STADS j Z NIEUWS DINSDAG 23 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maandag 29 Juli 1935, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steensohuur 21). De vergadering zal, zoo ïioodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 10. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Ge meenteraad. 2o. Voorstel in zake verhuring van het perceel Vischmarkt (Kapelsteeg) No. 4. 3o. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 16 Juni 1930 inzake de verhu ring van het perceel Aalmarkt No. 6 aan G. LangezaaL 4o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strook jes grond. 5o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Timorstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M nis. 923, 925 en 207 (alle gedeeltelijk) aan W. Bink en A. P. Valk, te Leiden. 6o. Voorstel: a. tot aankoop van een aan de Woning bouw ver eenigmg „Ons Doel" toebehoor end strookje grond aan de Kanaalstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M no. 4022 (ged.); b. tot wijziging van het raadsbesluit van 12 November 1934, voor zooveel betreft de uitgifte in erfpacht van grond aan ge noemde vereeniging; c. tot vaststelling van de met den aan koop sub a verband houdende begrootings- regeling. 7o. Voorstel tot onderhandsche op dracht: a. van perceel I van de levering en monteering van de pompinstallatie ca. voor het zuidelijk rioolgemaal der centrale rio- leering aan de N.V. Koninklijke Nederland- aohe Machinefabriek voorheen E. H. Bege- mann, te Helmond; b. van perceel II van genoemd werk aan de N.V. Machinefabriek „Hoogenlande" v/h. Panne vis en Zoon, te Utrecht. 8o. Voorstel: a. tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met de gemeente Benthuizen, be treffende de levering van gas in die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden; b. tot wijziging van de met de gemeente Benthuizen gesloten overeenkomst, betref fende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteits- fabriek te Leiden. 9o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur der Christelijke Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Alphen aan den Rijn, om een bijdrage in verband met het bezoeken dier school door leerlingen uit Leiden. lOo. Voorstel tot wijziging van de ver- «rdening regelende het openbaar bewaar- schoolonderwijs in de gemeente Leiden (sa larissen onderwijzend personeel). llo. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederl. R.K. Volks bond om verlaging van den abonnements prijs voor de radio-distributie. 12o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel van de heer en Schoneveld, van Rosmalen en Lombert tot verlaging van het enkel ta rief voor electriciteit; b. tot wijziging van de verordening be treffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri-' cdteit; c. om met intrekking van het raadsbe sluit van 25 Januari 1935 te bepalen, dat derekeningen van de Gas- en van de Elec- trióteitsfabriek over 1935, in plaats van met 2 pet., met H pet. van de som der door de gemeente oorspronkelijk verstrekte en nog niet afgeloste aanleg- en uitbreidingskapi talen zullen worden belast; d. tot wijziging van de begrootingen van de Gas- en van de Electriciteitsfabriek voor 1935. HET ZUIDELIJK RIOOLGEMAAL. De pompinstallatie e.a. Nu de bouw van het zuidelijke rioolge maal der centrale rioleering aan de Geere- gracht, bij het Plantsoen, in uitvoering is, dient ook in de pompinstallatie c.a. voor dit gemaal te worden voorzien. Te dien einde is voor het leveren en monteeren van deze installatie prijsopgave gevraagd aan een aantal daarvoor in aanmerking komende firma's. Het werk is daarbij gesplitst in twee perceel en, ni. de eigenlijke pompin stallatie met toebehoor en (perceel I) en het constructiewerk als