m 'M m m De inzet van de Kaagweek 9 9 9 9, m 9 9- m 9 9 9 9 m - 9 ms ft, 9 9 9 m 9 m S m I\aar hij er niet bij I ZATERDAG 20 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 De heer v. Hoolwerff tot officier van Oranje Nassau benoemd* De wedstrijden van den eersten dag had den wel 'n zeer kalm verloop. Toch waren ze niet van spanning ontbloot. Geldt dit in de eerste plaats van de motorboot wedstrij den, omdat de prestaties der deelnemers van den wal af kunnen worden gadegesla gen, in nog meerdere mate was dit het ge val met de onderlinge zeilwedstrijden, waarbij de eerste dag reeds verrassingen opleverde. In de Regenboogklasse wist Theunissen nl.., die aanvankelijk langen tijd op de laatste plaats lag, toch nog als tweede ach ter v. Staveren te eindigen, terwijl v. d. Velden de derde plaats bezette. In de Pampusklasse was Monde van 'n bescheiden plaatsje in den aanvang naar voren gekomen en wist hij in de tweede ronde op fraaie wijze de leiding te behou den en te winnen van de Vries Lentsch •n v. d. Steur. In de Vergroote B M of 15 M2 Friesche klasse had H. Kortmann geruim en tijd de leiding weten te behouden, doch in de tweede ronde wist van Schelven hem weer voor te komen en te winnen, terwijl de Nelson van R. Alt op de derde plaats ein digde. De 12 Voetsjollenwedstrijd voor jonge lieden leverde 'n zege op voor Rinie Kag- cheiland, die zijn ouderen broer op veel belovende wijze gaat navolgen. Tenslotte werd nog 'n vaardigheidswed strijd voor 12 Voetsjollen-stuur lieden ge houden, waarbij Theo v. Helvert weer 'n goede kans op den eersten prijs maakte, doch hij werd in zijn baan tweemaal ge hinderd, zoodat van Tienhoven hem ach ter zich liet. De uitslagen luiden als volgt; Motorbootwedstrijden. Reglmatigheidswedstrijd: 1. Zenith, stuur man H. W. Nijman, Aerdenhout, 2. Djem- na, stuurm. dr. J. Blomberg, Den Haag. Balspel; 1?, stuurm. A. A. v. Tien hoven, 2. Nymph, stuurm. J. de Vries, Den Haag, 3. Rose May, stuurm. L. van Essen, Voorburg. Flesschenspel: 1. Djemna, stuurm dr. J. Blomberg, Den Haag, 2. An ja, stuurman D. v. Eek, Leiden, 3. Jola, stuurm. R. de Wilde, Leiden. Ringsteken: 1. Rose May. stuurm. L. van Essen, 2. Djemna, stuurm. dr. J. Blom berg, 3. Nymph, stuurm J. de Vries. Zeilwedstrijden. 16 M2. Friesche klasse: 1. Hilda IH, stuurm. W. E. van Schelven, 2. Lemmet, stuurm. H. Kortmann, 3. Nelson, stuurm. R. Alt. Onderlinge Pampusklasse: 1. Bries, stuurm M. Monde, 2. Pampus, stuurm. W. de Vries Lentsch, 3. De Steur, stuurm., L. v. d. Steur, 4. Windveer, stuurm. L. v; Essen, 5. Ruiter, stuurm. R. Reitsma. Onderlinge Regenboogwedstrijd: 1. Hol- 1 an dia, stuurm C. v. Staveren, 2. De Lee- de m, stuurm J. Theunissen, 3. Duke, stuurm. J C. v. d. Velde. 12 Voetsjollen wedstrijd voor jongelieden niet ouder dan 16 jaar: 1. Dr. Knock, stuurm. Rinie Kagchelland, 2. Dobbertje, stuurm. Jan Bier, 3. Isis, stuurm mej. M. M. v. d. Berg, 4. Lucky Rascal, stuurman Dédé van Eek. Vaardigheidswedstrijd 12 Voetsjollen; 1. Ix Sweltsje, stuurm. A. A. v. Tienhoven, 2. Vagebond, stuurm. Th. v. Helvert. Tot zoover de wedstrijden, welke vroe ger dan andere jaren beëindigd waren, om dat het Kaag-bestuur volgens den heer v. Hoolwerff noodgedwongen moest re- cipeeren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. En zoo zagen we rond 4 uur al heel wat zeilerspakjes verwisseld voor keurige zeil- tenues, witte broek en blauwe jas of don ker blauw costuum.... Dat waren de Kaag-bewoners op hun Paasch-best. En terecht, want er kwam hoog bezoek van verscheidene kanten, officeele en niet- officieele personen, deftige en eenvoudige menschen.... 