DE GRAAL BETUIGT TROUW. Of consequente deflatie of devaluatie DONDERDAG 18 JULI 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 LTLIDEh. Aan den Burgemeester en den Deken. EERBIED VOOR HET GEZAG. Gisteravond is de Graal uitgetrokken. Een groep van flinke meisjes in Graal- costuum en met wapperende vlaggen is door de stad getrokken om aan het we reldlijk en kerkelijk gezag van Leiden haar betuiging te geven van hulde en trouw. De negende week van de Bewegingscam pagne van de Graal was bestemd om aan alle wereldlijke en geestelijke autoriteiten gehoorzaamheid, eerbied en trouw te betui gen als aan het door God gestelde gezag. En zoo trok de Leidsche Graal gisteravond uit om aan den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuzen en aan den Deken van Leiden, den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, haar trouw en aanhan kelijkheid te toonen. Vanaf het Graalhuis aan de Hooigracht vertrok de Graalstoet om 8.15 u. om langs Nieuwstraat, Burchtsteeg, Breestraat, Prin- sessekade en Turfmarkt naar de Oude Sin gel te marcheeren, waar zij zich opstel den op het binnenplein van de Lakenhal. Hier zou de burgemeester de meisjes ontvangen. De hulde aan den burgemeester. Nadat de Graal haar groet had gebracht werd er een spreekkoor gedeclameerd. Het spreekkoor: Wat wij willen, waarin werd uiteengezet wat de Graal wil: het doen van den plicht, die elk katholiek meisje heeft. Dan sprak een der vrouwen van Nazareth den burgemeester als volgt toe: Edelachtbare Heer, De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie „De Graal" heeft in de af- geloopen weken een Bewegingsactie ge voerd, waarvan het doel was, de leden weer met vernieuwde kracht en geestdrift te doen werken voor hun idealen. De 9de week van deze actie is de week van het gezag. Wij willen in deze week aan het geestelijk en wereldlijk gezag uitdruk kelijk toonen datgene wat in onze Bewe ging leeft: aanhankelijkheid en trouw aan het gezag. Daarom komen wij hier bij U, Hoofd van de Gemeente Leiden, waarin onze Graal is gevestigd en geven wij u en de andere be stuurders van deze plaats gaarne de ver zekering, dat U op ons rekenen kunt als een kerntroep van orde en tucht, die met blijdschap en bereidwillige vlugheid wil gehoorzamen aan de wetten en bepalingen, om zoo mede te werken aan orde en wel vaart. Om aan deze verklaring meer kracht bij de zetten en ze bezegelen, bieden wij u deze oorkonde aan. Hierna werd de oorkonde voorgelezen en aan den burgemeester aangeboden. Deze oorkonde luidde als volgt: Oorkonde Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" in het Bisdom Haarlem Aan den HoogEdelachtbaren heer Bur gemeester en Bestuurderen van Leiden. De leden van de Vrouwelijke Jeugdbewe ging voor Katholieke Actie „De Graal" in Leiden stellen er prijs op, bij deze te betuigen eerbied voor en trouw aan de plaatselijke overheid. Zij nemen zich voor, dit, als een kerntroep van orde en tucht, altijd en in alle omstan digheden, metterdaad te toonen. Hierna nam de burgemeester het woord, en zeide, dat hij gaarne eenige woorden zou spreken als antwoord op deze betooging voor hem, als het hoofd der gemeente. De burgemeester dankte de Graalleden voor hun komst en voor de samenspraak, die zij hielden en die zoo goed tot uitdruk king bracht, wat er leeft in de Graal. Men kan het u, 'aldus de burgemeester, aanzien, dat uw beweging leeft in uw hart. Gij koestert en hebt lief uw. idealen, idea len, die gij eenmaal hoopt te verwezenlij ken. Ik ben overtuigd, dat gij die idealen zult bereiken, overtuigd dat uw beweging zal bereiken het doel, dat de wereld zoo noodig heeft. Als men zich zou afvragen, of meisjes met hun zwakke krachten dat bereiken kunnen, dan moet ik zeggen, al dus de burgemeester, dat uw krachten niet zwak zijn, omdat gij nu reeds iets tot stand hebt gebracht en ik zie gaarne iets goeds in de burgerij. Deze week hebt ge gewijd aan het gezag en als drager van het gezag waardeer ik dit, omdat ik weet, hoe noodig het is, in de moeilijke tijden van thans, in de wendin gen