vloeren, trappen, roosterwerken, takels enz. (perceel II). In het desbetreffende bestek is de levering van Nederlandsch fabrikaat op den voorgrond gesteld, doch is tevens de mogelijkheid, om buitenlandsch fabrikaat aan te bieden, open gelaten. Van de ingekomen aanbiedingen zijn wat constructie en prijs betreft naar de mee ning van B. en W. de meest aannemelijke die van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Machinefabriek v/h E. H. Begemann, te Helmond, voor perceel I en die van de N.V. Machinefabriek „Hoogenland" v/h Pannevis en Zoon, te Utrecht, voor perceel 11. Eerstgenoemde biedt aan perceel I te leveren met toepassing van gesloten moto ren voor 3.090.In totaal zal met dit prijs van 5.867.terwijl de N.V. „Hoo genlande" bereid is perceel II uit te voe ren voor 3.090.Intotaal zal met dit werk derhalve een bedrag van 8.957. gemoeid zijn. VERLAGING ELECTRICITEITS- TARIEVEN. In de zitting van 15 April j.l. nam de Raad, ondanks de daartegen namens B. en W. geopende 'bedenkingen, met 26 tegen 7 stemmen de volgende motie van den heer de Reede aan: „De Raad: van oordeel dat een verlaging van lasten dringend noodiig is; overtuigd, dat door eenige wijziging in de financiering der licht fabrieken daarvoor de middelen kunnen worden gevonden en dat voor dit doel in 1935 een bedrag van 50.000 ter beschik king moet worden gesteld; noodigt Burgemeester en Wethouders uit zoo tijdig aan dit voorstel een passenden vorm te geven, dat verlaging van het elec- triciteitstarief op 1 Juli as. kan ingaan". Teneinde te kunnen voldoen aan de in deze motie vervatte uitnoodiging, hebben B. en W. omtrent den „passenden vorm", welke aan de door den Raad in beginsel aangenomen verlaging van het electrici- teitstarief tot een bedrag van 100.000 's jaars, ingaande 1 Juli 1935, ware te geven, het gevoelen ingewonnen van Commissaris sen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. B. en W. aan het woord. B. en W. merken hierbij op: „Wanneer wij dan thans, zulks overeen komstig het advies van de meerderheid van Commissaris, U hieronder in overweging geven tot wijziging van een viertal in de E1 ectriciteitsveerordening opgenomen tarie ven over te gaan, mag dit geenszins hier aan worden toegeschreven, dat wij bij na dere overweging tot de conclusie zouden zijn gekomen, dat thans zonder bezwaar tot deze tariefsverlaging en daarmede tot het prijs geven van een bedrag van 100.000 's jaars kan worden overgegaan; integendeel, met het oog op den toestand der gemeentefinan- ciën en in verband met de zeer onzekere economische omstandigheden, blijven wij van meening, dat het niet van een voorzich tig financieel beleid getuigt, een reëele ont vangst van ruim 100.000 prijs te geven. De U hierbij aangeboden voorstellen moe ten dan ook enkele beschouwd worden als t estrekken ter utivoering van een door Uwe Vergadering genomen besluit, waar tegen wij ernstige bedenking blijven heb ben". Na de door Commissarissen gegeven toe lichting, waarnaar wij overigens mogen verwijzen, kunnen wij, aldus B. en W., over de tariefswijzigingen zelve kort zijn. Alleen met betrekking tot de kwestie, welke Com missarissen verdeeld houdt, te weten of de tariefswijziging in hoofdzaak moet bestaan in verlaging van het enkeltarief met 2 cent per eenheid, dan wel in wijziging van het woonhuistarief, op de wijze als door de meerderheid van Commissarissen voorge steld, volstaan B. en W. met op te merken, dat zij, staande voor de noodzakelijkheid tusschen twee kwaden te kiezen, aan de laatstgenoemde tarifeswijziging als het min ste kwaad de voorkeur geven, zulks om de daarvoor door de meerderheid aangevoerde redenen. Zou echter de Raad van een tegen overgesteld gevoelen zijn en het in de zit ting van 15 April j.l. aangehouden voorstel van de heeren