De Anti-Rev. Partij steunt de regeering VRIJDAG 19 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD, PAG. 6 TWEEDE KAMER Een motie tegen de voorgestelde salarisverlaging. Scherpe critiek wordt uitgeoefend op de lage salarissen van pas-beginnende onderwijzers. Nadat in de vergadering van gisteren het wetsontwerp tot verlaging van de loods gelden en tot steun aan de scheepvaart was aangenomen hierbij werd uitvoerig ge sproken over het droevige lot van het ont slagen personeel van de Hall. Lloyd, waar bij Minister Gelissen toezegde, dat de Regeering zou trachten, bij de onder handelingen tot het overnemen van de vrachtvaart dezer lijn door andere onder nemingen, iets voor dit personeel te berei ken werd het debat voortgezet. Er konden evenwel nog slechts twee spre kers aan het woord komen. De eerste was de heer Sneevliet (R.S.), die al het ge doe rond deflatie en devaluatie beschouw de als een bewijs van de onmacht van het stervend kapitalisme om zich uit de moei lijkheden te redden. Belangstellend infor meerde hij naar de werkelijke beteekenis van de woorden, welke namens de groote sphinx, de R. K. Staatspartij, waren ge sproken. Hij zag echter de Roomsch rose samenwerking van rood kon niet meer worden gesproken nog geenszins tot stand komen. Dit zou alleen kunnen ge schieden door een massale volksbeweging, en deze ontbrak. Daarentegen was er wel de drang der massa's naar het nationaal- socialisme. De Anti-Rev. plaatsen zich niet op het standpunt: consequente deflatie of devaluatie. De tweede spreker was de leider der anti-revolutionnaire partij de heer Schou ten. Deze constateerde, dat er althans op een punt overeenstemming scheen te be staan: er moet bezuinigd worden. Volgens hem had de rede van den heer Albarda echter doen blijken, dat de sooiaal-democra- ten inderdaad niet willen bezuinigen. Wel had de heer Al'berda gepleit voor nieuwe inkomsten van den staat; hij had daartoe echter geen andere middelen aangegeven, dan reeds herhaaldelijk in het debat on deugdelijk géblekene. Ook de koopkracht- theorie hield geen steek. Door te bezuini gen op het staatsapparaat, verhoogt de Re geering juist de koopkracht van het ge- heele volk. Kon koopkracht maar tweemaal besteed worden, dan zou het er met de zaak andersvoor staan. Het middel daartoe is echter nog niet gevonden. In de avondvergadering zet de heer Schouten (A.R.) zijn rede voort. De handelspolitiek der regeering heeft ten doel, zooveel mogelijk van onze volkshuisvesting in stand te houden. Dat ze wel eens teleur stelt, is een gevolg van wereldomstandig heden. Uitbreiding der industrie is een levens belang voor ons volk, en wellicht de eenige mogelijkheid, thans, voor ons gelukkig nog groeiend volk. Wat de regeering met in achtneming van juiste beginselen en op eco nomische basis kan doen voor bevorde- ring van industrialisatie, moet ze doen. Wel ke voorstelling echter hebben velen, die daarover spreken, hiervan? Wat moet er niet geschieden om tienduizend arbeiders werk te verschaffen? Gemakkelijke leuzen dienaangaande zijn in strijd met de werke lijkheid. Wat verstaat men onder actieve, constructieve welvaartspolitiek? De regee ring kan negatief veel doen, door afwen ding van zwaardere lasten; positief door vertrouwen te wekken in de Nederland- sche volkshuishouding. Men beroept zich dikwijls op andere landen, Amerika, Scan dinavië, Engeland, België. Maar naar ver houding heeft Amerika veel meer werk loosheid dan wijen gaat men de loonen na, dan blijkt, hoe gunstig de toch ernstige toe stand in Nederland nog is. Het vraagstuk der vaste lasten is een ne telig vraagstuk. Een deel ervan is gevolg van door de overheid genomen maatrege len of overheidslasten. Alleen door aanpas sing is hier wat te 'bereiken. Tegen aantasting van hoofd sommen. Wat deflatie te beteekenen heeft in ver binding met politiek, is spr. niet goed dui delijk. Regeering en volk hebben te accep teeren, wat helaas onafwendbaar is; er is geen keuze. Hetzelfde geldt voor z.g. con sequente deflatiepolitiek. Tegen aantasting van hoofdsommen heeft