't werd een gemoedelijke, recht hartelijke receptie, waarbij en hierop vooral mogen we den nadruk leg gen de gesproken woorden gemeend wa ren van de zijde der sprekers en verdiend aan het adres van degenen tot wie ze ge richt waren. De eerste bezoekers waren de burgemees ter van Warmond en de beide wethouders, drs. H. J. A. Walenkamp en andere notabe len der gemeente. Namens het gemeentebestuur wees de burgemeester, tevens eere-voorzitter der vereeniging, de heer A. J. L. Ketelaar, er op, dat het Warmond van thans zoo gewor den is mede en vooral door de bevordering der watersport door de jubileerende ver eeniging „De Kaag* en haar actief be stuur. Voorts meende hij te mogen zeggen, dat de Nederlandsche jeugd, welke belang stelt in de watersport, veel aan het Kaag- bestuur te danken heeft. Tenslotte eindig de spr. met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de heer v. Hoolwerff eens het gouden feest van „De Kaag" moge be leven. Hierna werd het woord gevoerd door den heer G. H. v. d. Stadt, die met den heer M de Wit de Zaanlandsche Zeilver- eeniging vertegenwoordigde, de beste wen schen dezer vereeniging uitte, dankte voor de groote vreugde,, welke de Kaag gedu rende al die jaren geschonken heeft en als herinnering een bord van Delftsch aarde werk aanbood. Namens de leden sprak vervolgens het bestuurslid, de heer C. A. Vermaat, die, ondanks het feit, dat de heer v. Hoolwerff wars is van alle uiterlijke feest vertoon, deze gelegenheid toch wilde aangrijpen om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid, die er leven in de harten van zoovele jongelui, die van den heer v. Hoolwerff hun opleiding in het zeilen en de zeiltechniek kregen en die zoovele jaren zooveel vreugde op de Kagerplassen moch ten beleven, vooral dank zij den heer v. Hoolwerf, den energieken en sympathie ken leider. Als bewijs van erkentelijkheid bood spr. namens de leden een windrukmeter aan benevens een album met de namen der schenkers. De heer v. Hoolwerff dankte de leden voor dit geschenk aan de vereeniging, dat geen geschenk voor hem persoonlijk is aangeboden, al was het zijn vurigste wensch een dergelijken windsnelheidsweter in de Kaag-sociëteit te doen aanbrengen. Van dit geschenk profiteert heel de Kaag en profiteeren alle zeilers, die de Kager plassen bezoeken. Daarom is hij de leden dubbel dankbaar voor dit geschenk, dat door het Kon. Ned. Metereologisch Insti tuut zal geplaatst worden. Onder de velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden merkten we voorts op tal van notabelen uit Warmond, afgevaar digden van de Kon. Verb. Ned. Watersport- vereenigingen, de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereen., de zeilvereenigingen De Schin kel, Nieuwe Meer, De Leede, de Rotter- damsche Zeilvereeniging, zeilver. Sneek, Het Nieuwe Meer, de Zeil- en Roei ver. „Hollandia", de Kon. Bataviasche Jachtclub en de Zilver. Hillegersberg, burgemeester C. Peek van Alkemade, de heer W. A. M. Westeroiien van Meeteren, directeur van den A. N. W. B, die namens dezen Toeris tenbond de bondspenning aanbood, de heer Suyverts namens de Alg. Ned. Vereeni ging v. Natuurbescherming afd. 