STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Eucharistisch Ziekentriduum 26ste Jaargang WOENSDAG 10 JULI 1935 No. 8161 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. TWEEDE KAMER De Ordening in Middenstandsbedrijven Regeling van het uitverkoopen en oprui men in het winkelbedrijf aanvaard. Amendementen-Boon en -Kortenhorst verworpen. Het is in onze parlementaire geschiedenis maar zelden voorgekomen, dat de Tweede Kamer nog in de laatste helft van Juli be gon met de behandeling van een zeer be langrijk wetsontwerp in hare openbare ver gaderingen en met die van een zeker niet minder belangrijk voorstel in hare afdee- lingen. Toch zal dit in het jaar onzes Hee- ren 1935 het geval zijn. De Kamer heeft zich n.l. vereenigd met het voorstel van den voorzitter, om op Dinsdag 16 Juli a.s. in hare afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en op Woensdag 17 Juli een aanvang te maken met de behandeling van het groote bezuinigingsontwerp, waaraan zelfs avondzittingen zullen worden gewijd. Als men even bedenkt, dat bedoeld wets ontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten eerst enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer werd ingediend, dat ook dit wetsontwerp weer werd verwezen naar dezelfde oommissie van voorberei ding, welke ook reeds het bezuinigingsont werp behandelde en nog zooeven het V.V. voltooide over het wetsontwerp op de landbouwhypotheken.dan begrijpt men on der welk een hoogdruk de Kamer werkt. Het zou ons niet verwonderen, als in deze omstandigheden het verzoek van den heer Wijnkoop (C.P.) om te mogen inter- pelleeren over de ontslagenen bij de Holl. Lloyd, niet in goede aarde viel. Thisschen de bedrijven door heeft de Ka mer heden een agenda afgewerkt, waarop een 40-tal voorstellen voorkwamen. Slechts enkele dezer hebben eenig debat uitgelokt. Bij het wetsvoorstel tot regeling van het verkeer op de wegen had de heer D u y s (SJD.A.P.) naast verschillende desidarata geen maximum snelheid, regeling van de wettelijke aansprakelijkheid, links voor in plaats van rechts voor ook een amendement, hetwelk bedoelde te voorko men, dat een, bij een proces-verbaal opge- eischt rijbewijs gedurende al te lange tijd onder de processtukken zou blijven rus ten. Dit amendement werd door den Minis ter van Waterstaat overgenomen; doch deze betwistte het beroep van den heer Duys op de in Den Haag afgeschafte bepalingen betreffende maximum-senlheid. Sinds die afschaffing, zei de Minister, is het aantal ongevallen in Den Haag met 54 pet. toegenomen. Z.Exc. zou zoo spoedig mogelijk komen met een regeling op de wettelijke aansprakelijkheid. Het wetsont werp werd z.h.s. aangenomen. Een aantal verlengingen van contingen- teeringen ging zonder verzet onder de ha mer door; maar bij die betreffende gloei lampen vond de heer Vervoorn (Pl.B.) dat de contingenteering veel te hooge prij zen in het binnenland veroorzaakte. De zelfde lampen zijn hier soms driemaal zoo duur als elders. Minister Gelissen ant woordde, dat deze contingenteering werk gelegenheid schiep, en dat zijn ambtsvoor ganger met succes op prijsverlaging had aangedrongen. Bij het wetsontwerp tot regeling van uit verkoopen en opruimingen in het winkel bedrijf incasseerde Minister Gelissen eenige hulde, welke natuurlijk aan het adres van zijn ambtsvoorganger was be doeld. De heeren v. Rappard (V.B.) en IJ z e r m a n (SDAP) zagen echter niet veel in dit wetsvoorstel. Daarentegen wa ren de heeren Wielinga (A.-R.), Stum- p e 1 (R.