Warmond), den volgenden brief gezonden: Bij omzendbrief van 17 Juni j.l. deelde ik uw college mede, op welke wijze loon bijslag kon worden gegeven aan de bedrij ven die de bloembollencultuur uitoefenen. Op grond van inlichtingen, welke zij van verschillende zijden hebben bereikt, ben ik tot de conclusie gekomen, dat het wen- schelijk is, den grondslag van de regeling zooals u deze in mijn brief van 17 Juni was medegedeeld, te wijzigen en daarvoor in de plaats te stellen de basis van de re geling, zooals deze ten behoeve van den loonbijslag in andere deelen van het land geldt. Ik ben van meening, dat een wijziging op korten termijn mogelijk is, omdat de re geling van 17 Juni zich baseert op 1/3 van het loon, dat van week tot week aan nieuw aan te stellen arbeiders wordt uitgekeerd en niet op het loon, dat gedurende een lan ger tijdvak wordt uitbetaald. De gewijzigde regeling waardoor die van 17 Juni 1935 op 4 Augustus a.s. vervalt, gaat in op 5 Augustus e.k. en geldt voor- loopig tot en met 31 December 1935. De re geling luidt als volgt: le De bijslag van de overheid wondt ge geven in het loonbedrag, dat in een bloem bolienbedrijf is uitbetaald boven een be paald minimum loonbedrag. Dit minimum- loonbedrag wordt voor uw gemeente be paald voor de periode van 5 tot en met 31 Augustus 1935 op 21 per week en per hectare, met bloembollen beplant. Voor de periode van 1 September tot en met 30 No vember is dit minimum-loonbedrag 18 en voor de periode van 1 December tot en met 28 December 12, alles per week en per hectare, met bloembollen beplant. Als loon wordt aangehouden het ter plaatse algemeen geldende loon. (Loon betaald vooradministratief werk mag niet bere kend worden). 2e. Voor arbeid, dien de bedrijfsleider in eigen bedrijf verricht, wordt door den in specteur voor de \Verkverschaffing te Noordwijk, gehoord B. en W. en de plaat selijke commissie, bedoeld onder 10, een bedrag vastgesteld naar evenredigheid van den arbeid, welke hij in zijn bedrijf ver richt. Ditzelfde geldt voor de ovrige ge zinsleden en inwonend mannelijk en/ of vrouwelijk personeel. Onder geen beding mag hier meer in rekening worden ge bracht, dan het gangbare loon. Indien het loon gedeeltelijk in natura wordt (b.v. met de kost) wordt hiermede rekening gehouden. Elk geval wordt ove rigens op zichzelf beoordeeld. Voor bedrijven met een bijzonder karak ter kan door de I aspect ie voor de Werk verschaffing te Noordwijk, een minimum loonbedrag dan hiervoren is aangegeven 3e De bijslag van de Overheid bedraagt 50 pet. van het meerdere' loon, dat weke lijks voor werkzaamheden in het bedrijf is uitgekeerd boven het minimum loonbe drag, dat overeenkomstig het bepaalde on der le is uitbetaald Het loon voor alle werkzaamheden in het bedrijf, kan in de berekening van het uit te keeren loon wor den opgenomen. Uitgezonderd is echter het loon, uitgekeerd voor administratief werk en aan dienstboden en/of vrouwen, die huiselijke werkzaamheden verrichten en loon b.v. uitbetaald aan smeden, bouwar beiders enz. In geval van twijfel beslist, na overleg met uw college en 'gehoord de commissie, bedoeld in punt 10, de Rijksin spectie voor Werkverschaffing te Noord wijk. 4e. De 50 pet. bijslag van de Overheid, die dus gegeven wordt in het loon, dat wordt uitbetaald boven het verplichte mi nimum-loonbedrag, genoemd onder le, komt, overeenkomstig de regelen van het Werkloosheidsubsidiefonds, voor gemeen schappelijke rekening van dat fonds en uwe gemeente. 5e. De bijslagregeling, d.wz. de regeling voor hetgeen is uitbetaald boven de mini ma, aangegeven onder 1 van dezen brief, geldt uitsluitend voor arbeiders, die zoo zij niet in het bedrijf waren opgenomen, voor hulp ingevolge de regelen voor werk verschaffing en/of steunverleening in aan merking zonden komen De inspecteur voor de werkverschaffing te Noordwijk stelt aan de hand van de door u in te zenden bekende aanvraagformulieren vast, of het loon van den desbetreffenden arbeider in de loonbijslagregeling wordt opgenomen. 6e. De bedrijfsleider mag het loon, dat aan de onder 5 e bedoelde arbeiders wordt uitbetaald, eerst voor den bijslag in aan merking brengen, indien door den inspec teur het des betreffende aanvraagformulier is goedgekeurd. 7e. De bedrijfsleider, die voor bijslag in aanmerking wenscht te komen, dient aan uw college een aanvrage daartoe, met op gave van verschillende gegevens, te doen toekomen. Indien voor een bepaald bedrijf de bij slagregeling van kracht is verklaard, moet de bedrijfsleider wekelijks aan het gemeen tebestuur een loonstaat inzenden, welke de betrokken arbeiders voor ontvangst die nen te hebben geteekend. De desbetreffen de formulieren, waar van de redactie u door de inspectie te Noordwijk kan wor den medegedeeld, gelieve u kosteloos ter beschikking te stellen. 