'sGraven- hage en Omstreken, de heeren ir. Loeff en H. C. H. v. Kampen namens de Technische Commissie van de Kon. Ned. Verbonden Waterspüicvereenigingen, de heeren Moes en Sprenger namens de Waters po rtvereeni- ging „Loosdrecht", namens welke vereeni ging een zilveren beker en een lucht foto van de Loosdrecht s;ne l aven aange boden werd en vele anderen. Des avonds hield het Kaag-bestuur met genoodigden een feest-diner in de Kaag sociëteit, waar mede aanzat de Minister v. Staat Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland Deze deelde hierbij mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd den heer v. Hool werff te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd door de Nederlandsche regeering toe gekend uit erkenning voor het vele goede werk, voor de Watersport in Nederland verricht. En waar de heer v. Hoolwerff de meest vooraanstaande, plaats inneemt, werd deze onderscheiding hem verleend. Hedenmiddag zal H.K.H. Prinses Juliana een bezoek brengen aan de Kagerplassen in verband met de jubileum-wedstrijden van De Kaag. DE TOUR DE FRANCE. De 14e etappe van de Ronde van Frank rijk voerde de renners door een ware woestenij. Op de route van Montpeiller naar Perpignan, welke in twee gedeelten werd afgelegd, was vrijwel geen boom te bekennen en de zon scheen onbarmhartig op de in matig tempo rijdende deelnemers. Het eerste gedeelte van deze etappe leidde van Montpelüier naar Narbonne over 103 K.M. Reeds direct bleef het tempo ver onder de 30 K.M. en het spreekt wel boek- dee'len, dat Leducq en Jean Aerts onder weg even kans zagen een verfrisschend bad in zee te nemen. Zonder dat dit hun achter stand kostte, want het peleton bleek vrijweil te zijn ingeslapen en gemakkelijk konden beiden den verloren tijd weer inhalen. Het behoefde dan ook geen verwondering te wekken, dat te Narbonne alle renners, thans nog 53 in totaal, in gesloten colonne binnenkwamen, waar Le Greves winnaar werd voor Jean Aerts en Pelissier. Des middags werd gestart voor het ge deelte NarbonnePerpignan tegen het hor loge. Met een tijdsverschil van 1 mniuut werden de renners in omgekeerde volgorde als hun plaatsing in het klassement gestart. Kutschfbabch (Duitschland) ging dus het eerste weg, als laatste vertrok Romain Maes. De beste tijd maakte Archambaud terwijl R. Maes de tweede plaats bezette voor Speicher, Morelli en Bergamaschi. In het algemeen klassement heeft R. Maes nog altijd de leiding met Speicher thans op de tweede plaats. De etappe MontpellierNarbonnex over 103 K.M. had het volgende resultaat: 1. Le Greves (Frankrijk) tijd 3 uur 56 min. 12 sec. 2. Jean Aerts (België). 3. Ch. Pelissier (Frankrijk). 4. Speicher (Frank rijk). 5. Alle andere renners. Etappe NarbonnePernignan 63 K.M. tegen het horloge: 1. Arch am/baud (Frankrijk) tijd 1 uur 39 min. 8 sec.; 2. R. Maes (België) 1 uur 41 min. 59 sec. 3. Speicher (Frankrijk) 1 uur 43 min. 3 sec. 4. Morelli (Italië) 1 uur 43 min. 12 sec. 5. Bergamaschi (Italië) 1 uur 43 min. 23 sec.; 6. Leducq (Frankrijk) 1 uur 43 min. 26 sec. Algemeen klassement: 1. R. Maes 86 uur 37 min. 45 sec.; 2. Speicher 86 uur 47 min. 22 sec.; 3. Morelli 86 uur 51 min. 19 sec.; 4. Camusso 86 uur 52 min. 30 sec. In het algemeen klassement heeft België de leiding. GOUDSCHE WIELERBAAN. Op Donderdag 25 Juli a.s. om 8 uur zul len op de Wielerbaan te Gouda wedstrijden warden gehouden, waaraan o.m. zullen deelnemen Pijnenburg, Van Egmond en Van Vliet. Het programma bestaat uit een omnium tusschen de profs Pijnenburg, Piet van Kempen, Wals en van Egmond en een om- niumnummer tusschen van Vliet, Ooms, Buchly en Biesheuvel. Een 40 K.M. koppewedstrijd besluit dit programma met de ploegen Pijnenburg Biesheuvel, WalsCattel, Van Kempen Peek, Van EgmondSchonermark, Heslin- gaMatena en VerschoorWagtmans. DAMMLN ZOMERWEDSTRIJDEN