der meeningen, het gezag hoog te hou den, allereerst het gezag van God, maar ook het gezag der Overheid Daarom waardeert de burgemeester deze trouw aan het gezag en hij hoopt, dat al len ook in het particuliere leven het ge zag zullen doen eerbiedigen. Eens zult gij, aldus de burgemeester, ook zelf gezag uitoefenen, in grooter of kleiner kring en de beste wijze om dat goed te doen is te beginnen zich zelf ondergeschikt te toonen aan het gezag, dan zal het ook voor u geen teleurstelling brengen. De burgemeester wenscht dan de Graal, die hij steeds met veel aandacht heeft ge volgd, geluk en voorspoed en hij is er van overtuigd, dat zij onder zoo goede leiding nog sterker zal worden. Waarop de burge meester de Graal dankte voor haar schoo- nen arbeid en besloot met: Lang leve de Graal. Hierna werd het pionierslied gezongen en wegtrekkend met vaandels en trommel slag brachten de meisjes de burgemeester den Romeinschen groet. Trouw aan het Kerkelijk Gezag. Langs Oude Singel, Mare, Maresingel en Heerensingel trok de kleurige stoet ver- Om aan deze verklaring meer kracht bij te zetten en ze te bezegelen, bieden wij u deze oorkonde aan. De tekst d£- oorkonde, die daarna voor gelezen werd, luidde als volgt: Oorkonde Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" in het Bisdom Haarlem Aan den Hoogeerwaarden Heer Deken en de Eerwaarde Geestelijkheid van Leiden De leden van de Vrouwelijke Jeugdbewe ging voor Katholieke Actie „De Graal" in de stad Leiden stellen er prijs op, haar eerbiedige aan hankelijkheid te betuigen aan het Kerke lijk Gezag. Zij nemen zich voor, altijd en in alle omstandigheden, zich te toonen Katholiek van de daad, en haar Geloof te verinni gen en te versterken. Hierna nam Deken A. H. M. J. Homulle het woord. Ik dank u, aldus de Deken, voor uw be tuiging van eerbied en hulde aan het Ker kelijk Gezag. Voor een Katholiek is zulk een betuiging eigenlijk onnoodig, want in het Katholiek zijn, ligt de erkenning van het geestelijk en wereldlijk gezag opgeslo ten. Een Katholiek, die geen eerbied zou hebben voor het gezag, verlaat daarmede het Katholieke standpunt. Daarom ben ik u daarvoor dankbaar vooral in dezen tijd van gezagsondermijning, in dezen tijd, waarin luider dan anders de woorden klin ken: Non serviam, ik wil niet dienen, waarin luider dan ooit het revolutiewoord gehoord wordt: ni Dieu, ni maitre, geen God en geen meester, in dezen tijd, waar in men spreekt van rechten, rechten, rech ten, en niet gedacht wordt aan plichten. Ik ben dankbaar dat gij, die de moeders van later zult zijn, komt getuigen van uw eer bied en uw hulde aan het gezag. Maar uw betuiging zou zwak zijn, als gij die niet steundet met uw gebed, want ook DE DEKEN VAN LEIDEN NEEMT DE OORKONDE IN ONTVANGST. volgens naar de Pastorie van den Deken, voor wien hij zich op dezelfde wijze opstel den De hoogeerwaarde Deken, vergezeld van pastoor I. Smeets O.F.M., pastoor S. Smitz O.F.M. en kapelaan G. Mudde, namens pastoor Th. Beukers, die wegens uitste- digheid verhinderd was aanwezig te zijn, verscheen op het balcon der pastorie. Ook hier werd na de Graalleus het spreekkoor: „Wat wij willen" gedeclameerd, waarna wederom een der vrouwen van Nazareth de volgende toespraak hield: Hoogeerwaarde Heer, De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie „De Graal" stelt er hooge prijs op hedenavond bij u te komen om, openlijk te betuigen eerbied en aanhanke lijkheid aan het geestelijk gezag. Juist nu, dat vele jongeren 't gezag niet willen erkennen, laat staan liefde voor het gezag bij zichzelf aankweeken, willen wij als keurtroep bij u komen. Als wij bidden in ons Graalschietgebed: Heer laat uit ons groeien waar Gij ons voor gemaakt hebt, vragen wij of God ons wil gebruiken voor Zijn Kerk; dus echte Katholieke vrouwen van de daad te zijn. Daarvoor is ten zeerste noodig en groo- te trouw, liefde en eerbied voor de Ker kelijke overheid, omdat de gezagdragers de plaatsvervangers van Christus zijn. Wij stellen er een eer in, om dit open lijk te getuigen en om altijd en overal