Schoneveld, van Rosmalen en Lombert tot verlaging van het enkelta rief tot 18 cent per eenheid aannemen, dan zullen, zoo concludeeren B. en W., de hier onder voorgestelde tariefswijzigingen ook Commissarissen wijzen er op niet kunnen worden gehandhaafd. Allerearst zal dierhalve over dit voorstel dienen te worden beslist en zij geven den Raad mitsdien in overweging het niet aan te nemen. Gelet op de in de zitting van 15 April j.l. gevoerde beraadslaging, meenen B. en W. voorts, te moeten voorstellen, het in 1935 te derven bedrag ad 50.675 te dekken deor de rekeningen van de Gas- en Electrioi- etitsfabriek voor dit jaar niet met 1%, ge lijk de Raad bij de vaststelling van de ge meente-begrooting voor 1935 besloten heeft, doch slechts met 1/2% van de som der door de gemeente oorspronkelijk verstrekte en nog niet afgeloste aanleg- en uitbreidings kapitalen te belasten. De dekking voor 1936 en volgende jaren stellen B. en W. zich voor, later te doen regelen, wanneer zij een ter zake door Com missarissen toegezegde advies zullen héb ben ontvangen. Tenslotte vestigen zij er nog de aandacht- op, dat de inwerkingtreding van de gewij zigde tarieven zal plaats hebben na de op neming van het verbruik over de maanden Mei en IJuni jJ. De meening van Commissaris sen der Lichtfabrieken. Aan het voorstel met toelichting van Commissarissen is het volgende ontleend: Door aanneming van de motie-de Reede in zijn zitting van 15 April j.l. besloot de Gemeenteraad in beginsel tot een verlaging van het electriciteitstarief tot een bedrag van 50.000.voor het tweede halfjaar 1935, terwijl Uw College werd uitgenoo- digd aan deze tariefsverlaging, die in 1936 en volgende jaren dus 100.000.'s jaars kost, een passenden vorm te geven. Teneinde onze Commissie in staat te stel len B. en W. omtrent den vorm der tariefs verlaging van advies te dienen, bood de Directie ons e envoorstel aan, strekkende tot wijziging van: lo. het woonhuistarief, bestaande in een halveering van het eerste per maand ver- brpikte aantal K.W.U., waarvoor de prijs van 10 cent per eenheid is verschuldigd, en in verlaging Van den prijs van alle per maand verbruikte meerdere K.W.U. van 5 tot 4 cent per eenheid; met deze wijziging hield voorts verband een wijziging van het enkeltarief en het verwarmingstarief; 2o. het dubbeltarief, bestaande in een verlaging van den prijs per eenheid gedu rende de speruren van 22 tot 20 cent* en wijziging van het tarief buiten de speruren in dien zin, dat voor de eerste 2500 eenheden per jaar 9 in plaats van 10 cent per een heid en voor alle volgende eenheden 8 in plaats van 9 en 8 cent per eenheid is ver schuldigd; o. het étalage- en reclametarief in dien zin, dat de prijs per eenheid des avonds van 8 tot 11 uur (middelbare zonnetijd) op 7 in plaats van 8 cent wordt gesteld; 4o. het winkeltarief, bestaande in verla ging van het vastrecht per jaar voor iedere decawatt (of gedeelte daarvan) van de totale aansluit waarde van 1.44 tot 1.20 en in wijziging in dien zin, dat in plaats van de eerste 500 eenheden per jaar voor de eerste 300 eenheden 5 cent en voor alle vol gende 4 cent per eenheid is verschuldigd. De kern van dit complex van voorstellen, waarmede per jaar een bedrag van 100.850.zou zijn gemoeid, vormde de voorgesteld wijziging van het woonhuis- tarief c.a., dat alleen al 70.000.'s jaars zou kosten. Aan deze tariefswijzignig hecht te de Directie vooral hierom, omdat zij de mogelijkheid openliet, dat de dialing van de inkomsten althans gedeeltelijk door grooter verbruik werd gecompenseerd. Volgens dit voorstel zou men b.v. in een woning met 3 lichtpunten bij een electriciteitsverbruik van slechts 80 K.W.U. per jaar niet meer dan 18 cent per K.W.U. behoeven te beta len, terwijl dan met meerdere reeds tegen 4 cent