DONDERDAG 18 JULI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET ONGELUK VAN DE MARABOE Staatsbezuiniging in Frankrijk VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND 26ste Jaargang No. 8168 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het debat over de regeeringspolitiek. Het groote Tweede-Kamer-delbat naar aanleiding van het Bezuinigingsontwerp is gisteren begonnen. Wij hebben elders voor de belangstellen de lezers een uitvoerig verslag van de be raadslagingen opgenomen. De strekking van het tot nu toe gevoerde debat is: dat de Chr. Hist, en vooral! de Vrijz. Democr. steun aan de regeerings politiek toezeggen; de S.D.A.P. de regee ringspolitiek becritiseert, scherp, doch lang niet met vroegere felheid; de R. K. Staats partij van de regeering verlangt: conse quent één van beide wegen uit te gaan: deflatie of devaluatie. De heer Aalberse, die persoonlijk nóg tegenstander is van devaluatie, wenscht de devaluatie liever niet, doch prefereert deze toch boven de nu gevoerde politiek der re geering, n.L de halve deflatie, de deflatie, waarbij voornamelijk de loonen het moeten ontgelden. De tot heden gevoerde "beraadslagingen wettigen nog geen enkele voorspelling om trent het lot van het wetsontwerp en: van het huidige Kabinet. Intusschen is 't jammer dat er zoo weinig aandacht wordt geschonken aan het wets ontwerp zélf, aan de voorgestelde bezuini gingen. Men praat over de regeeringspoli tiek, doch roert slechts terloops aan den inhoud van het aan de orde zijnde wetsont werp. Aldus tenminste de sprekers van gisteren .Misschien komen er nog anderen, die de redevoeringen van de fractie-voor zitters zullen aanvullen. Inschakeling werkloozen in Bloembollenbedrijf Nieuwe regeling 5 Augustus a.s De thans geldende ministerieele regeling, tot inschakeling van werkloozen in het Bloembollenbedrijf zal bij besluit van den Minister van Sociale Zaken met ingang van Maandag, 5 Augustus, komen te vervallen. Overeenkomstig het door de commissie van gemeentebesturen gemaakte ontwerp, dat thans door den Minister is overgeno men en goedgekeurd zal met ingang van genoemden datum een nieuwe regeling van toepassing worden verklaard. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Mededeeling van den Minister. De minister van Onderwijs K. en W. a.i. heeft aan verschillende schoolbesturen, in verband met hun schriftelijke opmerkingen en bezwaren ten aanzien van de nadere regeling van den cursusduur der ambachts scholen (inkrimping tot 2 jaren) een mede deeling van den volgende inhoud gezonden: De Regëering heeft tot invoering van den door U bedoelden maatregel besloten met de bedoeling, dat voortaan de tweejarige cursus voor ambachtsscholen regel is en- een dergelijke cursus den grondslag zal leg gen voor de verdere vakibekwaming. Voorts bedoelt de Regeering te bevorde ren, dat er gelegenheid zal 2ijn voor de ge diplomeerden van deze ambachtsscholen, die een verdere bekwaming in hun vak met behulp van nijverheidsonderwijs wenschen, t.z.t. voortgezet avondonderwijs te ontvan gen en eventueel waar de omstandig heden daartoe gunstig zijn, en de patroons medewerking willen verJeenen ook par tieel voortgezet dagonderwijs in de praktijk van het vak. Het avondonderwijs, waarbij men zooveel mogelijk van het bestaande gesubsidieerde avond-nijverheidsonderwijs gebruik zal dienen te maken, kan uiteraard theoretisch- en teekenonder wijs omvatten en, waar mogelijk en noodig, ook verder onderwijs in de praktijk van het vak. Het initiatief tot eventueede organisatie of reorganisatie van dergelijk aanvullend onderwijs zal in overeenstemming met art. 25 van de Nijverheidsonderwijswet van de daarbij betrokken schoolbesturen tijdig moeten uitgaan. Hoe de ramp geschiedde. Van den gezagvoerder Hondong is een telegram binnengekomen dat luidt als volgt: „Start normaal. Na 300 Meter is de ma chine opgesprongen als gevolg van een on effenheid in het terrein; de rechterpoot is toen vermoedelijk gedeeltelijk naar bin nen geschoten, waarna de rechtervleugel in brand is geraakt. Het toestel lag 110 graden uit den koers. De brand begon bij den rechtermotor en breidde zich snel uit. Het is een groot geluk, dat de brand bij den rechtermotor is uitgebroken, daar de uitgang voor de passagiers en de leden der bemanning aan den linkerzijde van het vliegtuig