MAANDAG 15 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 DR. SCHUSCHNIGG, Bondskanslier van Oostenrijk, die bij een auto-ongeluk ge wond werd. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 STADHUISBOUW IN DE RESIDENTIE. Voorbereiding vereischt 20.000. Verschenen is het rapport van de com missie uit den Haagschen Raad voor het stadhuisvraagstuk, betreffende de door de daartoe aangewezen architecten ontwor pen plannen voor den bouw van het stad huis op het Alexanderveld en voor de om geving daarvan en betreffende het door de adviescommissie daaromtrent uitge bracht advies. Op grond van haar beschouwingen geeft de commissie den raad in overweging: Voor den bouw van een stadhuis te kie zen het ontwerp van den architect J. Luth- mann; B. en W. te machtigen met dezen ar chitect een overeenkomst te sluiten, waar bij deze zich verbindt voor den bouw van het stadhuis een nader voorloopig ontwerp te maken met een begrooting, waarbij de gemeente zich vrijheid voorbehoudt, om trent den definitieven vorm in een later stadium te beslissen; hiervoor een crediet van f 20.000 be schikbaar te stellen. Het rapport der commissie bevat aller eerst een historisch overzicht der stadhuis plannen; beschouwingen betreffende de voorbereiding tot den bouw; mededeelin- gen betreffende den ideeënwedstrijd tus- schen de daarvoor uitgenoodigde archi tecten W. M. Dudok, A. J. Kropholler, J. Luthmann, ir. D. Roosenburg en J. F. Staal. De conclusie der adviescommissie (jury) luidde, dat de grootst mogelijke meerderheid overtuigd is dat de schoone beloften, welke het plan-Luthmann in houdt, bij nadere uitwerking ten volle zul len worden verwezenlijkt, waarin in over weging wordt gegeven den heer Luthmann den raadhuisbouw op te_ dragen en hem een definitief ontwerp te' doen vervaardi gen. De vraag waarop de gemeenteraad nu moet beslissen, is, naar het oordeel der stadhuiscommissie, niet, of thans tot den bouw van een stadhuis moet worden over gegaan, maar of de voorbereiding naar de ideeën van den heer Luthmann ter hand moet worden genomen. Een kostbaar werk als dit, waarvan men kan zeggen dat het in hooge mate wen- schelijk is, doch niet dat het op dit oogen- blik onvermijdelijk is, schijnt in de tegen woordige omstandigheden alleen verant woord, wanneer het in zeer belangrijke mate bijdraagt tot tempering van de werk loosheid en er, een goede verhouding is tusschen de totale kosten en wat aan werkloozensteun wordt uitgespaard of uit anderen hoofde de gemeentekas ten goede komt. Een weloverwogen beslissing is dus eerst te nemen, wanneer men den stand der werkloosheid in de bouwvakken ten tijde van de terhandneming van het werk kent, bekend is met den steUn, van rijkswege te wachten uit hoofde der beteekenis van het werk voor de bestrijding van locale maar ook nationale werkloosheid, kan na gaan, hoeveel werkweken de bouw zal vorderen en onder welke arbeidsvoor waarden zal worden gewerkt, wanneer men weet, welke de exploitatiekosten zul len zijn in vergelijking tot de tegenwoor dige uitgaven voor de verschillende ver spreide gebouwen der gemeentelijke dien sten en tegen welken rentevoet de benoo- digde gelden zullen kunnen worden ge leend. Het meerendeel dezer gegevens is voor dezen bouw, waarvan het toch wel vast staat, dat hij zeker niet eerder dan over twee jaren feitelijk aangevat zou kunnen worden, niet te verkrijgen. Met name is gebleken, dat de regeering bezwaar heeft zich ten aanzien van den te verleenen steun zoo langen tijd te voren te binden. Iets anders echter is het, of thans de voorbereiding niet ter hand behoort te worden genomen. Deze vraag beantwoordt de meerderheid der commissie met overtui ging bevestigend. NATIONALE R-K. COMMISSIE VOOR JEUGDWERKLOOZEN. In hare te Utrecht gehouden vergadering besloot de Nationale R.