-K.), mevrouw B a k k e r-N o r t VJD.) en de heer Boon (V.B.) ietwat mil der gestemd. Laatstegenoemde beproefde door middel van een amendement, ook de vliegende winkels in de regeling te be trekken. En de heer Kortenhorst (R. K.) deed een poging om ook de fabrikan ten te doen blijven deelen in de voordee- len van uitverkoopen en de kleine winke lier niet al te veel achter te stellen bij het grootwinkelbedrijf, door een amendement voor te stellen, dat het mogelijk moest ma ken ook tijdens uitverkoopen nog voorra den in te slaan. Beide pogingen stieten af op het verzet van Minister Gelissen, die van oordeel was, dat dergelijke rege lingen niet in dit wetsontwerp thuishoor den. Het amend ent-Boon werd hii »itten en UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De eerste zitting na de Raadsverkiezing in de oude samenstelling van den Raad nog, natuurlijk heeft niet uitge munt door beknoptheid in de beraadslagin gen! Eerst liep het vlot. Bij de herstemming over de motie (van den heer v. Stralen) inzake de wijze van verstrekking van aan vullenden steun door de afd. B. van het Crisis-Comité Leiden staakten weer de stemmen, zoodat deze motie verworpen was Dit heeft tot practisch gevolg, dat in het najaar zal worden besteed het g e h e e 1 e bedrag, dat volgens de bedoelde motie in tweeën zou moeten worden besteed, nl. gedeeltelijk in het (nu reeds lang ver streken) voorjaar, gedeeltelijk in het najaar. Nadat vervolgens heel lang was gepraat over het o.i. formeele voorstel tot wij ziging van het Reglement van Orde, kwa men de tongen los over het voorstel tot het bij wijze van werkverschaffing doen graven van het kanaal, vereischt ten be hoeve van de uitbreiding van de water win- plaats onder Wassenaar van de N. V. Leid- sche Duinwater Maatschappij. Bij dit werk zullen 80 menschen 9 maan den werk vinden. Merkwaardig was hierbij de verklaring van de S. D. A. P., dat zij in het algemeen geen bezwaar heeft tegen het uit voeren in werkverschaffing van dit werk Er is wel 'ns anders geoordeeld! Oefent hier reeds de mogelijkheid van een aan staande bezetting van wethouderszetels invloed uit? Ten slotte heeft de S. D. A. P. toch tegen gestemd, om twee redenen: eerstens, om dat het werk niet zou worden uitgevoerd onder leiding van de Heide Maatschappij, maar door een particulieren aannemer; ver volgens, omdat niet gegarandeerd kon worden, dat het uurloon (momenteel 40 cents) later nog niet op een lager be drag zal worden gesteld (door den Minis ter). Wat het eerste motief betreft: door de S. D. A. P. werd geen enkel doorslaand argument aangevoerd, waarom het voor de betrokken arbeiders beter zou zijn, als bij de „werkverschaffing" de particuliere aannemer zou worden uitgeschakeld. En, wat de uurloon-garantie aangaat: deze is bij de „werkverschaffing" nooit gegeven kunnen worden. Ook wij hopen en wil len vertrouwen, dat het loon bij de „werk verschaffing" niet nóg lager zal worden. De rechtvaardigheid en billijkheid gedoo- gen o.i. zéker geen verdere verlaging! Maar een garantie, dat het niet gebeuren zal, kan niemand verkrijgen! Och wat is er gepraat over de aanstel ling van drie hoofdagenten bij de nieuwe politie-brandweer. Eenige uren lang. Wij willen trachten, om in 't kort te zeggen, hoe we over de gevoerde discussies oor- deelen. Wij begrijpen volkomen, dat de Raad door de practische uitwerking van de reor ganisatie van de brandweer teleurgesteld is. Ook wij kunnen niet ontkomen aan den indruk, dat die uitwerking op groot- scheepsche wijze geschiedt. Maar 't is een indruk. Evenmin als één der Raads leden, die Maandag over deze materie het licht hunner wijsheid hebben laten schij nen, kunnen wij be-redeneeren, be-argu- menteeren, dat het anders, zuini ger, eenvoudig ex kan. De com munist v. Weizen sprak een woord, waar mede wij het tenslotte volkomen eens zijn! Ik voel eigenlijk niets, zoo zeide hij, voor de aanstelling van de drie hoofdagenten, (wij ook niet!), maar ik zou niet de ver antwoordelijkheid op mij willen nemen (wij opstaan verworpen, het amendement-Kor- tenhorst verkreeg slechts 10 stemmen van partij genooten. De kwestie der tandtechnici is voor de zooveelste maal ook weer in de Kamer ter sprake gekomen. De heer J. Ter Laan (S. D. A. P.) deed n.l. een poging, om de door een commissie voorgesteld conclusie op een adres van deze leden zoo te wijzi gen, dat de Regeering werd verzocht als nog een regeling voor deze menschen te treffen. Hij kwam daardoor in conflict met zijn partijgenoot IJzerman, die de conclusie der commissie verdedigde, doch hij vond steun bij mevrouw Bakker- Nort, en bij den heer Suring (R.