WOENSDAG 17 JULI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN NIEUWE RAMP TREFT DE K.L.M. VOORNAAMSTE NIEUWS Z6ste Jaargang No. 816? DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, b« vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: «0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Vóór een zeer moeilijke beslissing. Heden heeft de gedachtenwisseling over het bezuinigingsontwerp in de Tweede Ka mer een aanvang genomen. De gedachtenwisseling zal zich echter in feite veel verder uitstrekken. De geheele regeeringspolitiek op oeco- nomisch terrein zal er in betrokken wor den. En wat zal het einde zijn wat het re sultaat? Wij willen vertrouwen, dat het te houden groote Kamerdebat zal brengen meerdere klaarheid, verheldering in wat eenerzijds de regeering wil en wat anderzijds zij wen- schen, die het niet met de regeering eens zijn. Z\j dat wil niet zeggen, enkelingen, maar partijen in haar geheel of meerder heden en minderheden in partijen. Maar dan, als die meerdere klaarheid, die verheldering er is wat dan uiteindelijk? De regeering zou dan haar standpunt kunnen doen toenaderen zoo ver mogelijk tot een of meer der Van het hare afwijken de meeningen; zij zou m.a.w. naar rechts en links enkele min of meer belangrijke concessies kunnen doen natuurlijk, in- zoover niet principieel of fundamenteel ver schillend met haar eigen standpunt. Wij ver onderstellen hierbij, dat ook na een klare uiteenzetting van de regeeringspolitiek er nog geen meerderheid in de Kamer is be reikt, welke de regeering zou willen steu nen in haar politiek zonder meer, zon der bedoelde concessies, welke veronder stelling niet gewaagd is! Ook zou het kunnen gebeuren, dat een Kamer-meerderheid de regeering haar ver trouwen opzegt, dat er dus een regeerings- crisis zou ontstaan. Van deze mogelijkheid gewagend, schrijft de Maasbode in een artikel van gister avond: De economische politiek der regee ring, hoewel niet geheel overtuigend en vermoedelijk niet voldoende conse quent, geeft speciaal aan ons, Katho lieken, geen voldoende aanleiding om met dit kabinet op dit moment en in deze omstandigheden te breken. Dit klemt te meer omdat geen homogene meerderheid, tot regeeren bereid en in staat, aanwezig schijnt om het bewind over te nemen. De mogelijkheid van een regeerings-crisis zou dus de „Maasbode" niet gaarne ver werkelijkt zien. En de socialistische pers van gisteravond bevat een artikel onder het op schrift „Vóór de slag". Wij hebben het ge lezen, met veel aandacht, maar niet héél helder is ons, wat de S.D.A.P. nu eigenlijk wil. Wel erkennen wij gaarne, dat óók de socialistische pers zoo eerlijk is, om de moeielij khedenverbonden aan een regee- rings-crisis op dit moment, niet te ontken nen of te verbloemen. Na er op gewezen te hebben, dat over „consequentedeflatie" verschillend wordt geoordeeld, dat de heer De Geer, „een bekwaam financier en knap staatsman" consequente deflatie (aan tasting van de hoofdsommen) in geen geval wil; dat in zake devalua tie dwars door de partijen een breuk loopt, vervolgt de schrijver van het hoofd artikel in de socialistische pers: Een weken lang voortslepende regee- rings-crisis zou onder de zeer bijzon dere omstandigheden, waarin wij nu verkeeren, inderdaad rampspoedige ge volgen kunnen hebben. Het Nederlandsche volk en ten slotte ook het zittend kabinet heeft recht op een klare uitspraak van de Kamer. Die kan worden verkregen, indien men van alle kanten de kaarten open op tafel legt. Een moedig debat, dat diepe peilingen aandruft, zou ongetwijfeld in de politieke toestand de verheldering kunnen brengen, die thans nog ont- breekt en die toch onmisbaar is voor een constructieve oplossing in deze of gene richting. Anderzijds mag van den belangstel lenden burger begrip worden geëischt voor de groote verantwoor delijkheid en ook voor de moeil ij kheden, waarvoor zij, wier stem in deze beslissend is, zich gesteld zien. (Wij spa- j tieëeren. Red. L. Crt.) Hopen wij, in j het belang van onze volkswelvaart, dat j de besprekingen, die morgen aanvan- gen, inderdaad de klaarheid zullen brengen, waarvan wij gewaagden en j de behoefte zich steeds klemmender doet gevoelen. Inderdaad de volksvertegenwoordi ging is in de komende dagen voor