-K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg tot het organisee- ren van een Congres, gewijd aan de bestu deering van de vraagstukken, de jeugdwerk loosheid betreffende. Nijmegen werd aan gewezen als de plaats, waar 13 Oct a.s. dit congres zal worden gehouden. Het permanent karakter der werkloosheid valt niet meer te miskennen en zij, die haar een blijvenden maatschappelijken toe stand noemen, zijn talrijk. "Wettelijke regeling en sociale hulpvaar digheid vermochten haar niet te fnuiken. Zij gaat voort met de ondermijning der geestelijke en economische weerbaarheid van ons volk. Het is hoog tijd dat Nederland zich be zint op dit nijpend probleem en een hard- nekkigen strijd aanbindt tegen dit ver- verschijnsel. Hiermede is tevens de vraag beant woordt, waarmede dit congres zich zal be zig houden. Het wenscht de wegen aan te toonen om langs practischen weg tot inschakeling der jongeren in het beroepsleven te komen, en de gevolgen der jeugdwerkloosheid te be strijden. Deskundigen op dit gebied zullen in praedviezen de wegen, daartoe in te slaan, aantoonen. Nadere mededeelingen, dit congres be treffende, zullen volgen. DE TARWE-FRAUDE IN DE OVER-BETUVVE. Men meldt uit Arnhem aan de „Tel."; Een viertal rijksaccountants is thans be zig een nauwkeurig onderzoek in te stel len in de boeken van de gewestelijke Tar- wecentrale. Van de resultaten van dit on derzoek hangt het af, of er nog meerdere arrestaties zullen volgen De politie, onder leiding van den majoor van den Rijksveld- wacht uit Eist, den heer Van den Berg, heeft deze week verschillende malen de tot dusver gearresteerden gehoord. Er komen veel bijzonderheden' aan het licht, die wij zen op wijdvertakte knoeierijen. De poli tie heeft extra- administratieve hulp moe ten nemen om de dossiers te kunnen ver werken! BELGISCH INVOERRECHT OP BOTER. Industrie dringt op verlaging aan. De Brusselsche „Soir" weet te melden, dat er bij het „Office de Redressement Economicue" (Orec), de braintrust van het kabinet-Van Zeeland, door een represen tatieve industrieele organisatie vermoe delijk zal hiermede wel het Comité Cen trale Industrielle bedoeld zijn op aan gedrongen is, het invoerrecht op boter van fr. 7.50 tot fr. 4.50 te verlagen. De botor- invoer is n.L als gevolg van de devaluatie den laatsten tijd vrij sterk achteruitgegaan, en met het oog hierop hebben de boter- exporteerende landen den laatsten tijd hun aankoopen van Belgische industrie# pro ducten eveneens verminderd. Van de zijde van de landbouworganisaties, waaronder in het bijzonder de Belgische Boerenbond, wordt achter de schermen reeds hevig ge agiteerd tegen een eventueele verlaging van het boterinvoerrecht. Vandaar dat de industrie thans de bemiddeling van de Orec heeft ingeroepen. Dezer dagen zal de kwestie in een kabinetsraad behandeld worden. In bevoegde kringen heeft men, naar ons verzekerd wordt, den indruk, dat de regeering in beginsel bereid is, ge volg te geven aan de wenschen van de industrie. „Hbld." DUITSCHERS NAAR NEDERLAND. Reeds voor een bedrag van 300.000 reischéques aangevraagd. Naar „Het Vad." verneemt, is de rege ling volgens welke Duitsche toeristen een bedrag van R.M. 500 mogen meenemen op een