LJ).V. Gisterenavond vond de vierde ronde de zer wedstrijden plaats. De uitslagen zijn: Groep A: J. KlinkenbergA. Sladek 20, P. MarckT. v. d. Bosch 20, Wijngaard Optendrees 02. Groep B: J. Hes—W. Kleyn 0—2, C. Klin kenbergJ. Dreef 11. Groep B: van Duurende Bree afgebr., v. HoutenC. Pauw 02, Teunissen— Dil- len 20. De stand is nu: Groep A. gesp gew. rem.verl.pnt. J. Klinkenberg 4 2 2 6 M. Optendrees 4 3 1 7 P. Marck 3 2 1 4 S v. d. Wijngaard 4 1 1 2 3 T. D. v. d. Bosch 3 1 2 2 A. Sladek 4 4 0 Groep B. J. Dreef 4 2 1 1 5 W. Kleijn 3 2 1 4 D. A. Eppinga 3 1 1 1 3 J. Hes 2 1 1 2 C. Klinkenberg 4 J. Zaalberg 2 2 2 Groep C. PROBLEEM No. 22. Auteur: G. J. A. Zoet, Nieuw-Vennep. (Ontleend aan OD.). C. Teunissen 4 3 1 7 J. de Bree 3 2 1—5 C. Pauw 4 2 2 4 J. W. H. v. Duuren 3 1 2 2 G. P. Dillen 3 1—22 T. v. Houten 3 3 0 De stand van de promotie-degradatie wedstrijden is nu: W. Kleijn 5 2 12 5 J. Kleer 2 2 4 J. Zaalberg 3 12 4 J. Huisman 3 1113 A. Ter Haar 2 1 12 v. d. Wijngaard 3 3 0 HET DAMSPEL Damredacteur: W. J. van der Voort, Rustoordistraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie, deze rubiek betref fende, gelieve men te zenden aan boven genoemd adres. PROBLEEM No. 21. Auteur: C. A. Cremer, Veendam. (Ont leend aan Prov. Gron. Dambond). jjj èm 9 S3 9 9 9 IH m mm pp pp Sü ijl - iili w- ff Stand in cijfers: Zwart 7—10, 13, 15, 17, 22. 23 en 27. Wit 25, 26, 31, 34, 35, 37, 38, 41, 43 en 44. Wit speelt en wint. SU HM Stand in cijfers: Zwart 7—9, 11—15, 18, 20, 22, 23, 35 en 36. Wit 16, 25—27, 29, 31, 33, 34, 38, 40, 43, 44, 46, 47, 49. Wit speelt en wint. PROBLEEM No. 23. Auteur: W. J. v. d. Voort, Nieuw-Vennep. Eerste publicatie. sn P li ÉSe M ÜK V:' a bx: a Stand in cijfers: Zwart: 8—10, 12, 14, 18—20, 22, 24, 29 en 35. Wit 27, 31, 33, 37, 39—41, 44, 45 en 48—50. Wit speelt en wint. Oplossingen van deze vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Zaterdag 3 Augustus as. bij den redacteur dezer ru briek. OPLOSSINGEN. No. 16, G. Mantel Jr., Hengelo. Wit 3530, 33—29, 29x9, 9—4, 4x16 gew. No. 16, Paul Scouppe, Parijs. Wit 32—27, 44—40, 36—31, 48—42, 40—43, 40x49, 35X 2, 2X29!! gew. Deze vraagstukken werden correct op gelost door de volgende heeren: G. Geer- lings, Leiden; J. v. d. Hulst en J. Opdam, beiden Oud-Ade; L. Turk, Roelof arends veen; G. J. A. Zoet en W. Captein, beiden Nieuw-Vennep; J. H. Hilders, Lisse. UIT DE PARTIJ. Onderstaande stelling kwam voor in den door den bekenden problemist P. Kieute Jr. gespeeld partij. Partij-Fragment no. 24. Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 4, 6, 9, 11, 13, 18, 26, 36. Wit 8 schijven op: 15, 27, 28, 33, 39, 40 en 47. Zwart aan zet speelde 2631, waarop Wit (P. Kieute Jr.) antwoordde met 3832! Zwart 11—17? Wit 22x11 (6x17) 40—34, (31X22 34—29, (9—14 39—34, (28-^23 kan niet wegens 3641) (1319) (op 1419 speelt wit 3430, zwart 49 gedw. en wit 15—10), wit 34—30, (4—9) 47—41, (36x47) 29—24, (47 x 20) 15 x 4 (22 X 33) en wit 4x6! gew. Een fraai staaltje combinatie spel. PRACTI5CHE DAMOEFENINGEN. Hieronder publiceeren wij een tweetal partij-standen, die voor hen die ons spel practisch beoefenen, zeer leerrijk zijn. No. 1 Zwart (H. Klap, Ommelanderwijk 3, 7, 8, 10, 12, 13, 21, 26, 35. Wit (H. de Groot, Zuidwending) 17, 29, 31, 32, 34, 37—39, 48. In dezen stand heeft wit als laatsten zet 331 gespeeld, om op 1218 van zwart 1712 en daarna 3127 te spelen en schijf- verlies te voorkomen. Is dit goed bekeken? FRAJNCISOAANSOHE VONKEN. Waarom toch in deze eeuw van haat en revolutie die Franciscus van Assisië? Omdat we weer noodig hebben: Gods Troubadour. *t Zingende, 1 jubelende Godskind van Umbrië; een Zonnelied. 