een zéér moeilijke beslissing, voor een uiterst be langrijke taak gesteld! DE „MARABOU" VERONGELUKT. ALLE INZITTENDEN GERED. De zomerwarmte het toerisme. Wanneer de zon ons land tegoed doet, dat over het algemeen zoo weinig van de zon geniet, dan komt er een groote veran dering in onze samenleving. Wat maar eenigszins met vacantie kan gaan, legt het werk neer, pakt de koffers en verdwijnt uit het traditioneele leven van zwoegen om het dagelij ksche brood. Dit is niet alleen van belang voor den individueelen verlofganger, die zijn geest gaat ontspannen om na de vacantie weer met hernieuwden ijver aan het werk te gaan, maar de sterk geprononceerde sei zoenbeweging in de Noordelijke landen heeft haar stempel ook op het economi sche leven gedrukt. Vervagen door welke omstandigheden ook, de groote tegenstel lingen tusschen de seizoenen, hetzij door een warmen winter dan wel door een kou den zomer, dan ondervinden tal van be drijfstakken daarvan de nadeelige gevol gen. Het mooie zomerweer, dat wij dit jaar mogen genieten, be teekent winst voor tal van bedrijfstaken. Ten eerste voor de tou- risten-oorden. Alom trekt men er op uit; er is bijna geen vacantie-oord in Neder land, dat er niet de heilzame gevolgen van ondervindt. Scheveilingen verheugt zich in een de laatste jaren ongekende drukte, terwijl het aantal Duitschers dat van de reis-faciliteiten naar Nederland een dank baar gebruik maakt om naar ons land te komen, eiken dag stijgt. Men hoort alom Duitsch praten en slechts weinig Fransch of Engelsch. Hoe meer menschen er op uit trekken, hoe meer de anderen, die afzijdig wilden blijven, meegetrokken worden. Hoe groo- ter het bezoek, hoe sterker de neiging om mede te doen. Wij zijn nu eenmaal kudde dieren. Het voorbeeld van anderen doet de lauwen volgen. Het zijn echter met alleen de vacantie- oorden, die het profijt van de reislust trekken. Neen, er is bijna geen enkele in dustrie, die niet een deel der voordeelen kan incasseeren. De kleedingindustrie, die geen badpakken genoeg kan produceeren; die een flinke opruiming zien in de zo- mertoiletjes, waarmede zij in vroeger ja ren geen weg mede wisten. De venters van vruchten, ijs, en andere versnape ringen zien hun debiet sterk vooruitgaan. Op het strand ziet men alom tenten, die toch moeten worden gekocht en wanneer men ze eenmaal heeft, dienen te worden versteld. Automobiel-maatschappijen ver heugen zich in een toenemend verbruik van hun cars; taxi-verhuurders hebben den ge- heelen dag volop werk. Een goed zomerseizoen is voor het ge heele Noordelijke Halfrond een zegen en in de depressie, waarin de wereld momen teel verkeert, is het mooie weer, dat vrij wel over geheel Europa stabiel is, één der lichtpunten, waarvoor men niet dankbaar genoeg kan zijn. Men mag zich hierdoor echter niet in slaap laten sussen. Wij hebben gezien, wat een mooie zomer uit zichzelf kan brengen, doch hoe veel meer profijt zou men er uit kunnen trekken, wanneer men het toeris me deugdelijker zou organiseeren. Mischien dat het terugkeeren van de hoop, die men den laatsten tijd al zoo goed als geheel verloren had, getuige de inzin king der energie bij vele touristencentfra, zal leiden tot een efficiënter samenwer king. Want de wensch daartoe groeit. Alom worden vergaderingen gehouden, welke er op wijzen, dat men niet meer zal kunnen volstaan met het vroegere individueele op treden. 'Men wil hebben, dat de Regeering meer geld besteedt voor het maken van propaganda voor ons land, terwijl het aan de particuliere instanties is overgelaten om Het Douglas-vliegtuig „Marabou", dat op weg was van Batavia naar Amsterdam, is 10 K.M. (ten Zuiden van Bushir, vanwaar het na een noodlanding weer wilde opstij gen, defect geraakt en verbrand. De inzit tenden, zeven passagiers en vier leden der bemanning werden gered. De post en de ba gage ging verloren. Wederom heeft de K.LM. een ramp te betreuren. Nog staan de ontzielde lichamen van de omgekomenen met de „Kwikstaart" boven aarde of een nieuwe ramp wordt gemeld, een ramp, minder ernstig dan de vorige, daar zij geen menschenleven eischte. Maar toch een ramp voor de K.L.M., die weder een harer prachtige vogels met post en ba gage verloren zag gaan. Het is het Douglas-toestel de „Marabou", dat