per K.W.U. zou worden berekend. Bij een woning met 5 lichtpunten zou de prijs van 18 cent reeds bereikt worden bij een verbruik van 100 K.W.U. per jaar, bij een woning met 7 lichtpunten bij een ver bruik van 130 K.W.U. en bij een woning met 10 lichtpunten bij een verbruik van 180 K.W.U. per jaar. Ongetwijfeld zou naar de meening der Directie dit tarief er in niet geringe mate toe hebben bijgedragen, dat de gemiddelde prijs van het verbruik voor woonhuizen een algemeene verlaging on derging. Met de wijziging van het woonhuistarief c.a., als door de Directie voorgesteld, heeft evenwel noch de minderheid, noch de meer derheid onzer Commissie zich kunnen ver eenigen. De minderheid, de sociale taak, welke de fabrieken bij haar tarievenpolitiek zouden hebben te vervullen, daarbij op den voorgrond stellende, geeft de voorkeur aan een verlaging van het enkeltarief van 20 tot 18 cent per eenheid en wenscht dus ge handeld te zien overeenkomstig het in de zitting van 15 April j.l. aangehouden voor stel van de heeren Schoneveld, van Ros malen en Lombert. Zij is van oordeel, dat, wanneer men onder de huidige tijdsomstan digheden tot tariefsverlaging overgaat, deze in de eerste plaats ten goede behoort te komen aan de minst draagkrachtigen, naar de meening der minderheid in het alge meen degenen, die de electriciteit naar het enkeltarief betrekken. Tegen een wijziging van het woonhuistarief heef tzij voorts deze bedenking, dat dit tarief door het daaraan verbonden vastrecht aan de verbruikers niet voldoende mogelijkheid tot bezuiniging biedt en dat mitsdien wijziging van dit ta rief voor de minst draagkrachtigen van niet zooveel waarde is als een verlaging van het enkeltarief. De meerderheid is echter met de Directie tegen een verlaging van het enkeltarief, omdat het verlies, dat reeds op de kleine verbruikers wordt geleden, daardoor nog wordt vergroot. Verlaging van dit tarief acht zij ook daarom niet noodig, omdat het naar haar meening hier redelijk is; in geen enkele groote gemeente in ons land geldt een enkeltarief, dat lager is dan hier, in tegendeel in de meeste is het hooger. Voorts wijst de meerderheid er op, dat men ook de gevolgen van de verlaging van het enkeltarief voor de verbruikers niet moet overschatten. Immers van de 15000 verbruikers, die enkeltaxief hébben, zijn er 4000, die gemiddeld per persoon en per jaar 47 K.W.U. verbruiken; voor deze verbrui kers beteek ent de verlaging van het enkel- tarief met 2 cent per eenheid dus een be sparing van 47 x 2 cent 94 cent, di. nog geen 2 cent per week. Het voorstel om hot enkeltarief met 2 cent per eenheid te verlagen werd tenslotte verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Zooals gezegd, heeft echter ook de meer derheid zich niet met het voorstel van de Directie tot wijziging van het woonhuista rief kunnen vereenigen. Door aanneming toch met 4 stemmen tegen 1 stem van een amendement-Elkerbout besloot zij den Raad in overweging te geven het woonhuistarief alleen in dien zin te wijzigen, dat het bij dit tarief behoorende vastrecht van 18 cent per maand en per aansluitingspunt (met een minimum van 3 aansluitingspunten) wordt verlaagd tot -10 cent. De derving van ontvangsten als gevolg van deze tariefswij- wijziging wordt geraamd op 75.000. 's jaars, waarvan 19.000.wegens over gang van het enkeltarief naar het woon huistarief. Uit deze cijfers blijkt, dat ook bij deze tariefswijziging tal van verbruikers, die thans het enkeltarief hebben, van het nieuwe woonhuistarief zullen profiteeren; het bevat echter niet den prikkel tot groo ter verbruik, welke in het voorstel der Di rectie was gelegen Me tde hierboven onder 2o, 3o en 4o ge noemde voorstellen der Directie heeft de Commissie zich kunnen vereemgen. De der ving van ontvangsten volgens het geheele complex voorstellen der meerderheid 75.000.f- 26.350.