-K.), die, met een beroep op het onderzoek door de commissie-Ketelaar, het Utrechtsche examen aanvochten en zich verzetten te gen de onbillijkheid, om deze menschen uit hun bestaan te drijven. Bijna had de poging van den heer Ter Laan succes ge had: zijn amendement werd met slechts 34 32 stemmen verworpen. ook niet!) om, tegen het advies van alle deskundigen in, het voorstel vein B. en W. af te stemmen, waardoor, naar het oordeel der deskundige adviseurs, Leiden geen vol doend-uitgeruste brandweer zou hebben. Tenslotte heeft dan ook geen enkel Raadslid tegen het voteeren van een bedrag voor de aanstelling van de ge vraagde drie hoofdagenten gestemd. Oók begrijpen wij volkomen, dat de Raad niet tevreden was over het feit, dat niet alle (eerst 8, nu 7) vaste leden van het personeel van de brandwacht bij de politie-brandweer worden overgeplaatst. nu er toch blijkbaar nieuw personeel moet worden aangesteld buiten het in dienst zijn politie-personeel of elders een ge lijkwaardige functie erlangen. En wij spreken den wensch en de verwachting uit, dat de Burgemeester (die de be noemingen in hand heeft) de belangen van deze personen met de grootst mogelijke zorg zal behartigen. Ook dat is een ge meente-belang. Van christelijk standpunt bezien, een gemeentebelang van hooge waarde. Het loopende gerucht, dat de te benoemen drie hoofdagenten allen Am sterdammers zullen zijn, moge worden ge- loochenstraft! Het voorstel van den sociaal-democraat Schüller, om de beslissing over het be schikbaar stellen van geld voor die drie hoofdagenten uit te stellen, tot nadat was medegedeeld wat met het huidige brand weerpersoneel zal gebeuren, was onlogisch, omdat het twee onderscheiden zaken door een-verwarde, en zonder eenig mo gelijk nut voor het betrokken per soneel. Met de S. D. A. P. als één lid der fractie iets vreemds doet, moeten de anderen, gewoonlijk*, hetzelfde doen stemden deze keer niet mee de trouwe pa ladijnen v. Weizen (C.P.) en Vos (V.D.); alleen ging de heer Wilbrink mee. Ten slotte is er ook nog heel wat gepraat over een voorgestelde wijziging van de verordeningen H. B. S. en Gymnasium; voornamelijk over de voorgestelde bepa ling, dat op het Gymnasium (wat betreft de H. B. S. kan de Raad niet een derge lijke bepaling maken) leerlingen kunnen worden geweigerd door curatoren, ook al hebben ze voldaan aan de eischen van het toelatings-examen, doch alleen na ingewonnen advies van het hoofd der school, waar zij hun opleiding hebben gehad. Deze bepaling heeft ten doel, den toevloed van leerlingen naar het gym nasium die ten slotte toch niet het onderwijs kunnen volgen eenigszins te keeren. Met voorzichtigheid en met wijs beleid gehanteerd deze „mits" benadrukken wij! zien wij in deze bepaling geen schade, geen nadeel voor onderwijs en zich presenteerende leerlingen, wél nut en voordeel! Een interpellatie van het anti-rev. Raads lid Schooneveld een interpellatie, die op haar plaats was, al bracht ze geen direct, geen concreet resultaat besloot in het middernachtelijk uur de vergadering, waar in ook nog een paar belangrijke besluiten werden genomen zonder discussie. GRAAL TREKT UIT. Ter huldiging van het geestelijk en het wereldlijk gezag. Ter gelegenheid van de bewegingscam pagne van de vrouwelijke jeugdbeweging voor kath. actie „De Graal", waarvan een onderdeel is: trouw betuigen aan het gees telijke en het wereldlijk Gezag, heeft De Graal besloten tot een huldiging van den hoogeerw. heer Deken Homulle en den edelachtb. heer Burgemeester mr. v. d. Sande