DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HYPOTHEEKRENTEN EN HUISHUREN MOETEN OMLAAG. ZONDAGSBLAD 26ste Jaargang MAANDAG 8 JULI 1935 No. 8159 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaliiig: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De partijen verdwenen, niet de geest der partijen De Rijksminister van Binnenlandsohe Zaken, Dr. Frick, heeft in de gouwibijeen- komst der NSDAP te Münster o.m. het volgende gezegd: „Het komt er niet op aan, of de Centrum partij als zoodanig verdwenen is, doch, het gaat er om, dat ook de Centrum-geest moet verdwijnen uit het Duitsche volk. Hier moet ik, helaas, zeggen, dat het mooi zou zijn, wanneer wij het er over eens zouden kun nen zijn, dat deze Centrumgeest reeds is verdwenen. Doch het spookt in tegendeel rond en hier te Münster juist tamelijk erg". Als rijksminister Frick het bovenstaande niet zou hebben gezegd, zou het voor ons tóch hebben vastgestaan. De nationaal-sooialistische rijksminister constateert feitelijk hetzelfde, wat dezerzijds al zoo herhaaldelijk is op gemerkt. Het nationaal-socialisme brengt geen ware eenheid, legt alleen een s c h ij n-e e n h e i d. En niet alléén in Münster en ndet alléén onder de vroegere Centrum-leden knaagt ontevredenheid en verbittering, neen, over al en onder allen, die zooals iemand in oAs blad het 'ns zeer juist heeft uitgedrukt niet als een kuddedier in de massa kun nen meeloopen. Rijksminister Frick heeft de werkelijk heid open gelegd: De partijen zijn verdwe nen, maar de geest, die de partijen droeg en bezielde, 'is niet verdwenen. De oorzaak daarvan ligt in de feite lijkheid van het verschil in levensin zicht en wereldbeschouwing, dat er be staat in het Duitsche volk. De manifestaties van dat verschil te temperen, is een goed en verdienstelijk streven. Dat verschil, waarmogelijk, te overbruggen, is eveneens een sympa thiek en lofwaardig werk. Maar: dat verschil onder den uiterlijken dwang van een tyrannieke terreur en on der de holle leuzen van een zinlooze fra seologie te doen verdwijnen in schijn dat is een afkeurenswaardig enóók uiteindelijk nutteloos en vruchteloos pogen! Dudtschland leert! KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Vogelenzang den weleerw. heer B. N. Terra; tot pastoor te Achthuizen den weleerw. heer M. M. Nolet, thans kapelaan te 's Ha- ge (H. Familie); tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den weleerw. heer A. C. J. van Rooyen; tot kapelaan te 's Hage (O. L. Vr. G. R.) den weleerw. heer A. Hooyschuur; tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) den weleerw. heer C. P. G. Per soon, thans kapelaan te Alkmaar (H. Lau rentius); tot kapelaan te Worm er den weleerw. heer C. M. Klaver; tot kapelaan te Stompwiik den wel eerw. heer A. Bregten, thans kapelaan te Wormer. PASTOOR A. J. BOKS t In den afgeloopen nacht overleed in het Mariapaviljoen te Amsterdam de Z.E. heer pastoor A. J. Boks, geboren in het jaar 1881, priester gewijl in het jaar 1908 en sinds 1928 pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Lourdes aan de Jacob Catskade te Amsterdam. Een ongeneeslijke ziekte heeft gesloopt het forsche lichaam van dezen tot vóór en kele jaren nog zoo stoeren man. Pastoor Boks was een eenvoudig, harte lijk mensch. Hij leefde in oprechtheid. Daarom wekte zijn optreden nergens en bij niemand eenige antipathie; integendeel hielden allen, die hem kenden, veel van hem Hij was een hard werker, die tegen geen moeite opzag, en die woekerde met alle talenten, hem door God geschonken. De nagedachtenis van pastoor Boks blijft in eere en eerbiedige herinnering. Ook gemeentelijke belastingdruk op goederenbezit. WETONTSWERP INGEDIEND Het verwachte wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren, is thans ingediend. De rentevoet van alle hy pothecaire vorderingen zal zoo het ont werp wet wordt worden teruggebracht op maximum 4 yK pet. (crediethypotheken vallen er buiten). De rente voor pandbrie ven wordt, gelijk reeds bekend, ten hoog ste 4 pet. Mochten de maatregelen niet vol doende blijken, dan zal de regeering ver der gaan. Erfpachtcanons zullen dalen met 20 pet. beneden het niveau van 1931. Voor horen wordt het maximum 80 pet. van die van 1931. Huren, die dus reeds tot dat peil of verder zijn verlaagd, kannen blijven wat tij zijn. De maatregel zal alleen worden toegepast in gemeenten, waar daartoe aan leiding bestaat. De gemeenten zullen gemeentelijke las ten, als verhoogde opcenten op grondbelas ting, straatgeld, precario, assurantiebelas