en in alle omstandigheden ons Katholiek van de daad te toonen. het werk der priesters is ijdel zonder de hulp van God. Uw betuiging van trouw zou niets waard zijn, als gij die niet zoudt toonen door uw daad. Toont dus uw eerbied en hulde voor het gezag, voor de hoogere en lagere dragers van het gezag in Kerk en Staat, want alle gezag komt van God. „Door God regeeren de koningen en ma ken de wetgevers hun besluiten". En voor al ten opzichte van het Kerkelijk gezag geldt het woord: „Wie u hoort, hoort Mij". Ik vraag uw trouw aan het gezag, ook als het u offers kost. Als gij dat doet, zult gij deelachtig zijn aan de zegeningen, doof God beloofd aan die Hem trouw zijn. „Vir obediens loquetur victoriam", Zij, die gehoorzaam zijn en trouw zullen spreken van zegepralen. Na deze treffende toespraak klonk we derom het pionierslied en defileerde de stoet voor den Deken en de zeereerw. hee- ren pastoors om daarna door de stad naar het Graalhuis terug te keeren. KERKNIEUWS DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN SPREEKT DE GRAALLEDEN TOE. DE HOOGEERW PROVINCIAAL DER FRANCISCANEN PATER H .CAMINADA De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, Pater Ho nor at us Caminada, werd gisteren in het Sint Franciscus Gasthuis te Rotterdam in observatie opgenomen. .Ofschoon 'n spoe dig herstel verwacht wordt, kan de be- behandelende geneesheer vanzelf geen en kele mededeeling doen aangaande den duur van dezen observatietijd; wel verwacht de medicus, dat alle confraters en ook vrien den, in het belang van den Hoogeerw. Pa ter zelf, het medisch advies zullen nako men, d.i. tot nadere aankondiging geen en kel persoonlijk bezoek zullen afleggen en voor alle correspondentie zich zullen wen den tot het Provincialaat te Weert. Allen die brieven, die met een „privé" of „persoonlijk" geteekend zijn, kunnen direct naar het Gasthuis gericht worden. TWEEDE KAMER .«*ED. OOST-INDIE Waarom ging minister Steenberghe heen? De „aanpassing" is te eenzijdig toege past op de loonen- aldus mr. Aalberse ZWARE AARDSCHOKKEN OP MENADO. Ook een schok op Ternajte. Gisternacht te 4 uur zijn drie korte, zwa re aardschokken op Menado waargenomen; te 4 uur 29 werd een korte, hevige aard schok op Ternate gevoeld. Het Meteorologisch Observatorium te Batavia registreerde te half vier Java-tijd een aardschok op een afstand van 2500 kilo meter in onbekende richting. De herdenking van den pas overleden, oudsten Nederlandschen staatsman, den heer Cort v. d. Linden, door den Voorzit ter en Minister Colijn werd door de leden van de Tweede Kamer met een voel baar meerderen eerbied aangehoord dan bij de meeste herdenkingen het geval is, wat zeker geen verwondering kan wekken, als men bedenkt, dat deze overledene zijn land gedurende 50 jaren heeft gediend en het o-a. ook heeft geleid in de moeilijke oorlogsjaren. Zonder een woord te zeggen aanvaardde de Kaïner de verlaging van de opcenten op den accijns op Franschen wijn van 36 tot ƒ24. In ruil daarvoor genieten Nederland- sohe en Nederlandsoh-koloniale producten verlaging van de Fransche „taxe a 1'impor tation". Nadat W ij n k o o p (C.P.) op zijn ver zoek om te mogen interpelleeren over de slachtoffers van de Holl. Lloyd, bescheid had gekregen, dat dit kon geschieden bij de behandeling van het reeds zeer spoedig aan de orde komende wetsontwerp betreffende voorschotten aan de scheepvaart, begon het met zooveel spanning tegemoetgeziene, groote debat over het bezuinigingsvoorstel der Regeering. De leider der S.D.A.P. was de eerste spreker. De heer Al bar da critiseert de politiek der regeering. Wat de heer Al ba rd a S.D.A.P.) zeide kwam tenslotte neer op een recapitulatie van de reeds bekende bezwaren zijner par tij. De nadruk, waarmede hij begon te ver klaren, dat, bij het bestaan van een dicta toriaal bewind in Nederland, alle oorspron kelijke regeringsvoorstellen zonder meer aan het volk zouden zijn opgelegd, terwijl nu, onder de parlementaire democratie, ten gevolge van het gepleegde overleg, tal van punten waren teruggenomen, was