op weg was van Batavia naar Amster dam met zeven passagiers en vier leden der bemanning. Het waren Hondong, gezagvoerder, Kup- plin-van-Keffikon, 2e bestuurder, Veenen- daal, werktuigkundige en van der Smagt, radio-telegrafist. Den „Marabou" was op weg van Jodphur naar Bagdad en had een normale tusschen- landing gemaakt te Bushir, toen Hondong wegens de weersomstandigheden een nood landing moest maken 10 KM. ten Zuiden van Bushir, nabij het plaatsje Risher aan de Perzische Golf, waar geen vliegter rein is. Hedenochtend, toen Hondong vandaar Hondong, de be stuurder van de „Marabou". weer wilde starten is de Marabou bij den aanloop ernstig beschadigd. Hoe het ongeval zich hier precies heeft toegedragen, is op dit oogenblik nog niet bekend. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig echter niet voorgekomen. De 7 passagiers en de vier leden der be manning zyn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, post en bagage werden door brand vernield. Hedenmorgen heeft de K.L.M. deRiet vink" met Parmentier uitgezonden teneinde zoo spoedig mogelijk de 11 inzittenden naar Amsterdam te brengen, Daartoe is het Douglas-toestel de „Rietvink" hedenmorgen te 10.20 uur van Schiphol vertrokken. De „Rietvink" heeft de volgende beman ning: Gezagvoerder: Parmentier; 2e be stuurder: Brinkhuis, werktuigkundige: Prins, radio-telegrafist: van Bruggen. Op Mol na, die momenteel op de Engel- sohe lijn vliegt, is dit de bemanning, die de tocht van de „Uiver" naar Melbourne zoo succesvol volbracht. De „Rietvink" kan morgen in den loop van den dag of tegen den avond Bushir bereiken. Omtrent het ongeval met de „Marabou" vernemen wij nog nader, dat de directie van de K.LM. hedenochtend getracht heeft een Engelsch of Fransch vliegtuig in Bag dad te charteren om de opvarenden van de verbrande machine van Risher naar Bag dad te brengen, waar zij de komst van de „Rietvink" zouden kunnen afwachten. Er kwam echter telegrafisch antwoord in, dat geen enkele machine beschikbaar was, zoo dat de passagiers en de bemanning in Bushir moeten blijven. De „Rietvink" is hedenmorgen te tien uur vertrokken en zal trachten hedenavond Athene te bereiken. Morgen in den loop van den namiddag hoopt Parmentier te Bushir aan te komen. te bestudeeren, tot welke andere maatrege len men zijn toevlucht zou kunnen ne men teneinde de belangstelling voor het reizen in ons land nog verder aan te moe digen. Deze maatregelen moeten tweëerlei zijn; men moet zoeken naar het prikkelen van de eigen Landgenooten om in eigen land te blij venen om den vreemdeling tot ons te trekken. Tot nu toe is op dit gebied wei nig gedaan; versterkt men echter zijn po gingen in die richting, dan kan succes niet uitblijven. Internationale sportwedstrijden kunnen georganiseerd; tochten naar de Needrland- sche industrie kunnen worden gemaakt, speciaal voor onze landgenooten, die over het algemeen weinig weten, hoe alles in zijn werk gaat en die door het zélf te zien, meer interesse voor het Nederlandsche fa brikaat zullen gaan betoonen, gedachtig aan het woord: „Onbekend maakt onbe mind." Wij willen echter niet in details gaan treden. Wij willen alleen in het licht stel len, dat plannen voor het komende sei zoen direct na het afloopen van deze zo- mercampagne moeten worden gemaakt. Zij eischen een groote voorbereiding en men moet het enthousiasme benutten, dat door deze mooie periode alom is ontstaan. VIJFTIEN SLACHTOFFERS VAN DE MIJNRAMP BIJ DORTMUND. DORTMUND, 17 Juli Gisteravond is wederom een mijnwerker die bij de ramp in de mijn „Adolf von Hansemann" werd gewond overleden, waardoor het aantal slachtoffers is gestegen tot vijftien. GROOTE PETROLEUMBRAND TE BAZEL. Twee zwaar gewonden. Gisteravond is te kwart over elf in een petroleumopslagplaats te Bazel brand uit gebroken. Het vuur breidde zich snel uit tot een brand van reusachtigen omvang, over een oppervlakte van 10.000 vierkante Meter. Op het in brand geraakte terrein staan uitsluitend voorraadloodsen der Zwit- sersche Bondsspoorwegen, waarin voorna melijk voorraden benzine, petroleum en smeerolie worden bewaard. Op sommige plaatsen sloegen de vlammen 200 Meter hoog de lucht in en tegen middernacht was geheel Bazel op de been om het schouw spel aan de stadsgrens