reis naar Nederland, reeds sedert 4 Juli j.L in werking getreden. Aanvragen hiertoe moeten, zooals onzen lezers bekend is, worden gericht tot het Mitteleuropaeische Reisebüro te Berlijn, en, naar wordt medegedeeld, loopt de re geling zoo vlot, dat men twee, uiterlijk drie dagen later zijn reischéque reeds in zijn bezit heeft. Hoe groot de belangstel ling voor reizen naar Nederland is, moge blijken uit het feit, dat gisteren reeds voor een bedrag van 300.000 Nederlandsche gul dens aan reischéques was aangevraagd. Dat is dus ongeveer één derde van het totaal toegestane bedrag. Bij het bureau van de Nederlandsche Spoorwegen te Berlijn komen ieder en dag 50 a 60 telefoongesprekken binnen, waar bij informaties worden ingewonnen over reizen naar en in Nederland. Bij dat bureau zijn inmiddels reeds honderd reiscrediet- brieven aangevraagd, waarvan er thans reeds zeventig waren afgegeven. De bedragen van de reischéques en cre- dietbrieven beloopen een gemiddelde van R.M. 300. Wat bij terugkomst over is, wordt teruggestort in het potje en komt weer ten goede aan het vastgestelde con tingent. Men is in Nederlandsche kringen te Ber lijn, welke in relatie staan tot het toeris me, over de regeling zeer tevreden. HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND EN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft een adres verzonden aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar in nogmaals 's Ministers aandacht wordt gevraagd voor een bepaald punt in de re solutie, die door de Algemeene vergade ring van het verbond is aangenomen met betrekking tot het regeeringsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven. Het verbond komt op voor handhaving en uitbreiding van het vakonderwijs en het doet dit met temeer nadruk in verband met de bedoeling der regeering om den opleidingsduur bij alle ambachtsscholen en HET AUTO-ONGELUK VAN BONDS KANSELIER SCHUSCHNIGG. nielde auto. voor alle vakken terug te brengen van 3 tot 2 jaren. Naar de meening van het verbond is, met enkele uitzonderingen, een driejarige opleiding noodzakelijk. Vooral in de huidi ge omstandigheden is het terugbrengen van den opleidingsduur aldus het adres funest om twee redenen. In de eerste plaats zou volgens ambtelijke mededee lingen in sommige vakken reeds een zooda nig tekort aan goede vakarbeiders zijn, dat de wet inzake tewerkstelling van buiten- ltmdsche arbeidskrachten niet kan worden uitgevoerd, zooals de groote werkloosheid in ons land eigenlijk vereischt. Aan de op leiding der arbeiders van de toekomst moet de noodige zorg worden besteed. In de tweede plaats is een dringend motief voor den driejarigen opleidingsduur de groote jeugdwerkloosheid, die het verbond als een der zwaarste rampen beschouwt Bij lange- ren opleidingsduur komen de jongere la ter op de arbeidsmarkt. Om deze redenen verzoekt het verbond den Minister alsnog af te zien van het voornemen, de driejarige ambachtsscholen te veranderen in tweejarige. ZOMER-DAGRETOURS. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende Zomer-dagretours van de Nederlandsche Spoorwegen. UIT DE RIJNSTREEK DE OPHEFFING VAN DE SPOORLIJN ALPHEN—UITHOORN. Men zal „Bello" nog missen. Zooals de dagbladen meldden zal met in gang van 1936 een feit worden, hetgeen reeds meer dan een half jaar aanhangig was en gevreesd werd, dat de exploitatie van de spoorlijn Alphen a/d RijnUithoorn wordt stopgezet. In 1915 is deze lijn geopend; zij zal der halve gedurende 20 jaren haar dienst be wezen hebben aan deze streek en straks zullen de dorpen Gouwsluis, Aarlander- veen, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen. Ter Aar en De Hoef him spooraansluiting moeten gaan missen. Als men nagaat hoe reeds vanaf het jaar 1900 en zelfs nog eerder steeds door over heid en particulieren pogingen in het werk gesteld zijn om een spoorverbinding tot stand te brengen, hoe reeds in 1907 de ge meenteraad alhier besloot een jaarlijksch subsidie beschikbaar te stellen van 800, dan moet men dit toch een tragisch einde noemen. Van de genoemde dorpen was Nieuwkoop ten aanzien van het getal plaatsbewijzen' verreweg het voornaamste. Daarna volg den Aarlanderveen, Gouwsluit, Nieuwveen, Zevenhoven, De Hoef en Ter Aar. In 1930 werd aan het station alhier nog afgegeven of ontvangen aan plaatsbewij zen of kaartjes een getal van 26048 of ge middeld ruim 70 per dag, in 1931 was dit 23730, in 1932: 19042, in 1933: 18365, over 1934 is het ons niet bekend, een daling der halve tot ruim 50 per dag, wat momenteel nog wel aanmerkelijk minder zal zijn. Met het vrachtgoed' ging dat evenzoo. In 1930 was dit 1752 ton, in 1931: 1724, in 1932: 890, in 1933 962. Opvallend is het echter in hoe geringe mate de bevolking op een en ander rea geert. Indien wij ons goed herinneren, stel de de gemeenteraad zich eenparig op het standpunt, dat het verdwijnen van de spoor verbinding voor Nieuwkoop in hooge mate te betreuren zou zijn en w ijmogen aanne men, dat het dagélijksch bestuur conse quent in deze werkzaam is geweest en zich heeft teweergesteld. Overigens herinneren wij ons niet, dat ook maar in een enkele vergadering van onze plaatselijke vereeni- gingen de aangelegenheid een punt van be spreking heeft uitgemaakt, noch van den middenstand, noch ook van de boeren of tuinders of van de arbeiders, afgezien noch van een comité van actie, dat hier toch wel op zijn plaats geweest zou zijn. Want wij vreezen maar al te zeer, dat men het ge mis eerst zal beseffen en aanvoelen als het te laat is. En als de lijn eenmaal weg is, men mag gerust vaststellen, dat zij nooit weerkomt, ook als de crisis weer tot het verleden zal behooren, want dan zal wel rondom moeten vaststaan, dat de exploi tatie meer dan rendabel is. Wij weten wel, dat de auto en de auto bus in de verplaatsing tot zekere hoogte een uitkomst zijn, doch voor langere af standen blijft het spoor het aangewezen middel van vervoer en men vergete niet, dat we, hier nog niet zijn aangesloten aan een behoorlijk wegennet, men denke bijv. maar aan den uiterst primitieven Ziende- weg, terwijl alle andere tot de tertiaire we gen behooren, zij het dat hieraan in den laatsten tijd meer zorg besteed wordt. Wij vragen ons af, of het nu ook niet ge- wenscht kan zijn meer aandrang uit te oefenen op een spoedig doortrekken van den grooten verkeersweg AmsterdamRot terdam, welke spoedig vanaf Rotterdam Bodegraven genaderd zal zijn en op den aanleg van den weg, welke op het provin ciaal wegenplan voorkomt, vanaf de Hoogt alhier rechtstreeks naar Gouwlsuis. Voor het eerste staat het immers te vreezen, dat de verbinding Den Haag via Bodegraven (bij Spokersbrug)Utrecht voorrang zal hebben en dan kan men nog menig jaar geduld te oefenen krijgen en voor het tweede zien wij het obstakel, dat de lokali teit 600.per K.M. en per jaar moet bij dragen. Hoe het ook zij, wij zien in het verdwij nen van ons spoor, in den volksmond ge noemd bello, een jammerlijke degradatie van plaats en streek in feite ook in aanzien. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Aan de Middelbare School te Haarlem is geslaagd voor het einddiplo ma afd. bouwkunde, de heer J. H. M. v. d. Putten. De a.s. feestelijkheden. De kopcom- missies van W. V. en C. O. V. vergaderden met genoodigden om de plannen tot feest viering op 2 September nader onder de oogen te zien. De opkomst was minder dan op 2 Juli, aangezien velen toen reeds een besluit namen en anderen sinds tot een beslissing kwamen, waarvan zij inmiddels de besturen verwittigden. Met de toezeg gingen van dezen avond houden de com- missie's zich van voldoende steun, verze kerd, om 25 Juli, wanneer ook neven commissies haar taak gereed zullen heb ben, over te gaan tot vaststelling van het programma. Gezien de deelneming zal ook een optocht worden gehouden, waarvan de opstelling zal plaats vinden op de terreinen van de Martha-stichting, die niet voor het publiek toegankelijk zullen zijn. De route is bepaald als volgt: Raadhuisstraat, Jong- kindt Coninckstraat, v. Genderenstraat, Hofzichtstraat, Raadhuisstraat, v. Boetse- laerstraat, Hortensiastraat, Aarkade, Hooft- straat, v. Reedestraat, Ten Harmensen- straat, Hooftstraat, van Mandersloostraat, Bruggestraat, Julianastraat, Prins Hen drikstraat, Hazeveld, Conradkade, Vijver straat, Stationsstraat, Pr. Hendrikstraat, Julianastraat, Wilehlminastraat, Lemzon- laan, Buitenweg, IJsbaanterrein. Patroons bonden zullen werden aangezocht een re geling te treffen, waarbij het mogelijk zal zijn, dat dien dag de werkzaamheden om 12 uur eindigen. Inmiddels vernamen wij, dat een enkel bedrijf reeds een besluit in dien geest nam. Door de warmte bevangen. Langs den Westkanaal weg werden Zaterdag eenige arbeiders, werkzaam bij het asphal- teeren van den weg door de warmte bevan gen. Men slaagde er evenwel in hen na korten tijd tot het bewustzijn te brengen. BODEGRAVEN. ERKENNING VAN HET GEZAG. Een Graal-manifestatie. Op Zondag 14 Juli is er door de leden van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „de Graal" aan den Zeereerw. Heer Pastoor als erkenning van het gezag een oorkonde aangeboden. Al de leden van onze Graalwacbt alsmede onze Kruiskinderen waren voor deze plechtigheid in den tuin van de pastorie te zamen gekomen. Nadat door de geuniformde leden een kort spreek koor was gezegd, was het woord aan de hoofdleidster van de Graal te Bodegraven, Mej. Cath. Verver. Spr. zette in enkele korte woorden uiteen het doel van deze bij eenkomst, nJ. een openlijke getuigenis van de Graalleden van onderdanigheid en trouw aan het door God gestelde gezag. Daarna werd door Mej. Ph. Aengenent de oorkonde voorgelezen en aan den Zeereerw. Heer Pastoor overhandigd. Z.Eerw. sprak vervolgens op hartelijke wijze de meisjes toe. Als Pastoor van de parochie en daardoor de drager van het gezag, nam hij volgaarne deze oorkonde aan. Maar vooral spoorde Z.Eerw. de meisjes aan, trouwe leden van de Graal te zijn, die gaarne de offers brengen die de Graal van haar leden vraagt. Nadat het pionierslied gezongen was werd deze buitengewone plechtigheid met een stralend excelsior besloten. LAGERBrjRG. In den ouderdom van 58 jaar is gisteren te Leiden overleden de heer J. Lagerberg, een der pioniers in de R.-K. Arbeidersbe weging alhier. De overledene nam een vooraanstaande plaats in in den R.