natuur lijk bestemd voor het gebruik in de eigen partij, wier politiek bij thans geheel wil richten op verdediging onzer volksvrij heden. Spreker stelde de vraag, wat de aanpas singspolitiek der Regeering tot nu toe had opgeleverd. In strijd met hetgeen ervan verwacht werd, heeft ze tot geen enkel gunstig resultaat geleid. Integendeel: het geheele economische leven werd ontwricht. Op 1 Mei 1935 waren er 60.000 werkloozen meer dan op 1 Mei 1934. Ook het budget is niet sluitend gemaakt kunnen worden en zal het ook niet worden, zoolang dere- geeringsmaatregelen ertoe mede werken, ■het volksinkomen te doen dalen. Van wer kelijke bezuinigingen is in het wetsontwerp niet veel overgebleven. Het capitulanten- stelsel zal minder bezuiniging geven dan men verwacht. Het werd in 1928 zoowel door de tegenwoordige Minister Oud als door dr. Deckers bestreden en verderfe lijk voor het leger genoemd. Ten aanzien van het leger legde de heer Al'barda de belangrijke verklaring af, dat zijne partij bereid zou zijn door moderniseering het le ger op de thans bestaande sterkte te hand haven, ja zelfs sterker te maken. Hij achtte dit mogelijk met bezuiniging op de tegen woordige kosten. Ook indien de vaste lasten beter worden verlaagd dan thans wordt voorgesteld, zal dit geen wezenlijke verandering der regee- ringspolitiek beteekenen. De aanpassing blijft. Dat deze iedere constructieve poli tiek onmogelijk maakt, heeft de geschie denis met het Werkfonds bewezen. Welk een hooge verwachtingen, en welk een jam merlijke teleurstelling! Zoo zal het ook gaan met de industrialisatie van Minister Gelissen, welke, bij het aangekondigde be houd van de algemeene rechtlijnen van het kabinet, onmogelijk is. De eenige oplossing is: het roer om! Spreker verdedigde daarna de door de S.D. A.P. aangegeven middelen, om tot werk verruiming en hoogere staatsinkomsten te geraken. Alleen op die manier zal ons volk kunnen worden opgeheven uit de ook mo- reele inzinking, welke in wanhoop dreigt om te slaan. De kloosterlingen er in betrokken! Er waren daarna eenige mindere godhe den aan het woord, onder wie de heer Lingbeek (H.G.) zich de belangrijke vraag voorlegde, wat er toch eigenlijk stak achter het katholiek verzet tegen de po litiek van dit kabinet. Vroeger at de ka tholieke staatspartij met de linkerhand, daarna schrokte ze met de rechterhand; waarom zou ze nu weer naar links willen? Ziedaar de geheele politieke horizon van den staatsman uit Urk, die; wie zou er zich over verwonderen? verklaarde, dat het hem zeer moeilijk zou vallen voor het wetsontwerp te stemmen, als de Regeering niet overging tot een drastische verlaging van de salarissen der kloosterlingen. Kleinere partijen aan het woord. Ook van de heeren W esterman (N.H.), Kersten (S.G.), en Vervoorn (P.B.) zal de Regeering zeker geen last krijgen. Weliswaar hebben zij allen groote bezwaren tegen de regeeringspolitiek; wel iswaar behield dominéé Kersten zich zijne stem nog voor; weliswaar vermande de heer Vervoorn zich tot een door niemand gesteunde en deswege niet behandelde mo tie tot herziening der grondwet ten be hoeve van verlaging der schadevergoedin gen van de Tweede Kamerleden; maar ten slotte is het duidelijk, dat deze drie heeren voor het regeeringsvoorstel zullen stem men. Vermelding verdient, dat de heer Westerman (N.H.) consequente defla- tie-politiek onmogelijk achtte, tenzij voor eene Regeering met dictatoriale bevoegdhe den. Industrialisatie achtte hij slechts mo gelijk, als Nederland bereid was zelf een basis van rentabiliteit ten behoeve van de nieuw opgerichte industrieën in het leven te roepen. De Chr. Hist, steunen de regeering. Ook de heer De Geer (C.H.) zal met zijn fractie voor het wetsontwerp stemmen. Hij achtte de beteekenis van dit wetsont werp van twee kanten overdreven voorge steld, zoowel door de tegenstanders als door de Regeering en de voorstanders. De eerste overdrijven, als zij zeggen, dat door de voorgestelde bezuiniging de staatsdienst wordt ondergraven, want de heer De Geer .toonde het overtuigend aan