gade te slaan. De brand is waarschijnlijk door zelfontbran ding ontstaan. Met een wijden kring om het brandend terrein heen had men de omgeving afge zet doch na middernacht moest ook de brandweer uit de onmiddellijke omgeving worden teruggeroepen wegens het ontplof fingsgevaar. De groote benzine- en petro- leumtanks waren toen nog niet ontploft en men begon een woonwijk in de omgeving te ontruimen aangezien de ijzeren vaten, die explodeerden, ver werden weggeslin gerd en op eenige huizen terecht kwamen, die gedeeltelijk werden vernield. Een voorbijganger en een postbeambte werden daardoor zeer zwaar gewond en den post beambte moest na aankomst in het zie kenhuis een been worden geamputeerd. Vannacht om twee uur was er aan blus- sching van den brand nog niet te denken en woedde het vuur nog onverzwakt voort. BUITENLAND. Nabij Boeshir is het K. L. M. vliegtuig „De Maraboe" in brand gevlogen en ver nield. Geen persoonlijke ongelukken. De post verbrand. (1ste blad). Officieel protest van het Vaticaan te Ber lijn. (2de blad). BINNENLAND. De Rijksmiddelen in Juni. (éde blad). Vergadering van het R.-K. Werklieden verbond. (éde blad). Vergadering van den Nederl. Aennemers- n Patroonsbond, (éde en 1ste blad). Het uitsmelten van varkens stopgezet (éde blad). Weer nieuwe arrestaties te Oss. (Gem. Ber., 3de blad). Frandeerende trein - postam b te naar aan gehouden. (Gem. Ber., 3de blad). Brand in een dextrinefabriek te FoxhoL (Gem. Ber., 3de blad). OMGEVING. Doodelijk verkeersongeluk onder Sas- senheim. (2de blad). DE AFKOELING EN DE VERDERE VOORUITZICHTEN. Nadat het weer zes dagen lang warm is geweest, kwam een paar dagen geleden een afkoeling hieraan een einde maken. Dins dag j.L was de gemiddelde temperatuur van den dag weer beneden de normale. De eerste helft der maand heeft precies even veel te koele als te warme dagen gebracht maar als wij uitrekenen of wij tot nog toe warmte in Juli te kort kwamen of overhiel den blijkt het dat wij nog een overschot hebben Dit komt doordat de warme dagen meer warmte te veel dan de koele dagen te weinig hebben gegeven Dit feit en de wijze, waarop de afkoe ling is gekomen zijn voor de verdere voor uitzichten van beteekenis Uit het eerste feit is namelijk af te lei den, dat de maand Juli tot nog toe is door gegaan in de richting, die ik als eens, kort geleden, heb besproken De laatste jaren hebben ons namelijk het feit te zien gege ven, dat de zomermaanden gaandeweg wat warmer zijn geworden, nadat zij vele jaren aaneen te koel zijn geweest. Er was duus de laatste jaren een vooruitgang want warmer weer beteekent mooi, droger weer. Voor zooverre de maand Juli nu voorbij is heeft zij de stijgende lijn gevolgd waaruit dan zou mogen worden afgeleid^ dat wij meer kans krijgen, dat Augustus het ook niet slecht zal maken, al valt daaromtrent nog niets met zekerheid te zeggen. Maar Juli is pas voor de helft voorbij. Wat zal de tweede helft ons kunnen bren gen? Bij deze vraag komt de wijze, waarop de afkoeling is gekomen, te pas. Gewoon lijk verloopt de zomerhitte op een andere wijze in afkoeling. Er ontwikkelt zich in het Zuiden, meestal boven Frankrijk een zoogenaamde onweersdepressie, die verge zeld van onweders in Noord-oostelijke richting optrekt en dan in ons land zware onweders brengt waarna een koele Wes ten- of Noordwestenwind een sterke en lang aanhoudende afkoeling teweeg brengt. Het weer is daarna lang in de war, zooals men dat noemt. Deze keer is het niet zoo geloopem. De onweersdepressie, die zich vormde, is weer opgelost en er is hier wel een afkoeling gekomen maar het weer is droog en over het algemeen goed gebleven. De kleine storing, die zich zoo gemakkelijk had kun nen ontwikkelen tot een algeheelen weers- omslag, is voorbijgegaan. Dit bewijst, dat het weer thans nog een sterke tendens ver toont om rustig te blijven. Nog altijd heeft het gebied van hóogen druk over Midden! en Zuidwest-Europa groote beteekenis en een zekere stabiliteit, die de weersgesteld heid in ons land ten goede komt en de sto rende depressies uit onze buurt houdt. Hoe wel het weer waarschijnlijk voorloopig nog niet zeer warm zal worden zijn dé voor uitzichten in het algemeen nog gunstig.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1