-K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", waarvan hij gedurende 33 jaar bestuurslid en 17 jaar voorzitter was. Van dezen Bond was hij een der oprichters en het grootste gedeelte van zijn leven heeft hij al zijn krachten aan den Bond van Overheidspersoneel gegeven. Ongeveer een maand geleden moest hij op advies van zijn geneesheer zijn openbare functies neerleggen en, hoe noodzakelijk dit geweest is, blijkt wel hieruit, dat nauwe lijks een maand later de dood hem heeft getroffen. Alle leden van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel, die hem een maand geleden reeds met leedwezen zagen heen gaan, zullen nu zeker hem, die zooveel ge durende 33 jaar voor hen werkte, in him gebeden gedenken. De uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben Dinsdag a.s. BOSKOOP. Personalia. Geslaagd voor het docto raal-ex amen klassieke letteren aan de Amsterdamsche Universiteit de heer K. Ja cobs. Te 's Gravenhage slaagde voor het R. K. Mulo-examen diploma A.: Th. de Boer, H. Mens en L. Oorschot, allen leer lingen der R. K. U. L. O. school alhier. Benoeming Gemeenteraadslid. De heer Jac. Loef heeft bedankt als lid van den gemeenteraad en wenscht niet meer als raadslid in aanmerking te komen. Opvol ger is thans de heer C. Grootendorst. Aanhouding. Door de politie te Bos koop is aangehouden P. T. K. te Reeuwijk en wel terzake oplichting door middel van valschheid in geschrifte. Nadat tegen dezen persoon een proces-verbaal was opgemaakt is hij daarna op last van de Justitie weder op vrije voeten j NIEUWKOOP. Boottocht. Het Bestuur van de water sport vereen iging „NoordZuid" organi seert voor de leden van de vereeniging met één introducé een boottocht op Zondag, 21 Juli a.s. Het bestuurslid, de heer N. de Pa ter heeft zijn motorboot tegen kostprijs hiervoor beschikbaar gesteld, waardoor de kosten tot een minimum konden beperkt blijven n.l. 0.25 per persoon. Het uur van vertrek is bepaald op 9 uur en het doel van de tocht is een bezoek aan de Kagerplas- sen voor het bijwonen van de zeilwedstrij den aldaar. Aan boord zullen ververschin gen en muziek aanwezig zijn. EEN NIEUWE FILM VAN GERARD RUTTEN. Naar Székely-Lulof's boek „Rubber". Boom en bloeien, machines stampen, wie len wentelen; er worden menschen straat arm, er worden er steenrijk, anderen ster venalles om rubber. Madeion SzékèlyLulofs schreef er een boek over, dat de zesde druk beleefde. En nu maakt Gerard Rutten er een film van. Gerard Rutten van de Nederlandsche Filmgemeenschap zal de regie voeren over de nieuwe Hollandsche film: „Ruber", naar den roman van Madeion Székèly Lulofs. Exposé en draaiboek zijn geschreven door Johan de Meester, die door zijn wer ken in de buitenlandsche filmindustrie een massa practische ervaringen heeft opge daan. Om de kwaliteit evenredig te doen zijn aan den inhoud, worden de buitenopna men in het rubberland Sumatra gemaakt en is men besloten een expeditie uit te rusten, waaraan ook de verschillende hoofdrolvertolkers zullen deelnemen. Daar de vervaardiging van „Rubber", ook al door de opnamen ter plaatse zeer kostbaar zal zijn, hebben de „Nederlandsche Filmge meenschap" te Den Haag en de „Ner- thus-Filmgesellschaft" een belangenge meenschap gevormd, die deze film zal ver vaardigen. Naast de Nederlandsche versie wordt de Duitsche gedraaid. Het is zoo goed als zeker, dat de echte Deli-man: Meesters, vertolkt zal worden door den bekenden acteur Jules Verstrae- te, die tevens in de Duitsche versie deze rol zal spelen. Voor den Rus Ravinsky, heeft men Iwan Petrowitsch geëngageerd, die ook in beide versies optreedt. De Tobis te Amsterdam zal deze film in Nederland uitbrengen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12