er wordt tenslotte een bitter klein beetje op den staatsdienst bezuinigd. De Regeering en de voorstanders overdreven, toen zij het voorstelden alsof dit wetsontwerp de be- grooting sluitend zou maken. De Regeering heeft zelf moeten erkennen in de M. v. A., dat de leden, die dit betwistten, gelijk had den. Het geheele wetsontwerp is niet meer dan een dekkingsplan voor 1936, zooals dit vroeger in de Millioenennota werd ontwik keld. In 1936 zal echter het tekort niet ver dwijnen; en ook in de naaste toekomst is dit niet te voorzien wegens het twijfelach tig karakter der perspectief bezuinigingen. Intusschen moet medewerking worden verleend aan het streven der Regeering om zooveel als mogelijk is te bezuinigen. Hier onderbrak de heer De Geer zijne re devoering, welke hij in de avondzitting zou voortzetten ter behandeling van zijn twee de punt: de economische politiek der Regee ring. Avondvergadering. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven. De heer De Geer (C.H.) zet zijn rede voort. Spr. constateert, dat het niet aan de noodige zorg voor de volkshuisvesting heeft ontbroken. Twee voorname desideraita zijn voorts de welvaartspolitiek en devaluatie. Spr. heeft nog nooit iemand ontmoet die tegen doelbewuste constructieve welvaarts politiek is. Wat zij, die daarover steeds spreken, dan bedoelen? Gewoonlijk doelt men dan op vermeerdering van koopkracht, uitvoering van productieve werken en be vordering van industrialisatie. De koop kracht is zoo sterk verminderd door de stagnatie in het internationaal ruilverkeer. De regeering kan niet alleen voor meer koopkracht zorgen. Elke regeering zou er mede worstelen. Niettemin moet het stre ven op vermeerdering der koopkracht ge richt zijn. Wat het uitvoeren van openbare werken betreft, er is hier te lande reeds veel ge daan, wegenaanleg, Zuiderzeewerken, wo ningbouw enz. De regeering gaat daarmede voort, doch ze kan geen openbare werken too veren; men is ook gebonden door eischen van techniek en wetenschap. Bovendien moet op de productiviteit worden gelet; zoo is er twijfel geuit aan den rentabiliteit van het TwenteRijn-kanaal. De mogelijkheid van nieuwe wegen op het gebied der industrialisatie is groot, en ze is ge wenscht door de huidige constella tie. Doch met overheidscrediet kan men n iet- levenskrachtige industrieën niet uit den grond stampen en in het leven roepen. T. a. v. de mogelijkheid der vestiging van nieu we levenskrachtige industrieën zal de nieu we minister van Economische Zaken weten, wat mogelijk, uitvoerbaar en gewenscht is. Spr. wenscht hem goed beleid en succes toe. Spr. zal niet in herhaling treden aangaan de de gevaren en bezwaren van devaluatie. Spr. beroept zich op de voorbeelden van het buitenland. Zoo noodig zal bij stabi lisatie door de goudlanden op Nederland niet vergeefs een beroep worden gedaan. Voorts verdient het semi-vrij willige de voorkeur boven het gedwongene. Een der de motief om over de bezwaren van deva luatie heen te stappen, komt dichterbij, de herwaardeering der schulden en als de aanpassing faalt. Spr. schetst de moeilijk heden, verbonden aan aantasting van schuldvorderingen. Er wordt georeerd voor sterke aantasting van het landbouwcrediet, vooral als alleen de hypotheekschulden worden aangetast en niet evenzeer andere obligo's. Een crediet wordt niet meer ver leend onder de werking van een wet, die men kent, doch van een wet die men niet kent. Bij zoodanig crediet kent men de eene verplichting, de andere niet; die zou kunnen afhangen van een amendement. De le hypotheek, vroeger de veiligste geldbe legging, wordt dan ook weldra gevreesd. Ten onrechte zegt men, dat dit met de sa larissen reeds gebeurd is. Volledig onwaar is dit. Er wordt ingegrepen in de schuld verhoudingen zooals die langzamerhand in de maatschappij gegroeid zijn. De moeilijk heden zullen als paddestoelen uit den grond verrijzen, tot schade van de werk- gelegerheid. Als de regeering echter in particuliere schuldverhoudingen ingrijpt,

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5