spr. overwegend bezwaar; er vloeit meer schade dan voor deel uit voort en het 'beoogde doel wordt niet bereikt. Tegen devaluatie. De tegenstelling tusschen consequente de flatie en devaluatie aanvaardt spr. niet. Gewoonlijk wil men het een èn het ander. Als spr. tijd had, zou spr. hierop nader in gaan. Zijn allen die het dilemma stellen, van oordeel dat dit serieus moet geschie den? Voor zichzelven vinden ze dat niet. Spr. beroept zich op de officieele stukken betreffende het ontslagaanvragen van mi nister Steenberghe, om te gelooven dat deze reeds lang van oordeel was dat consequen te deflatiepolitiek niet mogelijk is en al leen devaluatie overblijft. De heer Aa'lberse had juister gedaan door te zeggen, dat bij een deel zijner fractie het dilemma nog aanwezig is, en dat een ander deel deva luatie wenscht. De heer Steenberghe staat in de R. K. pers niet alleen; hij heeft vele medestanders. Men gaat er van uit dat de valuatie helpt. Men moet dat bewijzen. In Amerika heeft ze niet geholpen; in Enge land is verhoudingsgewijs de werkloosheid niet minder dan hier; het beroep op Tje- cho-Slowakije is evenmin juist. Spr. zal niet medewerken tot uitstel be treffende dit wetsontwerp totdat óver an dere wetsontwerpen zal zijn beslist. Spr. hoopt dat de heer de Geer devalua tie afwijst. Een redevoering als die van den heer Aalberse doet de verwarring toene men. Spr. en de zijnen zijn bereid de re geering te steunen, met behoud van poli tieke zelfstandigheid en recht tot critiek op ondergeschiktet punten. In de groote lijnen zullen spr. en de zijnen de regeering blijven steunen, zoolang ze getrouw blijft aan haar eigen richtlijnen. De heer De Visser (Comm.) wijst op de ellende der volksmassa* met of zonder devaluatie. In de Sovjet-Unie is geen crisis. Alleen het strijdende eenheidsfront van de arbeiders, boeren en kleine middenstan ders kan uitkomst brengen. De devaluatie is in haar soort even ver derfelijk als deflatie. Spr. dient een motie in om de Regeering te verzoeken, maatrege len te treffen voor een heffing in eens. De motie wordt niet voldoende ondersteund en komt dus niet in behandeling. Industrialisatie. De heer Bi erom a (Lib.) betoogt dat de pogingen om industrialisatie te bevor deren, moeten worden toegejuicht. Spr. heeft echter bij de regeering nog geen nieuwe richting ten deze waargenomen, wat ook blijkt uit de resultaten van het Werk fonds. Men doet goed, zijn verwachtingen niet te hoog te spannen. Spr. licht zijn standpunt nader toe aan de hand van een artikel van prof. Polak in „Economisch-Statistische Berichten" onge veer drie jaar geleden. Daaruit blijkt, dat er meer aanpassingsmogelijkheden zijn dan de twee die de heer Aalberse ziet. Wanneer men de methode van de regeering volgt, komt men tot zonderlinge resultaten. Jam mer is het, dat de methode-Brüning niet in Duitschland werd toegepast. Verlaging der openbare uitgaven is noo- dig. Dit ontwerp is zeker niet te vroeg ge komen. En de bezuiniging gaat niet ver ge noeg voor een sluitende begrooting. Wat de salarissen betreft, vraagt spr. of niet precies is aan te geven hoeveel amb tenaren er zijn? Weet de regeering niet pre cies hoe groot de salarislast is? Overal in de wereld is men gekomen tot een peil van vóór den oorlog of lager. Het prijzen peil moet nog een heel eind omlaag. We moeten welbewust een keuze doen tusschen devaluatie en deflatie. Spr. kan de regeering volgen, doch de aanpassing moet op korter termijn tot stand worden gebracht. Met grooter kracht moet de aan passing ter hand worden genomen. Dan zullen spr. en zijn geestverwanten dit wets ontwerp aanvaarden. Met het door den heer Aalberse bedoelde uitstel kunnen zij zich niet vereenigen. De heer VanHouten (chr. dem.) zegt, dat de regeering op geen stukken na de beoogde sluitende begrooting heeft be reikt. Nu weer worden nieuwe maatrege len voorgesteld, zooals nieuwe salarisver laging, en perspectiefnbezuinigingen maken bovendien de begrooting op papier misschien sluitend, in werkelijkheid op verre na niet. Het salaris van het overheidspersoneel moet berusten