— 101.350.— be dragen, zijnde dus ongeveer het bedrag, dat de Raad voor verlaging van het electrici- teits tarief heeft beschikbaar gesteld. Ten slotte acht de Commissie zich ver plicht er op te wijzen, dat, indien de Raad eventueel mocht besluiten het enkeltarief tot 19 cent per K.W.U. te verlagen, de thans door ons gedane voorstellen niet zul len kunnen worden gehanhaafd, terwijl dan de overige tarieven met het verlaagde en keltarief in overeenstemming zullen moeten worden gebracht. LEVERING VAN GAS EN ELECTRICI TEIT AAN BENTHUIZEN- Evenals reeds met andere gemeenten, waarin Leiden rechtstreeks aan de verbrui kers gas levert, is geschied, heeft de Di rectie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit ook met het gemeentebe stuur van Benthuizen onderhandelingen ge voerd omtrent wijziging van de met die ge meente gesloten gasleveringsovereenkomst, welke onderhandelingen tot overeenstem ming hebben geleid omtrent het hierbij- gaand concept-contract I. Tegenover een verlaging van den gasprijs met 1 cent per M3prijs, die, zooals bekend, bij wijze van tij del ij ken crisis-maatregel nogmaals met 1 cent per M3 zal worden verlaagd heeft Benthuizen toegestemd in een verlenging van den duur der overeenkomst met 19 jaren (tot 1 Januari 1961). De prijs van het gas ten behoeve van de openbare verlich ting aldaar is voorts gesteld op 75% van den te Benthuizen voor particulieren gel denden grondprijs, met dien verstande evenwel, dat hij nimmer zal dalen bene den 5 cent per M3. De medewerking tot een en ander werd echter van het gemeentebestuur van Bent huizen slechts verkregen op voorwaarde, dat ook de prijs van de aldaar geleverde electriciteit werd verlaagd. Aangezien de prijs van het enkeltarief aldaar inderdaad zeer hoog is (35 cent) en aan een toene ming van het stroomverbruik in den weg staat, heeft de Directie toegestemd in een verlaging van dit tarief met 6 cent, als ge volg waarvan het, evenals in de aangren zende gemeente Zoeterwoude, 29 cent per eenheid zal bedragen. De prijs van den stroom voor de straatverlichting ondergaat eveneens eenige verlaging. HET BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Verlaging van de jaarwedden. Zooals bekend, is bij de gemeentebegroo- ting 1935, voor wat betreft den post „Sub- sidiën aan bijzondere bewaarscholen", gere kend op een crediet van 40.per leerling. Aan deze raming lag de onderstelling ten grondslag, dat de besturen der bijzondere bewaarscholen, evenals het vorige jaar, ge noegen zouden nemen met een uitkeering van ten hoogste f 40.per kind. Deze on derstelling is echter niet juist gebleken, in zooverre als de daartoe noodige medewer king thans niet van alle besturen kon wor den verkregen. In verband hiermede hebben B. en W. nagegaan, op welk bedrag de schoolbesturen aanspraak zouden kunnen maken, indien de desbetreffende subsidie verordening voor dit jaar onverkort wordt toegepast; een dienaangaande gemaakt be cijfering leidde tot een uitkeering van ge middeld bijna 43.per leerling. Vooropstellende, dat er uit financieel oogpunt niet aan kan worden gedacht, per kind een subsidie te betalen, dat boven 40.ligt, dat integendeel de vraag mag worden gedaan, of niet al bij het opmaken van de eerstvolgende gemeentebegrooting zal blijken, dat zelfs een bedrag van 40. per kind aan den te hoogen kant moet wor den geacht, moet o.i., aldus B. en W., op korten termijn worden gestreefd naar een oplossing, welke met behoud van het be ginsel der financieele gelijkstelling aan dat beginsel een minder kostbare uitvoering geeft. En dan zal, naar het B. en W. voor komt, het middel daartoe moeten worden gezocht in een verlaging van de exploitatie kosten der openbare