ting, moeten verlagen. Teneinde hen te dwingen deze punten in behandeling te ne men, zullen alle betreffende verordeningen automatisch vervallen met ingang van het nieuwe belastingjaar. Voor verlaging van hypotheekrenten kan de schuldenaar zich wenden tot den kan tonrechter. Ingediend is thans een wetsontwerp „Bij zondere maatregelen ter verlaging van sommige vaste lasten en van huren". Een bijzondere plaats onder de vaste lasten nemen de lasten in, op onroerende goederen drukkende, die den eigenaar eco nomisch verplichten, een deel der op brengst af te staan aan hem, die dezen eigenaar destijds het noodige geld heeft geleend, om zich dit onroerende goed te kunnen verschaffen. Hnizenbezit De Regeering meent deze te kunnen ver krijgen, zonder werkelijke gevaren voor het hypothecair crediet in het leven te roepen, indien zij de rente, die de hypo thecaire crediteur ontvangt, in het alge meen terugbrengt tot wat de rente van onze Staatspapieren is geworden. Die rente is niet volstrekt stabiel, zij gaat op en neer met den koers van onze Staatsschuld, wel ke laatste uiteraard afhankelijk is van ze kere fluctuaties op de geldmarkt, doch de Regeering meent niet zoover mis te tas ten, indien zij het percentage van 4 neemt als het rustpunt, waaromheen thans die rente schommelt. Wanneer zij dus de rente, die de belegger op hypothecair crediet ont vangt, op 4 pet. stelt, dan brengt zij dien belegger in het algemeen in dezelfde om standigheid, waarin hij verkeert, die in Nederlandsche Staatspapieren belegd heeft. Deze maatregel is zeker niet zoo ingrij pend, dat daarvan verstoring van het hy pothecair crediet behoeft te worden ge vreesd. In het algemeen is de toestand deze, dat de rente van de rechtstreeksche hypothe caire leening eenigszins hooger ligt dan die van den pandbrief. Aan dit verschil zal bij het treffen der bij dit ontwerp beoogde maatregelen de hand moeten worden gehouden, hetgeen beteekent, dat de rente der pandbrieven zal moeten worden gesteld op 4 pet., ter wijl de rente van de rechttsreeksche hypo thecaire leening iets hooger zal moeten worden bepaald en wel zooveel hooger als het normale verschil tusschen de pand briefrente en de rente van de hypothecaire leening, dat onze hypotheekbanken in acht plegen te hemen en welk verschil in het ontwerp op 3/x pet. is gesteld. De Regeering ziet niet voorbij, dat men voor z.g. tweede en verdere hypotheken met het oog op het daaraan verbonden ri sico een hoogere rente pleegt te bedingen. Het vastleggen van een dergelijke hoo gere rente is echter in dit ontwerp niet geschied. Alle hypothecaire leeningen met uitzondering van de een geheel ander karakter dragende z.g. crediethypotheken worden teruggebracht tot de rente van 4 yx pet. De hypothecaire debiteur kan, behalve door de verplichting tot rentebetaling, ook te zwaar gedrukt worden door de verplich ting tot jaarlijksche aflossing op de hoofd som. Het ontwerp opent de gelegenheid om in de gevallen, waarin daaraan behoefte bestaat, die verplichte aflossing te ver minderen tot 1 pet. van de hoofdsom per jaar. Het ontwerp laat de hoofdsom onge moeid. De druk, dien de debiteur voelt, is toch die van de jaarlijksche rente en aflossing, wordt deze druk verminderd, dan is voors hands verlichting verkregen. Vermindering erfpachtscanon Behalve het vraagstuk der hypothecaire lasten wordt in het ontwerp betrokken dat van den erfpachtscanon. Als maatstaf voor die vermindering kiest het ontwerp een canon, die zich 20 pet. be neden het niveau van 1931 bevindt. Huren moeten omlaag Het ontwerp betrekt in zijn regeling ook de materie der huren. Over het algemeen zijn de huren reeds zeer belangrijk ge daald. Voor vele woningen ligt het huur niveau reeds aanzienlijk lager dan 80 pet. van het niveau van 1931. Niet voor alle woningen is dit echter het geval. Daarbij doet zich de omstandigheid voor, dat de huurdaling in een aantal gemeenten het minst ver heeft doorgewerkt in de wonin gen van lage huurprijzen, die worden be woond door de minst draagkrachige groe pen der bevolking. Dit heeft voor het aan passingsproces een zeer nadeelig gevolg, omdat verlichting van kosten van levens onderhoud wellicht voor niemand zoo noodzakelijk is als voor hen, wier inkom sten het geringst zijn. De Regeering heeft daarom gemeend dit proces van huurdaling te moeten bevorderen door voor te schrij ven, dat de huren niet zullen mogen lig gen boven 80 pet. van het niveau van 1931. Deze maatregel zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten, waarin