op rechtvaardigheid en billijk heid. Het mag niet gebaseerd zijn op loonen in het particulier bedrijf. Devaluatie zou die salarissen nog maar weer verder aantasten. Bedoelt de regeering met haar ontwer pen een rechtvaardige en nuttige aanvul ling van haar eenzijdige aanpassingspoli tiek? Of bedoelt ze met de aanneming, met name met verlaging der huren, weer nieuwe loon- en steunverlaging te kunnen bevor deren en toepassen? Is de regeering het eens met den heer de Geer: liever devaluatie dan consequente deflatie? Een tusschenweg is er niet. Spr. wil het met deflatie verder probeer en, maar dan snel en over de geheele linie. An ders zal aan devaluatie niet zijn te ontko men. Hoe het zij, in beide gevallen is een krachtige houding der regeering een ver- eischte, om het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Groote werken moeten op groo ter schaal en doortastender worden uitge voerd. Het aandringen van den heer Aalberse tot uitstel van dit wetsontwerp,totdat beslist is in zake vermindering der vaste lasten, komt spr. niet onlogisch voor. Spr. heeft geen vertrouwen in de poli tiek der regeering en in verschillende on der deelen van haar voorstellen. Spr. zal niet kunnen voorstemmen. De heer v. d. Tempel (S.D.) bestrijdt de voorgestelde salarisverlaging. Spr. dient een motie in waarin de regee ring verzocht wordt, van haar voornemens tot verdere salarisverlaging voor het over heidspersoneel af te zien. Dit, gelet op de reeds aangebrachte verlagingen in de be zoldiging van Rijkspersoneel en onderwij zers, en wegens de overige maatregelen die de positie van het overheidspersoneel on gunstig hebben beïnvloed. De motie wordt bij deze algemeene beschouwingen behan deld. De heer Thijssen (SJD.) bespreekt de voorstellen t.o.v. de onderwijzers; wel zijn de kweekelingen met acte uit het ontwerp verdwenen, maar de salarisbezuiniging van 3 a 9 millioen is gebleven en treft voorna melijk de jonge onderwijzers. Ook de toe lagen voor hoofdacten vervallen. Met een BUITENLAND DUITSCHLAND. DE NAZI'S lEN DE KERK. Kerrl zou tot taak hebben „schoon schip" te maken. De minister zonder portefeuille Kerrl, Nazi-specialist voor juridische zaken, is in feite benoemd tot rijksminister voor evangelische kerkzaken. Het desbetreffen de decreet is geteekend door Ritler, Frick en Rust. Dit decreet geeft Kerrl alle bevoegdhe den in kerkelijke zaken, welke tot dusver werden uitgeoefend door de ministerie van Binnenlandsche Zaken en Opvoeding. In kerkelijke kringen wordt ernstig gevreesd, dat Kerrl, die een vriend is van Göring, dictatoriale bevoegdheden zal krijgen om „schoon schip" te maken in de kerkstrijd en af te rekenen met de oppositie, in over eenstemming met de nationaal-socialistische beginselen. S. A. WEER IN BURGER. „Wij kennen nu de obscure figuren.- De leider der S. A. van het district Ber lijnBrandenburg heeft het bevel, dat alle S. A.-mannen zich onmiddellijk na afloop van hun gewone dagtaak in uniform moe ten steken, weer ingetrokken. Dit bevel was, naar men weet, uitgevaardigd in ver band met de anti-joodsche demonstraties te Berlijn. In het opheffingsdecreet spreekt de dis trictsleider zijn dank uit tegenover de S.A. voor haar bereidwilligheid. Naar hij ver klaart, zijn „thans aan de S.A. de obscure figuren bekend en de S. A. zal thans te al len tijde gereed zijn." Reuter seint uit Berlijn, dat het aantal vonnissen wegens politieke agitatie steeds grooter wordt. Een aantal menschen werd veroordeeld wegens voorbereiding tot hoog verraad, omdat zij communistische pam fletten kochten. Havas meldt uit Karlsruhe, dat de politie het katholieke parochieblad te Pirmasens in beslag heeft genomen, omdat hierin de geschiedenis zou zijn verdraaid en daarme de de belangen van het Duitsche ras ge schaad. Wegens incidenten tusschen Joden en Nazi's heeft de burgemeester van Breslau verzocht niet meer de gemeenteilijke zwem inrichtingen te bezoeken. OOSTENRIJK. HET GEDENKTEEKEN DER REPUBLIEK. Wordt te Weenen verwijderd. Het gemeentebestuur van Weenen heeft besloten dat het gedenkteeken der repu