Bakhuyzen. De huldiging van den Burgemeester zal geschieden op Woensdag 17 Juli. De Graal- stoet, die alleen uit geuniformde leden zal bestaan, trekt uit van het Graalhuis aan de Hooigracht en marcheert naar de Lakenhal. Op het voorplein van de Lakenhal (te on geveer 8 y* uur) zal de Burgemeester de hulde van „De Graal" in ontvangst nemen. Eerst wordt een kort spreekkoor ten ge- hoore gebracht waarna een korte toespraak wordt gehouden en een oorkonde aan den Burgemeester zal worden overhandigd. Be sloten wordt met het „Pionierslied". Daarna zal de Graalstoet zich begeven naar de pastorie van den hoogeerw. heer Deken, aan den Heerensingel, waar onge veer dezelfde plechtigheid zal plaats heb ben. Feest der Zieken Het achtste Eucharistisch Ziekentriduum is hedenmorgen begonnen. Weer straalt de hemel op dit Eucharisti sche feest. De zon valt in kleuren door de hooge ramen en maakt het stille wit, dat daar overheerscht, tot het wit der bruiden. De witheid van bedden en zieken is op eenmaal anders geworden, stralend en le vend inplaats van lijdend en stil. Daar liggen verheugde en blijde rieken op de vele witte bedden. Daar zullen zij drie dagert lang zijn bij him Eucharisti- schen Koning, van Wien, zooals Hij hier is, zij het geheele jaar verstoken zijn. Dan liggen zij in hun stille, kleine kamer van hun stille kleine huis. Dan is er groote stilte en groot lijden. Maar nu is er weer het Eucharistische feest, waarnaar allen het heele jaar vol verlangen uitzien. Het is het achtste Eucharistisch Zieken triduum, waaraan dit jaar 247 rieken deel nemen en waarvan 182 liggende zieken. Vandaag rijden weer door de stad en ver daar buiten de auto's met de Pauselijke vlaggen, die de rieken brengen naar de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph aan de Heerensingel. Weken lang rijn de Comité-leden in de weer geweest. Voor spijs en drank, voor vervoer en versiering, voor verpleging en voor al het vele, dat dezer dagen noodig is. Er zijn bereidvaardige handen van toe gewijde dames en liefdevolle verpleegsters, die het den zieken aan niets laten ontbre ken. Allen staan nu klaar om de bijna 250 zie ken te ontvangen. De auto's rijden aan den zijingang der kerk af en aan. Daar staan de dragers, die de zieken dragen naar htm ziekbed in God's huis. Het milde zonnelicht ontvangt hen. De bloemen geuren. Het altaar is gekleed in een zee van licht en in een weelde van bloemen. Het is het feest voor de rieken en nu kan de kerk niet schoon genoeg zijn. Om half tien is alles gereed. De rieken liggen stil op hun ledikanten en rustbed den of zitten gemakkelijk in hun zieken stoelen. Zij komen uit Leiden. Oegstgeest, Sassen- li eim, Lisse, Hillegom, Warmond, Voorhout, Voorschoten, Wassenaar, Leidschendam, Stomp wijk, Zoeterwoude, Hazerswoude, Boskoop, Alphen a. d. Rijn, Reeuwijk, Lan ger aar, Nieuwveen, Noorden, Roelof arends veen, Rijp wetering en Oud-Ade. Om half tien heeft de openingsplechtig- heid plaats. Door het zangkoor, dat onder leiding staat van Kapelaan B. Dorbeck, wordt het Veni Creator gezongen. Daarna heeft de zegening der zieken en de zegening der draagstoelen plaats. Het is het begin der vele ontroerende plechtigheden, welke de rieken drie dagen lang zullen medemaken. En alles is weer tot in alle onderdeelen zoo perfect georga niseerd, dat er geen hap>ering te constatee- ren valt. Alles verloopt weer ordelijk en devoot Het Comité heeft zelfs gedacht aan een geluidsinstallatie voor ha rdhoor end en waarmee gedurende dit triduum een proef wordt genomen. Ook geven vele Heeren geestelijken uit de omgeving blijken van belangstelling, omdat ook uit hun parochie zieken aan dit triduum kunnen deelnemen. Om ongeveer kwart voor tien vangt op het onder bloemen en planten bedolven altaar het H. Misoffer aan. Het wordt opgedragen door den Hoog eerw. heer J. M. Hellegers, Deken van Al phen aan den Rijn. Hem