bewaarscholen wel ke den grondslag vormen voor de bereke ning van bovenbedoeld subsidie met name in een verlaging van der personeels kosten, omdat op de materieele kosten geen bezuiniging van eenige beteeken is kan wor den verkregen. Hoewel B. en W. levendig beseffen, dat hier dus een offer moet worden gevraagd van een bepaalde categorie van het ge- me entepersoneel, achten zij het anderzijds, ook blijkens het vorenstaande, een onont koombaar feit, dat de salarissen bij het openbaar bewaarschoolonderwijs niet langer op het tegenwoordige niveau kunnen wor den gehandhaafd. Zouden wij aldus B. en W., met het bewaarschoolonderwijs, dat wettelijk niet is voorgeschreven, in dit op zicht op denzelfden voet blijven voortleven, dan vreezen wij, dat, reeds in de naaste toe komst, dieper insnijdende maatregelen zul len moeten worden genomen. Dit kan wel licht worden voorkomen, indien op dit oogenblik een, zij het dan niet onbelangrijk, offer door het onderwijzend personeel wordt gebracht. Komende tot de vraag, in hoeverre de bedoelde salarissen zouden moeten worden verminderd, geven B. en W. de volgende normen in overweging, welke normen naar hun meening ook in vergelijking met de in andere gemeenten geldende binnen de grenzen der redelijkheid blijven: hoofd 1400—1700 (thans 1600— 1900); onderwijzeres B akte 9001400 (thans 1150—1650); onderwijzeres A akte f 7001200 (thans 950—1450); tijdelijk onderwijzeres f 700 (thans 900); kweekeling 95145 (ongewijzigd). Zooals uit het in de Leeskamer ter in zage gelegde advies van de Commissie voor het Onderwijs blijkt, hebben B. en W. aan vankelijk overwogen de jaarwedde van de tijdelijke onderwijzeres te stellen op S 600. Intusschen hebben zij besloten met het advies der Commissie mede te gaan en de wedde van de tijdelijke onderwijzeres mits dien te bepalen op 700.'s jaars. Verder zijn zij bij het ontwerpen van deze salaris schalen oorspronkelijk van de gedachte uit gegaan, dat de nieuwe regeling met ingang van 1 Juli 1935 zou kunnen werken. Alsdan zou bereikt worden, dat het subsidie over 1935 per kind van het bijzonder bewaar schoolonderwijs gemiddeld 40.zou be stel niet zoo tijdig bij den Raad aanhangig dragen. Intusschen konden zij dit voor maken, dat het mogelijk bleek aan dezen datum van inwerkingtreding vast te hou den. In verband hiermede zouden zij dien thans bepaald willen zien op 1 Augustus a.s. Door deze wijzigingen in het aanvanke lijk voorstel zal het gemiddeld bedrag van de subsidie over 1935 het richtcjjfer van 40.vermoedelijk iets te boven gaan. De Chr. HJ5.S. te Alphen aan den Rijn. Het bestuur der Christelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Al phen aan den Rijn heeft verzocht een bij drage te verleenen van 12.97, zulks in ver band met de omstandigheid, dat twee Leid- sohe leerlingen in het afgeloopen jaar ge durende vier maanden die school bezoch ten. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. aan den Raad mede, dat de over wegingen, welke aan het verzoek ten grond slag liggen, alleen bedoeld kunnen zijn voor die gemeenten, welke geen bijzondere of (en) openbare hoogere burgerscholen in stand houden. Voor de gemeenten, waar dergelijke inrichtingen van onderwijs wel zijn gevestigd en hieronder valt dus ook Leiden verliest het betoog van adres sant alle beteekenis, omdat in het systeem van artikel 36quater der Middelbaar On derwijswet, dat genoemd schoolbestuur bij analogie toegepast wil zien, enkel en alleen de gemeenten, waar geen overeenkomstige scholen aanwezig zijn, de bedoelde bijdrage verschuldigd zijn. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor op het bovenomschreven verzoek afwijzend te beschikken. VERKOOP BOUWTERREIN. Bij den bouw zullen de in Leiden geldende contractloonen worden uitbetaald. Van de heeren W. Bink en A. P. Valk, alhier, is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Timorstraat. Met adressanten is overeenstemming be reikt over den verkoop van een terrein met een frontbreedte van 50.45 M. en een diepte van 28 M., groot plm. 1400 M2, tegen den prijs van f 7.90 per M2. Deze prijs is be rekend naar 9.per M2. tot een diepte van 20 M. en 5.per M2. voor het overi ge terrein. De heeren Bink en Valk kunnen zich bovendien vereenigen met de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. Aan gezien adressanten geen bezwaar bleken te hebben tegen het beding, dat aan de bij de bebouwing te werk te stellen volwaardige arbeidskrachten de in de gemeente Leiden geldende contractloonen zullen worden be taald, is, overeenkomstig de suggestie van de Commissie van Fabricage, deze bepa ling aan de gebruikelijke voorwaarden toe gevoerd. Met de genoemde Commissie is B. en W. van oordeel, dat tegen dezen grond verkoop op de aangegeven voet geen bezwaren be staan. Overname strookjes grond. In verband met ver- en bebouwing ter plaatsje dienen eenige strookjes grond aan de gemeente worden overgedragen. B. en'W. stellen den Raad mitsdien voor te besluiten kosteloos in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen de volgende voor straat bestemde strooken grond: a. van J. 't Hart c.s., te Leiden, het strook je grond, groot ±1,5 M2, gelegen aan de van der Waalstraat, hoek Hugo de Vries- straat; b. van L. Berk, te Leiden, het strookje grond, groot 0,5 M2, gelegen aan den Middelweg, hoek Koppenhinksteeg; c. van J. Ravestein, te Leiden, het strook je grond, groot 40 M2, gelegen aan de Zeemanslaan, hoek van 't Hoffstraat; d. van Th. B. van Ovost, te Leiden, het strookje grond, groot 0,7 M2, gelegen aan de Haven, hoek Oosthavenstraat; e. van de N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom", gevestigd te 's-Gravenhage, het strookje grond, groot 20 M2, zijnde een gedeelte van de Bakhuis Rozeboomstraat, en het strookje grond, groot 20 M2, zijn de een gedeelte van de van Bemmelen- straat. Geen verlaging abonnementsprijs radio-distributie. In een verzoek, waaraan door een vier tal andere vereenigingen adhaesie is be tuigd, verzoekt de Afd. Leiden van den Ne derl. R. K. Volksbond den abonnements prijs voor de radio-distributie van 2.tot 1.50 per maand te verlagen. Met Commis sarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zijn B. en W. op grond van de door hen aangevoerde motieven van meening, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd. Bij inwilliging van het verzoek, aldus de Commissarissen der Lichtfabrieken, zou de exploitatie van het bedrijf verlies gaan op leveren, hetgeen uit den aard der zaak moet worden voorkomen. Bovendien zal in ver band met de zich nog steeds ontwikkelende techniek op radio-.gebied gedurende de eerstvolgende jaren tot extra-afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf moeten worden overgegaan, waartoe over een groot deel van het batig saldo zal moeten worden beschikt. Op de ontwerp-begrooting voor 1936 is voor dit doel reeds een bedrag van 9.675.uitgetrokken. Laten in de toekomst de financieele resul taten van het bedrijf een vermindering van inkomsten toe, dan zal in de eerste plaats moeten worden gestreefd naar een verla ging van de kosten van aansluiting, die thans nog voor velen een beletsel vormen om zich als abonné op te geven. Zooals overigens uit het schrijven van den Directeur blijkt, aldus Commissarissen verder, worden aan werkloozen en anderen, die met de betaling van den abonnements prijs moeite hébben, met betrekking tot de betaling daarvan de noodige faciliteiten verleend. Zooveel mogelijk wordt met hun belangen dus reeds rekening gehouden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11