bliek aan de Ringstrasse nabij de parle mentsgebouwen zal worden verwijderd. Op dit gedenkteeken, opgericht door het vroegere socialistische gemeentebestuur, ziet men o.a. de groote in marmer gehouwen portretten van drie der voornaamste Oos- tenrijksche socialistische leiders uit de re volutie-periode, nl. den vroegeren burge meester Reumann, den secretaris der Oos- tenrijksche Transportarbeiders Orgnisatie Hanusch en wijlen dr. Victor Adler. aanvangssalaris van 500 'sjaars zullen de onderwijzers beneden de laagste aanvangs salarissen van ambtenaren blijven, als con cierges, beginnende verpleegsters, machine schrijvers, leerlingen in gestichten enz. Spr. geeft een reeks cijfers die in de Handelin gen zullen worden opgenomen. Een onder wijzer van 30 jaar krijgt normaal een 1000 inhanden. Het maximum voor een onder wijzer met een gezin met twee kinderen in een eerste klasse gemeente zal in de toe komst zijn 214 per maand. Wat zal de toe komst zijn, als de kinderen worden toever trouwd aan dergelijke maatschappelijke paria's? De bezuiniging op de salarissen komt eerst langzaam. Om financieele rede nen is er geen reden, het onderwijzerscorps dezen trap niet te besparen en het verlos sende woord te spreken, waardoor deze sa larisverlaging wordt teruggenomen. De heer Arts (R. K. Volkspartij) zegt dat aanneming van het wetsontwerp betee- kent goedkeuring van het beleid dezer re geering en in het bijzonder van den minis ter-president. Het is voor spr. een raadsel, waarom minister Gelissen in dit kabinet is getreden. De door de regeering na het in dienen van het ontwerp gedane concessies dienen slechts' om er later op te kunnen terugkomen. Spr. betoogt dat door de aan passingspolitiek der regeering ons land zich in een crisis-cirkel bevindt; niettegen staande de algemeene verarming houdt de regeering vol 'bij haar met de mislukte Lon- densche economische conferentie begonnen politiek. Tal van zaken wijst de regeering af, of ziet ze onvoldoende onder het oog.. Het betoog der regeering waarmede ze haar deflatie-politiek motiveert, heeft voor spr. geen waarde. Ondanks zijn bezwaren kan spr. zijn stem over het wetsontwerp nog niet bepalen. Spr. zal eerst het antwoord van de regeering moeten afwachten. Als de R. K. Staatspartij zich achter de regeering schaart, is dat tegen het landsbelang. De minister-president de heer C o 1 ij n deelt mede dat evenals 'bij de Rijksbegroo- ting het woord zul'len voeren de minister president en de minister van Financiën, en bij de afzonderlijke onderwerpen de des betreffende ministers. Spr. breekt hiermede zijn rede af. De vergadering wordt te 11.55 uur ver daagd tot hedenmiddag twee uur. Krijgshaftige taal van den Negus. Tranen van geestdrift De rede van den keizer van Abessinië in het parlement, die reeds eenige dagen geleden was aangekondigd, is gisteren ge houden, De keizer heeft eerst zijn lijfgarde geïnspecteerd en daarna tot de rijksgroo- ten de volgende woorden gericht: Beter is het vrij te sterven, dan in sla vernij te leven! Soldaten, volgt het voor beeld van uw krijgshaftige voorvaderen; grijsaards en jongelingen, vereenigt u te gen den indringer, uw souverein zal met u zijn en niet aarzelen zijn bloed te geven, in dien het noodig is, voor Ethiopië en haar onafhankelijkheid. Sedert veertig jaar koestert Italië den wensch Abessinië in zijn macht te krijgen. Zijn toebereidselen hebben zich vermeer derd sinds Augustus van het afgeloopen jaar. Indien een vreedzame oplossing niet gevonden wordt, zal Abessinië tot den laat- sten man strijden.Italië werpt alle mo derne hulpmiddelen in den strijd: Abessi nië is een arm land, doch het zal de we reld toonen hoe een eensgezind volk kan strijden om zijn onafhankelijkheid en sou verein iteit te verdedigen. Nu staat de oorlog voor de deur. Trots den vredeswil, dien wij betoond hebben, rukt de oorlog elk uur meer naderbij. Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in het jaar 1896 heeft Abessinië den oorlog niet gewild. Toen hebben de Italianen ons land overvallen met veroveringsdoeleinden en thans willen zij dit herhalen. Met Gods hulp heeft Abessinië dezen oorlog gewonnen, het resultaat van den slag bij Adoea heeft het echter in politiek op zicht niet ten volle benut. Wij hebben al les gedaan om den vrede te handhaven. Ter wille van het vaderland echter wijzen wij een Italiaansch protectoraat van de hand; wij zijn zuiver van geweten en dra gen geen schuld aan den oorlog. Onder tranen van geestdrift brak de ver gadering tenslotte in stormachtige toejui chingen uit. Nader wordt uit Addis Abeba gemeld, dat de groote rede van den keizer diepen indruk heeft gemaakt op de bevolking. Overal vonden enorme volksvergaderingen onder den blooten hemel plaats, waarbij priesters toespraken hielden en de leidende gedachten van de in het parlement gespro ken woorden toelichten. De vergaderingen werden met gemeenschappelijk gebed be sloten. Het bericht meldt verder, dat in het ge heele land rust en vertrouwen heerschen. In regeeringskringen heeft men nog steeds niet de hoop opgegeven op een vreedzame oplossing van het geschil. De korten tijd geleden opgerichte „Vereeniging der Ab- bessijnsche jeugd" heeft sterken toeloop. Gisteren telde zij reeds 14.000 leden. Hoe Abessinië den strijd zal voeren. Een hoog staatsfunctionaris in Abessinië heeft het volgende aan een vertegenwoor diger van Reuter verklaard: De keizer zal zelf zijn troepen aanvoeren gezeten op een wit strijdros. De mannen tenminste een millioen zullen strijden met lansen, ponjaards en de enkele moder ne wapens, die zij bezitten. De vrouwen zullen hun echtgenooten op het slagveld ter zijde staan en priesters zullen de krijgs lieden vergezellen om hen aan te moedigen. Aldus de beschrijving door dezen amb tenaar van de wijze waarop Abessinië een eventueelen strijd zal aanbinden. In dezen oorlog, die ik als onvermijdelijk beschouw, aldus de zegsman verder, zal een flink aantal Abessijnen sterven, maar een flink aantal Italianen zal eveneens sterven. De Abessiniërs zijn fatalist, zij kennen de verschrikkingen van den modernen oorlog niet en zijn er onverschillig voor. Op een vraag van den Reuter-correspon- dent, wat Abessinië zou doen tegen de bom menwerpers, antwoordde de hooge functio naris: Niets. Men kan Addis Abeba bom bardeeren, doch deze stad zal waarschijnlijk verlaten worden en de bevolking zal zich verschuilen in de bergen en ravijnen. De natuur zal Abessinië helpen. Vermoedelijk zal het land met succes de aanvallen weer staan. Gij zult zien, het is niet altijd de man met de groote stok, die overwinnaar wordt. God is niet altijd aan de zijde van de groote legers. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK LV AMERIKA. Nabij het station Pasco (Washington) is een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein. Ten minste drie perso nen zijn gedood en zes gewond. Een van de machinisten is gedood. Twee personen rijtuigen van de Northern Pacific ontspoor den. De beide locomotieven zijn ernstig be schadigd, drie goederenwagens werden uit de rails geworpen. Men zoekt nog naar dooden. DE MALARIA OP CEYLON. Dit jaar reeds 30.000 kinderen bezweken. Sedert het begin der jaars zijn op Cey lon 30.000 kinderen aan de malaria gestor ven. Het ministerie van gezondheid deelt mede, dat sedert 8 Juni een geleidelijke verbetering in alle districten die onder de epidemie geleden hebben, te constateeren valt. Niettemin zijn in vele districten de toe standen nog verre van normaal en is de gevreesde ziekten nog niet geheel geweken. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Cholera-epidemic onder de vluchtelingen. Volgens berichten uit Ohineesche bron, heeft men uit de rivieren in de provincie Hoepei veertigduizend lijken gehaald, slachtoffers van de overstroomingen. Het totaal aantal dooden in Hoepei wordt vol gens een niet officieele Chineesche schat ting geraamd op 50 tot 100.000. Een rap port meldt, dat er alleen in het district Tien Men reeds 100.000 slachtoffers zijn. Uit Peiping wordt gemeld, dat de over strooming van de Gele Rivier zich uitstrekt tot het Noorden van Kiangsoe; 100.000 koe lies zijn bezig met verstel-king der dijken rondom het meer Wei Sjan. Een missionaris, die uit de Vallei van Han komt, waar 300.000 vluchtelingen voor de overstroomingen zijn samengekomen, zeide, dat onder de vluchtelingen de chole ra is uitgebroken. NEDERLANDERS IN BELG IE GEARRESTEERD. Zij wilden juist een auto stelen. De beide Nederlanders E. E. en E. de V., zijn te Blankenberge aangehouden, juist op het oogenblik, dat zij een auto stalen op het Casinoplein. Zij zijn voorioopig te Brugge opgesloten. LUCHTVAART Opheffing K.L.M. lijnen LIJN OP LIVERPOOL VERVALT. Naar wij vernemen vliegt de K. L. M. van gisteravond af niet meer den nachtpost dienst Amsterdam—Keulen. Zooals men weet zat de bekende piloot Viruly geregeld op die nachtelijke route. De postdienst wordt thans waargenomen door de Deutsche Lufthansa. Voorts vernemen wij, dat binnenkort op geheven zal worden de lijn Amsterdam- HuilLiverpool v.v. Terwijl tenslotte de luchtlijn op Praag, welke door de K. L. M. te zamen met de Tsjechen gevlogen werd, waarschijnlijk reeds de volgende week aan de laatsten zal worden overgelaten. DE RAMP VAN DE „KWIKSTAART." Lijvig rapport betreffende het onderzoek. Gebroken handle van benzinepomp gevonden. Naar wij vernemen zal het ambtelijk rap port, dat door de heeren J. van der Heij den, inspecteur van den Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat en Dr. Ir. H. J. van der Maas, ingenieur-vlie ger van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart wordt opgemaakt naar aanlei ding van hun onderzoek naar de oorzaak betreffende de ramp van de „Kwikstaart", dezer dagen bij den Minister van Waterstaat worden ingediend. Het wordt een lijvig rapport, na bestudeering waarvan de mi nister zal hebben te bepalen of het bijeen roepen van de Permanente Commissie in zake het onderzoek naar ongevallen bij de luchtvaart noodzakelijk moet worden ge acht. Oschoon reeds min of meer officieel te kennen is gegeven, dat na den start van de „Kwikstaart" een hapering is opgetreden in den toevoer van de benzine naar de twee linkermotoren, hebben de deskundi gen in hun onderzoek een groot aantal mo gelijkheden betrokken, welke ieder op zichzelf nauwkeurig zij bestudeerd. Door deductie en verder onderzoek konden ver schillende daarvan worden uitgeschakeld. Naar wij vernemen vormt mede een on derdeel van het onderzoek de ontdekking van een gebroken handle van een benzine pomp, welke deel heeft uitgemaakt van de motoren ter rechterzijde van het vliegtuig. Ofschoon de mogelijkheid bestaat, dat deze handle gebroken is bij de botsing op den grond wordt het niet uitgesloten geacht, dat dit defect is opgetreden toen de „Kwik staart" zich nog in de lucht bevond, waar door mede kan worden overwogen of het van invloed is geweest op den noodlottigen gang van zaken. Herziening van dc benzine systemen van de F 22. Naar wij vernemen, heeft de K. L. M. verband met de catastrophe van „De Kwik staart" gisteren de F 22, P.H.-A.J.P„ „De Papegaai", die dienst deed op de route naar Scandinavië, uit den dienst genomen. Het benzine-systeem van dit vliegtuig zal nader worden bestudeerd en zoodanig wor den verbeterd, dat het niet goed function- neeren van den benzine-toevoer naar de motoren uitgesloten moet worden geacht. Een zelfde herziening van het benzine systeem zal geschieden op de F. 22 P.H.- A.J.R., „De Roerdomp", welk vliegtuig sinds korten tijd in de hangat is nadat op het vliegveld Waalhaven een band ge sprongen was. De dienst op Scandinavië wordt thans gevlogen met een Douglas-vliegtuig. HET ONGELUK VAN DE MARABOE. Verklaringen van een ooggetuige van de ramp. Reuter meldde gisterenavond uit Boesjir: Volgens mededeelingen van een ooggetui ge met betrekking tot het ongeluk van de Maraboe te Boesjir, kwam het hem voor dat de £tart naar behooren in de duisternis maar bij heldere maan geschiedde. Waar schijnlijk is het toestel door een schok ten gevolge van een z.g.n. remousklap onge veer 10 voet opgesprongen vóórdat het zijn vliegsnelheid had. De rechtervleugel brak

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6