daarvoor aanleiding bestaat. Berekening huurwaarde In art. 12 wordt nader uitgewerkt, op welke wijze de huurwaarde van 1 Januari 1931 wordt berekend. De op 1 Januari 1931 betaalde huurprijs wordt aangemerkt als de huurwaarde van 1 Januari 1931. Zelfs indien partijen in onderling overleg een huurprijs hooger dan 80 pet. van den huur prijs 1931 vaststellen, kan de huurder te allen tijde de nietigheid van het beding voor het meerdere dan bedoelde 80 pet. inroepen. Intusschen gelden op bovengenoemden regel twee uitzonderingen. In de eerste plaats kan de verhuurder of de huurder zich er op beroepen, dat het huis in zijn tegenwoordigen toestand in 1931 een an deren huurprijs zou hebben opgebracht, dan waarvoor het in feite in 1931 ver huurd is geweest, zoodat de werkelijk ge golden hebbende huurprijs van 1931 een onjuiste maatstaf oplevert voor de bere kening van het bedrag, hetwelk het gebouw had kunnen opleveren, berekend naar het peil der huurprijzen 1 Januari 1931. In de tweede plaats zal de werkelijke huurprijs 1931 niet kunnen worden aange merkt als huurwaarde 1931, indien vast stelling van den werkelijken huurprijs 1931 niet mogelijk is. Alle verlagingen in loopende huurcon tracten aangaande gebouwen, gelegen in een gemeente, welke ben K. B. is aange wezen, gaan in twee maanden, nadat het K. B. is in werking getreden. Belastingdruk In verband met den druk der gemeente lijke lasten in den vorm van verhoogde op centen op de grondbelasting, straatgeld, as surantiebelasting precario en dergelijke, bepaal het ontwerp, ten einde de gemeen- tebsturen te verplichten, aan dit vraagstuk hu aandacht te schenken, dat de desbetref fende verordeningen met ingang van-het het eerstvolgende belastingjaar zullen ko men te vervallen. De gemeenten zullen die verordeningen dus opnieuw moeten vaststellen. Zij zullen de vaststelling ongewijzigd doen plaats hebben, indien zij meenen, dat verminde ring dezer lasten in hun gemeente niet noodig is, of dat de financieele positie die belet. Het goedkeuringsrecht der Kroon opent dan de gelegenheid, om wanneer zulks de Regeering wenschelijk mocht voorkomen, met de betrokken gemeen ten in overleg te treden over de vraag of, en zoo ja, welke wijzigingen hier kunnen worden aangebracht. Voor vele gemeenten zal de gelegenheid ontstaan e^n verlaging van de opcenten op de grondbelasting te compenseeren met een verhooging van de personeele belasting of van de opcenten op de gemeentefonds belasting. Middenstand dupe! Volgens heit liberale „Handelsblad" en de dito „Nieuwe Rotterd. Crt." zou de midden stand juichen over de verwerping van de winkelverordening te Amsterdam. De kath bakkerspatroons hebben echter een schreven tot de Kath. raadsfractie ge richt om haar te danken voor haar hou ding ten bate van den noodlijdenden mid denstand. In ,J>e Winkelier, officieel orgaan van de algemeene winkeliersvereeniging te Amster dam" lezen we het volgende. Men moet daarbij bedenken, dat blijkbaar geen onver- deel voorstander van de verworpen voor drachten aan het woord is. „De Gemeenteraad onzer stad heeft in zijn deze week gehouden vergadering de beslissing doen vallen over de aan de orde gestelde W in keiverordeningen. Die beslis sing is afwijzend geweest en daarmede is ten eerste bereikt, dat de voor de voorbe reiding dezer voordracht verrichte zeer omvangrijke adbeid vruchteloos is geweest en voorts is door deze beslissing aan de hoopvol gestemde verwachtingen van tal rijke groepen winkeliers op onverwachte wijze de bodem ingeslagen. Op onverwachte wijze, want de verwer ping der voordracht is een verrassing, ge volg van de veranderde houding der sociaal democraten, die aanvankelijk een bijzon dere ingenomenheid met het voorstel aan den dag legden, doch ddt blijkbaar alleen maar deden om via deze verordening een bevoorrechte positie voor de geliefde ver bruikscoöperatie in het leven te kunnen roepen Toen deze poging mislukte, hebben zij, uit spijt over deze mislukking, aller eerst het „behoefte"-element aan de voor dracht ontnomen en vervolgens medege werkt aan de verwerping van het nog res- teerende deel der oorspronkelijke voor dracht. Men weet, dat onze vereeroiging zich op het standpunt gesteld heeft, dat de voor dracht voor den winkelstand aannemelijk was, indien haar werking zou worden uit gebreid tot alle vakken en tot alle branches. Tijdens de discussies in den Gemeenteraad is een daartoe strekkend voorstel ingediend en de wethouder zegde toe, dat op dit