is. Hierdoor was het dus mogelijk dat alle inzittenden het toestel konden ver laten, voordat het vuur zijn vernielend werk had voltooid. De Rietvink te Athene aangekomen. De Rietvink, die gistermorgen om half elf onder commando van Parmentier van Schiphol is vertrokken naar Bushir, om daar bemanning en passagiers van de ver brande Maraboe op te nemen en naar Am sterdam terug te brengen is gisteravond te Athene aangekomen. Vragen van het Tweede Kamerlid v. Braambeek. Het Tweede Kamerlid van Braambeek heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste half jaar aan vliegtuigen der K. L. M. zijn overkomen, den minister van wa terstaat de overtuiging doen behouden, dat de zorg van de K. L. M. voor de vei ligheid op hetzelfde hooge peil is gebleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vliegtijden te verkor ten? Heeft de minister met name genoegzame zekerheid, dat deze snelle uitbreiding heeft plaats gevonden met vliegtuigen, omtrent welker kwaliteiten voldoende gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de verliezen, die zulks onvermijde lijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verant woord te achten en overeen te brengen met den eisch eener maximale veiligheid, zooals de K. L. M. deze in het verleden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet geheel verzekerde vluchten te doen uitvoeren, mede met vliegtuigen, die hun doelmatigheid nog niet afdoende hebben Vindt de minister in de hierboven be doelde ongevallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de gestie der K. L. M. voornamelijk met het oog op de veiligheid? Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen, opdat de zich thans openbarende ongerustheid zoo spoe dig mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap, dat het „safety first" bij de K. L. M. niet heeft geleden? De Passagiers. Naar de „Tel." verneemt, waren de vol gende acht passagiers aan boord van de verbrande „Maraboe": Ten eerste zes Ne derlanders, t.w. mevrouw Ottens, echtge- noote van den K. L. M.-hotelhouder te Dj ask, met een baby van zes maanden, de heeren Euwens, van Batavia naar Amster dam, de heer Van Westreenen, van Palem- bang naar Nederland, twee Nederlandsche passagiers van Batavia naar Amsterdam, die verzocht hebben him namen geheim te houden, en voorts twee Engelsche pas sagiers van Karachi naar Londen, miss M. G. Kennnedy en mr. H. M. Bromilow. Om gevaren van brand te verminderen. In verband met de ongelukken van de „Kwikstaart", de „Maraboe" en het En gelsche vliegtuig te Heston, welke vlieg tuigen alle in brand gevlogen zijn na bot sing, is het mogelijk wel van belang te melden, dat Imperial Airways bij de Na pier Engineering Cy vier motoren voor zware olie heeft besteld voor haar vlieg tuigen. De bedoeling daarvan is, het gevaar van brand na een ongeluk aanmerkelijk te ver minderen, zoo niet geheel te voorkomen. Ze zijn bekend als Culverin Compression Ignition Units. Ze zijn elk van 720 Pk. De techniek van de Dieselmotor, volgens den luchtvaart-medewerker van de „Evening Standard", William Courtnay, moet thans zoover gevorderd zijn, dat de motoren in lichtheid en brandstofgebruik de andere motoren evenaren. De president van Royal Aero Nautical Society, luit. kol. J. Th. C. Moore-Braba- zen te Londen, vroeg naar aanleiding van de brandongelukkenc „Hoe lang moeten wij dit noodeloos verliezen van menschenle- vens nog verdragen? De machine met haar bijna onontvlambare Dieselolie wordt ge bruikt op treinen, schepen en motoren. Laat er maar eenmaal een vloot van bur gerlijke vliegtuigen met zwaar-olie-moto- ren vliegen, dan zal niemand meer zoo dwaas zijn om in een ander vliegtuig te gaan." Benzinetanks, die niet scheuren kunnen. Uit Londen komt thans, meldt de „Tel." het verheugende bericht, dat in de fabriek van de Engelsche Luchtmacht te Farnbo- rough proeven genomen zijn met benzine tanks die onmogelijk kunnen scheuren. Men heeft nl. van verschillende hoogten en op verschillende manieren tanks laten vallen, waarbij gebleken is, dat zij, na op den grond gekomen te zijn zelfs geen barst vertoonden. De proeven moeten zulk een succes zijn geweest, dat het Engelsche ministerie van Luchtvaart besloten heeft twaalf Hawker- Hartmachines met deze tanks uit te doen rusten. Thans moet nog worden nagegaan in hoeverre de nieuwe tanks, die