'n Mensch met vrede en vreugde in z*n hart en oogen, 'n pelgrim langs de wegen, met een groet voor ieder en "n lied voor elke droefheid. Omdat we roepen nu: om eenvoud, omdat we het kind-zijn ver geten hebben; om nederigheid, omdat we teveel in ons zelf geloofd hebben en de Bergrede niet meer verstaan; om armoede, omdat we de dingen niet heffen in het licht der eeuwigheid en alles beoordeelen naar 'n verkeerde waarde en omdat wij 't armer worden aan eigen geest en steeds rijker worden aan Christus geest te pijnlijk vinden voor ons egoïsme; om vreugde, omdat wij niet meer begrij pen kunnen de waarachtige blijdschap vaa ons kindschap Gods, omdat deze eeuw de vreugde om een kleine, goede daad, om een nieuwe lente ontgroeid is. Daarom hebben wij noodig onze groote, heerlijke Vader Franciscus. Zoo ging St. Franciscus naar Christus; zoo werd hij de „Spiegel der wereld". Tertiaris, weet, dat de Derde Orde geen vereeniging is van Franciscus-devotie, maar dat Tertiaris-zijn niets anders beteekent: op de manier van Franciscus naar Christus. Laten wij toch beginnen, want tot nu toe deden wij zoo weinig! DERDE ORDE RAAD. No. 2. Zwart (W. K. de Boer, Groningen) 6, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 23, 29. Wit (A. G. Noordhuis, Groningen) 2528, 31, 32, 34—38, 45. Wit die reeds een schijf veroverd heeft, moest zijn voordeeltje na 3530 weder af staan. Hoe? Vervolgens doen wij een beroep op alle problemisten en lezers-oplossers(ressen?) tot 't inzenden van problemen, partij-stan den enz., alsmede de oplossingen van de geplaatste problemen. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen on zer lezers de geplaatste vraagstukken op lossen, doch na eenmaal gevonden te heb ben er niet meer naar omzien. Vanzelfsprekend geeft dit geen voldoe ning voor de auteurs der problemen, want ook de problemisten zien hun werk gaarne gewaardeerd; en schept tevens voor hen nieuwen moed tot het vervaardigen van nieuwe vraagstukken. En daarom lezers, toont steeds uw belangstelling en zendt trouw de oplossingen. Mocht het niet moge lijk zijn dat men van elke rubriek alle op lossingen krunt inzenden, blijft toch niet achter, maar zendt dan wat U gevonden hebt. Ik zie dan ook een stroom van oplos singen tegemoet. De Damredacteur. KERKNIEUWS DE TOESTAND VAN Z.H.EXC. DEN AARTSBISSCHOP. Mgr. Jansen in het ziekenhuis opgenomen. Wegens een nieuwe inzinking in de ziek te van Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts- bischop van Utrecht, heeft de behandelen de geneesheer het noodzakelijk geoor deeld dat Z.HExc. zich heeft doen opne men in het St Antoniusziekenhuis te Utrecht. Reden tot oogenblikkelijke ongerustheid is niet aanwezig. en hij Zij aan zij Op de hei. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI 123. Toen de kolom was doorgezaagd begon opeens het onderste gedeelte met Drein Drentel erin te loopen. „Wacht eens", riep Piet en meteen wipte hij op het vlakke boven gedeelte en liet zich zóó door Drein naar de stad dragen. Geen wonder dat de menschen verbaasd bleven staan kijken. 124. Den volgenden dag had Piet Prikkel een nieuwe uit vinding: hij had ergens een spiksplinternieuwe stratosfeer- luchtballon gekocht. Daarmee wilde hij opstijgen boven de zee en zóó vanuit de hoogte bekijken, waar het zeemonster van Nagasaki zich eigenlijk bevond. Drein had natuurlijk bezwaren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10