voor stel op korten termijn prae-advies zou wor den uitgebracht. Wij zouden ons met een der gelijken gang van zaken waarschijnlijk wel hebben kunnen vereenigen en dus als nog accoord hebben kunnen gaan met de aanvaarding dezer naar ons gevoelen on volledige voordracht onder voorwaarde van zoo spoedig mogelenk aanvulling. Thans komt noch van het een noch van i het ander iets terecht. Hetgeen te bejammeren valt". I Juist: „Thans komt noch van het een noch van het ander iets terecht. Hetgeen te be ll jammeren valt". Dat is allesbehalve een juichkreet, dat is een kreet van ergernis uit den wtinkelier- stand, die de dupe is geworden van de po- i litiek der soc. democraten en liberalen I aldus de „Tijd". DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND DE NOODTOESTAND IN HET HOTEL- EN RESTAURANTBEDRIJF. Er is een Comité gevormd door het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging, den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, den Nederlandschen R. K. Mid denstandsbond, de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, den Nederlandschen Bond van Werk gevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aan verwante Bedrijven, „Horecaf", den Neder landschen Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, den Nederlandschen R. K. Bond van Hotel-Café-Restauranthou- ders en Slijters „St. Joseph", tot verbete ring van den noodtoestand in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf. Dit Comité heeft een adres gericht tot den Minister van Financiën waarin er op wordt gewezen, dat de toestand in ddt bedrijf steeds meer achteruitgaat. De Nederlanders brengen in groeten getale hun vacantie in het buitenland door en de vreemdeling blijft weg. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat de prijzen in dit bedrijf niet met die van de Nederland omringende landen in overeenstemming kunnen worden gebracht, omdat de lasten, welke op dit be drijf rusten, veel te hoog zijn. Thans is de toestand zoo ernstig geworden, dat de Per soneele Belasting niet langer meer in haar geheel kan worden opgebracht. Adressant verzoekt met den grootsten aandrang, dit bedrijf thans te willen helpen door wijziging der Wet op de Personeele Belasting 1896, S. 2, in dier voege, dat de grondslag huurwaarde van restaurants en café's wordt gelijkgesteld met die van win kels. BUITENLAND. Volgens niet-officieele lezing heeft Mus solini verklaard, dat Italië onherroepelijk tot den strijd tegen Abessynië besloten heeft. (4de blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot verla ging van vaste lasten. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Overleden is de zeereerw. heer A. J. Boks. (Kerkn. 1ste blad). Verscheidene doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). Zware brand aan de Leuvehaven te Rot terdam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. MOTORSPORT: De TT-races te Assen onder groote belangstelling vlot verloopen. (2de blad). WIELRENNEN: De Ned. wielerkampioen schappen op de Stadionbaan verreden. (2de blad). ZWEMMEN: De wedstrijd België—Ne derland te Schaerbeek gehouden. De zwemkampioenschappen van den Kring Den Haag in de Zijl verzwommen. (2de blad). LAWNTENNIS: De tournooi te Wimble don en Noordwijk. (2de blad). ATHLETIEK: De Leidsche Athletiek- kampioenschappen (2de blad). PAARDENSPORT. Geslaagd Concours Hippique te Wassenaar. (2de blad). VOETBAL: De finales voor de Leidsche Courant-beker gewonnen door D. O. S. en S. J. C. IH (2de blad). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 1 tot en met 6 Juli is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 800.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungkasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 77417 tot 77506. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posteh die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogentalik omstreeks RM 46.7' millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers-fixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 250.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 15745. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogeniblik om streeks RM 17.6 mülioen. De Treuhander konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Buziau. Naar wij vernemen zal de heer Joh. Bu ziau heden het ziekenhuis verlaten om in zijn woning te Rijswijk verder verpleegd te worden. De heer Buziau zal nog geruimen tijd in het gipsverband moeten blijven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1