iets zwaar der zijn dan de thans in gebruik zijnde, de snelheid en de actie-radius van de vliegtui gen beinvloeden. Voorloopige onderzoekingen hebben uit gemaakt, dat wat de hoeveelheid brandstof betreft, die medegenomen kan worden, een verlies van 5 pet. geleden wordt. Gezien echter de menschenlevens, die door ge bruik van de nieuwe tanks worden ge spaard, speelt zulk een cijfer natuurlijk geen rol. Een besparing van 10 milliard francs. Te middernacht kwam gisteren de Fran- sche ministerraad in het Elysée bijeen. Onmiddellijk na den ministerraad heeft minister-president Laval de pers een com muniqué doen toekomen, tezamen met een resumé van de bezuinigingsdecreten, welke hedenochtend in het Staatsblad zullen ver schijnen. De regeering heeft 28 decreten aange nomen; hiervan hebben 20 betrekking op bezuinigingen en dienen 8 om het econo mische leven te verbeteren. De bezuinigingen op de begrooting bedra gen 7 milliard, 63 millioen franc; op de autonome amortisatiekas 196 millioen; op de departementen en gemeenten 1.385 mil lioen; op de spoorwegen 1.070 millioen, waarbij nog moet worden gevoegd de reeds verkregen bezuinigingen door coördinatie van. wegen en spoorwegen, ten bedrage van 1250 millioen. Het totaal der bezuinigingen bedraagt 10.959 millioen. Volgens het regeeringsrapport zullen de decreten automatisch vervallen, zoodra op de begrooting van den staat een overschot wordt geconstateerd In groote trekken is de bezuiniging ver kregen door een vermindering van alle uit gaven met 10 pet. Evenwel heeft deze niet betrekking op de werkloozen-ondersteuning en andere ondersteuningen, alsmede op de reeds be stelde leveringen. De salarissen van ambtenaren en be ambten onder 8000 franc worden met 3 pet. verlaagd, die van 8000 tot 10.000 met 5 pet. en de salarissen van meer dan 10.000 franc met 10 pet. De inkomens van meer dan 80.000 franc zullen 50 pet. meer inkomstenbelasting moeten betalen, de belasting op roerende goederen wordt van 17 op 24 pet. gebracht en verder is voorzien m een vermindering van de winst op oorlogs-materieel met 25 pet. I Een aantal verordeningen voorziet in de verlaging van het levenspeil, teneinde in de opgelegde offers tegemoet te komen; zoo wordt een verlaging van de gas- en electri- citeits-tarieven met 5 pet. voorgesteld en een vermindering in prijs van industrie kool van 5 tot 10 pet. De prijzen van kunst mest worden met 5 pet. verlaagd en de prijs van brood wordt met ingang van 18 Juli 10 pet. minder, terwijl de toeslagen op gezinnen met meer dan 3 kinderen wor den verhoogd. DE GOUDEN STANDAARD BLUFT GEHANDHAAFD. In de memorie van toelichting, welke te gelijk met de bezuinigingsdecreten is voor gelegd, zegt de regeering o.a. Het parlement heeft zich in zijn verzoek aan ons om den franc te verdedigen, met de regeering tegen devaluatie uitgespro ken. Wij zullen dan ook niet tot devalua tie overgaan. Devaluatie zou voor verschil lende categorieën der bevolking groote on rechtvaardigheden met zich brengen. Zij zou ook het gebrek aan stabiliteit in de we reld, het voornaamste beletsel voor econo misch herstel, nog vergrooten Bovendien zou zij ons geenszins ontslaan van de verplichting de begrooting in even wicht te brengen. Dat evenwicht moeten wij trachten te bereiken. Er is slechts één mid del om den frank te verdedigen en wel om ieder voorwendesel voor een aanval op ons betaalmiddel weg te nemen. Want men speculeert niet tegen de munt van een land welks financiën in evenwicht zijn. De memorie herinnert dan aan de voor beelden van Engeland en België, waar de devaluatie geenszins de noodzakelijkheid om de begrooting te besnoeien heeft weg genomen. De regeering is overtuigd, dat zij er in zal slagen een tweede verlaging van de Fransche muntstandaard te voorkomen en de begrooting in evenwicht te brengen, maar dat moet onmiddellijk en volkomen geschieden. Dit moet gepaard gaan met een algemeene actie voor economisch herstel. „Wij moeten aldus de memorie den staat van de financieele obsessies bevrij den en hem zijn financieele onafhankelijk heid hergeven." LAVAL VOOR DE RADIO. Minister-president Laval heeft gister avond voor de radio een korte verklaring afgelegd. Hij wees er op, dat de regeering ingrij pende besluiten had moeten nemen, om dat ze onvermijdelijk voor het heil van het land waren. Hij