9e. De afrekening met hen, die tot de re geling zijn toegetreden, heeft plaats na af loop van elk der drie tijdvakken onder punt 1 aangegeven. 10. Voor uwe gemeente wordt door uw college, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, een plaatselijke commissie in het leven geroepen, bestaande uit één vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, één van de werknemers en één van de werknemersorganisaties ter plaatse. De ze commissie werkt met het gemeentebe stuur en de inspectie samen voor het uit oefenen van controle en verder tot het ver richten van alle werkzaamheden, welke noodig zijn voor een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. Indien uw college bereid is tot boven staande regeling toe te treden, gelieve u daarvan onverwijld zoowel aan mij als de inspectie voor de werkverschaffing te Noordwijk mededeeling te doen. EEN VREESELIJKE RUÏNE Zooals wij reeds gisteren nog in ons blad konden publiceeren, heeft te ongeveer half vier gistermiddag te Oegstgeest een autoramp plaats gehad, waarbij, naar la ter gebleken is, niet minder dan 15 men- schen werden gewond, waarvan er inmid dels twee zijn overleden. Deze zijn: de 22-jarige H. J. Hathlene uit Amsterdam en het vijftien weken oude kindje H. H. Brouwer uit Amsterdam. Over dit ontzettende ongeluk kunnen wij nog het volgende mededeelen: Het ongeluk had plaats op den nieuwen breeden Rijksweg HaarlemLeiden, wel ke parallel loopt met den ouden kronke lenden weg, waaraan het Groene Kerkje is gelegen, in de nabijheid van de brug over het Oegstgeester kanaal. Te omstreeks kwart over drie naderden in snelle vaart een tweetal auto's uit de richting Haarlem, terwijl op korten afstand daarachter een derde auto en een motorfiets, welke eveneens een flinken gang hadden, volgden. Op een gegeven oogenblik zwenkte de tweede wagen uit de file, teneinde de auto, welke voorop reed, te passee'ren. Op dat moment schoot een auto, welke zich in tegenovergestelde richting voortbewoog en die geheel aan den rechterkant van den weg reed, plot seling naar het midden van den weg met het noodlottig gevolg, dat deze wagen par does tegen de andere auto's opvloog. Ook de derde naderende auto en de motorfiets konden niet meer tot stilstand worden ge bracht en ook deze voertuigen reden op de andere en op elkaar in. Dit alles speelde zich in enkele seconden af. De ravage, welke ontstond, was ontzettend. Twee der wagens werden grootendeels vernield, ter wijl een van de beide andere auto's vrij wel onmiddellijk na de botsing in brand vloog. De vierde auto werd slechts gering beschadigd. Uit de wrakstukken van de vernielde auto's steeg luid gegil op van de inzittenden en van alle kanten kwamen menschen toeloopen om hulp te verleenen. Men slaagde er in de in de brandende auto zittende personen te bevrijden en ook voor de anderen kwam spoedig hulp opdagen. Een groot aantal doktoren was kort na het gebeurde ter plaatse en heeft de eerste medische hulp verleend. O.m. waren aan wezig de doktoren H. Varekamp, F. W. N. Hugenholtz en D. S. Bartstra uit Oegst geest en verder de artsen Van Iterson, Verbiest en Van Rossum van het Krankzin nigengesticht Endegeest. Het bleek, dat bij het ongeluk in totaal vijftien personen waren betrokken, die al len verwondingen hebben opgeloopen. Zes der slachtoffers waren er zeer ernstig aan toe en zijn in verontrustenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ook de vier andere gewonden zijn daarheen gebracht, zoowel met zieken auto's als met particuliere wagens. De laatste gewonde is naar de St. Bernardus- stichting te Sassenheim vervoerd, evenals een voorbijganger, die bij het zien van het ongeluk door den schrik werd bevangen. De meesten der gewonden zijn bewuste loos opgenomen. De motorfietsrijder werd tegen een paal geslingerd. Hij had een gat in het hoofd en was eveneens buiten kennis. Een van de verongelukte auto's was een wagen van de Firma van Zetten te Rotter dam, welke, daarmede een wilde dienst uitvoerde van Amsterdam naar Rotterdam v.v. In deze auto zaten zes passagiers en de chauffeur C. J. Petersen uit Rotterdam. In een der andere auto's zaten een heer en een danie met een zuigeling. Het kind bleek ernstig te zijn gewond en is met de ouders, die slechts licht waren gekwetst, met een particuliere auto naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De gewonde, opgenomen in de St. Ber- nardusstichting te Sassenheim, blijkt te zijn de heer C. uit