assisteeren als diaken Kapelaan J. Lansbergen en als sub diaken Kapelaan C. Roest van Oegstgeest. Op het priesterkoor hebben de Hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Lei den en Kapelaan P. M. Verhoofstad plaats genomen. Het zangkoor der parochie onder leiding van Kapelaan B. Dorbeck brengt de vier stemmige Missa in honorem Sancti Frede- rici van Gruber ten gehoore. Na het evangelie bestijgt de Wel eerw. Pater W. Toebosch S.M.M., uit Voorschoten den kansel om de rieken voor de eerste maal tijdens dit triduum toe te spreken. Als tekst heeft hij gekozen: „Komt allen tot Mij, die bedroeft en bedrukt zijt en Ik zal u troosten en opbeuren". De gewijde redenaar zet voor de zieken VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Men verwacht, dat het conflict tusschen Italië en Abessynië niet vóór September tot uitbarsting zal komen (2de blad). De Patriarch van Venetië, kardinaal La Fontaine, is overleden (Kerkm, 2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren oa. het wetsontwerp betreffende uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf aangenomen (lste blad) Het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende Iandbouwhypotheek- en pacht overeenkomsten (2de blad). Bij een boerderijenbrand in het Bra- bantsche gehucht Hoogeind zijn drie kin deren om het leven gekomen (Gem. Be richten, 3e blad). Fraude bij de Aardappelcentrale. (Gem. Ber„ 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De intern, tenniskampioenschappen Noordwijk. (2de blad). Hongarije wint de atletiekwedstrijden van Nederland. (2de blad). uiteen God's goedheid tegenover God's rechtvaardigheid en beantwoordt de vraag, waarom zij zoo moeten lijden aldius: omdat God hen zóó lief heeft, dat Hij hen eens zander zondenschuld tot Zich wil roepen en omdat zij door God zijn uitverkoren om deel te nemen aan Zijn Verlossingswerk. Daarna wordt het H. Misoffer voortgezet. Plechtig is het oogenblik, waarop aan de zieken de H. Communie wordt uitgereikt. Langs de bedden gaan met de ciborie in de hand Kapelaan W. Hessing en Kapelaan P. Verhoofstad. De zieken ontvangen nu God weer in zijn heiligdom. Het zangkoor zingt het Sa er is Solemniis. Het is een ver heven, een plechtig oogenblik. Met den zegen met het Allerheiligste en het lied: De macht van het lijden, wordt deze eerste plechtigheid besloten. De handoplegging. Om twaalf uur had de plechtigheid der handoplegging plaats, welke verricht werd door den hoogeerw. Deken A. H. M. J. Ho mulle. Terwijl van het koor het Rex Cle- mentissime weerklinkt met het telkens te- rugkeerende en indrukwekkende: Laud a Jerusalem Dominum, gaan de priesters langs de rijen der zieken om ieder van hen de handen op te leggen. Deze plechtigheid geschiedt door de volgende geestelijken: J. M. Hellegers, Deken van Alphen a. d. Rijn, L. Beune, rector te Leiden, W. Toe bosch SiVLM. uit Voorschoten, P. Verhoof stad, J. Lansbergen, H. Schram a en A. Leenders, Kapelaan te Leiden, J. Sijm en P. Krom, Kapelaan te Zoeterwoude, H. Drunen, Kapelaan te Warmond, G. Peerde- man O.F.M., J. Smits OT.M. Daarna wordt een korte dankzegging ge beden en deze plechtigheid besloten met den zegen van het Allerheiligste. Hedenmiddag om kwart over twee had het plechtig Lof en de ziekenzegening plaats. Het Lof werd gecelebreerd door den zeereerw. heer J. Vijverberg, pastoor te Rotterdam. Hierop komen wij morgen te rug. REPAREEREN EN SCHOONMAKEN VAN AUTO'S OP DEN OPENBAREN WEG Het schijnt noodig te zijn in herinnering te brengen het verbod om den openbaren weg als werkplaats te bezigen zonder vergunning van Burgemeester en Wethou ders. Nog te vaak ziet men auto's repa- reeren of schoonmaken op straat. Deze werkzaamheden behooren in een garage of op eigen terrein plaats te hebben. De straten hebben een andere bestem ming dan gebruik daarvoor.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1