herinnerde aan de om standigheden, waaronder de regeering ge vormd was en aan de door de Kamer ver strekte buitengewone volmachten. Na voorts gewaagd te hebben van het tekort op de staatsbegrooting, op de begrooting der spoorwegen en op den financieelen toestand der gemeenten, die vaak nog slechter was, dan die van den staat, alsook op het stijgen van de openbare schuld bin nen 5 jaar van 260 op 340 milliard frank als gevolg van de tot nog toe gevoerde lee- ningspolitiek, verklaarde de minister-pre sident: Tot handelen behoort moed! Wanneer de regeering zich onttrokken had aan haar plicht, dan had zij Frankrijk naar een ca tastrophe geleid. De verdedigers van de devaluatie vergeten, dat Frankrijk zijn valuta reeds tot 4/5 van de waarde heeft verminderd en de pleitbezorgers van de ontwaardinig willen in den grond van de zaak valsch geld uitgeven. Wij hebben an dere wegen ingeslagen en verlangen van alle Franschen met uitzondering van de steuntrekkenden, de weinig bemiddelden, de werkloozen en de oude pensioentrekkers zware offers. Door deze offers echter wordt de begrooting in evenwicht ge bracht. DE RAMP VAN DE „KWIKSTAART". De gewonden gaan goed vooruit. Ook vandaag was de toestand van de drie passagiers, die na de ramp van de „Kwik staart" met verwondingen in het Wilhel- minagasthuis zijn opgenomen mejuf frouw J. Carlstadt en haar verloofde, de heer Helström, beiden uit Zweden, alsmede de Engelschman Faulkner zeer gunstig. De heer Helström zal het ziekenhuis over enkele dagen mogen verlaten. BUITENLAND. De Fransche regeering heeft bij decreet een bezuiniging ingevoerd van 10 milliard francs. (1ste blad). BINNENLAND. Tweede Kamerdebat over de regee ringspolitiek. (2de blad). Nog slechts weinig nadere bijzonderhe den over de Maraboe-ramp. (1ste blad). Een nieuwe regeling voor werkloozen in het Bloembollenbedrijf. (1ste blad). Mededeeling van den Minister inzake het nijverheidsonderwijs. (1ste blad). Bijeenkomst van het R.-K. Werklieden verbond. (1ste blad). Nieuwe arrestaties inzake den moord te Hoensbroek. (Gem. Ber., 3de blad). Bekentenis inzake een afschuwelijke brandstichting te Oss. (Gem. Ber., 3de blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Kaag bij haar zilveren jubileum. (3de blad). Concours Hippique te Hoofddorp. (3de blad). LEIDEN. Betooging van de Graal ter betuiging van trouw aan het Gezag. (2de blad). DUITSCHLAND. DRIE JONG-KATHOLIEKEN GEARRESTEERD. Wegens beweerde mishandeling van H. J.-leden. De leider van den bond van Jonge Ka tholieken té Menden in Westfalen is ge arresteerd, tezamen met twee andere katho lieken. Zij worden beschuldigd leden van de Hit- ler-jugend te hebben mishandeld. EEN KATHOLIEK HOOGLEERAAR IN HECHTENIS GENOMEN. Verdacht van medeplichtigheid aan smokkelarij van deviezen. Naar het persbureau van de justitie te Berlijn meedeelt, is in opdracht van den ad vocaat-generaal bij het gerechtshof, in ver band met de instructie tegen leden van ka tholieke orden, de hoogleeraar h. c. aan de technische hoogeschool te Aken, dr. Ign. Josef Pirlet, in hechtenis genomen en in het huis van bewaring te Berlijn-Moabit opge nomen. Tegen hem is een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd wegens deelne ming aan vergrijpen tegen de deviezen- verordeningen Tegen hem bestaat namelijk verdenking dat hij zuster Neophytia, priores van de Augustijner orde te Keulen (haar wereld lijke naam is Maria Menke), die eenige we ken geleden tot 5 jaar tuchthuis, vijf jaar eerverlies en 121.000 mark boete is veroor deeld wegens smokkelarij van de viezen naar het buitenland, tot deze smokkelarij heeft aangespoord. STAHLHELM-LEIDER NAAR CONCENTRATIEKAMP. De geheime staatspolitie te Kiel deelt mee, dat de districtsleider van de Stahlhelm in Husum, advocaat en notaris Carstens, die onlangs wegens ophitsing en kwaadspre kerij tot 7 dagen „Schutzhaft" was veroor deeld, heeft getracht uit de gevangenis een bericht te smokkelen, waarin hij verklaart nooit zelfmoord te zullen plegen en dus, voor 't geval hij niet uit Schutzhaft zou terugkeeren, moet zijn vermoord. Deze verklaring van Carstens, aldus de politie, is niets anders dan een grove belee- diging, een miskenning van het werk der geheime staatspolitie. Carstens zal naar een concentratiekamp worden overgebracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1