Amsterdam. Hij was niet ernstig aan hoofd en beenen gewond. De namen van de overige slachtoffers waren in het begin van den avond nog niet bekend. De plaats, waar het ongeluk is gebeurd, bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het gedeelte van den ouden weg, dat door de vele verkeersongevallen zoo be rucht is geworden en dat dan ook in den volksmond het autokerkhof werd genoemd. Hoe het mogelijk is geweest, dat op den nieuwen, breeden weg een dergelijke bot sing heeft kunnen plaats vinden, is niet geheel duidelijk. Men nam aan, dat de be stuurder van de auto, die de file van uit de richting den Haag naderde, zijn tegen woordigheid van geest een oogenblik heeft verloren, want hij had ruimte genoeg om zijn weg te vervolgen. Hoe het ongeluk ontstond. Omtrent de oorzaak vernamen wij intus- schen nog het volgende: De drie auto's en de motorfiets, dde uit de richting Haarlem kwamen moesten, in file rijdende, één voor één een langs den weg staanden vrachtwagen passeeren. De weg is daar ter plaatse verdeeld in vier breede banen. De aldus achter elkaar rij dende voertuigen kwamen zoodoende alle op de tweede wegbaan te rijden. Het staat nog niet vast, hoe het is gekomen, dat de tegenligger ook op dit gedeelte van den weg is geraakt. Sommigen veronderstellen, dat een band van den wagen sprong, an deren, dat er iets met de stuurinrichting niet in orde was. Dit zal eerst kunnen komen vast te staan, als de bestuurder in lichtingen kan verschaffen. De aanrijdende wagen kwam eerst tegen de eerste auto van de file, waarvan hij de spatborden raakte. Deze maakte toen een schuiver naar den anderen kant van den weg, doch de wagen kwam er overigens goed af. Ver volgens kwam de tegenligger in botsing met den tweeden auto, welke zoo hevig was, dat eerstgenoemde eenige malen over den kop sloeg. De inzittenden vlogen er uit, waarna de wagen in brand vloog. De brand werd met een schuimlbluschapparaat ge- bluscht. De derde auto en de daarop vol gende motorrijder kwamen toen in volle vaart met de gebotste voertuigen in aan raking. De gewonden. Geholpen door het personeel van de par ticuliere dienst voor ziekenvervoer te Oegst geest, die over het noodige materieel en BUITENLAND. Èngeland heefit zijn houding inzake het Abessynische conflict bepaald en wel ten gunste van de Volkenbondsprincipes. (2de blad). Opnieuw zware straffen in een deviezen- proces tegen twee Duitsche paters. (2de blad). Verwoede strijd in Lahore. (2de blad). BINNENLAND. Vergadering van de Tweede Kamer, (lste blad). Vergadering van Prov. Staten van Zuid- Holland. (lste blad). Nieuwe bijslagregeling voor plaatsing van werkloozen in het bloembolienbedrijf, (lste blad). Gissingen omtrent de vraag, waarom de „Gaai" zoo laag gevlogen heeft. De lijken der slachtoffers worden vandaag naar het vaderland getransporteerd, (lste blad). OMGEVING. Ernstig auto-ongeluk onder Oegstgeest Twee dooden en vijf ernstig-gewonden. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Kaagweek. (3de, 2de en lste blad). verscheidene verpleegsters beschikt, wer den de gewonden door de doktoren uit hun benarde positie bevrijd en aan de kant van den weg gelegd. De meesten bleken bewus teloos te zijn. In totaal lagen na eenigen tijd vijftien gewonden aan de kant van den weg. Over brenging van al deze gewonden naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Het vijftien weken oud kindje H. H. Brouwer was er zeer erg aan toe. Het had met zijn ouders in een der wagens gezeten en was door den schok en glas scherven ernstig aan het hoofdje ge wond. Het overleed dan ook vrij spoe dig na het ongeval. Ook de ouders, een schipperspaar, dat woont op een schuit, die op het oogenblik te Rotterdam ligt, waren gewond. Van de andere zwaar gewonden is de 22-jarige H. J. Math- lene in den loop van den avond gestor ven. De jongeman had een hersen schudding en zeer ernstige kwetsuren aan het hoofd opgeloopen. Ook de bei de Amsterdammers Deurloo en Rijks waren er ernstig aan toe. Hun toestand was toen wij gisteravond bij het Leid- sche Academisch ziekenhuis informeer den, zorgwekkend. De minder ernstig gewonden waren P. Brouwer en zijn echtgenoote M. Brouwer Boer, de ouders van het gestorven jonge kindje; mevr. H. HennekamVan Reeuwijk, Magelhaensplein 18, Amsterdam, A. S. Spi- nosa, koopman, Eerste Oosterparkstraat 5 te Amsterdam; J. Groenendaal, die aan het zelfde adres woont; het echtpaar W. J. Lo- bensteyn en N. LobensteynSchenk uit Rotterdam; K. J. Petersen, Gaffelstraat 113, TWEE DER AUTO'S, DIE BIJ HET ONGELUK TE OEGSTGEEST GEHEEL VERNIELD WERDEN.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1